Remia PRACHT TEXTIEL MARGARINE! Franse leven lag stil door staking Gemeenten en waterschappen moeten 25 betalen in kosten bescherming waterschapswerken in oorlogstijd Nasleep van „Goese Prov. en gemeente lijke schulden verschrijvingen" Boter duurder Gruwelijk gebruik in Spanje Uitbreiding varkensstapel verantwoord Ziekenhuis- verpleging: één jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 november 1963 No. 19176 ADVERTENTIE PROV. STATEN VAN ZEELAND MIDDELBURG. 6-11. Provinciale Staten van Zeeland 'hebben 'besloten aflekoord te gaan met (het voorstel van G.S. om de gemeenten en de waterschappen 25 procent te laten betalen van de kosten die voort vloeien uit de wet bescherming wa- terschapswenken in oorlogstijd. Het rijk bepaald in deze wet dat G.S. in elke provincie de nodige voorbereidende maatregelen moeten treffen ter voorkoming, beperking en bestrijding van de gevolgen die voortvloeien uit beschadiging van waterstaatswerken door oorlogsge weld. Het rijk 'betaalt de overige 75 procent. 13 Zeeuwse Statenleden verklaar den zich Idinsdag tegen (het Voorstel van G.S. omdat in de redactie van de wet niet duidelijk omschreven zou staan dat de gemeenten en de water schappen dn bijzondere omstandig heden vrijgesteld kunnen worden om de 25 procent van een eventueel enorm bedrag te moeten betalen. Particuliere handel verhoogt de boterprijs UTRECHT, 6-11. De Vereniging van Groothandelaren dn Boter heeft woensdagmorgen op een spoedverga dering besloten de boterprijs met zes cent per (kilogram te verhogen. Dit verneemt 'het A.N.P. van de heer L. Borkhuis van Buisman's boter- hartdel in Leeuwarden. De vereniging volgt met dit be sluit het voorbeeld van de Bond van Coöperatieve Zuivelverkoopvereni- gin'gen, die idinsdag al overging 'tot een verhoging van de boteiprijs. MIDDELBURG, 6-11. Provinciale Staten van Zeeland hebben beslo ten om verweer te gaan voeren te gen de dagvaarding die twee oud- wethoudéés van Goes tegen de pro vincie Zeeland hebben laten uit brengen. Zoals bekend hebben de wethouders de heren H. D. Bouw man en J. H. Roose een rol gespeeld in de zaak van de „Góese verschrij vingen". Gedeputeerde Staten van Zeeland hébben aan (het einde van deze af faire een memorandum laten ver- séhijnen waarin zij de gang van za ken uit de doeken deden. Tegen de in (het memorandum ge stelde feiten komen de (heren Bouw- Volgens G.S. zou bij eventuele cala miteiten overleg met de regering plaats moeten vinden. 13 tegenstemmers. Toch stemden 13 Statenleden te gen 'het voorstel omdat zij het prac- tiséher vinden de radactie van (de wet 'te veranderen in plaats van la ter misschien te moeten igaan praten en procederen met die staat. In het algemeen achten de Statenleden evenals G.S. zelf de 25 procent van de 'kosten te hoog voor de gemeen ten en de waterschappen. DEN HAAG, 6-11. In het tweede kwartaal) 1963 is de netto Vlottende schuld van de provincies en ge meenten tesamen toegenomen, waar door de stand, blijkens het Centraal Bureau voor de Statistiek, op 30 juni kwam 'op f 446 miljoen. Dit bedrag is de resultante van een netto te goed aan vlottende middelen van de provincies van f 53 miljoen en een netto vlottende schuld' van de gemeenten van f 499 miljoen. In het tweede kwartaal werden weer belangrijke bedragen aan vaste le ningen opgenomen. De verstrekte vaste schuld vertoonde eveneens enige 9tijging. Een en ander had tot 'gevolg dat de totale netto schuld in 'het tweede 'kwartaal toenam met f 344 miljoen, zodat de stand van dit totaal per 30 juni f 12.836 mi'lj. beliep. Dit meldt de maandstatistiek van het financdënwezen vani het C.B.S. man en Roose dn verweer. Zij ach ten zich door het memorandum aan getast in goede naam en eisen daar om rehabilitatie en schadevergoe ding. Overigens wensen G.S. de details van hun verweer tegen de dagvaar ding van de heren Roose en Bouw man geheim te houden. Onder de Statenleden ontstond hierover enige hilariteit, omdat de stukken voor de advocaten ter inzage liggen. In het verleden, aldus enkele staten leden is al meermalen om geheim houding verzocht. De géhele provin cie Zeeland was dan met de details van de zaak op de hoogte behalve de 45 statenleden. G.S. hebben de Statenleden toege zegd contact te zullen opnemen met de andere provinciale besturen om gezamenlijk bij het rijk aan te drin gen om de 25 procent ook nog voor rékehing van het rijk te laten ko men. De wet verplicht dus alleen maar de 25 procent te laten betalen van de kosten die voortvloeien uit de voorbereidende werkzaamheden tot beperking van de schade, dus nliet 'het herstel van dijken en derge lijke. UTRECHT, 6-11. De officiële richtprijs voor de groothandel in bo ter is met ingang van dinsdag ver hoogd van f 3,92 tot f 3,98 per kilo gram, hetgeen neerkomt op consu menten prijzen van f 4,58 tot f 4,60, een stijging van zes cent per kilo gram. Aangezien de boterprijzen hier en daar de laatste wéken incidenteel al met twee cent waren verhoogd, zal dé prijsstijging in sommige ge vallen slechts vier cent bedragen. Het besluit .is vandaag gevallen op een vergadering van de Bond van Coöperatieve Zuivel Verkoop- verenigingen, die zestig procent van de 'boteromzet in ons land beheerst. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Middelharnis: K. Schipper te Ederveen. Beroepen te Rotterdam-Vreewijk (5e pred.pl.) (als pred. v. h. Zuider ziekenhuis): K. H. Meijer, sanato- rium-pred. te Soestduinen (Zonne gloren); te Ermelo (als geestelijk verzorger van de Stichting Veld wijk); Dr. C. v. Leeuwen te Eist (G.); te Hengelo (Geld.) <2e pred.pl.): C. Balk te Sluis. Bedankt voor Nieuw Stadskanaal (toez.): E. J. N. Kronenburg te Hel- lendoorn; voor Bleiswijk: W. Brink man te Asperen; voor Vriezenveen (vac. H. Pol); A. van Eijlc te Berg- senboek; voor Nieuw-Vennep-Abbe- nes: D. H. Bosma te Kortenhoef. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning; de heer H. Griffioen te Hui zen (N.H.). Geref. Kerken (vrijgemaakt). Bed'ankt voor Driesum-Wouters- woude: G. van Keulen te "Waardhui zen. Geref. Kerken. Beroepen te Hoogvliet (3e pred.pl.) J. D. te Winkel te Vordcn. DEN HAAG, 6-11. De anti-vivi sectie-stichting heeft in een brief aan de plaatsvervangend ambassa deur van Spanje in Nederland en aan de Spaaiise minister van toeris me geprotesteerd tegen een traditio nele gebeurtenis in Medinaceli in Spanje, waar ieder jaar in novem ber een stier of een koe „op gruwe lijke wijze wordt gemarteld", ter herinnering aan een inwoner van Medinaceli, die in de Se eeuw levend verbrandde. Het dier wordt na vele martelin gen, aan de horens voorzien van een bouwsel, bestaande uit teer en in petroleum gedrenkte wol, dat bij het vallen van de nacht in brand wordt gestoken. Daarna wordt het van pijn en angst vluchtende dier door een grote mensenmenigte met stoksla gen opgejaagd en met alle mogelij ke voorwerpen bekogeld, om ten slotte uitgeput neer te storten, zo zegt de anti-vivisectie-stichting in deze brief. Dit jaar zal deze herdenking plaats vinden op 14 november. Tijdens de woensdagmorgen ge houden vergadering van het concilie heeft kardinaal Alfrink voorgesteld, idat uit 'het wereldepiscopaat een „kroonraad" of concilium apostoli- cum zal worden gevormd, die de paus terzijde zal staan bij het be stuur der 'kerk. DEN HAAG. Dc vice-president van de Verenigde Staten van Ame rika en mevrouw Lyndon B. John son, zjjn op de vliegbasis Ypenburg bij Den Haag geland voor een drie daags bezoek aan Nederland. „Niet je ware ROTTERDAM, 6-11. De Ame rikaanse vice-president Lyn don B. Johnson heeft bij zijn bezoek aan Rotterdam op bij zondere wijze contact gezocht met de bevolking. Voor hij in de wagen stapte, die hem naar het stadhuis zou brengen, deelde hij namelijk met gulle hand balpennen uit aan de ve len. die naar het Hilton-hotel waren gekomen om een glimp van hem op te vangen. Het gebaar werd erg gewaardeerd- Maar voor een oud vrouwtje ging deze vorm van „public relations'" kennelijk toch te ver. „Nee", zei ze, toen ze - met balpen - uit de menigte kwam, „een president die bal pennen uitdeelt, dat is toch niet je ivarc PARIJS, 6-11. Door een staking van het personeel van de openbare 4 bedrijven is woensdag het Franse openbare vervoer, vooral an Parijs- en de grote steden, grotendeels ver lamd. De vakbonden hadden een sta king uitgeroepen tegen de bezuiiri- gingspolitiek van de Franse rege ring. De Parijse metro reed niet omdat de stroomvoorziening was uitgeval len; ook elektrische treinen reden niet meer. In sommige gebieden re den nog enige stoomtreinen, elders lag het gehele spoorwegverkeer stil. Het verkeer in Parijs ondervond moeilijkheden door het uitvallen van de verkeerslichten. Scholieren had den een dag vrij, de post werd niet besteld en alleen de automatische telefoon werkte nog. Alle rijkskanto ren waren gesloten. De gasdruk ver minderde. Het personeel dat het luchtverkeer regelt ging woensdagochtend even eens in staking. Hun werk werd door militaire technici overgenomen Verscheidene binnenlandse lijn- vluchten werden afgelast en veel 'buitenlandse vluchten werden van Orly naar Le Bourget overgebracht. Het internationale luchtverkeer ging normaal door. Mening voorzitter Produkfcschap: Nederland vanaf april 1964 weke lijks 5000 baconvarkens naar Enge land kan sturen. De prijzen op de rundveemarkt zijn ongeveer gelijk gebleven, zij het dat ze een iets stijgende tendens vertonen. kleintjes uitfo ket binnenlfsnd ROTTERDAM. De 50-jarige Chauf feur B. An9ing uit Rotterdam die een week geleden bij een arbeidson geval ernstig werd gewond, is in het Bergwegziekenhuis in Rotterdam aan de bij dolt ongeval opgelopen ver wondingen overleden. DEN HAAG. De vice-president van de V.S., de heer Lyndon B. Johnson, iheeft woensdagochtend on geveer een uur lang met de minister van buitenlandse za'ken, wir. J. M. A. H. Luns, gesproken over verschillen de aangelegenbeden die voor beide landen van belang zijn. ROTTERDAM. De Rotterdamse ri vierpolitie heeft in de Waalhaven bet stoffelijk overschot aangetroffen van de sinds 23 oktober vermiste Amerikaanse matroos Angelo Pola- tos (55). De man voer op het Ameri kaanse vrachtschip „Globe Carrier". DEN HAAG. Het Nederlands Ka merorkest onder leading van Simon Goldberg, vertrekt zondag 10 novem ber naar Londen, voor een tournee van 14 dagen 'door Engeland, waar op twaalf concerten zullen worden gegeven. ROTTERDAM. Een aigertt, die auto's op hun snelheid controleerde op de Groene Hilledijk in Rotterdam is nog juist op tijd opzij kunnen springen, toen een autodief, in plaats van te stoppen, vol gas 'gaf. De auto waarmee deze „aanslag" op de agent werd gepleegd, bleek 'in Amsterdam gestolen te zijn. Wie achter het stuur zat is onbekend. UTRECHT. Er is ingebroken bij de Utrechtse juwelier H. Uit zijn zaa'k aan de Lange Elizabetbstraat zijn in totaal 145 gouden ringen gestolen. Deze ringen vertegenwoordigen een waarde van f 8000 f 10.000. TILBURG. De politie in Tilburg heeft meegedeeld dat de vorige week drie personen zijn aangehouden, die worden verdacht van vergiftiging van de 55-jarige spoorwegarbeider C. Haneveer uit Tilburg. De man is op 11 oktober overleden. AMSTERDAM. Prinses Beatrix heeft het voornemen zaterdagavond 9 november aanwezig te zijn ibij de „Soirée Europeënne de Bon Völonté" in het Hilton hotel te Amsterdam. Met deze soriée zal de actie-Dou- sadj officieel worden afgesloten. DEN HAAG. De minister van de fensie, de heer P. S. J. de Jong, zal zaterdagmorgen naar Brussel reizen voor"een periodieke 'bespreking over gezamenlijke defensievraagstulkken met zijn Belgische ambtgenoot, zo deelde het ministerie van defensie méde. AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche heeft de laatste dagen acht jeugdige personen aangehouden zeven mannen en een vrouw, die zich in de afgelopen twee maanden hebben schuldig gemaakt aan een 'groot aantal - de politie sdhat dit op ruim honderd - inbraken in winkels in Amsterdam en directe omgeving en in verschillende plaatsen in het midden en westen van ons land. DEN HAAG. In de Statenzaal in het gebouw van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft prinses Beatrix de beide gedenkboeken in ontvangst genomen, die zijn uitgege ven ter gelegenheid van de herden king 1813-1963. UTRECHT, 6-11. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft mee gedeeld, dat met ingang van 1 janu ari 1964 dc duur van dc zickcnhuis- verpleging voor zowel verplicht- als vrijwillig-verzekerden per geval ver lengd wordt tot één jaar. Bij deze nieuwe regeling zullen lichamelijk en geestelijk zieken worden gelijk geschakeld. Tot" dusver bestond de ze termijn uit 70 dagen. Dc minister maakte dit bekend in een toespraak die hij hield op het jubileumcongres van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Zie kenfondsen. Dit tweedaags congres wordt in Utrecht gehouden. Minister Veldkamp werd verge zeld door zijn staatssecretaris, dr. A. J. H. Dartels. UTRECHT, 6-11. Een uitbreiding van de Nederlandse varkensstapel van vijf miljoen tot vijf en een half miljoen dieren is onder de huidige omstandigheden verantwoord. Dit meent de voorzitter van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer. Hij zei woeivsidagpiorgen op de openbare vergadering van het Pro- dufktschapsbestuur in Utrecht, dat het aanbod vrij klein is, terwijl de vraag, ook in het buitenland groot blijft. De varkensprijzen zijn in de af gelopen veertien dagen weer met een cent of vijftien per kilo om hoog gegaan en voorlopig valt er nog geen prijsdaling te verwachten. Het Produktsohap besloot daarom, de overnameprijs voor baconvar- kens, die tussentijds is verhoogd van f 2,80 tot f 2,90 per kilogram ge slacht gewicht, op dit niveau te handhaven. De gewiohtgrenzen blij ven eveneens onveranderd. De heer de Veer noemde de prij zen op de Engelse baconmarkt goed. De Saconexport blijft echter verlies gevend, nu het binnenlandse prijs peil zo boog ligt. Na besprekingen met Engeland is voor Nederland een nieuw contingent vastgesteld van 13.000 ton 'baconvarkens en af gesneden bacon. Dit betekent, dat Een „open omroepbestel" DEN HAAG, 6-11. Een „open be stel", dat reële kansen biedt voor andere dan de thans aanwezige groeperingen om van radio en tele visie gebruik te maken wordt aan bevolen in het rapport met vergaan de voorstellen van de commissie radio- en televisiewetgeving (com missie Soholten), dat aan de Staten- Generaal is aangeboden. Volgens dit rapport kan er slechts sprake zijn van een „open bestel", indien ook andere instellingen dan omroepor ganisaties zendtijd kunnen krijgen. De voorstellen van de commissie voorzien in om. de handhaving van toewijzing zendtijd aan kerkgenoot- séhappen en politieke partijen. Nieuw is het voorstel zendtijd toe te wijzen aan genootschappen op geestelijke grondslag. DODELIJKE ONGELUKKEN ASSEN. In het „Wilhelminazie- kenhuis" in Assen is de 72-jarige heer L. Braaksma udt de Drentse hoofdstad, overleden aan de gevol gen van een ongeval, dat hem zon dag was overkomen. Hij werd aan gereden door een motor. NOORD-SCHARWOUDE. In de Dorpsstraat te Noord-Scharwoude heeft zich een ongeluk voorgedaan, dat aan (de 30-jarige géhuwde arbei der N. Groot 'het leven beeft gekast. De man, die op wég naar huis was, sprong onverwadht op een aanhan ger, beladen met kool. van een land bouwtrekker. Hij kwam met 'het hóófd onder de wielen en was vrij wel op siag dood. UTRECHT. De 31-jarige walbaas- kraandrijver M. van der Wurf uit Utrecht is beklemd geraakt tussen een kraanhuis en het hekwerk van het centraal overslagbedrijf in Utrecht. De man werd (met zware inwendige kneuzingen naar bet aca demisch ziekenhuis gebracht, waar hij 'bij aartkomst bleek te zijn over leden. WOERDEN. De 26-jarige matroos A. H. J. Pellegrom uit Woerden is in Keulen te water geraakt en ver dronken. De matroos bad 's nachts nog met enkele kameraden op de kant étaan praten, die daarna naar bed waren gegaan. Even later hoor den zij een gil en een plons. Het stoffelijk overschot is nog steeds niet gevonden. VOORSCHOTEN. De 37-jarige ser geant-vliegtuigmaker-motormonteur J. F. Bausch uit Voorschoten, is in zijn woonplaats 'bij een inhaalma noeuvre met zijn scooter geslipt en om het leven gekomen. Hij laat een vrouw en vier kindoren na. Pasteur garantiemerken zijn waardevolle spaarmerken. Vraag dus Dexl Kijk, de nieuwe prachtige en praktische geschenken bij 100% gepasteuriseerde Dex margarine zijn er! Zware graslinnen lakens (2 persoons) en slopen, royale thee- en badhanddoeken. Bovendien leuke cadeaus voor de kinderen. Neem heerlijke, gezonde Dex margarine en vraag nu Uw leverancier de nieuwe geschenkenfolderl REMIA MARGARINEFABRIEKEN N.V. - DEN DOLDER Nieuw soort stempel Een nadeel bü het gebruik van stempels is veelal, dat men ze eerst op een kussen moet be vochtigen. Door deze hande ling worden dikwijls het pa pier en omliggende zaken ge vlekt. Er is nu een nieuw soort stempel ontwikkeld, dat deze en andere bezwaren opheft. De steel van dit nieuwe stem pel is zo geconstrueerd, dat hij tevens dienst doet als inkt-re servoir. Om het te gebruiken is een lichte druk voldoende. Een veer in de houder doet het stempel terugspringen. De vulling kan gebruikt worden voor 30.000 afdrukken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5