Indonesisch vrachtschip liep vast op pier te Hoek van Holland S.D.-er - betrokken bij arrestatie familie Frank (1944) - in Wenen aangehouden deurloo De Deltawerken en de door de streek te dragen onkosten De kinderbijslag en de inkomensgrens Verbindingen via satellieten Actie „Hun laatste kans" bracht drie en een half miljoen gulden op Complot in San Domingo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 november 1963 120e jaargang No. 19484 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: '«nnewekken Zierikzea, Posibusno.), lel. 011)0-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Waterschap Schouwen-Duivelancl krijgt mechanisch centrum Elf sleepboten zorgden voor bevrijding Vrachtschip op pier ROTTERDAM, 20-11. Rond hall elf woensdagavond is het Indonesi sche vrachtschip „H. O. S. Tjokroa- minoto" afgemeerd langs de afbouw- kade van Verolme's werf op Rozen burg. Later zal het het dok ingaan, waar de schade zal gorden opgeno men, die het schip heeft opgelopen tijdens de vele spannende uren, die verlopen zijn sinds het woensdag morgen om goed half vier op het Noorderhoofd bij Hoek van Holland vastliep. Op dit punt zijn reeds verschei dene schepen „gesneuveld" en de eerste .berichten waren dan ook be paald niet optimistisch. In de loop van de dag groeide dit pessimisme. L. Smit en Co.'s internationale sleep dienst zette al het beschikbare ma teriaal in, deskundigen van de Rijks waterstaat en van Van den Tak's Bergingsmaatschappij werden aan boord gebracht en mannen van de Koninklijke Zuidhollandse Maat schappij voor Redding van Schip breukelingen onder leiding van schipper W. VV. van Seeters trokken er met hun gloednieuwe reddingboot „Koningin Juliana" op uit om alle gewenste assistentie te geven. De eerste poging het schip vlot te krijgen in de vroege morgenuren, toen het vloed was, ondernomen met twee sleepboten, mislukte. Latei- kwam er assistentie. Maar om ne gen uur woensdagmorgen bleek de pcging mislukt. Pas bij het volgende hoogtij aan het eind van de middag kwam het succes. Niet minder dan elf sleepboten waren toen ingescha keld. Toen het gunstige getij tegen zes uur verlopen was groeide (het pessimisme opnieuw, maar opeens om bij half zeven raakte het schip los. de achtersteven draaide ruim honderd graden, trossen van sleep boten braken, maar de neus bleef op de pier en gejuich, dat aanvanke lijk opsteeg, verstomde. Op eigen kracht naar Rozenburg De gebroken trossen, die vier sleepboten noopten naar de Hoek te rug te keren en de reuk van het suc ces tartten kennelijk de sleepboten, die opereerden onder leiding van de heer Meerkerk van Van den Tak's Bergingsbedrijf, die op de brug van de „H. O. S. Tjokroaminoto" was. Om kwart over aoht gelukte het. Het schip raakte los en daarmee was het gebeurd. De schade bleek mee te vallen en hoewel er plannen wa ren geweest het schip buitengaats te houden, kreeg kapitein Komanskilan verlof op te stomen naar de werf van Verolme. Het schip leek onbe schadigd, toen het binnen de pieren voer en een gebaar van de kapitein onderstreepte dit: hij zond, eenmaal binnen de pieren, alle sleepboten weg en voer op eigen kracht naar Verolme's werf op Rozenburg. Werkzaam als inspecteur van politie in Oostenrijkse hoofdstad AMSTERDAM, 20-11. De S.D.'er, die betrokken is geweest bij de ar restatie in augustus 1944 van de joodse familie Frank, die in het Achterhuis aan de Prinsengracht te Amsterdam zat ondergedoken, is in Wenen opgespoord, Dit Ss ge-1 scliied door de directeur van het joodse documentatiecentrum in We nen, ir. Simon Wiesenthal. Het is de thans 52-jarige ex-S.S. Unter- scharführer karl Silberbauer, die inspecteur van politie is in de Oos tenrijkse hoofdstad. Toen ir. Wiesenthal meende dat een SS'er met de naam „Silberna- gel" 'betrokken was bij de arrestatie van de familie Frank en aan het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie te Amsterdam om nadere gegevens vroeg, kon het instituut hem authentieke stukken ter be schikking stellen waarin de naam Silberbauer voorkwam. Uit de gegevens van het instituut blijkt, dat in de jaren 1943-1944 aan de afdelingen van de Sicherheits- polizei te Amsterdam, die speciaal betrdkkeij waren bij de jodenver volging en het opsporen van onder gedoken joden de SS Unterschar- führer Silberbauer was verbonden. Dank zij de activiteiten van ir. Wie- senltihal zijn, de thans tegen Silber bauer in Wenen getroffen maatre gelen voortgevloeid. De familie Frank bestond uit: vader Otto Frank, zijn vrouw en hun dochtertjes Margot en Anne: de laatste schreef het over de ge hele wereld1 bekend geworden dag boek „Het Achterhuis". Ir. Wiesen thal heeft, zoals bekend;, ook de ihan'd gehad in de opsporing even eens in Oostenrijk, van de medewer ker van Eichmann in Nederland, Rajakowitsch. ."3FU <*-0 "v -jOP <2- f-* a {figÜsat* X- Ingezonden mededeling „Elegant" kleding havenplein 11 - tel. 2890 zierikzee Landbouwschap wil een 95—5 verhouding DEN HAAG, 20-11. Vijfennegen tig tegen vjjf is een aanvaardbare verhouding bij de verdeling van de kosten der Deltawerken tussen resp. Rjjk en streek. Dat vindt het Land bouwschap en dat zal het schrijven aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, die binnenkort zal moeten oordelen over het ontwerp Bijdra- genwet Deltawerken, waarin wordt uitgegaan van een verhouding 75-25. Het nationale belang bij een goe de zeeketing, zo stelt het Landbou- schap, neemt hoe langer hoe meer het let van ieder deel van het land hangt ten nauwste samen met dat van ieder ander deel en van het geheel. In een land dat als poort van Europa zijn uitgelezen ligging in een Deltagebied wil benutten is het dui delijk hoe groot het nationale belang is van de zeekering, die dat zo kwetsbare Deltagebied afdoende kan beschermen. Nog veel groter zal dat nationale belang zijn ten tijde dat de helft van de periode welke de Deltadijken geacht worden „miee te kunnen" verstreken is. Dat moment vindt 'het Landbouwschap, moest eigenlijk beslissend zijn ten aanzien van de verhouding tussen nationaal en streekbelang; een verhouding die ten behoeve der kostenverdeling reeds nu, dus wel zeer voortijdig, wordt vastgelegd. Kenmerkend voor de grootte van het nationaal belang vindt t' Land- h"uw=rhao het ook, dat de Delta wet de beherende waterschappen de plicht oplegt, de zeekeningen op Del- tapeil te brengen en wel volgens de dcor de minister vastgestelde plan nen. Met de redenering van hen, die als consequentie hiervan de kosten ten volle door het rijk willen laten dragen, kan het Landbouwschap zeer ver meevoelen. Toch meent het dat „de streek" - waarmee het be doelt het gebied dat door een goede zeekering tegen overstroming gevrij waard wordi - bij een afdoende be veiliging een bijzonder, zij het in vergelijking met het nationale be lang gering te noemen belang heeft. Het Landbouwschap, van mening dat men niet dient uit te gaan van de vraag hoeveel de streek dient te dragen, komt dan tot de verhouding 95-5. Aan de in het ontwerp Bijdra- genwet Deltawerken genoemde ver deling 75-25 ligt z.i. een principieel foute benaderingswijze ten grond slag. De „ingebouwde garantieregeling" Met de „ingebouwde garantierege ling" i»n het ontwerp Bijdragenwet is het Landbouwschap niet erg inl genomen. Het aanvankelijke voor nemen was, krachtens de Bijdragen wet een bepaald percentage van de kosten der Deltawerken, zowel aan leg als onderhoud, ten laste van de beherende waterschappen te bren gen en een algemene Bijdragenwet als „tweede kering" te laten optre den: zouden de 'krachtens de Bijdra genwet berekende lasten voor een waterschap te hoog worden, dan zou dit waterschap krachtens de alge mene Bijdragenwet jaarlijks een rijksbijdrage ontvangen. Deze gedachte werd' verlaten, de „in gebouwde garantieregeling", waar bij de kosten van uitvoering en van onderhoud niet meer over een kam worden geschoren, 'kwam ervoor in de plaats. Deze regeling houdt in dat het belanghebbend gebied - waar van het beherend waterschap slechts een gedeelte is - bijdraagt in de kos ten van uitvoering der Deltawer ken, voor zover die niet ten laste van het rijk komen. Zouden de las ten voor het belanghebbend gebied op deze wijze te 'hoog worden, d'an kna de rijksbijdrage hoger worden gesteld. De 'kosten van onderhoud der Deltawerken echter blijven voor rekening van het beherende water schap; daarin .draagt het belang hebbende 'gebied niet bij. Het Land bouwschap ziet nu het gevaar dat deze onderhoudskosten in de toe komst het beherende waterschap (een deel van het belanghebbende gebied) zullen belasten tot 'boven het peil, dat voor het gehele belang hebbende gebied als maximum grens voor de draagkracht igeldt. Bij het systeem van de algemene Bij dragenwet was dit niet mogelijk. Het Landbouwschap pleit er daar om voor, niet alleen de kosten van uitvoering der werken voor subsi diëring in aanmerking te doen ko men, maar ook de gekapitaliseerde geschatte toekomstige onderhouds kosten. Ook zal moeten worden be paald dat het .'belanghebbende ge bied' in deze kosten van het behe rende waterschap bijdraagt. groot het 'bedrag is dat voor de meer dere uitgaven nodig ial zijn. Enkele leden van de commissie waren van oordeel, dat, door nu ook kinderbijslag te geven aan gezinnen die daar feitelijk geen behoefte aan hebben, de sociale motieven voor het systeem geheel wegvallen. De commissie heeft ook gerappor teerd over de uitbreiding van de kring der bijslaggerechtigden. WASHINGTON, 20-11. Het Witte Huis heeft een communiqué uitge geven, waarin president Kennedy alle landen ter wereld uitnodigt om samen met Amerika een wereldom vattend net van verbindingen via satellieten in de ruimte in het leven te roepen. Kennedy liet deze boodschap uit gaan na een gesprek met Joseph McConnell, hoofd van de Ameri kaanse delegatie naar de conferentie in Genève over internationale ver bindingen via de ruimte. DE NHAAG, 20-11. Het wetsont werp tot opheffing van de inko mensgrens, neergelegd in een voor gestelde wijziging van de Algemene Kinderbijslagwet en van de Kinder bijslagwet voor loontrekkenden, heeft in de vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de Tweede Kamer de vraag doen rijzen of de minister in het mini mumloon van f 100 per week geen aanleiding ziet om ook de inkomens grens van f 4000 voor premievrfje kinderbijslag voor kleine zelfstan digen verder op te trekken.. Een aantal leden van de commis sie zal zich, zij het node, om politie ke redenen bij deze afschaffing van de inkomensgrens neerleggen, daar dit desideratum is opgenomen in het geheel van afspraken van het ak koord van Wassenaar. Andere leden handhaafden evenwel hun princi piële bezwaren tegen deze afschaf fing, zo blijkt uit het verslag van de commissie. De commissie vraagt de bewinds man o.m. hoe groot naar schatting het aantal personen is dat door deze wijziging eveens voor 'kinderbijslag in aanmerking zal komen en hoe Reddingboot „Blankenheijm" zocht vergeefs naar vermiste Zweedse matroos c> DEN HAAG, 21-11. De actie „Hun laatste kans", die een maand gele den werd gehouden is een succes geworden. Het Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1963, dat zich met de organisatie van de actie be last heeft, hoopte dat een bedrag van drie miljoen gulden bijeenge bracht zou kunnen worden. Die ver wachting is ze3fs 'overtroffen. Op dit moment is een rond bedrag van f 3.500.000,- ter beschikking en nog rtccds „druppelen" giften binnen. Op de avon'd van de actie zelf (21 oktober) werd ongeveer 80 procent van 'het bedrag binnengebracht, na melijk f 2.700.000. Van het bedrijfs leven kwam ongeveer f 700.000 bin nen en er waren ruim 50.000 giro- overschrijvinigen (op nummer 999). Dr. W. Drees, die tijdens een giste ren gehouden persconferentie deze gegevens verschafte zei vooral ge troffen te zijn door de spontaniteit die kennelijk bij het Nederlandse volk - ook nog na acties als „Open het Dorp" - bestaat. Het comité zal in de toekomst een volledige verant woording van de ontvangen gelden afleggen, waarbij dan ook een over zicht zal worden gegeven van wat per gemeente en per provincie werd gegeven. Ruim drie miljoen gulden van het ingezamelde bedrag zal via het hoge commissariaat voor de vluchtelingen ten goede konlen aan 1100 vluchtelingen in Griekenland en 200 in Turkije. WEDDE. Een kleine 2000 hectare land achter Bellingwolde, rondom Wedde, ten zuiden van Onstvvedde, rondom Vlagtiwedde en achter Vrie- sohelo staat on'der water, zo heeft een zegsman van hot waterschap „Westerwci'de" verklaard. Hij zei dat driekwart van het ondergelopen land uit grasland bestaat, 'de rest is bouwgrond. BURGH, 20-11. Dinsdagmiddag rond 12 uur werd de kapitein van de in Burghsluis gestationeerde red dingboot „Maria Carolina Blanken heijm" gealarmeerd voor een over boord geslagen matroos van de Zweedse coaster „California", die in de voormiddag van Vlissingen was vertrokken naar het noorden. Onmiddellijk werd de bemanning gewaarschuwd en spoedig daarop voer de boot de 'haven uit. Gezocht moest worden in de A.E.-route (van West Hinder tot aan het vuurschip Goeree). Inmiddels waren ook dé reddingboten „Koningin Wilhelm ina" uit Stellendam en de „President Wierdsma" uit Breskens uitgevaren om eveneens te gaan zoeken naar de vermiste matroos. Van de vliegbasis Valkenburg stegen zes vliegtuigen van de Kon. Marine Luchtvaartdienst op om eveneens te trachten de man te vinden. Al deze pogingen, hoe goed ze ook waren opgesteld, hebben niet 'het gewenste resultaat opgele verd, want van de vermiste werd geen spoor gevonden. Omstreeks kwart voor vier kregen de boten het sein om naar huis te keren. Om streeks zes uur voer de „Blanken heijm" de haven van Burghsluis weer binn'en. Kapitein Minneboo en zijn mannen hadden niets gezien dan een gfote zeeboot en een Lockheed „Neptune" welke laatste ook aan het opspo ringswerk deelnam. Op de thuisreis stak de wind. weer flink op en werd reeds windkracht 8 bereikt, terwijl het zicht steeds minder en de gol ven groter werden. De gouverneur vah de Neder landse Antillen, mr. N. Debrot, heeft dinsdagavond in ht Curagaos muse um een schilderij van koningin Juli ana door prof. Sierk Schroder uit Wassenaar onthuld. Het is bestemd voor de ontvangstzaal in het gou vernementshuis. SAN DOMINGO, 21-11. De pers dienst van 'het presidentiëel paleis in Sari' Domingo heeft medegedeeld', dat de politie op het spoor is geko men van een complot om dn de Do minicaanse republiek een burger oorlog te ontketenen. Het was be raamd door uiterst 'linkse elementen De autoriteiten hebben de nodige maatregelen getroffen om het com plot te verijdelen, aldus de 'bekend making vorder. Woudreus gevallen SLOCHTEREN, 20-11. De stor men van de afgelopen dagen zijn de legendarische heide in het Slogterense bos te veel ge weest. Woensdagmiddag is de woudreus, waarvan de ouder dom op 600 jaar wordt geschat omgevallen. De beuk, die door zijn indrukwekkende omtrek van 6 meter uiteraard nogal tot de volksverbeelding sprak, was de laatste tientallen jaren al aan het aftakelen. Hij werd de laatste tijd in feite staande gehouden door de tonnen be ton, die men in de vermolmde delen had gegoten. .11 Hét 7.332 brt. metende Indonesische vrachtschip ,H. O. S. Tjokroaminoto' op het Noorderhoofd van Hoek van Holland. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's r J De ondervinding laat geen l litteken na. J Onbestendig Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen en vrij zacht. Krach tige en in de kuststreken tijdelijk ■harde tot stormachtige wind tussen zuidwest en west. 22 nov. Zon op 8.10, onder 16.41. Maan op 13.16, onder 21.50. Eerste kwartier: 24 nov. te 8.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 nov. 6.38 v.m. 19.07 n,m. BROUWERSHAVEN: 22 nov. 6.17 v.m. 18.41 n.m. Doodtij: 26 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De komende 24 uur staat het weer in ons land onder invloed van een oceaandepressie, die vanmorgen ten westen van Schotland was gele gen en in de richting van zuid Noor wegen koerst. De storing zal enkele perioden met regen brengen en tij delijk een krachtige tot harde en langs de kust een stormachtige wind tussen zuidwest en west veroorzaken. De koude lucht, die gisteren ons land binnenstroomde en waarin de afgelopen nacht in het binnenland minimum temperaturen voorkwamen tot om het vriespunt, wordt weer verdreven. KOE AL A LOEMPOER. Volgens premier A'bdoel Rachman van Ma leisië heeft de Amerikaanse ambas sadeur in Koeala Loempocr, Charles Baldwin, hem meegedeeld, dat In donesië geen nieuwe Amerikaanse hulp zal krijgen. HONGKONG. In diplomatieke kringen in Hongkong is gezegd', dat de Indonesische autoriteiten de dag voor de uitroeping van de staat Ma leisië, op 16 september, een kom plat hebben ontdekt om president' Soekamo te vevmoovden en een staatsgreep te plegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1