Begroting Sociale Zaken in Tweede Kamer licht en luchtig, zacht en zuiver jagraag.' De technische revolutie in de landbouw UNESCO opgelicht Uniek kalfje Wonen boven bom Spionage in India? De schoolmelk- subsidie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 november 1963 No. 19480 Ingezonden mededeling Veelzeggende vergelijking DEN HAAG. Bij de behandeling: van de begroting van sociale zaken in de Tweede Kamer heeft de heer Suurhoff (P.v.d.A.) meegedeeld, dat z|jn fraktie zich stellig zal verzetten tegen een ontwerp van wet, dat in 1964 een huurverhoging mogelijk moet maken. Hij was tevreden met het voorne men om per 1 januari 1964 de socia le uitkeringen te verhogen en drong aan op een zo vroeg mogelijk tijd stip voor het invoeren van een soci aal minimum voor A.O.W. en A.W. W. Daarvoor moet zijn^ inziens reeds in 1964, uiterlijk 1965, overheidsgeld gereserveerd worden. De heer Lankhorst (P.S.P.) ver klaarde zich voorstander van een correctie van de inkomensverdeling zowel door middel van belastingen als door progressieve premieheffing voor A.O.W. en A.W.W. De heer Kikkert (C.H.U) bleek van mening, dat eerst de rust in 'het 'bedrijfsle ven moet terugkeren, voordat van een 'huurverhoging sprake kan zijn. Slaapt u nog steeds in uw katoe nen pyama of in uw snoezige nylon nachthemd? Brrrdat begint nu wel een beetje koud te worden. Maar misschien neemt u er 'n extra deken bij en blijft u zo nog liever even in het dunne spul slapen of wellicht bezit u een elektrische deken of een heerlijk centraal verwarmd huis. Voor alle anderen zijn er weer de beeldigste warmere soorten nacht kleding. Flanellen pyama's en nacht hemden in tere pasteltinten of aan trekkelijk roze witte of blauw witte ruitjes. Pyama's met klassieke re- vertjes, met een smal boordje langs de hals of met boothalzen. Snoezig zijn ook de meer fel gekleurde ex emplaren, die vaak een effen broek hebben en een vrolijk gedessineerd jasje. Iets luxueuzer en daarom veel al ook iets duurder, is het nachtgoed van satin-feütre. Ook al weer in zachte kleuren of iets fellere. Vaak zien we bij deze pyama's of nacht hemden een bijpassende duster. Er zijn snoezige tricot pyama's. Gezellige fel gekleurde jasjes op ef fen broeken. Heerlijk warm! Want zo'n pyama houdt de warmte goed vast, dank zij de boorden en man chetten, die zo goed afsluiten. De „televisie-pyama" Bovendien bent u er ook nog echt „gekleed" mee. Noemen velen deze soort niet televisie-pyama's, omdat het zo heerlijk is, om diep weggedo ken in een gemakkelijke stoel, alvast in pyama, nog even naar het pro gramma te kijken? Na afloop van de uitzending duikt u zó uw bed in. Dat kan allemaal met deze soort nacht goed. We zijn zeker niet minder verrukt van de brushed nylon pyama's en nachthemden. Deze zijn weer op een geheel andere manier aantrekkelijk. Tere vrouwelijke pasteltinten, met het uiterlijk van velours, heerlijk warm met lange of driekwart mou wen en met snoezige, fijne kantjes gegarneerd. Ook zijn ze erg sterk, ze drogen zeer snel enu hoeft niet te strijken. Zeker interesseert het u te weten, dat er naast de doorgestikte, gewat teerde nylon peignoirstoffen, nu ook gelaste nylon peignoirstoffen zullen worden gebracht. In plaats van het stiksel, gebeurt dit lassen ook ih verschillende patroontjes. Het voor deel van deze peignoirstof is zeker, dat u in de eerste ochtenduren zon der loshangende draadjes aan uw duster loopt. Voor ons verlanglijstje Voor het komende voorjaar zal nylon kant op een effen nylon on dergrond favoriet zijn. Er worden nachthemden, pyama's en peignoirs in dit mooie materiaal gebracht. Zwarte kant op een roze, rode of groene onderlaag, of crèmekleurige kant op oudroze en nog veel andere kleurcombinaties. We zullen dan ook het nylon nachtgoed zien, dat bestaat uit twee lagen effen nylon, waarvan de bo venste laag door een bepaald pro- STOCKHOLM, 13-11. Door een verkeersongeluk is men in Zweden op het spoor gekomen van een groot scheepse oplichterij ten nadele van de Unesco. Enkele maanden geleden kreeg een hoge functionaris van de Zweedse raad voor de Unesco een verkeersongeluk. Tijdens zijn ver blijf in het ziekenlhuis ontdekten zijn medewerkers de fraude. Na onder zoek kwam vast te staan dat de functionaris een flink dee"l van de in Zrweden voor de Unesco bijeenge brachte gelden ten eigen bate had gebruikt. Het zou gaan om een be drag vaai ruim 100.000 gulden. 'NIJMEGEN, 13-11. Een 'kalfje, dat door de Nijmeegse veehandelaar F. in den B. werd aangekocht op de veemarkt in Doetinchem. heeft een bezoek aan het slachthuis te Nijme gen overleefd, doordat twee keur meesters het dier voor gezamenlijke rekening privé kochten. Het 'kalf werd geboren nadat de moederkoe was losgebroken en nabij Doetinchem enkele dagen door het bos had gezworven. Zij wordt ervan verdacht, daarbij een vrijerijtje met een reebok te hebben gehad. Het kalf 'heeft het gebit van een koe, doch toont overigens grote overeen komst met een hert. Het voor biolo gen alleszins interessante dier zal door de Nijmeegse keurmeesters ter verzorging en 'bestudering worden overgedragen aan de veeartsenij school te Utrecht of de katholieke universiteit te Nijmegen. De verhoging zou moeten worden uitgesteld tot 1 januari 1965. De heer Van Eibergen (A.R.) was het eens met de voorgenomen maatregelen, die de loonsverhogingen gaan bege leiden en aan het invoeren van een sociaal minimum voor A.W.W. en A.O.W. Hij drong aan op goede ou dedagsvoorzieningen voor de kleine zelfstandigen en gehandicapten. De heer Maenen (K.V.P.) hoopte dat de prijsverhogingen reeel zullen zijn, opdat loon- en salaristrekkenden zo veel mogelijk profijt van de inkom stenverbetering zullen hebben. Spr. juichte het instellen van een mini mumloon toe, alsook het verhogen van sociale uitkeringen. De heer Corver (V.V.D.) bleek tegenstander van een bijzondere beloning voor de bouwvakarbeiders. Zijns inziens zal bij een ruimer loonbeleid een ruimer prijsbeleid passen. Anderzijds zal de beruchte spiraal vermeden moeten worden. De heer Koekoek (V.B.) meende dat bii het instellen van een minimumloon de lonen verder vrij gelaten kunnen worden. cédé gefronst over de onderste laag heen komt. Beeldige combinaties, o.a. van oud roze en zacht bruin. Ook in dit materiaal zijn weer bijpassende peignoirs. We zagen zelfs een nachthemd in nylon, met ocelot dessin bedrukt, zeer apart. Dit nachthemd heeft slechts één schouder, kennelijk ge ïnspireerd op het echte dierenvel waar onze verre voorouders zich in hulden. Misschien iets voor uw ver-. langljjstje? Êetty Teeling. Ingezonden mededeling ZORGEN-VRIJ EN ZONNIG-BLIJ... NIJVERDAL, 13-11. De mijnoprui- mingsdienst heeft te Nijverdal een scherp staande bom van 250 kg. ver wijderd welke bij de afbraak vani het pand Groen van Prinstererstraat 34 niet ver beneden 'het maaiveld ge vonden werd. 18 jaar hebben de families M. en P. vlak boven dleze bom gewoond:, welke was achterge bleven van een bombardement op 22 maart 1945. Kraamverzorgsters willen werktij dverkorting UTRECHT, 13-11. De 1.500 leden tellende Nederlandse Bond van Kraamverzorgsters heeft bjj het Groene Kruis een voorstel ingediend tot verkorting van de werktijd. De voorzitster van de bond, zuster C. L. van der Steen, zei op de leden vergadering van deze organisatie in Utrecht, dat bet terugbrengen van de werktijd voor de kraamverzorg sters waarschijnlijk gerealiseerd kan worden door bet aantal verplichte verzorgingisdagen te verminderen. De verwachting is, dat 'het voorstel1 aanvaard zal worden. Wij boeven in ied'er geval niet te staken, aldus zus ter Vani der Steen. De Nederlandse Bond van Kraam verzorgsters bestaat nu vijftien jaar. Volgens mejuffrouw Van der Steen is er sinds de oprichting veel veran derd. Zo sprak zij er baar voldoe ning over uit, dat de salarissen vani d!e kraamverzorgsters onlangs zijn opgetrokken tot die van de gezins- verzorgsters en daarmee ook voort aan gelijke tred zullen houden. Geldloos belastingkantoor DELFT, 13-11. Een Delftenaar, die van de inspekteur der di rekte belas tingen de mededeling 'had gekregen, dat bij enkele honderden guldens aan teveel betaalde belasting zou terug krijgen, vervoegde zich met d'it biljet op het kantoor van de ont vanger der dlrekte belastingen. Tot zijn verbazing kreeg bij echter van- de ambtenaar aan bet loket te horen „Het spijt me, maar we bobben het heus niet". De Delftenaar moet erg ongelovig gekeken 'hebben, doch de ambtenaar herhaalde het: bij bad niet voldoen de geld om bet verschuldigde bedrag uit te betalen. Eerst zouden er mensen moeten komen om belastingpenningen te storten. Tenslotte is de Delftenaar naar buis gegaan na de afspraak te hebben gemaakt, dat bij in de loop van de dag wel eens zou opbellen om te informeren of er al geld was. Amerikaanse professor in Rusland gearresteerd MOSKOU, 13-11. - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse ambassade er van in kennis gesteld, dat prof. Fred C. Barghoorn, een Amerikaanse des kundige op het gebied van de Sow- jet-Unie, wegens spionage is gear resteerd. Prof. Barghoorn. die verbonden is aan de Yale universiteit, verbleef in de Sow jet-Unie met een toeristenvi sum, dat een maand geldig was. Hij had reeds eerder verscheidene be zoeken aan de Sowjet-Unie gebracht. Naar het Sowjet-ministerie aan de ambassade mededeelde, zou hij en kele dagen geleden zijn gearresteerd. Nadere bijzonderheden wilde het ministerie niet mededelen. Volgens een woordvoerder van de ambassade zou prof. Barghoorn op 12 oktober 'het laatste zijn gezien, namelijk tijdens een concert van een Amerikaans orkest in Tiflis, de hoofdstad van de republiek Georgië. Landarbeiders willen hogere lonen UTRECHT, 13-11. - Het hoofdbc- stuur van de Nederlandse Christe lijke Agrarische Bedr\jfsbond heeft met vreugde kennis genomen van de beslissing van de hoofdafdeling so ciale zaken van het Landbouwschap om de landarbeiders per 1 januari aanstaande een tussentijdse loons verhoging van vijf procent te geven. Het meent evenwel, dat een verder gaande verhoging van de lonen ge wenst en noodzakelijk is. Op een vergadering in Utreoht heeft het hoofdbestuur van de N.C. A.B. meegedeeld, dat in 1963 de pro- centuële verbetering in de lonen van de landarbeiders het landelijk gemiddelde overtrof. De achterstand' is echter niet verkleind, tegenover het inkomen van de arbeiders die in de nijverheid werkzaam zijn. De landarbeiders moeten gemiddeld per week vijftig uur werken, terwijl het gemiddeld verdiende weekloon 'la ger ligt dan dat van de arbeider in de nijverheid, die dit inkomen in een werkweek van 45 uur verwerft. In dit verband pleitte het 'hoofd bestuur voor een geleidelijke ver mindering van de arbeidstijd, opdat de landarbeider een gelijkwaardige positie krijgt. De kappersbedrijven en de feestdagen UTRECHT, 13-11. In verband met de komende feestdagen voor Kerst mis en nieuwjaar bericht de vakraad voor 'het kappersbedrijf dat ingevol ge het bepaalde in artikel 19 van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het kappersbedrijf en 'het bepaalde iln het beslulit van 4 april 1962 tot wijziging van het werktijdenbesluit voor winkels 1932 de kapperssalons op maandag 23 december en dinsdag 24 december 1963 alsmede op maan dag 30 december 1963 en dinsdag 31 december 1963 geopend' mogen zijn. De werkgevers in het kappersbe drijf wordt medegedeeld' dat het kapperspersoneel dus op deze dagen aiibeid mag verrichten, onder voor waarde dat aan hen één of respec tievelijk 'twèe vervangende vrije da gen in de maand januari 1964 wor den verstrekt. De data waarop deze vervangende' vrij'e dagen worden gegeven dienen op een lijstje als aanhangsel bij de arbeidslijst rte worden gevoegd. Meer prijsaanduidingen in winkels DEN HAAG, 13-11. De ministers van economische zaken en van land bouw en visserij hebben de „Prijs- aanduidingsbeschikking igoéderen 1963" afgekondigd. De nieuwe be- schikking betekent een uitbreiding van de plicht om de prijzen van roe rende goederen aan te duiden. De nieuwe 'beschikking komt in de plaats van de prijsaanduidirigsbe- schikking 1961, die voorschrijft, dat roerende 'goederen, die aan 'het pu bliek worden aangeboden, geprijsd moeten zijn. Deze plichlt gold de ge ëtaleerde goederen, maar van goe deren in de verkoopruimte behoef den de prijzen niet te worden aan geduid (met uitzondering van voe- dings- en genotmiddelen, textiel en lederwaren). In de nieuwe beschik king komt deze beperking niet voor. Alle goederen in de verkoopruimte moeten van een prijsaanduiding zijn voorzien. NIEUW DELHI. Bij een Cholera- epidemie in Orissa en andere gebie den van noordoost Indië zijn meer dan 1.200 mensen om het leven ge komen. Dit iis 'officieel bekend ge maakt. DURE BRIEVEN Een brief die de componist Ludwig van Beethoven in 1815 aan J. Brauchle in Wenen schreef, is dinsdag op een vei ling in Londen voor 12.500 gld. in het bezit gekomen van een plaatselijke boekhandelaar. De brief ivas daarvoor eigendom van de Amerikaanse Acade mie van Kunsten en Lettereji. Voor een brief die de Ameri kaanse schrijver Edgar Allan Poe in 1S39 aan Washington Irving schreef, werd 20.000 gld. betaald. Een in I860 door Abraham Lincoln geschreven brief bracht 12.500 gld. op. NIEUW DELHI, 13-11. In nlndia is volgens het blad „Indian Express" een spionagenet van Pakistan ont dekt. Het blad schrijft, dat zondag jl. een Indische ambtenaar weid ge arresteerd kort nadat leden van het hoge commissariaat van Pakistand in Nieuw Delhi hem documenten hadden teruggegeven, die hij hun te voren ter inzage had gegeven. De betrokken ambtenaar zou hebben bekend, spionage te hebben bedre ven. Gemeente Rotterdam had dure winter ROTTERDAM, 13-11. De afgelopen strenge winter 'kost de gemeente Rotterdam anderhalf miljoen gulden extra. De begrotingspost „sneeuw ruimen en gladheidsbestrijding" moet, tenminste zo blijkt uit een raadsstuk, met dit bedrag verhoogd worden. Bovendien willen b. en w. de 'beschikbare bestrijdingsmiddelen uitbreiden wat nog eens f 185.000, gaat kosten. Nederlands positie in het Europese landbouwbeleid DEN HAAG, 13-11. De Europese Beweging belegt op 14 december in Leiden een nationale conferentie over „Nederlands positie in het Eu ropese landbouwbeleid", waarop het woord zal worden 'gevoerd door mr. B. W. Biesheuvel, minister van Land bouw en Visserij, en dr. S. L. Mans- holt, vice-voorzitter van de E.E.G.- commdssie. Het programma omvat een alge mene discussie met een forum, waar voor ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Nederland^ Land- bouw-Comité, ir. P. J. Lardinois, oud-landbouwattaché te Londen en lid' van de Tweede Kamer, ir. H. Vredeling, hoofd van de wetenschap pelijke afdeling van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijf s- bond en lid van de Tweede Kamer, en drs. P. A. J. Wijnmaalen, sekreta- ris buitenland van dé Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond zijn uitgenodigd. Ingezonden mededeling 't helpt en't Is lekker RED BAND- ROOSENDAAL Scheepvaartberichten Ameland (t.), 12-11 van Buenos Aires naar Bonny. Caltex Utrecht (t.), pass. 12-14 Perim naar Suez. Ken'ia (t.), 13-11 van Rotterdam naar Antwerpen. Straat Soenda, 13-11 te Matadi. Tegelberg, 13-11 te Port Elizabeth verwacht. AMSTERDAM, 12-11. Op -het Euro pees-Amerikaanse symposium in Amsterdam is gesproken over de technische revolutie in de landbouw van de wereld. De eerste -inleider was pater Henri de Farcy, directeur van de hogere landbouwschool te Angers in Frank rijk. Hij maakte ,om de grote in vloed van de tedhnische revolutie te illustreren, een vergelijking tussen tiwee landbouwbedrijven: een in Minnesota (V.S.) en een in Bengalen (India). Het bedrijf in Minnesota, on geveer honderd hectare groot, drijft op twee man en een kracht voor halve dagen en produceert voldoen de om 'honderd Amerikanen te voe den. Het bedrijf in India is 2,5 hec tare groot, wordt geëxploiteerd door een man met een betaalde hulp kracht en brengt slechts op wat vol gens Indiase normen voldoende is om drie personen te voeden. Type rend voor hét Amerikaanse bedrijf zijn de enorme investeringen en de Zinvol apparaatje MOSKOU, 13-11. Volgens Tass heeft de Rus A. Bykovski een apparaatje uitgevonden, xvaar- mede het straatlawaai buitens huis kan worden gehouden. Het kan op een normaal ra diotoestel worden aangesloten, dat dan alle geluid van lage frequentie (zoals van het ver keer) opvangt en een geluid van dezelfde frequentie maar tegengestelde fase voortbrengt, waardoor het eerste als het ware wordt uitgevlakt. Spreek- geluid, dat een hogere fre quentie heeft, valt er buiten. hechte samenwerking met andere landbouwbedrijven, typerend voor het Indiase bedrijf de beperkte fi nanciële middelen en 'het isolement. Aanmerkelijk is het verschil in bo- demproduktiviteit. De maisopbrengst per hectare op het Amerikaanse be drijf is vijf maal zo groot als de rijstopbrenigst per hectare op het be drijf in India. Kolossaal is het verschil in effi ciency van de menselijke arbeid. Dank zij de mechanisatie is de effi ciency op het Amerikaanse bedrijf honderd maal zo groot als op het bedrijf in Bengalen. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 13-11. Een door dr. Lamberts (P.v.d.A.) ingediende mo tie van orde. waarin de afschaffing van het subsidie voor de schoolmelk- verstrekking niet gewenst genoemd wordt en .waarin de regering ver zocht wordt haar plan terzake in nadere overweging te nemen is door de Tweede Kamer verworpen. Tegen d'e motie stemden 74 Ka merleden; voor de motie werden 38 stemmen' uitgebracht (P.v.d.A.) P.S. P. en C.P.N.). Bij de aan de stemming voorafge gane afgelegde stemmotiveringen sprak de heer De Vreeze (K.V.P.) het vertrouwen uit, dat de 'gemeenten de schoolmelkversfcrekkin'g zullen voort zetten. Mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) wees nogmaals op de verantwoordelijkheid van de ou ders. Zij becijferde, dat de verstrek king van sohoolmelk een bedrag van zes cent per kind vergt en zij achtte dit bedrag geen beletsel, vooral niet in de huidige tijd, voor hét verstrek ken van' schoolmelk zonder rijkssub sidie. DE ONEERLIJKE RECHTER 42. Intussen is in de bossen buiten Bristol een kleine onenigheid ontstaan tussen Aram en zijn vrienden. „Jullie geven de strijd dus op!" zegt Aram smalend tot Agua en Olivier. „Jullie hebt je laten ver slaan door een oneerlijke rechter, een chanteur! Goed, dan gaan Presto en ik alleen naar de stad!" „En wat dacht je daar te doen?"- vraagt Agua honend. „Ik ga Bentley de voet dwarszetten, hoe dan ook!" „Als je persé koppig voor een verloren zaak blijft knollen, dan ga ik wel mee om je voor stommiteiten te beschermen!" zegt Agua wrevelig. „En de eerste stom miteit is het plan om Presto mee te nemen. Die is immers al een keer ingerekend! De rakkers van de schout weten precies wie hij is!"- Een uur later staan Aram en Agua voor de verveloze huisdeur van de bedelaar Billy. „Ahade vluchtelingen van gis teravond cn nog op vrije voeten", grinnikt Billy als hij de deur geopend heeft. „Ko men jullie nog meer ouwe kleren kopen, vrienden?" VOOR DE VROUW Hoe staat het met de nachtkledign?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5