CONTACT MET NOG ELF MIJNWERKERS IN RAMPMIJN Gaan de Ver Staten en de Sowjet-Unie samenwerken bij maanproject? De kwestie van de Duitse hereniging Verbrande boerin blijkt te zijn gewurgd Sigaren duurder? Aanval op oase Figuig werd afgeslagen Engelsman trouwde drie vrouwen OMWENTELING IN ZUID-VIETNAM VOLTOOID ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 november 1963 120e jaargang No. 19474 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT <EDAK1 IE EN ADMINISTRATIE: 'onnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm) I 1,per stuk. in dit nummer: Huldiging zomeravondvoelbalkampioensploegen Nog ineer leven in mijn te Lengede Portretten in Zierikzees' stadhuis BROISTEDT, 3-11. Zondagochtend is contact ge maakt met elf mijnwerkers, die tien dagen geleden na doorbraak van een waterbassin van de ijzerertsmijn „Mathilde" bij de Westduitse plaats Lengede werden opgesloten. In totaal werden veertig mijnwer kers vermist. Drie van hen konden pas na inspannende reddingswerk zaamheden naar boven worden ge bracht. Een mijnfunctionaris verklaarde dat de elf mannen hun namen op een stuk papier hebben geschreven, dat in de schacht was neergelaten. De mannen bevinden zich ongeveer honderd meter van de hoofdschacht, op de plaats waar enkele uren na de ramp zeven mijnwerkers naar de op pervlakte wisten te komen. 'De elf mannen maken ihet goed, zo werd verklaard. Men heeft in de zelfde reddingshuls die werd ge bruikt om de drie dagen geleden ge redde mijnwerkers te bevoorraden, voedsel en water laten zakken. Zij bevinden zich op een diepte tussen zeventig en negentig meter. Woensdag redding? LENGEDE, 4-11. De reusachtige boor, die de elf overlevenden in de Westduitse ijzermijn „Mathilde" de reddende uitweg" moet verschaffen, is maandagochtend omstreeks drie uur in werking gesteld. De reddingsploegen hopen de man nen, tegen woensdag naar de opper vlakte te kunnen halen. Men wil de boor, die eerder drie overlevenden het leven redde, ge bruiken tot een diepte van minder dan 35 meter. Daarna zal men met het oog op het gevaar van instortin gen op een speciale pneumatische hamer overschakelen. Kort voordat het boren begon meldden de ingesloten mijnwerkers dat zij goede moed hadden. De mannen hebben elf dagen lang opeengedrongen gezeten op een ei landje van puin, zonder voedsel, in algehele duisternis. Zij hebben thans een beschuttend dak gemaakt van de stalen buizen die door de bevoorra- dingsschacht naar beneden zijn ge laten. Alleen kleine stenen kunnen nog door de openingen vallen. De reddingsploegen zijn begonnen met vier proefboringen om te trach ten nog andere overlevenden te vin den. MOSKOU, 2-11. De Sowjet-Rus- sische minister-president Chroesj- tsjov heeft zich achter het voorstel van president Kennedy geschaard om de Sowjet-Unie en de Verenig de Staten gezamenlijk te laten wer ken aan een project voor een maan- reis. Ghroesjtsjov verklaarde dit op een ontvangst, die de Sow jet-rege ring de Laotiaanse minister Soevan- na Poema te Moskou aanbood. Na om stilte te hebben verzocht verklaarde Chroesjtsjov, nadat de officiële heildronken waren uitge wisseld; „Ik heb het «voorstel van president Kennedy voor Ameri kaans-Russische samenwerking bij het op stellen en uitvoeren van plan nen voor een reis naar de maan met grote aandacht bestudeerd. Wat Bonn bereid tot groot offer BONN, 3-11. Het vraagstuk van de hereniging van Duitsland kan niet door onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek alleen worden opgelost, zo heeft Bondskanselier Erhard zondag in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie verklaard. „Wij zijn te zwak om Chroesjtsjov tegemoet te treden. Wij kunnen slechts wensen uiten en onze opvat tingen kenbaar maken, maar wij kunnen geen politieke koers aange ven". Op de vraag of en wanneer hij een ontmoeting zou hebben met pre mier Chroesjtsjov, wilde Erhard niet antwoorden. Hij vond dat men eerst moest afwachten, wat besprekingen tussen Kennedy en Chroesjtsjov zul len opleveren. Overigens was de nieuwe Bonds kanselier het niet eens met zijn voor ganger. dat de status quo betreffende de deling van Duitsland door ge sprekken met de Sowjet-Unie be hoeft te worden bestendigd. De Bondsrepubliek was zijns inziens be reid een grote prijs voor de hereni ging te betalen. In het bijzonder zou men in Bonn niet terugschrikken voor een groot materieel offer. Moord le Oldeboorn OLDEBOORN, 2-11. Sectie heeft uitgewezen dat de 65-jarige boerin F. Pecnstra-Vellinga afgelopen don derdag niet om het leven is geko men als gevolg van de brand die in de familieboerder(j te Oldeboorn (Friesland) heeft gewoed. De ana toom-patholoog dr. Zeldenrust heeft vastgesteld dat ze is gewurgd. Er is tot dusver geen arrestatie verricht. De ontstellende ontdekking werd bij een routine-onderzoek gedaan. De officier van justitie te Leeuwar den mr. M. H. Gelinck. die de sec tie gelastte, was zelf verrast door de uitslag Hij had de opdracht tot een nader onderzoek naar de doodsoor zaak meer gegevens om eventueel geroddel in de kleine gemeente voor te zijn en omdat een later onder zoek moeilijkheden zou kunnen op leveren. De brand is donderdagmorgen zouden wij beter kunnen doen dan een Rus en een Amerikaan, of nog beter, een Russische man en een Amerikaanse vrouw, gezamenlijk naar de maan te sturen?", aldus de Sowj et-Premier en partijleider. Amerikaanse ruimtefunctionaris sen zeiden later dat Chroesjtsjov's verklaring omtrent een gezamenlijk lijk Russisch -Amerikaans maan project een aanvaarding noch een weigering" was. Zij meenden dat «het slechts een uiting van 'belangstelling van de Russische premier was. Ingezonden mededeling Een foto van de Amerikaan David E. Bell (43), onder iviens leiding de hulp aan ontwikkelingslanden staat, zoals de:e door de V.S. worden ver leend. omstreeks kwart over zes uitgebro ken. Alleen de boerin was thuis. De andere «bewoners, haar man Doeke (68) en haar ongetrouwde zoon Ane Sjoerd (32), waren elk om ongeveer vier uur in de ochtend reeds naar hun eigen land gegaan.. Zoon Ane woont namelijk wel op de familie- boerderij, maar 'heeft eigen land enkele kilometers daar vandaan. De familieboerderij zelf is eigendom van Jacob Peenstra, die in Akkrum woont en de «boerderij aan zijn broer Doeke verpacht. Grieken naar de stembus ATHENE, 3-11. - Voor de aohftste maal sinds het einde van de tweede wereldoorlog zijn zondag de kiesge rechtigder in Griekenland' naar de stembus gegaan om een nieuw par lement te kiezen. Voor de 300 zetels hadden zich 1.262 kandidaten laten •nsohrijven. Officieel waren «de stem bureaus open van half zeven «des morgens tot half zeven in de avond, maar tegen sluitingstijd was de toe loop nog zo groeit, dat de autoriteiten besloten de bureaus twee uur langer open te houden. DEN HAAG. 2-11. De organisa ties van werkgevers en werknemers in de sigarenindustrie hebben de le den van de Tweede Kamer verzocht er bij de regering op aan te dringen dat alsnog een wetsvoorstel wordt ingediend tot verlenging van de vrijstelling van omzetbelasting op sigaren. Een in te voeren omzetbelasting betekent een prijsverhoging van twee tot. drie cent per sigaar, zo 7.eggen zij. „De eens zo populaire Nederlandse sigaar zou daardoor langzamerhand een moeilijk bereik baar luxe produkt worden". De tijdelijke vrijstelling van om zetbelasting voor sigaren (tarief 5 procent) loopt per l december van dit jaar af. Een foto van één der portretten van leden van achttiende eeuwse Zierïk- zeese regentenfamilies, waarover wij vorige week uitvoeriger publiceerden. De foto toont het portret van Cornelia Hoffer (1673-1699), echtgenote van mr. Pieter Kemp (1664-1712), burgemeester van Zierikzee. De Marokkaans-Algerijnse grens RABAT, 3-11. Marokkaanse mili taire kringen in Rabat hebben zon dagavond verklaard, dat in de och tend een aanval van de Algerijnse infanterie op de versterkte grens- oase Figuig was afgeslagen. De aan vallers zouden teruggedrongen zijn naar de omringende heuvels. Aan de aanval was enig artillerie vuur in de nacht van zaterdag op zondag voorafgegaan. In de loop van zondagmiddag vielen nog mortier granaten rondom de omstreden oase. In Algiers werd daarentegen van welingelichte kringen vernomen, dat de Marokkanen zondagochtend vroeg opnieuw het tegenover Figuig gele gen Beni-Oenif hadden beschoten. Officieel geldt sinds vrijdag te mid dernacht een wapenstilstand in het Algerijns-Marokkaanse grensgebied. Hiertoe was enkele dagen tevoren in Bamako, de hoofdstad van de repu bliek Mali, een overeenkomst tussen koning Hassan van Marokko en pre sident Ben Bella van Algerië geslo ten. Blote voeten In Mexico loopt negen pro cent van de bevolking nog op blote voeten, zo heeft de ge zamenlijke schoenindustrie in dat land vastgesteld. In ver gelijking met '56 is de schoen- omzet echter van 35 tot 70 miljoen paar gestegen. Automobielbedrijf Fa. W. GILIJAMSE Renesse, Tel. 01116-370 „Hoge Raad voor de Nederlandse cultuur" BRUSSEL, 3-11. Het zes-en-der- tigste Nederlands congres heeft zon dag aan het slot van de driedaagse bijeenkomst in Antwerpen in een resolutie de oprichting van een „ho ge raad voor de Nederlandse cult uur" 'bepleit. Het congres, waaraan 250 Neder landers en 450 Vlamingen hebben deelgenomen, stond in 'het teken van de culturele integratie tussen Neder land en Vlaanderen. Voorschot op melkprijstoeslag DEN HAAG, 2-11. De minister van landbouw en visserjj heeft be sloten - blijkens publikatie van zijn desbetreffende beschikking in de Nederlandse Staatscourant - in de interim-melkprijs-periode 1963-64 een doorlopend voorschot uit het Landbouw-Egalisatiefonds op de be- per 100 kg melk plus f 0,55 per pro cent vet per 10 kg melk. taling van de melkprijstoeslag aan de veehouders te verlenen. Do uitkering, zo deelt het minis terie van landbouw en visserij mee, is voorlopig bepaald op ongeveer 4xh. procent per kg melk, t.w. f 2,25 Tezamen met de voorschotuitke ring gedurende de interim-periode van f 3,- per 100 'kg mel'k met 3.7 procent vet uit 'het Zuivelfonds XIVa, waartoe het produktschap voor Zuivel heeft 'besloten, zullen de veehouders een totaal voorschot van ongeveer 7.5 cent per kg melk ontvangen. De eerste uitkering zal betrekking «hebben op de geleverde mel'Ic sedert 3 november 1963, het begin van de interim-periode. DONCASTER, 2-11. In de Engel se plaats Doncaster is beslist dat een Britse militair, Roy Black, terecht zal moeten staan, omdat hij acther- eenvolgens met een Duitse vrouw, een Engelse vrouw en een vruow van Nederlandse afkomst is ge trouwd, zonder dat zijn vorige hu welijken) was (waren) ontbonden. In 1955 trouwde Blake in Berlijn met Irma Elsbeth Kramer, die hem twee kinderen schonk. Drie jaar la ter trad hij te Kesteven in Engeland met een Engelse vrouw, Pauline Ann Longdon, in het huwelijk, welke echtverbintenis eveneens met twee kinderen werd gezegend. In decem ber van het vorige jaar verliet Blake de echtelijke woning. In april huw de hij te Doncaster met Erika Ever- dina van Drimmelen, die hij in juli 1962 te Arnhem had ontmoet. Voor zijn arrestatie had Biake juist weer een aanzoek gedaan. Een studiemissie van het Ameri kaanse Congres heeft gewaarschuwd dat er een grote oorlog, waarbij Amerikaanse troepen z\jn betrokken, kan uitbreken wanneer Indonesië 'n gewapende aanval zou ondernemen op de nieuwe federatie Maleisië. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De wereld zou er beter uit zien als meer mensen zich schaamden over hun rijkdom en minder over hun armoede. Aanhoudend zacht Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend zacht weer met af en toe wolkenvelden en hier en daar enige regen en in de nacht en och tend op enkele plaatsen mist; over wegend matige wind tussen zuid en oost. 5 nov. Zon op 7.40, onder 17.06. Maan op 20.25, onder 12.22. Laatste kwartier: 8 nov. te 7.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 nov. 5.21 v.m. 17.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 nov. 5.09 v.m, 17.24 n.m. Doodtij: 10 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-11. Het ICN.M.I. deelt mede: In de luchtdrukvendeling bo ven West-Europa en het aangren zende deel van de Oceaan komen slechts geringe wijzigingen voor. Ten zuidwesten van Engeland handhaaft zich een lage drukgebied waarom heen randstoringen circuleren, die in onze streken af en toe regen ver oorzaken. Door de sterke afkoeling 'tijdens opklaringen vormde zich de afgelopen nadht op vele plaatsen mist die vanmorgen van het zuiden weer snel optrok. Voor morgen wordt geen belangrijke wijziging in het huidige weertype verwacht. Het blijft zacht weer met af en toe be wolking, minder dan 'de afgelopen macht. Er blijft een kans bestaan op plaatselijk wat regen. Russisch ruimtevaartuig BONN, 3-11. De directeur van hét Westduitse instituut voor ruimte vaart in Bochum, heeft zondag mee gedeeld, dat daar sedert zaterdag middag geen signalen van het Rus sische bestuurbare ruimtevaartuig „Polyot" zijn opgevangen. Dit ruim tevaartuig werd vorige week gelan ceerd. Volgens de directeur, Heinz Ka- minski, is het mogelijk dat de zender defect is of dat de automatische be sturing heeft geweigerd, als gevolg waarvan de „Polyot I" in de damp kring is teruggekeerd en verbrand. Ook achtte hij het mogelijk dat het veilig op de aarde is geland, na hier toe vanaf de aarde „bevel" te heb ben gekregen. Lijken van president Diern en zijn broer in ziekenhuis te Saigon SAIGON, 3-11. Zondagavond was de toestand in Zuid-Vietnam, zowel in de provincies als in de hoofdstad Saigon, rustig. De communistische Vietcong-rebellen schijnen niet van de staatsgreep gebruik te hebben ge maakt om op grote schaal aanvallen te ondernemen. Er is, naar de Sai gon, van welingelichte militaire zijde werd vernomen, slechts sprake van de gebruikelijke schermutselingen. Maandag zal in Saigon een voor lopige Zuidvietnamese regering on der Ngoejen Ngoc Tho, vice-premier onder de regering-Ngo Dinh Diem, worden gevormd. Dit zal een soort zakenkabinet zijn, waarin deskundi gen zitting zullen hebben. Deze re gering zal aan het bewind blijven, totdat er, na algemene verkiezingen, waaraan alle Zuidvietnamezen zul len deelnemen, een nieuwe regering zal zijn gevormd. Het feit van de komende benoe ming van Ngoejen Ngoc Tho tot eer ste minister is in Boeddhistische kringen met een zeker voorbehoud ontvangen, gezien diens vooraan staande rol in de voormalige rege ring-Ngo Dinh Diem. Ngoejen Ngoc Tho heeft echter hierdoor het voor deel dat hij reeds goed op de hoogte is van's lands bestuurszaken. President en zijn broer omgekomen De stoffelijke overschotten van president Ngo Dinh Diem en zijn broer, „sterke man" Ngo Dinh Noe, bevonden zich zondag in een zieken huis in Saigon, van waaruit ze ter aarde zullen worden besteld. Het zie kenhuis staat onder zware militaire bewaking. Journalisten worden er niet in toegelaten. Het is nog niet duidelijk hoe de twee gebroeders Ngo om het. leven zijn gekomen. De tijdelijke militaire regering heeft verklaard dat beiden zelfmoord hebben gepleegd, nadat zij zaterdagochtend in een kerk gevan gen waren genomen. Dit zou volgens de eerste berichten door het inne men van vergif zijn geschied, doch later is gemeld dat de broers zich van het leven zouden hebben beroofd met behulp van revolvers, die zij in hun kleren zouden hebben verborgen. Zondag werd echter te Saigon van betrouwbare zijde vernomen dat Ngo Dinh Diem en Ngo Dinh Noe in een pantserauto, waarmede zij na hun gevangenneming naar Saigon wer den overgebracht, zouden zijn neer geschoten. Mensen zouden hebben verklaard dat de lijken van beideh schotwonden vertoonden in nek en hoofd. EEN STOEL UTRECHT, 2-11. - Op de meubelbeurs die vandaag (maandag) in Utrecht begint, is een „vier in één" clubfau teuil te zien, die een uitkomst kan betekenen voor kleinbe- huisden en mensen die veel rust nodig hebben. Het meu bel kan worden gebruikt als gewone fauteuil. Er kan ook een „lui" televisiezitje van worden gemaakt door de rug leuning meer naar achteren te zetten. Als men dan de zitting uittrekt heeft men een rust bank en tenslotte kan er met een simpele handgreep een compleet bed van worden ge maakt, dank zij een ingenieus geconstrueerd skelet en een paar extra kussens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1