HET ONMOGELIJKE HUWELIJK Biologisch gerijpte groente liefst uit eigen tuin Londen keert rood gevaar in Guyana Super Mix voor iedereen onmisbaar „Voor en tegen het Landbouwschap" G o ftrbovit Kies de soort die bij uw auto hoort ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 november 1963 No. 19477 LAND- EN TUINBOUW LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES Ingezonden mededeling Bij uitgeverij De Driehoek te Am sterdam zijn twee nummers versche nen van een reeks van zogenaamde Bircher Benner dieetboekjes. Ze zijn geschreven door zes met name ge noemde „medewerkers van de Bir cher Benner Kliniek te Zurich". De titels van deze werkjes zijn: „Handboekje voor hartpatiënten" en „Handboekje voor reuma- en artri- tispatiënten"Deze titels roepen bij .m\j weerstanden op en naar ik ver moed, bij de meeste andere artsen in Nederland eveneens. Als ik verder in mededelingen van de uitgever zie, dat er soortgelijke publicaties op stapel staan voor lij ders aan lever- en galziekten, ader verkalking en hoge bloeddruk, maag- en darmstoornissen, nier- en blaas- afwijkingen, dan wordt het er met mijn tegenzin, niet beter op. Verkeerde suggesties. Dat komt doordat die titels bij lij ders aan allerlei kwalen een aantal verkeerde suggesties wekken. De eerste is: wat je ook hebt, bestudeer het van toepassing zijnde „hand boekje" en er kan je niets gebeuren. De tweede verkeerde suggestie: bij al die ziekten is het volgen van een bepaald dieet het voornaamste punt van de behandeling. De derde: alleen de door dr. Bircher Benner aange prezen voedingsmiddelen zijn goed. In werkelijkheid is het echter zo gesteld, dat bij geen twee mensen de verschijnselen van een ziekte precies eender zijn en de toe te passen the rapie evenmin. De zieke zelf kan hierover niet met voldoende kennis van zaken oordelen en ook niet vol doende wijsheid opdoen uit een boekje. Het is uitsluitend de behandelend geneeskundige, die beslist ivelke the rapie voor een bepaalde patiënt de Ingezonden mededeling M// meest geschikte is. Daar ka.n het voorschrijven t>an een bepaalde voe ding bijhoren, maar dit staat geens zins bij voorbaat vast. De mededeling van de schrijvers, dat hun dieetaanwijzingenmoeten dienen tot ondersteuning van de door de behandelend arts gegeven voor schriften, klopt daarom^ niet. Voor minister Bogaers. Als ik kennis neem van de inhoud der bovengenoemde werkjes, worden mijn bezwaren bevestigd. De auteurs leerlingen en familieleden van de Zwitserse arts Bircher Benner, die grondlegger is geweest van een sa natorium waar men zogenaamde na tuurgeneeskundige beginselen toe past, propageren zowel voor gezon den als voor zieken een voeding die strikt vlees- en visloos is, maar hoofdzakelijk groenten, fruit, noten, bonen en graansoorten bevat. In recepten en menu's geven zij in deze boekjes voorbeelden van de ge rechten, die men uit die plantaardige voedingsmiddelen kan bereiden. Op zichzelf weinig schokkend. Wel soms storend, doordat hierbij nogal eens misleidende, ten dele nietszeggende uitdrukkingen worden gebezigd, zo als „levensfris voedsel", „bloedzui verend", „biologisch verantivoord". Zelfs maakt men het soms zo dol, dat men „biologisch gerijpte" groen ten aanbeveelt, „liefst uit eigen tuin". Nu, we zullen het minister Bogaers zeggen dat we niet voldoen de hebben aan snelle bouw van hui zen, maar dat we allemaal ook nog een moestuin bij onze woning wen sen. Nog meer bedenkingen. Het receptengedeelte wordt voor afgegaan door een beschrijving van verschijnselen en ontstaan van reu ma. respectievelijk hartziekten. Dit is eensdeels gedaan met ken nis van zaken, anderdeels echter vrees ik dat er een ongunstige in vloed op de lezer-patiënt van zal uitgaan, omdat er, ook weer geheel in tegenspraak met de verzekering, dat niet de auteurs van deze boekjes maar de behandelende artsen moe ten oordelen over de meest geschikte therapie;, allerlei maatregelen wor- den aangeprezen, zoals hydrothera- pie en het maken van lichaamsoefe ningen, die maar al te 'gemakkelijk tot schadelijke gevolgen kunnen lei den als de zieke ze op eigen initiatief gaat uitvoeren. Dr. H. W. Scalongne. SAIGON. Zuidvietnamese boed- d'h'istenleLdprs - hebben 'donderdag de leider van de militaire revolutionai re raad, geperaal-majoor Doeong Van Mirth, bedankt voor de staats greep. EMMELOORD, 6-5w Landbouw en landarbeidersorganisaties zouden om de tafel moeten gaan zitten en bespreken wat zü kunnen doen om de tegenzin tegen het Landbouw schap weg te nemen, waarom zou men nu het Landbouwschap zuini ger aan gaat doen en subsidies ver mindert, niet een pot instellen waar uit het Landbouwschap allerlei in stellingen kan subsidiëren en waar om zouden de landarbeidersorgani saties daar niet een bedrag in stor ten? Een groot deel van de tegenstand tegen de medezeggingschap in het Landbouwschap van de landarbei ders (die in tegenstelling tot de boe ren geen heffingen betalen) zou dan zijn weggenomen. De algemeen secretaris van het Konin'kliik Nederlands Landbouw- comité, mr. E. Kuylman, ontwikkel- Ingezonden mededeling RIJK! GELUIDSWEERGAVE: <2 lx bandje 5 omdraaien: 3 uur muziek! S Type TK 14, Grundigs g populairste! Heel ge- m 5 makkelijk te bedienen. 2 sporen druktoets- <n cü recorder. Frequentiebe- r- reik 40-14.000 Hz. Incl. w dynamische microfoon, h s duoband en diodekabel 5 cc 2 o 378- B Appelmarkt - Telefoon 2805 Zierikzee BLIK DOOR HET WERELD de deze gedachte op het 110e land- huishoudkundig congres in Emmel- oord. De heer Kuylman heeft op dit congres een dubbele functie: hij is er secretaris van en hield er op de eerste dag een inleiding getiteld: voor en tegen het Landbouwschap". In de op zijn inleiding volgende discussie ging hij in op vragen over het feit dat boeren en landarbeiders in het bestuur van het Landbouw schap paritair zijn vertegenwoor digd, terwijl er veel meer boeren dan landarbeiders zijn. Hij zou het zich best kunnen voorstellen als nu in een gesprek aan de arbeiders ge vraagd zou worden of in die pariteit geen verandering moet komen. Ingezonden mededeling inqewa (actieve kooMrage'es) bij maag-en inqewandsKlachfen.fi.25 CHIAVENNA. Bij Chiavenna in de Italiaanse Alper. zijn vijf arbei ders door een rotsmassa gedood. In een tunnel voor een oliepijpleiding waren zij bezig met het opblazen van gesteente. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Bruse Boys krygt bezoek van Wolfaartsdük SKNWK staat voor zware taak tegen Duiveland Strijd om bovenste plaats tussen Wissenkerke en Bevelanders Beste papieren voor Zierikzee A I tegen MEVO AI ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas speelt Bruse Boys morgen middag thuis tegen Wolf aartsdijk dat vorige week op verrassende wijze van Yerseke III verloor. Nu de Boys de leiding in handen hebben is iede re tegenstander er op gebrand zo goed mogelijk tegen hen voor de dag te konijn. De Boys zullen dan ook voor de volle honderd procent moe ten spelen om hiin fraaie positie niet prijs te moeten geven. MEVO gaat op bezoek bij het wisselvallig spe lende Kapelle. Een klein kansje op een puntenverdeling zit er voor ME VO wel in, maar dan zal er moeten worden gespeeld als het laatste half uur tegen Hoek. Kats zal tegen Krabbendijke II Wel geen fout ma ken, terwijl Yerseke III het bezoe kende Wemeldinge de handen vol werk zal geven. Nieuwland krijgt een lastige klip te omzeilen bij Hoek, terwijl Nieuwdorp hard zal moeten aanpakken om te Axel de baas te blijven over AZVV II. In de 2e klas B staat SKNWK te Oosterland voor een zware taak tegen Duiveland. De thuisclub zal zeker haar beste been tje voorzetten om de Nieuwerker- kers zo goed mogelijk partij te ge ven. Brouwershaven II heeft thuis de beste troeven in handen tegen WIK. Zeemeeuwen gaat op bezoek bij Heinkenszand waar hel de winst wel zal moeten achterlaten. Beren zal weinig moeilijkheden ondervin den van SVD, terwijl Colijnsplaatse Boys het terreinvoordeel kan uitbui ten tegen Kloetinge. In de 3e klas D is Zwaluwen '61 le Scharendijke zeker niet bij voorbaat kansloos te gen de reserves van Bruse Boys. De kansen van Zwaluwen '61 II slaan wij te Nieuwerkerk iets hogbr aan dan die van SKNWK II. Voor de be zetting van de bovenste plaats is het treffen tussen Wissenkerke en Be velanders, allebei nog zonder ver- Mespunten, van het grootste belang. Het terreinvoordeel zou hier wel eens de doorslag kunnen geven ten gunste van Wissenkerke. JUNIOREN. In groep A IV komen Zierikzee A I en MEVO A I tegen elkaar in het veld. De rood-zivarten hebben hierbij de beste kansen. In de Westhoek gaat Burgh A I het, met de beste kansen, opnemen tegen Goes A II. In groep B VII is Brou wershaven B I zeker niet kansloos legen Renesse B I. WIK B I, trots aan de leiding, krijgt te Scharendij ke een zware kluif aan Zwaluwen '61 B I. In groep B VIII moet Bruse Boys B I de winst binnen kunnen halen tegen MEVO B I. Duiveland B I gaat als favoriet naar Dreischor B I, terwijl Zierikzee B II hard zal moeten aanpakken om SKNWK B 1 de baas te worden Ingezonden mededeling Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, fel. 482 ledereen rijdt anders, alle rij- omstandigheden verschillen. Daarom vragen motbren om „in dividuele voeding". Daarom zijn er 5 soorten BP-benzine: BP nor maal, BP Mix 25, 50 of 75, BP Super. Kies zelf uit welke soort u nodig heeft. Die soort - juist dié - geeft u töp-kracht bij het zuinig ste verbruik! Super Mix pompen zijn zeer spe ciale pompen. Vraag per brief kaart adressenboekje aan BP, Frederikspfein 42, Amsterdam. Dat Kan alléén bij Vooruitgang olie-techniek óók ten behoeve van landbouw BP steeds 'n stap vóór Ook in de agrarische sector profileert men van technische verbeteringen. Zo ontwikkelde een grote oliemaatschappij een tractor-olie. die enig In 7-Un soort Is. Dit product dient n.l. niet alleen voor de tractor-motor, maar óók voor de transmissie en het hydraulisch sys teem. In de landbouw hecht men er zéér veel waarde aan In verband met efficiency en kwaliteit. Deze tractor- olie- BP Knergol Universal - wordt bo vendien aanbevolen voor alle typen traetoren en alle seizoenen. Wij kunnen de Britten niet ont zeggen dat ze talent hébben om hun koloniën met enige gratie naar de onafhankelijkheid te leiden. Daarbij stuiten ze de laatste tijd echter op gevallen die het uiterste van dat ta lent vragen, met name Rhodèsië, Kenya in Afrika en Guyana in Zuid- Amerika. Dat laatste wordt ook met enige argwaan gadegeslagen door de Verenigde Staten en eigenlijk ieder een in de omringende landen. Het is met enig zelfbestuur be gonnen, waarbij premier Cheddi Ja gan in grote moeilijkheden kwam door een langdurige staking die het land in grote moeilijkheden braoht. Daarop wendde men zich tot Lon den om een oplossing: de regering omdat de zaken haar uit de hand liepen, de oppositie omdat ze meen de dat daar een onpartijdige scheids rechter zat, die bovendien nog steeds het gezag heeft. Minister Duncan Sandys heeft de knoop doorgehakt op een manier die dr. Jagan ziedend van woede heeft gemaakt. Sandys besloot dat vóór Guyana onafhankelijk wordt eerst weer nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden, maar niet zoals naar het Britse voorbeeld vrijwel traditioneel is in de Engelse kolo niën - volgens het oude districten systeem, maar volgens het systeem van onevenredige vertegenwoordi ging. Waarom.. Bij het districtensysteem was het zo dat er vaak grote verschillen in aantallen kiesgerechtigden waren per district dat een afgevaardigde naar het parlement stuurt. Daarvan profiteerde Jagan, die zijn aanhang voornamelijk heeft onder de bevol king van Indiase afkomst, die op het platteland woont. De oppositie partijen moesten het voornamelijk van de negroïde bevolking uit de steden hebben, die ondanks hun gro ter aantal stemgerechtigden niet in een evenredig groter aantal distric ten zijn verdeeld. Bovendien hadden zij het nadeel dat de negerstemmen' in de vele landbouwdistricten, waar een aanhanger van Jagan werd ge kozen, eigenlijk verloren waren. De konsekwentie van het overstappen naar een kiessysteem waarbij het to taal van de in het hele land uitge brachte stemmen dc (\norslag geeft., is voor Jagan dat hij haast niet meer mag rekenen op een meerderheid in hel parlement. Een goede reden voor hem om boos te zijn. Sandys voerde als een reden voor zijn besluit aan, dat hij óp die ma nier poogde te bewerkstelligen dat de bevolking zich volgens politieke ideeën zou gaan organiseren in plaats van min of meer per ras te stemmen. Inderdaad is het nu zo dat een minderheid in een kiesdistrict vaak thuis bleef omdat ze toch niet sterk genoeg was om in dat district een overwinning te behalen; in de toekomst zal dat niet het geval zijn, omdat ook die paar stemmen hier en daar meetellen in het landelijk totaal. In Casfro's spoor. Maar ongetwijfeld speelt bij mi nister Sandys ook de gedachte mee, dat het hoog tijd wordt dat dr. Ja gan aan de kant komt te staan. Diens progressief hetende partij is sterk op Cuba georiënteerd, in de. uitspraken van Jagan is vrij wat dat naar Moskou riekt en de partij heeft een sterke organisatie opgebouwd volgens een model dat minder lijkt op een politieke partij dan wel op een onderneming die de macht hele maal in eigen hand wil houden. Zo bijvoorbeeld ontduikt een vakbond de regels van in- en uitvoer door een profijtelijke handel met Cuba en lan den achter het ijzeren gordijn, iets dat die bond financieel wel sterker maakt, maar het is toch een vreem de manier om een vakbond te voe ren. Het lijkt meer op een socialisa tie a la Cuba bij voorbaat. Het ziet er naar uit, dat Moskou niet zo erg veel hoop meer heeft met Castro een soort etalage van het communistisch heil in te richten voor de ogen van de Zuid-Amerikanen. Een logisch alternatief zou Guyana zijn en vooral de V.S. vrezen daar voor. De maatregelen van Sandys zijn ongettuijfeld ook mede door die vrees geïnspireerd. Blijft nog het ge vaar dat, ook al is Jagan in de min derheid, hij kan beschikken over de financieel sterke en straf georgani seerde beweging die hij heeft opge bouwd en die indien nodig als een staat in de staat kan f ungeren. Daar mee kan hij het de huidige, als die na de verkiezingen volgens de nieu we methode een regering moet vor men, nog geducht lastig maken, tot op de grens van een burgeroorlog. Of wellicht wel over die grens: in een land waar de Indiase bevolking en de negroïden zo van elkaar ge scheiden leven met wederzijds wan- trouiven lijkt dié kans niet zo gering. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Binnen 24 uur was alles op papier en de dag daarop begon men te bre ken. Zonder vergunning, maar daar trok niemand zich wat van aan. Voor zover nodig hielp Arie een handje mee, stelde zijn materialen ter beschikking, sprak met een lood gieter, die in twee dagen tijds de keuken 'installeerde en voor de trouwdag was alles in kannen en kruiken. Mevrouw Schras had een aantal meubelen gekozen, die ze mee naar boven wilde nemen en Arie was met Riet een dag de stad ingegaan, waar ze moderne meubels kochten. „Zoek maar uit, wat je mooi Vindt, Riet. De prijs komt er niet op aan". Riet van Beusekom protesteerde. „Arie, dat kan ik allemaal niet aan nemen. Je hebt al zoveel voor me gedaan. Dit wil ik beslist niet". Hij lachte. „Heb ik ook nog wat te vertellen, mevrouw Schras-in- spé? Je vergeët, dalt we samen gaan wonen. Daarom wil ik van de gele genheid profiteren en het interieur moderniseren. Maar een vrouw heeft een veel betere smaak dan een man, daarom moet jij kiezen". Waarop Riet zwichtte, wel wetend, dat hij toch zou doorzetten. Veel moeilijkheden waren er niet meer geweest sinds dc bewuste avond, dat Arie zijn „bekentenis" ha'd gedaan. Hij werd meteen als een der huisgenoten geaccepteerd dooi de Van Beusekoms, zij Ihet dan ook niet geheel van harte. Majoor Van Beusekom mocht al een bullebak zijn, hij was ook realist. Het feit lag er nu eenmaal en hij had geïnfor meerd naar de familie Schras. Dc informaties waren zeer gunstig uit gevallen; per slot van rekening was zijn toekomstige schoonzoon eigenaar van een behoorlijk bedrijf. Riet zou geen armoede behoeven te lijden. Ze zou er misschien zelfs op vooruit gaan. Een beroepsofficier verdiende de laatste jaren ook al niet bijster veel en nu, in deze oorlogstijd, was hij helemaal uitgeschakeld. Binnen kort zou zijn salaris ophouden. En wat dan? De twee broers en het zusje van Riet vonden het op handen zijnde huwelijk van zus Riet „denderend, moorddadig en geweldig". De 17-ja- rige Bep, een wilde bakvis, die altijd lachte, pakte ongegeneerd haar aan staande zwager om de hals en drukte een zoen op zijn mond. „Alle men sen, Rietwat ben jij een stieke merd. Nooit geweten, dat je zo'n knappe knul had! Anders had ik misschien wel mijn best gedaan om hem je af te snoepen". De broers, Cornelis en Adrie, res- pektievelijk 15 en 12 jaar, lachten allebei wat verlegen, toen ze voor gesteld werden aan Arte Schras. Doch Arie was binnen vijf minuten met beiden op goede voet. Want hij kwam te weten, dat ze goudvissen hadden en hun ideaal was een klein vijvertje in de tuin. Arte had een oog dichtgeknepen en geantwoord: „Kom me maar eens opzoeken, jon gens, dan gaan we dat samen be praten. Misschien is er wel een mouw aan te passen". Sinds die dag kon Arte Schras bij de gebroede ra Van Beusekom geen kwaad meer doen. De enige zorg was Bep. Die was de volgende dag meteen al het kan toor van Arie binnen gehuppeld, was naar zijn stoel gelopen en had vluch tig een zoen op zijn voorhoofd ge drukt, waarna ze hem met een schuin oog bekeek. „Ha, zwager. Ja. nu je daar zo zit en hot volle licht op je gezicht valt, kan ik me best begrijpen, waarom Riet jou ge kozen heeft en niet TonnieO, dat had ik zeker niet mogen zeggen, he?". Ze bleef halverwege in het ver trek staan en sloeg een hand voor haar mond. Arie glimlachte. „Ik weet er alles van, hoor. Ik 'heb Tonnie goed ge kend". Bep hervatte haar wandeling door het kantoor. „Gelukkig. Ik ben toch zo'n flapuit. Nou, ik mocht Tonnie niet, 'hoor. Hij deed net, of ik nog maar een kind was. De eerste keer zei hij tegen me: „Zo, zusje „Je bent toch Riet's zusje Ze kwam naar het bureau, steun de er met haar handen op en keek hem doordringend aan. „Ik ben haar zuster, zwager Arie. Zeventien jaar ben ik, wil je daar aan denken? Moeder zegt altijd: te groot voor servet en te klein voor tafellaken, maar dat zullen alle moeders wel tegen hun 16- en 17-jarige kinderen zeggen, veronderstel ik. Moeders 'kunnen gewoon niet zien, dat hun dochters een keer groot worden. Als je hun zin deed. bleef je altijd het kleine meisje. Weet je hoe lang ik 'ben?". Ze ging rechtop staan. „Bijna één meter vijf en zestig. Onze lera res Enigels zegt, dat ik teveel schop pen onder m' n^a chiterwerk gehad heb en daarom zo lang ben". „Hoe zeg je dat in het Engels?". Ze bleef met een ruk staan. „In het Engels?" herhaalde ze en dacht na. „Oehtoo many kicks on your derrière.... geloof ik". Hij sChoot in een lach. „Houd op, Bep, het lijkt nei-gens naar". „O nee? Nou, mij een zorg. Ik vind toch niet zoveel aan Engels. Boven dien heeft de baas gezegd, dat Duits voor ons nu veel belangrijker is dan Engels. Ze verdenken hem ervan, dat hij ook van de club is". „Bemoei je er maar niet mee, Bep, dat. 'is 'het verstandigste". „O nee, ik geloof het wel, hoor. Maar ik kan toch niet helpen, dat ik Duits gemakkelijker leer dan En gels? Zog, Arie „Ja?". „Het zal wel weer een idiote vraag zijn, maar zo ben ik nu eenmaal. Waarom trouwen jullie eigenlijk al zo spoedig? Waarom gaan jullie jc eersi niet een poosje verloven? Dat is toch veel leuker?". (Wordt vervolgd) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5