Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Ckefarine 4 Grote Amerikaanse atoomkracht De NAVO-raad STAD EN EILAND TlZc 5495r ZIER1KZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 19 november 1963 No. 19483 Consumentenbond malcontent over landbouw beleid T.v.-opnamen AMSTERDAM, 18-11. Op een maandagavond in Bellcvue te Am sterdam gehouden vergadering van de Nederlandse 'Consumentenbond, afdeling Amsterdam, hebben het be stuur van de afdeling Amsterdam, de directeur van de Nederlandse Consumentenbond, de heer B. Buij- tendijk, en het lid van het landelijk hoofdbestuur, de heer H. J. L. Von- hoff, kritiek geuit op het door de regering gevoerde landbouwbeleid. Zij waren van mening dat het strakke beleid een meer persoon lijke ontplooiing van de boer in de we gstond en dut door een te ver doorgevoerde gelijkschakeling in de landbouw d'e 'boer onvoldoende ge stimuleerd wordt zijn produkten te verbeteren. Zij gaven voorts als hun mening te kennen, dat de landbouw- en zuivel pa-ijzen kunstmatig zijn op gevoerd. De gastspreker, Lr. P. van Dam, voorzitter van het produktschap voor zuivel, kwam aan de hand van ingezonden mededeling Vier middelen In één tablet werken krachtiger zonder do maag van streek te maken I Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. Vrouw ontving geld voor verraad van broer BERLIJN, 18-11. Een vrouw, die 10.000 mark ontving om haar 'broer van west-Berlijn naar oost-Duitsland' te ontvoeren, is maandag in west- Berlijn tot negen jaar gevangenis straf veroordeeld. Zij had haar broer, die voor een westelijke inlichtingendienst werkte met zijn jonge vrouw ontvoerd. Hij werd in oost-Duitsland tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn vrouw kreeg twee jaar, ofschoon zij niet hij de spionage 'betrokken was geweest. Behalve aan de ontvoering werd de vrouw ook schuldig bevonden aan verraderlijke betrekkingen met het oosten en 'het sturen van een lijst met de namen van ongeveer 400 wes telijke agenten aan de oost-Duitse inlichtingendienst. Velen van hen werden in oost-Duitsland gearres teerd. Benoeming van staatssecretarissen DEN HAAG. 18-11. Met ingang van 13 november 1963 is benoemd tot secretarisgeneraal van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. H. J. Schölvinck directeur-generaal voor de volksont wikkeling. Naar de rijksvoorlichtingsdienst meedeelt is binnenkort de benoeming te verwachten van luitenanf-gene- raal-waarnemer W. den Toom, di recteur materieel luchtmacht, tot staatssecretaris van defensie. De heer den Toom is de beginselen toe gedaan vam de V.V.D.. De rijksvoorlichtingsdienst deelt mee. dat binnenkort verder te ver wachten is de benoeming van dr. I. N. Th. Diepenhorst, lid van de Twee de Kamer voor de C.H.U. tot staats secretaris van buitenlandse zaken. Voor 60 jaar.... ZIER1KZEE. De Rederijkersver eniging „Concordia" bracht het to neelspel in vijf bedrijven: „Donkere Wolkenop de planken van de Con certzaal. ZIERIKZEE. Een groep echte Zi geuners brengt thans een bezoek aan deze stad. BRU1NISSE. Een comité heeft gel den ingezameld om een monument te plaatsen op de graven der beide jongelingen, die op 11 september noodlottig om het leven kwamen. SCHOUWEN. In de afgelopen lente en zomer heeft men maar 54 droge dagen gehad. ZONNEMAIRE. Het bestuur van de ijsvereniging is voornemens het tienjarig bestaan in januari op fees telijke wijze te vieren. NIEUWERKERK. De zigeuner- groep die kenbaar heeft gemaakt ook alhier te willen bivakkeren, is een plaats aangewezen op de hof stede van de heer G. NIEUWERKERK. Het muziekge zelschap „O. E. U." gaf een geslaag de uitvoering in de zaal van de heer Lievense. RENESSE. Alhier heeft zich een commissie gevormd voor een hulde aan HM. de Koningin-moeder bij de herdenking Van de dag, waarop zij voor 25 jaar de vaderlandse bodem betrad. ZIERIKZEE. Op verzoek heeft „Kunst en Eer" zich bereid ver klaard een zaalconcert te verzorgen op de (lag van het 25-jarig jubileum van H.M. de Koningin-moeder. ZIERIKZEE. Over de vrijmaking der vrouw werd in de Concertzaal hel woord gevoerd door mevr. A. W. E. V cr slugs- Poelman. door hem verzameld statistisch ma teriaal tot de tegengestelde conclu sie, dat de Nederlandse consument niet te veel voor zijn 2uivelproduk- ten betaalde. Hij becijferde dat de consument voor melk de kostprijs en voor'kaas en andere zuivelpro- dukten minder dan de kostprijs be taalde. Weer 100.000 abonné's op Openbaar Kunstbezit AMSTERDAM, 18-11. Ook voor de achtste in januari beginnende ra- diocursus beeft de Stichting Open baar Kunstbezit alweer haar 100.000 ste abonnê ingeschreven. Die maand start ook de tweede t.v.-cursus die evenals de eerste (29.000 deelnemers) geheel afwijkt van de radiocursus. Gezien de porto- venhoging en de stijging van lonen en grondstoff enprijzen. zal na 1 jan. 1964 aan een verhoging der sinds 7 jaar ongewijzigde abonnementsprijs f f 9,75) niet te ontkomen zijn, zo deelde de voorzitter der stichting, dr. A. B. de Vries, op een perscon ferentie mede. Ook dit maai worden weer een aantal bekende werken in beide cur sussen 'besprokeni. In do radiocursu9 o.a. de Staalmeesters van Rembrandt en in de tv.-cursus het ontstaan van een schilderij naar aanleiding van een van Gogh, nil. de Aardappel eters, alsmede Egyptische kunst uit het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Ook zal de aandacht worden besteed aan minder bekende of op d'e -achtergrond geraakte Nederland se meesters. Druk programma Vi.ii prins Bernhard DEN HAAG, 18-11. Op zaterdag 23 november a.s. zal Z.K.H. Prins Bernhard in het Hilton Hotel in Amsterdam het 50ste charter van Lions International, district 110 (Ne derland), uitreiken aan de nieuwe Lions Club Amsterdam-Centrum. De9 avonds zit de Prins aan aan het corpsdiner ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van 'het regi ment huzaren van Boreel in de Prins Willem li-kazerne in Amersfoort. Op maandag' 25 november zal de Prins in het Hilton Hotel in1 Am sterdam aanwezig zijn 'bij de uitrei king van de prijs voor het beste jaarverslag over het boekjaar 1963, de z.g.n. Henri Sijthoffprijs. Het is dit jaar de 10e maal' dat deze prijs wordt toegekend. Op woensdag 27 november zal Prins Bei'nhard een demonstratie 'bijwonen van genie materieel in Hodel (N.B.). Vrijdag 29 november vertrekt Prins Bernhard naar Brussel, waar hij een bijeenkomst za'l 'bijwonen van de Federation d'EqueStre Inter nationale, die tot 3 december duurt. Autobotsing te Beemster eist drie doden BEEMSTER, 18-11. Maandagavond omstreeks half zes is op de Pur- merenderweg te Beemster een vrachtwagen met aanhangwagen in botsing gekomen met een kleine personenwagen met vier inzittenden Twee van hen, d'e 25-jarige mej. H. H. Wittebers uit Stompetoren en de 22-jarige H. C. Visser te Koedijk, werden op slag gedood, de andere twee, de heer A. F. Rotteveel en de bestuurder van de auto, de heer A. E, Gelling, beiden uit Alkmaar, wer den zeer. ernstig gewond'. De heer Rotteveel verkeert nog in levensge vaar. Beiden zijn opgenomen in het St. Liduinazieken'huis dn Purmer- end. Het ongeluk gebeurde doordat de personenwagen achter een stil staande vrachtauto stopte om ver keer van de andere zijde te laten voorgaan. Een achterop komende vrachtwagen met aanhanger met aan het 9tuur een 18-,jarige chauffeur merkte te Iaat de personenwagen op. Hij trachtte nog uit te wijken, doch door deze 'manoeuvre schoot de aan hanger dwars over de personenwa gen heen. Deze wagen werd geheel in elkaar gedrukt. Tengevolge van dit ongeval moest het verkeer enige tijd worden omgeleid. (Inmiddels bericht men uit Pur- merend dat 'de heer A. F. Rotteveel is overleden). Para doodgevallen Een parachutist is in Tucson in de Amerikaanse staat Arizona doodge vallen doordat de volgende springer, die foto's nam. op hem viel en zijn valscherm scheurde. De man, een militair, was door de slag blijkbaar bewusteloos geraakt want hij deed geen poging zijn noodparaehute te openen. De fotograaf 'li'ep veel ver wondingen op. De mannen sprongen van een hoogte van 600 meter. - De bestrijding der runder-t.b.c. DEN HAAG, 18-11. Dc minister van landbouw, mr. B. W. Biesheu vel, heeft een voorstel tot intrek king van de Wet Bestrijding Run- dertuberculose ingediend. Daarnaast wenst hij de Veewet zodanig te wijzigen, dat de bestaan de regelingen voor de bestrijding en uitbanning van runder tuberculose en dergelijke met de daarbij betrok ken internationale afspraken van kracht kunnen blijven. De ter intrekking aangeboden wet werd eertijds van 'kracht, voordat de nuhiliekrechtelijke bedrijfsorga nisaties in de landbouw met het werk van de tuberculosebestrijding onder het vee 'konden 'beginnen. Nu de p.b.o.'s 'bestaan en het grote werfk waarvoor vele miljoenen subsidie werd gegeven, voltooid is, meent de minister de bestaande regelingen ender de nieuwe Veewet te kunnen onderbrengen. van Mars WASHINGTON, 18-11. De Ver enigde Staten zijn van plan binnen een jaar een ruimtevaartuig te lan ceren om televisieopnamen van Mars te maken en in 1967 instrumenten op deze planeet te laten landen. Dit werd meegedeeld door dr. William Pickering, directeur van een laboratorium voor straalaandrijving. Het eerste schot op Mars zal vol gens dr. Pickering worden uitge voerd met een „Mariner" ruimte vaartuig, uitgerust mot televisie camera's. Het vaartuig zal worden gelanceerd in november 1964 en in juli 1965 de planeet van nabij pas seren. Een ingewikkelder „Mariner" ruimtevoertuig zal in 1967 worden gelanceerd met het doel een kleine capsule op de planeet te doen lan den in een eerste rechtstreekse po ging om vast te stellen of er enige vorm van leven aanwezig is. NEW YORK, 18-11. De Ameri kaanse minister van defensie, Mc- Namara, heeft in een toespraak voor de economische club in New York verklaard dat de sterkte der .Ameri kaanse tactische kernmacht te land in Europa in de afgelopen twee jaar met meer dan zestig procent is toe genomen. „Op 'het ogenblik hebben de dui zenden. Amerikaanse ladingen die voor de onmiddellijke verdediging van Europa op het continent zijn on dergebracht, een totale explosieve kracht welke meer dan 10.000 maal zo groot is als de kracht van de kernwapens die gebruikt zijn om een einde te maken aan de tweede wereldoorlog". Mobilisatie in Malakka KOEALA LOEMPOER, 18-11. De koning van Maleisië heeft een pro clamatie getekend waarbij in Ma lakka mannen tussen 21 en 28 jaar voor militaire dienst worden opge roepen wegens de gespannen ver houding met Indonesië. Het betreft ongeveer 600.000 personen. Voor de andere deelstaten - Singapore - Se- rawak en Sabah - geldt de oproep niet. Meer pensioen voor Hervormde predikanten DRIEBERGEN, 18-11. De pensioen regeling voor hervormde predikan ten is verbeterd. De synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, die in Driebergen bijeen is onder voor zitterschap van ds. P. G. van den Hooff, heeft met 28 tegen 24 stem men een n'ieuwe pensioenregeling goedgekeurd. In de bestaande regeling wordit het pensioen berekend los van de traktamenter>. 'De kerk betaalt voor elke pre'dikantsplaats eenzelfde pen sioenpremie. De pensioenraad stelde nu voor een pensioengrondslag in te voeren afhankelijk van het trakta- ment dat men in de gemeente zijner pensionering genoot. In de nieuwe regeling gaan de premies variëren, terwijl de predikantspens'ioenen op 65-jarige leeftijd liggen tussen 5400 en 7020 gulden per jaar, waar dan de A. O. W.-uitkeringen bijkomen. De regeling zal ook gelden voor de thans reeds gepensioneerden, zodat oök de huidige emeriti een aanzien lijke verbetering van hun pensioen tegemoet zouden gaan. Deze voor stellen zijn naar 'de verschillende organen der 'kerk om advies gegaan. De lonen van de autobuschauffeurs DEN HAAG, 18-11. Het Tweede Kamerlid Roölvin'k (A'RP) vindt, dait het verschil .in beloning van. een buschauffeur in 'dienst van een grote gemeente en een buschauffeur bij een streekvervoersondernéming wel erg groot is. In schriftelijke vragen aan de minister van binnenlandlse zaken, van verkeer en waterstaat en van sociale zaken en volksgezond heid vraagt hij of zij bereid zij'n (voor zover zij ter zake over be voegdheden besdhikken) te bevorde ren dat de 'beloning van werknemers in de particuliere en overheidsver- voersbedrijven beter op elkaar wor den afgestemd. Geen grote stormschade in de Westhoek HAAMSTEDE, 18-11. De eerste twee novemberstormen iheèft de Westhoek van Schouwen glansrijk doorstaan. Reeds in de late avonduren van zondag stak de wind op uit heit zuid oosten om verder toe te nemen uit meer zuid-westelijke richtingen. Om streeks middernacht werd 'd'e sborm- grens gepasseerd en in de vroege oohtend werd het geraas vernomen van zware regenbuien, gepaard gaande met hagel. In de regenme ters werd na het eerste ochtendglo ren ongeveer 24 mm. afgetapt. In de loop van maandagochtend luwde de wind wat, doch omstreeks het mid daguur stak de wind opnieuw op, nu uit meer westelijke richtingen. De gehele middag stormde het 'hard en windkracht 10 werd bereikt. Af en toe doken uit deze storm rukwinden op, die in de Westhoek wat schade aanrichtten. Enkele t.v.-antennes zochten het wat lager op en oók enige dakpannen sloegen los om met een volgende rukwind tegen de grond te pletter te slaan. Ook enige hoge bomen als onderdelen van win'dsin- gels moesten het ontgelden. Fietsen rekken en reclameborden kregen 't te 'kwaad' en rinkelden 'over 'de stra len. Geen schade van betekenis dus. OUDE TON Een houten ton, die dienst deed bij de rijksbetonning, da terend uit de vorige eeuw werd vorige week ontdekt en mee genomen door personeel uan de meetkundige dienst van de Deltawerken toen zij opereer den op de Vlietplaten, de on diepten voor de Steenbergse Vliet in het Krammer-Volke rak. Een stuk derrie aan de ton vastgekoekt, verried dat hij jaren in de grond moet hebben gelegen. De kredieten aan communistische landen PARIJS, 18-11. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Navo- raad geen overeenstemming heeft kunnen bereiken over de looptijd van kredieten aan de communisti sche landen. De economische commissie van de Navo zal de bestudering, van de kwestie voortzetten en rapport, uit brengen aan de ministerraad, die van 16 tot 18 december in Parijs zal bijeenkomen. De Amerikaanse onderminister van 'buitenlandse zaken George Ball, i9 er voorstander van, dat deze han delskredieten een looptijd van vijf jaa rnieft overschrijden. Engeland en Canada waren daar tegen. De Ca nadese minister van buitenlandse zaken Martin tekende daarbij wel aan, d'at Canada nooit een krediet' aan het Oosten heeft verleend dat 'langer liep dan vijf jaar. Een be perking van de kredietverlening kan volgens hem de ontspanning iin, d'e 'betrekkingen, die zich nu begint af 'te tekenen1, schaden. DODELIJKE ONGELUKKEN ASSEN. Een arbeider van de fir ma Klok uit Leeuwarden, 'de 45-ja- rige ongehuwde D. Bel uit Smilde, die bezig was met het slopen van een stelling op het Wilcoterrein te Assen, is tijdens zijn werkzaamhe den van een 'hoogte van ruim drie meter op een betonnen vloer geval len. De man was op slag dood. 's-HERTOGENBOSCH. In de V'ughterstraat in 's-Hei-togen'bosbh ds de 34-jari'ge Jae. van den Elzen uit Eindhoven met zijn motor tegen een vradhtauto gereden. De motorrijder, die waarschijnlijk verblind is ge worden door de regenvlagen, werd zo emrtig gewond' dat hij enkele uren later in het Groot ziekëngast- 'huis is overleden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: ds. A. M. Middag, pred, voor buitengew. werkzaamh., Hengevelde, post Goor. Beroepen te Ouderkerk a.d. IJssel A. J. Wijnmalen, Maartensdijk (U.) door de Prov. Kerkverg. van Utrecht- als pred. voor de noocfigemeente Sola Fide te Veenendaal: C. Overdijk, Aalten. Aangenomen naar Zunderd'orp: G. J. Visser, Rijswijk (Gel'd.). Bedankt voor Maassluis (vac. dr. L. van Hartingsveld)J. P. van Roon, Ermélo. Ger. Kerken Beroepbaar: P. G. den Hengst, Breda, 'kand. aan de V.U. Beroepen te Aandenlbung-Bres- kens (met evamgelisa'tlie-opdrachlt), Wilnis en te Wilsum: kand. D. W. Gesank, Amsterdam; ka'nd. Gesink kan geen -verdere beroepen in over weging nemen); te Hoogezand-Sap- 'pemeer (vac. S. G. B'loem)J. J. Lamme, Avereest-Balkbrug ;te Bant (N.O.P.): 'kan'd. D. W. Gesink, Am sterdam. Bedankt voor Lutjegast: C. H. van den Berg, Lol'lurn; voor 's-Gravën- bage-West (wijkgemeente V): H. M. Dercksen. Rotterdam-Charlo-is; voor A-n-juni en voor Oudewater: C. H. van d'eri Berg, Lollum. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangen'omen naar Mezijl-Kom- merzijl: A. R. Bosman, Ten Boer. Ohr. Ger. Keilken Tweetal te Dordrecht: I. de Bruy- ne, Rotterdam-Centrum en J. H. Velema, Apeldoorn-Centrum. Ger. Gemeenten Tweetal te Yerseke: P. Blok, Dirksland en A. Vorgunst, Rotter dam-Centrum. SPORT VOETBAL Bruse Boys-Wcmcldinge 2-4 In do zaterdag te Wemeldinge ge speelde wedstrijd, heeft Bruse Boys zijn kansen op het afdelingskampi- oenschap weer verder ooien da'len, door m'et 4-2 van deze club te ver liezen. Wel 'kan ©r nog van alles ge beuren, want liet verschil met de koploper is slech'ts één punt. dodh omdat Wolphaartsdijk en Kats oen wedstrijd minder hebben gespeeld, staat de Bruse vorenigin'g thans op de vierde plaats. Had de opstelling van de voor hoede schuld aan de nederlaag? We weten 'het niet, maar een feit was d'at de altijd rechtsbuiten spelende Jan Kostense het op de uiterste lin kervleugel minder deed dan hij ge woon was, terwijl' de plaats van Van d'e Roest in de voorhoede min- d'or 'bevredigde. Dez© speler, die soms tot uitzonderlijke prestaties in staat is, hoort onze9 inziens in de middelland© thuis. Wentel-dingo was in elk geval veel schotvaa-rdiger don Bru en 'dat komt reeds direct toii uiting, doordat reeds in de vierde minuut onhoudbaar voor Van den Ouden wordt ingeschoten. De Boys zien dan wel ii> dat ze goed moeten aanpakken en ze doen dat dan ook. De partijen wegen wel tegen elkaar op. als is Wemeldinge door beter schieten gevaarlijker. In de 44ste minuut breekt links binnen Adrie Kostense op links dooi'. Hij geeft met een goede voor zet de bal aan rechtsbuiten Han van der Werf en deze kopt de bal in het Wemeldingse net (1-1). Na de rust geeft Wemeldinge door zeer fel spel blijk de wedstrijd te willen winnen en in de 10e minuut brengt de rechtsbuiten door een mooie solo-aktie de stand op 2-1. In de 12e minuut is het de mid- voor van Wemeldinge die in bui tenspelpositie ei* 3-1 van maakt. Het doelpunt wordt echter toch toege kend en al is Bru ontstemd en ont moedigd, toch put men hieruit een nieuwe stimulans om nog wat har der te gaan spelen. Bij een doelwor- steling maakt een der achterspelers van Wemeldinge hands in het 'be ruchte gebied. De strafschop, die aanvoerder Van den Ouden in de 30ste minuut daarvoor te nemen krijgt, wordt onberispelijk door hem ingeschoten en zo is het dan 3-2. De kans om met 'gelijk spel te eindigen zit in het laatste kwartier in de lucht, maar het pakt anders uit Simon de Graaf, invaller voor achterhoedespeler P. M. van de Velde, die reed© in de eerste helft uitviel, speelt 2 minuten voor het einde op doelman. Van den Ouden terug. Hij dbet dit iets te fors en Van den Ouden kan de gladde bal moeilijk stoppen. Een doelpunt is het gevolg en zo haalt Wemel1- din-ge een betrekkelijk gemakkelijke overwinning. H.L.O.-proeven beëindigd De H.L.O.-proeven werden voor de tweede maal afgelegd door de heer A. van Dongen 'te Haamstede. We mogen aannemen, dat hiermee het H.L.O.-seizoen afgesloten 5s. De proeven werden afgelegd door 34 dames en 41 heren. Hiervan leg den 12 dames en 19 heden de proe ven voor de eerste keer af. 11 dames er. 11 heren 'deden dit voor de twee de maal. 2 dames en 2 heren namen voor de achtste maal deel, 1 dame voor de negende maal 'en 1 heer voor de twaalde maal. ZIERIKZEE „De Russische Kerk" Heden dinsdag) -avond' houdt de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den: een bijeenkomst in het Herv. Verenigingsgebouw. Het woord zal worden gevoerd door prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, die zal spreken over „De Russische Kerk". Wijnkelder in 's-Gravensteen Een stedelijke firma (R. P. Hoger- heijde) heeft het initiatief genomen in d'e ruimte onder het historische 's-Gravensteen een wijnkelder in te richten. In de gewelven komen in lange rekken de flessen te liggen. Daar wijn in een zo uitgesproken historisch milieu iets bij zonders is, zal de ingebruikstelling van deze wijnkelder worden verricht door de echtgenote van de burgemeester, mevr. E. Dijokmeester geb. jkvr. de Brouw op donderdagavond a.s. Vrij dag za'l de kelder voor het publiek worden opengesteld. SEROOSKERKE Film Dorpsgemeenschap Zaterdagavond werd in het Dorps huis, voor 'de leden van de Dorps gemeenschap Serooskerke e.o. de 'film „En eeuwig zingen de bossen", naar het gelijknamige boek van Trygve Gulbranssen, vertoond. Voor deze film bestond veel belangstel ling. De oogstcolleete in de Ned. Her vormde Kerk te Serooskeike heeft ruim f 300 opgebracht. HAAMSTEDE De nieuwe verkeerscursus Evenals vorig jaar organiseert het Verbond voor Veilig Verkeer afd. Schouwen een verkeerscursus. In 1962 zijn deze cursussen een groot succes geworden en vele weggebrui kers hebben daarbij heel waf opge stoken. De nieuwe oursus begint a.s. don derdag te half adht in de raadszaal van ^et gemeentehuis en niet zoals afgesproken was in de Tuinbouw school. Deze maatregel moest geno men worden omdat de toeloop tot deze cursus zo 'groot is, dat het on mogelijk is om de 50 cursisten in de Tuinbouwschool fe bergen. Opper wachtmeester Poortman, 'leider der cursus, heeft nu besloten om van déze' massale cursus twee ploegen te maken, die dan later weer 'les krij'gen in de Tuinbouwschool. Met een ploeg van ongeveer 25 mengen is dit in de Tuinbouwschool wel mo gelijk. NOORDWELLE Causerie over Zwitserland voor Plattelandsvrouwen De afdeling NoordwelTe en omstre ken van de Nederlandse Bond' van Plattelandsvrouwen vergaderde vo rige week woensdagavond in de zaal van mevrouw Lokker- van de Zande te Noordwelle. De presidente, mevr. Krijger-Vrij begroette 'in' haar openingsrede dc spreekster voor deze avond, mevr. ALmée van Tric'ht en haar mede werkster mevr. Muntdnga. Dc (titel van de voordracht die mevr. van Trieht 'hield was „In het lan'd der witte bergen". Dit land was Zwitserland en op zeer suggestieve wijze beschreef spreekster liet land schap en. 'het leven van de mensen daör. Ze vertelde dat de Zwitsers een beetje koel aandoen, wat oök uitkomt in hun ordelijke wijze van feestvieren. Er wordt in de dorpen zeer sdber geleefd. De vrouwen heb ben daar weinig contact mot de bui tenwereld. Men verheugt zich iri de ■geboorte van dochters. Zij verdienen 'later goed in de horlogeindustrie. Zeer fraaie dia's lieten o.a. de om streken van Bi el ermee r en het meer van Neuehatel zien. Vandaar ging •het naar het zuiden van Zwitser land waar de bevolking al meer aan de Italianen herinnert en dus al wat vlotter en uitbundiger ds. De aanwezigen waren zeer vol daan over deze mooie reisbeschrij ving en de voorzitster had dan ook een makkelijke taak mevrouw van Trieht hartelijk .te danken voor deze bijzondere avond. NIEUWERKERK De Culturele Vereniging De Culturele Vereniging alhier is voornemens op vrijdag 22 november a.s., des avonds te 8 uur in „Ons Dorpshuis" haar eenste avond van dit seizoen te organiseren met het optreden van Mistic Marco uit Mid delburg met zijn goochel- en men tale show: „Met Mistic Marco op reis door de Magische Wereld". Deze goochelaar behaalde ver schillende prijzen in binnen- en bui tenland. Volgens betrouwbare kringen zijn de laatste dag enin Birma meer dan 500 personen in preventieve hech tenis genomen, onder verdenking van communistische activiteit. Ingezonden mededeling DKW Junior de Luxe Automobielbedrijf Fa. W. GILIJAMSE Renesse, Telef. (01116) 370 Fan de boekenplank „1813-15 - Ons koninkrijk geboren" Bij 'de uitgeverij N. Samson N.V. verschijnt ter gelegenheid van de Nationale Herdenking 1813-1963 de luxe pocket: „1813-15. Ons konink rijk 'géboren". Het iboék werd geschreven door D. H. Couvée( o.a. auteur van „Leve de Willemien", „De meidagen van '40" en „Vrouwen Vooruit") en dr. G. Bi'kkemaat, historicus en journa list. Het verschijnt met instemming van prol', dr. P. J. Bouman, voorzit ter van het we2>kcornilé van het Co mité Nationale Herdenking 1813- 1963 en bevat een voorwoord van (de burgemeesters Kolfschoten van Den Haag en Van 'Hall van Amsterdam, waaraan wij ontlenen: een uitstekend initiatief om een voor velen toegankelijke schets van de gebeurtenissen van 1813-45 te 'geven. Dat het geen kostbaar standaardwerk is geworden, maar verschijnt in de populaire vorm van oen luxe pocket, past naar onze me ning in de gedadhtengang omtrent de viering van dit jubileumen zij hopen„dat deze kleurige schildering vah 'gebeurtenissen te gen de achtergrond van de onzeker heid van die tijd, ook 'haar weg zal vinden naar de jonge genera tie van onze 'tijd. en dat deze er mede uit za'l leren' hoe d'e stichting van ons koninkrijk een vernieuwing en ver sterking 'betekende van de banden tussen ons volk en het Huis van Oranje". INGEZONDEN STUKKEN HET AMERIKAANSE ZEE-AAS Mijnheer de redakteur. Naar aanleiding van de ingezon den stukken van de heren W. K. Schot en W. J. Goudzwaard, zou ik gaarne het volgende willen opmer ken wij hébben de laatste twee jaar geconserveerde zagers verkocht, en met dit visaas zijn zeer behoorlijke resultaten geboekt. Ook in het nu nieuwe Amerikaanse verpakte zee aas zien wij een goede toekomst, ook al omdat er in andere delen van ons land prima mee gevangen is. Men weet da't er dit visseizoen zeer wei nig is 'gevangen, vooral met zeepie- ren, daarom ging men ever op spin ners en blinkers, vooral de laatste (langwerpige 'driehoek - 75-100 gr. - chroomkleur) is zeer veel gebruikt voor de kust van Scharendijke tot W csltensehou wendus toch geen snel stromend water en er is prima mee gevangen. Verder zouden wij •nog willen opmerken, dat de zager wel zeer schaars is en de heer Schot moét wel zeer met het zagers spitten op de hoogte ziin. omdat er bijna op het 'gehele eiland niet meer te vin den zijn. Ook op plaatsen waar twee jaar geléden nog volop zeepieren te spitten waren worden ze nu ook al schaars, hoe zal dit zijn over enkele jaren? De meeste sportvissers die naar de Westhoek komen blijven gemiddeld maar 14 dagen en is het dan niet een beetje duur om een vergunning van f 6 aan te vragen voor die korte tijd, het aanvragen vergt toch mis schien ook nog wel een maand tijd voor de vergunning is verstrekt? Verdei' kan lang niet iedereen goed zeepieren steken, dus is de vergun ning eigenlijk waardeloos, ook het grootste deel van de vakantiesport- vissers koopt ze liever, dan men ze zelf spit. En daar de adressen waar men zeepieren kan kopen schaars zijn, zal men toch in de loop van de tijd op kunstaas en verpakt visaas overstappen. U mijnheer de redakteur, hartelijk danik voor do plaatsing. W. O. HOOGERÏÏUIS, Renesse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5