deurloo 8 P E R Vervangende materialen voor de oneconomische stortsteen STAD EN EILAND ièir€&toin werpt DE handschoenI Sir €btoin Voel u vrij en sportief in een sir edwin pullover deurloo KWALITATIEF AAN DE SPITS lGct DE UITVOERING DER DELTAWERKEN Sluitingsvolgorde: Bronwershavense Gat Oostersehelde Causerie over „De ontwikkeling der grondprijzen" UTRECHT, 20-11. Ir. J. Volkers, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, tevens hoofd van de Deltadienst, heeft op een van- eenkomst van de Bond van Materia- lenkermis medegedeeld, dat door de Deltadienst in samenwerking met de Nederlandse industrie gezocht wordt naar nieuwe materialen en werkmethoden voor een gedeelte lijke vervanging van het zogenaam de stortsteen. Met deze stortsteen wordt momen teel het sluitgat van cle dam in de Grevelingen gesloten. Voor de 'ge leidelijke sluiting van de Grevelin- gen wordt gebruik gemaakt van een kabelbaan, bij de bouw waarvan, zo als bekend tegenslag is ondervonden, waardoor vertraging is ontstaan. Niettemin hoopt men het volgend voorjaar 'het laatste sluitgat van de dam te sluiten. Ir. Volkers zei, dat stortsteen in stukken van tien tot driehonderd kilo vooral voor Nederlandse om standigheden, een materiaal is met een aantal niet te onderschatten be zwaren. Deze stortsteen moet uit het buitenland worden aangevoerd, het geen door de lange aanvoerwegen hoge transportkosten betekent. Aan gezien het onmogelijk is deze aan voer op de wisselende behoefte zo af te stemmen, dat de steen direkt in (het werk wordt gebracht, zijn grote buffervoorraden nodig, waar door renteverlies optreedt en extra overslagk09ten moeten worden ge maakt. De Deltadienst heeft thans in sa menwerking met de Nederlandse in dustrie aa nde hand van model- en praktijkproeven enkele nieuwe stort materialen ontwikkeld die bij de af sluiting van de Grevelingen zullen worden beproefd. Met behulp van zand, dat ter plaatse aanwezig is, wil men pakketten mak endie als stroombestendig materiaal kunnen dienen. De eenheden bijeengehouden zand zullen 2,5 ton wegen, dat is het grootste gewicht dat- in een keer vanaf de kabelbaan kan worden ge stort. Zo wil men zakken van geweven doek, gevuld met nat zand gebrui ken, waarbij weefsels van natuur- vezels en kunststofvezels zullen worden getest. Een andere mogelijk heid die men «gaat beproeven is het vullen van zakken met zand dat ge stabiliseerd is met 2 3 procent bi tumen. Hieraan is het voordeel ver bonden dat bij besdhadiging van zak de inhoud niet uitstroomt. Ook kan men zandkluiten storten tot een ge wicht van 2,5 ton met een hoger as-- faltpercentage, namelijk 4 a 6 pro cent, die ook zonder verpakking in tact blijft. Een vierde materiaal: folie Een vierde materiaal dat wordt ontwikkeld betreft luchtdichte zand zakken van P.V.C.-folie waarin de luchtdruk is verlaagd, zodat door de overdruk die de buitenlucht via de folie op de zandkorrels uitoefent het geheel een grote vastheid krijgt en zich gedraagt als een blok. Wanneer bij de sluiting van de Grevelingen een of meer van deze nieuwe damibouwmaterialen inder daad zullen blijken te voldoen, dan zou, volgens ir. Volkers, het ideaal van een industriële dambouw een heel eind dichter bij zijn gekomen. De bouw van een dam zou dan on getwijfeld goedkoper en waarschijn lijk ook sneller kunnen geschieden. Ook bij de keuze die te zijner tijd voor een aantal sluitingen zal moe ten word engedaan tussen de cais son-methode en de geleidelijke slui ting zal de mate van het succes die het gebruik van deze nieuwe mate rialen zal hebben mede van invloed zijn. Geen herhaling Veerse Gat Met de sluiting van het Veerse Gat op 27 april 1961, werd door het neerlaten van de laatste schuiven van de doorlaatcaissons een groot gecompliceerd en moeilijk werk vol gens plan tot een goed' einde ge bracht. Het zou, volgens ir. Volkers, ech'ter'van weinig werkelijkheidszin getuigen indien dit succes ertoe zou verleiden te menen, dat nu ook reeds de sleutel voor de afsluiting van de andere zeegaten aanwezig was en dat de operatie Veerse Gat slechts op enigszins andere schaal herhaald zal behoeven te worden. Het gemiddeld volume dat over de vloed (dus in ongeveer 6 uur) het Veerse Gat binnentrok of over eb (dus eveneens in 6 uur) weer naar buiten trok, bedroeg 70 miljoen ku bieke meter. Voor het Brouwersha vense Gat bedraagt dit 325 miljoen kubieke meter en voor de Ooster sehelde maar liefst 1100 miljoen ku bieke meter. Brouwershavense Gat Daarom acht men het van groot belang eerst het Brouwershavense Gat af te sluiten, hoewel de daar mee te behalen voordelen voor het geheel van de Delta niet zo groot zijn. Pas daarna vat men het werk in de Oostersehelde aan, aldus wer kend in het systeem van klein naar groot. Dit systeem heeft een belang- i Pak op de broek V Een jeugdrechter in Kasson Minnesotaheeft 50 dollar boete gekregen omdat hij een meisje, de 11-jarige Jenny Ka- baga, dat op straat vuurwerk afstak, een pak op de broek gegeven had. De rechter, L. A. Paulsrude, zei bij het toepas- sen van deze afstraffing tegen omstanders, dat hij op straat zitting hield. rijke invloed op het tijdsprogramma voor het geheel van de Deltawerken omdat, volgens ir. Volkers, eerst de volledige ervaring van het kleinere werk beschikbaar moet zijn voor de plannen voor het grotere werk defi nitief kunnen worden vastgesteld. De afsluitingen van Grevelingen en Vol'kerak, hoewel op zichzelf grote werken, overtreffen de orde van grootte van de afsluiting van het Veerse Gat niet en zij kunnen, de Deltadienst in relatie tot de af- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Volgende week zul len dn Den Haag twee concerten ge geven worden in het kader van de nationale herdenking 1813-1963. Op beide concerten zal muziek worden uitgevoerd die ontstond rond 1813. DEN HAAG. De Belgische minis ter van cultuur, adjunct voor natio nale opvoeding, de heer R. van Els- lande, heeft een dezer dagen een werkbezoek gebracht aan zijn Neder landse ambtgenoot, mr. Th. H. Bot, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. HEERLEN. De besprekingen zijn voortgezet, die het dagelijks bestuur van het Bedrijfsschap voor de Steen- kölenmijnindustrie in verband met de landelijke ontwikkeling, de vorige week met alle in de mijnindustrie- raad vertegenwoordigde organisaties over verbetering van de arbeids voorwaarden was begonnen. TILBURG. Bij een auto-ongeval in Deurne (België) is de 41-jarige J. Thijs uit Tilburg op slag gedood. De 56-jarige J. BeCkert, eveneens uit Tilburg, die bij hem in de auto zat, is in zorgwekkende toestand in het Stuyvenbergziékenhuis in Antwer pen opgenomen. WEERT. Twee in Budel gelegerde Duitse militairen zijn met 'hun jeep betrokken geweest bij een ernstig ongeval in Weert. Een van hen, de 23-jarige luitenant Dautzenberg uit Gmünd werd zeer zwaar gewond1. Hij verkeert 'in levensgevaar. De be stuurder van de jeep, de 21-jarige soldaat eerste klasse Bockelmann uit Munster werd ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. AMSTERDAM. Op de Amerikaan se tentoonstelling in het Amster damse RAI-gebouw is de honderd duizendste bezoeker verwelkomd. AMSTERDAM. Voor de stadsver nieuwing der 19e eeuwse bebouwing in Amsterdam is een saneringsplan nodig, dat de vervanging van 80.000 woningen omvat (30.000 heel slechte en 50.000 slechte woningen). DEN HAAG. Minister Andriessen (econ. zaken) heeft de Indonesische handelsmissie die zich in ons land bevindt op zijn departement ontvan gen. FRANEKER. Vijfendertig stam boekkoeien en een paard zijn omge-, komen bij een boerderij brand in het Friese plaatsje^ Dongjum, enkele ki lometers ten noorden van Franeker. De boerderij waarin veel hooi, stro en aardappelen waren opgeslagen ging geheel in vlammen op. DEN HAAG. In besloten vergade ring hebben de leden van de Twee de en Eerste Kamer besloten het 500-jarig bestaan van de Staten Ge neraal op donderdag 9 januari in de Ridderzaal plechtig te herdenken. Aldus is door de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld. EINDHOVEN. In het bijzijn van prins Bertil van Zweden heeft de president van 'de Afrikaanse repu bliek Liberia, dr. V. S. Tubman, dc 270 km. lange Lamco-spoomveg. die bestemd is voor ertsvervoer, officieel in gebruik gesteld. DEN HAAG. Oo donderdag 21 no vember zal een officiële handelsmis- jt'p nu Th~'intvd een brv.oek van en kele dagen aan ons iuiid brengen. sluitingen van het Brouwershavense Gat en de Oostersehelde in wezen niet veel helpen. De afsluiting van het Haringvliet heeft een van de an dere afsluitingen geheel afwijkend karakter,in verband met de aan wezigheid van de in aanbouw zijnde grote spuisluis. die bij de sluiting van de wederzijds aansluitende dijk vakken geheel open zal staan zodat het verval beperkt blijft en zich hier dan ook niet een echt sluitings probleem zal voordoen. Maharadja sloeg jongen arm af NEW DELHI, 19-11. De voorma- lige maharadja van de Indische staat Bastar, Privir Chandra Bhan- jd'eo, die tien jaar 'geleden werd af gezet, is gearresteerd, 'omdat 'hij de aim van een ri'ksja-jongen had af-4 geslagen toen deze met uitgestrekte aam om een aalmoes vroeg. En dat gebeurde terwijl 'hij 'geld uitdeelde aan de armen, omdat hij' zijn juwe len ter waaide van twee miljoen roepies (f 1.530.000). van de rechter had teruggekregen, nadat deze tien jaar geleden in1 beslag waren geno men. De t.v.-kijkdichtheid in de wereld KEULEN, 20-11. Met 131 televi sietoestellen op de duizend inwoners heeft West-Duitsland van 'de lan den van de E.E.G. de grootste kijk dichtheid. Wat heel Europa betreft komt West-Duitsland echter achter Groot-Brittannië (230), Zweden (217) en Denemarken (182). Naar het Duitse industrie-insti tuut meedeelde liggen de Verenigde Staten m'et 311 televisietoestellen op de duizend inwoners aan de kop, gevolgd! door Canada met 235 toe stellen. De Sowjet-Unie ligt met 32 toestellen nog onder het wereldge middelde, dat op 41 t.v.-'apparaten per duizend1 mensen geraamd wordt. Voor 35 jaar.... RENESSE. In zaal Kappers gaf de rederijkerskamer „De Watergeus" een opvoering van het toneelstuk „In flarden", een spel in drie be drijven. ZIERIKZEE. Op een bal in „Juli ana" werd door vier kinderen een menuet gedanst in de stijl van Louis XIV. ZIERIKZEE. Voor kinderen en volwassenen werd in de Concertzaal de bekende zendingsfilm „Java en Soemba" vertoond. NOORDGOUWE. In zaal Coomans gaven de zangvereniging „Gloria in Excelsisen het kinderkoor een uit voering. ZIERIKZEE. Voor leerlingen van r.h.b.s. en kweekschool hield de heer H. H. Crevels een causerie over Indië. DREISCHOR. Op de jongste Nuts- vergadering trad op Frits Bouw meester in een programma met ka rakteruitbeeldingen. HAAMSTEDE. Een collecte ten bate van de nabestaanden der om gekomen bemanningsleden van de reddingsboot „Prins der Nederlan den" bracht f 481,60 op. BRU1NISSE. De in hel Slaak ge zonken sleepkast „Fluviale 10" is met behulp van drie bokken gelicht en op de slikken gezet. NOORDWELLE. Het financieel verslag van het Ziekenfondstoont een tekort van bijna f 100. ELKERZEE. De raad stond een subsidie toe van f 10 voor een op te richten landbouwschool op Schou- wen-Duiveland. BRUINISSE. Eind januari zal - naar wordt verwacht - de elektri sche straatverlichting iv gebruik kunnen worden genomen. DEN HAAG. H.K.H. Prinses Bea trix is voornemens ter gelegenheid van de nationale herdenking 1813- 1963 aanwezig te zijn 'bij een bijeen komst in het oude stadhuis te Den Haag aan de Groenmarkt, waarbij hulde zal worden gebracht aan de nagedachtenis van Gijsbert Karei van Hogendorp en waarbij aan haar de eerste exemplaren van de her denkingspostzegels zullen worden aangeboden. ARNHEM. Burgemeester Chr. G. Matser vani Arnhem opent op 23 november in het gemeentelijk mu seum een tentoonstelling „Beeld houwkunst 1813-1963 in Nederland". De expositie wordt gehouden in de gedachte van de nationale herden king. ELLEMEET Rode Kruis-vergadering Op dinsdag 26 november a.s wordt in café van der Have te Ellemeet de algemene ledenvergadering gehou den van de afdeling Schouwen (Westhoek) van 'het Rode Kruis. O. m. komen de jaarverslagen aan de orde. ANNA JACOBAPOLDER Vergadering N.C.V.B. Onder leiding van haar presidente mej. van Strien, kwam de N.C.V.B. in jaarvergadering bijeen. Deze avond werd door eigen leden verzorgd met zang, spel en voor drachten. Ook was er nog een ver loting ten bate van de kas. De se cretaresse las het jaarverslag. Door het aftreden van enkele leden kreeg het bestuur nieuwe gezichten te zien. In de plaats van de secretaresse mevr. D. Quist- Abraham se en het lid mevr. M, Verhage-Geuze wer den gekozen mevr. C. v. d. Reest-de Vos en mevr. A. Wesdorp-Kaashoek. De volgende vergadering is de Kerstavond, die samen met de C.P. B. wordt verzorgd. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Hetprogramma voor zondag 24 november a.s. luidt: 4e klasse G: Zierikzee-RKFC (half 3); Vosmeer-Burgh); Cluzona-Hals- terenDIVO-NVS; Kruisland-De Schutters;' SC Gastel-VES '35. Afdeling Zeeland leklasse B: Dreisohór I-Hans- weertse Boys I ('half 3, soheidsr. H. Schot); Renesse I-Kwaderidarnme I (half 3, sdheidsr. A. Dorst); Luctor I- Röbur I; Kruiningen I-Patrijzen I. 2e klasse C: SVOWK I-Renesse II (half 3, sdheidsr. G. M. v. d. Wielen); Zonnemaire I-Zieri'kzee III ('half 3, scheidsr. G. van Belzen); Burgh II- Brouwershaven I (half 3, sdheidsr. A. v. d. Rest). Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 23 november luidt: le klasse: Bruse Boys I-AZW II (ha'lf 2, soheidsr. P. van Baaien); Kra'bbendijke II-MEVO I (kwart voor 3, sdheidsr. A. Wijgman); Ka- pelle I-Wolf aartsdijk I; Kats I- Nieuwland I; Hodk I-Wemeldinge I; Yerseke III-Nieuwdorp I. 2e klasse B: WIK I-Duiveland I (kwart voor 3, scheidsr. J. Thole- naar); SKNWK I-Heinkenszand I (half 2, sdheidsr. A. Dorst); Kloetin- ge I-Zeemeeuwen I (half 3, sdheidsr. J. van Eenennaam); SVD I-Brou- wershaven II (kwart voor 3, scheidsr. A. 'dc Willigen); Beren I-Colijns- plaatse Boys I. 3e klasse D: MEVO Il-Zwaluwcn '61 II (kwart voor 3, soheidsr. J. C. de Bilde); Zwaluwen '61 I-Bevelan- ders I (half 2, sdheidsr. Th. Sies); Cortgenc II-Wissekeilke I (kwart voor 3, scheidsr. M. Krijgex"). Juniorencompetitie Groep A IV: Burgh A I-Wolf - aartsdijk A I (kwart voor 3, scheidsr. N. Speelman); Röbur A I-MEVO A I (kwart over 3, sdheidsr. F. v. d. Zee); Goes A II-Beren A I. Groep B VII: Renesse B I-Zwalu wen '61 B I (half 3, soheidsr. J. D. v. d. Linde). Groep B VIII: Dreischor B I-SK- NWK B I (half 3, sdheidsr. L. Ver- luu). GEWESTELIJKE AFDELING C.B.T.B. ZIERIKZEE, 21-11. Inde geheel gevulde koffiekamer van het „Huis van Nassau" te Zierikzee sprak dinsdagavond de heer P. Ton uit Oostburg, vice-voorzitter van de Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuinders- bond, voor de gewestelijke afdeling van die bond over het onderwerp „De ontwikkeling der grondprijzen" De vergadering stond onder lei ding van de gewestelijk voorzitter, de heer J. A. v. d. Bijl uit Zonne maire, die de vergadering opende met het lezen van Matth. 5 1-12 en gebed en vervolgens een inlei dend woord sprak, waarin hij spe ciaal de heer Ton hartelijk welkom heette en er op wees dat wij voor een ontwikkeling staan, die naast vele andere zaken ook tot openba ring komt in de grond- en pachtprij zen. In het kort besprak de voorzit ter nog de te verwachten ontwikke ling van de graanprijzen en de ko mende loonsverhogingen. Hierna volgden enkele mededelin gen, waarbij bleek dat het hoofdbe stuur van de landelijke organisatie afwijzend staattegenover de sug gestie om verhoging der pachtprij zen te 'helpen bevorderen met door berekening in de prijzen. Verder werd de aandadht gevraagd' voor de bestrijding der vogel-t.b.c., welke voorlopig nog vrijwillig zal kunnen geschieden, doch waarbij ophökken van het pluimvee noodzakelijk is. Ten slotte wekte de voorzitter op tót deelneming aan een te houden ont wikkelingscursus, waarvoor men zich 'bij 'de secretaris 'kan opgeven. De heer Ton besprak de afschaf fing van de „Wet vervreemding landbouwgronden" en de wijzigingen in de Pachtwet 1958, waaraan hij een stukje historie vastknoopte, waarna hij dieper inging op enkele bepalingen van de niéuwe Pachtwet, die niet zo algemeen bekend zijn, a'ls 'bv. artikel 1, wat de huur be treft, de paohtoverneming, 'de kwes- tien van de onderpacht, de verle- nühgsprocedlire en de pachtvaststel- ling. Vooral het laatste behandelde hij uitvoerig, waarbij hij wees op het invoeren van „externe omstandighe den" en het rendabel maken van cultuurtechnische werken. Ook (het verkopen van gronden en de grond- compensatie aan verdreven boeren en tuinders in (de randstad besprak de heer Ton uitgebreid en in ver band daarmede ook het zg. „voor- keursredht" en de „verkeerswaarde" waarna hii de notitie voorlas die in het provinciaal bestuur van de C.B. T.B. is behandeld en' daarop enige toelichtingen gaf, waarbij hij o.m. betoogde dat verhoging der pacht prijzen niet prettig is, doch 'beter dan verkoop door de verpachter. Onteigeningsvraagstuk In het laatste gedeelte van zijn, met tal van voorbeelden uit dc prak tijk verhelderd, betocg wijdde spr. aandacht aan onteigeningsvraag- stukken, o.a. als gevolg van uitbrei dingsplannen, waarbij het werk der verschillende daarbij betrokken bu reaus en instantdes en de vaststel ling der vergoedingen uiteenzette. De voorzitter dankte de heer Ton voor zijn duidelijke en leerzame uit eenzetting en gaf na de pauze ge legenheid tot het stellen van vra gen, waarvan een druk gebruik ge maakt werd. Deze betroffen o.m. het verdwij nen van bedrijven als gevolg van een uitbreidingsplan, waarbij ook het eilandelijke uitbreidingsplan ter sprake kwam, het al of niet goed ontwaterd zijn van Schouwen-Dui- veland, hei voorkeursrecht bij on verdeelde boedels, de verkeerswaar de, dehoge priizen die voor grond worden betaald, de toekomstige ont wikkeling r>a nde pachtprijzen, door berekening van de herverkavelings rente, de ontwatering in een gedeelte van de Westhoek van Schouwen i.v. m. het niet goed geëgaliseerd zijn van sommige gronden, het vrij ma ken van de pachtprijzen. Nadat de heer Ton alle vragen uitvoerig had beantwoord, dankte de vooi-zitter hem nogmaals en bood hem als aandenken een fotoboek van Zierikzee aan. De voorzitter verwees de aanwe zigen verder nog naar het Grond en Pachtzakenbureau van de C.B. T.B., waav men over verschillende zaken advies kan inwinnen en gaf nog als zijn oordeel te kennen dat paohtprijsverhoging, hoezeer ook in Zeeland gewenst, voorlopig wel geen doorgang zal vinden. De sterfdag van koningin Wilhelmina DEN HAAG, 20-11. Ter herden king van het fe'it dat koningin Wil helmina op 28 november 1962 over leed', za'l de N.C.R.V. op 28 novem ber 's avonds van 19.10-19.30 uur een fantasie voor orkest en koor op het 'lied „De zon schijnt in. mijn ziel vandaag" uitzenden. Dit lied werd gezongen tijdens de uitvaartdienst in de Nieuwe Kerk te Delft. Het werk werd In opdracht van de N.C.R.V. gecomponeerd door Herman Nieland. De tekst van het lied werd uit het Noors vertaald door H.M. 'koningin Juliana en het werk i's aan Hare Majesteit opge dragen. Ingezonden mededeling Havenplein 11 Zierikzee Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Havenplein 11 Zierikzee SENORITAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2