DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE KLOPSIGNALEN IN IJZERERTSMIJN TE LENGEDE Proces tegen nazi-misdadiger Student viel 15 mtr en stond op Ruimtecabine „Sigma 7" op Schiphol Munitievaartuig bij Hansweert op bank De Zeeuwse Groene- Krais-contributies Uitkeringen aan nazi-vervolgden Wilde gevechten op Parijse boulevard Mishandeling van hoofdagent politie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 november 1963 120e jaargang No. 19475 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bi; de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Biljartkampioenschappen te Renesse Acht doden bij autobotsing Mijnwerker richt ernstige beschuldiging tot directie LENGEDE, 5-11. Het ziet er naar uit dat men te vroeg heeft gejuicht na het vernemen van „duidelijke klopsignalen", die zouden duiden op de aan wezigheid van verdere overlevenden van de mijnramp in Lengede. Reddings arbeiders, die een nieuw gat hadden geboord boven de plaats waar sommigen nog een vijftal mijnwerkers vermoedden, hadden maandagavond verklaard dat men vijf snelle slagen had gehoord nadat men tien minuten lang op de boorbchacht had gehamerd. Na verdere pogingen om met de eventuele over levenden in contact te komen werd echter geen verder teken van leven ver nomen. Een specialist, die via een zeer ge voelige ontvanger luisterde, ver klaarde na een nauwkeurig onder zoek, dat de waargenomen geluiden afkomstig waren van steenstortin gen. Men zou echter een microfoon en een televisiecamera neerlaten om zekerheid te verkrijgen. De vreugde heeft inmiddels plaats gemaakt voor verslagenheid. Reddingsarbeiders, die een nieuw gat hadden geboord op het terrein van de mijn, verklaarden maandag avond: „er komen duidelijke klop signalen" van beneden. Het boorwerk Maandagochtend omstreeks zeven uur had de boor, waarmee men poogt de elf opgesloten mijnwerkers te be reiken. een diepte van elf meter be reikt. 's Avonds om negen uur had men nog achttien meter boren voor de boeg. De 65 cm brede boorkop graaft zich met een snelheid van rond drie meter per uur tot een diepte van 35 meter in de aarde. Daarna zal men voorzichtiger te werk gaan om steen stortingen te voorkomen. In de omgeving van het kerkhof van Broistedt worden inmiddels twee nieuwe proefboringen verricht. Deze boringen worden gedaan op aanwij zingen van een der nog ingesloten mijnwerkers, die meent dat zich op die plaats mogelijk nog vijf andere overlevenden van de ramp ophouden. Beschuldiging De maandagmiddag gehouden pers conferentie eindigde in een voleldige chaos, nadat een mijnwerker de mijn- directie ervan beschuldigd had geen acht te hebben geslagen op waar schuwingen van mijnwerkers dat zich in de galerij, waar nu elf inge sloten mijnwerkers blijken te zitten, mogelijk nog overlevenden van de ramp zouden kunnen bevinden. De herrie ontstond toen directeur Stein verklaarde geschrokken te zijn van berichten in de pers als zou de maatschappij eerst na aandrang van de kant van de mijnwerkers hebben besloten over te gaan tot de boring, welke tenslotte tot het ontdekken van de elf mannen heeft geleid. De heer Stein zei eerst zaterdagavond van de mogelijkheid in kennis te zijn gesteld, dat zich op de bewuste plaats nog overlevenden zouden kunnen be vinden, waarop hij zich onmiddellijk derwaarts had begeven. De plaats van de boring werd in overleg met de bedrijfsraad vastgesteld, zo zei hij, daaraan toevoegend dat de directie heeft bewezen elke kans, zelfs de al lerkleinste, op het vinden van overr levenden te hebben aangegrepen. Hierna schreeuwde de betrokken mynwerker de directeur toe, dat de directie eerdere waarschuwingen in de wind had geslagen. By een dier gelegenheden zou een directielid ge antwoord hebben, dat er beneden maar veertig kubieke meter lucht zou zyn en dat daar niemand het leven zou kunnen afbrengen. Op een vraag aan de mijnwerker waarom hij zijn beschuldigingen niet eerder had geuit, antwoordde hij dat hij en zijn collega's bang waren uit hun maatschappijwoning te worden gezet. Nu hadden enkelen van zijn collega's hem gevraagd tijdens de persconferentie zijn hart te luchten. De persconferentie werd door meer dan honderd binnen- en buitenland se journalisten bijgewoond. Weer aanslag in Zuid-Tirol Door springstofaanslagen op twee hoogspanningsmasten werd zondag nacht de stroomtoevoer voor een groot gedeelte van het Zuidtiroolse Pusterdal verbroken. Een van de twee masten stortte om. Het „be- vrijdirïgscomité voor Zuid-Tirol" had 14 oktober aangekondigd, dat' het de aanslagen tot begin novem ber zou stopzetten in verband met de ramp met het stuwmeer in het dal van de Piave. OLDENBURG, 4-11. In Oldenburg (Neder-Saksen) 'is maanld'ag een pro ces begonnen itegen de 58-jarige Georg Hempen, tijdens de oorlog di recteur van een Gestapogevangenis in Fort Queuleu bij Metz, die ervan wordt 'beschuldigd destijds een aan tal Franse verzetsstrijders te hebben doodgemarteld. Zijn slachtoffers wa ren de 51-jarige Fransman René Matt, die zo mishandeld werd dat hij zijn verstand verloor en daarna stierf, de 48-jarige Ferdinand Zak- sek, die 53-jarige Alphonse Sïener, de 26-jarige Marcel Gaugin en de 46-jarige Henri Weber, die door Hempen zodanig met vuist, voeten en stokslagen mishandeld werden dat zij de dag daarop stierven. Drie geredde mijnwerkers naar huis LENGEDE, 4-11. De drie mijnwer kers die vrijdag jl. uit de mijn Ma- thilde te Lengede werden gered, zijn maandag uit het ziekenhuis ontsla gen waar zij waren opgenomen om op hun verhaal te komen. Zij had den achlt dagen in de gedeeltelijk ondergelopen mijn opgesloten geze ten. De aanslag op de Rotterdamse politie-agent BOTTERDAM, 4-11. De Rotter- damse recherche is er van overtuigd in de gebroeders A. en D. van D., respectievelijk: 23 en 35 jaar oud, de mannen te hebben aangehouden, die vrijdagmorgen in het Eerste Blekerhof de aanslag pleegden op de Rotterdamse politie-agent Nijen- huis. De oudste heeft al bekend bij de inbraak betrokken te zijn ge weest, maar hij schuift alle schuld voor de noodlottige schoten op zijn „onbekende maat" - de nog hard nekkig ontkennende jongere broer. Op grond van andere aanwijzingen was de politie al tot deze conclusie gekomen. De beide mannen zullen dinsdag voor de officier van justi tie, mr. J. D. de Jong, worden geleid AMSTERDAM, 4-11. In pyama. ge kleed is maandagochtend omstreeks zeven uur de 23-jarige student J. Kuijper van het dak bij de zolder kamer van de vierde verdieping van een huis aan de Ruysdaelkade in Amsterdam gevallen. Het is moge lijk dat de student aan het slaap wandelen was, zo verklaarde de po litie. Na een val van 15 meter kwam de student in de tuin aan de achter zijde van het huis terecht. Hij stond direct op en liep de keuken van de benedenbewoners binnen waar hij verklaarde niet te weten hoe hij in de tuin was terecht gekomen. Met enige hoofdwonden, een verdikking in het gezicht en een pijnlijke rug toerd hij naar een ziekenhuis over gebracht en daar opgenomen. SCHIPHOL, 4-11. De Amerikaan se ruimtecapsule „Sigma 7", die as tronaut Walter M. Schirra op 3 ok tober 1962 in de tijd van negen uur en dertien minuten zes maal om de aarde voerde, is maandagavond om 6 uur uit Tunis op Schiphol aange komen. De capsule die van 7 tot en met 24 november te zien zal zijn op de Amerikaanse voedsel- en landbouw, tentoonstelling in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam, werd vervoerd door een transportvliegtuig van de 322ste Airdivision van de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten. 'Dit transportvliegtuig heeft on langs met een andere 'bemanning deelgenomen aan de Amerikaanse operatie „Big Lift". In tunis had het ruimtevaartuig een plaats ingeno men op de elfde Tunesische han delstentoonstelling. Walter M. Sahirra was de derde astronaut die een aantal banen om de aarde maakte. De 1820 kilo zware en twee en een halve meter lange capsule werd gelanceerd van Cape Canaveral in Florida met de hulp van een Atlasraket. Op Schiphol werd de capsule uit het militaire toestel in een op het platform gereedstaande truck-met oplegger geladen en terstond naar het R.A.I.-gebouw vervoerd. Wanneer en met welke bestem ming de ruimtecapsule ons land precies zal verlaten, is nog niet be kend. MIDDELBURG, 4-11. Misleid door de duisternis is maandagavond het met munitie geladen Nederland se binnenvaartschip „Marinus Wil lem" (550 brt.) op de Overloop van Hansweert op een zandbank geva ren. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor en er bestaat ook geen gevaar voor ontploffing of breken van het schip. De „Marinus Willem." had de mu nitie ingenomen in Gent, België en was er mee op weg naar München (Duitsland). In de schemer voer het schip de Overloop op, een nevenarm van de Westerschelde en toegang GOES, 4-11. In het jongste num mer van Contactorgaan van de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" wordt 'de actuele kwestie van de contributies aan de orde gesteld. In dit Stukje schrijft de redactie niet aan de indruk te ontkomen, dat de besturen van verschillende afdelin gen in de provincie niet ver genoeg hebben duwen gaan 'bij de aan de ledenvergaderingen voorgestelde contributieverhogingen. Het gevolg hiervan is in vele gevallen dat de zorgen 'in die verenigingen gebleven zijn, al wegen ze iets minder zwaar. De schrijver van het betreffende artikeltje herinnert er aan dat reeds twee jaar geleden de hoofdbesturen vna de landelijke kruisverenigingen op goede gronden hebben betoogd, dat een gemiddelde contributie van f 12 per jaar voor een nol-male kruisvereniging (dus met wijkver pleegster en wijkgebouw) noodzake lijk was. Dat Zeeland wat betreft de Groene Kruis-contributie bepaald ach ter Is bij het landelijk gemiddelde blijkt wel uit de volgende cijfers. In 1960 was de gem. contributie voor Zeeland f 6,22 (landelijk f 7,02); in 1961: voor Zeeland f 6,61 (landelijk f 7,44); in 1962: voor Zeeland f 7 (landelijk f 7,91). Niettemin staalt hot Groene Kruis in Zeeland uiter aard voor precies dezelfde kosten als de zusterverenigingen elders in het land. tot Kanaal van Zuid-Beveland. In tegenstelling tot het kanaal is dit gedeelte niet van lichtboeien voor zien. Overvallen door de duisternis heeft de schipper een verkeerde manoeuvre gemaakt en is het vaar tuig op een zandbank gelopen. Radioverslaggever naar Lengede HILVERSUM, 4-11. Maandagmid- dag vertrok de radioverslaggever van de A.V.R.O., Klaas-Jan Hin- driks naar Lengede, vanwaar hij in de komende dagen voor de A.V.R.O. de K.R.O. en de N.C.R.V. reportages zal verzorgen van de pogingen wel ke worden ondernomen om de elf mijnwerkers, die nog in leven blij ken te zijn,te redden. Als de verbindingsmogelijkheden dit toelaten, zullen de eerste repor tages van de heer Hindrikg uitge zonden worden op dinsdag 5 novem ber tussen 7.15 en 7.5o uur, in het programma ouverturen van de K.R. O. en te 13.15 uur in het radiopro gramma van de A.V.R.O. DEN HAAG, 4-11. Bij K.B. is eni ge uitbreiding gegeven aan de groep van personen, die op grond van de regeling „Uitkeringen aan nazi-ver volgden" aanspraak kunnen maken op een uitkering wegens invaliditeit, ontstaan als gevolg van vervolging wegens ras, geloof of wereldbeschou wing door het nationaal-socialisti- sche regime. De verruiming van deze regeling houdt in dat tlhans ook per sonen die een invaliditeit van ten minste 40 pet. hebben gehad gedu rende een tijdvak van tenminste vijf aaneengesloten jaren, of wel een blijvende Invaliditeit van tenminste 40 pot. hebben op 1 november 1963. alsnog tot en met 1 december 1963 een aanvraag tot uitkering kunnen indienen. Politie leverde vuurgevecht met „zware jongens" PARIJS, 4-11. Op de drukke bou levard Montparnasse in Parys zyn maandag winkelende huisvrouwen gillend de eerste deur de beste die zij konden vinden binnengevlucht toen politieagenten een hevig vuur gevecht leverden met zware jongens uit de Paryse onderwereld. Een gangster werd dodelijk getrof fen en drie van zijn maten liepen schotwonden op. Aan de kant van de politie telde men vier gewonden. Een politiebeambte kreeg twee tref fers in de maagstreek en is er erg aan toe. De zware jongens, die net een geld wisselkantoor hadden beroofd en be zig waren zich met een buit van en kele duizenden francs uit de voeten te maken, stuitten op een val die de politie had opgezet. Toen zij de po litiewagens zagen die hun de weg versperden, trokken zij hun pistolen en schoten er op los. Vele voorbij gangers renden onder het geratel van machinepistolen een nabijgelegen kerk binnen, anderen wierpen zich plat op de grond. De politie arres teerde later nog een man en een vrouw, die volgens-haar medeplichtig waren aan de roofoverval. De politie had de bende al enige tijd geschaduwd en wilde de man nen op heterdaad betrappen bij de roofoverval. Het plan werd echter in de war gestuurd door een politieman die geen dienst had, maar door de concierge van het gebouw te hulp werd geroepen. Hij greep zijn revol ver, rende zijn huis uit en vuurde op de bestuurder van de auto der bende. De dieven maakten zich toen, al schietend, uit de voeten, maar von den op straat de politiemannen te genover zich. Premier Pengel heeft maandag avond in de staten van Suriname meegedeeld 'dait hij en de overige ministers van de nationale partij Suriname (N.P.S.) vandaag, dinsdag, hun portefeuilles ter 'beschikking zullen stellen. Bij een botsing op rijksweg 34 onder Borger zijn maandag acht kweek schoolleerlingen uit Groningen om het leven gekomen, terwijl nog twee zwaargewond in het ziekenhuis lig gen. Het 'busje, waarin zij zaten, werd frontaal gegrepen door een vrachtauto, die links op de weg reed. Het ongeluk gebeurde in een dichte mist. Op de foto het vernielde busje. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De middelbare leeftijd is die leeftijd, waarop men zich des zaterdagsavonds net gevoelt als vroeger op maandagmor- gen. In het museum van de Hallepoort in Brussel is het afgelopen weekeinde een diefstal gepleegd, waarby kost baarheden tot een waarde van 1.5 miljoen Belgische francs zijn ont vreemd. In de Paolis studios in Rome wer ken de Amerikaanse filmacteur An thony Quinn en Ingrid Bergman samen aan de nieuwe film „Vendetta Delia Signore", welke wordt gere gisseerd door Wiki Bernard. - Foto: in een van de pauzes kon Quinn de verleiding niet weerstaan een ritje op een Italiaanse scooter te probe ren. Ingrid Bergman zag er kenne lijk weinig heil in. EINDHOVEN, 4-11. De Eindho- vense politie heeft zondag de 19- jarige L. W. uit het stadsdeel Stra tum gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht dat hij eerder op die dag tijdens een samenscholing van een vijftig opgeschoten jongelui op de Keizersgracht een hoofdagent van politie met een metalen ploer- tendbder een harde slag in de nek heeft gegeven. De agent had zondag laat nog last van de klap, «raar heeft zich niet ziek hoeven te mel den. De dader, die reeds vaker met de politie in aanraking is geweest, werd na een uitgebreid onderzoek in zijn woning gearresteerd en in het po litiebureau opgesloten verdacht van poging tot zware mishandeling. Rust aan front in Noord-Afrika RABAT, 4-11. Volgens in Rabat ontvangen berichten is het vuurge vecht rondom de Marokkaanse grens stad Figuig, waar in de nacht van zondag op maandag een hevig artil lerieduel heeft gewoed, maandag morgen gestaakt. In officiële Marokkaanse kringen wordt ontkend, dat Marokkaanse pantserafdelingen de zes km ten zuidoosten van Figuig gelegen Alge rijnse plaats Beni Oenif hebben aan gevallen. Uit Algiers werd gemeld, dat vol gens de jongste daar ontvangen be richten het maandag aan hel. front rustig was. Zacht weer Verwachting tot woensdagavond: Zacht weer met opklaringen en slechts hier en daar enige regen; matige oostelijke wind. 6 nov. Zon op 7.42, onder 17.05. Maan op 21.29, onder 13.20. 7 nov. Zon op 7.44, onder 17.03. Maan op 22.39, onder 14.05. Laatste kwartier: 8 nov. te 7.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 nov. 6.00 v.m. 7 nov. 6.48 v.m. BROUWERSHAVEN: 6 nov. 5.55 v.m. 7 nov. 6.47 v.m. Doodtij: 10 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 5-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In de omgeving van Ier land en de Golf van Biscaye bevindt zic!h nog steeds een lagedrukgebied. Aan de voorzijde ervan stroomt voortdurend zadhte lucht over Frankrijk naar onze omgeving. In deze situatie is voor morgen maar weinig verandering te verwachten. Ranidstoringen van het lagedrukge bied doen de kans op regen af en toe toenemen. De afgelopen nacht bracht een dergelijke storing op en kele plaatsen wat regen. Veel regen viel er aan de zuidzijde van de Al pen. In Locaimo werd 80 mm. afge tapt. 18.28 n.m. 19.20 n.m. 18.10 n.m. 19.07 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1