...voor mij zware Brandaris! EEN BASIS IN ROME? „Amsterdams Grachtenboekje"' Vraag over vaste data chr. feestdagen Zuivere zware shag met lange draad. Dus soepel rollen en lekker trekken. ISÏu Brandaris roken: door en door rijpe Kentucky-tabakken! f 1; in dubbelwandige tabakszak De Britse vloot in het Verre Oosten Marokko en Algerije De inkomens in de landbouw voor 1964 Voorlopig verslag landbouw en visserij Gelukte vlucht Pap, vla en yoghurt duurder De gealliëerde militaire transporten naar West-Berlijn BLIK DOOR HET WERELD De voornamelijk op *de christen democraten steunende regeringen hebben in Italië minder dan gehoopt en aangekondigd werd waar kunnen maken van de opening naar links, van een speciaal vooruitstrevend be leid. Een goede reden daarvoor was, dat de steun in het parlement voor een dergelijk programma steeds wat aan de krappe en weifelende kant bleef. Die steun moest komen van de linkervleugel van de christen-de mocraten, van de sociaal-democraten en voor het overige moest men dan maar hopen op de niet in de rege ring vertegenwoordigde socialistische partij van Nenni. Deze partij nu heeft een congres gehouden dat al historisch werd ge noemd toen het aan de gang was. Die betiteling is terecht, zij het dan dat men nog moet afwachten in wel ke zin het historie maakt. De hoop van Nenni is hij heeft dat in een grote rede kenbaar ge maakt dat dit congres het keer punt zal zijn dat een vooruitstrevend beleid op wat steviger basis mogelijk maakt. In principe gaat de P.S.I. zijn langdurige en steeds onvruchtbaar gebleven oppositie opgeven: de onafhankelijke socialist wil nu zelf deelnemen aan -een regering en dat wil dus ook zeggen mee richting ge ven aan het beleid dat naar links moet openen. 40 procent voor volksfront Nenni heeft na lang manoeuvreren zijn partij daar inderdaad voor mee gekregen. Maar niet van ganser har te. Er is een grote groep van een veertig procent, geleid door Vec- chietti, die Nenni's streven verfoeit. Die wil de oude solidariteit van het volksfront met de communisten handhavenwaarschijnlijk deels uit oudsocialistische principes, deels uit KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben besloten de Albert van Dalsumprijs 1962-1963 (f 1.000,-) toe te kennen aan mevrouw Mimi Boesnach voor haar vertolking van de rol van moe der in „Uitkomst" van Hei-man Heij- ermans. DEN HAAG. Leden van de vaste commissie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer hebben minis ter Biesheuvel gevraagd of geen maatregelen nodig zijn ter onder steuning van de vlasindustrie. DEN HAAG. H.K.H. prinses Bea trix heeft zich bereid verklaard op woensdag 6 november in haar capa citeit van voorzitster van het comité Nationale Herdenking 1813-1963 in de statenzaal aan het Binnenhof te Den Haag de beide gedenkboeken in ontvangst te nemen, die ter gelegen heid van deze herdenking zijn uitge geven. AMSTERDAM. Van 5 tot 8 no vember zal de volksgezondheidscom missie van de raad van Europa in. Amsterdam voor haar halfjaarlijks overleg bijeen komen. DEN HAAG. „Overweegt de mi nister de verbetering en eventueel een differentiëring der soldijen?" Al dus een van de (vele) vragen uit het voorlopig verslag van de vaste com missie voor defensie uit de Tweede Kamer. UTRECHT. De Amerikaanse am bassadeur in Nederland, de heer John S. Rice, heeft in het kantoor gebouw van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs in Utrecht najnens zijn regering de overeenkomst gete kend, waarin de collectieve deelne ming van industriëlen uit de Ver enigde Staten aan de Utrechtse Voorjaarsbeurs 1964 wordt geregeld. DORDRECHT. De 19-jarige kan toorbediende C. A. J. Schreurs uit Zwijndrecht, die als employé van de loonadministratie van de N.V. P. van Leeuwen's te Zwijndrecht f 10.000 heeft verduisterd, is door de recht bank te Dordrecht veroordeeld tot tien maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. DEN HAAG. Te Klazinaveen in de gemeente Emmen is de 54-jarige H. Arling uit Klazinaveen 'bij een verkeersongeluk op de Dordsedijk om het leven gekomen De man was vader van elf kinderen. SCHIPHOL. De Koninklijke Ma- rechausee heeft op Schiphol de uit Milaan gekomen 22-jarige garagebe- diende P. uit Breda gearresteerd, die reeds enkele maanden wegens ver duistering door de politie van Breda werd gezocht. TEXEL. Door het nationaal lucht en ruimtevaartlaboratorium op het eiland Texel is een beproeving in de vrije vlucht gedaan van de volgens specificatie van het N.L.R. door de Koninklijke Nederlandsche Spring stoffenfabrieken N.V., oude Kerk- Muiden en de artillerie-inrichtingen, Hembrug-Zaandam, ontwikkelde on dersteuningsraket Omor 9-250. NIEUWENDIJK. De 24-jarige S. B. Sweers uit Tiel in de geibeente Nieuwendijk (N.B.) is om het leven gekomen bij een poging de auto van een visser, die in de modder was ge zakt met zijn landbouwtrekker over eind te trekken. De trekker kan telde hierbij om. waardoor de jon gen onder de trekker in de sloot langs de weg terechtkwam en ver.- dronk. 1 MAASSLUIS. Bij een botsing tus sen een personenauto en een vee wagen op het kruispunt Laan 40-45 en Bilderdijklaan te Maassluis is de 29-jarige opzichter van gemeentebe drijven v. d. W. uit Maassluis om gekomen. Hij laat een vrouw cn 2 kinderen na. de overweging dat het de uiterst linksen goed ging: de communisten wonnen bij de verkiezingen, Nenni's P.S.I. verloor, wellicht doordat zij zich zo inschikkelijk toonde jegens het voorlaatste kabinet. En dan mag Nenni wel bogen op 59 van de 101 afgevaardigden in het centraal co mité van de partij, vijftien daarvan zijn aanhangers van Lombardo die weliswaar tot Nenni's zienswijze be keerd heet te zijn, maar toch nog altijd niet vrij is van scepsis ten aan zien van bepaalde concessies die Nenni deed. Zo bijvoorbeeld zijn aanvaarden van de N.A.V.O. Binnenkort kunnen de onderhan delingen beginnen voor een nieuwe regering die het huidige overgangs- beivind moet aflossen. De P.S.I. stelt daarbij als voorwaarde dat ze niet langer meedoet als voorstellen van de regering alleen maar door het parlement komen als de uiterst rechtse oppositiegroepen of de com munisten voorstemmen, dus wan neer een deel der coalitiegenoten te gen stemt. Met open deur De P.S.I. houdt zich op die manier een weg open om altijd weer uit de coalitie te kunnen treden. Maar het voornaamste argument is, dat het vooruitstrevende beleid alleen kan slagen als het kan rekenen op vol doende steun. Een krachtig beleid is niet mogelijk, aldus de redenering die niet van logica is gespeend, als de indiener Ivan een wetsontwerp maar moet hopen dat de oppositie vriendelijk genoeg zal zijn er zijn goedkeuring aan te hechten. Nenni vraagt op die manier een garantie dat alle regeringspartijen zich eensgezind en met kracht ach ter de vooruitstrevendheid van het kabinet zal scharen. Het lijkt wat veel gevraagd: de christen-democra ten hebben van oudsher te kampen met allerlei vleugels en vleugeltjes en ook zijn eigen groep is niet zo'n homogeen geheel. Maar al kan men nog wel zo zijn twijfels hebben: dit is in ieder geval al een historisch feit, dat er einde lijk een goede kans bestaat dat een Italiaanse regering kan gaan steunen op een parlementaire basis waarin de scheuren niet al te zeer in het oog lopen. Zoiets is lang geleden. Het verlof voor de militairen in Duitsland DEN HAAG. 2-11. Voor de dn de garnizoenen Höhne en. Seedorf in Duitsland gelegerde militairen is ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuw jaar een speciale verlofregeling ont worpen, die de helft van deze mili tairen in de gelegenheid stelt de Kerstdagen thuis 'door te brengen. De andere helft zal met Oud en Nieuw thuis zijn. Het ligt in de be doeling, degenen die met Kerstmis thuis zijn, verlof te verlenen van 13 tot 27 'december en de overigen van 28 december tot 11 januari. Herdenking koopvaardij ROTTERDAM, 2-11. De jaarlijkse dienst van herdenking en voorbede voor de koopvaardij zal gehouden worden op zondagavond 10 novem ber om acht uur in de Remonstrant se Kerk (Westersingel hoek Mathe- nesserlaan) te Rotterdam. Sprekers: ds. J. Laforet en 'ds. K. S. G. Zijil- ,stra; muzikale medewerking van het herv. kerkkoor en de Laurens-can- torij, dirigent: Laurens van Winger-, den. Aan het orgel: Ferd. Timmer mans. AMSTERDAM, 2-11. Het genoot schap „Amstelodamum" heeft een „Amsterdams Grachtenboekje" uit de zeventiende eeuw doen verschij nen met de grote stadsuitleg van 1658 en een aantal afbeeldingen van gravures van grote grachtenhuizen zoals die oorspronkelijk waren. De' kaart is destijds waarschijnlijk ver vaardigd door de stadsingenieur Ja cob Bosch. Zij is thans in het bezit van architect IJsbrand Kok. Alle huizen zijn erop afgebeeld, tot de kleinste toe. In een beschouwing vermeldt mej. dr. I. H. van Eeghen vele nog nim mer gepubliceerde gegevens over de bouw van de afgebeelde huizen. Het zeventiende eeuwse grachtenboekje is verschenen in een oplaag van 3000 DEN HAAG, 2-11. Het Eerste Ka merlid van den Bergh (v.v.d.) heeft de minister-president, minister van algemene 7,aken, schriftelijk ge vraagd of de regering bereid is het initiatief te nemen tot internationale vaststelling vart vaste data voor Pa sen en Pinksteren. De heer van den Bergh suggereert om bij zulk een initiatief de Verenigde Naties in te schakelen. Een en ander onder ver wijzing naar de positieve uitspraak over deze materie van het Vaticaans concilie. Het Landbouwschap DEN HAAG, 2-11. „Moet het Landbouwschap niet worden opge heven? Moet de verplichte heffing voor het Landbouwschap niet wor den afgeschaft en is de minister be reid alsnog door stemming onder de boeren en alle overigen, die bü het Landbouwschap zijn ingeschakeld, te laten uitmaken of het Landbouw schap gewild wordt?" Deze vragen worden gesteld in het voorlopig verslag (van de vaste com missie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer) over het begro tingsjaar 1964 van het gelijknamige departement. Voorts wilde men ingelicht worden welke mogelijkheden overwogen worden om het Landbouwschap voor de boeren meer acceptabel te maken. In het verslag wordt ook ingegaan op het optreden van het Landbouw schap in Hollandscheveld, waarbij „voor relatief kleine bedragen hele boerderijen werden verkocht en ont ruimd". Is dit optreden uit beleids- oogpunt niet foutief geweest", zo wordt gevraagd. Geïnformeerd wordt voorts, op welke wijze het Land bouwschap de heffingsregelen zal kunnen combineren met het uitbeta len van de z.g. toeslagen lichte gron den. In het verslag wordt de be windsman gevraagd of hij enigerlei oplossing ziet voor degenen, die ge wetensbezwaren hebben tegen het betalen der heffingen. De sociale commissie van de al gemene vergadering van de V.N. heeft er vrijdag op aangedrongen dat een bijeenkomst van de commisise voor de rechten van de mens alsnog volgend jaar wordt gehouden. Pyromaan aan het werk in Amsterdam? AMSTERDAM, 2-11. De Am sterdamse politie en brandweer vra gen zich af, of er een pyromaan aan het werk is in de hoofdstad. Zater dagnacht om kwart over vier ont stond door nog niet opgehelderde oorzaak brand in een complex hou ten schoolgebouwen aan de Jan Tooropstraat. De gymnastiekzaal, drie lokalen en enkele andere ver trekken van het Chr. Lyceum West werden in zeer korte tijd volledig in de as gelegd. In de nacht van 29 sept. brandde eveneens een groot ge deelte van dit complex af. Ook toen was er geen duidelijk aanwijsbare oorzaak. SINGAPORE, 2-11. Een woord voerder van de Britse marine in Sin gapore heeft medegedeeld, dat de Britse vloot in het Verre Oosten over de gehele linie zal worden ver sterkt, met het oog op de „toene mende verplichtingen" van Engeland in Zuidoost-Azië. Als onderdeel daarvan worden volgend'jaar in Singapore twee snel le met raketten uitgeruste torpedo boot jagers verwacht. De vloot be schikt thans over twee vliegdeksche pen. Het aantal escortevaartuigen en fregatten werd verdubbeld, terwijl de mankracht, die twee jaar geleden RABAT, 2-1. Van Marokkaanse zijde is meegedeeld, dat Algerië het bestand, dat vrijdag om middernacht zou ingaan, heeft verbroken. Enkele minuten na het van kracht worden van de bestandsovereenkomst zou den Algerijnse troepen een „heftige aanval" hebben gedaan op de Oasis Figuig in de sahara. Deze mededeling kwam kort nadat het Algerijnse persbureau had laten weten dat de Algerijnse troepen vrijdag om middernacht het vuren gestaakt hadden. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 2-11. „Biedt» het voor 1964 gevraagde budget inderdaad voldoende ruimte om een redelijke bestaansmogelqkheid in de land bouw te realiseren? Dit is één van TWEEDE KAMER DEN HAAG, 2-11. In het in druk verschenen voorlopig verslag van de vaste commissie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer over de begroting 1964 van dit departe ment wordt o.m. gevraagd naar de perspectieven van het gemeenschap pelijk landbouwbeleid. Ook worden in dit verslag vragen gesteld over o.m. de vrije en ge controleerde vestiging van tuin bouwbedrijven, over de mogelijkhe den tot het ontwikkelen van nieuwe systemen voor de financiële steun aan boerderijenbouw en over de extra belasting op minerale oliën en petroleum voor de verwarming van kassen en warenhuizen. Het oordeel van minister Biesheu vel wordt voorts gevraagd over o.m. de invoering van kwaliteitseisen voor de aardappelen, over de jong ste ontwikkelingen op de botermarkt en over de verbetering op korte ter mijn van de kwaliteit van de eieren. In het verslag wordt voorts de aan dacht geschonken aan het vraagstuk van de huidige temporisatie van de kassenbouw. De grenscorrecties Ook wordt herinnerd aan de grenscorrecties op 1 augustus j.l., waarbij „exorbitante winsten kon den worden gemaakt op agrarische produkten." Geïnformeerd wor<lt welke instantie geacht kan worden een overeenkomstig verlies te heb ben geleden. Van 'de zijde der commissie wordt gevraagd of de boterprijs in ons land langzamerhand op een hoger niveau zal worden gebracht. Bij de minister MARKTBERICHTEN Eierprgzcn V.E.C.E. In de periode van 28 oktober tot 2 november werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren V.E.C.E. uit betaald f 1,87 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eie ren-werd 1 cent per stuk minder uit betaald. wordt aangedrongen op het geven van een uiteenzetting over de prijs ontwikkeling in de zuivelsector ge durende de komende jaren. Synode Ger. Kerken LUNTEREN, 2-11. De generale synode van de gereformeerde ker ken zal de in september te Gronin gen begonnen vergadering op 6 jan. voortzetten in het conferentie-oord „De Blije Werelt". Verwacht wordt dat de zittingen twee weken zullen duren. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de gereformeerde kerken dat de sy node in een conferentie-oord bijeen komt te Lunteren. de 317 vragen, die voorkomen in het in druk verschenen voorlopig verslag van de vaste commissie voor land bouw en visserij uit de Tweede Ka mer over de begroting 1964 van het gelijknamige ministerie. Hierin geeft de commissie uiting aan haar waardering voor de „be langrijke verhoging van het totaal der onderhavige begrotingscijfers". Gevraagd wordt o.m. of de huidige loon- en prijsontwikkeling geen re den heeft om bepaalde onderdelen van het landbouwbeleid te wijzigen. Geïnformeerd wordt ook of de mi nister voornemens is om,- in ver band met genoemde ontwikkeling, de hoogte van de toeslag op melk, die voor de z.g. interimperiode is vast gesteld, opnieuw in overweging te nemen? Van minister Biesheuvel wordt voorts de bereidheid gevraagd, om grote voorrang te verlenen aan het overwegen van de vraag of het noodzakelijk is een zodanige correc tie toe te passen op het prijsbeleid, dat door de boeren een redelijk in komen kan worden gewonnen en de achterstand kan worden ingelopen. Ook wordt in het verslag met na me ingegaan op de achterstand op .de gemengde en de veehouderijbe drijven. 8.000 man bedroeg, tot 14.000 man werd opgevoerd. Een verdere verho ging zal plaats hebben met de komst van meer commandoschepen, mij nenvegers, fregatten en onderzeebo ten, aldus de woordvoerder verder. BERLIJN, 2-11. Twee jonge Oost- Berlijners zijn naar West-Berlijn uitgeweken. Eerst hadden zij zich aan een touw uit de derde verdie ping van een fabrieksgebouw nabij de grens laten zakken. Daarna moes ten zij nog een kanaal overzwem men. Zij werden niet opgemerkt door de Oostduitse grenswachten. DEN HAAG, 2-11. Als gevolg van de verhoging van de prijs voor con- sumptiemelk met ingang van 3 no vember, mogen ook de verbruikers- prijzen voor yoghurt, pappen, vla's e.d. met twee cent pgr liter worden verhoogd. In verband biermede is de prij- zenbesohikkinig melkprodukten 1963, die op 1 oktober van dit jaar voor Friesland en 'het noordelijk gedeelte van Noord-Holland in werking trad, gewijzigd. Voor Friesland zijn de maximumprijzen met twee cent ver hoogd. Voor Ihet noordelijk deel van Noord-Holland vervalt de beschik king aangezien aldaar geen proces sen-verbaal behoefden te worden opgemaakt en de' verwachting be staat dat daar ook geen grotere ver hogingen dan 'twee cent per liter zullen worden doorgevoerd. DEN HAAG. Hot 5.574 ton meten de Nederlandse m.s. „Alphard" heeft gemeld dat er brand is uitgebroken in de machinekamer. Het nationale congres van Ame rikaanse Indianen beeft sir Winston Ghurchill benoemd tot opperhoofd van alle Amerikaanse Indianenstam men, en 'hem daartoe een Indiaanse oorlogstooi gesohonken. De Poolse bisschoppen hebben kardinaal Wyszyinski, die met het oog op het concilie in Rome verblijft, telegrafisch op de hoogte gesteld dat de Poolse priesterstudenten aan de seminaries van Poznan, Przemysl, Warschau en Tarnow in militaire dienst zijn opgeroepen. DODELIJKE ONGELUKKEN IJMUIDEN. De 48-jarige straat- maker J. D. uit Amsterdam, die bij de Velser tunnel werd aangereden door een slippende personenauto, ds overleden in het Antoniusziekenhuis in IJmüiden-oost. HARLINGEN. Het 3-jarig jongetje J. D. van der T. van de boerderij Zéeboeve bij Harldngen is door een wagen met bieten van zijn vader overreden en gedood. HOOGEVEEN. Op de Zuiderweg in Hoogeveen is een kleine perso nenauto tegen een boom gebotst. Twee van de inzittenden werden op slag gedood en twee zwaar gewond. UTRECHT. Op de boek Amster- damsestraatweg-Leeuwstraat in Ut recht is een meisje dat op een fiets reed door een truck met oplegger gegrepen. Het meisje, de 14-jarige E. R. uit Utrecht werd daarbij zwaar gewond. Later overleed' zij aan haar verwondingen. DEN HAAG. De 20-jarige dienst plichtige marechaussee der derde klasse. J. V. is nabij Diepbolz in Duitsland met zijn motor tegen een tractor met aanhangwagens gebotst en kort daarna, tengevolge van de daarbij opgelopen verwondingen, overleden. STADSKANAAL. De 68-jarige voetgangster mevrouw de weduwe A. H.-De V. is bij het oversteken van de H. J. Kn'iggestraat door een passerende auto gesehept. Zij be kwam zulke verwondingen, dat zij daarna is overleden. Frans Hals-tentoonstelling was succes HAARLEM, 2-11. De in 1962 te Haarlem gehouden Frans Hals-ten- t'oon stelling heeft een saldo van f 250.780,- opgeleverd. Hiervan is voor. aankoop van het schilderij van I. van Ostade f 105.000,- besteed. Voor aankoop van de sculptuur van Jacq. Lipichtz „Song of Songs" f 64.800 en voor de bestrijding van het tekort van de Stichting Acade mie 1963 is f 20.000 beschikbaar ge steld. Het resterende bedrag ad f 60.980 is voor culturele doeleinden bestemd. BERLIJN, 2-11. De drie weste lijke geallieerden bebben bekend ge maakt voortaan gelijke regelingen uit te voeren voor militaire transpor ten naar West-Berlijn „ten einde misverstanden in de toekomst uit te sluiten". De Russische autoriteiten zijn van de regelingen in kennis gesteld. De regelingen zijn een gevolg van incidenten die vorige maand op de autoweg naar West-Berlijn zijn voorgekomen, toen Russische mili tairen westelijke militaire transpor ten tegen hielden. DE ONEERLIJKE RECHTER 36. Julia Cabot, op het terras voor haar villa zittend, kijkt verrast op als het grote tuinhek opendraait. Ze verbleekt, als ze in de mannen, die op haar toekomen, dc stadsschouwt Wilkinson cn oppen-echter Bentley herkent. „Goede morgen, miss Julia", begint de schout op aarzelende toon. „Mag ik u eerst even voorstellen, miss Julia Cabot, de heer Joachim BentleyBentley maakt een hoffelijke buiging, maar de ironische glim lach op zijn lippen ontgaat Julia aller minst. „Waaraan heb ik uw bezoek te dan ken, heren?" vraagt het meisje honingzoet. „Wij komen helaas beroepshalve zegt de schout strak„Mister Bentley heeft een smokkelschip opgespoordhier in de haven. Bij mijn onderzoek in de scheeps papieren vond ik uw naam op de passa gierslijstJulia werpt een woedende blik naar Bentley. „Ik veronderstel dat u niet op de hoogte was van het feit, dat u de thuisreis op een smokkelschip gemaakt heeft", zegt Bentley. het meisje strak aankijkend. „In dat. geval gaat u natuurlijk vrijuit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6