CHAUFFEURS STREEKVERVOERS-BEDRIJVEN STAKEN Onlusten van onbekende omvang in Irak j j deurloo PLAN VOOR KERNWAPENVRIJE ZONE IN LATIJNS-AMERIKA Streep gezet onder meningsverschillen bij K.L.M.-directie Resolutie tegen Zuid-Afrika in de V.N. Boeren vragen een redelijk inkomen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1-1 november 1963 120e jaargang No. 19480 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: •annewekker. .'f, Zierikzee, Postbus no. f, tel. Ot 110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118,- Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Z.O.V. brengt koninkrijk-herdenkingsprogramma Bewogen protest vergadering in Utreeht Voorstel om uit vakbonden te treden niet gejuich ontvangen Prinses Beatrix bij vergadering werkgeversverbonden Dit 'u"nmt''' bcslilot ult 12 UTRECHT, 14-11. Ruim vijftienhonderd buschauffeurs van de streekver- voersondernemingen uit geheel het land hebben vannacht aan het slot van een bewogen protestvergadering besloten gedurende 48 uur te staken. Deze staking ging reeds heden-donderdagochtend b(j de vroege dienst in. De vijftienhonderd chauffeurs kregen opdracht bjj de diverse garages in het land te posten, opdat geen bussen uitrijden. In de streekvervoersonder- nemingen werken ruim 10.000 chauffeurs. Het stakingsparool werd vannacht om huif vier gegeven in een stamp volle concertzaal van het gebouw „Tivoli" te Utrecht. Slechts een vier tal van de ruim 1500 aanwezige bus chauffeurs was het niet eens met de staking. De vergadering was uitge schreven door een actiecomité van de Westlandse Stoomtram Maat- schapppij (W.S.M.), die reeds de vo rige week de vier vakbonden had verzocht deze vergadering te organi seren. De bonden wilden hiervan echter niets weten en zonden woens dag aan hun afdelingsbesturen een circulaire waarin zij het organiseren van een nachtvergadering ten scherp ste afkeurden. De bonden zeggen hierin voorts, dat zij kennis genomen hebben van het bij de leden levende verlangen om te komen tot gelijkstelling in be loning van het personeel in de streek- vervoersondernemingen, met die van gemeentelijke vervoersbedrijven. Dit geschil - aldus de bonden - wordt niet volledig gerechtvaardigd op ba sis van het verschil in werkomstan digheden. Met het bereikte Ioonak- koord in de Stichting van de Arbeid als uitgangspunt, willen de vakbon den bij de komende onderhandelin gen echter pogen het verschil in be loning zo veel mogelijk te overbrug gen. Het houden van een nachtvergade ring. waarin ongeorganiseerde acties worden besproken, kan alleen maar ondermijnend ziin voor de vakbewe ging. aldus de circulaire van de vier samenwerkende vakbonden. Kritiek op vakbeweging Op de protestvergadering voor bus chauffeurs. die na hun laatste dienst v-"r,b(,h' om twaalf uur uit Gronin gen. Heerenveen en andere afgele gen steden naar Utrecht reden, zijn harde woorden gevallen aan het adres vn de vakbeweging. Een voorstel om collectief uit de vakbonden te treden, werd met luid gejuich ontvangen. De bonden werd verweten zich met de politiek bezig te houden en niet met de belangen van de chauffeurs. Het actiecomité werd opgedragen een aparte chauffeursbond op te rich ten, omdat men geen vertrouwen meer heeft in de vakbonden, die nu in een circulaire stellen dat zij ken nis genomen hebben van het verlan gen om te komen tot gelijkstelling, maar daarvan bij herhaling door de diverse afdelingen van hun bonden op de heogte zijn gesteld. Het ver wijt dat de chauffeurs vannacht de vakbonden maakten is. dat deze zich niets aan het vraagstuk van de ach terstelling van de streekvervoerson- dernemingen gelegen hebben laten liggen. Tragisch ongeluk Een tragisch ongeluk, deed zich dinsdag voor in de Ameri kaanse staat Ohio, waar de 26-jarige Bernard Clark, toen hij op iveg was naar zijn moe der, met zijn auto tegen een tegemoetkomende wagen hot ste. Toen Clark uitstapte om te zien hoe de andere chauf feur het er had afgebracht, vond hij achter het stuur van de tweede wagen zijn moeder die bij het ongeluk de dood had gevonden. „Geen woorden maar daden" Reeds om twee uur vannacht stroomden de chauffeurs, vaak nog beladen met hun zware tassen, de concertzaal binnen. Zij offerden met groots gebaar hun' gulden voor de bestrijding van de onkosten, terwi.il het personeel van de N.B.M. uit Zeist gezorgd had voor de huur van de concertzaal. Om half drie, toen bijna alle chauffeui's binnen waren, was de spanning voelbaar. Aarzelend zet ten een paar chauffeurs het „Geen woorden maar daden" in, dat onmid dellijk werd overgenomen door de honderden die naar deze vergadering hadden uitgezien. Nadat door de heer T. Gordijn van de W.S.M. een uit eenzetting was gegeven over hetgeen het actiecomité tot nu toe had ge daan en waarbij bij herhaling de steun van de vakbonden was inge roepen, gaf hij het woord aan de zaal om het antwoord aan de vak beweging en de werkgevers te geven op de vraag wat nu gedaan moet worden. Meer dan tien sprekers be klommen hét spreekgestoelte om vijf minuten voor drie kwam het hoge woord er bij een van deze spre kers uit: alles moet plat. Het was of op dat moment de spanning zich ontlaadde. Men had op dit woord gewacht maar het nog niet durven uitspreken en de enkele voorzichtige spreker die eerst de directies nog een ultimatum wilde stellen of de staking pas op 1 december wilde la ten ingaan, werd uitgejoeld. „Wij zijn het beu", aldus talrijke sprekers. „Wü willen niet naast ons zware werk nog bijwerken om in het onderhoud van onze gezinnen te voorzien". Men noemde de achter stelling van de streek vervoerschauf- feurs ten opzichte van de gemeente lijke chauffeurs een aanklacht. BAGDAD, 13-11, Een zuivering in het bestuur van de Baathpartij in Irak, waartoe dinsdag is besloten, heeft woensdag in Bagdad tot on lusten geleid, waarvan de omvang nog niet bekend is. Irak heeft zijn grenzen gesloten en de draad ver bindingen met het buitenland ver broken. Op de bijeenkomst van de natio nalistische partijraad zijn dinsdag vice-premier Ali SaTeh Saad'i, partij secretaris Hamdi Abdel Magid en twee andere 'bestuursleden niet her kozen. Het viertal is op een vlieg tuig naar Madrid gezet zonder dat het tijd' kreeg koffers te pakken. Aanhangers van de groep-El Saa- di zijn woensdag in opstand geko men. Bekend is dat één vliegtuig en kele rakettep op het presidentiële Paleis heeft afgevuurd. Het is niet bekend welk deel van de burger- Voedselhulp aan onderontwikkelde landen AMSTERDAM, 12-11. Od het Eu- ropees-Amerikaans voedselsymposi- um in Amsterdam is gesproken over problemen en perspektieven van de handel in landbouwprodukten. Prof. G. Allen, hoogleraar in de landbouw economie te Oxford, stelde in een inleiding over dit onderwerp de vraag aan de orde, of de huidige situatie van overvloed in de weste lijke landen zal worden doorbroken door het plotseling verschijnen van de communistische landen als blij vende grote importeurs en door het eindigen van de bijzonder gunstige klimaatsinvloeden', waarvan de Ame rikaanse mais- en tarwegebieden hebben kunnen profiteren. Het een noch het ander achtte hij waar schijnlijk. Prof. Allen hield1 in dit verband een pleidooi voor voortge zette voedselhulp aan onderontwik kelde landen. wacht en de strijdkrachten zich' achter de afgezette partijleider El Saadi heeft geschaard. De premier-generaal Ahmed Has san al Bakr is de nieuwe leider van de Baath-partij in Irak. Volgens de laatste berichten uit Bagdad is de regering de toestand J Het geweten spreekt, hei f eigenbelang schreetiwt. i Prinses Beatrix heeft woensdagmiddag in de Van Hogendorpzaal in Den Haag een vergadering bijgeivoond van de Raad van Nederlandse Werkge versverbonden. Op de agenda stonden ondermeer het loon- en prijsbeleid, de ontwikkeling van de Europese integratie en de handel tussen oost en west. - Foto: de prinses volgt met aandacht de discussies. Links de heer H. meester. De Iraakse Baat/h heeft Sy- tl. Wemmers, oud-près.-dir. Staatsmijnen en voorzitter Verbond van Prot.- rische partijgenoten uitgenodigd naar Bagdad te komen om het ge schil te helpen oplossen. Christ. Werkgevers. Rechts de heer H. J. de Koster, alg. voorz. Verbond Nederlandse Werkgevers. Op de achtergrond een schilderij van Gijsberl Karei graaf van Hogendorp. Ingezonden mededeling Elegantkleding havenplein 11 - tel. 2890 zierikzee NEW YORK, 13-11. De Ver. Sta ten en Nederland hebben woensdag steun toegezegd aan plannen voor instelling van een kernwapenvrije zone in Latijns-Amerika, Zij deden dit bij monde van resp. Adlai Stevenson en dr. J. G. de Beus in, de politieke oemmissde van de algemene vergadering der V.N., waar een ontwerp-resolutie van Brazilië en negen andere landen wordt, behandeld waarin steun voor het denkbeeld wordt gevraagd en aangedrongen wordt op gedetail leerde bestudering van de kwestie door de betrokken landen. Zowel Stevenson als dir. de Beus waarschuwden echter-, dat het niet deelnemen van een land in het ge bied - zij doelden daarbij kennelijk op Cuba - het gehele plan op losse schroeven zou kunnen zetten. Cuba heeft zich nog niet over de kwestie uitgelaten. Onlangs verklaarde een woord voerder van dit land evenwel, dat ook de zone van het Panama-kanaal eni Porto Rico kernwapenvrij zou den moeten zijn, terwijl men in Ha vanna voorts zou staan op' ontrui ming van de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba. DEN HAAG. Oud-bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft dn een brief hartelijk geantwoord op een telegram, dat 26 Nederlanders de Duitse staatsman bij zijn aftreden op 15 oktober jl. hadden toegestuurd. Campagne tegen het wereld-analfabetisme VER. NATIES, New York, 14-11. De economisch ecommissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft woensdag met algeme ne stemmen een resolutie aangeno men, waarin secretaris-generaal Oe Thant wordt verzocht, in samenwer king met ,de speciale V.N.-organen na te gaan welke maatregelen moe ten worden genomen om een cam pagne te beginnen ter uitroeiing van het analfabetisme in 'de wereld. Te vens worden de leden-lamden die niet met het vraagstuk van het an alfabetisme te kampen hebben uit genodigd, de minder gelukkige lan den te helpen. Koude nacht Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht met hier en daar mist; morgen overdag zonnige perioden en slechts enkele verspreid voorko mende buien; zwakke tot matige, aan de kust vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. 15 nov. Zon op 7.58, onder 16.50. Maan op 6.43, onder 16.56. Nieuwe maan: 16 nov. te 7.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 nov. 2.56 v.m. 14.57 n.m. BROUWERSHAVEN 15 nov. 2.19 v.m. 14.34 n.m. Springtij: 18 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag passeerde een randstoring met enkele regen- hagel- en on weersbuien ons land. Daarna ruimde de wind van zuidwest tot west. De aangevoerde lucht is van polaire oorsprong en tamelijk droog, zodat opklaringen overheersen, In kou de luéht ontstaan boven het relatief warme Noordzeewater nog enkele verspreide buien die daarna landin waarts drijven. Intussen is ten noordwesten van Ierland een nieu we depressie tot ontwikkeling geko men, die in de kern een luchtdruk heeft van ongeveer 970 mb. Verder bevindt zich tussen de Azoren en Spanje een andere depressie, waar van de dru'kdaiingen zich over de Golf van Biscaye uitbreiden. De laatrte depressie verplaatst zich sneller 'dan eerstgenoemde, maar het laat zioh aanzien da't deze over de Golf van Biscaye naar zuid Frank rijk 'trekt en voor het weer in ons lan'd niét van invloed is. Voor morgen verwachten we dan ook nog niet veel verandering in de weerstoestand. Naast opklaringen zullen ook enkele buien voorkomen. De wind krimpt naar zuidwest tot zuid en zal waarschijnlijk later gaan toenemen. In de temperaturen komt weinig verandering. Storm iu een «las water? NEW YORK, 13-11, De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft woensdag een resolutie aangenomen waarin er bij de leden op wordt aangedrongen de leveran ties van wapens en olie aan Zuid- Afrika te staken. HAARLEM, 14-11. De boeren vra gen geen hoog loon of acht-urige werkdag, geen vakantie of vakantie toeslag, geen wachtgeld of pensioen, maar een redelijk inkomen voor hun zevendaagse werkweek, aldus de voorzitter van de Katholieke Land en Tuinbouwbond, de heer M. P. van der Wetfden in een beschouwing over lonen en prijzen in de heden (don derdagmorgen) te Haarlem gehouden jaarvergadering van de vakgroep veehouders van de bond. Indien de boeren jiun rechten cm onnaspeurlijke redenen worden ont houden. moet men zich niet verwon deren over de gevolgen: bedenkelij ke verschuivingen in de geestesge steldheid van de boeren. De stem men op de heer Koekoek zijn hier van al een duidelijk waarneembaar gevolg, aldus de heer Van. der Weij- den. De voorzitter behandelde allerlei problemen in de veehouderij en de daardoor ontstane moeilijkheden. Hij noemde de bouw van flatgebouwen om koeien in te stallen „kolderplan nen" en de te lage melkprijzen van do laalslo jaren oorzaak van de ern stige moeilijkheden op de grote meerderheid van de bedrijven. Tenslotte sprak de 'heer Van der Weijden de wens uit. dat het de mi nister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, zal mogen ge lukken een zodanig beleid te voeren, dat de boeren recht wordt gedaan en dat de grote financiële moeilijk heden uit de weg kunnen worden geruimd. De resolutie werd met 84 tegen 6 stemmen bij 17 onthoudingen aange nomen. Zij 'is een poging om het ver lenen van onafhankelijkheid aan het Zuidafrikaanse mandaatgebied Zuid1- west-Afrika te 'bespoedigen. Zuid-Afrika wordt in de resolutie beschuldigd' van „hardnekkige wei gering om met de Verenigde Natie9 samen te werken". De Algemene Ver gadering vraagt de aandacht van de Veiligheidsraad voor „de huidige toe stand in Zuidwgst-Afrika, waarvan de voortzetting een bedreiging vormt voor de internationale vrede en vei ligheid". Zuidwest-Afrika is een voormali ge Duitse kolonie, die door de Vol kerenbond onder mandaat van Zuid- Afrika is gesteld. De Verenigde Na ties hebben reeds lang vergeefs ge poogd een gerechtelijke uitspraak inzake het Zuidafrikaanse bestuur over het gebied te Itrijgen. De kwes tie dient nu voor het internationale gerechtshof. Tegen stemden; Groot-Brittannië, Frankrijk, Portugal, Zuid-Afrika. Spanje en de Verenigde Staten. Tot de landen die zich van stemming onthielden behoren Nederland, België, Luxemburg, Canada en Au stralië. De delegaties van El Salva dor. Honduras, Nicaragua en Saoedi- Arabië waren afwezig. SCHIPHOL, 13-11. Volgens mr. A. H. C. Gieben, de gedelegeerd com missaris van de K.L.M., die op ver zoek van de minister van Verkeer en Waterstaat is gaan praten met de direktie van onze nationale lucht- vaatmaatschappü, is er een streep gezet onder de meningsverschillen! tussen president-direkteur Albarda en direktcur Larive. „Een direktie, voor \vie zakelijke meningsverschillen niet bestaan, is nieit gezond", aldus beantwoordde mr. Gieben woensdagochtend de vra gen van een A.N.P.-verslaggever. „Er zijn altijd zakelijke verschillen. Die kunnen wel eens wat hoog op lopen en dat was bij de K.L.M. in derdaad enigermate het geval. Dit verschil van mening is naar buiten bekend geworden, maar U moet dat niet al te zwaar nemen". Resumerend deelde mr. Gieben mede, dat de minister hem vrijdag opdracht had gegeven met de K.L. M.-direktie te gaan praten in een poging de geschillen bij te 'leggen. „Het woord bemiddeling was voor het gesprek, dat de minister mij vroeg te voeren, feitelijk al een. to zwaarwichtig woord. Maar het was onmogelijk 'het terstond te voeren, aangezien de heer Albarda zich voor besprekingen met de „Swissair" in Zwitserland bevond. Maandagavond kwam hij terug, juist toen zich die plotselinge ontwikkeling voordeed, waarbij het vliegend personeel het vertrouwen in de direktie opzegde en het overleg opschortte. Het 'ge volg is geweest, dat maandagavond en dinsdagoohtend terstond allerlei besprekingen in de boezem van de direktie zijn gevoerd, die daarop het besluit nam.: dan zetten wij onze meningsverschillen opzij, dan staan wij unaniem achter onze besluiten". Naar bekend liet de direktie dit dinsdag door de K.L.M.-president in een communiqué bekend maken. Geen bemiddeling Vervolgens ontmoette de direktie dinsdagmiddag in een bijeenkomst in het hoofdkantoor een zestal com missarissen, onder wie president- commissaris Den Hollander, de ge delegeerd commissaris mr. Gieben en de sekretaris-generaal van ver keer en waterstaat, mr. C. Vinke- steyn. „Op die 'bijeenkomst 'bleek mij, dat er voor mij nauwelijks een taak overbleef", aldus mr. Gieben. „In de vergadering is geconstateerd, dat aan bemiddeling geen behoefte be stond en dat heeft mij erg verheugd. Wij moeten thans rust hebben. Ik hoop dat onder de hele zaak een streep wordt gezet". Van zijn bevindingen heeft mr. Gieben niet persoonlijk de minister van Verkeer en Waterstaat op de hoogte gesteld. „Dat was niet no dig", zo zei hij, „want diens sekreta- ris, mr, Vinkesteyn, was immers ter vergadering aanwezig en die brengt de minister natuurlijk volledig rap port uit". Slechts schijn? SCHIPHOL, 13-11. De categorale organisaties van liet vliegend perso neel der K.L.M. hebben woensdag avond het volgende bekendgemaakt: „Zowel het communiqué van de direktie der K.L.M. van dinsdagmid dag als de verklaring van mr. A. H. C. Gieben wekken de indruk als zouden wij in stri.?d met de waar heid naar voren hebben gebracht dat deze direktie niet de aangewezen combinatie is om de K.L.M. er bo venop te helpen. Wij beschikken echter over aanwijzingen die ons dwingen vast te stellen dat het com muniqué van de direktie niet de juiste voorstelling van zaken 'geeft en de verklaring van mr. Gieben mogelijk op onvolledige informaties berust. De laatste zin van het direktie- communiqué luidde b.v, als volgt: ,de direktie zal haar taaie eendrach tig blijven vervullen, waarbij voor alles de qontinuïteit voor ogen staat'. Wij hebben echter d"e geiun - deerde overtuiging dat het voor deze direktie o n m o g e 1 ij k is 'haar taak eendrachtig te blijven vervul len en het is juist de continuïteit die ons doet weigeren, mede te werken aan het opvoeren van deze schijn vertoning". In het kantoor van de vereniging van K.L.M.-vliegers te Amstelveen waren het bestuursleden van de K. L.M.-verenigingen, die tezamen bo venstaand communiqué opstelden. Naar hun mening is dus de door de direktie verkondigde eenheid slechts schijn. ZÜ menen le weten, dat dc direkticvcrklaring tot stand is geko men onder wat zij noemen ..zeer ho ge druk".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1