j APPELMOES De eisen van de buschauffeurs Veel wateroverlast in oost-Gelderland DE NAVO De V.S. en Cambodja Watersnood rond Brummen drukkerij L 0 De held van 2 b STAD EN EILAND Plan Heide-Mij. voor ijsbaan Ie l5iTtinis.se B. en w. van Uruinisse hebben het advies dat de Ned. Heide My. heeft opgesteld voor het maken van een ijsbaan in plan-West te Brui- nisse toegezonden aan de raadsle den. Gedacht Is een baan te maken un 30 x 130 meter. Verheugend voor de schaatsliefhebbers is zeker, dat tengevolge van de vele regens van de laatste dagen, ter plaatse het land reeds dras staat en dat ter wijl er nog niets gebeurd is. Als tl:* grond ter plaatse plm. 40 'Cm. wordt afgegraven, wordt de mo gelijkheid dat bijtregenval een con- stante watermassa ter plaatse zal blijven staan groter. De Heide Mij. kan dit echter niet garanderen. Dit kan wel wanneer er een plastic on derlaag m de baan wordt gelegd, maar reeds nu kan worden gezegd, dat de raadsleden géhoord de be sprekingen in vorige raadsvergade ringen, daarvoor weinig zullen voe len. En wet omdat het leggen van een plastic 'bodem een dure zaak is, terwijl mer. verwacht dat ook zon der plastic bodem het water niet zal wegzakken. Zoals bekend bestaat het plan, om water in te pompen zo dra De Bilt vorst afgeeft. Nu is het echter nog niet zover, niet wat de vorst betreft, maar nog veel minder wat de uitvoering van het plan betreft. Vernacht moet worden dat het nog wel enkele we ken een papieren plan zal blijven, al zit zeker de bedoeling voor, om nog dit jaar ter plaatse te kunnen Anonieme brief over geroofd schilderij LONDEN, 20-11. In een anoniem schrijven aan het nationale schilde rijenmuseum - de „National Gallery" - in Londen is woensdag meegedeeld dat er geen kans meer bestaat dat een schilderij van Goya, voorstellen de de hertog van Wellington, nog aan het museum zal worden terug gegeven. Het museum had 1.400.000 gulden voor het doek betaald om te voor komen dat het naar de Verenigde Staten zou worden verkocht. Ruim twee jaar geleden werd het uit het centrale museum in Londen ont vreemd. Evenals een anonieme brief van vorige week, waarin onderhan delingen werden voorgesteld, was het schrijven samengesteld uit letters die uit kranten en tijdschriften wa ren geknipt. Er wordt in opgemerkt dat thans een week verstreken is zonder dat er een compromis is bereikt. Lord Robbins. voorzitter vande museumbeheerders, zei dat het mu seum nooit op financiële basis zal kunnen onderhandelen over de te rugkeer van het portret. IJ-tumielfilni op t.v. AMSTERDAM, 20-1-1. Vrijdag avond' 21.35 uur wordt de (door Po- lygoon-Profilti) in opdracht van de gemeente Amsterdam vervaardigde film over de IJ-turm'el-werkzaam- heden in het televisieprogramma (van de K.R.O.) uitgezonden. Vooraf worden de opnamen ver toond', 'd'ie op woensdag werden ge maakt van het uitvaren van het eer ste tunnelelement pit bouwdok naar de Houthaven, waar het zal blijven liggen tot de doorvaart over de. cais sons onder de spoorbaan 'klaar is. BEGROTING LANDBOUWSCHAP DEN HAAG, 20-11 .Het bestuur van het Landbouwschap heeft de ontwerpbegroting voor 1964 behan deld. Op deze ontwerpbegroting komt een tekort van f 319.100 voor, dat uit de algemene reserve moet worden gedekt. Een vorig jaar inge stelde begrotingscommissie had een voor komende jaren te hanteren normbegroting opgesteld, die voor ziet in een toevoeging aan de alge mene reserve van f 240.000. Het aan subsidies uit te geven bedrag wordt aanzienlijk verminderd: voor 1963 bedroeg dit f 2.510.500. Volgens de ontwerpbegroting komt het voor 1964 op f 924.750. Op de door de be grotingscommissie opgestelde norm- begroting voor de toekomst komt f 1.800.000 voor. On'der meer worden instituten voor natuurwetenschap pelijk onderzoek door de subsidie- verlaging getroffen. UTRECHT. 20-11. De gezamenlij ke ohauffeurscommissies van de streekvervoersbedrijven hebben in een brief aan de vier ericeride vak bonden van vervoerspersoneel de eis gesteld, dat deze vakbonden in hun overleg met de werkgevers vóór 1 december een uitkering ineens van honderd gulden netto realiseren. Daarnaast wensen de commissies, dat ook de twee „gestaakte" dagen worden uitbetaald en wel tegen den 'bedrag van f 35 netto. De gezamenlijke commissies ver langen dat" de vakbonden op dit schrijven voor vrijdag 22 november, 's middags twaalf uur, antwoorden. LOCHEM, 20-11. Do plaatsen Rekken en Eibergen in oostelijk Gelderland vlak bij de Duitse grens lopen gevaar overstroomd te wor den, zo heeft een woordvoerder van het waterschap „De Berkel" ver klaard. Hij zei dat nu reeds honderden hectaren land in de buurt van deze twee plaatsen langs de Slinge onder water gelopen zijn. De rijksweg Ruurlo-Groenlo wordt ernstig be dreigd en zal voor alle verkeer af gesloten moeten worden als het wa ter nog verder stijgt, aldus de zegs man. schaatsen, als de temperatuur ten minste ondel nul zal dalen en daar enkele dagen zal blijven. Rond de ijsbaan komt een aarden wal, waarop bomen zullen worden geplant, om de overlast van de wind zo klein mogelijk te maken. WASHINGTON, 20-11. Een spe ciale commissie uit het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft een rapport uitgebracht over de N.A.V.O. Daarin wordt aanbevolen dat de bondgenoten de beschikking krijgen over kleine tactische kern wapens. Het beheer daarover zou moeten berusten bij Amerika, Engeland en Frankrijk gezamenlijk. Op de grote kernwapens zou Amerika allleen toe zicht moeten houden. De commissie meent dat een der gelijke handelwijze veel zou bijdra gen tot het herstel van de rust in het Atlantische bondgenootschap. Zij stelt verder voor dat Amerika alle N.A.V.O.-bondgenoten aansluit op de .rechtstreekse draadverbinding tussen Washington en Moskou. De voorzitter van de commissie zei op een persconferentie dat de verstrekking aan de N.A.V.O.-fan- den van tactische 'kernwapens en de inschakeling van Engeland en Frankrijk bij het beheer ervan, vooral van belang is met het oog op de overwogen terugtrekking uit Europa van veel Amerikaanse troe pen. PNOMPENH, 20-11. De regering vna Cambodja heeft woensdag de V.S. officieel verzocht alle militai re, economische en culturele hulp aan het land stop te zetten. Het ver zoek werd gedaan in een nota aan de Amerikaanse ambassadeur. Toen hij d'it vernam, verklaarde de minister van buitenlandse zaken van Thailand, Thanat Khoman, dat prins Norodom Sihanoek bezig was „zijn land aan communistisch China t'e verkopen". Als de prins in deze houding volhardt, kan hij hetzelfde verschrikkelijke lot 'ondergaan als iemand' in een aangrenzend iand die ook een politiek voerde diie indruiste tegen de wil van het volk, aldus de minister, d'ie hiermee kennelijk doelde op de moord op .president Ngo Dinh Diem van Zui'd'-Vietnam. Nog een arrestatie i.v.m. wurging van vrouw op Friese boerderij LEEUWARDEN, 20-11. Op last van de officier van justitie te Leeuwar den is de 23-jarige J. K. te Nes, bij Akkrum, gearresteerd. Er zijn aan wijzingen dat hij op de een of andere manier betrokken is geweest bij de wurging van de 65-jarige mevrouw F. Peenstra-Vellinga, op 31 okt. j.l. en de 'brandstichting in de boerderij van de heer Peenstra. Zoals bekend werd K. reeds eerder in arrest ge steld in verband met deze zaak, maar na de arrestatie en de bekentenis van zijn oom, de 28-jarige E. S. weer op vrije voeten gesteld. Naderhand heeft de officier van justitie, mr. M. H. Gelinck, echter toch nog aanwij zingen gekregen, die tot de nieuwe arrestatie van K. hebben geleid. Het onderzoek in de zaak is nog gaande. Aanvaring op de Waal van zandscliip en tanker TIEL, 20-11, Op de Waal ter hoog te van de voorhaven van het Am sterdam-Rijnkanaal is vanmiddag het zandschip „Liberte", na een aanvaring met de tanker „Jurchen" gezonken. De tanker, die geladen met vlieg- tuigbenzine, 'op weg was naar Duitse land, kwam uit het Amsterdam- Rijnkanaal. De „Lilbeate" kwam stroomafwaarts' miet 'bestemming Rotterdam. Door tot nu toe onbe kende oorzaak kwamen beide sche pen met elkaar in 'botsing. Direct hierna werden de vrouw en twee kinderen van de schioper van de „Liberte" aan de wat gebracht. De schipper zelf voer met Wet zand schip op eigen 'kracht, met de sleep boot „Tromp" iru de nabijheid, de voorhaven 'in. Even voor de rem- mingswerken zonk het plotseling. De schipper 'kon nog tijdig van 'boord ga'an. De tanker, die eveneens flinike schade opliep, werd op 'd'e zuidelijke oever gemeerd. T.v.-enquête „Als u het mij vraagt" HILVERSUM, 20-11. Blijkens de gegevens van een opinie-onderzoek, waarbij 1031 persnnen van 18 jaar en ouder zijn geënqueteerd1, waren 83 procent van deze geënqueteerden van mening, dat de vakvereniging in deze tijd een nuttige instelling is. Het op'inie-on'denzodk werd uitge voerd ten behoeve van het inmid dels uitgezonden t.v.-programma van de N.C.R.V. „Als U het mij vraagt". Hetzelfde opinie-onderzoek gaf als antwoord op de vraag of voor zeer ernstige misdrijven de doodstraf gerechtvaardigd is als uit komst, dat 41 procent daar wel voor was en 56 procent tegen. De vraag of kunstenaars In hun werk ge steund moeten worden door finan ciële bijdragen van de overheid werd door 64 procent van de bij de peiling betrokkenen bevestigend' be antwoord. De ondervraagden noem den de- Nederlandse prestaties op waterbouwkundig terrein de op merkelijkste nationale verrichting en de populairste Nederlandse auteur bTcc'k Godfried Bomans. f BRUMMEN, 20-11. In de omgeving van Brummen en Voorst, met uit zondering van het ruilverkavelings- gebied Cortencever waar de nieuw aangelegde hoofdwatergangen vol doende inhoud hebben om het water te verwerken, zijn enkele beken bui ten hun oevers getreden. Ook in de omgeving van Klarenbeek, zo deelt de technische dienst van het polder district Brummen-Voorst mede, staan landerijen blank. Stuwmeer in Luxemburg doet gevaarlijk LUXEMBURG, 20-11. Het bijna 20 km lange Sauer-stuwmeer by Esch in Luxemburg, dreigt over te Iepen. Woensdagavond zijn de spui- plekken op een capaciteit van 100 m per seconde geopend. Desondanks blijft het peil van het meer stijgen dcor de enorme watermassa's uit de bergen. In een aan de voet van de stuw dam gelegen textielfabriek staat een meter water. Men vreest dat een groot aantal woningen in het water zal kernen te staan als de kleppen nog verder moeten worden geopend, aangezien het spuiwater niet snel genoeg kan afvloeien. Woensdag- aovnd moeSt de weg Luxemburg- Diekirch in de buurt van Ettelbrüek voor het verkeer worden gesloten. Flitsen uit het buitenland GOTHENBURG. Door een ont- ploffing in een droogdok in Gothen burg zijn drie mensen 'om het (leven 'gekomen en acht ernstig gewond. Een schip vatte vlam na de explosie en enkele mensen aan boord zouden opgesloten zitten. ROME. Afrikaanse afgevaardig den hebben d!e bijeenkomst van de voedsel- en (landbouworganisatie van de' Verenigde Naties in Rome verlaten. Dit gebeurde tijdens het debat over de bestrijding van hon ger en ondervoeding. NEW YORK. De politieke com missie van de Verenigde Naties heeft haar steun verleend aan het plan tot vorming van een kemwa- penvrije zone in Latijns-Amerika. NEW YORK. In gewoonlijk be trouwbare kring wordt verwacht dat de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties vrijdag bijeen wordt geroepen om het 'debat over de Zuid- Afrikaanse apartheidspolitiek te hervatten. BRUSSEL. De Belgische viCe- premier en minister van 'buiten landse zaken, P. H. Spaak, heeft in Brussel de gedachte geopperd', dat het moment is gekomen voor een hieuw gesprek tussen de „zes" over de politieke samenwerking in Euro pa. VER. NATIES. Guinee heeft ver zocht dat d'e Veiligheidsraad onver- wij ld de 'kwestie der Portugese ge bieden in Afrika weer aansnijdt. PARIJS. De enige fabriek van kunsttanden in Frankrijk 'is 'door bran'd verwoest. De schade wordt op 10 miljoen francs geschat. De fabriek, d'ie pas vier jaar oud was, lag te Pnotivy in het noordwesten van het land. Twaalf miljoen tan den en de meeste van de 6.000 bron zen mallen gingen verloren. CARACAS. In Caracas zijn min stens negen mensen gedood en zes tig gewond! 'bij schietpartijen .in ver scheidene delen van de stad, ont staan als gevolg van pogingen 'der leden van het terroristische „natio nale bevrijdingsleger" om met ge weld' een algemene staking door te voeren. WELLINGTON. Havenarbeiders in Wellington (Naeuw-Zeeland) krij gen deze week zes pence (een kwartje) per uur „muizengeld" voor het lossen va.ni het Duitse schip Cap Castillo, 'dlat Amerikaanse Pacific- havens heeft aangedaan en wemelt van deze knaagdieren. STRAATSBURG. Almelo is een van de acht Europese steden die dit jaar een Europese vlag van' de Raad van Europa krijgt ter erkenning van verdiensten op het 'gebied der Euro pese samenwerking. BOEDAPEST. Hongaarse kunst kenners zijn naar Alt-Aussee in Oostenrijk vertrokken om 135 doe ken, die door d'e nazi's ui't openbaar Hongaars kunstbezit waren gestolen in ontvangst te nemen. De' schilde rijen waren in 'een 'ongebruikte gang van 'een zoutmijn ter plaatse gebor gen. In totaal hebben de nazi's 1200 schilderijen uit Hongarije gestolen. Heden nam de Heere tot Zich mijn zeer geliefde broeder, JAKOB VAN BEVEREN weduwnaar van Cornelia Smouter, in de ouderdom van 80 jaar en 11 maanden. J. TH. VAN BEVEREN Dijkwelsestraat 29, Kapelle-Riezel inge. 19 november 1963 Voor1 de vele blijken van be langstelling voor en bij ons huwelijk ondervonden, be tuigen wij hierbij onze har telijke dank. A. BEVELANDER M. BEVELANDER- VAN SPLUNTER Scharendijke, november 1963 Naast „ravot maar raak"-schoen thans ook „bagger maar raak"- schoen: de ganse lieve dag in natte sneeuw en nóg droge voe ten. Bovendien met medisch-ver- antwoorde buigzaamheid, die de voeten „gezond" houdt. De befaamde stoeisterke schoolbottine van prachtig juchtenleder nu in de exclusieve, echte jongenskleur red-moresco met zandkleurige sneeuwtong of in zwart met dahllakleurige sneeuwtong. Maten 28-43. 'n Zeer sportieve dracht met die nikkelen haken en zo gewilde „wir war"-veters. En kwalitatief zó voortreffelijk, dat ze zonder zooi reparatie 2 paar andere schoenen glansrijk overleven. ('n Zorg minder, moeders!). 6M A AN DEN „Ravot maar raak" GARANTIE j ook op 't iostrappen VERTON's schoenen Meelstraat 3 Telefoon (01110) 2488 Zierikzee Let vooral op het zooinum mer 49855 (Ned: Patent). Van 21 t/m 27 nov. 1963: J 1 heel blik SUCCES J E S Pijproken is gezellig! Kiest 'n pijp uit onze pijpenmoleri. Ook voor vele soorten rook tabakken bij sigm. D. C. Vier gever, hoek Kraanplein, Zie- rikzee. Voor geboortekaartjes Jannewekken 11 Zierikzee Zaterdag 23 november - 8 uur - Ver.-gebouw 't Vrije Een boeiend en aangrijpend filmwerk over de jeugd uit de sloppen van het Londense East-End. Een warm-menselijk pleidooi voor meer begrip en liefde jegens het kind dat dreigt te mislukken. Uit stekende perscommentaren! Leeftijd: 14 jaar. Toegangsprijs f 1, Voorverkoop en plaatsbespreken zaterdagmiddag van 4 tot 5 uur aan de zaal en telef. 2073. ZIERIKZEE „De Schakel" Een eerste nummer is versohenen van het periodiek „De Schakel", een voorlichtingsorgaan der Ned'. Her vormde gemeente te Zierikzee. Poliiietentoonstelling De beken'de tentoonstelling van de Rijkspolitie „Raad er. Daad" zal op 3 en 4 december a.s. te zien zijn in het „Huis van Nassau". De officiële openiirïg zal plaats vinden op dins dag 3 december door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. BURGH Stormschade aan zeedijk De storm heeft toch nog al wat schade aangebracht aan de zeewe ring en wel aan de golfbreker die bij de Westbout in zee loopt. Deze pier of breker heeft vlak aan de zee dijk een bestraat wegdek. Door over spoelende golven zijn een aantal sie- n'en weggeslagen en dit noopte tot onverwijld ingrijpen. Des nachts is toen door 'het Aann. 'bedrijf van Don gen en de Voogd met 'een 6-tal ar beiders de eerste reparatie aange bracht door 'het leggen van kram- matfcen die werden verzwaard met zandzakken. Nu het weer wat be daard is wordt met het vernieuwen van het wegdek begonnen. HAAMSTEDE Oud-dorpsgenoot professor te Groningen (Van onze redakteur). HAAMSTEDE, 21-11. Bij K.B. werd onze vroegere plaatsgenoot dr. W. v. d. Berg, benoemd tot gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen in de faculteit der ge neeskunde, onderdeel medische phy- sica. Van de R.H.B.S. te Zierikzee ging hij in 1939 naar de V.U. te Amster dam. Na de oorlog voltooide hij zijn studie aan 'de universiteit te Gronin gen, waar hij in 1948 doctoraal exa men natuurkunde met bijvak wis kunde cum laude aflegde. In dat zelfde jaar werd hij benoemd tot conservator van het physiologisoh laboratorium met een leeropdracht in de medische physica. In 1953 pro moveerde hij bij prof. dr. H. de Vries In 1957 werd hij tot lector benoemd. Van zijn hand verschenen talrijke artikelen en door verschillende bui tenlandse universiteiten werd hij uitgenodigd lezingen te houden. In samenwerking met Philips is een drietal films opgenomen van zijn arbeid. Zijn instructiefilm „Vice pro duction the vibration larynx" werd meermalen bekroond, o.a. in 1962 met de „Prix de la recherche scien- tifique". Nog dit jaar werd hem een professoraat aangeboden aan een Amerikaanse universiteit. DEN HAAG. Minister mr. J. Luns gaat d'e 'komende week in Straats burg de hoofdrol spélen in het jaar lijkse gesprek van het Europese parlement met de Europese minis terraden (waarvan mr. Luns op dit ogenblik voorzitter is) en de execu tieven van de E.E.G., Euratom en E.G.K.S. DRONTEN. Woensdag 'is het eer ste gezin in Swifterband komen wo nen. Swifterband is het noordelijk ste dorp in Oostelijk Flevoland en het derde dorp dat in die polder in gebruik wordt 'genomen, na Dronten en Biddinghuizen. DE ONEERLIJKE RECHTER 46. Als ze een poosje zwijgend naast el kaar gelopen hebben, komen de twee vrien den bij een grote open plek tussen de bomen. In de verte sjokt een boer achter de ploeg over een kleine akker. Agua grijpt plotseling Arams arm. „Als we die snuiter nu eens inschakelen?" stelt hij voor. „Hij zou voor ons naar Julia's huis kunnen gaan om haar te vragen hierheen te ko men. Hem zullen ze niet inrekenen". Aram denkt even na. „Het is te probe ren", zegt hij dan. De boer houdt zijn paard in als Aram het bos uitkomt en hem aan roept. „Zou je voor mij een boodschap willen doen, vriend?" vraagt Aram. De boer kijkt begerig naar het goudstuk in Arams hand. „Dat zou ik wel denken", grinnikt hij dan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6