DE ZIERIKZEESCHE COURANT BIJ MIJNRAMP EN TREINBOTSING KWAMEN MEER DAN ZESHONDERD MENSEN OM HET LEVEN Bernhard Wolter: „Terug naar de mijn" Ernstige autobotsing bij Hoofddorp Auto over de kop Loonsverhoging in de landbouw Stevenson over isolationisme in de V.S. Vleugel Rijksdaggebouw in West-Berlijn gerestaureerd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 11 november 1963 120e jaargang No. 19478 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikzoe, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman 6> Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Koppensnellerste Kerkwerve Japan getroffen «loor twee zware rampen PROEFGONDEL VOOR DE GREVELINGEN -KABELBAAN TOKIO, 10-11. - Japan is het afgelopen weekeinde door twee zware rampen getroffen. Binnen enkele uren kwamen bij een mijnramp en een zware trein botsing meer dan zeshonderd mensen om. In de kolenmijn Mikawa, op het eilanden Kioesjoe, deed zich zaterdag op een diepte van duizend meter een zware gasontploffing voor, juist toen velen van de 1.384 in de mijn aan wezige mijnwerkers zich bij het ein digen van hun dienst naar de uit gang begaven. Honderden tonnen puin stortten zich op de mannen en blokkeerden de hoofduitgang. Ten minste 452 mijnwerkers konden niet meer vluchten en kwamen om. Vier honderd van hun collega's slaagden er ondanks de giftige gassen en het vallende gesteente in ongedeerd uit de mijn te komen. Honderden andere mijnwerkers werden zwaar gewond en omtrent het lot van zestig kom pels is nog niets bekend. Gevreesd wordt dat ook zij zijn omgekomen. Een overlevende, die erin slaagde door de vlammen de uitgang te be reiken, zei later: „Ik kon de vlam men aan mijn hoofd voelen toen ik voor mijn leven rende". Zondagochtend vroeg, toen ber- gingsploegen voortgingen zich een weg door de mijngangen te banen om lijken te bergen en te zoeken naar mogelijke overlevenden, speel den zich op het terrein van de mijn droeve tonelen af. Op draagbaren werden doden en gewonden langs de huilende familieleden gedragen. Het mijnongeluk is het ergste in Japan sedert 1914, toen als 'gevolg van een gasontploffing 687 mensen omkwamen. Treinbotsing De tweede ramp had plaats op de spoorlijn tussen Tokio en Jokohama. Thvee passagierstreinen liepen daar, op 20 km afstand van Tokio, op een ontspoorde goederentrein. De wagons schoven op en in elkaar als gevolg waarvan vele passagiers tussen de ijzeren binten bekneld ge raakten. Bjj dit ongeluk kwamen 164 reizi gers- onder wie vele vrouwen en kinderen - om. Zeventig mensen werden zwaar gewond. DE MANNEN VAN LENGEDE LENGED^ 9-11. Bernhard Wolter, woordvoerder van de elf geredde mannen uit de mjjn „Mathilde" heeft gezegd: „We gaan terug naar de mijn". Mijndirekteur Stein zei tot verslag gevers, dat mijndirektie en arbeiders overeen zijn gekomen dat de produk- tie van de mijn zal worden hervat. Volgens hem zal het uitpompen van het water en het verwijderen van de modder uit de mijn omstreeks vijf maanden in beslag nemen. De stof felijke resten van de 29 vermiste kompels zullen worden geborgen, tenzij dit groot gevaar voor de ber- gingsploegen zou opleveren. De elf geredde mannen hebben voor het eerst weer een glas bier of wijn mogen drinken. Hun lichamelij ke toestand blijft volgens de artsen goed. Ieder van hen heeft gedurende het veertien daagse ondergrondse verblijf omstreeks vijf kilo aan ge wicht verloren. Veel geschenken De twee ziekenhuizen, waar de mannen verblijven, worden over stroomd met geschenken, bloemen, fruit en felicitatieboodschappen uit binnen- en buitenland. President Kennedy heeft in een brief aan bondskanselier Erhard het' medeleven van het Amerikaanse volk betuigd met de nabestaanden van de 29 vermiste mijnwerkers. Van talrijke maatschappijen die aan de reddingsaktie hebben deelge- Ingezonden mededeling nomen heeft de mijndirektie bericht ontvangen dat ze de kosten die voor de redding zijn gemaakt niet in re kening zullen brengen. Belgisch koningspaar naar Zweden BRUSSEL, 10-11. Naar in Brussel wordt vernomen, zullen koning Bou- dewijn en koningin Fabiola van Bel gië waarschijnlijk het volgend jaar een officieel bezoek aan Zweden brengen. Een datum is nog niet vastgesteld. Het bezoek zal echter vermoedelijk in mei plaatsvinden. Passagiers die bekneld waren moesten ter plaatse vaak worden geopereerd voor het mogelijk was ze uit het verwrongen metaal te be vrijden. Aan de reddingswerkzaamheden namen tweeduizend mensen deel. Een van de overlevenden zei, dat het op het moment van de botsing was alsof de aarde zich opende. „Eerst ging het licht uit en scheen de trein stil te staan. Toen kwam het vreselijke gekraak en werden er mensen in de lucht geslingerd". Plan voor Berlijn in 1945 NEW YORK, 10-11. Generaal Ja mes Gavin, bevelhebber van de 82ste Amerikaanse luchtlandingsdivisie in de laatste wereldoorlog en tot voor kort Amerikaans ambassadeur in Frankrijk, heeft zondag voor de te levisie verklaard, dat de Amerika nen en Britten in 1945 van plan zijn geweest drie divisies boven Berlijn neer te laten om de stad voor de komst van de Russen te kunnen be zetten. De plannen werden voorbe reid, aldus Gavin, die echter geen antwoord, kon geven op de vraag waarom de geallieerden de Russen toch Berlijn hadden laten veroveren. Als wij gewild hadden, hadden wij Berlijn zonder enige twijfel kunnen veroveren, zei hij. Precies 25 jaar nadat de Joodse synagoge in Hannover in de „krista'l- nacht" door de nazi'n in brand was gestoken, is zondag de nieuwe syn? gcge ingewijd. Strijd tegen medicijnmannen NAIROBI, 9-10. De Luostam in Kenia heeft een organisatie dn het leven geroepen, die de strijd gaat aanbinden tegen „medicijnmannen die het op het leven van anderen ge munt hebben". De voorzitter van de organisatie deed een beroep op alle medicijnmannen om zich te laten in schrijven en inkomstenbelasting te betalen. De regering zou hun tarie ven moeten vaststellen, omdat de medicijnmannen zelf vaak te veel vragen. Vier (lotlen en 7 gewonden Automobielbedrijf Fa. W. GILIJAMSE Ronesse, Tel. 01116-370 HOOFDDORP, 10-11. Zondagavond omstreeks acht uur z\jn bg een bot sing tussen twee personenauto's op de weg tussen Hoofddorp en Heem stede naby Hoofddorp, vier personen om het leven gekomen en zeven per sonen min of meer ernstig gewond. De auto, bestuurd door de 37-jarige heer H. R. uit Haarlem, slipte op het natte wegdek. De wagen schoot naar links en botste frontaal op een uit tegenover gestelde richting ko mende personenauto. De gevolgen waren noodlottig. De heer R. zelf werd vrij ernstig ge wond: zijn echtgenote, de 35-jarige mevrouw R.-van der W. en hun drie DORDRECHT, 10-11. Op rijksweg 16, tussen Dordrecht en de Moer- dijkbrug heeft zich zaterdagmiddag ren ernstig verkeersongeval voorge daan. Een personenauto, bestuurd door do heer P. Waardenburg uit Schiadam kwam, door tot nog toe onverklaarbare oorzaak, terecht in de middenberm en sloeg daardoor enkele malen over de kop. In de auto zaten het echtpaar Waarden burg en zes kinderen, waaronder twee logeetjes van de familie, de 9- an'ge H. Kamp uit Schiedam werd bij dit ongeval zodanig gewond, dat ^:i korte tijd la tor overleed. De heer Waardenburg liep een bekkenfrac- fuur op. De hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap heeft zich beraden over een wijziging van do lonen in de landbouw. In beginsel werd overeengekomen om in het ka der van de algemene aanpassing de ze Ionen por 1 januari 1964 tussen tijds met 5 pot. te verhogen. Besloten werd om op 19 november a.s. het beraad voortMe zetten. De eerste rede motorgonöel voor de kabelbaan over het Grevelingengeul, is aan de Oostkop van de dam aan de rail gehangen. Het is een proefgondel, waar mee langs de vaste baan op het zogenaamde laad- station voor stortsteen, zal worden geëxperimen teerd. Toen de gondel nog op de grond stond zijn eerst de zware wielen en assen, elk van drie ton, boven op het dak gemonteerd. In totaal zitten er zestien wie len aap voor de voortbeweging en acht er onder die als geleiders dienst doen om van de vaste baan we?r op.of van de 93 mm. dikke kabel te komen. De mon tage gebeurt door de montageploeg van Kloos te Kinderdijk, onder toezicht van een Franse mecani cien uit Grenoble. Er moeten tien van deze gondels bedrijfsklaar wor den gemaakt. Alles in afwachting van de nieuwe kabelbaan, die nog moet worden gemaakt. Maar er is voorlopig werk genoeg aan de Oostkop, want het monteren van de gondels vergt veel tijd en is een precies werk. Zodra de eerste gondel klaar is kan de eerste gon delier aan zijn opleiding beginnen. Er zijn reeds een drietal „chauffeurs" te Bruinisse gearriveerd. Het proefrijden geschiedt op een vaste railbaan van 250 meter lengte tussen de torens aan de wal. Iedere gondel heeft met het wielenstel en het net voor de ie.vervoeren stenen een gewicht van 18 ton; telkens zal iedere gondel 10 ton stortsteen krijgen te vervoeren om deze in het 1.200 meter brede geul te deponeren. Geladen weegt iedere gondel dus 28 ton. Het wachten is nu tot de nieuwe kabel klaar is, dan pas wordt officieel met de sluiting begonnen. Dit zal nog wel enige maanden op zich laten wachten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's zoontjes van 6, 8 en 11 jaar, waren op slag dood. De zes inzittenden van de andere auto werden allen gewond. Het wa ren de bestuurder de 44-jarige heer D. K. uit IJmuiden, zijn 42-jarige vrouw K.-E., mej. H. K. uit Velsen, en de 34-jarige mevr. L.-K. uit Hil versum, met haar twee zoontjes van 11 en 7 jaar. Alle gewonden zijn naar het Sint Elisabethziekenhuis in Haarlem ver voerd. De auto's werden totaal vernield. N.R.C.-staking opgeheven ROTTERDAM, 11-11. De staking bij het N.R.C.-concem in Rotterdam die vrijdagmiddag uitbrak onder een deel van. het technische perso neel, is opgeheven. De nachtploeg ging vannacht op twaalf uur in zijn geheel aan het wei'k. Het Algemeen Dagblad en de Rijn en Gouwe, die beide op de N.R.C.-persen worden gedrukt, zullen derha'lve vandaag (maandag) normaal verschijnen. Pleidooi voor huilen GENEVE. Internationale medische deskundigen, die thans te Wenen over zi elsziekten spreken, hebben verklaard dat de mensen hun emo ties te weinig uiten door huilen. Zij zijn van mening dat eenhuilbui, vooral in het bijzijn van anderen, spanningen vermindert of opheft en de zenuwen ontspant. De deskundigen, urier conferentie is georganiseerd door de wereldge zondheidsorganisatie, menen ook, dat huilen een gunstige invloed heeft op bepaalde ziekten en wel met name op patiënten met een maagzweer. „De mensen zijn veel te gesloten. Zelfs tussen man en vrouw bestaat vaak onvoldoende vertrouwelijkheid. Huilen, wanneer men bedroefd is, heeft nog nooit iemand kwaad ge daan. Tranen dragen bp tot het ont staan van nieuwe banden tussen de mensen. Zij komen dan meer open voor elkander te staan", aldus deze medische deskundigen. Zij voegd enhier wel aan toe: „Men moet weten te huilen. Kan men dat niet, dan moet men pogen dit ver mogen deelachtig te worden". NEW YORK, 10-11. Adlai Steven son, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., heeft zondag voor de televisie in New York ver klaard, dat er nog wel wat van het oude isolationisme in de V.S. be staat, maar dat de invloed hiervan op de buitenlandse politiek van Ame rika niet belangrijk meer is. Stevenson, noemde de huidige con servatieve stroming in de V.S. een „eigenaardig verschijnsel", geba seerd op oude tradities, frustraties en gebrek aan inzicht en gesteund door „flink wat geld". Amerika's „obsessie" inzake Cuba werd volgens hem zwakker, hoewel het toestaan van een communistisch toruggehoofd op Qiet westelijke half rond een toron bleef van grote zorg en voortdurende spanning. Cuba vormde weliswaar geen militaire bedreiging van betekenis voor de V:S., maar was wel een basis voor de opleiding van terroristen, die in vloed konden oefenen in Latijns- Amerika. Menigeen moet dood zijn om 4 levend -uoor ons tc morden.. WAT mr VI BILT BERLIJN, 11-11. De gerestaureerde zuidelijke vleugel van het Rijksdag gebouw in West-Berlijn zal maandag (vandaag) op plechtige wijze aan de voorzitter van het Westduitse parle ment, Eugen Gerstenmaier, worden overgedragen. Vanmiddag reeds komt daar het seniorenconvent van het parlement bijeen. Biet door autoruit KRUININGEN, 10-11. Bij Krui- ningen zijn zaterdag twee jonge Fransen met. hun auto tegen een brug gereden, doordat een suikerbiet van een passeren'de vrachtauto door hun voorruit viel. De bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt Zij zijn met ernstige verwondingen opgenomen in het Sint Joannazie- kenhuis in Goes. De Fransen zijn afkomstig uit Joinvi'lle en St. Maur. Een nachtelijke achtervolging AMSTERDAM, 10-11. In de nacht van zaterdag op zondag hebben agenten van de Amsterdamse poli tie een wi'ld-westrit door de stad en op de buitenwegen rondom de hoofd stad moeten maken op jacht naar een voortvluchtige automobilist. De rit eindigde met de aanhouding van de achtervolgde, de 22-jarige stuur man M. K. uit Weesperkarspel, en met dc opname van twee agenten in •het Weesperpl'öinziekenhuis. Deze waren 'bij een botsing van hun auto mot een andere politicwagen met hun hoofd door de voorruit waren geslagen en 'hadden een hersen schudding opgelopen. Het besluit om het in 1933 door de beruchte brand verwoeste parle mentsgebouw te restaureren werd in 1958 door de Bondsdag genomen. Het zal nog wel minstens drie a vier jaar duren voor de algehele restauratie voltooid is. Radio-Moskou noemde zondag de overdracht van de nieuwe vleugel van. het gebouw aan Gerstenmaier een daad waarmee men kracht wil bijzetten aan de onrechtmatige aan spraken van de Bondsrepubliek op West-Berlijn. De voorbereiding tot deze nieuwe provocatie van Bonn valt niet toevallig samen met het tu mult van de westelijke propaganda over de toegangswegen naar Berlijn, aldus radio-Moskou, geciteerd door het Oostduitse persbureau A.D.N. Volgens het Egyptische blad .,A1 A'hram" zou premier Tsjoe En Lai van communistisch China in decem ber van dit jaar een bezoek brengen aan Egypte. Hij zou hiervoor zijn uitgenodigd door premier Sabri van Egypte, toen deze in april China be zocht. De joden in Rusland CLEVELAND, 11-11. Naar de me ning van de voorzitter van het Ame rikaanse Joodse Congres, dr. Joa chim Prinz, zullen de maatregelen in de Sowjet-Unie tegen de Joodse be volkingsgroep leiden tot geleidelij ke verdwijning van het Joodse ge loof, de Joodse cultuur en tradities in dat land. In een rede te Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio, be schuldigde 'hij zondag de Russische autoriteiten ervan, een officiële campagne „van vernedering, discri minatie en ontzegging" te voeren te. gen de drie miljoen Joden in do Sowjet-Unie. Veranderlijk Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met opkla ringen maar ook enkele buien; ma tige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde, wind tussen zuidwest en zuid; dezelfde of iets hogere tempe raturen. 12 nov. Zon op 7.53, onder 16.55. Maan op 3.22 onder 16.03. Nieuwe maan: 16 nov. te 7.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 nov. 0.31 v.m. 12.43 n.m BROUWERSHAVEN 12 nov. 0.09 v.m. 12.35 n.m. Springtij: 18 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende liet weekeinde trok een depressie uitdiepend uit het zeegebied tussen de Azoren en Span je naar het noorden en bereikte dn de nacht van zondag op maandag de Ierse kust. Aan de zuidelijke flank stroomde over de Golf van Biscaye zeer zachte lucht naar west Europa. De temperaturen zijn hierin onge veer 5 graden boven normaal. Door randstoringen neemt de wind van lijd 'tot tijd toe tot krachtig en aan de kust tot. hard. Verder worden op klaringen afgewisseld door enkele buien.. Het komende etmaal wordt, de wind overwegend zuidwestelijk, waardoor de oceaanluoht nu over het Kanaal naar Nederland komt en daardoor iets kouder wordt. Overi gens komt er weinig verandering in de weerstoesland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1