DE ZIERIKZEESCHE COURANT VLIEGEND K.L.M.-PERSONEEL ZEGT VERTROUWEN OP Schadeloosstelling aan nabestaanden van de omgekomen Japanse mijnwerkers Tilburgenaar werd door vrouw vermoord Ook de giro wordt duurder Nationale campagne voor de jeugdzorg Hogere posttarieven per 1 januari 1964 Amerikaanse hulp aan Indonesië RISICO'S BEDRIJFSLEVEN ZEKER NIET GERING" f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diiisilu" 12 november 1963 120e jaargang No. 19479 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekker. .1, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week dfnsdag, d°ondvdjdag <ut nummer: Zierikzee krijgt prov. dames-schaatskampioenschappen cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. „Interne machtsstrijd hij directie belemmert beleidsvoering" SCHIPHOL, 11-11. - Het vliegend personeel van de K.L.M. heeft het vertrouwen in de huidige directie op gezegd. Dit is maandagavond in het Hiltonhotel te Amsterdam door het bestuur van de Vereniging van K.L. M.-vliegers in een persconferentie meegedeeld. De v(jf verenigingen van vliegend personeel z(jn de Vereni ging van K.L.M.-vliegers, die van het heger personeel, van de K.L.M.- boordwerktuigkundigen, van de pur sers en hofmeesters en tenslotte van de stewardessen. Deze verenigingen hebben het voortzetten van het overleg opge schort, „daar z(j geen vrucht ver wachten van gesprekken met een K. L.M. -delegatie die steeds wordt ge wijzigd". In een communiqué hebben de vijf verenigingen uiteengezet waarom zij tot deze stap zijn gekomen. „Wij me nen dat wij thans het publiek niet langer onkundig mogen laten van de ernstige onrust die sinds enige maanden onder het personeel is ge groeid", aldus d'it communiqué. „Het is duidelijk geworden dat een inter ne machtsstrijd in de top van de K. L.M. de beleidsvoering ernstig be lemmert. Het personeel acht dit een schokkend verschijnsel, vooral nu een langzame verbetering in de toe7 komst van het bedrijf merkbaar werd". „Dit heeft ten gevolge gehad dat het vliegend personeel gezamenlijk alles in het werk iheeft gesteld om een verbetering in deze situatie te beyverkstelligen", aldus het commu niqué. De besturen hebben zowel de di rectie als de raad van commissaris sen van hun ernstige bezorgdheid op de hoogte gesteld. Toen daarop bleek diat dit geen' uitwerking had, hebben zij zich ten einde raad tot de hoog ste instantie, de minister van ver keer en waterstaat, gewend. Om de urgentie van de kwestie te onderstrepen is dit per telegram ge beurd. De betrokken besturen zullen nadrukkelijk vaststelleit dat zowel de samenstelling van, als de samen werking in de directie geen onder werpen zijn, waar personeel - hoog of laag - zijn stom bij zou dienen te laten horen. Er zijn echter grenzen aan de passiviteit van personeel op dit gebied. Met name betreuren zij het dat de mogelijke goede gevolgen van de vrij kostbare reorganisatie verloren dreigen te gaan in „touw trekken om positie en taakverdeling m en rond de top van de K.L.M. Het belang van de K.L.M. gaat hun bo ven alles. „Het belang van de K.L.M. eist - speciaal in de huidige omstan digheden - dat bovenvermelde machtstrijd binnen de kortst moge lijke tijd wordt gestaakt. Niemands belang is echter gebaat bij het steeds opnieuw verwarren en in de knoop raken van een 'beleidslijn die rust en efficiënte organisatie ten doel had en thans ernstig dreigt te worden verstoord". 425 mannen lieten bij ontploffing het leven TOKIO, 11-11. De Japanse rege ring heeft besloten onverwijld scha deloosstellingen te betalen aan de gewonden en aan de nabestaanden van de 452 mijnwerkers die bjj de cntploffing in de mijn te Omoeta het leven hebben gelaten. De minister van arbeid heeft de totale kosten op 620 miljoen jen (ongeveer 6,2 mil joen gulden) geraamd. Er zijn 470 ernstig gewonden en tachtig licht gewonden. Voorts heeft de regering een com missie van deskundigen naar de plaats van de ramp gestuurd om het TILBURG, 11-11. - De 50-jarige echtgenote van de 55-jarige Tilburg- se spoorwegarbeider, C. H., die 11 oktober onder verdachte omstandig heden overleed, heeft na langdurige verhoren van de Tiiburgse recherche bekend haar man vergif te hebben toegediend. De vrouw, die tien dagen geleden tesamen met 'haar 20-jarige dochter M. en haar 17-jarige zoon H. werd aangehouden, blijft ingesloten. De beide kinderen zijn vrijgelaten. Het drama 'heeft zich op de elfde oktober des avonds laat afgespeeld in de woning van H. De man werd na het drinken van een'kopje koffie onwel en overleed nog voor medi sche hulp aanwezig was. In 'het kop je werden sporen van het zeer giftig insectenbestrijdingsmiddel parathion aangetroffen. Ditzelfde vergif werd ook bij sectie in het lichaam van de man gevonden. Gebleken is dat het tussen man en vrouw al lang niet boterde. Zij heeft tegenover kennis- Oud-coiHinaiidant veldleger overleden DEN HAAG, 11-11. Gisternacht is op 82-jarige leeftijd in zijn woning te Vierakker (gemeente Warnsveld) overleden de oud-commandant veld leger uit de oorlogsdagen van mei 1940, luitenant-generaal b.d. Jan Jo seph Godfried baron van Voorst tot Voorst. sen wel eens uitgelaten dat haar man zou gepoogd hebben haar met chocolade, waarin rattenvergif was verwerkt, te vermoorden. De vrouw op haar beurt, had, naar aangeno men wordt, sedert augustus 1962 al vier pogingen ondernomen haarman te doden. Vier maal is H. in het zie kenhuis opgenomen met ernstige buikklachten zonder dat ooit een aanwijsbare oorzaak daarvan werd gevonden. De verschijnselen, die daarbij optraden waren analoog aan die op de bewuste elfde oktober. DEN HAAG, 11-11. De minister van verkeer en waterstaat over weegt om met ingan'g van 1 januari van 'het volgend jaar het stort-ings- recht voor de postcheque en giro dienst te verhogen tot 20 cent. Hij deelt dat mee in zijn memorie van antwoord op de P.T.T.-begroting 1963. De bewindsman zegt verder dat het in de bedoeling ligt om met ingang van volgend jaar het formaat van de afrekening aanmerkelijk te verkleinen. De tot dusverre met het nieuwe systeem opgedane ervarin gen zijn in het algemeen gunstig. Op dit moment wordt reeds 33 percent van het totale giro-verkeer met be hulp van elektronische machines verwerkt. Gezonken bok geborgen reddingswerk en de hulp aan de slachtoffers te coördineren. Voorts gaat een andere commissie de oor zaken van de ramp opsporen. Paus Paulus 'heeft inmiddels zijn medeleven betuigd met de gezinnen van de getroffen mijnwerkers. Hij zond ook een groot bedrag aan geld, dat mede bedoeld is voor de nabe staanden van de 163 mensen die bij de spoorramp op de lijn Tokio-Osa- ka om het leven zijn gekomen. De spoorwegramp Wat deze spoorramp betreft, die zich bij Soeroemi voordeed, is een commissie van onderzoek tot de slot som gekomen, dat het ongeluk is ontstaan doordat een te zwaar gela den wagon van een goederentrein kapseisde en gegrepen werd door een passerende personentrein. Beide treinen ontspoorden. Daarna reed een andere personentrein op de ra vage in. Dé minister van Verkeer heeft nog niet gereageerd op de ontslagaan vrage van de president-direkteur van de spoorwegen. AMSTERDAM. Onder het motto „Nationaal Plan" heeft de sectie jeugdzorg van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, waarin alle negen landelijke organisaties op het gebied van de jeugdzorg vertegenwoordigd zijn, een campagne opgezet om het club-, wijk- en buurthuiswerk in ons land extra in de schijnwerper te zet ten. Men heeft daartoe een met. vele foto's geïllustreerd boekje (oplage 100.000 exemplaren) uitgegeven en een diaserie samengesteld. De boek jes. die een voorlichtend karakter hebben, zullen a f 1 verkocht wor den, terwijl de diasets met begelei dende 'bandopnamen met een aan elik 'der negen organisaties beschik baar gesteld projectie-apparaat over al in ons lan'd aan belangstellenden vertoond zullen worden. Het doel van deze actie is een aan pak van de drie grootste problemen waarmede de jeugdzorg in ons land te kampen heeft: het gebrek aan ruimte, het gebrek aan kader en het gebrek aan financiën. DEN HAAG, 11-11. - Het nieuwe posttarief voor gedrukte stukken zal vyf cent per 50 gram worden. De- nieuwe tarieven voor monsters zijn 5 cent per 50 gram (min. 10 cent); pakjes (stukken boven 500 gr.) van 60 cent af; postpakketten van 100 cent af; postwissels tot en met f 25,35 cent en daarboven 60 cent; gewone kwitanties 40 cent per stuk en bovendien per borderel 75 cent; Kwitanties met stuksgewijze afreke ning per giro 70 cent. In het verkeer met het buitenland WASHINGTON, 11-11. Een repu blikeins lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Oliver Bolton, heeft meegedeeld van be trouwbare zijde te hebben vernomen dat Indonesië in de Verenigde Staten gebouwde troepentransportvliegtui gen gebruikt om militairen en voor raden af te werpen in het grensge bied langs noord-Borneo dat deel uit maakt van de Fedei-atie Maleisië. Oliver, zei dat hij doelde op de tien toestellen van het type Lockheed C- 130, die in 1963 naar Indonesië wer den gezonden. Volgens hem had het ministerie van buitenlandse zaken in Washington vijf weken geleden nog uitvoervergunningen gegeven voor onderdelen voor deze transportvlieg tuigen. Hij vroeg waarom de V.S. deze vergunningen hadden gegeven. En maar praten.... GRANADA12-11. Een jonge Spanjaard, Francis Dumont, heeft het gepresteerd om 24 uur en 45 mi- -nuten achtereen té praten. Hij be gon, als medewerker aan een lief dadigheidstombola in Granada, zon dagmiddag 17 uur te praten en hield pas maandagmiddag om 17.45 uur zijn mond. Dumont stopte alleen van tijd tot tijd vijftien seconden om wat te drinken, vooral punch waarvan hij zeventien glazen naar binnen sloeg. Txvee artsen en enkele verpleegsters hielden een oogje in het zeil. zullen gedrukte stukken 8 cent per 50 gram gaan kosten. Er zal een ver laagd tarief gelden voor boeken en tijdschriften enz. van 5 cent per 50 gram. Monsters als gedrukte stukken zullen minimaal 16 cent gaan kosten. In zowel binnenlands verkeer als verkeer met het buitenland zal aan tekening 35 cent en expresse-bestel* ling 75 cent gaan kosten. Overwogen wordt om de nieuwe tarieven in te voeren per 1 januari 1964. Een en ander wordt meegedeeld door de minister van verkeer en wa terstaat in zijn Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag uit de Tweede Kamer op de begroting der- P.T.T. Prinsen-huwelijk ATHENE, 11-11. Het huwelijk tus sen de Griekse kroonprins Constan ts n en prinses Ann erna rie van De nemarken zal na 30 augustus 1964 gesloten worden, zo is maandag avond in een communiqué van het Griekse koninklijk huis bekend ge maakt. Prinses Anne Marie wordt op die datum 18 jaar. Nog dit jaar zal het Griekse koningspaar tezamen met hét Deense de huwelijksdatum bekend maken. Het communiqué zegt tenslotte dat alle andere be richten over het huwelijk slechts onver ant wo ord elk e geruchten zijn en ontkent deze categorisch. 0e Thant gelooft niet in „gevaarlijk conflict" VER. NATIES, NEW YORK, 12-11. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft maan dagavond in een toespraak tot leden van het Amerikaanse Genootschap voor de Verenigde Naties verklaard, niet te geloven dat het „uiterst ge vaarlijke ideologische conflict tussen Oost en West door een van beide partijen in haar voordeel zal worden beslecht. „Ik geloof niet, dat de gehele we reld te zijner tijd kapitalistisch of communistisch zal zijn", zo zei hij. Hij achtte geen factoren aanwezig die de Verenigde Staten in de loop van de tijd onvermijdelijk in een communistisch land zouden verande ren of omgekeerd de Sowjet-Unie in een kapitalistische staat. .laarrede voorzitter C.S.W.V. Conclusies loonakkoord behoeven nadere uitwerking Bij de keersluis in het Zierikzeese havenkanaal zonk een bok van de firma M. n. d. Marei te Viave. Met behulp van een andere bok werd het onfortuin lijk gevaarte geborgen. De foto geeft een beeld van de gezonken bok, die westelijk van de sluis terecht kwam en dii9fgeen belemmering vormde vnnr de scheepvaart. Men zie voor de berging van het obstakel ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesc'he Nieuwsbode). DEN HAAG, 12-11. In de heden (dinsdag)morgen in het Kurhaus te Scheveningen gehouden algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond heeft dr. ir. B. Bölger, voorzitter van het verhond, mede namens de andere vertegenwoordigers van 't C.S.W.V. in het overleg met de werknemers vertegenwoordigers in het bestuur van de Stichting van de Arbeid ver antwoording afgelegd. Er zijn in dat overleg ogenblikken geweest, aldus dr. Bölger, waarop wij ons hebben moeten afvragen of wjj de verant woordelijkheid nog wel konden blij ven dragen. Do heer Bölger herinnerde eraan1 dat men enkele malen het afbreken, der onderhandelingen zeer nabij is geweest. Dat het tenslotte niet tot een breuk is behoeven te komen, noemde hij verheugend, maar de ri sico's die het georganiseerde be drijfsleven heeft genomen zijn zeker niet gering. De Stichting van de Ar beid zal ook nog moeten bewijzen dat zij onder de gewijzigde omstan digheden de haar toegemeten taak goed zal weten te vervullen. De heer Bölger recapituleerde het geen aan de onderhandelingen en aan het eindresultaat vooraf is ge gaan, onderwierp dit resultaat aan een nadere -beschouwing en belicht te de achtergronden en de gevolgen. Hij merkte op dat de zes conclu sies van het. akkoord op verscheiden wijzen echter een nadere uitwerking behoeven: het overlég over het prijs beleid wordt, nog voortgezet, daar naast is belangrijk de nadere con cretisering der garantie van een be paald minimuminkomen. Economische -gevolgen Het belangrijkste is tenslotte, ook voor de economische gevolgen' van het akkoord, tot welke concrete re sultaten de c.a.o.-ond'erhandelingen' gaan leiden. De coördinatiebespre kingen van werkgeverszijde, die in de eerstvolgende dagen zullen wor den gehouden, zullen voor de gang van zaken bij die c.a.o.-onderhande- lingen van veel belang kunnen zijn. Do heer Bölger vestigde er verder Ter gelegenheid van wapenstil standsdag, 11 november, zijn in Pa rijs en Londen herdenkingen gehou den. Op de linker foto zien we de Franse president de Gaulle, staande in een open auto over de Champs Elysees rijden, op weg naar de Are de Triomphe, terwijl hij door dc sa- 1 mengestroomde Parijzenaars uitbun dig xvordt toegejuicht. - Op de rech ter foto, welke in Londenbij de Ce notaaf werd gemhakt, zien we de vroegere premier lord Clement Alt- lee (m.de hujdige premier sir Alec, Douglas Homëjr.Pen Harold Wilson (l.), de leider van de oppositiedie door velen als de toekomstige Britse premier wordt gezien. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zet de ploeg niet stil om een vlieg te vangen. de aandacht op dat onderscheid moet worden gemaakt tussen de aanpas.- singsvenhoging van vijf procent por 1 januari a.s. en de gemiddelde loon kostenstijging -van vijf procent, voor de in 1964 te vernieuwen collectieve a rbeidsovereenkomsten In beide gevallen is alleen sprake van een verhoging der recht eng gel dende arbeidsvoorwaarden. De ver hoging met do eerste vijf procent zal mogelijk worden gemaakt door een vergunning van het college van rijksbemiddelaars. „Dit betekent uiteraard dal hier voor geen verplichting geldt en dat ook het percentage niet in alle ge vallen ten volle behoeft te worden gerealiseerd. Dc strekking van hel akkoord is echter natuurlijk wel dat van deze vergunning op zeer ruime schaal gebruik wordt gemaakt". Daarnaast staat dan de tweede vijf procent. Daarin is 'begrepen de loonkostenstijging die voortvloeit uit een uitbreiding van de minimum- vakantiicredhten met ten hoogste twee dagen. Veel wind Verwachting tot woensdagavond; Nu en dan opklaringen maar ook enkele buien; aanvankelijk krachti ge tot stormachtige westelijke wind later geleidelijk afnemend; iets lage re temperaturen overdag. 13 nov. Zon op 7.54, onder 16.53. Maan op 4.29, onder 16.20. 14 nov. Zon op 7,56.. onder 16.52. Maan op 5.36, onder 16.37. Nieuwe maan: 16 nov. te 7.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 nov. 14 nov. 1.26 v.m. 2.15 v.m. 13.36 n.m. 14.20 n.m. 13.22 n.m. 14.02 n.m. BROUWERSHAVEN 13 nov. 1.02 v.m. 14 nov. 1.44 v.m. Springtij: 18 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De 'depressie die gisteren nog bij Ierland gelegen was verplaatst zich over zuid Schotland naar de Noordzee. Zijn snelheid bedraagt on geveer 20 km. per uur. Aan zijn flank stroomt met een krachtige zuidwestelijke wind nog vrij zachte luch't. ons land binnen. Geleidelijk draait de wind verder naar weste lijke ridhting, waardoor de tempera tuur langzaam blijft dalen. De aan gevoerde lueht is onstabiel zodat op- 'klaringsgebieden worden afgewisseld door enkele buien. In hot krachtige windveld veroorzaken kleine rand- storingen van tijd tot tijd veel wind en bij buien windstoten tot 70 a 80. km. per uur. De depressie vult ech ter langzaam op zodat dc windkracht later afneemt.. Aldo Mnro, de secretaris-gene ra al van de christen-democratische partij, 'heeft, maandag het verzoek van president Sogni van Italië om te proberen een nieuwe regering tc vormen, aanvaard. m Maandag zijn in Egypte per de creet 177 maatschappijen genationa liseerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1