«M.C.D's» LOONOVERLEG REGERING-STICHTING VAN DE ARBEID Protest bij V.S. inzake vervoer van tarwe Lonen in landbouw met 5 omhoog „Wonder van Lengede" niet het eerste in geschiedenis der mijnen Moordzaak Akkrum is opgelost Volgende week overleg prijzen Met „lift naar de hemel" kwamen elf mijnwerkers omhoog ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 november 1963 120e jaargang No. 19477 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Gastenstatistièk Westhoek 1962 Invoering huurverhoging per 1 juli 1964 De redding in Lengede Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 7-11. De overeenstemming, verkregen in het bestuur van de Stichting van de Arbeid, tot een verhoging van het rechtsgeldende loonniveau niet tien procent in twee etappes en tot het waarborgen van een bepaald minimuminkomen en het aanpassen van de sociale uitkeringen (A.O.W. en A.W.W.) wordt Eliolci'ü jg Pakistan door de regering aanvaard. vakbonden hun standpunt inzake de huurverhoging onveranderd handha ven. Wanneer daartoe toch besloten wordt, zullen de vakorganisaties een volledige compensatie, in welke vorm dan ook, verlangen. Di*. G. M. J. Veldkamp, minister van sociale zaken en volksgezond heid, heeft dit meegedeeld na afloop van de donderdagavond gehouden bespreking tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. De regering zal bevorderen, dat op korte termijn wetsontwerpen' bij de Staten-Generaal worden ingediend met voorstellen tot verhoging van de uitkeringen van de sociale verzeke ringswetten per I januari a.s. Mocht blijken, dat de organen, belast met de uitvoering van deze verzekerings wetten, te weten de A.O.W. en A.W. W., de interimregeling invaliditeits wet, de kinderbijslagregelingen en de vaste rente en toeslagen ingevolge de ongevallenwetten, niet in staat zijn deze aanpassing te realiseren, dan zal de regering een voorschot systeem invoeren. De verhoging van deze sociale uitkeringen bedraagt ruim 10 procent, een percentage dat mede afhankelijk zal zijn van het in dexcijfer van de kosten van levens onderhoud. „Ingrijpende operatie" De „ingrijpende operatie op het loonfrent", zoals minister prof. dr. J. E. Andriessen.de in te voeren loons verhoging kenschetste, zal naar zijn oordeel belangrijke consequenties voer het economisch leven hebben. - Met nadruk stelde minister Andries- sen. die ook aan het overleg met de Stichting heeft deelgenomen, dat hij de thans geldende prijsgedragsre- gels wil handhaven en realiseren. Na de invoering van de verhoogde lonen op 1 januari zal een prijsaanpassing gerealiseerd worden, over de modus waarvan volgende week woensdag overleg met het bedrijfsleven zal ge veerd worden. De bewindsman hoopt te kunnen bewerkstelligen, dat de tweede loonronde - per 1 april 1964 - die hij een contractverbetering noemde, zo weinig mogelijk prijscon- sequenties zal hebben. Minister Veldkamp heeft voorts meegedeeld, dat de regering de in voering van een huurverhoging over weegt per 1 juli 1964. Over de om vang en modaliteit van deze huur verhoging zal overleg met het be drijfsleven worden gevoerd. De aanpassing van de loongrenzen en de aanpassing van de premie voor de sociale verzekeringswetten zal niet eerder dan op 1 april gereali seerd kunnen worden. De bewinds man becijferde, dat dat premiestij ging niet meer zal bedragen dan een fractie van een percent. De te nemen maatregelen op sociaal gebied zullen een totaal-bedrag vergen van 400 miljoen gulden. Minister Veldkamp uitte de wens dat het akkoord zal leiden tot een versterking van het gezag en de in terne discipline in het bedrijfsleven. Dat de verkregen overeenstemming zal bijdragen tot een ontspanning op de arbeidsmarkt en tot het verdwij nen van de zwarte Ionen, was even eens een verlangen van de bewinds man. Hij hoopte voorts, dat de mo gelijke invoering van ondernemings gewijze afwijkingen van de loon be palingen in de collectieve contracten, voor de bedrijfstakken zouden mogen bijdragen tot het „witten" van de zwarte Jonep en tot éen voorkoming van de zwarte loonvorming. Minister Veldkamp stelde nadruk kelijk, dat aan de loonsverhoging be langrijke risico's zijn verbonden. Met name dient z.i. een inflatoire ontwik keling te worden voorkomen. De be windsman noemde ook deze risico's voor de regering aanvaardbaar. Dr. I. B. Bölger en drs. D. Roe mers, respectievelijk voorzitter van de Stichting van de Arbeid en voor zitter van het N.V.V., de laatste spre kende mede namens het K.A.B. en het C.N.V., toonden zich verheugd over het feit, dat de regering zich achter het loonakkoord heeft gesteld. ..De vakcentrales zijn verheugd, dat de regering de verantwoordelijkheid heeft willen aanvaarden voor de uit voering van het stichtingsakkoord", aldus drs. Roemers. Hij zeide, dat de Ingezonden mededeling Bij elke St. Nicolaas-surprise zo'n zilverpak ZEEUWS SPECULAAS een dubbele verrassing WASHINGTON, 7-11. Elf grote zeevarende landen zijn voornemens heden (vrijdag) een protest bij de Verenigde Staten in te dienen tegen de Amerikaanse voorschriften ten aanzien van het vervoer van tarwe naar de Sowjet-Unie en de rest van Oost-Europa. De protestnota, die door de Ne derlandse ambassadeur op het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken zal worden overhandigd, is ondertekend door Nederland, België. Groot-Brittannië, Frankrijk, Dene marken^ Wegt-DuitsDand', Grieken land, rtalië, Noorwegen, Zweden en Japan. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Washington verklaarde, dat in de nota bezorgd heid wordt? geuit over de bepaling van president Kennedy, dat de. tar we verscheept moet worden met Ongezond knellen Professor Erik Ask-Upm&rk van de universiteit van Upp sala heeft in het Zweedse me dische orgaan Svensk Laekar- tidning" geschreven, dat het dragen van bretels, sokophou ders, bustehouders, boorden en dergelijke nadelig is voor de gezondheid. Het dragen van lange onderbroeken en slaapmutsen beveelt hij wel aan. KARATSJI, 7-11. Een cholera- epidemie in het district Bogra in Oost-Pakistan heeft al aan 230 men sen hel leven gekost. De afgelopen drie dagen alleen al waren er 87 do den. zo meldt het Pakistaanse nieuwsbureau. In een ander dis trict van Oost-Pakistan zijn vol gens eerder bericht 134 mensen aan cholera gestorven. DEN HAAG, 7-11. De hoofdafde ling sociale zaken van het Land bouwschap heeft zich donderdag be raden over een wijziging van de lo nen in de landbouw. In beginsel werd overeengekomen, om in het kader van de algemene aanpassings verhoging deze per 1 januari 1964 tussentijds met vijf. procent te ver hogen. Besloten werd om op 19 no vember het beraad voort te zetten. De c.a.o.'s in de landbouw lopen op 1 mei 1964 af. Dodelijk ongeval op onbeveiligde overweg DIEREN; 7-11. Een nog niet ge- identificeerde vrouw 19 donderdag- avond omstreeks zeven uur om het leven gekomen toen een diesel-loco motief met goederenwagons op de onbeveiligde spoorwegovergang bij de Geitenbergweg te Dieren een auto greep en. over een afstand van ongeveer 80 meter meesleurde. De vrouw, die naast de bestuurder van de auto zat, werd' vrijwel op slag gedood. De man werd gewond. De vijftigjarige mijnwerker Heinz Kuil, was de eerste, die na twee weken hel daglicht terugzag. Hij moest wel ondersteund worden toen hij boven de grond kwam. Amerikaanse schepen, zo nodig aan gevuld mét buitenlandse scheeps- miimte. De nota zegt, dat de richtlijn dis criminatie van andere zeevarende landen betekent en verzoekt de kwestie opnieuw in overweging te nemen, aldus de woordvoerder. n Groot-Brittannië heeft het voor lopig bewind in Zuid-Vietnam er kend. LEEUWARDEN, 7-11. Naar het A.N.P. van de officier van justitie te Leeuwarden verneemt, heeft de tweede gearresteerde, de landarbei der E. S. donderdagmiddag bekend mevrouw F. Peenstra-Vellinga ver moord te hebben. Zoals békend is maandag de 24- jarige vrijgezel J. K. aangehouden. Twee dagen later zijn oom, de land arbeider S., gearresteerd, die nu bekend heeft de moord te hebben gepleegd. Nader verneemt het A.N.P., dat de gearresteerde landarbeider S. 27 jaar is. Hij heeft bekend de vrouw te hebben gedood en de boerderij in brand te hebben gestoken. Vroe ger heeft hij alg boerenarbeider bij de familie Peenstra gewerkt. BOCHUM, 7-11. Hoewel alge meen wordt gezegd, dat het „won der van Lengede" het eerste geval van redding van mijnwerkers, die reeds dood waren gewaand, is ge weest, bljjkt deze opvatting toch niet juist te zijn. In een handboek over de mijn bouw uit de vorige eeuw, dat een plaatsje hééft in het museum voor de mijnbouw in Bochum, wordt een beschrijving gegeven van een mijn ongeluk in het Franse departement Gard, dat een verrassende overeen komst vertoond met de ramp van Lengede. Op 11 oktober 1862 was als ge volg van het gezwollen water van de rivier de Ceze het water een mijn nabij Bessege binnengedrongen waardoor naar onmiddellijk werd aangenomen honderd mijnwerkers zouden zijn omgekomen. Een 'dag later echter 'klopte een mijnwerker in een mijngang met een houweel tegen het gesteente, waarop na enige tijd een zwak ant woord werd gegeven. Men begon on middellijk met het graven van een gang, en tegen middernacht van de 15e oktober was men zover gevor derd, dat twee van de drie mijnwer kers onder wie een jongen van ze ventien jaar, die zidh in een onder gelopen schacht bevonden, konden worden gered. De derde tyleek tij dens het reddingswerk verdronken te zijn. De twee overlevenden hadden zich op éen plek bevonden, waar zich, evenals in Lengede het geval was, een luchtbel had gevormd, met een druk van 'vier atmosfeer. Wonderbaarlijke redding Op 24 oktober echter, dus dertien dagen na het ongeluk, hoorde een arbeider die op de bodem van een schacht werkzaamheden verrichtte, een zwak geweeklaag. Het. bleek toen, dat zich achter een puinhoop nog drie mijnwerkers bevonden, van wie één nog slechts een kind was. Zij konden daarop spoedig naar bo ven worden gebracht. Het drietal had zich in leven kunnen houden door het eten van mijnlhout en het drin ken van het in de mijn gelopen wa ter. Enige dagen later waren zij weer vc/lkomen opgeknapt, Nog slechts zeven jaar geleden heeft zich in een mijn in Watt'en- sdheid een geval voorgedaan van twee mijnwerkers, die tien dagen lang van de buitenwereld waren af gesloten. Eerst na vijf dagen hoorde men hun klopsignalen. De volgende dag slaagde men erin via een ver- zorgingssdhacht hen van voedsel te voorzien, waarna het nog vier dagen duurde voordat zij konden worden gered. In 1854 werden twee mijn werkers in een mijn in de buurt van Lyon door een instorting ingesloten. On danks alle mogelijke inspanning heeft het een maand geduurd aleer een van 'hen wog lovend1 kon worden gered. De tweede was inmiddels de hongerdood gestorven, doch de -ge redde stierf ook enkele dagen later, als gevolg van de ondergane ontbe ringen. Wie zich op zijn afkomst beroemt verkondigt de .roem van anderen. WAT tm Dl BIL 7 Wisselend bewolkt Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde westelijke wind; dezelfde of iets hogere tempe raturen. 9 nov. Zon op 7.47. onder 17.00. Maan op onder 15.06. 10 nov. Zon op 7.49, onder 16.58. Maan op 1.03,1 onder 15.27. 11 nov. Zon op 7.51, onder 16.56. Maan op 2.13, onder 15.46. Laatste kwartier: 8 nov. te 7.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 nov. 9.01 v.m. 10 nov. 10.24 v.m. 11 nov. 11.38 v.m. BROUWERSHAVEN 21.48 n.m. 23:09 n.m. n.m. 9 nov. 10 nov. 11 nov. Doodtij 9.00 v.m. 10.21 v.m. 11-33 v.m. 10 nov. 21.36 n.m. 22.55 n.m. n.m. Gouverneur Rockefeller van New York zal trachten door de republi keinse partij aangewezen te worden als kandidaat voor de presidentsze tel. DEN HAAG, 7-11. Minister prof. dr. J. E. Andriessen (economische zaken) zal vlogende week woensdag met het georganiseerde bedrijfsle ven overleg plegen over de vaststel ling van een nieuw prijsbeleid, n.a>. v. de loonontwikkelingen in 1964. Aan dit overleg zullen deelnemen vertegenwoordigers van werkne mers- en werkgeversorganisaties, middenstand, de coöperaties, de landbouw en de consumentenbonden Het initiatief tot dit overleg, dat gehouden zal worden in het S.E.R.- gebouw in Den Haag, is uitgegaan van het ministerie van economische zaken. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Noordzee ligt een lage drukgebied, dat maar langzaam ver plaatst. Randstoringen ervan trekken over Engeland en de Noordzee naar het oosten. Deze beïnvloeden van tijd tot tijd het weer in Nederland. Ze veroorzaken dan een toeneming van de wind en van de buiïgheid. Op sommige plaatsen gingen de bui en vergezeld van onweer. Morgen behoudt het weer een wisselend ka rakter, waarbij naast enkele opkla ringen ook af en toe buien zullen voorkomen. De wind blijft westelijk, en neemt geleidelijk wat in kracht af. In de temperatuur komt maar weinig verandering. Uit Canada's langlopende tarwe- overeenkomsten met de landen van 'het Sowjetblok blijkt dat zich in de wereldtarwehandel een fundamen tele wijziging voltrekt, zo heeft de Canadese minister van 'handel, Mit chell Sharp, donderdag in Regina verklaard. Alle tekenen wijzen erop dat communistisch Ohina een per manente importeur van grote hoe veelheden tarwe wordt, zo zei mi nister Sharp. Na jarenlang overleg is donder dag de beslissing gevallen: Antwer pen krijgt een tweede tunnel onder de Schelde. Het „wonder van Lengede" HANNOVER, 7-11. Aan de mar telende onzekerheid, waaraan ge durende veertien dagen op een diep te van 62 meter de elf ingesloten mijnwerkers van de ijzerertsmijn „Mathilde" in Lengede bloot gesteld zijn geweest, is donderdagmiddag een einde gekomen, toen tegen half drie, na een onmenselijke en dra matische inspanning van vjjf da gen, allen met een „lift naar de he mel" veilig en wel aan de opper vlakte waren gebracht. Toen enkele minuten voordat twee mijnbazen als vrijwilligers via de reddingschacht naar beneden zou den afdalen om de onvrij willige ge vangenen bij hun tocht naar 'boven bij te staan, dezen daarvan in ken nis werden gesteld, schreeuwde een stem uit de diepte: „Hij zal voor ons het kerstmannetje zijn". Als een verheugend teken was 's morgens, na een nacht van regen en wind, de zon doorgebroken. In geheel West-Duitsland en ook daarbuiten, werden de laatste mi nuten van deze reddingsactie, de kostbaarste en tevens de meest in gewikkelde in de geschiedenis van de mijnbouw, aan radio en televi sie gevolgd, terwijl op het terrein van do mijn zelf de verwanten van de opgeslotenen en meer dan dui zend andere toeschouwers in de grootste spanning het lang verbei de moment van de redding afwacht ten. Dit was aangebroken om 13.22, toen als eerste de 51-jarige mijn werker Heinz Kuil aan de opper vlakte werd gebracht en duurde tot 14.19 uur, toen de 28-jarige Bernhard Wolter als laatste van het elftal met de reddingskoker arri veerde. Elf minuten later, om 14.30 uur, waren ook de twee vrijwilli gers, Hans Joachim HabiCh en Lam. bert Ax, weer behouden op de 'be-' gane grond teruggekeerd. Deze actie, die bijna vjjf dagen lang onafgebroken was voorbereid, nam in haar geheel slechts 69 mi nuten in beslag. Verliepen er tus sen de redding van de eerste en de tweede man negen minuten, gelei delijk aan werd deze tijd tot slechts vijf minuten teruggebracht. De geredden. Vervuild, soms in half slapende toestand, kwamen dc mannen een voor een uit de reddingskoker, de ogen met. een donkere bril be schermd tegen het felle daglicht dat zij 330 uren lang hadden moeten missen. Onmiddellijk na boven- komst ontfermden klaarstaande art sen zich over de geredden, van wie sommigen met gereed gehouden brancards moesten worden wegge dragen. Slechts een paar van de geredden slaagden er in een glim lachje te voorschijn te brengen. Behalve Kuil en Wolter werden achtereenvolgens gered Fritz Baer (53), Rudolf Wiese (43), Adolf Herbst (20), Johannes Sitter (38), Helmut Webranitz (28), Herman Lübke (38). Helmut Kenzia (34), Dieter Richey (26) en Siegfried Ebeling (32). Toen Wolter als laatste geredde op de trap, die van de reddings koker naar de grond leidde, ver soheen, brak de spanning en barst ten de toeschouwers met vreugde tranen in de ogen in een storm achtig applaus uit, terwijl de radio het door een koor gezongen „Nun danket alle Gott" uitzond. Op deze vreugdevolle dag bleef echter een zwarte vlag halfstok van een schaohttoren wapperen, als te ken van rouw over de negenentwin tig mannen, die na de ramp van de 24e oktober nog worden vermist en voor wie alle hoop reeds is opge geven. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1