HET ONMOGELIJKE HUWELIJK DOUWE EGBERTS Friesche HEEREN-BAAI Zachte geurige pijptabak echte, WITTE KRUIS uw handen lopen nu gevaar Vader en dochter overvallen Lijm hout met plezier en met BEVER CETAFLEX^? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 november 1963 No. 19475 EEN HERFSTACHTIG ONDERWERP Boeiende lezing over paddestoelen voor „Vogelwacht'' HAAMSTEDE, 2-10. De Vogel wacht „Schouwen-Duiveland" gaat zich op wat bredere basis oriënte ren, nu het zich (voorlopig) heeft aangesloten by het I.V.N., wat reeds tot uiting kwam in enige natuur wandelingen in het afgelopen sei zoen. Ook de lezingen gaan die richting uit en vrijdagavond werd in hotel Bom het onderwerp „Pad destoelen" door de bekende Rotter damse bioloog drs. J. Mennema uit voerig besproken. Voor velen heeft dit herfstachtige onderwerp, zoals spreker zijn lezing noemde, maar twee vragen opgeroe pen: „zijn ze giftig of niet". De ver dere volkskennis van paddestoelen houdt hiermee op. Dit is erg jam mer, want een paddestoel is een der mooiste planten die we bezitten. Hetgeen we boven de grond zien, is de vrucht, doch onder de grond 'zit de hoofdmoot van de plant. Dun ne draden, microscopisch fijn, zoe ken een weg door de grond en zo kan het gebeuren, dat op een zeker punt twee van die draden elkaar ontmoeten, een mannelijke en een vrouwelijke cel met elkaar in aan raking komen en het ontstaan van de vrucht, voor onze ogen de pad destoel, is een feit geworden. De vrucht gaat groeien en komt op de duur da grond uit waai* ze zich in veel uiteenlopende soorten en vor men aan de natuur toont. Opval lend bij de paddestoel is het totaal ontbreken van bladgroen, waar elke andere plant of boom ruimschoots van voorzien is. Dit bladgroen is een onmisbare schakel in het fabriceren van voedsel voor de plant zelf. De plant heeft genoeg aan water uit de grond en koolzuur uit de lucht. Uit deze beide stoffen ikan de plant zich een voedsel bereiden waar ze volop ge.noeg aan heeft voor haar verspreiding door de grond en voor het vormen van de nodige vruchten. De paddestoel voedt zich met de restanten van 'andere plantaardige afval, of parasiteert op een leven de (boom of plant. „Opruimers". Er zijn verschillende hoofdsoorten onder de paddestoelen, de voor naamste zijn de „opruimers" die er voor zorgen dat wij door een bos kunnen wandelen. Zij ruimen n.l. alle dode takken en afgevallen bla deren volledig op. Was dit niet het geval, dan zou een wandelaar zich op den duur in een 'bos maar moei lijk meer kunnen verplaatsen, door alle afval dat blijft liggen. Dan zijn er de parasieten, die zich vestigen op bomen die dan ten dode zijn op geschreven. Zo is voor de fruitteelt de purperen korstzwam funest. De paddestoel hoort nog steeds thuis in het hoekje waar de slagen vallen en volgens de volksmond hoort ze thuis in het „zwarte rijk van de satan". Het bijgeloof zegt n.l. dat de paddestoel in de nacht Ingezonden mededeling Varieer ook eens met jonge, belegenoude Goudse, Lcidsc of Edammer kaas! groeit en wat het daglicht niet mag zien is niet veel goeds. Het is ech ter wel zó dat de paddestoel bij een zoele nacht met wat regen een flink stuk doorgroeit. Dat de mensen ver der nog zich steeds afzijdig houden van deze mooie planten ligt ook aan de giftigheid van sommige soorten. De heer Mennema wees er met na druk op dat van het totale aantal paddestoelen nog geen één procent giftig is, en in ons land komen een slordige 3000 soorten voor! 15 25 zijn giftig. Verder zijn er natuurlijk ook soorten die niet zo lekker zijn als de bekende champignon's. De groene knolzwam is zeer giftig en het toeval wil dat ze veel op de champignon lijkt. Dan zal de con sument altijd! jonge paddestoelen moeten nuttigen, omdat oudere moeilijk te verteren zijn door cellu- losevorming. Alcoholica en padde stoelen verdragen elkaar niet.a Een liefhebber van beide moet er dan ook rekening mee houden dat hij, indien hij ze tesamen nuttigt, vrij ernstig dronken kan worden. Sporen. Zoals een ieder wel weet, plant de paddestoel zich voort door mid del van sporen, waarvan de vrucht er soms onnoemelijk veel bezit. Een gewone inktzwam bevat er meer dan een miljard! Slechts een heel klein gedeelte hiervan zorgt voor een geslaagde voortplanting. In Rot terdam in de Kralingerhout komen op 200 h-a. meer dan 100 soorten voor. Hier moet échter zo weinig mogelijk geplukt worden, om een zekere achteruitgang te-<?en te gaan. Een paddestoel kan moeilijk gede termineerd worden omdat het laat ste boekje dat er over is verschenen uit 1935 stamt. Het album van Ver kade „Paddestoelen", dat reeds voor de oorlog uitkwam, is een zeer waardevol document met zijn vele plaatjes. Na de pauze vertoonde de heer Mennema via de dia-projector een groot aantal soorten, zodat de in niet zo grote getale aanwezigen een kleurrijk beeld kregen van deze prachtige planten. Er waren vele bekende bij, zoals de fraaie vlie- genzwam en de stinkzwam. Minder bekend zijn echter de heggetruffel- knotszwam, de roodporiehoutzwam, de deruienmoorder, de biefstukzwam en de witte kluifjestzwam. De voorzitter, de heer J. P. C. Boot, dankte spreker voor zijn boei ende lezing en bood hem een con sumeerbaar aandenken aan. In zijn openingswoord deelde de heer Boot nog mede, dat de Vogel wacht het 600ste lid heeft inge schreven. Aandacht vroeg hij verder voor de groep Vlaamse gaaien die de Grevelingendam in Bruinisse passeerde, waaruit blijkt dat aldaar de Vogelwacht ook waakzaam is. De bestrijdingsmiddelen-techniek komt aan een hoo-ptemunt en er zul len maatregelen Penomen moeten worden om nog verdere doorgang met steeds giftiger stoffen de kop in te drukken. kleintjes uit^ het binnen Ingezonden mededeling mtÊÊÊÊtm A (geel) 85 ct. Paars 70 ct. per 50 gram Valse bankbiljetten in Toplitz-meer WENEN, 4-11. By het zoeken naar de legendarische nazi-schat in het Oostenrijkse Toplitz-meer hebben duikers maandag een kist gevonden met valse honderd-pondbiljetten, die biljetten verpakt waren, in vier pakken van ieder duizend Daarmee heeft het door de Oos tenrijkse regering gesteunde onder- OIldeFWli zoek in het veelbesproken „vuilnis- J vat van het Derde Rijk" tot een eer ste resultaat geleid. Bij de berging viel echter de al deels verrotte kist in stukken uiteen. Al in augustus 1959 waren bij een door 't Westduitse tijdschrift „Stern" georganiseerd onderzoek negen kis ten met valse bankbiljetten naar de oppervlakte van het diepe bergmeer gebracht. Het valse geld werd tijdens de*oorlog op last van de opperbevel hebber van de S.S., Heinrich Himm- ler, vervaardigd om de Britse econo mie te ontwrichten. b De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft vrijdag een resolutie aangenomen, waarin mede leven wordt uitgesproken met de Caraïbische landen die door de or kaan „Flora" zijn geteisterd en waarin de leden worden uitgenodigd individueel en gezamenlijk uitge breide hulp te verlenen. Het land- en tuinbouw- SlïiilÉliii^Wii^jiiiiiid In de centrale gevangenis van Pretoria zijn vrijdag drie Afrikanen door ophanging terechtgesteld. KERKNIEUWS Ncd. Herv. Kerk Beroepen te OoltgenspJaat: J. A. de Waard 'te Meerkerk; te Papen- dr^bt: J. T. Cazander te Ooster- wolde (Gld.), die bedankte voor Ka- rror'k ftoez.); te Leerbroek: J. Jon- gerden te Bruohem en Kerkwijk. Aangenomen naar Wormerveer: P. Jansen te Wagenborgen; naar Syd ney (Australië) (Prsb. Church): H. F. Kat, vloofcpredi'kanf te Hilversum. Bedankt voor Barneveld: J. H. Oirkel te Huizen (N.H.). Ohr. Geref. Kerken Bedankt voor Ensohede-oost: B. van Smeden te Amslerdam-Nieuw- Wcst. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Oversohild: G. Lie- vaart 'te Onnen. Examens. Aan de V.U. zijn ge slaagd voor hef. kandidaatsexamen de 'heer J. W. Bats te Amsterdam en voor het propaedeutisah examen de heren P. Brouwer te Katwijk aan Zee, W. H. Duker te Sexbierum, T. M. Middelkoop te Den Haag en J. H. Sahravesande te Rotterdam. Beroepen te Assen (vierde pred. pl.): R. Reitsma te Stcenwijk. Aangenomen naar Hardcnbcrg (vac. D. Pasman): A. J. van Gorcum te Bcetsterzwaag. WITTE KRUIS DE PIJNSTILLER Hoofdpijn.maar ook andere pla gende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Sallcyl-vrIJ en daardoor geen maagklachten. DEN HAAG. Het vijftig ton me tende Britse vissersvaartuig „Rona Hansen" is in de nacht van zaterdag op zondag na een aanvaring met een onbekend schip op de Noordzee, on geveer 75 mijl ten zuidwesten van de Noorse stad Farsund, vergaan. De opvarenden warden gered. DEN HELDER. De veerboot „De Dageraad" van de T.E.S.O. (Texels Eigen Stoomboot Onderneming) is in Den Helder teruggekeerd met een gat van ongeveer 75 centimeter bo ven de waterlijn, veroorzaakt «door een aanvaring op het Marsdiep met de Texelse kotter TX 25. BERGUM. De 87-jarige wielrijder Tj. de B. uit Twijzelerheide is op de Miedla'an te Zwaagwesteinde gegre pen door een achteropkomende vrachtauto en op slag gedood. BLARICUM. Bij een botsing tus sen een autobus en een truck met - oplegger in Blaricum is één persoon ernstig en zijn twee personen licht gewond. OSS. In het ziekenhuis te Nijme gen is overleden de 40-jarige heer L. van L., die op 21 oktober in de Molenstraat te Oss met zijn brom fiets in botsing kwam met een auto en daarbij ernstig werd gewond. SCHIPHOL. Twee Japanse con servators, die in Rotterdam de ten toonstelling „Japan, jonge 'kunstnij verheid volgens oude traditie" zul len gaan inrichten, 'zijn met een lijn- toestel uit Tokio op Schiphol aange komen. AMSTERDAM. Het Zuid-Afri kaanse onafhankelijke dagblad „Die Burger" gaat akkoord met een voor stel van het Amsterdamse dagblad „Trouw" pagina's te ruilen over de zogenaamde apartheidspolitiek. De hoofdTedaktie van dit dagblad in Kaapstad heeft „Trouw" daarvan te legrafisch op de hoogte gesteld. DEN HAAG. De collectieve Neder landse fokvee-dnzending op de in ternationale la ndbouwtentoonstél ling te Santiago de Chile, idie van 19 ok tober tot 3 november werd gehou den, heeft opmerkelijke successen geboekt. Veertien van de zestien die ren verwierven een prijs. ROTTERDAM. De op de Brazili aanse werf van Verolme gebouwde vrachtvaarder met passagiersacco- modatie „Pareira Carneiro" heeft met succes proefgevaren. Het schip haalde een snelheid van twintig knopen. DEN HAAG. Leden van de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer vragen in het voor lopig verslag over de begroting 1964, onder meer of de strijdkrachten thans niet over voldoende muziek korpsen beschikken. DEN HAAG. De heer R. J. Isa, vipe-premier en minister van justi tie van de Nederlandse Antillen, is uit de Verenigde Staten op Schiphol aangekomen. Hij zal in Nederland enige zakelijke besprekingen voeren. Daar zijn gezondheidstoestand te wensen overlaat, zal de heer Isa hier oök enige tijd rust nemen. AMSTERDAM. De jaarlijkse offi ciële herdenkingsplechtigheid ter na gedachtenis van de geallieerde ge vallenen is zaterdagmiddag cmder auspiciën van het Nederlands Oor- logsgraiven Comité in de Westerkerk te Amsterdam gehouden. Ingezonden mededeling Directe bescherming is Dodig tegen af washanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van CJipp crème met de verzachtendo citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernieuwende allantolne. grote doos f.1,35 royale tube f. 1,25 na elke afwas Clipp.... n. uw handen altijd fluweel-zacht De graanprijzen in de E.E.G. BRUSSEL, 4-11. De slag om de Europese graanprijs komt nu in een beslissend stadium, want na maan denlange onderhandelingen wil de E.E.G.-commissie dinsdag voor het eerst aan dg ministerraad concrete voorstellen doen ter verevening van de graanprijzen in de Europese eco nomische gemeenschap (E.E.G.). Vol gens de beschikbare gegevens heeft het plan van vice-voorzitter der E. E.G.-commissie S. L. Mansholt ten doel al in het bedrijfsjaar 1964-'65 een uniforme graanprijs in de ge meenschap in te voeren en als de verkregen inlichtingen juist zijn, zal de Duitse tarweprijs op 'basis van levering in Duisburg in het Ruhr- gebied moeten worden verlaagd vian 475 tot 425 D.M. per ton en moet de Franse prijs van 358 D.M. per ton, die de laagste binnen de gemeen schap is, met ongeveer 10 procent worden verhoogd. VENLO, 4-11. Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zon dag de 44-jarige heer H. Schumacher en diens vijftienjarige dochter over vallen op een onverlichte binnen weg in Venlo, waarlangs ze tegen half drie huiswaarts keerden. De man en het meisje hadden aan de Prinsessesingel in Venlo een pa- tates-friteskraam bediend. Hiervan zijn de daders vermoedelijk op de hoogte geweest. Vermoedelijk me nend, dat de heer Schumacher veel geld bij zich zou hebben, zijn ze kennelijk het. tweetal gevolgd. Ze ■liepen eerst de heer Schumacher en zijn dochter voorbij en wierpen zich toen onverwacht op htm slachtof fers. Met een hard voorwerp sloe gen ze de man en het meisje op hoofd en hals. Daarbij werd de heer Schumacher uitgeschakeld, maar zijn dochter 'kon nog om hulp roe pen, totdat ook 'haar de mond ge snoerd werd. In middels had toch iemand het hulpgeroep gehoord en waarschuwde de politie. Deze trof de heer Schumacher aan met twee gapende hoofdwonden. Bij opname in het ziekenhuis 'bleek hii ook een hersenschudding te hebben. Bij onderzoek is gebleken, dat de overvallers ongeveer f 250,- (de op brengst van de verkoop van die dag) hadden meegenomen. Ook de porte- monnaie an het meisje was gerc ofd. Flitsen uit het buitenlaiui BERLIJN. Een Amerikaanse mi litair konvooi is bij de controlepost te Marienborgh, door Russische grenswachten tegengehouden, zo heeft een Amerikaanse legerwoord- voerder meegedeeld. MOSKOU. „De aankopen van het benodigde graan op de buitenlandse markten en alle andere maatrege len om 'het graanverbruik in ons land te regelen 'zullen ons in staat stellen, de normale voedselvoorzie ning aan de bevolking te verzeke ren", zo schreef het Russische par tijblad „Prawda" maandagmorgen. PNOMPENH. Het Cambodjaanse staatshoofd^ prins Norodom Siha- noök, heeft in een rede, waarbij hij zich tot de bevolking richtte, voor speld, dat Zuid-Vietnam in handen der communisten zal vallen als de Amerikanen hun politiek t.a.v. dat land niet wijzigden en er niet mee Lnsteanem, dat Zuid-Vietnam, even als Laos, geneutraliseerd wordt on der internationale garantie. MALMOE (Zuid-Zweden). Het Ne derlandse schip „Peter Winsenius" is zondag in botsing gekomen met het Franse vaartuig „Jeanville". De aanvaring geschiedde ten zuiden van de vuurtoren van Moens. in Zuid- Denemarken. ST. JOHN. Bij een brand in de Canadese plaats St. Jhon zijn zater dagmorgen een 40-jarige vrouw, 'haar vijf kinderen en nog een meis je van vijftien jaar omgekomen. DJAKARTA. Radio-Djakarta meldt, dat op last van het Indonesi sche opperbevel alle verbindingen tussen Djakarta enerzijds en Singa pore en Maleisië anderzijds met in gang van maandag zijn verbroken. SALERNO. De 420 inwoners van het, ten zuiden van Salerno gelegen, Italiaanse bergdorpje San Nicola, zijn vriidag geëvacueerd in verband met een dreigende a a rdvers ohu iving. BOEBANESWAR (Orissa, India). In oktober 1963 zijn 270 inwoners van het in de Indiase staat Orissa gelegen district Oettak aan cholera overleden. HONGKONG. Het communis- tisch-Ghinese persbureau Nieuw- Ohina méldt, dat een in de Ver enigde Staten vervaardigd U 2-ver- kenningsvliegtui'g boven oost-China door Chinese vliegtuigen omlaag werd geschoten. Volgens Nieuw- Ohina behoorde het toestel tot de luchtmacht van de /misdadigere- ben.de van Tsjiang Kai Sjek". Ingezonden mededeling AMERSFOORT, 4-11. In Amers foort is een vijfde jaarvergadering gehouden van de groep land en tuin- bouwonlderwijs in de Nederlandse Onderwijzersvereniging. In zijn openingswoord signaleer de voorzitter P. A. van Zorge uit Twello een teruggang van het aan tal leerlingen. Naar zijn mening wordt deze ten dele veroorzaakt door een onjuist regeringsbeleid. Naar sprekers mening liet het be leid1 van de landbouworganisaties eveneens te wensen over, was er onderwaardering van het landbouw onderwijs en is er een verkeerde voorlichting over de lagere land bouwschool. Als middelen ter ver betering noemde de heer van Zorge meer bekendheid geven aan het feit, dat de lagere landbouwschool een uitsiökende beroepsopleiding geeft, het organiseren van een eindexamen zoals door de Mammoetwet vereist en aansluiting bieden op verder on derwijs. De heer Van Zorge sprak zijn ver trouwen uit in de nieuwe minister van landbouw. Tenslotte voerde hij een pleidooi voor een algemene vak organisatie van leraren bij het open baar en daarmee gelijk te stellen onderwijs. Ingezonden mededeling FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK „Leo, kalmeer een beetje, je bent hier niet in de kazerne. Wat je ge zegd hebt, is volkomen juist. Jij kunt dat als man nog beter aanvoe len dan wij, vrouwen. Maar het feit ligt er nu eenmaal en daarmee moe ten we rekening houden. Mij dunkt, dat je deze jongeman nu wel vol doende de les hebt gelezen". Majoor Van Beusekom draait in derdaad bij Hij kent zijn vrouw en al is hij de machtige, de heerser in huis, wiens wil net zo goed hier als voorheen in de kazerne wet is, hij weet hoe ver hij gaan kan. Dat is heel ver. Zo ver is hij nu en zijn vrouw roept hem tot de orde. Hij haalt een zakdoek uit zijn zak en wist zich het zweet van het ge laat. Met een ruw gebaar wijst hij naar een stoel en commandeert: „Ga zitten. En laten we de feiten onder ogen zien. Het kwaad is nu eenmaal geschied". Schoorvoetend gaat Arie Schras titten, kijkt oven naar Riet en knikt haar bemoedigend toe. Het eerste bedrijf is hii doorgerold. Met de rest zal het ook wel gaan. Maar als mevrouw Van Beusekom verder gaat spreken en hem af en toe aankijkt, voelt hij haar minach ting als ijswater over 'hem heen gaan. Deze vrouw scheldt niet, maakt zich niet kwaadi, maar hij leest haar antipathie voor hem van het gezicht. Ze is de moeder, die gekrenkt is in haar trots al® vrouw. Omdat haar dochter het slachtoffer is geworden. En hij wordt immers beschouwd als de schuldige? Je kunt het haar niet eens kwalijk nemen. Er wordt lang gesproken die avond, Arie Schras legt zijn kaarten op dé tafel. Hun' huis is groot ge noeg en hij heeft een behoorlijke broodwinning. Hij houdt van Riet en. zij van hem. Het is allemaal wel niet zo gegaan als het behoort onder behoorliike mensen en 'hij 'betreurt het zeker niet 'hetminst van allen. Dat neemt niet weg, dat hij niets liever wil dan zo spoedig mogelijk trouwen. De ouders zijn het daarmee roe rend eens. Dit huwelijk dient snel gesloten te worden. En daarom de creteert de majoor: morgenochtend meteen naar het stadhuis. En een huwelijk, dat in alle stilte gesloten zal worden. Zonderbruiloft, zonder drukte. De oorlogsomstandigheden kunnen gelukkig een aannemelijk excuus vormen. Arie knikt op alles ja en amen. En denkt: laat die bullebak maar bevelen. Straks, als we getrouwd zijn, heeft hij toch niets meer over Riict te zéggen. En ik zal er wel voor zorgen, dat het lieve' kind nliets te kort komt. Ze zal blij zijn, als ze onder deze vaderlijke dictatuur van daan is. Bij mij thuis zal ze geheel zichzelf worden. Als zo ongeveer 'alles door majoor Van Beusekom bekokstoofd is, kijkt Arie de drie mensen even aan en zegt dan op besliste toon: „Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat ik alle kosten voor mijn rekening neem. Maar dan ook beslist alle kosten. Ik hoop op deze manier althans iets goed te kunnen maken. En ik hoop in de toekomst te kunnen bewijzen, dat ik uw dochter gelukkig kan en zal maken. Geeft U me daarvoor alsublieft .tijd en gelegenheid". Mevrouw Van Beusekom kijkt de bezoeker wat nauwkeuriger aan. Maar vooralsnog voelt ze zich aan getast in haar eer als vrouw. En als moeder van de oudste dochter. Ze heeft niet 'de minste symphatae voor deze jongeman, die ze ternauwer nood kent. En als er geen oorlog was, dan wist. ze het wel. Dan had deze meneer Sohras geen schijn van kans. Ondanks alles. Ondanks de gevolgen. Het wordt Arie Schras goedgunstig toegestaan in de hal entre nous af scheid te nemen van zijn aanstaande vrouw. Als de salondeur achter hen gesloten is, neemt hij Riet in zijn armen en voelt, hoe het meisje beeft. '.Denk om 'het decorum", zegt hij zacht. „Misschien bespieden ze ons. Men weet immers niet beter of we zijn beiden zwaar vertiefd op el kaar?". Riet knikt en 'krijgt een kleur. Maar ze staat toe, dat hij voorzich tig een kus drukt op haar trillende lippen. „Ik hoop, dat ik het .goed- in orde gemaakt heb, Riet. Voor jou. Voor ons. Zet nog een paar weken je tandon op elkaar, en als ze lelijk tegen je doen, 'beheers je dan. Denk dan maar: over een paar wéken ben ik van alles af. Ik zal goed voor je zorgen, Riet. Ik zal je alles geven, wat onder deze omstandigheden nog mogélijk is. Ik wil oen goede kame raad voor je zijn, hoor je?". Ze ligt in zijn stevige armen en gekze voelt, zich rustig worden. Krijgt zie vertrouwen in deze aardi ge jongen? Die zo kalm en beheerst bleef onder het. opstuiven van haar vader? Die alle beledigingen slikte, nota bene zonder enige grond? Maar dat mochten vader en moeder Sm- mers niet weten? Waarom deed Arie dit allemaal? (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5