HET ONMOGELIJKE HUWELIJK Verenigingen huldigden scheidende notaris M. C. van den Bout N.V.V. kaderdag met forumdiscussie over Zeeland's toekomst Kroniekschrijfster Elsa Maxwell overleden Verf met voldoening Plechtigheid te Renesse Ingezonden mededeling bapiflex PLASTIC-OP-VILTTAPIJT is bestand tegen krassen, morsen en schuiven kan niet krimpen of uitzetten is heel eenvoudig schoon te houden; géén wrijfwasl is leverbaar in vele kleurschake ringen is ongelofelijk voordelig Uit voorraad leverbaar bij: IflgnnnBl Districtsbestuurders en bestuurders bijeen te Zierikzee Deltaplan opent grootse perspectieven (Van onze redakteur) RENESSE, 1-11. Notaris M. C. v. den Bout te Renesse heeft de „akten- tas aan de wilgen gehangen, na in het vak te z(jn vergrijsd. Oe ter plaatse zeer geziene notaris bereikte dezer dagen de 70-jarige leeftijd en dat was ook voor hem het tijdstip om er mee te stoppen. De dorpsge meenschap intussen heeft de heer v. d. Bout „niet zo maar laten gaan'. Op een vrijdagavond in het Dorps huis gehouden bijeenkomst, is de scheidende notaris die aanwezig was met echtgenote en kinderen - eens precies verteld hoe men ter plaatse over hem denkt. Bovendien werd hem op hartelijke wijze dank ge bracht voor het vele dat hij in ver schillende funkties voor de gemeen schap heeft betekend en nog bete kent. Woordvoerder op deze intieme, gezellige plechtigheid was de heer de Nooyer, die namens een viertal verenigingen een fraai geschenk - een „dce-het-zelf'-apparaat - over handigde aan de wat verblufte oud notaris, die deze onverhoedse aanval op zijn spreekwoordelijke beschei denheid echter op charmante wijze wist op te vangen. Vier verenigingen De heer de Nooyer sprak namens V.V.V. „Renesse Vooruit", de mu ziekvereniging „Luctor et Emergo", de Culturele Vereniging en de Oran jevereniging, met welke verenigin gen de scheidende notaris gewichtige bemoeiingen heeft gehad en deels nog heeft. Hij nam op de voor hem zo karakteristieke wijze het woord, nadat het echtpaar v. d. Bout was binnengeleid door een commisise van ontvangst, bestaande uit de dames, binnengeleid door een commissie van de heer Kouman. ,Zo maar laten vertrekken, mocht beslist niet gebeuren", aldus de heer de Nooyer, zich tot de familie v. d. Bout wendend. Reden waarom ge noemde vier verenigingen de hoof den bijeen staken cm een passend afscheid te arrangeren. Komst in 1932. Spr. herinnerde aan de komst van de heer v. d. Bout naar Renesse in 1932, toen er feitelijk ter plaatse slechts een vijftal notabelen was. Prettig was het als de notabelen gingen meedoen aan het verenigings werk en met de heer v. d. Bout was dit het geval. Reeds na een half jaar werd „de notaris aan de jas getrok ken" door de muziekvereniging. In de tijd rond het huwelijk van de ko ningin, was de heer v. d. Bout één der initiatiefnemers tot oprichting van de Oranjevereniging. In 1953 volgde hij de toenmalige voorzitter de heer Vriesendorp in die funktie op. Leidde V.V.V. voor de oorlog een armoedig bestaan, dit werd nadien anders.Onder leiding van de toen malige voorzitter, wijlen de heer J. Stevense, werden de zaken flink aangepakt. Als bestuurslid was de heer v. d. Bout er bij en na het over lijden van de heer Stevense. volgde de notaris hem op. Na de totstand koming van het dorpshuis, werd ook de culturele vereniging gesticht, in het bestuur waarvan de heer v. d. Bout zitting nam. Drietal eigenschappen De heer de Nooyer noemde één der sterkste kanten van de heer v. d. Bout, diens vermogen een vraag stuk van alle kanten te bekijken, ten einde een bedachtzaam oordeel te kunnen formuleren. „In de besturen werd menig ondoordacht voorstel van derden door U in goede banen geleid", aldus de voorzitter, „menig besluit is door uw raad ten goede gekeerd". Typisch voor de heer v. d. Bout was ook dat hij nimmer de goede toon verloor, zodat hij zijn mening kenbaar maakte op een wijze, waar aan zijn felste tegenstanders geen aanstoot konden nemen. Als laatste van de trits noemde de heer de Nooyer de grote bescheidenheid van betrokkene, wien „opscheppen" vreemd is. Hij stipte verder de kunstzinnige aard van de scheidende notaris aan. wiens vrouw hem altijd tct grote steun is geweest. De heer de Nooyer betrok dan ook mevr. v. d. Bout in zijn warm dankwoord en kwam hierna op de proppen met „het apparaat", verpakt in een fraaie doos. Mevr. v. d. Bout ontving een fraaie ruiker. Toespraak van loco-burgemeester Namens de gemeente sprak loco burgemeester P. L. Vis, die er op wees dat de heer v. d. Bout het no tariaat met grote accuratesse en liefde heeft uitgeoefend. „Boeren- koopdagen zoals vroeger zijn er nu niet meer zo", zo vervolgde hij „maar vooral voor de Stichting Re nesse en de Coöp. Raiffeisenbank moesten heel wat acten gepasseerd". Spr. wilde het afscheid niet al te dramatisch zien, want „U <bl"ft hier en bent in vele zaken geïnteres seerd". De loco-burgemeester wens te de scheidende notaris nog vele goede jaren toe. Dankwoorden De 'heer van den Bout zeide ge troffen te ziin door deze 'huldiging. Liefct was hij met „stille trom" ver trokken, maar nu het anders is ge gaan. vond hij het toch wel erg prettig. „Het cadeau is veel te groot". 7.0 vervolgde hij „en ik moet het 'biina onder protest aanvaarden, hoewel ik 'het zeer waardeer en 'bij gebruik altijd zal terugdenken aan He schenkers". Na ziin bezorgdheid te hebben uitgesproken over de aderlating, die de „schatkist" voor dit geschenk 'heeft moeten onder gaan. troostte hij zichzelf met de opmerking „men zal wel geput hébben uit de post „onvoorzien". In terrumperend wees de voorzitter er nog on. dat in de vier verenigingen feiteliik de gehele dopsgemeenschap is vertegenwoordigd. De heer van den Bout dankte ook de heer Vis voor diens woorden, op merkend dat de contacten met 'ge meente, Stichting en Raiffeisenbank altijd van de meest prettige aard zijn geweest. Hij dankte voor de bloemen, aangeboden door het ge meentebestuur". Sprekend in het algemeen zeide de heer v. d. Bout nog: „De plicht is een plaag, maar ook een vriend van de mens". Hij had dit in zijn leven ei varen en merkte op dat de plicht, „de ruggegraat van het 'leven blijkt te zijn". Hij vond en vindt Renesse een beste plaats om te wonen en had zich hier - zij het voorheen vol komen onbekend altijd thuis ge voeld. „Men heeft mijn werk voor De ontploffing in de V.S. INDIANAPOLIS (V.S.), 2-11. De ontploffing die zich in de Ameri kaanse stad Indianapolis heeft voor gedaan in een gebouw waar een ijs- revue werd opgevoerd, heeft aan 63 personen het leven gekost. Er zijn voorts 339 ernstig gewonden. Op het tijdstip van de ramp bevonden zich een zesduizend personen in. het ge bouw. De ontploffing is het gevolg van een lek in een gasleiding in een buf fet, dat zich onder dé toeschouwers- galerijen bevond. Zij vond drie mi nuten voor het einde van de voor stelling plaats. De revue was een kwartier te laat begonnen. Indien op tijd was begonnen zou de ontplof fing mogelijk geen slachtoffers heb ben geëist. SPORT VOETBAL K.N.V.B. 4e 'klas G: Zierikzee-De Schut ters 1-0; S.C. Gastel-Burgh 1-3; Vosmeer-DIVO 4-2; Kruisland-NVS 2-1; Halsteren-VES '35 0-1; Cluzona RKFC 1-3. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie le klas B: Renesse-Hansw. Boys 2-3; Robur-Dreischor 1-1; Patrijzen- Zierikzee II 3-2; Luctor-Kwaden- damme 3-1. 2e klas C: SVOWK-Zierikzee III 2-3; Renesse II-Brouwershaven 3-1; Burgh II-iZonnemaire 2-4. Zaterdagmiddagcompetitie. le klas: Mevo-Hoek 4-2; Nieuw- land-Bruse Boys 1-2; Wolfaartsdijk- Yerseke III 2-4; Nieuwdorp-Kats 1-2; AZW II-Wemeldinge 3-1. 2e 'klas D: WIK-Beren 0-4; Zee- meeuwen-Duiveland 1-2; SKNWK- Br'haven II 7-2; Heinkenszand- Kloetinge 3-4. 3e klas B: Bruse Boys II-Cort- gene II 6-1; Zwaluwen '61 II-Mevo II 2-3 (o.p. van Zwaluwen); Beve- landers-'Zfwalüwen '61 7-1. Junioren. Groep A IV; Zierikzee A I Burgh A I 2-2; Mevo A I-Robur A I 3-2. Groep B VII: WIK B I-Br'haven B I 1-0; Renesse B I-Burgh B I 1-1. Groep B VTII: Zierikzee B I-Bru- se Boy9 B I 3-3; Zierikzee B II- Dreischor B I 3-1; SKNWK B I-Dui- veiand B I 3-0. MEVO-Hoek 4-2 Mevo zorgde zaterdagmiddag op het sportpark „Bannink" voor een aangenamen verrassing door een volkomen verdiende overwinning te behalen op het veel hoger geplaat ste Hoek. In deze wedstrijd speel den de oranje-hemden aanzienlijk beter dan vorige week in de uitwed strijd tegen Bruse Boys. In de ver dediging domineerde spil Hoek door zijn uitstekend opstellen en tijdig ingrijpen volledig. Mevo kreeg al spoedig na de aanvang een welkome ruggesteun toen de doelman der gasten 'bij een voorzet veel te vroeg uit zijn doel kwam, waardoor Frans de Oude maar voor het inschieten had (1-0). Hoek stelde hierna alles in het werk om de kansen weer te doen keren. Haar, vaak uitstekend opgezette, aanvallen liepen echter al'le dood op de voortreffelijk spe lende Mevo-verdediging. Mevo zat intussen ook niet stil, maar hun aan vallen gingen te veel door het cen trum om veel gevaar voor het Hoek- doel op te leveren. Mevo kreeg nog een kleine kans om de voorsprong op te voeren toen het net buiten het strafschopgebied een vrije trap kreeg te nemen. Het harde schot van F. de Oude liep echter te plet ter op de muur van Hoek-spelers voor het doel. Vier minuten na de hervatting werd een fout in de ver dediging Mevo noodlottig. Rechts achter P. bij de Vaate speelde het ledter terug op zijn uitgelopen broer, die ,het leder liet glippen, waardoor rechtsbuiten G. van Driel geen moeite had de balans in even wicht te brengen (1-1). Mevo trok direct hierna weer ten aanval en 3 minuten later had Frans de Oude succes toen hii na missen van de spil hard en onhoudbaar inschoot (2-1). In de 11e minuut was de ba lans weer in evenwicht, toen links buiten. P. Deij na goed aangeven hard en onhoudbaar inschoot (2-2). Er volgde hierna een gelijk opgaan de strijd met wisselende 'kansen voor beide teams. In de laatste 20 min. volgde «Venwel de kentering. Mevo ging plotseling veel agressiever spe len. Piet Janse zette dit in met een fraai schot dat de doelman uitste kend wist te stoppen. Een schot van v. d. Welle leverde ook geen succes op, terwijl F. de Oude rakelings over schoot. Met nog 14 minuten te spelen volgde een goed opgezette aanval over de 'linkervleugel. Krijn de Oude kopte hierbij het leder in het doel, waar een der achterspelers de bal nog het veld in werkte. Frans Rossen maakte echter aan al le onzekerheid een einde door kei hard in te schieten (3-2). Aanval op aanval golfde nu op het Hoek-doel af en 4 minuten voor tijd maakte v. d. Velde aan alle onzekerheid een eind door met een fraai schot de sland op 4-2 te brengen. de verenigingen wat opgepolitoerd", zo zwakte spr. de hem toegezwaaide lof af, maar hij wilde graag erken nen dat het contact met zijn mede bestuurders altijd van aangename aard is geweest. „Ik hoop voor de verenignigen nog enige tijd werk zaam te mogen zijn", zo besloot hij. Alle aanwezigen drukten daarop het echtpaar v. d. Bout de hand, waar na men nog een uurtje in gezelilige kout bijeen bleef. Het was weer een plechtigheidje in echte „Renesse- stij'l", vriendelijk, mild, menselijk. „De Telegraaf "-zetters werken weer AMSTERDAM, 3-11. Het personeel van hét Amsterdamse dagblad „De Telegraaf' heeft op een zondagavond' in Krasnapolsky gehouden besloten vergadering met 94 tegen 39 stem men (er waren drie blanco stemmen) besloten het werk te hervatten. Er werd een schriftelijke stemming ge houden over de vraag of de zetters, die vrijdag in staking gingen om hun oude looneisen kracht bij te zetten, him aktie zouden voortzetten. ZIERIKZEE, 4-10. Tijdens een zaterdag j.l. in het „Huis van Nas sau' 'gehouden druk bezochte kader- dag van het Ned. Verbond van Vak verenigingen (N.V.V.) heeft de dis trictsbestuurder, de heer C. Hoek in een gedegen inleiding de visie van het N.V.V. vertolkt op de toe komstige ontwikkeling van Zeeland en in verband hiermee belicht de plaats en de taak van de vakver eniging. Deze kaderdag van het N.V.V. was uitgegaan van de on langs in Zeeland geformeerde werk groep voor scholing en propaganda en stond onder voorzitterschap van de heer W. van Halm, hoofd organi- satie-propaganda en scholing. In de middaguren, na het gezamenlijk ge bruik van een broodmaaltijd in de Graanbeurs, vond een forumdiscus sie plaats. In dit forum had een aan tal districtsbestuurders zitting die in Zeeland werkzaam zijn. In zijn inleiding schetste de heer Hoek, >na een welkomstwoord door de heer Van Halm, de oorzaken van het achterblijven van de prov. Zee land ten opzichte van de andere landsdelen. In Zeeland wonen 285 duizend mensen op een gebied van 1.760 viei'kante kilometer, in diverse delen gescheiden 'door zee-armen. De totale 'bevolking van de gehele provincie 'komt overeen met 'het in wonertal van de stad Utrecht. De Zeeuwse beroepsbevolking bestaat uit totaal 102.000 personen (mannen en vrouwen), waarvan 34 procent werkzaam is in de nijverheid (lan delijk 42 procent), in de landbouw 23 procent (landelijk 10,7 procent), en in 'de dienstensector 43 procent (landelijk 47 procent). Eén en twintig procent van de beroepsbevolking in Zeeland is aangesloten bij het N.V.V., 'dit is ruim 6 procent boven het landelijk gemiddelde. De cijfers zijn wat Schouwen-Duiveland be treft voor het N.V.V. nog gunstiger: op het eiland zijn 1.600 leden, dat wiül zeggen dat 31 procent van de onzelfstandige beroepsbevolking bij het Verbond is aangesloten. Zeeland is vanouds eer. agrarische provincie. De eenzijdige agrarische sltrukftuur vormde de voornaamste oorzaak van het uitblijven van an dere bestaansbronnen. Na de water snood vond in de landbouw een re volutie plaats door de enorm toege nomen mechanisatie, hétgeen uit stoting van arbeidskrachten uit de landbouw tot gevolg had. Een twee de oorzaak van het achterblijven van Zeeland noemde de 'heer Hoek ide geïsoleerde ligging in nationaal ver band en de sledhte verbindingen. Verder mag in aanmerking worden genomen de nimmer aflatende strijd wélke de Zeeuwen te voeren hebben gehad tegen het water. De achter stand blijkt wel uit het feit dat in de jaren 1921-1951 in Zeeland een uteA pe.iji sieejd auieuaotsgiuiniioAoq sleChts 16 procent, in de periode 1947-1960 nam de bevolking toe met slechts 9 procerït (landelijk 19 pro cent). Op Sdhouwen-Duiveland liep de bevolking in de jaren 1947-1960 zelfs achteruit met 1 procent (min der vestiging 'dan vertrek). In het jaar 1962-1963 bedroeg hét verirek- overschot op Schouwen-Duiveland zelfs i80 mensen. Perspectieven Het Deltaplan heeft voor Zeeland grootse perspektieven geopend. In <d!it verband noemde de heer Hoede enige sprekende cijfers. In 1959 wer den tussen Wolf aartsdijk en Kont- gene 135.000 auto's per veerboot ver voerd. Thans razen dagelijks 1.250 auto's over de gereedgekomen dam Noord-Beveland binnen. In het sei zoen zelfs zo'n 3.500 auto's per dag, dit betekent 500.000 auto's per jaar. Walt betreft Sdhouwen-Duivéland en het Deltaplan wees de heer Hoek op het gevaar dat ma het gereedkomen van de dammen de zuigkracht van de randstad de pendelarbeid nog wel zal kunnen doen toenemen. Daar om is het van groot belang dat de ontwikkeling op het eiland bij blijft, hetgeen tot nu toe in gunstige zin oök inderdaad het geval is. Bij de Zieriikzeese industrie Smit Bolnes zijn momenteel 150 werknemers van ihot eiland in dienst. Nog altijd pen delen er echter 200 werknemers van het eiland naar öldiers. De industria lisatie in Zeeuws-Vlaanderen heeft eon stormachtig karakter, de groot industrie concentreert zich voorna melijk in het Zuid-Sloegebicd. Van groot belang voor de economische ontwikkeling en de verbinding Bel- gië-Noord-Frankrijk wordt de vaste oeververbinding over de West er- schelde, waarmee een enorm bedrag gemoeid zal zijn. De st ruk tuur van de provincie wijzigt zich bijzonder snél. In de periode 1959-1963 werden 26 nieuwe bedrijven in de provincie gevestigd. Samenvattend meende de heer Hoek te 'kunnen concluderen dat de contouren van het nieuwe Zeeland zich reeds aftekenen en dat de provincie een belangrijke funktie kan gaan vervullen in nationaal en West-Europees verband. Van groot belang blijft uiteraard1 de bevorde ring van de regionale werkgelegen heid. Tot slot stelde de heer Hoek dat de vakbeweging aan de komende ontwikkeling mede vorm en inhoud kan geven en 'dat voor he't N.V.V. in de provincie een grote taak is weggelegd op sociaal en cultureel gebied. Als 'aantrekkingskracht zal Zeeland in de toekomst immers ook een behoorlijk stuk cultureel leven moeten kunnen bieden. Forumdiscussie Nadat gepauzeerd was voor het ge bruik van een welvoorziene koffie tafel, schaarden de forumleden zich achter de groene tafel voor een dis cussie over een flink aantal naar vo ren gebrachte vragen. Het forum stond onder leiding van de heer Van Halm en bestond verder uit de heren C. Hoek en de districtsbestuurders F. Baan (metaalbedrijfsbond), F. Drabbe (A.B.C.), J. Hokke (A.N.A.B.), J. van Eldick (Vervoerspersoneel), B. Wink (Bouwbedrijfsbond) en A. van Aalst (A.B.V.A.). In eerste instantie behandelde het forum uitvoerig de toekomstvisie van de heer L. Broekema, die in het verschiet een enorme zuigkracht ver onderstelde vanuit Schouwen-Duive land door de randstad Holland. De heer Broekema meende zelfs dat voor het eiland een nog groter vertrek- overschot kan worden verwacht en vroeg zich af of men er wel goed aan doet te blijven trachten industrie aan te trekken of dat men beter de na tuurlijke op de recreatie gerichte Hoofdstuk 4 „Meneer....! roept majoor van Beusökom uit en zijn stem trilt van verontwaardiging en ingehouden woede, „en dat vertelt u me zo maar? Schaamt u zich niet? U be hoorde van schaamte in de grond weg te zinken!" In de huiskamer domiceert de martiale figuur van de voormalige beroepsofficier. 'De man, die gewend is te bevelen en die verwacht, dat men hem onvoorwaardelijk gehoor zaamt. Zonder mankeren. In de stoe len zitten de vrouwen, dicht bij el kaar. 'De officiersvrouw bleek van de schrik over het verschrikkelijke nieuws, dat ze zoeven gehoord heeft. De dochter nerveus huilend: met een zakdoek voor haar gezicht. Het lijdend voorwerp staat voor de lange man en probeert een dee moedige 'houding aan te nemen. Dit is de bittere pil, waaraan niet te ontkomen is. Hij heeft enkele malen zijn prevelement je gerepeteerd: wat zal hij zeggen, en. hoe. Nu is het dan zover. Op rustige wijze heeft hij verteld, hoe de situatie is en dat hij daarom toestemming verzoekt voor een huwelijk met zijn dodhter Riet. De man heft dreigend zijn armen op, ais Arie deemoedig blijft zwij gen. „Meneer, ik ben in staat om u direct een draai om uw oren te ge ven. Een pak slaag verdient u, weet u dat.?" Arie knikt schaamtevol. Hij is ge heel in zijn rol van 'hot schoftje, dat ontwikkeling van het eiland kan vol gen. Het forumlid de heer Hoek was het met vragensteller eens dat op Sch.- Duiveland geen concentratie van groot-industrie kan worden ver wacht, maar meende daarnaast dat het aantal toeleveringsbedrijven ze ker zal toenemen. Het eiland is voor de groot-industrie van geen belang, aldus de heer Hoek, die het daarom noodzakelijk achtte dat klein-indu- strie wordt aangetrokken. Uiteraard bieden tuinbouw en recreatie de grootste mogelijkheden. Voorts kwam in discussie de kwes tie van de lonen in de bouwnijver heid, mede in vergelijking met wat in deze bedrijfstak in West-Duits- land wordt verdiend. In bespreking kwam ook de al dan niet gerecht vaardigdheid van het procentueel verhogen van de lonen, waarmee de weg van het streven de lonen bij el kaar te brengen, is verlaten. Uitvoerig behandelde het forum ook het pendelen, waarbij de heer Hokke o.a. wees op een van de kwa- lijke kanten hiervan: het gébruik van afgedankte en gevaarlijke busjes en auto's. Bij de bespreking van het als probleem gestelde werken in ons land door buitenlandse werknemers', ver klaarde districtsbestuurder Van El dick ervan overtuigd te zijn dat de Spaanse havenarbeiders, die onlangs onverwacht Rotterdam verlieten, dit hebben gedaan onder druk van het Spaanse consulaat. Deze mensen ver trokken onder fascistische pressie, aldus dit forumlid, die er voorts op wees dat de Scheepvaartvereniging Zuid haar verplichtingen ten opzichte van deze mensen geheel is nageko men. Na afloop van de discussie bracht de heer Broekema namens de be- stuurdersbond Schouwen-Duiveland dank aan de districtsbestuurders voor de wijze waarop zij hun moeilijke taak verrichten. De heer Van Halm besloot hierna deze instructieve ka derdag met een woord van dank tot de bestuurders van Schouwèn-Dui- veland voor de uitstekende ontvangst in Zierikzee. misbruik 'gemaakt heeft van 'bepaal de omstandigheden. Vooruit, niets aan te doen. Het gaat om Riet. Zijn aanstaande vrouw. En 'blaffende henden bijten niet, zullen we maar denken. „Ik kan het me volkomen voorstel len majoor", zegt hij op kalme toon. „Maar 'daarmee zijn Riet en ik niet geholpen, ziet U?" Dat „majoor" is een tip van Riet geweest. Vader heeft 'graag, dat je hem aanspreekt met zijn rang. Hij voelt zich nog steeds militair. Laat hem in die waarde. Arie had niet het minste bezwaar. Waarom oök? Meneer of majoor, wat maakte dat nu uit? De man laat zijn armen zakken era 'kijkt en kijkt de ander spottend aan. Hij doet een paar stappen bij het slachtoffer vandaan en keert zich dan weer tot hem. „Nee. Nu jullie met de 'brokken zitten, nu moeten wij er aan te pas komen, niet? Pas als het zóver is, horen de ouders van de wandaden. Meneer, wat u uitgehaald hebt, is een schan de, hoort, u dat goed? Een -grote schande! Dit.... dit is in onze fa milie nog nimmer voorgekomen, weet u dat? U bent de eerste, die onze oude familienaam door het slijk sleurt. Ongerept, -meneer is ons ge slacht, tot vele generaties terug. Van onbesproken gedrag!" Majoor -buiten dienst Van Beuse- kem beent met grote passen dooi de ruime huiskamer, de handen op de rug. „Bij alle ellende, die over Elsa Maxwell, die bekend is ge worden als kronitkschrljfster en gastvrouw van de „Upper Ten, is op 80-jarige leeftijd in een zieken huis te New York overleden. Elsa Maxwell b gen in 1907 haar loopbaan als liedjesschrijfster. Latei- organiseerde zij internationale rcei- wedstrijden en trad zij in diverse films op. Zij steunde energiek de bouw van hotels in Monaco en wierp zich cp de journalistiek. Vooral ver wierf zij echter faam als gastvrouwe. Zij wis! internal ion-, al bt kende figu ren, koningen, miljonairs en film sterren rend zich te verzamelen. Men zei van haar dat zij beroemde namen op dezelfde manier beschouwde als een bankier geld. Eens verklaarde zij dat zij meer vrienden had dan wie ook. Deze vrienden waren haar „rijkdom". Volgens haar zeggen be zat ze niet meer dan zij bij zich droeg. Haar vrienden verschaften haar auto's, chauffeurs en huizen voor haar partijtjes. Grole weekend-drukte op de wegen DEN IIAAG, 3-11. Het is zondag druk geweest op de wegen in de randst3d Holland en op de wegen naar en van het oosten. Rond Utredht hebben zich daar door enoi4ne verkeersopstoppingen voorgedaan. Tussen half vijf zon dagmiddag en acht uur 's avonds heeft de politie, die extra verster king moest laten aanrukken, de handen vol gehad1 cm de kilometers lange files te verwerken. Op rijks weg 25 (de weg Utrecht-Arnhem) vormde zich zelfs een rij auto's die tot aan Bunnik reikte. Drukte was er ook op de weg van Zeist-De Bilt naar Utrecht. Vele automobilisten hadden in de loop van deze zonnige zondag het bos opgezocht. De mees ten -gingen in oostelijke richting. De massale terugkomst leverde moeilijkheden op, die nog werden vergroot door een paar kettingbot singen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Oude vrouw aangevallen DEN HAAG, 3-11. De 78-jarige mevrouw H. S. uit Den Haag is gis ternacht twee uur in de nabijheid -van haar woning aan de nieuwe uit leg door een onbekende man ern stig mishandeld en beroofd. De vrouw was al vanaf het Korte Voor hout door de man gevolgd. Op de Nieuwe Uitleg werd zij aangespro ken, waarbij de man haar onder meer om geld vroeg. Om zijn ver zoek kracht bij te zetten heeft de aanrander de vrouw in het gezicht gestompt en tegen het been geschopt Daarbij heeft zij bloedende wonden en een gebroken been opgelopen. De tas van mevrouw S. is later in de omgeving gevonden, er bleek een portemonnaie met f 75,- uit te zijn genomen. Mevrouw S. is opgeno men in het ziekenhuis aan de Zuid- wal. Ingezonden mededeling Een produkt van de Sikkens Groep ons volk en land gekomen is, deze vernedering waardoor wij allen te lijden hebben, komt u nog met zo iets aan, meneer! Hoe hebt u het in uw hoofd gekregen? En dan mis bruik maken van de omstandigheid, dat de jongeman, die voorbestemd was de echtgenoot van mijn dochter te woi-den, niet meer hier kan zijn, dat vind! ik wel het meest infame van deze hele affaireU hebt gruwelijk misbruik gemaakt van deze benarde omstandigheden, me neerEen schoft bent u? Hoort u dat goed? Een schoft" Dit gaat Riet te ver en ze roept verwijtend uit: „Vader Met een ruk keert de majoor zich naar zijn dochter. „Houd je mond jij, voor je wat gevraagd wordt. Hetzelfde geld voor jou. Alles wat i'k verwacht had, maar dat jij je tot zoiets zou verlagenik heb er geen woorden voor.versta je?" Arie acht het zioh tot zijn plicht tussenbeide te komen. Per slot van rekening is ze zijn aanstaande vrouw „Majoor", zegt 'hij op besliste toon, „Denkt u alstublieft een beetje aan haar toestand Maar -dat is olie op het vuur. Een nieuwe ruk en plotseling staat de lange man weer dreigend voor de aanstaande schoonzoon in spé. „Me neer!" brult hij, zodat de ruiten er van rinkelen, „denkt u maar eerder aan uw toestand!" Op dit ogenblik vindt mevrouw Van Beusekom het ook welletjes. Boven zijn de andere kinderen en het huis is gehorig. Ze is altijd de mindere geweest bij haar geweldige echtgenoot-, de 'bij hoog en laag ge vreesde majoor, maar ergens is er toch een grens. Slechts enkele ma len heeft ze het tijdens haar huwe lijk gewaagd op te treden. Slechts in het- uiterste geval doet ze dit en als ze haar oudste dochter aanziet, weet ze, dat het nu de plicht is van haar al® moeder om in te grijpen. Riet is een zenuwcrisis nabij en dan haar omstandigheden in aanmer king nemende.... er zou van alles kunnen gebeuren. (Wordt vervolgd) rr.uiijLE.iun Liuuu 11r,i\rv vtn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2