:n zijn specialist in hun vak: „Da Vinei" te koop Dader aangelokt door bezit van familie? Gasontploffing vernielt woning Marinemannen zien de wereld Jongens die van aanpakken weten, kunnen het ver brengen bij de Marine. Want bij geen enkel ander bedrijf vind je zoveel kansen, zoveel mogelijkheden. In elk dienstvak, elke functie krijg je een prima opleiding met geld toe. Ga maar na: je begint al dadelijk met ruim f 220.- in de maand. Per jaar heb je 28 vakantiedagenl Verder vaste jaarlijkse opslagen en flinke salarisverhoging bij promotie. Als adjudant-onderofficier kun je ongeveer 900.- per maand verdienen. Vandaar dat Marine-mannen zeggen: bij de Marine ben je beter af! Bij de Koninklijke marine is voor flinke jongemannen, die in het bezit zijn van een diploma U.L.O. of L.T.S. of 16 jaar en ouder zijn, weer plaats in vele dienstvakken en functies als matroos - geschutmaker - elektromonteur - torpedomaker - machi nist - ziekenverpleger - hofmeester - technisch personeel voor de marineluchtvaart dienst - marinier. Zend deze bon aan: Het Hoofd Marinewerving, Bezuiden- houtseweg 123, Den Haag of ga eens praten op een van onderstaande Wervingsbureaus. ZORG NAAMLEEFTIJD. STRAAT PLAATS verzoekt toezending inlichtingenboekje. 348-12 DAT JE ER ÓÓK BIJ KOMT! Zierikzee: Gemeentehuis, elke tweede vrijdag van de maand van 12.00-13.30 uur; Goes: Gemeentehuis, elke tweede en-vierde donderdag van de maand van 10.30-11.30 uur; Middelburg: Stadhuis, Lange Noordstraat 1, elke donderdag van 12.30-14.00 uur en te 's-Gravenhage: Hoofd Marinewerving, Bezuidenhoutseweg 123. BIJ DE MARINE BEN JE BETER AF Zierikzeese Oratorium Ver. hield de jaarvergadering „Co-op Nederland' De moordzaak te Akkrum 5 In het overblijflokaal van het prof. Zeeman-lyceum vergaderde dinsdagavond de Zierikzeese Orato rium Vereniging, onder leiding van de voorzitter, de heer C. A. de Vos. In zijn openings- en welkomst woord; tot de leden, liet de voorzit ter enkele feiten uit ihet afgelopen verenigingsrjaar de revue passeren. Zulksi geschiedde ook in het jaar verslag van de secretaris, de heer M. J. Bij de Vaate. Gememoreerd werden de medewerking tijdens de herdenkingsdienst op 1 februari in de Grote Kerk en bij de jubileum viering van de dirigent, de heer Jac. M. Luijkenaar. De voorzitter analyseerde de samenstelling van het koor. In 'het afgelopen vereni gingsjaar heeft 'het koor een flinke veer moeten laten. Verschillende le den vertrokken, hetzij door ziekte, hetzij door vertrek of door andere - buiten controle liggende - oor zaken. Studiewerken. De grote moeilijkheid is dan ook te komen tot een uitvoering van de in studie zijnde werken, t.w. Han dels: „Te Deum Laudamus" en het „Requiem" van G. Fauré. Teneinde toch een poging te wa gen is contact opgenomen met de oratorium vereniging te Roosendaal, met het verzoek bij wijze van uit zondering enkele leden ter assis tentie bij een eventuele uitvoering in het voorjaar van 1964 te willen afstaan. In de kerstweek zal een program ma van kerstliederen worden uit gevoerd in de Lutherse kerk. Afgezien van de bovengeschetste VALKENBURG. 6-11. Een New- Yorks advocaat, Emil Freund', heeft f 500.000 geboden voor een paneel, dat wordt toegeschreven aan Leo nardo da Vinei, en dat op 8 oktober in Valkenburg (L.) aan een groep handelaren werd verkocht voor f 220.000. Het schilderij stelt een meisjeskopje voor. De heer Freund wil het schilderij eventueel doorverkopen. Over deze koop wordt nog onderhandeld. Een Amsterdamse expert is van mening dat hel schilderij inderdaad van Leonardo da Vinei afkomstig is. Het was oorspronkelijk in bezit van een Franse familie, aldus de heer L. van der Linden te Ede, veilinghouder en beëdigd taxateur. moeilijkheden verkeert het koor in uitstekende staat. Men 'beschikt over een goede repetitieruimte in het prof. Zeeman-lyceum, de financiën zijn gezond - zulks bleek uit het jaarverslag van de penningmees- teresse mevr. J. de Vos-Cashoek - terwijl de vereniging, door bemid deling van de gemeente, de beschik king kreeg over een studie-piano. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredenden, t.w. de sec retaris en de penningmeesteresse, met vrijwel algemene stemmen herkozen. In de pauze werd: een grammo foonplaat gedraaid van het in stu die zijnde werk van Handel, uitge voerd door het Bach-koor in de kerk te Gouda. Prof. dr. G. G. Kloeke overleden LEIDEN, 6-11. Aan de gevolgen van een ongeval is overleden de in ternationaal befaamde Neerlandicus prof. dr. G. G. Kloeke, die van 1934 tot 1956 hoogleraar in de Nëderland- se 'taal en letterkunde is geweest aan de Leidse universiteit. Prof. Kloeke werd te Oegslgeest aangereden bij het oversteken van de weg. Ernstig gewond werd 'hij op genomen in het academisch zieken huis te Leiden. Geluks fontein voor Dousadj DEN HAAG, 6-11. De geluksfon- tein in het miniatuur stadje Madu- rodam in Den Haag. waar men sinds 18 juli geldstukken kon werpen ter voorspelling van mogelijk eigen ge luk en van echt geluk van het door een aardbeving geteisterde dorp Dousadj in Iran heeft zijn schat af gestaan. De voorzitster van de Stichting Miniatuurstad Madurodam, mevrouw mr. J. E. Glastra van Loon-Boon, heeft de opbrengst, samen met het netto resultaat van het miniatuur skelterbaantje, in dit kleine Haagse dorpje in totaal tezamen f 7.139,87, overgedragen aan de landelijke voor zitter van het aktiecomité, de 23-ja- rige heer P. Kersten uit Amsterdam. In de geluksfontein lagen meer dan 20.000 vreemde munten, hetgeen wijst op het zeer grote bezoek van buitenlanders aan het miniatuur- stadje. ROTTERDAM, 4-11. De Coöp. Nederland zal in de komende vijf jaar voor 90 miljoen gulden gaan investeren', grotendeels in het le- vensmiddelenbedrijf en de meel- en broodfabrieken, zo heeft directeur W. Hoogenkamp medegedeeld1 bij een nieuwe mijlpaal der coöperatie: het slaan door burgemeester mr. G. E. van Walsum van de eerste paal voor de toekomstige Coöp. graansilo aan de Rijnhaven in Rotterdam. De ze silo krijgt een opslagcapaciteit voor 30.000 ton tarwe. Ongeveer een zesde van dit be drag wordt gefinancierd' door de z.g.n. gezinsobligaties. Het sparen daarvön gaat in een tempo dat de verwachtingen heeft overtroffen, al dus de heer Hoogenkamp. FINANCIEEL NIEUWS De R.P.S. in oktober AMSTERDAM, 4-11. Bij de Rijks postspaarbank werd in oktober 1963 ingelegd f 93,3 miljoen en terugbe taald f 89,9 miljoen, hetgeen een po sitief spaarverschil opleverde van f 3,4 miljoen (vorige maand f 14,3 miljoen en in oktober vorig jaar 4- f 11,3 miljoen). Het inleggerstegoed ultimo oktober bedroeg f 3456,7 miljoen (ultimo1 ok tober vorig jaar f 3106,3 miljoen). LEEUWARDEN. 6-11. Rond die nog rokende resten van de donder dagmorgen in alle vroegte afge brande boerderij van de heer D. Peenstra aan de Lenpedjjk te Nes bij Akkrum, waarin zoals naderhand bleek, een moord was gepleegd, heerste grote bedrijvigheid in ver band met de arrestatie van de 24- jarige vrijgezel J. Knol. K. werd aangehouden, verdacht van het ple gen van de moord op de echtgenote van' die heer Peenstra, mevr. F. Peenstra-Vellinga. De officier van justitie uit Leeu warden, mr. M. H. GeLinck, stelde dinsdagmorgen met enkele recher cheurs een nader onderzoek in op de plaats van het misdrijf. K. woon de sinds veertien dagen bij de land arbeider A. Steenstra 'in, die op en kele honderden meters afstand van de afgebrande boerderij van de heer D. Peenstra een oud boerderijtje bewoont. Tussen de van moord en brandstichting verdachte K. en de familie Peenstra schijnt een familie relatie te bestaan. K. staat bekend als een nogal wispelturige jongeman die het moeilijk lang op een plaats kan uithouden. Hij is werkzaam bij de N.V. Halbertsma te Grouw, maar liep in de Ziektewet. Het vermoeden bestaat, dat hij is aangelokt door de rijkdom van de Peenstra'® en zich via de staldeur, die niet afgesloten was, toegang tot de boerderij heeft verschaft. Hij moet goed met de situatie in de boerderij en de gedragingen van de bewoners op de hoogte zijn geweest. Vlucht in paniek. Uit de portefeuille in de woonka mer werd een bedrag van enkele honderden guldens1 vermist. Waar schijnlijk heeft de boerin hem be trapt, terwijl hij zich in het woon huis ophield. K. moest daarop in pa niek zijn geraakt én de vrouw heb ben gewurgd, waarna hij brand stichtte in de schuur. Vrij zeker is hij daarop door de landerijen terug gegaan naar zijn kosthuis. Met een speurhond van de rijks politie werd intensief in het weiland gezocht naar mogelijke sporen, die K. ibij_ zijn vlucht kan 'hebben ach tergelaten. K. is tijdens de brand en daarna bij de brandende boerderij gesignaleerd. Hij werd door de re cherche opgehaald om als getuige te worden gehoord, maar er rees een zodanige verdenking tegen hem, dat hfj in arrest werd gehouden. Hij heeft echter geen bekentenis afge legd. Over V'et bewijsmateriaal te gen K. wens'ie de officier van jus titie zich nog niet uit te laten. AALTEN, 6-11. Een ernstige gas ontploffing heeft woensdagmorgen vele bewoners van Aalten uit hun slaap gewekt, een man ernstig ge wond, een woning gedeeltelijk ver nield, evenals vele ruiten. De heer G. Westerveld wilde in zijn woning aan de Parallelweg thee zetten voor zijn gezin, dat nog sliep. Toen hij een lucifer aanstalk volgde een daveren de knal, werden de muren van de keuken weggeblazen, stortte het dak in en .belandde de heer Westerveld ernstig .gewond op straat. Door de explosie vatten zijn kleren vlam. Hij liep zware brandwonden op. Zijn schoonmoeder, mevrouw Hoftijzer, die in de andere helft van de dub bele woning woont, werti in haar bed getroffen door rondvliegende delen van het dak en licht gewond. De heer Westeiweld is ter verpleging in een ziekenhuis in Winterswijk op genomen. DE OTSÉERLIJKE RECHTER 38. U heeft ock nooit iets ongewoon ge merkt aan het gedrag van de bemanning van het smokkelschip?" vraagt de opper schout scherp. „Nooit", bevestigt Julia kalm, „ik was trouwens te verdiept in eigen gedachten om veel aandacht aan mijn medereizigers te bestedenMijn vader was kort voor het vertrek bij een aanval van indianen op ons kolonisten- dorp doodgeschoten Er valt een pijnlijk zwijgen. „Dan zullen wij u niet verder lastig vallen, miss Julia", zegt Williams bedremmeld. „Kom Bentley, wij gaan...." Hij maakt een beleefde bui ging. Achter zijn rug legt Bentley veelzeg gend zijn wijsvinger op de lippen, terwijl hij het meisje een blik van verstandhou ding toewerpt. „Veel verder zijn wij niet gekomen, vrees ik", zegt de rechter als de twee mannen de tuinpoort uitgaan. „Misschien toch wel", zegt Wilkinson nadenkend. „We gaan nu eerst naar de gevangenis om die kapitein en die scheepjongen aan de tand te voe len".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 8