Russen willen meer handel met Westen Interne evolutie in Sowjet-Unie? „Pas" 49 vijflingen Vlamingen betoogden in Antwerpen voor een „federaal België" Brood één cent duurder Amerikaanse tarwe voor Rusland MAMMOET-AKKOORD STICHTING VAN DE ARBEID „Ingreep kan welvaartsgroei ruk achteruit geven" Drama in Belgisch gezin Prof. dr. P. J. Olid minister van Staat ONGELUKKEN UTRECHT, 9-11. „Wij zijn er ons diep van bewust dat het mammoel- akkotrd van de Stichting van de Arbeid een ingreep is die onze wel vaartsgroei een ruk achteruit kan geven. Anderzijds hebben wij de ver antwoordelijkheid voer deze drasti sche Ingreep aanvaard, zoals wij ook de verantwoordelijkheid dragen voor de omstandigheden voortvloeiende uit het verleden, die tot deze ingreep noopten". Dit heeft de nieuw algemeen voor zitter van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond, mr. P. M. H, van Boven uit Breda, gezegd in zijn eerste jaarrede tijdens de in „Espla nade" te Utrecht gehouden openbare ledenvergadering van het verbond. Hij voegde er aan toe: „Wij heb ben het na-oorlogse loonbeleid ge voerd in de overtuiging daarmee de welvaart en het welzijn van ons volk te dienen. Wij blijven de overtuiging toegedaan dat het loonbeleid, zoals dat de centrale organisaties van werkgevers en werknemers steeds voor ogen heeft gestaan, heilzaam is geweest en dat het heilzaam- kan blijven". „Tydbcm" De heer Van Beven merkte op dat het gebrek aan discipline een tijd bom heeft gelegd onder mogelij khe- iden van een sociaal en economisch [aanvaardbaar beleid. De explosieve 'gevolgen daarvan zullen thans aan den lijve werden ondervonden. Hij acht het begrijpelijk dat de Ingezonden mededeling MOSKOU, 9-11. De Russen sturen aan op intrekking of minstens een mildere toepassing van de embargo bepalingen van het Westen op de handel met de Sowjet-Unie en ande re communistische landen. Dit is de indruk die westelijke waarnemers in Moskou hebben gekregen van de drie .gesprekken die Chroesjtsjov vorige week met Amerikaanse zakenlieden heeft gevoerd. Men meent dat de Russen zich, om hun doel te berei ken, eerst zullen richten tot de Ame rikanen omdat zij vermoeden dat zij, na de ingetreden politieke ontspan ning, zo de meeste kans maken. Chroesjtsjov heeft openlijk tegen de Amerikaanse zakenlieden, die van Moskou naar Berlijn zijn gevlogen, gezegd dat de Russen westelijk kapi taal willen aantrekken voor de ver dere uitbouw van hun economie. PARIJS, 9-11.' - Guy Mollet, de Franse socialistische leider die pas van een bezoek aan de Sowjet-Unie in Parjjs is teruggekeerd, heeft op een persconferentie gezegd dat een commissie in Moskou werkt aan een wijziging van het partijreglement. Men wil een duidelijker omschrij ving van de verantwoordelijkheid van de leiders jegens degenen van wie zij hun mandaat hebben ontvan gen. Hij had in Moskou met mensen gesproken die verklaarden dat „de parlementaire weg" de enig mogelij ke is voor het Sowjet-socialisme. Er is een interne evolutie gaande, aldus Mollet, onder leiding van en kele intelligente mensen als premier Chroesjtsjov. Er blijven echter es sentiële verschillen met de democra tische socialisten uit het Westen be staan. Mollet is ervan overtuigd dat de Sowjet-leiders een atoomoorlog willen vermijden. MARKTBERICHTEN Eierpryzcn V.E.C.E. In de periode van 4 november tot en met 9 november werd door de CoÖp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren. V.E.C.E., uitbetaald f 1,87 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd één cent per stuk min der uitbetaald. vakbeweging niet anders kon dan zover te gaan met haar looneisen dat de lust van endernemers om buiten de vakbeweging om hogere lonen te betalen vast zou lopen in de grens van de economische mogelijkheden van dit moment. „De economische positie van onze bedrijven zal van dit alles stellig grote en wellicht duur zame repercussies ondervinden. Maar op de rekening die ons werd gepre senteerd viel niet veel af te dingen. Het zal U immers duidelijk zijn dat de onderhandelingspositie van uw vertegenwoordigers van de eigen kring uit is ondergraven". Topbijeenkomst ontwapeningsconferentie NEW YORK. 9-11. De Sowjet-Unie heeft by de Verenigde Naties een amendement ingediend om in het eerste kwartaal van 1964 een topby- eenkemst te houden van de deelne mers aan de ontwapeningsconferen tie in Genève, zo is van ingelichte zyde vernomen. Het is een amendement op een re solutie van 43 landen waarin wordt verzocht het werk van de ontwape ningsconferentie te hervatten. De Amerikaanse delegatie heeft laten weten het Russische amendement niet te zullen steunen. Russische en Amerikaanse verte genwoordigers voeren momenteel on derhandelingen over een gezamen lijke lesolutie omtrent het vreed zaam gebruik van de ruimte. Deze resolutie zou mogelijk de volgende week bij de politieke commissie van de V.N. worden ingediend. Pony's in Britse mijnen LONDEN, 9-11. De opzichters die de zorg hebben over de 7.000 pony's die. nog in de Britse steenkoolmijnen werken, hebben het ministerie van energie in Londen er aan herinnerd, dat er nog niet is gereageerd op hun eisen voor een loonsverhoging van omstreeks 45 gulden. Deze eisen werden al twee jaar geleden gesteld, nadat de opzichters sinds 1956 geen Iconsverhoging had den gehad. Het probleem schijnt te zijn, dat er bij de overheidsdiensten geen vergelijkbare functie bestaat, waaraan het loon van de opzichters kan worden afgemeten. De steen koolmijnen zijn staatseigendom. Belgisch-N ederlandse Zuidpool-expeditie DEN HAAG, 9-11. De Nederlandse commissie voor het Antarctisch on- derzcek heeft de vier Nederlandse deelnemers aan de Belgisch-Neder landse Zuidpoolexpeditie 1964 tijdens een persbijeenkomst in de Nieuws poort in Den Haag voorgesteld. De expeditie, die vijftien maanden uit en thuis zal duren, vertrekt cp 8 december met de Deense ijsbre- ker „Maggadan" uit Antwerpen. De deelnemers aan de Belgisch-Neder landse expeditie zullen verblijven in het kamp Baudoin aan de grens van het Zuidpoolgebied op een ijslaag van 300 meter dikte. De kosten van deze Nederlandse deelneming zullen voor rekening ko men van de Stichting Zuiver Weten schappelijk onderzoek. Leider van de expeditie is de Belg ir. Louis Cabes. De dagelijkse /neteorologische waarnemingen zullen gebruikt wor den voor de weerpregnoses voor het zuidelijk halfrond. Waarnemingen zullen worden doorgeseind naar pos ten op Australië en Zuid-Afrika. De vijftigste vijfling zal nog wel even op zich laten wachten, want vijflingen zijn zeldzaam. Uit de be schikbare gegevens is op te maken dat er tot op heden 49 vijflingen zijn geboren van wie zes in de Verenigde Staten. Vorige maand werd de we reld verrast door de geboorte van twee vijflingen; in Maracaibo (Vene zuela) bracht een 34-jarige moeder vijf jongens ter wereld, terwijl ze al een getrouwde dochter heeft met een zoon. Dat maakt haar waarschijnlijk 's werelds jongste grootmoeder. Kort daarna kwamen de Fischer-babies in Aberdeen in de Amerikaanse staat South Dakota. De bekendste vijflingen zijn onge twijfeld de Canadese Dionne meis jes, van wie er een in 1954 overleed en de Argentijnse Diligentis, drie meisjes en twee jongèns, nog allen in leven. De geleerden hebben uitge rekend dat de kans op de geboorte van een vijfling uiterst klein is: één op de 57 miljoen. ANTWERPEN, 10-11. Tienduizen den Vlamingen hebben zondag in Antwerpen betoogd voor een „fede raal België in een federaal Europa". Byna drie uur lang trok door de Antwerpse binnenstad een indruk wekkende stoet in een demonstratie tegen de unitaire staat, waarin met spandcekcn en uitroepen hervormin gen van het Belgische staatsbestel werden geëist en grieven geuit tegen de Franstalige inwoners van Vlaan deren. De schattingen over het aantal deelnemers aan deze „mars op Ant werpen", die in de plaats was geko men van een aanvankelijk voorge nomen 'betoging in Brussel, liepen ver uiteen. Tegenover het door het '„Vlaamse Aktiekomltee" genoemde aantal van tussen de 150.000 en 160.000 stond een schatting van de Antwerpse politie van 50.000. Incidenten van enige betekenis deden zich niet voor. Het aantal te- genbetogerg was in tegenstelling tot de twee voorgaande „marsen op Brussel" daarvoor te gering en de ongeveer 1.400 Antwerpse politie mannen, die waren gemobiliseerd, hadden een betrekkelijk rustige dag. Do afdeling van do rijkswacht, die met de gebruikelijke waterkanonnen en Spaanse ruiters buiten do stad dn gereedheid werd gehouden, kon zon der in aktie te zijn geweest inruk ken. De enkele kleine schermutse lingen, die zich voor een pas op de Meir in Antwerpen geopend Neder lands confectiebedrijf voordeden, werden uitgelokt door enkele tien tallen tegenstanders van het federa lisme die met de Belgische vlag cn borden met opschriften' „Belgische eenheid", zwaaiden. BRUSSEL, 10-11. In de nacht van zaterdag op zondag heeft zich in de Belgische plaats Meerhout bij Turn hout een bloedig drama afgespeeld. De 35-jarige ingenieur Eric Goer ski die van Russische afkomst is, schoot met een karabijn zijn 31-jarige vrouw en zijn drie zoontjes van 10, 8 en 5 jaar dood. De dader maakte hierna een eind aan zijn eigen leven. De godsdienst in de V.S. NEW YORK, 9-11. De'Rooms-ka- tholieken vormen in de V.S. thans de grootste groep met 25,7 procent van de bevolking, aldus een statis tisch bulletin van de Nationale Raad van de Christelijke Kerken in de V.S., een protestants orgaan. De pro testantse en orthodoxe kerken zijn met 66,6 procent in de meerderheid, maar zij zijn verdeeld. De Baptisten vormen met 19.7 procent de grootste protestantse groepering. Slechts 2,7 procent der Amerikanen .heeft geen godsdienst. De katholieke bevolking is sterk geconcentreerd in de gTOte steden. BOTERIMPORT UIT FRANKRIJK DEN HAAG, 9-11. In een speciale vergadering van het bestuur van het Produktschap voor zuivel, is de bo- tersituatie besproken. Men heeft be sloten op korte termijn vijfhonderd ton boter uit Frankrijk te importe ren. Deze zal voor dezelfde prijs als de Amerikaanse boter, en wel voor f 3,60 per kilogram, afgegeven wor den aan de groothandel. Deze boter zal dan op korte termijn aan de con sument worden aangeboden voor f 1,tot f 1,05 per pakje, dus tegen een lagere prijs dan de binnenlandse boter. Men heeft de voorwaarde ge steld, dat de boter uiterlijk op 20 november ter beschikking moet zijn. Regeringsnota over lonen DEN HAAG, 9-11. Een regerings nota over de lonen is naar de Twee de Kamer gezonden. In deze nota werdt een (historisch) overzicht ge geven van de ontwikkeling van de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid en de achtergrond ervan, het S.E.R.-advies terzake en het ak koord dat tussen de regering en de Stichting van de Arbeid is bereikt. Uitkering aan veehouders DEN HAAG, 9-11. Minister Bies heuvel (Landbouw en Visserij) meent dat het niet op zijn weg ligt de fi nanciële moeilijkheden van tal van veehouders met een compensatietoe slag te overbruggen. Hij is wel be reid te bevorderen dat de slotuitke- ringen uit het Landbouw Egalisatie fonds en het Zuivelfonds over het jaar 1S62-1963 en de voedergraantoe- slag oogst 1963 te zamen een be drag van ongeveer 130 miljoen gul den zo snel mogelijk worden uit betaald ter verbetering van de liqui diteitspositie van vele bedrijven. De bewindsman deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid de heer Jager (C.P.N.). Nederlanders auinig met azijn en mosterd AMSTERDAM, 9-11. Nederlanders zijn de slechtste azijn- en mosterd gebruikers binnen de E.E.G. De be woners van de overige gemeenschap- landen gebruiken gemiddeld per jaar twee tot vier liter azijn, de Neder lander 1,7 liter. Men blijkt hier ook nog niet precies te weten waar Abra ham de mosterd haalt, immers in Nederland ligt het mosterdverbruik ver beneden het E.E.G.-gemiddelde. Dit is medegedeeld door de heer V. J. J. Nelissen, direkteur van de Am sterdamse azijnmakerij „De Kroon" (J. F. Tack N.V.), die dit jaar 150 jaar bestaat. Jongeren naar Kameroen AMSTERDAM, 11-11. Een groep van 21 Nederlandse jongeren zal op dinsdag 19 november naar Kameroen vertrekken om daar op verzoek van de West-Kameroense regering deel te nemen aan enkele ontwïkkelings- projekten. De jonge Nederlanders werden hiertoe in opdracht van de Nederlandse regering gedurende drie maanden opgeleid aan het Konink lijk Instituut Voor de Tropen te Am sterdam. De meesten der deelnemers doorliepen tevoren een hogere land- of tuinbouwschool, anderen werden voor meer gespecialiseerde beroepen opgeleid, o.a. voor het onderwijs. Ook bevinden zich in de groep een jonge vrouwelijke arts en een verpleegster. DEN HAAG, 9-11. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, heeft toestemming ver leend voor een verhoging van de broodprys, ingaande vandaag (maan dag), met één cent per 800 gram. De Nederlandse Bakkerij Stichting had de noodzaak van deze prijsver hoging gemotiveerd door te wijzen op de hogere bloem- en meelprijs als gevolg van een stijging van de tarweprijs (in drie weken met f 1,70 per 100 kg.). Deze stijging zet zich* aldus de Nedei-Jandse Bakkerij Stich ting, nog steeds voort. Ook als gevolg van de hogere tar we- en dus bloemprijzen is op 20 au gustus cn 14 oktober jongstleden de broodprijs telkens met één cent ver hoogd. Op 31 oktober j.l. kondigde de minister een prijsstop af. De Ne derlandse Bakkerij Stichting heeft voorts berekend, dat de per 1 januari te verwachten loonsverhoging de kostprijs van het brood andermaal met omstreeks twee cent zal doen Rijgen. ROTTERDAM, 9-11. - Tijdens de afscheids- en huldigingsbyeenkomst die de V.V.D. zaterdag in de Rivie- rahal hield ter ere van prof. dr. P. J. Oud. heeft de minister-president, mr. V. G. RL Marijnen, bekend ge maakt, dat H.M. de koningin de heer Oud heeft benoemd tot minister van staat. In de buitengewone algemene vergadering van de V.V.D., die in de morgenuren werd gehouden, werd prof. Oud benoemd tot ere-voorzit- ter van de V.V.D. Het was een diep ontroerde prof. Oud die als laatste spreker achter de microfoon trad om zijn dank uit te spreken voor de hulde, die hem werd gebracht wegens zijn afscheid van het aktieve politieke leven. Dank bracht prof. Oud allereerst aan H.M. de koningin en haar regering voor zijn benoeming tot minister van staat, een onderscheiding die voor hem kennelijk onverwacht kwam. Ook zijn benoeming tot erelid en erevoorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie ontroerde de 77-jarige oud-voorzitter duidelijk. Verheugd toonde hij zich over de aanwezigheid van, zoals minister Oud dat zelf uitdrukfe, „vele van mijn vrienden uit de Tweede Ka mer". onder wie de fraktievoorzit- ters van de K.V.P., de Partij van de Arbeid, de C.H.U. en de A.R., de voorzitters van de beide Kamers, de griffier van de Tweede Kamer, mi nisters, oud-ministers en oud-staats secretarissen uit de W.D., de bur gemeester van Rotterdam en van mr. dr. K. P. van de Mandele, met prof. Oud en de eveneens aanwezige mr. D. U. Stikker, secretaris-gene raal van de NA.V.O., initiatiefnemers tot de V.V.D. WASHINGTON, 9-11. De Ameri kaanse regering en de Russische handelsdelegatie zijn het eens ge worden over de grondslagen voor de levering van Amerikaanse tarwe aan de Sowjet-Unie. Over de prijs, met inbegrip van de vracht, kan de Rus sische aankoopcommissie recht streeks onderhandelen met de parti- kuliere graanhandel in Amerika. Als de prijs die de Russen bieden voor de graanhandel aanvaardbaar is, zal er dus een transaktie tot stand ko men. Arrestaties in Portugal LISSABON, 10-11. In Lissabon is zondag officieel bekendgemaakt, dat drie leden van de ondergrondse com munistische beweging zijn gearres teerd. Zij zouden in Moskou „specia listencursussen" hebben gevolgd en in augustus clandestien het land weer zijn binnengekomen. In die maand werden twee leden van dezelfde groep aangehouden. Eén van de drie eerder genoemde leden zou zich bij de politie hebben aangegeven, nadat hij had gehoord dat zijn twee metgezellen waren ge arresteerd. Hij zou tegenover de po litie hebben gezegd teleurgesteld te zijn over1 de grote verschillen tussen de levensstandaard in de westelijke landen en die in de staten van oost- Europa. Windhoos teistert dorp HARKEMA-OPEINDE, 8-11. Tij dens een onweersbui die gepaard ging met slagregens en krachtige windstoten is het dorp Harkema- Opeinde vrijdag getroffen door een hevige windhoos die grote ravage aanrichtte in vier straten in het dorp. De beide kerken in het dorp hebben veel schade opgelopen aan de dakbedekking. De pannen op de naald van de daken'werden volledig weggeveegd. Bovendien moesten veel televisiemasten het ontgelden, dra den van het bovengronds elektrici teitsnet knapten als touwtjes af. Van het Groene Kruis-gebouw werd het complete dak enkele centimeters op gelicht. De schade valt nog moeilijk te schatten, maar is vrij aanzienlijk. Nederland en Zuid-Afrika DEN HAAG, 9-11. Minister Luns heeft in de begrotingscommissie van de Tweede Kamer voor buitenlandse zaken gezegd, dat Nederland door Zuid-Afrika wordt beschouwd als het land waarin het het meest te leurgesteld is. De Zuidafrikanen zijn uiterst ge ïrriteerd en zien Nederlands houding als verraad. Nederland is daarom niet bij uitstek het land om aan de beïnvloeding van Zuid-Afrika tot 't afschaffen van de apartheidspolitiek deel te nemen. Partikulier initiatief van Nederlandse zijde kan vrucht baarder zijn dan alcties van de rege ring. De Nederlandse regering, meent voorts dat men naast andere aspek- ten ook het juridische niet uit het oog moet verliezen. Men mag niet voorbijgaan aan het Handvest van de Verenigde Naties. Flitsen uit het buitenland De Britse bond van overheidsper soneel heeft 'geprotesteerd tegen de wijze waarop op Buckingham Pala ce klachten van het personeel wor den behandeld. De bond vraagt om nauwere contacten met paleisfunk- tionarissen teneinde moeilijkheden van 'het personeel sneller te kunnen oplossen. ROME. Midden in de Kerst-cam pagne zullen de 22.000 werknemers in de Italiaanse speelgoedindustrie dinsdag en woensdag het werk neer leggen om aan hun looneisen kracht bij te zetten. Ook zullen zij geen overwerk meer verrichten. NEW YORK. Op klaarlichte dag zijn in New York juwelen ter waarde van een miljoen dollar gestolen. De vier mannen in de bestelauto, waar mee de sieraden- werden vervoerd, zijn door de dieven geboeid achter gelaten. WASHINGTON. „Er bestaat nog geen echte internationale ontspan ning. Wij zien ons nog steeds tegen over grote en gevaarlijke vraagstuk ken als BerJb'n en andere problemen gesteld", aldus heeft de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Rusk op zijn Washingtonse perscon ferentie verklaard. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk heeft op zijn Washingtonse persconferentie verklaard dat de Verenigde Staten nog steeds vast houden aan hun voorstel om een met „Polaris"-raketten uitgeruste N.A.V.O.-cnderzeebootvIoot met be manningen van verschillende natio naliteit te bouwen. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft vergun ning verleend voor de levering van 160.000 ton Amerikaanse tarwe aan Hongarije. NEW YORK. President Kennedy heeft in een toespraak, die hij heeft gehouden tot de protestantse raad van New York, kritiek uitgeoefend op de besnoeiingen, tot een bedrag van zeshonderd: miljoen dollar, die het Congres heeft aangebracht in het programma voor de Amerikaan se hulpverlening aan het buitenland. ANKARA. Een Oostduits echtpaar d'at met ihet passagiersschip „Volker Freundsohaft" een vakantiereisje maakte, is in de Bosporus van het schip in zee gesprongen. Zwemmend wisten man en vrouw de Turkse kust te bereiken, waar zij om asiel vroegen. PARIJS. De Franse minister van volksgezondheid, Raymond Marcel- lin, heeft zijn ambtgenoten in Ame rika, de Sowjet-Unie, Engeland, Ita lië en West-Duitsland laten weten dat Frankrijk een betere coördinatie van het kankeronderzoek wenselijk adht. Hij vraagt hierover het oordeel van zijn collega's. HELSINKI. Een vliegtuig van de Finse maatschappij A.'E.R.O. is kort voor de landing in Mariehamn op de Alandseilanden verongelukt; 21 in zittenden zijn omgekomen, twee pas sagiers en de stewardess zijn de eni ge overlevenden. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van 'Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft op zijn persconferentie gezegd dat de sterkte van het Sow- jetrussisdhe .personeel op Cuba .aan zienlijk is' verminderd'. NEW YORK. De beheerschapsraad van de Verenigde Naties heeft een beroep op alle landen gedaan de 'le vering van olie aan Zuid-Afrika te staken. RABAT. Het Marokkaanse pers agentschap heeft gemeld' dat Algerië veel militaire versterkingen, waar onder artillerie en pantservoertuigen naar zijn grens met Marokko brengt. WARSCHAU. De Poolse regering heeft begin oktober zestigduizend exemplaren van een verzameling predikaties van kardinaal Wyszynski als oud papier in beslag genomen. Ze zullen worden gebruikt voor de vervaardiging van naeuw papier. WASHINGTON, Tunesië zal over tollige Amerikaanse landbouwpro- dukten krijgen ter waarde van 8.5 miljoen dollar en deze in andere landen inruilen voor olie en oliepro- dukten, zo heeft de Tunesische am bassadeur in Washington, Habib Bourguiha jr., bekendgemaakt. FINANCIËN EN ECONOMIE RAIFFEISENBANIi „ZIERIKZEE EN OMGEVING' Dat dc groei van de Raiffeisenbank „Zierikzee en Omgeving" gestadig voortgang vindt, bleek dezer dagen toen by de afdeling spaarbank het inleggerstcgocd de zeven miljoen be reikte. Dit feit werd herdacht in een bij eenkomst van het bestuur, raad van toezicht on personeel van de bank, waarbij tevens was uitgenodigd de persoon die het bedrag had volge- maakt, de inlegger die hieraan voor af was gegaan en de e<yste inlegger na het bereiken van de zeven mil joen. De voorzitter, de heer J. v. d. Zande, sprak er zijn vreugde over uit dat deze groei zo voorspoedig ge noemd mag worden. Immers op 1 de cember 1962 werd de zes miljoen be reikt en nu op 1 november 1963 de zeven miljoen. In een kort overzicht memoreerde hij het verloop van de spaargelden sinds dc fusie van de banken Nieu- werkerk, Zierikzee en Ouwerkerk. Per I april 1961: f 5.128.000,—; 31 de cember 1961: f 5.411.000,31 decem ber 1962: f 6.375.000,— en 1 novem ber 1963: f 7.000.000,De eerste tien maanden van 1963 gaven een grotere stijging te zien dan de overeenkom stige maanden van 1962, ondanks het minder goede jaar voor de landbouw. Dat dit spaargeld ook weer zijn bestemming heeft gevonden blijkt uit de cijfers van voorschot en krediet verlening. In het gehele jaar 1962 tot een bedrag van f 962.000,in de eerste tien maanden van 1963 een bedrag van f 1.019.000.—. De voorzitter bracht dank aan de drie aanwezige spaarders die aan het bereiken van dit spaarbedrag hebben meegewerkt.. Als herinnering werd hierna een cadeau overhandigd aan degene die het bedrag heeft volge- maakt, terwijl de twee andere spaar- dérs een waardebon in ontvangst ntochten Jpemen. ENS. De 14-jarige Albert Goud beek uit IJsselmuiden is op de Kam- perwêg bij Ens in de Noordoostpol- d-er uit een rijdende vrachtauto ge vallen. De jongen was op slag dood. ENTER. Bij een verkeersongeluk op de Goorseweg te Enter is de 69- jarige landbouwer A. J. Slag om het leven gekomen. De bejaarde man werd aangereden dooj- een auto, waarvan de bestuurder door een te genligger werd verblind. ROGGEBOTSLUIS. De zesjarige Dinger, a Hi ernst ra uit Rogge bot sluis (Oostelijk Flevoland) is in haar woonplaats door een autobus over reden. Het kind overleed op weg naar het ziekenhuis. WERKHOVEN. Een vrachtwagen, bestuurd door de 33-jarige A. van Rossum uit Wijk bij Duurstede, is cp de grens van Werkhoven en Cothen te water geraakt. De bestuurder, ge huwd en vader van twee kinderen, kon zich niet redden en verdronk. NOORD-SCHARWOUDE. De 17- jaiige timmerman T. Moras uit Heer Hugowaard is bij de provinciale sluis te Ncord-Scharwoude met zijn brom fiets verongelukt. Na een botsing met een fietser kwam de jongeman zo ongelukkig te vallen, dat hij bin nen enkele ogenblikken overleed. AMSTERDAM. In het Binnengast huis te Amsterdam is overleden de 53-jarige schilder P. Flores, die een val van vier meter van een stellage in de Kalverstraat te Amsterdam ge maakt had, tengevolge waarvan hij inwendig letsel opliep. HOOGEVEEN. In het ziekenhuis te Hoogeveen is overleden de 31-ja- rige ir. T. J. Bos te Utrecht, aan de gevolgen van een verkeersongeluk, waarbij vorige week beide aanstaande schoonouders van ir. Bos om het le ven kwamen, terwijl zijn verloofde, mej. H. M. Winkelmclen, zeer ernstig werd gewend. Financiële moeilijkheden in Italië PARIJS, 9-11. Op het Chateau de La Muette heeft de Italiaanse af vaardiging in de algemene politieke commissie van de organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling (O.E.S.O.) een beeld gege ven van de economische toestand in Italië. De balans was overeenkom stig met wat de deskundigen konden verwachten; zij toonde namelijk de vlucht van kapitaal, een ernstige vermindering van de monetaire re serves en een toeneming van de bin nenlandse vraag met als gevolg een grotere invoer. Uit het exposé blijkt dat men in Italië denkt aan een sta bilisatieplan zoals in Frankrijk uit gevoerd wordt, waarbij gelijktijdig wordt opgetreden op het monetaire gebied, op het terrein van het kre diet en op dat van de prijzen. Philips schakelt in 1965 over op aardgas EINDHOVEN, 9-11. - Het bedryf van Philips Eindhoven zal, naar de „Philips Koerier" meldt, in de loop van 1965 overschakelen op aardgas. Andere belangrijke gas-verbrui- kende bedrijven van de onderneming zoals de gloeilampenfabriek te Weert en de t.I.-fabriek te Roosendaal, vol gen niet lang daarna. Deskundigen van de technische bedrijven en van de hoofdindustriegroepen der N.V. hebben deze zaak al geruime tijd in studie. De overschakeling zal moeten ver lopen met zo min mogelijk nadelige gevolgen voor de produktie. Talloze gasbranders zullen moeten worden omgebouwd. Voor alle Bhilips-be- drijven in Nederland gaat 'het hier om 15.00o machinebranders, waarbij dan nog enige duizenden glasblaas branders, soldeerbranders en labo ratoriumbranders komen. Tenslotte moeten ongeveer 500 ovens van al lerlei grootte en uitvoering worden omgebouwd. Dit omvangrijke om- bouwprogramma wil men, voor zo ver het Philips Eindhoven betreft, in de tijd van een half jaar uitvoe ren. Voorts moeten ettelijke honder den aardgasbranders worden ont wikkeld. Dr. P. Glazema neemt afscheid van R.O.B. DEN HAAG, 9-11. Met ingang van 1 maart 1964 is aan dr. P. Glazema op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als direkteur van de rijks dienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek te Amsterdam, met dankbetuiging voor de door hem in deze funktie bewezen belangrijke diensten. De Israëlische minister voor godsdienstzaken, Zerah, heeft zondag zijn instemming betuigd met de in houd van het document over de ver houding tussen de R.K. kerk en het Jodendom dat de deelnemers aan het Vaticaanse concilie is voorgelegd. LANDBOUW EN VEETEELT Speciale schapejassen Wie mocht menen dat schapen over een voldoende dikke „jas" beschik ken in de winter'loopt het gevaar in conflict te komen met een schape- boer in noord-Engeland. Deze heeft afgelopen winter een proef genomen met een speciale jas voor zijn scha pen en het is hem best bevallen, hij heeft er zelfs patent op aangevraagd. Gehuld in de speciale jas schijnen de schapen beter weerstand te kunnen bieden tegen de felle sneeuwstormen en ijzige winden op de heuvels. De aldus geklede schapen namen toe in gewicht, kregen allemaal lammeren cn bovendien bleven de vachten in goede conditie. Een fabriek is thans bezig met het vervaardigen van de speciale schapejassen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6