F VANMORGEN VROEG BEREIKTE DE BOOR INGESLOTEN MIJNWERKERS „Raad van wijze mannen" in Z.-Vietnam „Elegant" kleding de u r I o o Mijndirectie Lengede treft geen schuld Patates-bakker wil veiliger verkeer Strenge winter liet economische sporen na Gezagscrisis in Culemborg? Wordt Lelystad plaats van 100.000 zielen? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 november 1963 120e jaargang No. 19476 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT <fcDAK I IE EN ADMINISTRATIE annewekken 11Zierikzee. Podbu* no 1, lel. 01110-2255 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee Redakteur: M J Bij de Vaate, lel. 01110-2938 'Jitgave' NV, Drukkerij v'h Lakenman Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Kamerkoor Felix de Nobel naar Zierikzee LENGEOE, 7-11. De hoofdboor heeft donderdagochtend vroeg de gang sraar elf mijnwerkers in Len- gede al veertien dagen opgesloten zitten, bereikt. Men heeft alle hoop laten varen dat zich op tachtig meter diepte o -r d? b'"{raafplaats van Brc'd- stedt nog overlevenden bevinden. Zeer* gevoelige microfoons en een televisiecamera, die waren neergela ten door een boorgat, hebben geen enkel teken van leven geregistreerd. Dr. Berg'hoefer, de ingenieur die de leiding heeft bij de booroperatie, zei dat de boor de noordkant heeft gei-aakt van de ruimte waar de elf mannen zitten ingesloten. Hierdoor :s een klein gat ontstaan dat zal wprden vergroot. Berekend was dat de boor op enige afstand van de ruimte zou uitkomen. Bij 'het doorbreken van de boor vielen enige stenen van het plafond van-de ruimte, maar er 'had geen grote instorting plaats. Geen der elf mannen werd gewond. SAIGON, 6-11. Tijdens een woens dag in Saigon gehouden persconfe rentie heeft de premier der nieuwe, voorlopige regering, Ngoeyen Ngoc The, meegedeeld, dat een „raad van wijze imnnen" zal worden ingesteld, waarin alle lagen der maatschappij en de verschillende volksorganisa- ties vertegenwoordigd zullen zijn. Deze raad zal de regering moeten adviseren over binnen, en buiten landse politieke vraagstukken, als mede over het toekomstige politieke bewind over Zuid-Vietnam. dat de nieuwe regering alle met an dere landen gesloten verdragen zal eerbiedigen, de betrekkingen met bevriende landen zal versterken en die met de nabuurlanden zal ver beteren. Zuid-Vietnam zal deel blij ven uitmaken van de vrije wereld. Wat de binnenlandse politiek be treft, stelt de regering zich ten doel het leggen van de grondslagen voor een waarlijk democratisch bewind, waarborgen der fundamentele vrij heden voor alle lagen der bevolking en invoering van een rechtvaardige rechtspraak. De strijd tegen de com munisten zal tot de uiteindelijke overwinning worden voortgezet. De nieuwe minister van voorlich ting, generaal Tran Toe Q»i. ver klaarde nog nadrukkelijk, dat de V S. bij de/ staatsgreep tegen de re gering van Ngo Dinh Diem geen enkele rel hebben gespeeld. Het Zuid-Vietnamese persbureau meldde nog. dat alle hoofden der Zuid-Vietnamese diplomatieke ver tegenwoordigingen in het buiten land naar Saigon zijn ontboden. Vliegtuig; vloot; in brand c o r LONDEN, 6-11. Eer. DC-8F van de Canadese luchtvaartmaatschappij Trans-Canada Airlines iè woensdag- avord bij een mislukte start op Lon don Airport van de baan geraakt en in brand gevlogen. Het toestel had 97 passagiers aan boord, van wie sleehts éévv -licht gewond raakte. De brand, die in een Van'de "motoren wedde, werd binnen korte tijd ge blust. Het vliegtuig, dat op een weg bij het vliegveld terecht kwam zou via Montreal. Toronto en Winnipeg naar Vancouver vliegen. Krijgen negers guerilla- opleiding in Rusland? NEW YORK, 6-11. Volgens het Amerikaanse dagblad New York Herald zou Rusland uit Zuid-Afrika gevluchte negers in het geheim op- Ie -Ion in de techniek van guerilla- efrlen. Het blad schreef te heb ben vernomen dat een Russisch r ansportvliegtuig vorige maand in Dar-es-Salaam, in Tanganyika, tach- 'g vluohtclAn en aan boord nam. De New York Herald meent te weten c!at ook de Chinezen en de Alge- rij ■>en gevechtsopleidingen voor Zu'dafrikaanse negers geven. Het Amerikaanse graan voor Rusland MOSKOU. 6-11. Premier Chroesjt- sief van de Sowjet-Unie heeft in een gesprek met een aantal Ameri- a?."..-,e zakenlieden in Moskou ge- gd dat da Russische vertegen woordigers d'c in Washington on- rH"handelen over de levering van Amerikaans graan aan de Sowjet- L'rve, opdracht hebben gekregen het 'sprek af te breken als de Ameri kanen vasthouden aan hun „discri minerende voorwaarden". Auschwitz-beulen voor de rechter FRANKFORT, 7-11. Het grootste procos tegen oorlogsmisdadigers in west-Duitsland, waarin de verant woordelijken van het vernietigings- 'vp Auschwitz terecht zullen staan cember a.s. beginnen in het 'I-dhuis van Frankfort. De grote -zaal- vsn dit stadhui waar normaal de gemeenteraadsle den bijeenkomen, is de enige in Frankfort die ruimte kan bieden aan een proces van deze omvang. Er zullen 23 beklaagden verschijnen en 250 getuigen uit vijftien Europese landen worden gehoord'. Herstel Beethoven's violen Ingezonden mededeling havenplein 11 - tel. 2890 zierikzee HANNOVER, 6-10. De procureur- generaal dr. Topf, heeft woensdag aan de internationele pes in Len gede- Broistedt verklaard, dat de di rectie van de mijn niet verweten kan worden gegronde initiatieen of verzoeken om opsporingen naar in gesloten mijnwerkers te hebben ge negeerd. Ook is er volgens 'hem geen spra ke van sabotage. Na ondervraging van twaalf ar beiders was dr. Topf gebleken, dat slechts één van hen, Hütter, op 2 november 's avonds met de techni sche directeur van de mijn, Ferling jr., over de ruimte waar de elf man nen zijn gevonden, had gesproken. Na dit gesprek heeft de directie di rect een aanvang gemaakt met het boren. Verwijten van de mijnwerker Söl- linger, dat de directie reeds op 26 oktober was in/gelicht, missen vol gens dr. Topf iedere grond. De voorzitter van de Westduitse mijnwerkersbond, Gutermuth, wees de beschuldigingen tegen de mijn- d'irectie eveneens van de hand. „Door die bedrijfsleiding is naar mijn mening alles gedaan, wat men selijkerwijs mogelijk is", zo ver klaarde hij woensdagmiddag. Twee doden door kolendamp HOOGEZAND, 6-11. In Hooge- zand zijn twee personen door ko lendamp om het leven gekomen. Het zijn de 70-jarige heer J. Snitjer en zijn 55-jaar oude huishoudster mej. H. Spijker. Vanmorgen ont dekten buren van de heer Snitjer dat er iets niet in orde was. Zij waarschuwden de politie, die de be jaarde heer en zijn huishoudster le venloos in een stoel aantrof. De haard in de woonkamer was afge sloten, waardoor er kolendamp is ontstaan. De politie verklaarde dat zij vermoedelijk reeds gisteravond als gevolg van Ikolendampvergifti ging om het leven zijn gekomen. DEN HAAG, 6-11. De 37-jarige eigenaar van een patates-frites- bakkerij in Den Haag. de heer Ph. van Daalen wil actief de ver*- keersonveiligheid gaan bestrijden en in deze strijd alle Nederlan ders betrekken. Daartoe is hij een actie begonnen welke hij „Na tionale aktie punt" heeft genoemd. Iedereen kan voor een bepaald bedrag bij de heer van Daalen een insigne om in zijn revers te steken of een transfer om op zijn voer tuig te plakken, kopen. De dragers van het „Aktie punt" teken zullen het goede voorbeeld moeten geven, Er moet naastenliefde in het verkeer worden bedreven, zo deel'de de heer van Daalen in een persconferentie mee. Het egoïsme en de zinloze haast van de weggebruiker moeten eruit. Over zijn initiatief zegt hij voorts dat het hier niet gaat om een vereniging of stichting, maar alleen om een actie. Hot Verbond voor Veilig Verkeer heeft geen greep op de massa. Het wil te opvoedend werken, zo meent hij. De mensen worden ook niet beter van hoge boetes, ontzegging van de rijbevoegdheid en inbeslagneming van bromfietsen. De mensen moeten zelfbeheer sing leren. De heer van Daalen wil daartoe de mensen wakker sohudden. Hij heeft zich deze actie beslist niet als broodwinning gesteld, verklaarde hij. maar ter verwezenlijking van zijn ideaal: een veilig verkeer. Daartoe heeft hij tot nu toe f 6000 besteed aan materiaal, zoals een folder, insignes cn transfers. t Bijstandsregeling voor minder validen DEN HAAG, 6-11. Het ligt in de bedoeling van minister mevr. drs. SChouwenaar-Franssen (maatschap pelijk werk) te bevorderen, dat op het tijdstip van inwerkingtreding van de algemene bijstandswet de alsdan ingetrokken voorziening voor blinden, de gehandicapten-regeling en tijdelijke bijstandsregeling voor minder-validen zoveel mogelijk door één rijksgroepsregeling worden ver vangen. Dit deelt de minister in de memorie van antwoord over de be groting van het departement aan de Tweede Kamer mede. Of reeds vóór 'het inwerkingtreden van de algemene bijstandswet de tijdelijke bijstandsregeling voor minder-validen dient te worden uit gebreid tot -meerderjarige ongehuw de minder-validen die niet bij on derhoudsplichtige verwanten inwo nen, wordt nagegaan. Supersonische vliegtuigen voor «Ie K.L.M. SCHIPHOL, 6-11. De K.L.M.-pers- dienst heeft woensdagavond in een kort communiqué 'bekend gemaakt, dat zij zich „bij het federale bureau vödr d'e luchtvaart" (F.A.A.) in Was hington volledig heeft georiënteerd over het Amerikaanse supersonische vliegtuig, höt zg. S.1S.T.-project". Maandag jl. maakte de Italiaanse „Alitalia" als eerste buitenlandse luChtvaartmaatschappii bekend döft zij een contract had afgesloten voor de aankoop van drie Amerikaanse supersonische straalvliegtuigen. Weer arrestatie i.v.in. moord te A k kruin LEEUWARDEN, 6-11. Op last van de officier van justitie te Leeuwar den is een tweede arrestatie ver richt in verband met de moord en brandstichting te Nes 'bij Akkrum. Ook in arrest is gesteld de land arbeider E. Steenstra, een. oom van de reeds eerder gearresteerde Jacob Knol, die bij de familie Steenstra inwoonde. De officier van justitie beschikt over aanwijzingen dat Steenstraop de een of andere manier met het misdrijf te maken heeft gehad. In dit stad'ium van het onderzoek wilde hij nog geen nadere mededelingen doen over deze aanwijzingen. De gearresteerde Jacob Knol blijft ontkennen dat hij de moord cn brandstichting heeft gepleegd. Evenals het Beethovenhuis in Bonn en andere daar geëposeerde muziek instrumenten van de grote Duitse meester (1770-1827), worden thans Beet hoven's strijkkwartet-instrumenten gerestaureerd. De Keulse instrumenten bouwer Bünnagel heeft opdracht gekregen de twee violen, een altviool en een cello weer klank en glans te geven. Want de meer dan 250 jaar oude instrumenten vertonen ernstige beschadigingen, zoals scheuren, barsten en vervormingen. In 1800 kreeg Beethcrven de vier instrumenten ten geschenke aangeboden van vorst LAchnowsky - een beschermer van de meester -. Sinds die tijd liet Beethoven zijn strijkkwartetten op deze instrumenten repeteren. Op de rugzijde van elk heeft hij zijn initialen in de lak gekrast, twee ervan heeft hij bovendien nog voorzien van een zegel op de hals. De violen werden door Nicola Amati (1690) en Josef Guarnerius, de altviool door Vincenco Rugeri (1680) en de cello door Andrea Guarnerius gebouwd. Hun waarde zon tegenivoordig ongeveer 150.000 gulden bedragen. Door Beethoven, bespeeld, gesigneerd en gezegeld hebben zij voor verzamelaars en liefhebbers echter een niet in geld uit te drukken waarde. Onze foto toont de kostbare instrumenten in de werkplaats van Briinnagel in Keulen. Balans wer«l opgemaakt GENËVE, 6-11. De afgelopen strenge winter heeft de economie van de Oost-Europese landen zwaar der getroffen dan die van de West- Europese, zo wordt gezegd in een woensdag verschenen „bulletin voor Europa" van de economische commissie voor Europa der Ver enigde Naties. De slechte oogst van dit jaar in Oost-Europa is er oor zaak van dat de levensstandaard in de nabije toekomst waarschijnlijk niet belangrijk zal stijgen. Terwijl de expansie zich in het westen her stelde hebben veel Europese landen ernstig geleden van de strenge win ter. De weersomstandigheden hebben het vrijwel zeker gemaakt dat de Oost-Europese agrarische produktie nauwelijks of in het geheel niet toe genomen is ten opzichte van 1962. Vele oogsten zijn door de vorst ver nield en de gevolgen van de winter voor de graanoogst, vooral in de Sowjet-Unie, waren rampzalig. Vol gens het bulletin zal West-Europa, evenals Rusland tarwe in moeten voeren als gevolg van slechte oog sten. In West-Europa zal de tarwepro- dukfcie dit jaar vijftien procent klei ner zijn dan verleden jaar door de strenge winter en de natte zomer. De kwaliteit van de tarwe is slech ter dan verleden jaar en een groot deel van de oogst zal alleen als vee voeder 'kunnen dienen. Frankrijk. Frankrijk zal waarschijnlijk geen exportoverschot van broodgraan hebben voor zijn traditionele West- Europese 'klanten en zal zelf vijf tot zes miljoen ton moeten invoeren. De Franse tarweoogst wordt geschat op ongeveer negentig miljoen tegen verleden jaar honderdveertig mil joen ton. De ontwrichting van het bedrijfs leven als gevolg van de winter was vooral ernstig in Tsjccho-Slowakijc. Oost-Duitsland en Polen, zo vervolgt het bulletin. Rusland was beter opgewassen te gen de harde winter. In 'het westen vertraagde de winter de expansie, vooral in de bouw. Het expansie percentage voor het gehele jaar zal wellicht 'kleiner uitvallen dan was verwacht, behalve in Engeland. De West-Europese economie als geheel is de gevolgen van de winter echter duidelijk te boven gekomen en groeit weer. In 'Noorwegen, Zweden en Engeland' zijn de vooruitzichten voor een snellere expansie dan tot dusver gunstig, aldus 'het bulletin. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t Kritiek accepteert men al- j leen als zij verpakt is in een t lofspraak. f i Wisselend bewolkt Vei wachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 8 nov. Zon op 7.46, onder 17.01. Maan op 23.51, onder 14.39. Laatste kwartier: 8 nov. te 7.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 nov. 7.50 v.m. 20.27 n.m. BROUWERSHAVEN 8 nov. 7.50 v.m. 20.16 n.m. Doodtij: 10 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied dat ge durende enkele dagen in de Golf van Biscaye heeft gelegen, trekt naar de Noordzee. Samenhangend daarmee draait de wind in Nederland naar het westen. De temperatuur komt daardoor op een lager niveau dan de afgelopen dagen het geval is ge weest, maar blijft nog wel wat bo ven normaal. De lucht, die met ma tige tot krachtige wind naar Neder land zal stromen, is onstabiel van opbouw. Er 'komen dan ook .enkele buien in voor. Randstoringen van het genoemde lagedrukgebied ver oorzaakten vooral in de omgeving van de Alpen veel regen. Een regen- gebied dat Nederland in de afgelo pen nacht voorbijtrok, bracht, met uitzondering van 2 tot 3 mm. in het noorden van het land, vrijwel geen regen. DEN HAAG. 6-11. Het Tweede Kamerlid drs. H. M. Franssen (P.v. d.A.) 'heeft schriftelijk aan de mi nisters van justitie en van binnen landse zaken 'gevraagd of zij weten dat in Culemborg opschudding is ontótaan onder de burgerij over de schorsing van een brigadier van po litie. De heer Franssen informeert of de bewindslieden kunnen mede delen, wat waar is van de genachten dat deze schorsing verband houdt met wat wordt aangeduid als een gezagscrisis in deze gemeente. Ten zuiden van Milaan zijn 1500 ha. ondergelopen door het buiten de oevers treden van een rivier. Ook in Venetië staat het water hoog. En kele wijken staan blank. EMMELOORD, 6-11. Stad Lely stad, aanvankelijk geprojecteerd als een van 2.000 a 25.000 inwoners die volgens de nieuwe plannen mis schien tot 100.000 inwoners zal uit groeien, is in de eerste plaats een landelijk belang, maar van polder standpunt is het toch ook wel ple zierig. Drs. A. J. Venstra, hoofd so- ciograaag btf de Rijksdienst voor de IJsselmeerpoIders, zei dit op het landhuishoudkundig congres in Em- meloord, in een inleiding over de sociaal-economische opbouw van de IJsselmeerpoIders. Prof. van Eesteren, die het plan voor Lelystad maakt, 'heeft opdracht een stad voor ongeveer 50.000 in woners te ontwerpen met de moge lijkheid van latere uitbreiding tot 100.000 inwoners. D'e bedoeling daarvan is, Lelystad mede te doen dienen tot ontlasting van het Wes ten. Voor de polderbevolking ligt het voordeel van deze nieuwe opzet in de rol die een groot Lelystad als verzorgingscentrum zal spellen en in de to verwachten aanzienlijkheid van ruime werkgelegenheid buiten de landbouw. In de Noordoostpol der (waar nu veel aandacht aan in dustrialisatie geschonken wordt) heeft de aanvankelijke afwezigheid van niet-agrarische werkgelegen heid problemen geschapen. Er is door de nieuwe polders een spoorlijn via Lelystad geprojecteerd Of die spoorlijn er komt staat nog niet vast. Men moet de betekenis van zo'n 'liyn niet overschatten, volgens de inleider. Koning Paul van Griekenland heeft de 75-jarige George Papan- dreou, leider van de verenigde cen trumpartij, verzocht een regering te vormen. Indonesische premier overleden SINGAPORE, 7-11. Volgens een in Singapore opgevangen uitzending van radio-Djakarta is premier Djoe- anda Kartawidjaja van Indonesië deze nacht als gevolg van een hart aanval overleden. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1