HET ONMOGELIJKE HUWELIJK HOOFDPIJN PRUDENT JUNIOR Grieken kozen tussen kemphanen ED 3 23 42 ct voordeel licht en luchtig, zacht 2 'ASPRO'5 -èn Portret van Amerika's vice-president Succesvol zoeken op vaalt Rede vice-president Johnson te Rotterdam Nieuw! Nu ook de ter cn zuiver ja graag! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 november 1963 No. 19476 BUK DOOR HET WERELD Ingezonden mededeling Twaalf jaar lang hebben de ande ren moeten toezien terwijl rechtse regeringen Griekenland bestuurden. Ze keken niet zonder kritiek toe en daar is reden toe. Het bewind was dan wel -">er stabiel - al een groot ding in dit land waar persoonlijke veten in de politiek vaak hoog lopen en van groter invloed zijn dan wel verantwoord is - maar daartegen over staat dat men de democrati sche finesses niet al te nauw nam, zoals wel meer blijkt uit het insti tuut der politieke gevangenen. De tovenaar George Papandreou heeft met een forse overwinning voor zijn unie van het centrum bewerk stelligd dat aan die reeks van recht se regeringen een einde is gekomen, waarbij men dan moet hopen dat de stabiliteit er niet onder lijden zal. Daarover is inderdaad nog geen zekerheid, want de verslagen ex- wmier Konstantin Karamanlis had reden om over de centrum-unie te zeggen dat de leiders daarin elkaar nog erger haatten dan hem. Het tra ditionele beeld van de hooglopende onderlinge vetes tussen Griekse po litieke kemphanen. Eindelijk eerlijk? Maar er zijn in ieder geval een paar hoopgevende aspecten. Zo al in de eerste plaats dat deze verkiezin gen voor de afivisseling eens heel eerlijk gevoerd schijnen te zijn. Sinds 1961 ageerde de oude Papan dreou verbeten tegen de regering Ingezonden mededeling neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u sne' van uw pijn af te helper Veiiic e: verantwoord. vooral van 'Karamanlis, omdat er bij de vorige gang naar de stembus op zo grote schaal geknoeid zou zijn dat het de centrumpartijen toen de over winning kostte. Ditmaal was de al gemeen gerespecteerde overgangs premier Mavromichalis er secuur mee, dat dit soort verwijten niet ge uit konden worden. Links, rechts en midden konden met ongekende vrij heid hun ideeën uitdragen, de radio muntte uit door neutrale voorlich ting die niemand bevoordeelde en bovendien waren er vele buitenland se waarnemers. Dan is er de persoon van Papan dreou, een man die bijna een halve eeuw in de Griekse politiek een zeer eervolle rol heeft gespeeld, waarbij hij zijn verzet tegen te absoluut re gerende vorsten, dictaturen van links en van rechts en tegen de Duitse be zetters heeft moeten bekopen met ettelijke veroordelingen tot gevan genschap en een paar keer verban ning. Hij is een man van wiens op rechtheid en ijver om zijn land eer lijk te dienen men zeker kan zijn. Minder geschikt voor calitie. Hij is echter ook een fel man, wat nuttig was toen hij na de oorlog de communistische opstand neersloeg, maar wat minder goed te pas kan komen nu van hem gevergd moet worden met tact een coalitie te lei den. En wel zo dat een eind komt aan de onderlinge strijd, die heel wat energie verteerde die beter aan de economische vooruitgang van het nog altijd zeer arme land besteed had kunnen worden. Karamanlis kan men verwijten dat zijn bewind neigingen kreeg dictato riale aspecten aan te nemen, maar op economisch gebied hebben zijn kabinetten vrij wat tot stand ge bracht. Waarbij men vooral de naam van Markezinis moet noemen, die 1953 door een devaluatie met vijftig procent niet bepaald een zachte heel meester was maar de zieke Griekse economie aardig genas en zo de ba sis legde voor een toekomstige wel vaart. Deze knappe econoom is dit maal met een eigen partij in zee ge gaan in de kennelijke hoop met een handjevol zetels min of meer op de wip te komen zitten, waarbij zijn voorkeur kennelijk meer naar Pa- pandreou's centrum dan naar de rechtse partij van Karamanlis uit gaat. Zijn deelneming aan een rege ring van Papandreou - of een gema tigder man uit diens gelederen - zou een garantie kunnen zijn dat het be wind. aan stabiliteit niet verliest wat het won aan democratischer instel ling. DEN HAAG, 6-11. De heer Lyn don B. Johnson is sedert 1961, toen president John F. Kennedy in func tie trad, vice-president van de Ver enigde Staten. De 'huidige vice-president is op 27 augustus 1908 geboren in de buurt van de door zijn grootvader gestich te stad Johnson Gity in de staat Texas. Na de lagere school bezocht Johnson de kweekschool voor Zuid- West-Texas. Om een deel van zijn studie aan deze school te bekostigen deed hij 's avonds allerlei onder houdswerk. In 1930 deed hij met goed gevolg eindexamen, waarna hij twee jaar onderwijzer in Houston is geweest. Zijn 'belangstelling voor de politiek bracht hem er toe een benoeming te aanvaarden tot secre taris van een lid van het Huis van Afgevaardigden. In de drie jaar waarin hij deze functie bekleedde, studeerde hij aan de juridische fa culteit van de Georgetown Univer siteit te Washington. President Franklin D. Roosevelt benoemde Johnson in 1935 tot hoofd van het bureau voor jeugdzaken van de staat Texas. Door bemiddeling van dit bureau konden studenten cn andere jongelui in de toenmalige crisistijd nevenwerkzaamheden krij gen. In 1937 dong Johnson met succes naar een zetel in het Hui9 van Af gevaardigden. Vier jaar later deed hij een poging een zetel in de Se naat te veroveren, maar 'hij slaagde daarin niet. Enkele dagen na de Japanse aan val op Pearl Harbour in december 1941 werd hij officier bij de marine. Hij diende acht maanden in het Stil. le-Oceaan gebied totdat president Roosevelt een besluit uitvaardigde waarbij leden van het Congres van ingezonden mededeling Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, vciligen nog lekker óók. Flitsen" uithet buitenland STOCKHOLM. De Nobelprijs voor de natuurkunde is voor de helft toe gekend aan de Amerikaan prof. P. Wdgner, en voor de andere helft ge zamenlijk aan prof. Maria Geoppert- Mayer van de universiteit van Cali- fornië en prof. Hans D. Jensen van de universiteit van Heidelberg. JAUJAC (Zuid-oost-Frankrijk). Een „Glaster Javelin) straalvliegtuig van de Britse luchtmacht, dat uit Li'bië naar Engeland is vertrokken, is boven het in Zuid-oost-Frankrijk gelegen dorpje Jaujac omlaag ge stort, 'hetgeen aan tenminste een persoon het 'leven heeft verdere militaire dienst werden ont slagen. In 1948 werd hij met een ruime meerderheid gekozen tot lid van de senaat. Van 1953 tot begin 1961 was hij daar leider van de democrati sche fraktie. „Goodwill ambassadeur" Nadat hij vice-president was ge worden, heeft de heer Johnson als „goodwill ambassadeur" talrijke landen bezocht om de president te vertegenwoordigen. Als persoonlij ke vertegenwoordiger van president Kennedy maakte hij in september van dit jaar een rondreis van vijf tien dagen door Zweden, Finland, Noorwegen, Denemarken en IJsland Mevrouw Lyibdon Johnson heeft grote belangstelling voor de haar omringende wereld, in het 'bijzonder voor de i~ol die de vrouw daarin speelt. Zij heeft dan ook voorzover mogelijk ihaar echtgenoot vergezeld op zijn talrijke officiële reizen naar het buitenland. Zij werd vijftig jaar geleden in het oosten van Texas geboren, waar haar vader, Thomas Jefferson Tay lor, koopman en landeigenaar was. Haar meisjesnaam is Claudia Alta Taylor. Na haar middelbare oplei ding, bezocht zij de universiteit van Texas, waar zij het Baccalaureaat in de vrije kunsten en de journalistiek behaaide. Zij is onder meer een suc cesvolle zakenvrouw, die eigenares- bedrijfsleidster is van een radio-te- ievisiestation in Austin in Texas. Het echtpaar Johnson heeft twee dochters, Lynda Bird (geboren dn 1944) en Lucy Baines (geboren in 1947). ASSEN, 6-11. Op het terrein van de vuil afvoer maatschappij (VAM) in Wijster heeft men de „Haagse geldschat" gevonden. Mevrouw Zwarts, de echtgenote van de oud-midvoor van de voetbal club „Scheveningen Holland Sport", die marktkoopman in Den Haag is, heeft reeds een wasteil vol zilver en papiergeld verzameld. Het geld is gevonden op een andere plaats, dan waar men vorige week heeft gezocht. Uit een onderzoek is gebleken, dat het Haagse huisvuil van de vorige week maandag niet dinsdag, maar ivoensdag in Wijster is gestort. Hon derden kubieke meter huisvuil heeft men dus voor niets omgewoeld. De reinigingsdienst uit Den Haag had maandag een nieuwe opgave over het verzenden van het huisvuil ge geven. Aan de hand van die mede deling is men in een ander vak gaan zoeken. Met behulp van een kraan heeft men eerst de 150 kub. meter vuil, die na woensdag in het vak ge stort waren, verv)ijderd. Kort daarop vond men het geld. Het zoeken wordt met. volledige medewerking van de bedrijfsleiding van de V.A.M. voort gezet. BONN. Een West du its sportvlieg- tuig met twee inzittenden, dat in oost-Duitsland een noodlanding ma ken moert, heeft toestemming gekre gen naar de Bondsrepubliek terug te vliegen. OSLO. Volgens twee Noorse on derzoekers levert eer. opgegraven Viking-dorp in Newfoundland het bewijs, dat er 500 jaar vóór Colum bus al Noormannen in Noord-Ame- rilka leefden. BONN. Naar nu pas is bekend ge maakt, is op 5 oktober een West- du itse soldaat naar oost-Duitsland uitgeweken. Kort tevoren had hij, twee dagen streng arrest gekregen omdat hij weigerde met een tank door een 'korenveld te rijden. KAAPSTAD. De verdedigers in het sabcrtageproces Sn Kaapstad, waarin één Afrikaan en tien kleur lingen van gemengd 'bloed terecht staan, hébben vernietiging van alle tegen de beklaagden ingebrachte be schuldigingen geëist. BERN. In het Zwitserse dorpje Roveredo Mesoloina, in het kanton Grau'bünden, is de alarmtoestand af gekondigd in verband met een drei gende bengafstorting. Men is be vreesd dat bij een eventuele afstor ting de rivierbedding versperd zou kunnen worden en zich een groot meer zou kunnen vormen, met alle gevö'gen van dien voor het dorp. HAMBURG. In Haanburg 'heeft zich een golf van ingewandsziekte voorgedaan onder mensen die bedor ven rundvlees hadden genuttigd. Er hebben zich tot dusver 51 slachtof fers aangemeld, van wie er vier in een ziekenhuis moesten worden op genomen. De betrokken slagerij is op last van de (gezondheidsdienst ge sloten. MILAAN. Het noordwesten van Italië is in de nacht door noodweer getroffen. Nabij Tortona verdronk eer. 66-jarige man in zijn bed als ge volg van het gestegen rivierwater. Nabij Novi Ligure werd de spoor baan Rome-Turijn door een aard verschuiving versperd terwijl een tweede aardverschuiving de spoor baan langs het meer van Ma'ggiore versperde. PARIJS. Prins Bernhard is in Pa rijs eregast geweest aan een lunch "'aaraan de Amerikaanse senator Jacob Javitts plannen heeft uiteen gezet voor particuliere investerings- hulp uit de Navo-landen aan Latijns Amerika. NEW YORK. Na de verkiezingen die in enige Amerikaanse staten zijn gehouden, blijken de democraten twee successen behaald te hebben. BRUSSEL. Burgemeester G. van Walsum van Rotterdam heeft dn Antwerpen verklaard, dat het Rot terdamse gemeentebestuur volledig het akkoord tussen België eij Neder- k. d Over- de Schelde-Rijnverbinding goedkeurt, zowel wat het tracé als de overige bepalingen betreft. DJAKARTA. President Soekarno van Indonesië heeft de inbeslagne ming gelast van alle rubberbedrijven in oost-Sumatra die Maleisisch eigendom zijn of werken met Malei sische steun. MOSKOU. De Russische premier Cbroesjtsjef heeft eenentwintig Amerikaanse zakenlieden en leiders van verscheidene grote Amerikaanse financiële en industriële onderne mingen ontvangen. Zij zullen van daag, wanneer in de Sowjet-Unie de oktober-revolutie wordt herdacht, het défilé op het Rode Plein gade slaan. ANTWERPEN. De Antwerpse po litie is op het spoor gekomen van een zédenschandaal, dat blijkens de resultaten van het eerrte onderzoek zou wijzen op een soort handel dn minderjarige jongens tussen België, Nederland en west-Duitsland. ROTTERDAM, 6-11. De eenheid van Europa is de taak van Europa. Een Atlantisch deelgenootschap is de taak van Europa en Amerika sa men. W« geloven niet dat het ene op het andere moet wachten. Een heid en deelgenootschap, deelgenoot schap en eenheid moeten samen voorwaarts gaan, aldus de Ameri kaanse vice-president, de heer Lyn don B. Johnson, in zyn rede aan het diner te Rotterdam. De vraag of dit gedaan kan wor den, wordt beantwoord door wat de EjE.G. doet met 'betrekking tot een gemeenschappelijk landbouwbeleid en wat wij samen doen in de han delsbesprekingen van het G.A.T.T. het volgend voorjaar te Genève. Hij waarschuwde ervoor dat men niet moest terugkeren tot protecti onisme, ingegeven door bekrompen nationale en regionale belangen. Dergelijke maatregelen zullen er al leen maar toe leiden dat de prijzen voor levensmiddelen en grondstof fen omhoog gaan, dat er dan infla tie ontstaat wat daarna weer ver traging van de economische groei met zich brengt. Rotterdam is vol gens de vice-president er een mooi voorbeeld van dat Europa een zidh ontwikkelen en bouwend wereld deel is. Over de Amerikhanse bedoelin gen op de -aanstaande handelsbe sprekingen zei de heer Johnson, dat de Verenigde Staten er by deze on derhandelingen voor alles van uit zullen gaan dat een vrijere handel de sleutel is voor een snellere eco nomische groei en een hogere le vensstandaard aan beide zy'den van de Oceaan. Moeilyke landbouw. In de tweede plaats ziin de Ver enigde Staten van oordeel, dat alle landen kunnen profiteren van een algemene verlaging van de tarief muren. Tenslotte zijn de Amerika nen vast van plan gebruik te ma ken van de bevoegdheden die de Amerikaanse wet voor de uitbrei ding van de handel geeft om de Amerikanase handelsbelemmerin gen zoveel mogelijk weg te nemen. In ruil voor meer toegang tot Euro pese markten, bieden de Verenigde Staten htm eigen uitgebreide mark ten aan. Maar in ruil voor het geven van de grootst mogelijke keuze uit goederen aan de Amerikaanse ko pers, vragen de Verenigde Staten Europa dezelfde mogelijkheid, aan de Europese kopers te geven. De vice-president wees er op dat van alle sectoren die van de land>- bouw verreweg de meeste moeilijk heden biedt. De Japanse premier, Ikeda, is na een veikiezingstoespraak in Koe- rij ama in de provincie Foekoesjima aangevallen door een man van on geveer dertig jaar die gewapend was met een dolk. De premier liep geen letsel op. "jf* leder kind nu z'n eigen borsteltje. Verkrijgbaar in leuke kleurtjes. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Riot van Beusekom, diie wel een goede opvoeding heeft gëhad, die geleerd heeft zich te 'bewegen in be tere kringen van de stad, dlie behoor lijk algemeen ontwikkeld is, kan diit ovenwél niet geheel bevatten. Daar om vraagt ze dan ook aan de jonge man, die nog steeds zijn armen om haar heen geslagen heeft: „Waarom doe je dit alles, Arie? Waarom offer je je voor mij op?". Hij kijkt haar vriendelijk aan en dan ziet ze in die rustige ogen een beheerste gloed, waar ze toch n'iet bang van wordt. Hij geeft het ant woord, maar op hetzelfde ogenblik leest ze hét in zijn ogen. ..Omdat 'ik van je houd, Riet. Ik zal je aanbidden en liefhebben. Ik zal ervoor zorgen, dat je nooit spijt zult hebben van het vertrouwen, dat je nu in me stelt. En.dat.het zal ook van mij zijn, 'hoor je?". Ze slaakt een diepe zucht. Veel zorgen vallen er eensklaps van haar af. Én ze weet, dat ze de mopperen de vader za l'kurmen verdragen. En de verwijtende blikken van haar moeder. Het duurt immers nog maar enlkole dagen? Ze weet het nu be slist: Arie zal goed voor haar zijn. Mot een kus nomen ze afscheid. En hoewel schuchter, strijkt ze even liefkozend over zijn wanig. Als Arie Séhras thuiskomt., gaat hij in de huiskamer zitten en kijkt zijn moeder aan. „Ik ga trouwen, moeke", zegt hij op kalme, besliste toon. Mevrouw Schras kijkt hem onge lovig aan. Wat vertelt hij nu? „Trouwen?" herhaalt ze, haar wenk brauwen optrekkend, „je hebt niet eens een meisje!" „Het is Riet van Beusekom, u kent haar wel. Het zal allemaal wel een beetje vlug gaan, maar ik zal u alles vertellen. U, mijn moeke, mag de waarheid wel weten, want u zult er over zwijgen". En dan vertelt Arie Schras de moeilijkheden, waar in Riet verkeert. Dat hij altijd in stilte een diepe verering voor dit meisje heeft gekoesterd, maar dat hij zich geen partij vond voor haar, zodat hij zich geen illusies maakte. Da thij op bezoek geweest is bij de familie en het heeft voorgedaan, alsof hij de schuldige is. Mevrouw Sdhras vindt het maar zo-zo. „Arie, héb je ook aan onze zaak bedacht?" Hij knikt. „Ja, moeke, dat heb ik. Maar alles gaat in stilte en per slot van rekening is dit toch een privé zaak, die niets met ons bedrijf te maken 'heeft. Als er klanten zijn, die daarom weg willen blijven, dan moeten ze dat maar doen. Ik houd van Riet en ik ben ervan overtuigd, ,dat ze een goede vrouw voor me zal zijn. En dat ze ook van u zal gaan houden. Toe, moeke, als ze morgen hier komtwees dan een beetje lief voor haar. Majoor van Beuse kom is een draak en zijn vrouw is op haar manier hevig verontwaar digd. Gedurende de 'komende dagen zal Riet thuis nog heel wat te ver duren hébben. Daar kan ik ook niet veel aandoen. Laat zij het hier pret tig vinden. Toe, moeke, zorg ervoor, dat ze hier een prettig thuis zal vin den De vrouw denkt na en knikt. „Goed, Arie, jij zult wel weten, wat het beste voor je is. lik zal een moe der voor haar zijn, daar kun je op rekenen". Hij gaat naar de oude vrouw en kust haar zacht. „Dank je, moeke, ik wist wel, d'at ik op je kon réke nen. Geléof me, Rie is een schat Hoofdstuk 5 Dinsdag 24 september 1940 werd het huwelijk tussen Arie Schras en Henriëtte Jöhanne van Beusekom in alle eenvoud voltrokken. Geen bruidsjapon en geen bouquet Aldus besliste majoor van Beusekom. Ge wone kleding en een paar koetsjes. Alleen de naaste familieleden we derzijds waren uitgenodigd en na de voltrekking van het huwelijk een intiem dineetje in een eenvoudig restaurant buit enGroningen. Arie had Riet ingeprent geen en kele tegenwerping te maken. Om de lieve vrede wil. „Ik zal je, als we eenmaal getrouwd zijn, wel al les vergoeden, Riet", had ihij gezegd. En toen ziin aanstaande schoonva der niets wilde weten van een rui kertje bloemen, had Arie een bloe mist opgebeld en gezegd1: „De mooi ste bloemen, die je in je zaak hebt, die moet ik hébben. Zorg ervoor, dat ze in de loop van de dag bij mij thuis bezorgd worden. En denk er om, dat er niets aan mag mankeren. Het kan me niet schelen, wat het kost." In allerijl had Arie gezorgd voor een kleine, interne verbouwing. Me vrouw Schras had de wens te ken nen gegeven boven te gaan wonen. „Ons huis is groot genoeg. Als jij zorgt voor een keukentje, dan ben ik al lang tevreden. En 'kunnen jul lie de hélp benedenverdieping krij gen. Dat is voor Riet ook veel be ter". Ario was gaan praten met een timmerman en een metselaar. Zelf had hii immers de nodige materi alen en houtnu ja, als je in het vak zit, -kun je altijd wel wat voor elkaar boksen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7