Schouwen-Duiveland bevrijd van het Franse juk De suikermarkt Bij voortgezet g.l.o. en uitgebreid 1.0. kleine terugval in leerlingenaantal 8 DECEMBER 1813 STAD EN EILAND ZIERIKZEE Kinderzege! verkoop door U.V.V.-dames ZIERIKZEE, november. De laatste dagen van de Franse overheersing waren op Schouwen-Duiveland ge- iaden met dramatiek. In ons eerste artikel maakten wij melding van de machtsmaatregelen, die de comman dant Ducos nam, om de bevolking van Zierikzee in toom te houden en onwetend van het feit, «Jat Engelse schepen op de rede van de stad wa ren verschenen. Aan het machtsvertoon liet men zich te Zierikzee niet zoveel gelegen liggen, maar de bevolking maakte zich wel zorgen over de brik „Le Butzer", want een zeer grote hoe veelheid explosieven was aan boord van dit schip gebracht. Men was be ducht voor een beschieting van de stad en voor de kans dat de Fransen het schip in de lucht zouden laten vliegen. In de morgen van dinsdag 7 december begaven velen zich naar de haven, om te zien waar de En gelse schepen lagen, die een avond tevoren in de buurt van Colijnsplaat waren gesignaleerd. Tot verrassing van de ingezetenen naderden twee Engelse fregatten en een kotter. De Franse generaal liet daarop het gar nizoen aantreden, 'liet de poorten sluiten en zond gendarmes te paard uit op verkenning. Met? goedvinden van het Franse militaire bestuur liet de burgemeester afkondigen, dat de bevolking van Zierikzee van de Fransen niets te duchten had, als de .stad door de Engelsen zou worden bezet. Eerst zouden de Fran se burgerlijke ambtenaren vertrek ken en daarna zou het garnizoen in rukken. De burgemeester stelde de burgery in kennis van het op han den zijnde vertrek der Fransen en beval met klem, dat generlei geweld tegen de vertrekkenden zou worden gepleegd. De burgerij heeft zich daar stipt aan gehouden. Kotter naderde De reeds dicht genaderde kotter intussen 'kon de haven niet binnen zeilen, daar een batterij aan het Hoofd begon te schieten. Dit vuren lokte een dichte menigte naar de Nieuwe Haven. Plotseling ontdekte men dat te Ouwerkerk reeds de Hollandse vlag van de toren wap perde en een 'kreet van verrukking steeg op uit de massa. Weldra had den enkele varensgezellen toen ook een vaderlandse driekleur te voor schijn 'gehaald, juist op 'het moment dat generaal Ducos op de haven ver scheen. Hij liet stukken veldgeschut aanrukken en het leek er op dat de stoutmoedige daad zou worden ge straft. Tactvolle bemiddelingspogingen Door bemiddeling van burgemees ter van Adrichem werden de ontij dig tevoorschijn gehaalde vlaggen weggenomen, waardoor de generaal de gelegenheid werd ontnomen han delend op te treden. Ducos begaf zich daarop naar het stadhuis, waar het gemeentebestuur hem verzocht in geval van capitulatie de belangen der gemeente te behartigen. De sous -prefect deed het voorstel een on derhandelingscommissie naar de schepen te zenden, die o.m. de vrije aftocht van de Fransen moest be dingen. Met dit doel vertrokken Üe heren mr. W. M. de Brouw, C. Tromp cn J. Nelemans naar de Engelse commandant. Zij keerden eerst des nachts twaalf uur terug, met de me dedeling dat vrije aftocht der Fran sen niet werd verleend. De tijd ging buitengewoon dringen, want afge sproken was dat met een seinschot te middernacht - vanaf het Bolwerk - den Engelsen zou worden bericht of ze als vrienden zouden worden ontvangen of niet. Vlucht der Fransen Het zekere voor het onzekere ne mend besloot Ducos de wyk tc ne men voor de aankomst der Engelsen cn over Viane naar Tholen zijn troe pen de wijk te doen nemen. Met een sdhot werd de komst van de bevrijders aangekondigd en op het horen daaivan verdrongen zich dodelijk beangste Fransen voor de Voor 55 jaar.... SIRJANSLAND. In de zaal van de heer de Rijke gaf de muziekvereni ging „Nu met Hope" van Bruinisse een welgeslaagde uitvoering. ZONNEMAIRE. De vereniging Ons Belang" hield de jaarvergade ring. NIEUWERKERK. Een tweetal schuren in deze gemeente werd een prooi der vlammen. BRUINISSE. De afdeling van het Groene Kruis kreeg de beschikking over een ziekenstoel, een ledikant en een kinderledikant alsmede enkele kussens. ZIERIKZEE. Het boeiende zang spel „Marijke van Scheveningen" werd in de Concertzaal opgevoerd door de rederijkersvereniging „Con cordia". BRUINISSE. In deze gemeente cir culeert een lijst ter ondersteuning van een adres aan de minister van binnenlandse zaken, houdende een verzoek herbenoeming van burge meester Elenbaas te willen bevor deren. SCHOUWEN. Vele arbeiders vin den werk met het omspitten van weiden lot bouwland. ZIERIKZEE. Eén der grote ruiten van het Leger des Heilsgebouw werd door een onbekende ingewor pen. BRUINISSE. In een speciale dienst werd het nieuwe kerkgebouw der Oud Gereformeerde Gemeente in ge bruik genomen. ZIERIKZEE. In het jaar 1908 wer den ingeklaard 40 en uitgeklaard 52 zeeschepen. Zuid- en Noordhavenpoorten. Ze stroomden met geweld naar buiten, wierpen hun wapens weg en géi'aak- ten door de verwarring en de duis ternis van vrouwen en kinderen ge scheiden. Dadelijk daarop besprong het volk de gevaarlijke brik, die van zijn kruitvoorraad werd verlost. Engelsen naar het stadhuis In de nacht van woensdag 8 de cember - om half twee- naderden ruim 200 man Engelse troepen, on der bevel van lord Steward en kapi tein Smith. Ze werden door de bur gemeester naar het stadhuis geleid, waarvoor een dik opeengepakte me nigte stond te wachten. Het moet een onvergetelijk schouwspel zijn geweest die juichende menigte voor het stadhuis, het interieur waarvan geheel was verlicht In het stadhuis DEN HAAG, 7-11. - Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de aantallen leerlingen bij het voortge zet gewoon lager onderwijs en bij het uitgebreid lager onderwüs be kend gemaakt volgens de tellingen van 16 september j.l. In beide ge vallen werd een kleine terugval van het leerlingcntal vastgesteld. Bij het voortgezet g.l.o. waren er op de genoemde teldatum 38.940 leerlingen (op 16 september 1962: 39.100), onder wie 14.630 (14.700) jon gens en 24.310 (24.400) meisjes. De eerste toelating in de periode van 17 januari tot 16 september 1963 om vatte 22.670 (23.860) leerlingen, na melijk 10.130 jongens en 12.540 meis jes. Uitgebreid l.o. Bij het .uitgebreid: l.o. waren op de teldatum 279.700 leerlingen, dat is 400 minder dan een jaar tevoren het geval was. Bij het rooms-katholiek onderwijs (106.900 leerlingen) kon nog een toeneming worden vastge steld, namelijk met 2.800 leerlingen. Daarentegen liep de 'bevolking der openbare (82.400 leerlingen) en der prot.-christelijke scholen (84.500) te rug, namelijk resp. met 2.800 en 700 leerlingen. Het overige bijzonder on derwijs (5.900 gaf een toeneming te zien. met 300 leerlingen. Het aantal In 1963 voor het eerst tot leerjaar qén der u.l.o.-scholen toegelaten leerlingen, nl. 72.200, lag 2.000 lager dan het aantal in 1962. Berekent men achter het aantal toe gelaten en in beide jaren in verhou- Overstromingen in Italië en zuid-Frankrijk MILAAN, 7-11. Brandweerlieden hebben donderdag rond 150 boeren gezinnen naar veiliger oorden ge bracht toen het water van de rivier de Adda in hét 'gebied' van Lodi en dat van Treviglio bij Milaan door de dijken 'brak en akkerland en boer derijen overstroomde. De rivier was sterk gezwollen door de zware regen val van de laatste dagen. In de wes telijke buitenwijken van Genua moesten 56 mensen him woningen verlaten. Een massa aard'e, in be weging gekomer. door een grondver schuiving, was op een viertal huizen gestort. Ook in het Rhonedal hebben zich overstromingen voorgedaan tenge volge van zware regenval. Enkele dorpen zijn van de buitenwereld af gesloten. Twee mensen verdronken. Met theaterbus naar de opera AMSTERDAM, 7-11. Negenhon derd Amsterdammers zijn donder dagavond met de bus naar de opera gegaan. Geen gewone bus, maar een theaterbus, die linea recta van de tuinsteden in korte tijd naar de schouwburg reed, waar die negen honderd tuinstadbewoners luisterden en keken naar Verdi's „Rigoletto", die door de Nederlandse Opera op de planken werd gezet. Het was de eerste zg. standsrand- voorstelling, een nieuwe poging in het Amsterdamse culturele leven, om ook de bewoners van de ver van het centrum gelegen tuinsteden in het operaleven te betrekken. Tijd voor plaatsbespreking hebben deze men sen veelal niet. Daarom werden de bijkantoren en de rijdende bijkanto ren van de Spaarbank voor de stad Amsterdam ter beschikking gesteld voor de kaartverkoop. Binnen drie dag,en waren deze vijftien bijkanto ren uitverkocht. Een tweede hinder paal - de lange reis om naar de stadsschouwburg te komen - werd overwonnen door het laten rijden van speciale theaterbussen. Japanse geschenken voor koningin en prins DEN HAAG, 7-11. Een uil drie man bestaande Japanse delegatie zal Ihed'en (vrijdag)ochtend op het ministerie van 'buitenlandse zaken aan de chef van het protocol, baron van Lynden, poppen en andere met de handvervaardigde produkten aanbieden, als „blijk van vriend schap van 'het Japanse volk voor koningin Juliana, prinses1 Beatrix en hot gehele Nederlandse volk". Uit een groep van acht Japan ners. die bekend zijn om 'hun met de hand vervaardigde produkten, zijn mede deze drie gekozen. Zij hebben de goederen, die door de K.L.M. vervoerd zijn, begeleid tot Nederland, waar z.ij tot zaterdag zullen blijven. werd reeds de geliefde Oranjevorst gehuldigd als 's lands bestuurder. Burgemeester van Adrichem zag dat zijn taak was afgelopen en stelde voor tot burgemeester te herbenoe men de heer W. A. de Jonge, die ook voor 1795 reeds burgemeester van Zierikzee was. Zowel de Engelse be velhebber als de raadsleden gingen hiermede akkoord. Op 9 december werd in stad en eiland van harte feest gevierd en op zondag 12 de cember stroomden alle kerken vol en werd de heilrijke uitredding dan kend herdacht. De door de Fransen achtergelaten 'goederen, o.a. twee kanonneerboten en het huisraad van de sous-prefect La Boissière werden in het begin van 1814 te gelde gemaakt. Zo werd dus stad en lande van de Fransen bevrijd op 8 decem ber 1813, straks 150 jaar geleden. ding tot dé gemiddelde bevolkings generaties der 12- en ',13-jarigen, waaruit zij in hoofdzaak afkomstig zijn, dan blijkt de belangstelling voor het u.l.o. constant te zijn geble ven: 33 procent der 'genoemde be volkingsgroep. Miss World 1963 gekozen LONDEN, 7-11. De 20-jarige Ca role Joan Crawford, van Jamaica, is donderdag in Londen tot Miss We reld 1963 gekozen. Zij werd gekozen uit zeven meis jes, die het tpt de finale brachten. Dit waren de vertegenwoordigsters van Denemarken, Finland, Frankrijk Jamaica, Nieuw-Zeeland, Zweden en Engeland. Carole Crawford is mannequin. Zij 'heeft kastanjebruin haar en licht bruine ogen. Zij is een meter zestig lang en weegt zesenveertig kilo. Haar maten zijn 86-56-86. LONDEN, 7-11. De internationale suikerraad verwacht dat de huidige krappe vraag- en aanibodpositie op de suikermarkt in 1964 zal voortdu ren. In een uitgegeven communiqué na afloop van de gehouden bijeen komst -van de raad wordt de eerste raming voor de suikerbehoeften der wereldmarkt voor 1964 gesteld op 14.970.000 metrieke ton. De netto-in- voerbehoeften van de vrije markt voor 1964 worden gesteld op 11.430.000 ton en de invoerbehoeften van de Verenigde Staten uit derde landen op 3.540.000 metrieke ton. Vice-president Johnson naar Brussel vertrokken SCHIPHOL, 7-11. Met de stop- watch-iprecisie van Amerikaanse of ficiële bezoeken is vice-president Lyndon Baines Johnson donderdag middag om klokslag half vijf van Schiphol naar Brussel vertrokken. Met zijn vrouw maakte hij de reis in een speciaal voor hem gereser veerde. enorme Boeing 707 machine van de Amerikaanse regering, die bont gekleurd vlak voor de uitgang van de Icahal op het door de neer vallende regen glimmende platform gereéd stond. A.N.W.B. belegt recreatie-studiedag DEN HAAG, 7-11. Nederland heelt nog vele ruimten die voor de recrea tie zullen kunnen worden benut, zo dra zjj toegankelijk en voor dit doel ingericht zijn. Die ruimten worden echter in toenemende mate bedreigd door bebouwingen en uitbreidingen voor verkeersvoorzieningen. Om op de 'hiermee samenhangen de problemen nog eens duidelijk de aandacht te vestigen belegt de Ko ninklijke Nederlandsche. Toeristen bond A.N.W.B. dit jaar voor het eerst eru wel op maandag'25 novem ber a.s. in het Hilton-'hotel te Rotterdam een recreatiestudiedag. Nederlands-Ambonese commissie geïnstalleerd DEN HAAG, 7-11. De minister van Maatschappelijk Werk, mevrouw drs J. F. Schouwenaar-Franssen, heeft in de vergaderzaal van het departe ment de gemengde Nedérlands-Am bonese commissie van bijstand ge ïnstalleerd, die onder voorzitterschap staat van de heer J. Schipper, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. De commissie zal van ad vies dienen over maatschappelijke vraagstukken, die met een voortge zet verblijf van de Ambonezen in ons land samenhangen. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 1 nov.: Jan Johannes, z. van Joost Schouls en Johanna van den Bos (Zierikzee); 1 nov.: Monica, d. van Theodorus Flikweert en Ineke van der Werve (Zierikzee); 4 nov.: Petrus Johannes Jacobus, z. van Adrianus Johannes Jacobus van Meel en Maria Mathilde van Dende ren (Zierikzee); 5 nov.: Edith Johan na Mechtilde, d. van Jan Tuinman en Aldegonda Wilhelmina Drehsen (Zie rikzee); 6 nov.: Lisette Alexandra, d. van Marius Willem dc Bruine en Antje Christina van der Jagt (Wes- terschouwen). Gehuwd. 1 nov.: Jacob de Waal, 25 j. (Bruinisse) en Pielernelia Klip- pel, 23 j. (Zierikzee). Overleden. 4 nov.Marinus Jacobus Giljam, 69 j., gehuwd ge weest ïVict Johanna Bal (Bruinisse). ZIERIKZEE, 7-11. De U.V.V.-„post- zegeldames" gaan weer van start in het P.T.T.-kantoor met hun zegen rijk werk van de kinderpostzegel- verkoop. Op dinsdag 12 november a.s., des morgens negen uur, zullen in de hall van het postkantoor inge richte tent, de eerste zegels worden verkocht aan burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. Voor de maanden november en december is een schema opgesteld. Alleen in de morgenuren zullen de dames zitting hébben in het ..kinder postzegelkantoor" van 9.00-11.30 uur. De periodes lopen van 12 november tot en met 6 december en van maan dag 16 december tot 27 december. We hopen dat de dames weer een groot sukses zullen hebben, want niets is zo triest dan „in een hokje zitten" en de adspirant-klanten zien voorbij draven. Gerekend mag wor den dat de behoefte aan zegels een doorlopende is. Welnu, dan is er stellig een afzetgebied voor heel veel kinderzegels, want met het kopen daarvan slaat men ettelijke vliegen in één klap. Drijvende bok gezonken bij keersluis ZIERIKZEE, 7-11. Een drijvende bok van de firma M. v. d. Marei, slopersbedrijf te Viane, is nabij de keersluis in de Nieuwe Haven ge zonken. De bok werd gebruikt bij herstelwerkzaamheden aan de sluis. De gezonken bok verspert de sluis niet, want het gevaarte is westelijk van de sluis gezonken. De bok schijnt te zijn verlagerd, is scheef komen te hangen en bij opkomende vloed deels gekapseisd en volgelopen. Ter berging van de bok is een sterkere collega ingezet, de „Jonathan" uit Nieuw Lekkerland, maar deze bok was er donderdag nog niet in ge slaagd afdoende assistentie te ver lenen. Men achtte het gisteravond waarschijnlijk dat nog een tweede drijvende bok voor 'klaring van het karwei zou moeten worden ingezet. Dit vermoeden bleek juist, want een tweede bok 'lag heden (vrijdag)-mor- .gen afgemeerd in dc 'haven tegen over de Nieuwe Boogeidstraat. Wel licht zal zelfé een derde bok nodig zijn, om het obstakel te bergen. Vergadering Waterschap „Schouwen-Duiveland" Op dinsdagmiddag 19 november wordt in hotel „Concordia" alhier een algemene vergadering gehouden van 'het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland. Uit de oproe pingsbrief aan de leden van de al gemene vergadering blijkt dat me dedelingen zullen, worden gedaan o.a. betreffende de dijksverzwaring Zonnemaire (eindoplevering had op 13 september 1963 plaats), opruiming SPORT VOETBAL Burgh I-Zierikzee I Zondag a.s. vinidt de grote derby van Schouwen-Duiveland plaats: Burgh-Zierikzee. Deze spannende wedstrijd trekt altijd veel publieke belangstelling. Dit jaar staan de beide ploegen precies gelijk op de ranglijst, zodat van een voorspelling beter kan worden afgezien. Mogelijk kan een gelijk spel de oplossing zijn. In Zierikzee bestaat veel belangstel ling voor dit treffen, maar ongetwij feld zullen ook uit Schouwen velen naar Burgh 'trekken om zélf te aan schouwen welke vereniging zich dé éterkste zal tonen. Zeemeeuwen-Duiveland 1-2 Na en'ige nederlagen te hebben ge leden waarbij het verschil in doel punten soms vrij groot was, is de laatste 'twee voetbalzaterdagen ge bleken dat Zeemeeuwen weer op de goede weg is. Vorige week kon in Brouwershaven de zege worden be haald (en dit betekende de eerste twee punten). De laatste zaterdag scheelde het maar een haar of de blauw-witten kond entegen Duive- land gelijk spelen. Heit is zover niet gekomen, want de opgelopen 0-2 achterstand werd ingelopen tot '1-2, ondanks verwoede pogingen gelukte het niet de gelijkmaker te scoren. Het tegenpumt werd gescoord door Jan v. d. Maas, ongeveer 18 min. na die rust, die met een 0-2 stand in ging. Zeemeeuwen verdiende onge twijfeld de gelijkmaker maar voor het Duivelandse doel werden te veel mooie kansen 'gemist. BADMINTON Henricus I-Zierikzce 0-8 Dinsdagavond j.l. speelde de bad mintonclub „Zierikzee" haar tweede uitwedstrijd, en wel tegen „Henri cus I" uit Breda. Deze wedstrijd werd voor Zierikzee een ware triomf daar alle acht partijen gewonnen werden, dus een 8-0 overwinning voor Zierikzee. Het bleek wel dat Henricus I de zwakke partii in deze afdeling is. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: H.E.: P. Passchier-G. v. d. Tholen 0-1 (7-15, 4-15); A. Kosmeijer-J. van Vossen 0-1 (3-15, 5-15). D.E.: inej. H. de Groot-movr. A. Wieringa 0-1 (3-11, 2-11); mej. Klaassen-mevr. E. Hage 0-.1 (2-11, 11-5, 4-11). G.D.: mej. Klaassen/P. Passchier-mevr. E. Ha- ge/G. v. d. Tholen 0-1 (6-15, 6-15); mej. 'De Groot/J. F. A. Storm-mevr. Wieringa/J. van Vossen 0-1 (1-15, 2-15). H.D.: A. Kosmeijer/J. F. A. Stonm-G. v d Tholen/J van Vossen 0-1 (8-15, 9-15) D.D.: mej. De Groot/ mej. Klaassen-mevr. Hagc/mevr. Quant 0-1 (3-15, 1-15). Totaal-score voor Zierikzee dus 8-0. DAMMEN Damvereniging „Zierikzee" Uitslagen d.d. 1-11-1963 K. B. Ilogerland-J. M. Kostcnsc 1-1; J. P. Gelcijnse-W. Sloutjcsdijk 2-0; J. Huigens-F. Roggeband 2-0. van bunkers, wijziging gemaal Zuid hoek. opruimen Viane-sluis en het aanbrengen van slijtlagen. Verder komt aan de orde de 'bovenbouw van 's-Landskamer en het in orde bren gen wegdek op Schouwsedijk, Oude Polderdijk, Noord-Bosweg, Capelle- weg enz. Het aanbrengen van de slijtlagen is uitgesteld tot voorjaar 1964. In bespreking komen verder enige voorstellen van het dagelijks be stuur, o.a. tot verkoop van enige percelen grond aan de provincie ten behoeve van aanleg toegang tot de Oosterscheldebrug en aanschaffing van materieel voor het onderhoud van de waterleidingen. Het d.b. stelt verder voor de aankoop van een huis, schuur en erf in de Zuidhoek. BURGH Was-demonstfütie-avond Dat de huisvrouw niet meer met de wekelijkse was overhoop be hoeft te zitten is een dezer dagen bewezen op een prachtige demon stratie-avond in hotel Bakker te Burgh, waar de fa. Weltevreden uit Zierikzee demonstreerde met de be kende volautomatische Constructa- wasmachines. Voor deze avond bestond grote be langstelling en de aanwezige dames en ook heren hebben hun ogen uit gekeken naar de nieuwste wasme- thodes, waarbij men haast aan een robot-wasvrouw gaat geloven. Geen druppeltje zweet behoeft de heden daagse wasvrouw meer te laten, in tegenstelling met het weik aan de vroegere dampende en stomende waskuipen. De importeur der was machines had ter afwisseling gezorgd voor een aantal komische films waarom hartelijk gelachen is. De grootste attractie waarbij een licht gewicht strijkijzer, een elektrische koffiemolen en nog andere waarde volle artikelen voor blijde en dank bare gezichten zorgden. Het was een zeer geslaagde avond. HAAMSTEDE Verkiezing ambtsdragers Hervormde Kerk Op de gehouden gemeente-avond van de Ned. Hervormde Keik te Haamstede werden herkozen de he ren L. Hanse als ouderling-kerk voogd' en J. van Dijke als diaken. In twee vacatures werd voorzien door verkiezing van de heer H. M. Zijta als ouderling en de heer A. D. Dale bout als d'ia'ken. Door de kerkelijke ontvanger werd de rekening over 1962 en de begro ting over 1963 besproken. De totale inkomsten bedroegen f 21440,99, ter wijl dé uitgaven een bedrag te zien gaven groot f 20133,77. Met nog een kleine in te vorderen post was er een goed slot .van f 1417,12. In deze bijeenkomst werd medege deeld dat uit de koliekten ruim f 11.000 was binnen gekomen, maar uit de vrijwillige bijdragen slechts f 4600. Tooh is de kerkvoogdij en de kerkeraad dankbaar voor de ge brachte offers. De collecte, op dankdag gehouden, hoewel nog niet helemaal afgerond, was hoger dan in 1962. Er is nu reeds f 3900 binnengekomen voor daakonie en kerk samen. Binnen afzienbare tijd» zal een be sluit genomen moeten worden om te komen tot verbetering van de zit plaatsen in de zomerkerk. Een en ander zal nog nader 'bezien moeten worden en men hoopt dan ook hier over de gemeente voorstellen te doen Tot slot van 'de avond hield ds. L. Boer een inleiding over het leven van de Déense dominee-dichter Kay Munk. Zondagsschoolleerlingen verzorgden de zieken met fruit HAAMSTEDE, 7-11. Daartoe uit genodigd door het personeel van de zondagsschool „De Zaaier" hadden verschillende fruitkwekers fruit be schikbaar gesteld ten béhoeve van een attentie aan de zieken en ouden van dagen in Haamstede. Het perso neel der zondagsschool heeft dit fruit verwerkt in een groot aantal keurig opgemaakte fruitbakjes. Di verse 'kinderen der zondagsschool hadden leuke teksten getekend of geschreven. Aldus verpakt stonden een 250 bakjes opgesteld tijdens de dankstond voor het gewas en arbeid. In de miiddag werd eerst met Üe zondagssChool'kin'deren een klein spellet j es-programma afgewerkt, waaihij ook van het fruit werd ge snoept. De groteren kregen daar-na opdracht om de bakjes bij de ver afwonende ouden van dagen en zie ken 'thuis te bezorgen. De kleuter klasse mocht er voor zorgen dat de in de dorpskom wonende mensen hun bakje ontvingen. In het rusthuis werd voor iedere kamer een bakje afgeleverd. Ook de zieken die opge nomen zijn in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee wer den niet vergeten. Dat deze attentie door de dankbare ontvangers op ho ge prijs werd gesteld, valt niet te verwonderen. Het peraoneel van de zondagsschool „De Zaaier" kan dan oök met genoegen terugzien op een mooie dankdag-schenking. Als adres, lijst werd gebruik gemaakt van de lijst die samengesteld is voor de jaarlijkse rijtoer der ouden van da gen. Mocht het blijken dat toch nog iemand is overgeslagen, dan zou de voorzitter van het zondagsschoolbe stuur, de heer P. Heijboer, hier gaarne bericht over ontvangen. ELLEMEET Onze ex-dorpsgenote W. Steen- land, slaagde dezer dager, in het Iterson ziekenhuis te Gouda voor het verpleegstersdiploma A. ZIERIKZEE Kindje verdronken Heden (vrijdag)-morgen is het 2- jarig dochtertje van de heer K. op een onbewaakt ogenblik in het wa ter van de Zoete Gracht terecht ge komen. De heer J. zag het meisje drijven, maar eenmaal op de wal gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn gewdken. Het stoffelijk overschot van het kindje is overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Departement van Handel en tyijverheid De Zeeuwse leden van het Depar tement van Handel en Nijverheid maken heden (vrijdag) een excursie naar Schouwen-Duiveland. Heden morgen stond een bezoek aan 'het bedrijf van Smit Bolnes N.V. op het programma. Na een lunch in „Mondragon" wordt vanmiddag een tripje gemaakt naar Renesse, waar het gezelschap wordt ontvangen op de Outward Boundschool. OUWERKERK Culturele Vereniging „De ballade van een soldaat" was de titel van de Russische film, die op de eerste avond in het seizoen van dé Culturele Vereniging werd vertoond. Tot sekretaris van de ver eniging is benoemd de heer M. K. Romeijn en tot bestuurslid de heer J. J. Smits. Scheepvaartberichten Ameland (t.), 8-11 te Buenos Aires verw. Attis, 7-11 van Kingston naar Puer to Limon. Japara, 7-11 van Port Sudan naar Suez. Kelletia (t.); 8-11 te Lattakia verw. Koratia (t.), 7-11 rede Kandia. De Veiligheidsraad komt volgende week dinsdag by een om te spreken over het in gebreke bly ven van Zuid- Afrika te voldoen aan de V.N.-reso- Iuties over de apartheid. Bij een ontploffing, die zich don derdagmorgen in een laboratorium van een farmaceutische fabriek in Melun heeft voorgedaan, zijn drie doden gevallen. Voorts werden 22 mensen gewond, -van wie verscheide- nen zwaar die in ziekenhuizen wer den opgenomen. ALKMAAR. In Alkmaar is de ze venjarige Rudy Stokman in de Nieuwpoortlaan, nadat hij van zijn fiets gevallen was. die hij daags te voren voor zijn verjaardag had ge kregen, overreden door een passe rende vrachtauto, bestuurd door een buurman van 'de familie Stokman. Het jongetje was op slag dood. HOOGKARSPEL. In Hoogkarspel 'is de negenjarige P. Duin, na van een klimrek bij de b.Lo.-school te zijn gevallen, overleden. Het kind was eerst naar een ziekenhuis in Hoorn gebracht. Toen het van daar naar een auto werd gedragen voor vervoer naar een ziekenhuis in Am sterdam, is het overleden. Een federale jury in Newark (New Yersey) heeft donderdag de 38-jarige Russische chauffeur Igor Iwanov en de 38-jarige Ameri kaanse technicus John Butenko schuldig verklaard aan spionage voor de Sowjet-Unie. Zij kunnen hiervoor ter dood worden veroor deeld. BRUINISSE Filmvertoning op jaarve In het Ned. herv. verenigingsge bouw hield donderdagavond de afd. Bruinisse van het Groene Kruis haar algemene jaarvergadering, onder lei ding van de heer J. D. de Korte, die de talrijke aanwezigen een welkom toeriep en voorging in gebed. Het jaarverslag van de sekretaris- penningmeester gaf blijk, dat 1962 een zeer rustig jaar was geweest. Het Groene Kruis-werk funktioneer- de uitstékend. In de loop van 1963 echter vertrok de wijkverpleegster zuster C. H. Oranje naar Breda, zij werd opgevolgd door zuster J. Krij ger,. die thans enkele maanden in funktie i». De aftredende bestuurs leden de heren dokter K. vdn Leeu wen en W. van' der Have werden met bijna algemene stemmen herko zen. De rekening sloot echter met een nadelig saldo van ruim f 2.300, en daarom was contributieverhoging in 1963 noodzakelijk. Hiervoor was in 1962 volmacht verleend. Teneinde het Groene Kruis-werk weer meer in de belangstelling te plaatsen, was deze 'keer voor het eerst aan deze avond een filmvoor stelling verbonden. De rondvraag leverde weinig op en met deze filmattraktie had het bestuur zeker in de roos geschoten. Aan de oproep om vooral de vrou wen en moeders naar d'c vergade- gadering Groene Kruis ring te doen komen, was goed ge volg gegeven. Ruim tachtig procent van de opgekomenen bestond uit vrouwen. Gewrichtsrheuma In de eerste film werd op sugges tieve wiize getoond, welke gevaren onze jonge 'kinderen en 'kleuters be dreigen, in jen rondom ons huis. In de tweede film werden de gevolgen van de gewrichtsrheuma behandeld, maar vooral de bestrijding ervan. Hier 'is de wil van de patiënt om mee le helpen uiterst belangrijk. De riieuma-patiënt moet tot aan het uiterste van zijn krachten gaan, om zijn revalidatie te bewerken. Dokter Van Leeuwen gaf 'bij beide films de nodige toelichting. Zuster Kloet uil Goes, die als provinciaal verpleeg ster .speciaal belast is om de belan gen van de rheuma-patiënten 'in Zeeland te behartigen, verleide van haar werk. Voor de rheuma-paiiënt kan ook in Zeeland gelukkig veel worden gedaan. De koslen kunnen gedragen worden door diensten van sociale zaken, door hei; rheumafonds en door andere instanties. Nadat de voorzitter er nog zijn voldoening had over uitgesproken dat zoveel vrouwen tegenwoordig waren geweest, sloot de sekretaris dc vergadering met dankzegging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 3