DELANA Schadelijke toekomstdromen f WINTER 1963-1964 I Hage „de Wending" Wordt liet Concilie verdaagd De muntspecie De Zeeuwse kankerbestrijding Veeverloskunde Hogerlieijde Fa. De Korte Herenwoning mosselavond J. C. van den DOEL Een uitgebreide collectie Mutsaerts Verhage's kinderwagenhuis MOL VERTON'S schoenen Candy Automatic ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 november 1963 No. 19477 In 20 jaar kan er veel veranderen.... Graan-ojtslag- eapaciteit en droog- (Van. een economische medewerker) Ons aller professor ir. Jac. Thijsse heeft onlangs een voordracht gehou den over het ruimtelijk beeld van Nederland in het jaar 2000. Deze in leiding heeft in brede kringen een diepe indruk achtergelaten. Sommi gen hébben wakker gelegen in de nacht over de problemen, die ons wachten over 37 jaar en velen onder die nachtwachten zullen ervan over tuigd zijn geweest dat het nog maar een uiterst korte periode is, die ons van die nu al 'beruchte eeuwwisse ling scheidt. 1200 mensen per km2. Aan de berekeningen van prof. Thijsse valt niet te knabbelen. Zij zijn juist. Wij kunnen in het jaar 2000 meer dan 20 miljoen inwoners hebben. In west-Nederland zouden er meer dan 1200 inwoners per km wonen. We zitten daar dan nog erger op elkaar gepakt dan nu de mensen in het Ruhrgebied. Met stijgende welvaart zouden er dan 200 auto's per km-, rijden. Dat zijn er evenveel als nu in de drukste steden van de V.S.! Heel Nederland zou dan een wirwar kunnen zijn van boven en onder elkaar lopende wegen met een doolhof van rotonden en viaducten. De arbeidsproduktiviteit van onze mensen zou 3V> maal zo groot zijn dan thans en zij zouden er ook naar verdienen. Een salaris van f 15.000 per jaar voor een vakarbeider zal dan maar „geivoontjes" genoemd worden en niemand zal bereid zijn om langer dan 35 uur per week te werken. Dan is er niemand meer die karweitjes opknapt. Huishoudelijke hulp wordt een antiek verschijnsel en kleding zal nooit meer hersteld worden maar altijd worden wegge gooid. - Iedereen zal bezig zijn met stude- ren volgens de helderziende profes soren en niemand zal meer een over all willen dragen. Er zal alleen grote stabiliteit te vijlden zijn in onze be lastingheffing, zo heeft de directeur van het Centraal Planbureau, prof. Wolff, als aanvulling gezegd. De,on derontwikkelde gebieden moeten dan nog evenzeer met goede gaven in le ven worden gehouden. Gaat geboortecijfer dalen? Is er reden om angstcomplexen te krijgen over onze toekomst? Laten wij nuchter blijven. De professor heeft èen beeld gegeven van het mo gelijke. Er zijn nog veel onzekere kanten. De welvaart zal het geboor tecijfer enerzijds begunstigenmaar vele wegen kunnen ertoe leiden dat dit omlaag gaat. Misschien door wo ningnood, mogelijk ook omdat men kinderen te lastig gaat vinden. In dit verband willen wij wijzen op de komst van de kernenergie en de mogelijkheden, die hierdoor aan het transport worden geboden. De prijs van elk soort vervoer zou wel eens enorm kunnen dalen, zodat een grootscheepse verplaatsing van men sen mogelijk wordt tegen geringe kosten in een geweldig tempo. Dit zou de emigratie-beweging nieuw le ven in kunnen blazen, die de laat ste jaren zo is afgezwakt. De mobi liteit van de mensen komt in de eer ste plaats aan dichtbevolkte landen ten goede. De verschuiving in de emigratie in de laatste tien jaar is even verbazingwekkend als de ge schetste bevolkingstoeneming van emigratie in de laatste tien jaar is prof. Thijsse. De intereuropese be volkingsverplaatsing izou wél eens veel sneller kunnen verlopen dan wij nu denken! In 20 jaar tyds. Wie h.ad in de slechte crisisjaren van 1930-1940 durven voorspellen dat wij in de zestiger jaren de plan ning van een ouderdomspensioen op basis van minimale kosten van le vensonderhoud een gewone zaak zouden vinden? In het licht van het toerisme wordt Nederland nu elk jaar drukker be zocht. Binnen tien jaar kan dit beeld zich grondig in ons nadeel wijzigen wanneer ons land te vol wordt en wij bijvoorbeeld veel liever met een goedkope luchtverbinding veertien dagen naar Noord-Afrika gaan dan naar de Wadden-eilanden! De geleerden verwachten een ver meerdering van de lust tot studeren bij toenemende welvaartHet is nog de vraag. Waarom zullen zich zove- len toenemende geestelijke inspan ning getroosten als het allemaal zo gemakkelijk gaat? Zal niemand meer een overall dragen? Waarschijnlijk dragen wij in het jaar 2000 allemaal gedurende de helft van de week een overall om al onze karweitjes zelf te kunnen opknappen! En hoe zit het met het toenemend aantal gepensioneerden? Duizenden zullen bij gestegen welvaart mis schien vroeger pensioen wensen om zich duurzaam te gaan vestigen in gezondere streken van de wereld dan het van industrie stinkende Neder land van het jaar 2000. Welke in vloed heeft dit verschijnsel op de ontwikkeling van de bevolking? Verkeerde invloed. Nog altijd blijft de toekomst ver borgen achter een complex van on zekere factoren. Door hooggeleerden uitgesproken mogelijkheden veroor zaken onrust en speculatie in de hand. Wanneer wij onszelf verbeel den dat het minimumloon over der tig jaar 10.000 zal bedragen dan werkt dat het sociale onbehagen van heden in de hand. Men projecteert zijn eisen van nu tegen een scherm van de toekomst en trekt daaraan zijn eisen op. De beelden van prof. Thijsse kwa men voor ons land op een zeer onge legen moment, omdat wij nu in een tijd leven waarin reeds velen het (nog) onmogelijke eisen. Waarom bouwen wij in 1963 de toren van Babel over het jaar 2000? Het is even onzinnig als het projecteren van een maatschappijbeeld over het jaar 2500. De economie van heden gaat steeds meer op long-run verwachtin gen over, die steeds stoutmoediger worden, Hoe hoger wij stijgen, hoe dieper wij kunnen vallen. Voorlopig is ons land na een halve eeuw met dubbel zoveel inwoners op dit mo- ment welvarender en kent men min der ellende dan toen wij 6 miljoen Nederlanders telden. Laten wij nuchter en vooral niet overhaast de rest van deze honderd jaar proberen te veroveren. Drs. A. C. H. HET ROKEN DOOR ARTSEN Uit een enquête onder Neder landse artsen blijkt dat de „gemid delde dokter" 32.2 gram tabak per dag rookt, dat is 10 sigaretten, 1-2 sigaren en 1-2 pijpen. Sigarettenro kers zijn in de meerderheid, bijna 40 procent. De rest is gemengd ro kend of alleen, sigaar en sigaar en Pjjp 10 procent rookt sigaar en pijpen, 15 procent alleen sigaren), 36 procent van de artsen uit deze enquête rookt niet, 64 procent wel. In Engeland is het percentage van de niet-rokers 75 procent. 70 pro cent van de niet-rokende artsen zou patiënten het roken ontraden. Slechts 40 procent van de rokende artsen zou zijn patiënt een verbod c/pleggen bij ziekte. Ongeveer de helft van alle artsen vindt het no dig het rokén te ontraden aan ieder een. Algemeen vindt men dat voor al aan de jeugd het röken moet worden ontraden. VATICAANSTAD, 7-11. De cor respondent van het Westduitse persbureau D.P.A. bij het tweede Vaticaanse coneilie heeft gemeld, dat onder de concllie-vaders de in druk veld wint dat Paus Paulus van plan zou zün hèt concilie tot 1965 te verdagen. In het komende jaar zouden dan alleen de werkzaamheden van de conciliecommissies voortgang vin den maar èr zouden dan. geen alge mene vergaderingen worden gehou den. Volgens de correspondent zou een dergelijke beslissing algemene bijval onder de bisschoppen vinden. Van de conciliecommissies zou niet verwacht kunnen worden dat zij reeds tegen aanstaand voorjaar vol doende voorbereidende werkzaam heden gevorderd zouden zijn om als dan hervatting van de algemene vergadering te rechtvaardigen. In het najaar van. 1964 zou een her vatting ook niet gelegen komen vanwege het eucharistisch wereld congres dat dan in Bombay zal wor den gehouden en waarvoor vele pre laten uit de gëhele wereld worden uitgenodigd. DEN HAAG, 7-11. In het door de minister van financiën gepubliceer de verslag omtrent de toestand van het Nederlandse muntwezen gedu rende het jaar 1962 wordt medege deeld, dat de circulatie van pas munten verder is toegenomen. De waarde van de nikkelen en bron zen munten die in het verslagjaar in omloop werden gebracht (tot een gezamenlijk bedrag van f7.924.875) ligt pLm. 35 procent hoger dan die in het voorgaande jaar. Bij de afgifte van specie moest in de lbop van 1962 een reductie wor den toegepast op de aangevraagde aantallen munten, omdat de reser- vevoorraad van het muntdepot al sedert enige jaren vrijwel is uitge put en de omvang van de muntpro- duiktie niet voldoende is om aan de voortdurend toerlemende vraag te voldoen. De produktiecapaciteit van het staatsmuntbedrijf moest daarom verder worden opgevoerd. Uit 'het verschenen Contactorgaan van de provinciale Zeeuwse vereni ging „Het Groene Kruis" blijkt dat er in Zeeland een commissie is ge vormd, die de bevolking voorlich ting over de kanker wil igeven. Deze commissie bestaat uit de zes be stuursleden van de Zeeuwse Stich ting voor de Kankerbestrijding (wel ke Stichting uitgaat van de kruis verenigingen), de geneeskundig in specteur voor de volksgezondheid, dr. L .Meinsma te Amsterdam, dr. J. J. Okker te Middelburg en zuster A. Evertse, districhtsverpleegster voor de kankerbestrijding. Aan de burgemeesters van alle Zeeuwse ge meenten en aan de besturen van alle plaatselijke kruisverenigingen is van de plannen van deze commissie me dedeling gedaan. De bedoeling is dat in alle Zeeuwse gemeenten voorliéh- tings-bij eenkomsten worden belegd. In de a.s. winter za'l hiermee in een aantal plaatsen worden begonnen. DEN IIAAG, 7-11. Het Produkt- schap voor granen, zaden en peul vruchten heeft een lijvig rapport het licht doen zien over de in ons land aanwezigz opslag- en droogcapaci- teit voor granen, zaden en peul vruchten. Er blijkt uit dat de totale opslag capaciteit ligt tussen 1.755.000 ton (bij een vochtgehalte van het pro- dukt van 18 procent) en 1.970.000 ten (vochtgehalte 14 procent). Van de opslagcapaciteit is 73 procent in handen van particuliere bedrijven, 27 procent in handen van coöpera ties. Zevenenzestig procent van de ruimte is geschikt voor los gestort graan, 33 procent uitsluitend voor graan in zakken. Tweeenvijftig pro cent van de opslagruimte bestaat uit silo's, 58 procent i9 gereserveerd voor binnenlandse produktie. De totale droogcapaciteit bedraagt 1.900 ton per uur. Zij is voor 62 procent in particuliere, voor 38 pro cent in coöperatieve handen. Prinses Beatrix bij de vakcentralen AMSTERDAM, 7-11. Prinses Bea- trix heeft donderdagochtend op het kantoor van het N.V.V. aan de P-C. Hooftstraat in Amsterdam een ver gadering bijgewoond van het over legorgaan van de drie vakcentralen. Zij heeft daarbij kennis kunnen ne men van de standpuntenbepaling van de werknemersvertegenwoordigers ten aanzien! van o.m. het minimum loon, een punt uit het loonakkoord, dat ook Gistermiddag in de verga dering van de Stichting van de Ar beid in Den Haag ter sprake is ge komen. De prinses woonde ook deze vergadering bij. Flitsen" uit het buitenland BERLIJN. Ongeveer 5.500 man troepen van het Amerikaanse garni- zoen in west-Duitsland zijn begon nen met manoeuvres 'die der dagen duren. Deze oefenignen waren twee keer uitgesteld in verband met de jongste gebeurtenissen öp de grote verkeersweg van west-Duitsland naar Berlijn. LONDEN. Er zal een aanzienlijke beloning worden uitgeloofd' voor aanwijzingen die leiden tot het te rugvinden van juwelen die zijn ge stolen uit de Lon'dense woning van prinses Alexandra. Niemand heeft iets willen loslaten over de waarde van de kostbaarheden waaronder zich huwelijksgeschenken van 'ko ningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh en prinses Marina, de' moeder van prinses Alexandra, be vinden. LONDEN. De ontwerpers van het proefmodel van het door de „Bri tish Aircraft Corporation" gebouw de straalvliegtuig „BAC-111", dat 22 oktober jl., met zeven vooraanstaan de 'deskundigen op het gebied van de luchtvaart aan boord, is veronge lukt, hébben medegedeeld dat het ongeluik is veroorzaakt door het on bestuurbaar worden van het toestel bij glijvluchtproeven. ROME. Woensdag, aan de voor avond van het feest van Sint Willi- brord, patroon van de katholieke Nederlandse kerkprovincie, is op het Nederlands college een ontvangst gehouden, waarbij kardinaal B. J. Alfrink, kardinaal P. Giobbe, d'e in Nederland residerende 'bisschoppen en ongeveer 60 missiebisschoppen van Nederlandse origine aanwezig waren. BARCELONA. Een Amerikaanse miljardair 'heeft een werf in Barce lona opdracht gegeven voor de bouw van een zuivere nabootsing van de Santa Maria, het schip waarmee Co lumbus Amerika ontdekte. De kos ten zullen ongeveer drie miljoen gul den bedragen. MOSKOU. Het Russische ruimte- echtpaar Nifcolajev-Teresjkova zal zaterdag 9 november op de huwe lijksreis gaan. De ruimtevaarders, '<iie zondag in het huwelijk zijn ge treden zullen India, Nepal, Ceylon, Indonesië en Birma bezoeken. Zij zijn hiertoe uitgenodigd door de re geringen van deze landen. PEKING. Chinese geleerden zul len gaan samenwerken om een woestijngebied van ruim 10.000 km2, in Binnen-Monigolië te herscheppen in een vruchtbaar gebied voor land bouw en veeteelt, aldus meldt het Chinese persbureau Nieuw-China. Volgens oudheidkundigen zou het noordelijk deel van de Oelamböého- woestijn, waarin 'diit gebied ligt, reeds 'twintig eeuwen terug een be langrijke landbouwstreek zijn ge weest. PLUMSTEAD. In Flumstead (zuid oosit Londen) zijcn een moeder en haar vier jon/ge kinderen omgeko men, toen de manufacturenwinkel waar zij woonden afbrandde. De va der, een melkboer, kreeg een shock en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Wat biedt de beeldbuis? Het week-end begint vrijdagavond met wat artistieke voorlichting over een toekomst in de lichte muziek (voor de twintigers), met Stiefbeen Zoon, een half uurtje Buena de Mes- quita e.a. en het derde deel van Maison Rouge. Zaterdag o.a. Pipo, een thriller en de eerste „Zo is het heel toevallig ook nog eens een keer" waarin o.a. Mies Bouwman, Rinus Ferdinandusse, Jan Blokker en G.K. van 't Reve de feiten van de week zullen hekelen, in navolging op het populaire Engelse „This Was The Week That Was". Zondagavond be gint de KRO met een nieuw s,erie- spel Erik Sikkes en de kat (te ver volgen over 4 weken, of zoals Sioie- bertje, misschien over 8 weken en zien we Teddy Scholtens eerste Kiekeboe. Daarna populaire Franse werken van het Kunstmaandorkest. Voor de vijfdaagse tippen wij: maandag Dl. 1 voetbalwedstrijd; donderdag 3 uur vrouwenprogram ma, 9.05 u. geen kijkspel maar de opera „De geschiedenis van de ko ning en de wijze vrouw"; vrijdag o.a. dr. van Swol en Wim lbo. Het bestuur van de Coöpera tieve Landbouwvereniging „Landbouwbelang" G.A. te Kerkwerve, brengt onder de aandacht van de veehouders dat in de komende winter maanden, bij voldoende deel name, een kursus veeverloskunde zal worden gegeven door de weledelgeleerde heer C. J. H. Scheuerman, dierenarts te Zierikzee, in het Verenigings gebouw te Kerkwerve. Opgave voor het deelnemen aan deze kursus vóór 18 no vember a.s. bij de sekretaris S. A. van Kooten, Zandweg no. 17, Kerkwerve, telefoon (01110) 2922. Namens het bestuur: K. A. VAN LANGERAAD, voorzitter. S. A. VAN KOOTEN, sekretaris. Te koop bij inschrijving: Het woonhuis niet erf te Zierikzee aan de Oude Haven nr. 53, groot 2 aren 75 centiaren. Behoudens toestemming van b. en w. terstond te aanvaar den. Bezichtiging elke dinsdag- en donderdagmiddag van 3.00 tot 5.00 uur. Inschrijvingen uitsluitend op formulieren met voorwaar den en gegevens, verkrijg baar ten kantore van notaris D. VAN DER HOEVEN te Renesse, en in te leveren al daar vóór of op 23 november 1963. Levensmiddelen- bedrijf „Naast de Beurs" Zierikzee De nieuwe chocoladeletters zijn gekomen! Weest er vroeg bij voor de sortering! BROSTE letters 80-160-270 VERKADE letters 80-155 DAVO ronde oliehaard Kleine afmeting - grote capaciteit en uitstraling. Gemakkelijk regelbaar. In voorraad bij: Telefoon 227 Bruinisse RECTIFICATIE Onder de „CAMP" adverten tie „het is niet van gewicht", van j.l. dinsdag, had de dealer fa. J. C. van den Doel Visstraat 14, tel. 2300, Zierikzee vermeld moeten zijn. Te koop: Woonhuis met erf Beh. goedk. b. en w. vrij te aanvaarden. Te bevragen: C. J. SCHOT, Scheepstimmerdijk 51, Zie rikzee. Te koop op dorp op Sch.-Duiveland: Riante zo goed als nieuwe met grote tuin 3 are). Indeling: portaal, hal, grote woonkamer, kleine kamer, kelder, keuken en bijkeuken, kolenbergplaats; boven: vier slaapkamers, overloop en badkamer, balcon. Recreatiegebied aanwezig. Garage en grote opslagschuur. J. C. Schiettekatte Korte Groendal 18, Zierikzee Telefoon (01110) 2261 Alle verzekeringen Bemiddeling 1 Hypotheken Zaterdagavond aanstaande Café Van der Horst Scharendijke Manchester jassen broeken en vesten Div. kleuren Uw speciaal adres: If Ook voor U |jl 1 Mevrouw, Hebben i|j vul) het Juiste CORSET Anatomisch- wetenschappelijk jjj verantwoord; L.AVll voor een beter figuur en In het belang van Uw gezondheid, p Met regelbaar vetersysteem. Visstraat 14 - tel. 2300 Zierikzee Goud mankt gelukkig! Stapt u dus even bij ons binnen, wanneer u uw vrouw wilt verrassen. Met zo'n gouden collier bijvoorbeeld, legt u altijd eer in en is tevens een uiting van grote waar dering en diepe genegen heid. Wij zullen u graag hier bij adviseren! Filiaal Bruinisse: Julianastraat 35 Voor gouden sieraden een oud en vertrouwd adres! Te koop: 1 gebruikte „Miele" was machine en wringer 1 gebruikte „D.R.TJ." was machine 1 gebruikte A.E.G. was- combinatie met 3 motoren, pomp en verwarming. Machines verkeren in prima staat. 1 z.g.a.n. „Braun" multimixer van f 119,voor f 55, WELTEVREDEN Telef. 2805 - Zierikzee Leuke baby- en kleuterjasjes Diverse kleuren en prijzen 'Het Kleuterhuis' Lange Nobelstraat Zierikzee Te koop: 1 Citroën 2 C.V. - 1960 1 Citroen 2 C.V. - 1959 1 Citroën DS 19 - dec. 1959 1 Citroën Ideal 19 - 1961 1 Citroën 2 C.V. - 1960 Citroëngarage K. J. GOEDBLOED Telef. (01116) 245 - Renesse Behandelt nu uw voederbieten met „Consebeta" Voorkomt kuilrot en uitsprui ting tot laat in het voorjaar Uit voorraad leverbaar bieden wij u in 4c kinderwagens 4c wandel wagens en mooie wandelwagenzakken 4c hoxen in vele modellen met bijpassende boxkleden 4c kinderstoelen Deze kunnen alle omgebouwd worden in tafel-stoel, later weer als speeltafel en stoeltje Ziet u de reclame-aanbieding van een pracht, geheel opvouwbare kinderwagen in de etalage s,echlg f 15<y50 Dit in Visslop 8 Zierikzee Telefoon 2123 SCHUDDEBEURS Telef. 2191 - 3044 En voor een vulpen natuurlijk naar „DE NIEUWE BOEKHANDEL" Joop Volkeri Havenplein 5 - Tel. 2439 Zierikzee v Elegante dameslaarsjes Grappige meisjeslaarsjes j Jongens cowboy-laarzen (wol gevoerd) *j* Heren Solexlaarzen j; vindt u in grote sortering bij t x V Meelstraat 3 - Telefoon 2488 - Zierikzee A Voor lange broeken Handwerkhuis Havenpark 11 Zierikzee Steeds meer tevreden gebruikers roemen de volautomatische wasmachine met éénknops bediening om: superieure was werking; dubbel sopsysteem met dieptereiniging; ruim spoelen en centrifugeren. Capaciteit 3 kg f 895, Capaciteit 5 kg f 995, Gratis vier weken op proef en ook u bent enthou siast. Wij vertellen u er graag vrijblijvend meer over Firma J. D. de Korte Zn. Telefoon 227 - Bruinisse Uw juiste adres voor inruil en werkelijke service en financiering Alle soorten vloerbedekking worden door ons snel geleverd vakkundig gelegd Woninginrichting St. Domusstr. 44-46 Tel. 2681, Zierikzee KUNSTHANDEL „DE POORT" Kraanplein 2 Zierikzee Handbed rukte stoffen Aparte geschenken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 9