O HET ONMOGELIJKE HUWELIJK Blijven wij in de E.E.G.? Douwe Egberts Friesche Heeren-Baai 5St Zachte geurige pijptabak 'Man neergestoken WITTE KRUIS De negers in de V.S. Geef uw soep de volle kracht van sappig, mager rundvlees: met Liebig! Lijm en plak alles met VELPON yanCeta-Bever '^0 BLIK DOOR HET WERELD VI ENSTER Ingezonden mededeling A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram Flitsen" Schouwen-Duiveland en de noordelijke verbinding J)g bouw in 1963 Het gaat met de Europese Econo mische Gemeenschap lang niet zo als men zich aanvankelijk vol idea lisme had gedacht. Niet alleen ver loopt de economische integratie der zes deelnemende landen bijzonder moeizaam en stokt deze herhaalde lijk, nu vooral op het gebied van de landbouw, maar bovendien, is er al lesbehalve eensgezindheid ten aan zien van de handel met landen bui ten de gemeenschap, in het bijzon der ten opzichte van de Verenigde Staten. Ook is er nog geen sprake van een politieke eensgezindheid ten aanzien van internationale vraag stukken, waartoe men hoopte dat de E.E.G. toch ook zou bijdragen. Hoe wel er op industrieel gebied behoor lijke vooruitgang is geboekt, die de deelnemende landen vrijwel gelijke mogelijkheden biedt, ziet het er ten aanzien van de landbouw en van het vervoer vooral voor ons land zeer somber uit. Het gaat er langzamerhand steeds meer naar uitzien, dat wij opgeslo ten dreigen te raken in een conti nentaal Europahetgeen bepaald niet strookt met de Nederlandse handelsbelangen, die juist over zee zijn gericht. Het drijven van Frank rijk, in zekere mate en vooral om landbouwbelangen gesteund door Duitsland, leidt naar eenthutarkie in de E.E.G., die speciaal voor Neder land bijzonder schadelijk kan zijn. De nationale belangen van de zes deelnemende landen gaan thans een steeds sterkere rol spelen en voor al Frankrijk neemt op dit punt een dominerende plaats in. President de Gaulle moet niets hebben van de als ideaal gedachte supra-nationale li chamen in het Europees verband. Hij gelooft er niet in en blijft een fervent Frans nationalist, die uit sluitend de belangen van Frankrijk nastreeft. Voor zover de E.E.G. hem daarbij van dienst kan zijn, wil hij er wel mee samenwerken, doch slechts in zoverre als het Franse be lang en het aanzien van Frankrijk in de wereld hiermee wordt gediend. Frankrijk moet weer sterk en mach tig worden, want daarin ziet de pre sident de beste verzekering tegen Russische agressie, waarvoor hij nu eenmaal niet voldoende vertrouwen heeft in de Ver. Staten. Hij wil nu eenmaal niet - en daarin heeft hij niet helemaal ongelijk - dat er tus sen Amerika en Rusland afspraken op wereldpolitiek gebied worden ge- MARKTBERICHTEN Graanbeurs Rotterdam. ROTTERDAM, 18-11. Tarwe - fa brieken zijn voor levering van deze maand niet meer aan de markt. Zomergerst - volgens monster f 23,00-26,50; Haver - volgens mon ster f 21,00-24,00. Groene erwten - volgens monster f 40,00-51,00; Schokkers - volgens monster f 40,00-65,00, franco Rotter dam. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 18-11. Op de Utrechtse paardenmarkt werden aangevoerd 246 dieren. De prijzen -waren voor: luxe paar den f 1325 tot f 1000; werkpaarden f 1225 tot f 940; oude paarden f 1125 tot f 775; 3-jarige paarden f 1075 tot f 700; 2-jarige paarden f 860 tot f 625; veulens f 570 tot f 310; hitten f 840 tot f 615. Slaahtpaarden per kg. slachtge- wicht f 2,50 tot f 2,15; jonge slacht- paarden per kg. slachtgewiöht f 2,85 tot f 2,50. De handel was kalm. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 18-11. Klei-aard- appelen 35 mm opwaarts: Eigenhei mers f 13,00-16,00; Bintje f 11,00- 12,75; Bevelander f 14,00-15,00; Meer- lander f 12,00-13,00; IJsselster f 8.50- 10,00. Klei-aardappelen 38 mm. opwaarts Eigenheimers f 13,50-17,25; Bintje f 11,50-13,00; Furore f 12,50-13,50. Klei-aardappelen voor export: Bintje 35 mm opwaarts in 2 maten gesorteerd f 12,00-12,25; Alpha 45 mm opwaarts f 10,50. Zand-aardappelen 35 mm opwaarts IJsselster f 7,00-7,75; Bintje f 8,00; Libertas f 7,50-8,50. maakt, waarbij ook Europa betrok ken zou kunnen z\jn, zonder dat dit Europa zelf zijn standpunt kan be palen en desnoods ook doen uitvoe ren. En dat Europese standpunt moet dan van Franse origine zijn. Willen de andere Europese landen zich daarbij aansluiten, dan is dat prachtig, maar de president wenst in geen geval, dat Frankrijk zich zou moeten onderwerpen aan een geza menlijk genomen besluit wanneer dit niet gehéél zou stroken met het Franse inzicht. De E.E.G. is ten aanzien van de Franse belangen al verder gegaan dan voor die van de andere deelne mende landen. De Frans-Afrikaanse landen, voor zover nu verenigd in de Franse Unie, zijn geassocieerd met de E.E.G., hetgeen vooral Frankrijk voordelen verzekert, terwijl dit voor onze handel en die van andere Euro pese landen juist nadelig werkt. Nederland dreigt nu ook het loodje te moeten leggen op het gebied van het vervoer binnen de E.E.G., Van ouds zijn wij niet alleen de vracht vaarders maar ook de vrachtrijders van Europa. In verhouding tot zijn omvang neemt ons land het grootste percentage van het vrachtvervoer voor zijn rekening. Doch als wij ons niet terdege weten te verzetten te gen de geopperde plannen, dan zal Nederland een groot deel van zijn vrachtvervoer aan andere landen moeten overlaten. Ook ten aanzien van de landbouw- integratie dreigen er voor ons nade len te ontstaan, die bijzonder nadelig zullen zijn voor onze export op dit gebied. Wij dreigen in de E.E.G.- samenwerking verstikt te raken door de nationale belangen van de twee grootsten, Frankrijk en west-Duits- land. Enerzijds kunnen wij niet bui ten een nauwe samenwerking met deze landen, anderzijds worden er grote Nederlandse belangen door in een hoek gedrongen ten koste van onze internationale handelspositie. Het is dus geen wonder, dat er stemmen opgaan van erkende eco nomen, die ernstig de vraag stellen of het voor ons land toch niet beter zou zijn om uit de E.E.G. te treden en aansluiting te zoeken bij de Europese Vrijhandels Associatie, die ons minder zou binden aan voor ons land nadelige afspraken en meer past in onze over zee gerichte han delsbelangen. Zand-aardappelen voor export: IJsselster 40 mm opwaarts geen vraag; Bintje 35 mm opwaarts geen vraag; diverse zarïdrassen 35 mm opwaarts 'geen vraalg. Stemming: buitenland rustig. Ex port lusteloos. Voer-aardappelen f 2,50-4,75. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor d'e verkoop van consumptie aardappelen. op wagon, schip of auto BANGKOK. Indbnesië en de Phi- lippijnen hebben beloofd te zullen streven naar vermindering van de spanning in Zuidoost-Arië. Dit is het resultaat van drie dagen bespreking gen die op uitnodiging van de Thai se minister van buitenlandse zaken, Thanat Khoman, tussen de drie mi nisters van buitenlandse zaken zijn gehouden. GRONINGEN, 18-11; In de nacht van zaterdag op zondag is de 18- jarige metselaar Wijndelt Drent uit Groningen mJet een stiletto ernstig in de buik gestoken. Het slachtoffer liep een steekwond' van 15 tot 20 cm in de bovenbuik op en moest in het Academisch Ziekenhuis di rect warden geopereerd. Het levens gevaar is thans geweken. De vermoedelijke dader, een 19- jarige 'glasblazer uit Groningen, kom in de loop van zondag in z'n woning worden gearresteerd. Hij is ingeslo ten en ter beschikking van de justi tie gesteld, beschuldigd van poging tot doodslag en zware mishandeling ilit het buitetiland ADDIS ABEBA. De Afrikaanse ministers van buitenlandse zaken die in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba bijeen zijn, hebben maandag een uit zeven landen bestaande com missie gekozen die voorstellen moet formuleren ter regeling van het grensgeschil tussen Algerië ën Ma rokko. MOSKOU. De Russen hebben weer een onbemand ruimtevaartuig, de Kosmos 22, gelanceerd. COTONOU. Een Zwitsers vlieg tuig is met vier inzittenden bij Co- tonou, de haven van de Westafri- kaanse staat Dahamey, in zee ge stort. De inzittenden, twee Zwitserse vliegers en twee Duitse geologen, kwamen om. MOSKOU. Een boer in dè Kauka- sus, Iwan Poedhownikof, is tot 15 jaar veroordeeld. Hij placht de af rastering van zijn boomgaard des nachts on'der 220 volt stroom te zet ten, maar had een keer vergeten de stroom 's morgens uit te schakelen. Een meisje kwam daardoor om het leven. BERLIJN. De drie westelijke ge allieerden in Berlijn hebben bij de Russische vertegenwoordiger in het luoh'tveiligheidscentrum van de vier mogendheden geprotesteerd tegen het hinderen met zoeklichten van twee westelijke lijnvliegtuigen. PANMOENDJON. Het opperbevel der Ver. Naties in Korea heeft krachtig bij Noord-Korea geprotes teerd tegen een aanval op acht V.N.- mlilitairen, op woensdag j'l., waarbij een Zuii'dkoreaanse kapitein werd ge dood, terwijl een Amerikaanse offi cier een sohot in de rechterdij kreeg. BERLIJN. Twee groepen inbre kers hebben in de nacht van zater dag op zondag bij juweliers in west- Berlijn en Bad Woerishofen in Beie ren juwelen en horloges ter waande van 400.000 mark gestolen. TEHERAN. De sjah van Perziië en keizerin Far ah hebben een uitnodi ging van president Brezjnov voor een officieel bezoek aan de Sowjet- Unie aanvaard, aldus meldt radio- Moskou. Het staatshoofd van de Sowj et-Unie brengt' op 'het ogenblik een officiéél bezoek aan Perziië. BERGAMO. Dezer dagen is in struikgewas bij de autoweg Bergamo -Brescia het in plastic verpakte lijk gevonden van de 53-jarige Angelo Mauro Bettimelli, voormalig SS-of- ficier en een van de hoofdmannen der Italiaanse onderwereld, die voor talrijke grote inbraken in juweliers- zaken en hotels, voornamelijk aan de Rivièra, verantwoordelijk zou zijn geweest. GENEVE. Mr. ir. B. W. Haveman, directeur van de intergouvernemen tele commissie voor Europese emi gratie (ICEM), heeft dezer dagen in Brazilië een opleidingscentrum voor agrarische bedrijfsleiders uit La tijns Amerika officieel geopend. PARIJS. Ministers van vijftien Navo-lan'den zijn maandagochtend onder voorzitterschap van secretaris generaal mr. D. U. Stikker in Parijs bijeengekomen om van gedachten te wisselen over de handel tussen oost en west. Scheepvaartberichten Caltex Utredht (f.), 16-11 te Suez. Gu'lf Swede (t.), 18-11 van Port Said naar Suez. Straat Colombo, 16-11 van Dakar naar Burutu. Straat Soenda, 16-11 van Matadi naar Lobito. Tegelberg, 16-11 van East Londen, 17-11 te Durban. Ingezonden mededeling WITTE KRUIS DE €Chte PIJNSTILLER Verkoudheid... weg ermeel Be scherm u ertegen, bevrijd u er van met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vriJ en daardoor geen maagklachten. Eilandeiyke commissie geïnstalleerd ZIERIKZEE, 18-11. Ten stadhuize van Zierikzee is door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester een eilan- delyke commissie geïnstalleerd, die zich ten doel stelt enkele opwek kende, feestelijke en eventueel toe ristische initiatieven te ontwikkelen rond de openstelling van de noorde lijke verbinding met het vaste land, die Schouwen-Duiveland gaat krij gen door aanleg van de Grevelin- gendam en de bouw van de Haring vlietbrug. De idee een dergelijke commissie in te stellen is ontsproten aan de Vereniging van Burgemeesters, Wet houders en Secretarissen op Schou wen-Duiveland, die het passend vond dat iets wordt ondernomen op eilandelijk niveau, rond de inge bruikstelling van de op komst zijn de verbinding, een belangrijke mijl paal, waarvan verwacht mag wor den in juli 1964, al® de Grevetingen- darn wordt gesloten. Behalve voor plaatselijke manifestaties ig er ruim te iets te doen waar het gehele eiland' bij betrokken is, zo meent ge noemde vereniging. De initiatieven die door de commissie worden ont wikkeld, kunnen in principe rekenen op steun van de gemeentebesturen. Men heeft er over gedacht ook iets te doen in samenwerking met Goeree-Overflakkee en terzake zijn reeds oriënterende besprekingen ge voerd. Men is met name ook van Verplaatsing van antieke Egyptische tempels CAIRO, 18-11. Een consortium van buitenlandse firma's heeft een overeenkomst met de Verenigde Arabische Republiek ondertekend!, waarin aani deze firma's het ver plaatsen van de tempels van Aboe Simbel wordt gegund. De inschrij ving bedroeg 22.392.800 dollar (onge veer tachtig miljoen gulden). Zoals gemeld worden de tempel® van Aboe Simbul verplaatst omdat zij anders in het stuwmeer van de As- wandam, die nu in constructie is, zouden ten onder gaan. Hoofdstuk 7. De feestdagen gingen rustig voor bij. De oorlogsomstandigheden la gen als een dreiging over alles en vrijwel niemand had er ziim in om uitbundig feest te Vieren. Op oudejaarsavond was de hele familie van Beusekom bij Arie en Riet, terwijl mievrouw Sdhras even eens naar beneden was gekomen. Er werden spelletjes gedaan en toen de klok twaalf uur sloeg, wenste men elkaar allemaal een gelukkig en zo mogelijk beter nieuwjaar, vrede en voorspoed. Maar 1941 begon met een reeks nieuwe overwinningen van de Duit se legers en de vrede leek verder ■dan ooït. Geleidelijk aan kwam alles op de bon en hot economische leven begon te verlammen. Arie's verdien sten daalden en hij zag met zorg de toekomst tegemoet. Als dat zo door gingMaar daar wilde hij nog niet aan denken. Op 31 januari werd in huize Schra's een zoon geboren. „Een wolk van een jongen", verklaarde de ver pleegster. Riet had met stijgende onirust deze dag tegemoet gezien en constateerde daarna met grote ver bazing, dat Arte Stapelgek was met de 'baby. En ze ihad juist gevreesd, dal het tegendeel zou gebeuren. Mis- sdhien begreep Arie zijn vrouw, want toen de verpleegster het kind in de wieg had gelegd en even het gedachten, dat een of ander initia tief van de commissie te plaatsen zou zijn in het kader van het toeris- tenseizoen 1964, dat in juli feitelijk nog maar net begonnen zal zijn. De commissie bestaat uit de vol gende leden, tw.: de heren D. v. d. Berg (Bruindsse), E. P. J. Kripg Zie rikzee), N. v. d. Linde (Soharen- dijkeX L. M. Moermond (Dreischor), M. K. Romeijn (Ouwerkerk) en H. J. Simons (Renesse). INGEZONDEN STUKKEN Kwestie s.v. Burgh-S.D.K.B.-bestuur Mijnheer de redakteur. In uw veelgelezen blad las ik vo rige week de uitspraak van de neu trale commissie inzake bovenge noemde kwestie. Als oud-korf ba Hei en oud-„Burgh" bestuurslid 'had dit geval mijn volle belangstelling. De uitspraak stemt me dan ook tot volle tevredenheid. Hoewel „Burgh" niet geheel vrijuit ging door 1 week niet te spelen, kunnen we gerust zeggen, dat „Burgh ontsnapt is aan een gro ve S.D.K.B.-'bestuurlijke blunder. Maar m.i. is de kous hier niet mee af. „Burgh" trok zijn twaalftallen te rug omdat haar onrecht was aange daan. Dat is bewezen. „Burgh" moest boete betalen en excuus aanbieden, anders was de kans aanwezig, dat haar bestuursleden geschorst zouden worden. En nu? M.'i. de betaalde boete terug en het S.D.K.B.-bestuur Ibiedt „Burgh" z'n excuus aan omdat ze 'de plank finaal misgeslagen heeft'. Het is toch altijd nog zo geweest en ook rechtvaardig, dat niet de gevol gen, maar de oorzaak aangepakt dient te worden. Vroegere ervaringen (want dit is niet de eerste keer dat „Burgh" onrecht aangedaan is) erbij genomen, lijkt me, dat hier een sdhone taak >is voor alle S.D.K.B.- verenigingen op de eerstvolgende S. D.K.B.-vergaderdng. Ga eensgezind ter vergadering en haal er Uit wat er niet in hoort. Duidelijke taal ge noeg. Een goed verstaanderenz. Het Sch.-'Duivelandse korfbal kan best wat nlieuw bloed gebruiken om dan 'ondèr gezonde leiding het toch mooie korfbalspel te kunnen be oefenen. Bedankt voor de plaatsruimte, mijnheer de redakteur. JAC STEUR, Burgh. vertrek had verlaten,'boog Arte zich over Riet, kuste haar en zei: „Riet, vrouwke van me, dit is onze zoon, versta je? Hoor je goed, wat ik zeg? Dit is onze zoon". Ze greep zijn hand en antwoord de, terwijl een gevoel van geluk haar doorstroomde: „Dank je, Arie". In de loop van de dag kwamen de 'kersverse grootouders hun opwach ting maken. In gezelschap van Bep, die schaatsvakantie had. „Daar gaat het helemaal niet om", zei ze, „maar dat scheelt ze weer een paar dagen 'kolen. En 'die neemt de baas dan Stiekum mee naar huis". Arte schudde zijn hoofd „Zulke dingen denk je alleen maar, Bep". Ze haalde haar schouders op. „Kan ik het helpen, dat ik doorgaans over- hard denk?" Majoor van Beusekom vond het al een flinke kerel, boog zich over zijn dochter en gaf haar een kus. Zij hield haar vader echter vast en fluisterde hem in het oor: „We noe men hem naar u, paps: Philippus. Flip wordt zijn roepnaam". De majoor 'kwam stram overeind!, keek van zijn dochter naar Arie. die lachend knikte en antwoordde toen: „Dat vind ik allemachtig aardig, hoewel ik persoonlijk mijn voornaam nooit zo bijzonder mooi vond. Maar in dit gevalWerkelijk, dat vind ik allemoohtiig aardig van jullie". Bep had geen oog van de baby af. „Ze lijkt op Riet", was haar conclu- DEN HAAG, 18-11. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat in de eerste ne gen maanden van 1963 aan woningen en andere gebouwen (zonder normaal onderhoud en werken van minder dan f 2000) voor een bedrag van f 2300 min. werd geproduceerd. Dit is f 123 min. of bijna 6 pet. meer dan in dezelfde periode van 1962. Scha kelt men echter de invloed van prijs stijgingen uit dan blijkt dat de reële produfctie naar schatting 2 pot .lager was. Dit enigszins achterblijven van de produlktie komt geheel voor rekening van 'het zeer ongunstige eerste kwar taal 1963. WASHINGTON, 18-11. De R.K. bisschoppen in de Verenigde Staten hebben een iberoep op de Ameri kaanse bevolking gedaan te bevor deren diat de negers volledig 'burger recht krijgen. In een verklaring, die in Washing ton is uitgegeven, maar opgesteld is in Rome, waar de meeste van de 237 Amerikaanse bisschoppen zich voor het concilie 'bevinden, heet het: „Wij zijn deze medeburgers ruiet al leen politieke gelijkheid schuldig, maar ook voldoende kansen op eco nomisch en onderwijsgebied, een rechtvaardig aandeel in de welvaart goede huisvesting zonder uitbuiting en een volledige mogelijkheid tot so ciale vooruitgang". VUIL DOEK MALMESBURY, 18-11. Een olieverfschilderij dat in de loop van de tijd vuil is gewor den en in de consistoriekamer van de abdij van Malmesbury in het westen van Engeland heeft gehangen, wordt thans toegeschreven aan Girolame Muziano, de Italiaanse schilder van religieuze doeken uit de 16e eeuw. Het schilderij „De opstanding van Lazarus", dat 2.7 X 2.4 m. meet, werd 100 jaar geleden aan de abdij ge schonken. sie, „meer dan op Arte. Maar als ze pas geboren zijn, kun je er nog wei nig van zeggen", besloot ze wijsgerig. Er kwamen in 'de loop van de week nog meer familieleden en iedereen was vriendelijk en bracht wat mee, hetzij voor de moeder, dan wel voor de baby. Hetgeen Arie een keer deed opmerken, dat in zulke 'gevallen de vader er maar bekaaid af kwam. Riet was alweer enkele dagen op en de baby veroorzaakte niet meer dan normale zorgen. Het kind huilde weinig, sliep uren achtereen en als het wakker werd, begon hij lange tijd achtereen naar iedereen te kij ken, die toevallig zich over de wieg boog. Februari was al een heel eind ver streken, toen Arie rustig in zijn kan toor zat te werken en Bep op een middag uit school vandaan binnen kwam stevenen. Ze gooide haar tas in een hoek, hetgeen Arie maar zo zo vond en kwam met een hoogrood gezicht voor zijn bureau staan. „Nou heb ik alles door, zwager Arie", zei ze op vreemde toon. „Daarom al die geheimzinnigheid. Daarom was er die da'g zo'n ruzie, toen jij voor ihet eerst bij ons kwam. Daarom had Riet rode ogen van het huilen. En 'daarom wou Riet heel niet weten, 'dat ze van de winter bezig was met die kinideikleerties. Ze zag er helemaal niet naar uit, dat ze ',t fijn vond van die baby en zo". Arie schudde zijn hoofd. „Waar jullie, blagen, al niet op letten. En nu 'lig 'ik er zeker uit bij jou, hé? Wat ben ik nu? De schande van de familie?" Ze keek hem enige tijd onderzoe kend aan, waarna ze om het bureau heen liep, een arm om zijn hals leg de en een zoen op zijn wang drukte. „Zwager Arie, ik zei, dat ik alles door had, maar dan ook beslist alles. En daarom vind ik jou een gewel dige knul, hoor? Dat je dit voor onze Riet gedaan hebt. En als ze kwaad van je spreken, dan kom ik voor je op. Reken maar". (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling Alléén Liebig tabletten zijn bereid uit sappig, v mager rundvlees van AA kwaliteit - volgens het f originele Liebig recept. Voor een heerlijke, goudgele vleesbouillon. Vol en krachtig, met peterselie en 9 andere geurige zomerkruïden. Tracteer uw gezin op extra krachtige soep: neem er een paar in huis! 35 ct per dubbel tablet. LIEBIG PRODUCTEN héérlijk voor de fijne keuken A&f f) Ingezonden mededeling FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJR

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6