Dr. S. L. Mansholt wil eenheids-graanprijzen binnen E.É.G. Nederland heeft aardgas tot het jaar 2000 Berichten uit Irak zijn nog tegenstrijdig VELE PLAATSEN IN ZUID-HOLLAND IN HET DONKER Schouwen-Duiveland korte tijd geïsoleerd ZUIDWESTER RAASDE MET GEWELD OVER NEDERLAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 november 1963 120e jaargang No. 19483 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekker. .'1, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Initiatieven bij verlies eilandstatus Gesprek met „Der Spiegel' Jongeren-vrijwilligers op Soestdijk BONN, 18-11. Drs. S. L. Mans- holt, een van de ondervoorzitters van de Europese Commissie, heeft: in een vraaggesprek met „Der Spie gel" verklaard, dat de verwerping van z(jn voorstellen voor uniforme graanprijzen binnen de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) het bestaan der E.E.G. in gevaar zou kunnen brengen. Hij zei vain mening te zijn dat wanneer west-Duitsland de weg naar constructieve oplossingen op landbouwgebied zou blokkeren, „wij op dood spoor zullen geraken, niet alleen voor wat de verdere ontwik keling der integratie van de E.E.G. betreft. Ook onze betrekkingen met derde landen zouden ernstig ge schaad worden". Op de vraag of dit betekende dat „een ieder die uw voorstellen ver werpt naar uw mening de verdere ontw/kG-t'ng. zo al niet het bestaan van de E.E.G. in gevaar brengt", antwoordde dr. Mansholt ..Dat is in derdaad het geval". Hij zei, dat hij het voorste] van de Europese com- rr/'rie, dat door hem werd' uitge werkt ..als het enige realistische plan beschouwde. Het zou onrealistisch zijn te menen, dat een aanpassing van de graanprijzen stap voor stap minder moeilijkheden zou opleveren" Daarom heelt de commissie beslo ten invoering van uniforme graan- priizen tegen het komende jaar voor te stellen (zoals bekend is dit voor stel op krachtig verzet van de West- duitse boeren gestuit, die tot dus verre de 'hoogste graanprijzen in de E.E.G. ontvangen. De Westduitse re gering heeft nog geen standpunt in genomen en medegedeeld, dat het voorstel zorgvuldig bestudeerd moet worden). Dr. Mansiholt deelde „Der Spiegel" mede. dat zonder een uniforme graanprys, die bepalend zou zijn voor het prijsniveau van alle land- bouwprodukten binnen de E.E.G. „het onmogelijk zou zijn met succes onderhandelingen te voeren over een globale verlaging van de invoerrech ten 'binnen de organisatie der alge mene overeenkomst voor tarieven en handel (GATT), tijdens de zg. Ken- nedy-ronde, die in het komende voorjaar zal beginnen". Echte dievenpech VALENCIENNES, 18-11. De Franse kampioen op de 5000 meter Michel Bernard heeft in Valenciennes een bijzondere handicaprace gelopen. Ber nard, die een winkel was bin nengegaan om inkopen te doen hrm»rkte bij zijn terugkomst, dat tivee jonge kerels in zijn wagen zaten. Op de vraag wat zij zochten kreeg Michel Ber nard een slag met een zware tas op zijn hoofd als antwoord. Direct daarop snelden de jon gelingen heen, doch zij had den er geen rekening mee ge houden, uitgerekend een atle- tickkampioen in handen te vallen. Na 500 meter had Mi chel Bernard beiden ingehaald waarna zij in optocht naar het dichtstbijzijnde politiebureau werden overgebracht. DEN HAAG, 18-11. Op grond van globale ramingen meent de minister van economische zaken te mogen verwachten, dat het aandeel van het aardgas in het nationale energiever bruik op den duur zal kunnen stij gen tot ongeveer 30 procent van het totale verbruik. Uitgaande van het huidige jaar lijkse energieverbruik en van een voortzetting van het accres dat de laatste jaren valt te constateren, zou in 1975 moeten worden gerekend met een energieverbruik van ruim 50 miljoen ton standaardsteenkool. Op basis van de in de aardgasnota 1962 ontwikkelde afzetplannen zul len de aardgasleveringen tot het jaar 2000 kunnen worden voortgezet. De minister deelt dit alles mee in zijn antwoord op schriftelijke vra gen vna de Tweede Kamerleden Menen en Westerterp (K.V.P.), die hadden geïnformeerd wat de con sequenties zijn van de recente me dedeling, dat er in Groningen niet minstens 500 miljard, maar 1100 miljard kubieke meter aardgas zijn aangetoond. Het Griekse parlement ATHENE. 18-11. Het Griekse mi nisterie van binnenlandse zaken 'heeft maandagavond de definitieve samenstelling bekend gemaakt van de Griekse volksvertegenwoordiging zoals die na de jongste algemene verkiezingen is geworden. De grootste partij is de Unie van het Centrum van eerste minister Papandreoe geworden, die op 138 van de driehonderd zetels beslag ge legd heeft. De Nationale Radicale Unie. die wordt geleid door de medio van dit jaar afgetreden ex-premier Kara- manlis, verkreeg 132, de (linkse) Verenigde Democratische Partij (EDA) 28 en de Vooruitstrevende Partij twee zetels. Na de staatsgreep BEIROET, 18-11. De berichten over de toestand in Irak na de staatsgreep van president Arif zyn tegenstrijdig. Volgens de Syrische radio zijn er in Bagdad hevige straatgevechten gaande tussen mili tairen en leden van de nationale garde enerzijds en „reactionaire strijdkrachten der samenzweerders" anderzijds. In de rest van het land zou de nationale garde, die de thans door Arif uitgeschakelde Baath-partij steunt, de macht -volledig in han den hebben. Deze berichten zijn in Bagdad officieel tegengesproken. De toestand zou in het hele land rustig zijn. In Syrië, waar de Baath-partij nog de leidünv (beeft, veroordeelde de nationale revolutionaire raad de staatsgreep van Arif. De raad stelt alle mogelijke middelen ter be schikking van de „Arabische bevol king in Irak en het internationaal opperbevel van de (Baafch)-partij". Caïro waarschuwt In Caïro waarschuwde de Egyp- Het grensgeschil tussen O Marokko en Algerije ADDIS ABEBA, 18-11. De minis ters van buitenlandse zaken der 32 in de conferentie te Add-is Abeba vertegenwoordigde onafhankelijke Afrikaanse staten hebben maandag avond besloten een speciale com missie in te steller., die moet pogen op scheidsrechterlijke basis, een op lossing tc vinden voor het grensge schil tussen Algerije en Marokko. De ministers hebben een beroep op Aleerije en Marokko gedaan om zich te onthouden van elk optreden, dat het. werk van de commissie in gevaar zou kunnen brengen. De1 commissie moot verslag van haar be vindingen aan de Afrikaanse raad van ministers van buitenlandse za ken uitbrengen. Werd aanvankelijk gerekend met een uitputting van de bekende voor raad in 20 tot 25 jaar, op grond van de thans bekende hoeveelheid mag ervan worden uitgegaan, dat op ba- Sis van de in de aardgasnota 1962 ontwikkelde afzetplannen de leve ringen tot ongeveer het jaar .2000 zulten worden voortgezet. Overigens merkt de minister op, dat de plan ning van de aard'gasafzet niet een zaak is, die primair door hem wordt bepaald, maar door d'e N.V. Nederl andse Gasunie en dat hem slechts het irecht van goedkeuring van de door deze instantie aan 'hem voorge legde afzetplannen toekomt. lichten op drukke kruispunten in steden als Den Haag en "Rotterdam plotseling gedoofd werden, dat de op deze donkere dag reeds ontsto ken was, weer uit ging) en men in winkels en woonhuizen, 'kaarsen voor de dag moest halen. Veie trams bleven tussen twee halten i'n stilstaan, evenals treinen' op het trajekfc Dordreaht-Den Haag Loketbeambten op do Haagse sta tions Staatsspoor en Hollandse Spoor tische minister van cultuur en voor- Lichting tegen buitenlandse inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van Irak. Egypte zou ingeval van een dergelijke inmenging niet lijdelijk toezien. Waarnemers vatten zijn woorden op als een direct^ waarschuwing aan de Syrische Baath-partij, die met de vorige Iraakse regering was overeengeko men een militaire unie tussen beide landen te vormen. Zoals bekend1 staat president Nasser op gespannen voet. met. de Baath-partij en. President Arif 'heeft gelukstele grammen ontvangen van Jemen en de Nasser-gezinde „Arabische nati onale beweging" in Beiroet. De Iraakse radio zond Egyptische nati onale liederen uit waarin Nasser wordt geprezen. De „confrontatie"- politiek van Indonesië DJAKARTA, 18-11. De minister van buitenlandse zaken van Indone sië, Soebandrio, heeft maandag ver klaard dat de Indonesische politiek van „confrontatie" tegen de federa tie Maleisië zal worden voortgezet. Bij zijn terugkeer in Djakarta van besprekingen in Bangkok mot de mi nisters van buitenlandse zaken van Thailand en de Fhilippijnen zei Soe bandrio dat inzake Maleisië niets was bereikt. Volgens hem was de bijeenkomst gehouden om de basis te leggen "voor boter begrip tussen de drie landen. Omdat over de kwes tie-Malei s'ë geen overeenstemming vas bereikt gaat Indonesië door met zijn confrontatiepolitiek zei de Indo nesische minlister. In Atlantic City, in de Ameri kaanse staat New Yersey, heeft maandag een zware brand gewoed in enige hotels en een pension aan de boulevard. Volgens de politie zouden 26 mensen worden vermist. Kabelbreuk oorzaak ROTTERDAM, 18-11. Een breuk in een ruim drie centimeter dikke koperen kabel in het 150-ikilovott openluchtstation „Waalhaven" in straatverlichting, die hier en daar Rotterdam, heeft maandag laat in de middag ervoor gezorgd dat vele plaatsen in Zuid-Holland geruime tijd van elektriciteit werden versto ken. Volgens een zegsman van het Rot terdamse G.E.B. verbond de kabel een 140-megawatt generator met een zogenaamde „verzamelrails" die voor de distributie van de elektri sche energie zorgt. Door hiet breken van de 'kabel ont stond een vonkenboog, die op zijn beurt weer kortsluiting veroorzaak te en onder meer een nabijgelegen „veld" van een gtroep elektrische ge leiders beschadigde. De 140-megawatt generator - de grootste ini Rotterdam en een van d'e grootste in- Nederland - is niet beschadigd, a'ldus d!e zegsman; om dat onmiddellijk een groot aantal beveil'ïginigsinstallaties in werking traden. De generator is neg niet op- niuew in -bedrijf gesteld na de ka- bel'breuk. Odk de kabel zelf is nog niet hersteld: men wacht daarmee tot morgen. De oorzaak van de kabelbreuk i9 nog niet 'bekend. Het is mogelijk, dat de zuidwester storm daaraan debet is, doch men acht de kans niet uitgesloten, dat andere factoren een rol 'hebben gespeeld. zagen zich -gehandicapt in- hun weak, omdat de electrisch aangedreven p'liaatsiklaartenmachines onbruikbaar werdén. Ook de automatische per- ronikaartj esmachdnes werkten niet. De telefoons van plaatselijke energiebedrijven, alsook die van de Zuid-Hollandse Electriciteitsmaat- schappij in Den Haag, stonden rood gloeiend, terwijl technici onder het toeziend' oog van directieleden koortsachtig probeea-den de stroom voorziening weer op -gang te krijgen. Gevolg van de storm Allerlei gevolgen Het uitvallen van de stroom had onder meer tot gevolg, d'at verkeers- SGHOUWEN-DUIVELAND, 18-11. De Staking ging ons gelukkig voorbij, gedurende de strenge vorst van vo rige winter gebeurde 'het maar spo radisch en zo had vrijwel niemand gerekend op een isolement van ons eiland midden in de maand novem ber. Want als de R.T.M. het eens een keer opgeeft, dan flikt de veerdienst van de Gebr. Maas het nog wel. Maar maandagmiddag was de storm tooh zo hevig, dat de kapi teins van de veerboot Zijpe om 12 uur besloten de dienst te staken. En om 3 uur gaf ook de Provinciale Stoom'bootdiienst het op. Ook Maas waagde 'het om die tijd hiet meer, zodat het isolement volkomen was. Maar om 'half vijf ging Maas weer beginnen en om half zeven hervatte de R.T.M. de veerdienst alweer, om dat de wind toen was gaan liggen- Men deed toen nog drie diensten, zeer ten gerieve van de grote file wachtende auto's. Maar na drie diensten durfde men .'het toch niet meer riskeren. Opnieuw trad toen het isolement in. Vooral aan de kant van Anna Jacobapoider was toen de file auto's nog zeer groot. Aquarel van Van Gogh AMSTERDAM," 18-11, Op een 'kurtstvéiliing van Paul Brandt heeft een aquarel van Vincent van Gogh voorstellende een breiende Stóheve- ningse vrouw, uit de Haagse periode van de schilder, het record bedrag van 52.000 gulden opgebracht. De aquarel blijft Nederlands bezit. Storm eiste slachtoffers DEN HAAG, 18-11. De zuidwes terstorm, die maandag over grote delen van Nederland heeft gewoed, heeft verscheidene slachtoffers ge maakt, onder wie een dode in Vee- nendaal. In Veenendaal werd een 51-j'arige bromfietser zwaar gewond door een afgerukte boomtak. Met een schedelbasisgractuur werd hy naar het Julianaziekenhuis in Vee nendaal vervoerd, waar hij later op de dag is overleden. Het slachtoffer was vader van zeven kinderen. De storm blies op de brug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht een 23-jarige onderwij zeres met fiets en al op de rijbaan, waar zij werd gegrepen door een auto. Zij is 'ernstig gewond in een ziekenhuig in Dordrecht opgenomen In de Witte de Withstraat in Rot terdam werd een student getroffen door een om-gewaaide boom. Hij werd met onbekend1 letsel in een Rotterdams ziekenhuis opgenomen. In Nootdorp blies de storm een houten kleuterschool omver kort na dat tientallen kleuters 'h'et gebouw tje om vier uur 'hadden, verlaten. Een windhoos beschadigde op Texel een woonhuis. Door de storm ken ook de Hembwg over het Noordze'ekanaal niet gesloten wor den. De meteorologische dienst op Schip hol registreerde maandagmiddag rukwinden van omstreeks 120 kilo meter. Locdsdiensten gestaakt Het stormweer deed maandag ochtend: reed!g besluiten de locds diensten te staken. Rond h'et mid daguur volgde de loodsdienst van Hoek van Holland dit voorbeeld, zodat nu tientallen schepen voor de Hoek het anker hebben uitgewor pen om op beter weer te wachten. Ook het 'havengebied langs de Nieuwe Waterweg kreeg zijn aan deel in de storm. In de Waalhaven botste een Amerikaanse ertstanker de „Montauk", tegen een Zweedse vrachtvaarder alvorens vast tec lo pen im de trossen van een Turks schip. Het Zweedse schip, de „I W. Wi-nck", liep flinke schade op. La ter op de dag is men er in geslaagd, de Amerikaanse ertstan'ker weer te meren. Ook dit schip had' flinke schade aan de, romp opgelopen. Het Spaanse vrachtschip „Ped'ro d'e Alvarado" sloeg binnen 20 uur tweemaal op drift in de Waalhaven. Vier sleepboten hadden er uren werk aan om ook dit schip weer on der controle te (krijgen. In de Euro poort geraaide de Brihse tanker „Naess Endeavour" op drift. Een Fanamees schip, d'e „Arun", liep maandag uit zijn roer op de Oude Maag en ramde twee staan ders van de 'brug ten zuiden van Ba-rendirecht. Het wegdek werd ge deeltelijk vernield en de politie vev- bood vrachtauto's en bussen nog langer van deze 'brug gebruik te maken. Schepen op Hollands Diep in moeilykheden - Twee doden DORDRECHT. 18-11. Kort na el kaar zijn maandag aan het eind' van de middag twee binnenvaartschepen op het Hollands Diep in ernstige moeilijkheden geraakt, het ene liep uit de koers en kwam tegen een pier aart; het andere sloeg vol en zonk. Van de opvarenden van beide sche pen verloor er één het leven, te we ten de 16-jarige matroos Arie van Werd uit Sliedrecht en de 35-jari'ge schipper W. W. Kootstra uit Nieu- weikerk aan de IJssel. SNEL VLIEGEN Eens zal het „tot de gewone gang van zaken" behoren dat men met een snelheid van 25 maal die ran het geluid door de ruimte vliegt, xvat neer komt op een snelheid van ruim 24.000 km. per uur. Dit heeft president Kennedy maandag te Tampa in de Amerikaanse staal Florida verklaard op een plechtigheid ter herdenking van het feitdat 50 jaar gele den de eerste commerciële vlucht tussen Tampa en het dichtbij gelegen St., Petersburg werd gemaakt. Maandagmiddag heeft koningin Ju liana in het paleis Soestdijk zestig jongeren-vrijwilligers ontvangen, die deel Uitmaken van twee groepen. De ene groep zal naar Brazilië vertrek ken, de andere naar de jonge Zuid- Afrikaanse staat Kameroen. - De foto toont de koningin met de Ka- meroenploeg. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i J De ondervinding iaat geen litteken na. Enkele buien Verwachting tot woensdagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later enikele verspreide op klaringen maar ook plaatselijk buien. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk krachtige en lan'gs de kust harde tot stormachtige zuid westelijke wind, later krachtige tot matige en langs de kust harde tot krachtige westelijke wind. 20 nov. Zon op 8.07, onder 16.44. Maan op 11.53, onder 19.46. 21 nov. Zon op 8.08, onder 16.42. Maan op 12.39, onder 20.44. Eerste kwartier: 24 nov. te 8.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 nov. 21 nov. 5.35 v.m. 6.07 v.m. BROUWERSHAVEN 20 nov. 21 nov. 5.06 v.m. 5.41 v.m. 17.48 n.m. 18.26 n.m. 17.18 n.m. 17.57 n.m. Doodtij: 26 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 19-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Océaansloringen blijven het weersverloop in west-Europa bepa len. De storm depressie, die gistei-en boven de Noordzee was gelegen, trekt snel weg in de richting van Scandinavië. Een volgende storing naderde vanmorgen Ierland. De krachtige, nu en dan nog stormach tige zuidwestelijke luchtstroming, die door de storingen in stand wordt gehouden, blijft tamelijk zachte lucht aanvoeren, met nu en don regen of buien. Morgen zal de neerslag waar schijnlijk minder zijn dan vandaag. Bij New-Foundland is een nieuwe en rn diepte toenemende depressie de oceaan opgetrokken, eveneens koers zettend in de richting van Europa. Hol. weer zal dan ook de ko mende dagen een onbestendig ka rakter behouden met slechts kort durende weersverbeteringen. AMSTERDAM, Het aantal studen ten, dat op 31 oktober was ingeschre ven aan de universiteit van Amster dam, bedroog 9058, dal is 1211 of 15,4 procent meer 'dan vorig jaar op de zelfde datum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1