MmnA Gastenoverzicht 1962 toont cijfers van Westhoek-toerisme Met VELPON zie je er geen barst van! Amerikaanse voedseltentoonstelling in de R.A.I. geopend STAD EN EILAND PECTORAAL TIEN „Sowjet-Unie in '70 eerste land ter wereld" Herdenkingsdienst te Groningen acht omgekomen kweekschoolleerlingen Toeneming van bezoek uit West-Duitsland Ingezonden mededeling Kracht vau vrije wereld rust op landbouwpolitiek WESTERSCHOUWEN. 7-11. Het gastenoverzicht 1962 (uitgegeven door de Vereniging van Nederland se Gemeenten) van de gemeente Westerschouwen is verschenen. Er zyn reeds eerder tellingen gepubli ceerd. doch deze cijfers lagen veel hcger dan hetgeen in dit fraaie drukwerkje wordt aangegeven. De cijfers zijn afkomstig van de gege vens die verschaft worden door in levering van de bekende kaarten waarop de personalia van de gast zijn vermeld. Nu we deze cijfers onder de loupe nemen is wel duidelijk dat een af name van de inlevering geconsta teerd kan worden, omdat in verge lijking met 1961 een vermindering plaats gehad zou hebben van een aantal gasten. Cijfers: 1961 32.100, in 1962 31.900. In overnachtingen ge rekend zou de belangstelling ten opzichte van het vorige jaar met ruim 2 procent zijn achteruitgegaan In 1962 zijn ca. 371.200 overnach tingen geregistreerd tegenover 380.250 in 1961. Deze achteruitgang is, zoals de sa menstellers van dit overzicht bij de secretarie 'informeerden, niet geheel Hotels Pensions Gemeubileerde kamers Zomerwoningen Kamperen Huisjesterx*einen Vakantie- oorden 10560 Aanvullende en gedeeltelijk geraamde opgaven 15414 Totaal 1962 Totaal 1961 ZIERIKZEE Vergadering Stad en Lande Op woensdag 20 november a.s. wordt In „Mondragon" een vergade ring gehouden van de Ver. Stad en Lande. Als spreker treedt op dr. J. Huizinga, antropoloog te Utrecht, die het onderwerp „Opgravingen op Schouwen" zal inleiden. HAAMSTEDE De bibliotheek Het bestuur van de -bibliotheek te Haamstede verzoekt ons mede te dëlen. dat ook nu weer een groot aantal boeken aanwezig is voor uit lening aan de bevolking. Elike don derdagmiddag kan men voor een goed boek in de oude kleuterschool terecht, waar de heer Vlaarrder voor de lezèrs 'klaar staat. NIEU WERKER K -— Bij het op 6 november te Goes gehouden examen, ter verkrijging van het Vakdiploma Kruideniers waren, slaagde o.m. onze dorpsge noot de heer Bram de Bil M.Nz. Ingezonden mededeling in overeenstemming met de werke lijkheid. Voor een deel is deze te wijten aan enige onnauwkeurighe den in de registratie van het bezoek in de hotels te Burgh-Haamstede en in de gemeubileerde kamers te Re- nesse, alsmede aan de omstandig heid dat voor de sector van de zo merwoningen, zulks in tegenstelling tot het vorige jaar, alleen de beta lende gasten in de i*egistratie zijn betrokken. In dit opzicht is de sta tistiek 'nauwkeuriger dan vorig jaar. Geconcludeerd kan worden dat on danks de ongunstige weersomstan digheden in het hoogseizoen, de to tale omvang van de vakantiedrukte in Westerschouwen op eenzelfde ni veau is gebleven als in het vooraf gaande jaar. Uit het overzicht blijkt dat geme ten aan de aantallen overnachtingen het Nederlandse zowel als het be-, zoek van de niet uit west-Duitsland afkomstige buitenlanders enigerma te in omvang is afgenomen. Het be zoek uit west-Duitsland daarentegen geeft een toeneming te zien van 3 procent. Hieronder het overzicht van het aantal overnachtingen per logies- vorm in 1962. N.landers B.landers Totaal 4994 3715 8709 6813 1707 8520 23412 5929 29341 45092 4430 49522 24183 11650 35833 170869 39971 210840 12980 25974 2420 15414 28394 301361 69795 371156 311811 68471 380282 Landbouwprijsindexcijfer sterk gestegen DEN HAAG, 7-11, Volgens me dedeling van 'het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het al gemeen 'landbouwprijsindexcijfer in september 111 tegen 103 in augus tus en 97 in de overeenkomstige maand van vorig jaar (1949-50 1952- 53 100). Het groepsindexcijfer voor akker- bouwprodukten daalde met 2 pun ten tot 112. Vergeleken met septem ber 1962 (110) steeg het echter met 2 punten. Het groepsindexcijfer voor vee- houdërijprodukten onderging een flinke stijging, n.1. van 100 tot 111 als gevolg van de hogere prijzen voor bijna alle produkten in deze sector. Ten opzichte van de over eenkomstige maand van vorig jaar (94) bedraagt de stijging 17 punten. Het groepsindexcijfer voor kosten factoren bleef onveranderd (166) of 7 punten hoger dan in september 1962. Ingezonden mededeling Per logiesvorm heeft het vakan- ticbezoek aan Westerschouwen van 1961 op 1962 een ongelijk verloop ge had. De uitkomsten voor de logies- vormen hotels, gemeubileerde ka mers en zomerwoningen geven een vermindering van het aantal over nachtingen te zien. In de 'pensions en op de kampeer- en huisjester- reinen is de drukte toegenomen. Opmerkelijk is de grotere belang stelling voor de kampeerterreinen in de badplaats. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg gehad, dat er in 1962 meer dan 2/3 deel van de vakantie- drukte bepaald werd door het be zoek aan de kampeer- en huisjes terreinen. De kampeerterreinen. Als we de herkomst der gasten een9 bekijken, dan blijkt het bezoek uit vrijwel alle delen van ons land te zijn afgenomen. De overnachtin gen uit de Rotterdamse agglomera tie en de provincie Zeeland zijn het sterkst in aantal gedaald. In het verminderde aantal overnachtingen van Rotterdammers van rond 15500 is evenwel een belangrijk gedeelte begrepen dat voor 1962 als onbe kend is gerubriceerd. Dit betreft n-1. de overnachtingen van Rotterdam mers in aanvullende en gedeeltelijk geraamde, doch niet naar herkomst gebied gespecificeerde opgaven voor de vakantie-oorden. Van het Duit se bezoek is ruim tweederde deel afkomstig uit de grote steden in het Roergebied. Landgenoten en buitenlanders. De verhouding tussen de Neder landse en buitenlandse belangstel ling voor el'k van de diverse logies- vormen is evenwel in de meeste sectoren gewijzigd. In de sectoren hotels, pensions, zomerwoningen, huisjesterreinen en vakantieoorden is ten opzichte van het vorig jaar het aandeel van de buitenlandse va kantiegangers in de totale vakantie- di-ukto toegenomen. In de belang stelling voor de gemeubileerde ka mers en het kamperen daarentegen is een verschuiving ontstaan ten gunste van het Nederlands bezoek. In de-laatstgenoemde, sector is zelfs het aandeel van de buitenlandse va kantiegangers in de totale drukte, als gevolg van de zowel relatief als absoluut veel sterkere toeneming van het Nederlandse bezoek aan de kampeerterreinen gedaald van ruim 43 procent in 1961 tot ca. 33 procent in 1962. Nog meer dan in het vorige jaar het geval geweest is, hebben de huisjesterreinen bij elke catego rie van bezoekers met uitzondering van de groep van niet uit West- Duitsland afkomstige gasten de meeste belangstelling getrokken. Evenals in vele andere kustge- meenten verblijven ook in Wester schouwen de Duitse vakantiegangers langer dan de Nederlandse gasten, terwijl deze laatste categorie weer gemiddeld langer blijft dan de gx-oep overige 'buitenlanders. De verdeling van de overnachtin gen over de maanden van het jaar geeft voor 1962 een wat gunstiger beeld dan in 1961. De vakantiedruk te is in niet onbelangrijke mate van de maanden juli en augustus naar de maand juni verschoven, wat ver moedelijk met de slechte weersom standigheden in het hoogseizoen sa men hangt. Deze verschuiving heeft in alle logiesvormen plaats gevon den. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: AMSTERDAM, 7-11. De landbouw biedt de beste kansen om het At lantisch deelgenootschap verder uit te voeren. De vice-president der Verenigde Staten, Lyndon B. John son, zei dit gistermorgen in de korte rede waarmee hij in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam de Amerikaan se voedsel- en landbouwprodukten- tentoonstelling opende. De banden tussen Amerika en Nederland, zo zei hij, worden door ons in hoge ere gehouden. Maar wij hébben dezelfde gevoelens voor de vele gemeenschappelijke banden tussen Amerika en geheel Europa. Het belangi-ijkste doel van het Ame rikaanse beleid en zijn program ma's is thans, op deze gemeenschap, pelijke 'banden, gemeenschappelijke waarden en gemeenschappelijke as piraties een doeltreffende en goed functionrende steun voor ons Atlan tisch deelgenootschap te bouwen. Wij hebben om dit deelgenoot schap verder uit te voeren geen be tere kansen dan op 'het gebied van de landbouw. Wij, Atlantische vol keren, zijn in een hongerige wereld BURGH, 6-11. Een flihk aantal 'be langstellenden heeft dinsdagavond met grote aandacht gekeken en ge luisterd naar een lezing met kleu rendia's over een door de heer en mevr. van Citters-Bolömy gemaakte bergtrip door een gedeelte van de Rooky Mountains in British Colum bia. Deze laatste provincie is de meest westelijke van Canada. In een van de grootste steden studeert en werkt hun zoon Ab voor zijn toe komstig scheikundig ingenieursexa men. Het Nutsdepartement afd. Haam- stede-Burgh heeft tot nu toe regel matig 'gastsprekers en voordrachts kunstenaressen laten komen met grote namen, doCh de belangstelling nam regelmatig af. De t.v. zou een der hoofdoorzaken hiervan zijn. Het bestuur heeft «nu enige avonden vastgesteld waarop eigen krachten eens iets naar voren brengen. Hoe deze verandering zich verder gaat ontwikkelen weten we uiteraard niet, doch de avond van woensdag was wel een bijzonder succes. Jhr. en mevr. van Citters bezochten deze zomer hun zoon voor enige maanden en in die vakantie maakten ze een bergtrip van 4000 'km. per auto door de Rocky Mountains, een der lang ste bergruggen ter wereld. Op leuke wijze elkaar afwisselend 'hebben de heer en mevr. v. Citters deze gehele reis laten zien middels een 400 dia^s in kleuren. Wat niet te zien was werd door bedden verteld. Bepakt en beladen trokken ze met de D.K.W. van 'hun zoon eerst in de richting vain het Goudland, bekend van 100 jaar geleden door de „rus hes" naar het fortuin. De Fraser ri vier en het plaatsje Yale komt men in oude boeken over dit onderwerp veel tegen. Langs Indianenwoningen, echte cowboys en bijna verjaagd door een muggenplaag ging het ver der over zeer fraaie wegen naar Barkexwille, ieen plaats, waar in de goudtijd 50.000 mensen woonden, nu nog maar een 50-ital. De bergen, zijn van een zeldzame schoonheid en voor een groot deel 'bedekt met prachtige bossen. In British Colum bia bestaat 'de grond üit 60 pet. bos, 5 pet. landbouw en 35®pet. woeste grond. Er jwordt nog wat goud ge wonnen uit een mijn. Lupinen zijn vertrouwde bloemen langs de wegen. Prince George is een stad met af schuwelijke architectuur en afbre kende reclame. De provincie Alberta Via een stu'kje van de Alaska-weg naar Anchoraige werd 'de provincie Alberta binnengereden en verder getrokken langs de Peace-rivier. In 'deze omgeving heeft de fam. van Citters een neef die daar een melk fabriek exploiteert. Overal in de enorme bossen ontmoet men de pulp fabrieken voor boa rd-ve rweik ing. Door het Jasper-park reed' het gezel schap weer terug in de Rocky Moun tains, waar midden in de zomer de toppen der woeste bergen 'bedekt zijn met sneeuw. Enorme gletsehers. In de lagere gedeeltes bloeien talloze bloemen en deze stellen zich voor door middel van bordjes waarop hun naam staat. In het ski-centrum Wa ke-Louise werden de latten onder gebonden, terwijl in de Paradisc- valley werd genoten van de Stam pede-wedstrijden. Echte cowboys be rijden hier wilde stieren en paai-den en wie er het langst op blijft zitten is winnaar. Bannf is een 'leuk stadje met mooie gdbouwen. Hier overal op plaatsen waar bosbranden hebben gewoed hetbekende fire-weed 'bloempje. Na de pauze vertelde het echtpaar over hun beklimming van de Mount Ba'ker, 'een top van 3200 meter hoog te. Deze top ligt in de Verenigde Staten, in de staat Washington, wat vanuit British Columbia maar een „stapje" over 'de grens betekent. Aan deze beklimming kwamen water vliegtuigen, 'klimtouwen, veel durf en moed en niet te vergeten de ca- mcx*a te pas. Schitterende opnamen van deze beklimming. Natuurlijk werd odk Vancouver Island bezocht met een veerboot voor 125 auto's. Hierop ligt de pradhtage stad Vic- torin. Terug op 'het vaste land werd de familie Job Bakker (een outi- Buighenaar) bezooht, waarna de tijd verreweg het best gevoede van alle mensen. De kracht van de vrije we- reld rust op een succesvolle land bouwpolitiek. In de communistische landen. Tegenover het succes van de land bouw in de vrije wereld staat heden ten dage het falen van de landbouw onder het communistisch stelsel. Terwijl de leidera van het commu nistische blok ons graag de gedach te willen opdringen dat er tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten een wedloop gaande is om de beste ï-esultaten in de landbouw te bereiken is het voor de gehele wereld zonneklaar - zelfs voor de mensen n de communistische lan den - dat van geen wedloop spi-ake kan zijn. Met de agrarische presta ties in het westen kan geen com- munistisdh land zich meten. De i-esultaten van de landbouw onder een communistisch stelsel bi-engen niet alleen het dogma van de communistische leer in discre- diet, ze bewijzen ook het volk dat erop vertrouwt, een slechte dienst. weer om was en per K.L.M.-vogöl de thuisreis werd aanvaard. De voorzitter, de heer N. H. Lysen dankte Jhi\ en mevr. van Citters bij zonder en bood mevrouw bloemen aan. Op 20 november bezoekt de af deling per bus de motorenfabriek Smit Bolnes te Ziei'ikzee. Opgave is nog mogelijk, doch graag spoedig bij de heer Lysen. Gezondheidstoestand geredde mijnwerkers „bijzonder goed" SALZGITTER (Neder-Saksen, 7-11 De omstandigheden in aanmerking genomen is de gezondheidstoestand van de donderdag uit de ijzererts mijn geredde elf mijnwerkers „ver bazend goed". Dit deelden dondei-dagavond ge neesheren imee van de twee zieken huizen waar de mannen verpleegd worden. Zij hebben slechts snijwon- den of schrammen. Van enkelen is 'de bloeddruk hoger dan normaal. ■De mijnwerkers wilden niet op afzonderlijke kamers verpleegd wor den. Leg ons maar bij elkaar, want we zijn die twee weken onder de grond) ook met elkaar opgetrokken, zeid'en zij. Men gelooft dat hun psy chische toestand' meer verzorging behoeft dan hun lichamelijk welzijn. Sommige van de elf, die veertien dagen lang de dood) in het 'gelaat hebben gezien1, braken na hun red ding in huilbuien uit en allemaal toonden zij zich uitei-st nerveus. Middenstandsverbond over lonen en prijzen DEN HAAG, 6-11. Het bestuur van het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen is van oor deel, dat de komende looncorx-ectie voor het midden- en kleinbedrijf in zijn algemeenheid een zware last gaat betekenen en dat voor zover de kostenstijging in het midden- en kleinbedrijf de produktiviteitsstij- ging overtreft, het meerdere in prin cipe in de prijs moet kunnen wor den doorberekend. Voorts meent 'het bestuur van 'het N.V.M. dat het vrijere loonbeleid ook een vrijer prijsbeleid met z'idh za!l moeten bren gen en dat dus de thans geldende i*egels voor het prijsbeleid niet ge handhaafd 'kunnen blij ven, dat voor alsnog de regering 'geen maatregelen tot afremming van de consumptie dient te nemen, maar eerst de ont wikkeling van de effectieve vraag zal moeten worden afgewacht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te A'kkium: kand. M. J. Elfferich, Leiden; te Meppel (vac. 'di-. J. Ohr. Fritzs Che)W. A. Verheij, Aohlum en Hitzum. Bedankt voor Putten (vac. H. G. A'bma): J. v. Rootselaar, Delft; voor Weesp (vac. F. C. Bosboom): J. Smit, Lopïk. Ger. Kerken Tot wetenschappelijk hoofdambte naar in de litteraire faculteit van de vrije universiteit is benoemd dr. M. J. Mulder, VTaardingen. Chr. Ger. Kerken Tweeetal te Schiedam: B. Bijle- veld, Bussum en P. v. Zonneveld, Bennekom. MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Emmcloord EMMELOORD, 7-11. De officiële noteringen luiden als volgt (in gul dens per 100 kg., tel er prijs af boer- derij): Consumptieaardappelen binnen land: Bintje 35 mm klei opw. f 11- 12,50; Eigenheimer 35 mm klei opw. f 11,50-15,00. Consumptieaardappelen export.: Bintje 45 mm klei opw. in 1 maat f 11.00. Voei-aardappelen f 3,00-4,00. Zware verantwoordeiykheden. Door dit falen van de landbouw in de communistische wereld rus ten op ons in het westen - en op het Atlantisch deelgenootschap - zwai-e verantwoordelijkheid voor wat betreft de toekomst. In deze we igeld worden elke seconde vier kin deren geboren - meer dan 300.000 per dag. In de loop van de eerste zestig jaar van deze eeuw nam de wereldbevolking met 1.4 miljai-d toe. In de laatste veertig jaar van deze eeuw zal de bevolking met nog eens 3.4 miljard toenemen. Tegen het jaar 2000 zullen er elke dag zes miljard mensen gevoed moeten worden, terwijl dit er op het ogen blik nog drie miljard zijn. Wil aan deze grote verantwoor delijkheid het hoofd worden gebo den - wil de wereld de ellende van honger op veel grotere schaal dan wij ons kunnen voorstellen be spaard blijven dan zullen wij in het Atlantisch deelgenootschap noodzakelijkerwijs een zeer groot deel van die last moeten dragen. Wij kunnen in de tijd die ons rest, hoezeer wij ook met vertrouwen de uiteindelijke vooruitgang in an dere gebieden tegemoet zien, slechts zeker zijn van voldoende succes waar het de 'boerderijen en gronden in de eigen landen betreft. Ingezonden mededeling RED BAND Het blauwe busje voor 'n kwartje Tien jaar geleden de sluiting bij Ouwerkerk en nog eens tien jaar te rug de hongerwinter. Die kwam in nov. 1943 eerst goed op dreef. Het verschralingsproces van de gaarkeukensoep had al bijna alle mogelijke gradaties omlaag doorlo pen, totdat een vindingrijke geest op het idee van de suikerbieten kwam. Altijd als we een biet zien „spreekt" hij n-og tot ons. De soep werd wel wat dikker, maar de weeë, kleffe smaak is onvergetelijk voor allen, die eens snoepten van deze brijDe bieten waren er eerst. Toen kwamen de bollen. Ze zijn - voor zover ons bekend - nooit door de gaarkeuken soep gedraaid. Men kreeg ze privé op een aardappelbon. Alle mensen vergisten zich in de bollen. Men ging ze aardappelig bewerken en na over gieten met wat heet water, aardap pelig opeten. Dat gaf uitgebreide maag- en ingewandsbenauwenissen, want de bol at men uiteraard niet voor de lol. De novembersoep had het aroma van het experiment, maar eerst de decembersoep daalde af tot de diep ste krochten van wansmakelijkheid. Dat zat in de vorst, die ook toen krullen op de ruilen trok en zelfs in dubbele mate, want stooksel was er niet en het' „gezellige mensen sto ken kolen", is bepaald van veel la ter tijd. De vorst trof ook de schaar se piepervoorraden, die nog in het geteisterde land aanwezig waren en uit landbouwstreken in de nacht met levensgevaar naar de steden werden gebracht. De talloze bevro ren piepers werden niet „ausselec- tiert", maar verdwenen in de ketels. Een inventieve geest voegde daar dan verder bietenpulp en rode kool- slierten aan toe. Dit mengsel was slechts door enkele uitverkoren vol houders te slobberen. Hield men het binnen, dan had men het binnen, want verder was er nog slechts per week de vier onsen klef en slijknat brood en de bietenkoekjes. Samen stelling van deze koekjes uit de rau we biet vergde op een noodkachel ongeveer vijf uur, als men het seri eus deed en het maximum aan bie- tenstroop wilde halen, want onze bietjes waren uiteraard ook op de bon. Maar wat ook over Ouwerkerk en over bietjes. De caissons liggen als wat verdwaalde mastodonten bij een stevige dijk en een goed georgani seerd korps handelslieden roept ons toe, smeekt ons, beveelt ons om maximaal te consumeren en straks zal men eens zien wat. Sint er alle maal in wil proppen. Hcu& niet al leen brood, aardappelen en bruine bonen, maar vast ook toet speculaas, chocolade en kip en koek en ringe tjes en balletjes en drups en taart en melk en ananas en pakjes soep en noten en vis en rccrug, wijn, wild, en nog onvoorstelbaar veel meer, waar een mens buiten zou kunnen, als het moest. Twee maal tien jaar. De wereld - althans ons wereldje - is tweemaal veranderd. Waarmee wc maar loil- Icn zeggen, dat toe bieten weer rus tig op een hoop kunnen zien liggen en die caissons, ach die liggen'zo stil verankerd en eenzaam aan de peripheric van dit eiland. Vooral in wintertijd komen er zelden mensen! EILANDMAN. Uitlatingen van Chrocs jtsjov: MOSKOU, 7-11. De Sowjet-Rus- sische minister-president en partij leider Nikita Chroesjtsjov heeft donderdagavond op een ontvangst in het Kremlin ter gelegenheid van de herdenking van de 46ste ver jaardag van de oktober-opstand van 1917, die door een tweeduizend gas ten werd bezocht, verklaard, dat de Sowjet-Unie „in 1970 het eerste land ter wereld zal zijn". (Eenzelfde voor spelling werd gedaan in het in 1961 goedgekeurde programma der Russi sche communistische partij). Hij zei ook ervan overtuigd te zijin dat de breuk in de betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek zal worden geheeld. Ohroesjtsjef, die een half dozijn heildronken uitbracht, 'herhaalde de waarschuwing aan de Verenigde Staten, dat zij Cuba niet moesten aanvallen. „Wij zijn voorstanders van een vreedzaam samenleven met de Verenigde Staten in internatio naal verband. Doch indien Amerika Cuba aanvalt, kan hiervan geen sprake zijn. Dan zal er oorlog zijn", verklaarde hij. Hij voegde hieraan toe: „De Ver enigde Staten zijn vooral tegen het revolutionaire 'bewind op Cuba ge kant, om'dat dit eiland zo dicht bij hen ligt. Doch voor de revolutie geldt hetzelfde als voor een vrouw, die een kind veiwadht: zij zal dit baren waar en wanneer zij dit wenst", aldus Chroesjtsjef. De „geest van Moskou" Tenslotte, doch niet nadat hij hiertoe was aangezet door de Ame rikaanse ambassadeur Kohier, hief Ohroesjtsjef het glas voor een laat ste heildronk op de „geest van Mos kou". Wel had hij zich eerder in al gemene zin lovend uitgelaten over „internationale vreedzame samenle ving". Ohroesjtsjef zei ook: „De heer Kohier -heeft gezegd dat hetgeen ik vanavond -heb gezegd niet in over eenstemming is met de „geest- van Moskou". Maar ik versta hieronder de „geest om in vrede te willen le ven met alle landen, die dit ook ten opzichte van ons willen doen". Hij voegde hieraan toe: „Wij wil len handel - dat is de „geest Van Moskou". Wij hebben het (beperkte) kern- stopakkoord van Moskou onderte kend en wij zijn bereid ook andere verdragen te tekenen. Ik stel voor om -te drinken op de geest van Mos kou, op vreedzame internationale samenleving en op de wereldvrede. De Amerikaanse ambassadeur Kohier die, naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, het glas niet had willen heffen bij de eerder door Chroesjtsjef uitgebrachte heildron ken, klonk nu 'glimlachend met de Russische eerste minister. dokter C. M. van Hoorn, telefoon (01110)-2080. MIDDENSCHOUWEN: dokter G. J. van der Waarden, Noordgouwe, telefoon (01112)-480. OOSTERLAND-BRUINISSE: dokter J. W. de Putter, Ooster- land, telefoon (01114)-280. DIERENARTS dokter W. A. M. Kalkman,Renesse telefoon (01116)-310. Ingezonden mededeling 103 8-18 was gelezen, werd gezon gen Psalm 103 de verzen 5, 6 en 7. In zijn toespraak ging ds. Luteyn uit van het begin van 'de Tweede brief van Paulus aam de Corinthiërs, hoofdstuk 1 vers 3: „Geloofd zij God, Vader van onze Heer Jezus Christus, Vader der 'barmhartigheid en God van alle vertroosting". Ds. Luteyn memoreerde de grote ver slagenheid die is gekomen over ouders, familieleden, vrienden en vriendinnen van de acht jonge le vens die plotseling zijn wög ge vaagd. „Wat wij elkander telkens hebben voorgehouden als het enige houvast, moet nu met de grootste nadruk in ons midden naar voren 'komen. Wij zijn immers een „Kweek school -met de Bijbel", aldus spreker. GRONINGEN, 7-11. In de „Nieu we Kerk" in Groningen is een so bere maar indrukwekkende samen komst gehouden ter herdenking van de acht leerlingen van de „Kweek school met de Bübel" in Groningen, die maandag j.I. om het leven zijn gekomen bij een ernstig verkeers ongeluk in Borger. Deze samenkomst droeg een beslo ten karakter en werd bijgewoond door de familieleden van de jeug dige slaohtoffers, diverse noordelijke autoriteiten, een vertegenwoordiger van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, leer krachten en leerlingen van de „Kweekschool met de Bijbel" en door deputaties van scholen cn instellin gen, waarmee de kweekschool con tacten onderhoudt. De kerk was tot de 'laatste plaats gevuld met al die genen die uiting wilden geven aan 'hun medeleven met de vele families die in rouw gedompeld werden door deze ramp. Ds. C. M. LUteyn, Nederlands Her vormd predikant in Groningen, die godsdienst doceert aan de „Kweek school met de Bijbel" en die oudste I oma r-nr-d'kant is, had de leiding van deze samenkomst. Nadat Psalm DEN HAAG. De minister van bui tenlandse zaken, mr, J. M. A: H. Luns, heeft mede namens de Neder landse regering aan dc minister van 'buitenlandse zaken, dl*. Soebandrio en de Indonesische regering telegra fisch oprechte deelneming betuigd met het overlijden van de eerste minister van Indonesië, ir. Djooanda Kartawi'djaja. Boeiende lezing oud-burgemeester jhr. Van Citters op geslaagde Nutsavond depart. Burgh-Haamstede

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2