Reisboeken verteilen hoe gezond het wel is IVO POL ign(Wa Spanjaarden naar de stembus Pracht handen Goudschat terug naar Duitsland Ontploffing in ïjsrevue Temporisering voor 200 miljoen gulder STAD EN EILAND Oktober was gunstige maand voor het landbouw werk WESTERSCllOUWEN, 31-10. Heel kalm is de maand oktober aan ons voorbijgegaan; vooral de tweede helft was bijzonder rustig en droog. In de eerste dagen zyn nog wat flinke re genbuien over de Westhoek getrok ken, die op 2 oktober 13 mm en op 7 oktober 14 mm water brachten. De overige dagen bleef het praktisch droeg; alleen op 21 oktober kon nog 5 mm worden afgetapt. Uitermate goed weer dus voor de landman, die in deze periode niets beters heeft dan een paar droge we ken. Er moet wintertarwe gezaaid worden, en dit gelukt het beste met een paar 'heerlijke dagen. De bieten worden tegenwoordig graag droog geroeid, omdat bij veel regen de rooi machines wel eens moeilijkhe den endervinden. Voor de struktuur van de grond is het ook beter om met droog weer „peeën te mennen". Zoals bijna overal, vallen de bieten tegen. Ze zijn klein en hebben dooi de vrij natte zomer de diepte niet opgezocht, zodat het betrekkelijk korte bieten zijn gebleven. Gelukkig is het gehalte vrij goed te noemen, doch er moet toüh rekening mee ge houden worden, dat de opbrengst aanmerkelijk slechter zal zijn, dan in hét vorige jaar. Er werdt tamelijk veel wintertarwe gezaaid in de West hoek. De landbouwer is het eenmaal gewoon om in het najaar een paar gemet wintertarwe te zaaien, of schoon tegen woordag de zomertarwe die in het voorjaar gezaaid wordt, verrassende opbrengsten kan geven. De meeste aardappels zijn van het land en liggen gesorteerd en gepoe derd aan de put. Het wachten is nu op betere prijzen. Dc fruitteelt In de fruitteelt loopt de pluk naar zijn einde. Voor velen is een inspan- rende en drukke tijd achter de rug, c'iie de laatste drie weken begunstigd werd dcor fraai plukweer op een paar mistdagen na. De vruchten ko men mooi droog in de droge kist. Op andere jaren is het wel gebeurd dat de 'kist al zwaar was van het water, voordat de appels er i.n gingen. Hiel en daar hangen nog wat Golden De licious bij te -kleuren, doch het is gebleken dat deze appel dit jaar te klein blijft. Het is niet op alle be drijven zo, doch bij de meeste kwe kers halen ze niet de maat van de vooi-gaande jaren, wat het geel wor den oo'k weer niet zal bevorderen. Veel fruitsohuren staan boordevol, het sorteren en afvoeren staat voor de deur. De Cox's Orange gaat rij pen en van de aanvoeren op de vei lingen vormt deze fijne tafelappel de 'hoofdmoot. De prijzen zijn vrij goed en blijven op peil. Of de houd baarheid der appels zo goed zal zijn als in voorgaande jaren, valt te be- Ingezonden mededeling Behoud van Uw tanden. 75ct-f1r „50 jaar Vredespaleis" Prins Bernhard opent tentoonstelling DEN HAAG. 31-10. Z.K.H. Plins Bernhard heeft ddnderdagmiddag in Den Haag de tentoonstelling „50 jaar Vredespaleis" geopend, die ter gelegenheid van het gouden jubi leum een inzicht wil geven in het werk dat in het Vredespaleis wordt en is gedaan. Bij de openingsplechtigheid, in de grote rechtszaal van 'het paleis, heb ben de minister van 'buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, als voorzitter van de raad van toezicht van de Carnegiestichting en prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, waarne mend voorzitter,het woord gevoerd voor de prins de tentoonstelling voor geopend verklaarde. Het ongehuwdentarief DEN HAAG, 31-10. De regeling heeft ten aanzien van de verhou ding tussen gehuwden en ongehuw- den in de loon- en de inkomsten belasting geen voornemens, welke gericht zijn op een wijziging. Bedacht moet -worden dat het on gehuwdentarief nog in het recente verleden is verlaagd. Wat er van de vraag of de venhouding van de ta rieven voor beide groepen in alle opzicht juist is, in ieder geval staat een verdere verlaging van het on gehuwdentarief in prioriteit achter bij een afzwakking van de te steile progressie en een verhoging van de belastingvrije voet, zowel voor ge huwden als voor ongehuwden. Aldus deelt minister Witteveen in de memorie van antwoord op de al gemene financiële beschouwingen mee. MADRID, 1-11. Miljoenen Span jaarden gaan zondag ter stembus om nieuwe gemeenteraden te kiezen. Op last van de overheid mochten er bij de verkiezingscampagnes geen politieke kwesties aangeroerd wor den. De kandidaten mochten het al leen hebben over plaatselijke zaken. Een groep monarchisten uit Ma drid 'heeft nog vergeefs getracht een politiek tintje aan do verkiezingen to geven. Toen dit mislukte trok zij 0 van haar 'kandidaten terug. Dc kandidaten lieten -weten dat het hun onmogelijk was gemaakt het kie zerscorps te 'benaderen. Aanhan gers van' Franco en de zijnen stel len dat de snelle, modernisering van vele Spaanse steden in de afgelopen jaren te danken is aan het niet- politieke karakter van de gemeen teraadsverkiezingen en het ge meentelijk beleid1. Maar de critici van het bewind menen dat deze verbeteringen alleen maar voort vloeien uit. de vooruitgang van dc Spaanse economie in haar geheel. twijfelen. Dit jaar komt nog al kurk- stip vcor in de Cox's en dat is fu nest voor deze appel. In ieder geval kunnen de land bouwers en de fruittelers terugzien op een beste maand oktober waarin alle werkzaamheden naar behoren uitgevoerd 'konden worden. Ingezonden mededeling en nimmer ruw of schraal T"1" Hamca-Celci AMSTERDAM, 31-10. In een ver zegelde kist is de goudschat (11 GO sieraden ter waarde van 150.000 gul den), die de Amsterdamse politie vo rige week in de auto van „Miljoenen Dick" heeft gevonden, donderdag naar de Nederlands-Duitse grens ge bracht en overgeleverd aan de West- duitse politie. Deze zal de gouden sieraden weer ter beschikking stellen van de juwe- lenhandelaar G. Roth uit Wiesbaden die begin oktober zijn hele winkel voorraad na een inbraak verdwenen zag. Van de inbrekers ontbreekt tot nu toe elk spoor. Gelijk met de kist met waardevolle inhoud werd de 23-jarige kelner B. G. en zijn even oude verloofde G. K K. over de grens gezet. Zij werden vorige week aangehouden in Amster dam, nadat in hun bagage tien gou den sieraden waren gevonden, die afkomstig bleken te zijn van de ge stolen partij. In totaal heeft de po litie in Amsterdam 90 procent van de gestolen hoeveelheid kunnen ach terhalen. „Miljoenen Dick" blijft in voorarrest onder verdenking van he ling. C.A.O. voor het bakkersbedrijf DEN HAAG, 31-10. Het georgani seerd overleg van werkgevers- en werknemersorganisaties in het bak kersbedrijf heeft meegedeeld, dat de bij dit overleg betrokken partijen met betrekking tot de nieuwe c.a.o. voor het bakkersbedrijf, welke zal gelden van 1 november 1963 tot 1 januari 1965, zijn overeengekomen, dat de funktielonen zullen worden verhoogd met negen procent. De procentuele toeslagen zullen worden betaald over 'het verhoogde loon. Wat betreft de vaste toeslagen wordt 'de naehttoeslag verhoogd' van 56 tot 60 centjper uur, .terwijl de toeslagen voor arbeid verricht op zaterdag •doorhet uitsluitend1 ih de buiten dienst te werk gestelde personeel met 10 procent worden verhbbgd. Voor arbeid verricht in ploegen dienst worden speciale regelingen in de nieuwe c.a.o. opgenomen. Voorts is overeengekomen de vakantie te verlengen tot 'drie weken, waarvan tenminste twee weken aaneengeslo ten. Vorstenpaar zag Thaise kunstschatten DEN HAAG, 31-10. H.M. de Ko- ningin en Z.K.H. .de Prins hebben vanavond in het gemeentemuseum in Den Haag de opening bijgewoond van de tentoonstelling „Kunst uit Thailand". De expositie omvat beeldhouw werk, edel smeedkunst, keramiek en een aantal schilderingen en handschriften, in totaal meer dan 300 stukken. De oudste daarvan da teren uit de zesde of zevende eeuw na Christus. De vorstelijke belangstelling voor deze tentoonstelling is niet zo ver wonderlijk na 'het staatsbezoek dat de koningin nog kort geleden aan Thailand heeft gebracht en waarbij zij ook veel belangstelling voor de oude cultuur van dit land toonde. De Oosterse kunstschatten die thans in het femeentemuseum uitgestald zijn, heeft zij toen niet kunnen be zichtigen, want de collectie was voor zij naar Den Haag kwam in Keulen, Offenbach en München te zien. Ze zal ook nog worden ge toond in Londen. Uiterst modern ziekenhuis Te Montgomery in de Amerikaan se staat Alabama is woens'dag het eerste ziekenhuis van het atoomtijd perk geopend. Het is rond, heeft geen ramen en telt 22 kamers. De medische apparatuur bevindt zich in het centrum van het gebouw. Artsen eni verpleegsters zullen zich even ver van alle zieken bevinden. Het ziekenhuis is uitgerust met de modernste apparatuur, waaronder toestellen die automatisch polsslag en temperatuur kunnen opnemen. Hierdoor heeft men minder per soneel nodig dan in de gewone zie kenhuizen. Ramp in de Ver. Staten Klokkenspel voor economische hogeschool ROTTERDAM, 31-10. De gemeen teraad van Rotterdam heeft besloten aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool, dit jaar verheven tot hogeschool voor maatschappij we tenschappen, ter gelegenheid van het tiende lustrum dat weldra ge vierd zal worden, een klein klok kenspel te schenken. Dit zal een plaats vinden in het nieuwe gebouw, waarvoor volgende week de eerste paal zal worden geslagen. De raad voteerde hiertoe een be drag van f 50.000, Verwacht wordt dat de ontwape ningscommissie van de V.N. niet vóór januari in Genève bijeen zal komen. Van deze commissie maken achttien landen (vijf westelijke, vijf communistische en acht neutrale), deel uit. Er zijn in feite eohter slechts 17 deelnemers omdat Frank rijk tot nog toe medewerking wei gert. VAKANTIE IN DE WINTER kleintjes uit0& A.et bin.nen.lnnd EINDHOVEN. De Eindhuvensc re- cherche heeft op verzoek van haar Tilburgse collegae in Eindhoven de 28-jarige P. L. en het 16-jarige meis je J. D., beiden uit Tiltiurg, aange houden. L. wordt ervan verdacht het meisje onttrokken te hebben aan het over haar gestelde gezag. De man is later weer ontsnapt. DEN HAAG. Door de reddingboot •van Den Helder is het lijk gevonden van de 21-jarige N. Th. van Duin uit Obdam, die sedert donderdag werd vermist. Hij is die dag met zijn •broer op de Waddenzee gaan vissen en is daarvan, evenals zijn broer, niet teruggekeerd. DEN HAAG. De minister van de fensie, de heer P. J. S. de Jong bracht gisteren een beleefdheidsbe zoek aan zijn Westduitse ambtge noot, de heer Kai Uwe von Hasselt. De minister vertrok des morgens naar Bonn en werd aan het einde van de middag weer in Den Haag terug verwacht. SAS VAN GENT. In het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent heeft zich ter hoogte van de plaats Driekwart een aanvaring voorgedaan tussen het zeeschip „Xylas" (5.300 brt.) en het Nederlandse sleepsphip „Devota" (1400 brt.). Hierbij is 'de „Devota" gezonken. De schipper en zijn zoon werden door een sleepboot opgepikt. DEN HAAG. Op 25 november a.s. zal het 150 jaar 'geleden zijn dat lui tenant Jhr. Willem Frangois Boreel opdracht ontving een korps cayale,-., rie të'-'formeren. Deze datum wordt als oprichtingsdatum beschouwd van ■het huidige regiment huzaren van Boreel', hét ovdrie regiment van de koninklijke landmacht. AMSTERDAM. Het Concertge bouworkest treedt op 24 april 1964 onder leiding van Bernard Haitink ter gelegenheid van de New York World's Fair op in het Lincoln Cen ter te New York. Het programma vermeldt Mcuvements Retrogrades van Ton de I eeuw en de le Symfo nie van Mahler. DODELIJKE ONGELUKKEN 'HEERENVEEN. De 4-jarige Pie- ter Prins, wonende in een woon wagen aan de Schoterlandseweg te Jubbega, is overleden nadat hij on der een auto was geraakt. Het kind stak plotseling de weg over, zodat een aanrijding niet kort worden voorkomen. ZEIST. Op de Amersfoortseweg in Zeist is de 62-jarige stukadoor G. V. 'Egdom; uit Soest met zijn bromfiets gegrepen door een auto. Hij werd zo zwaar gewond', dat hij in de avonduren in het Zeister zie kenhuis is overleden. AMSTERDAM. De 22-jarige te legrafist R. de Kruijff uft Zaandam is om het leven gekomen toen de door hem bestuurde personenauto door onbekende oorzaak'op de Zui derzeeweg in Amsterdam uit de bocht vloog en over de kop sloeg. De man overleed op weg naar 'het ziekenhuis. ALKMAAR. Donderdagmiddag is op de> .dorlpsweg in Wadway (ge meente Wognum) het 5-jarig jonge tje C. Laan aangereden door een auto. Het kind was opslag dood. Volgens de politie hééft de automo bilist geen schuld aan het ongeval. ZIERIKZEE, 1-10. Na de prach tige oktobermaand begint het bla derdek van de bomen nu wel erg dun te worden. Straks zullen de laatste vergeelde bladeren wegstui ven voor de wind en de wereld ligt er weer kaal bij. Dan begint de win ter. Hoe die winter zal zijn kan nie mand vóórspellen, maar bij de ver schillende reisbureaux weet men het al. Het wordt - het moet althans voor de „men" worden - een winter met sneeuw en ijs. Wellicht niet hier in deze contreien, maar dan wel ergens anders. De reisboeken zijn de deur uit en daarin stuift de lezer de sneeuw tegemoet. Men begrijpt het al. De reisbureaux willen de mensen oproepen de echte winter - met een stralende zon en met een flinke donzen vacht - te gaan bele ven in de wintersportgebieden. Vakantie in de winter is een zaak, die steeds meer de aandacht krijgt. Wie ziet 'hoe de prijzen liggen, zal moeten erkennen dat een winter- vakantie niet een9 zoveel duurder behoeft te zijn dan-een zomervakan tie, al komt er op 'het gebied van de kleding wel een en ander meer kijken uiteraard. Een wintervakan- tie heeft grote voordelen, want zon snuiven in de pure berglucht in een •getijde, dat in ons land niet altijd „je dat" is, heeft grote voordelen voor lichaam' en geest. Toch eens over denken In de reisboeken staat het alle maal haarfijn opgetekend. Waar we naar toe 'kunnen en wat het kost. Daarnaast staan die boeken vol ver leidelijke plaatjes, van hoge be sneeuwde toppen, van stille intieme dalen in wintertooi, van pijlsnel om laag stuivende ski-ent hou5':asten, maar ook van families, die het kal mer aan willen doen en per arre- slede de zuivere, witte stilte in trek ken. Alles bij elkaar verleidelijk ge noeg om er tooh eens over te den kenzo'n zonnige vakantie in de winter! I „Winterydille in de Harz" SPORT DAMMEN Damvereniging „Zierikzee" J. Huigens-A. Knuist 2-0; J. M. Kostense-W. Stoutjesdijk sr. 2-0; J. P. Geleijnse-K. B. Hogei-land 0-2; J. P. Willemse-F. Roggeband 0-2; W. Stoutjesdijk sr.-K. B. Hogerland 2-0. VOETBAL Junioren groep. BVIII De vcor zaterdag aanstaande vast gestelde wedstrijd - Zierikzee BII- Dreiscbor BI.begint om 13.25 uur. MEVO I-Hoèk I De voor zatérdag vastgestelde wed-' strijd MEVO I-Hoek I vangt aan om half drie. Zcnnemaire I-Dreischor II 2-4 In een dikke mist is het Dreischor gelukt om Zonnemaire I twee punt jes te ontfutselen. Over het alge meen speelde Dreischor beter, zodat het een verdiende overwinning was. Het Was dankzij goed doorzetten al gauw 0-1 voor Dreischor, al spoe dig gevolgd idoor 0-2 via een hoek schop. Terwijl het 'derde doelpunt al voelbaar was, viel dit aan de andere kant. Het was Jan Stoel die met een aardig kopballetje voor 1-2 zorgde. Zonnemaire wist de bakens hierna te verzetten, maar doelpunten ble ven uit. Ook een paar corners en harde schoten van C. van Ast, Jan Stoel en M. v. Leersum, leverden niét het gewenste resultaat. Het was juist andersom want 'Dreischor pro fiteerde van een misverstand (1-3), maar even later was het 2-3 door J. van Almkerk. Klomp schoot hard naast, Hanse miste een penalty en A. Geelhoed schoot een moeilijke bal net over de lat. Even voor 'tijld gaf Dréischor Zonnemaire de genade- stoot (2-4), met welke stand ook 'het •einde kwam. Zierikzee I-De Schutters I Zondag a.s. komt het "elftal van De Schutters uit Stampersgat op bezoek bij Zierikzee. Deze ploeg speelt zeer sterk en geen enkele tegenstander kan reeds bij voorbaat met de gedachte rond lopen, dat a.s. zondag een gemak kelijke dag wordt. Zierikzee, dat nu twee wedstrijden achter elkaar won, speelt met een jonge ploeg, van ge middelde leeftijd 20 jaar, die zich in de 4e klasse aan het inspelen is. In ieder geval heeft Zierikzee nu een elftal, dat vechtlust kan op brengen en dat als het zondag a.s. loopt, zéker niet kansloos is. DEN HAAG, 31-10. Blijkens de memorie van antwoord inzake alge mene' financiële beschouwingen temporiseert de regering direct in gaande de rechtstreekse en de in directe investeringen via subsidies en garanties voor een bedrag van f 102.090.000',-. Daarbij is het Uitstel len van orders 'vén'piriïiïair belang geacht.-- De 'lagere publiekrechtelijke orr ganéni zUlleri' fevèrlèé'ns één miljard aan investeringen moeten, uitstellen. De uit' te' stellen rijksinvesteringen hebben 'betrekking op f 1 miljoen uitstel voor T.N.O., f 2.3 miljoen voor de viviele verdedigingsvoor bereiding, f 10.000,- voor algemene zaken, een ton voor buitenlandse za ken, f 560,000,- voor justitie, f 30.000 vcor binnenlandse zaken, f 25 mil joen voor o., k. en w., ruim f 1 mil joen voor financiën, f 28 mil joen voor defensie, f 8 miljoen voor volkshuisvesting, f 10.7 miljoen voor verkeer en waterstaat, f 15 miljoen voor economische zaken, f 5 miljoen voor landbouw, f 5 miljoen voor sociale zaken eni f 170.000,- voor maatschappelijk werk. De verschuiving bij o., k. en w. betreft aanschaffingen en gebou wen, bij defensie nieuwbouw- en on derhoud, uitstel van bestelling van oorlog&Voorraden, uitstel van dé bouw van een loodsvaartuig, terwijl voorts door verkorting van dienst tijd en door beperking van herha lingsoefeningen een 'bijdrage wordt BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 25 okt.Wopke, z. van Hendrik Roukema en Johanna Otte, wonende 'te Bruinisse; 27 okt.: Hen'dricus Kornelis, z. van Adriaan van Hekke en Rornelia J. M. Steke- tee; 27 Okt.: Gilles Abraham, z. van Abraham G. Versluis en Esther SChct; 28 ckt.: Claudia Miranda Zip- pora, d. van Adriaan F. van de San- de en Beatrice Jurgen; 28 okt.: Tho- nis Johannes Willem, z. van Bartel Capelle en Izabella A. Dorst, wo nende te Duivelarid. Overleden 26 ok:t.: Maria Jo hanna Overbeke, 77 jaar, echtgenote van Jakob Smalheer, wonende 'te W esterschouwen geleverd tot de ontspanning op dd arbeidsmarkt. De temporisering bij volkshuis^ vesting betreft investeringen va de rijksgebouwendienst, die bij wa terstaat waterbouwkundige werker ARÏM'HÊM.'*Dè bij''gasteel Biljoei 1 in vel$ gelegen hó'ütën Zwitsers pachtboerderij yW .,<jte.-fiarpilie Joos ten is door brand verwoest. Een his torisch houwweyk, dat dateerde ui dé achttiende '.eeuwis bierdoor ver loren gegaan. Persoonlijke ongeluk ken deden zich bij deze brand, dd tot ver in de omtrek te zien waf niet voor. Ook de veestapel blee behouden. Russische ruiintevaarthuwelijk BOEDAPEST, 31-10, De RussischiJ kosmonauten Andrian Ni'kolajev en Va'lentina Teresjkova zullen zat er da; aanstaande in Moskou trouwen, z< heeft het Hongaarse persbureau MT bekend gemaakt. De 34-jarige brui degom en de 26-jarige bruid zouder' de pers hebben ver-zocht zo min mo gelijk aandacht aan de bruiloft te besftéden. HAAMSTEDE Vogelwachtvergadering Men maakt ons er op attent dal heden (vrijdag)-avond üe Vogel- wachtvergadering wordt gehouder in hotel Bom te Haamstede en dus niet te Burgh, zoals een gerucht wil Geslaagd Aan 'de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen kandidaats natuurkundig ingenieur, de heer J. L. Dekker (Haamstede). De P.I.T.-collecte De P.I.T.-collecte bracht in Haam stede f 113,01, in Renesse f 67,- op. Het P.I.T.-comité dankt een ieder die zijn of haar medewerking tot het welslagen dezer collecte, gaf. DE ONEERLIJKE RECHTER INDTANAPOLIS, 1-11. Bij een geweldige ontploffing tijdens de op voering van een ijsrevue in Indiana polis zijn donderdag 75 mensen om het leven gekomen. Er zbuden hon derden gewonden zijn. Rond 6.000 mensen woonden de 'opvoering bij. Men vreest dat er nog meer slacht offers onder de brokken beton van het gebouw1, waar de revue werd vertoond', bedolven liggen. Het ongeluk gebeurde toen de fi nale aan de gang was. Alle 48 artis- ten van de groep die de revue op voerde, 'bevonden zich toen op 'hot ijs. 35. „We hadden Bentley en zijn knecht veilig in het vooronder opgesloten en ik was juist bezig met de kapitein de fokkera te hijsen, toen er een troep soldaten dc kade opkwam", vertelt Presto opgewekt. „En voor wij het wisten, waren wij gevan gen genomen". Aram, die naast hem door het stille woud loopt, knikt peinzend. „En ze hebben het goud ook in beslag genomen?" informeert hij. „Dat heb ik niet gezien, u wel, kapitein?" „Ze hebben mijn hele schip in beslag ge nomen, dus de vracht ook", bromt Olivier somber. „Ziezo, we hebben de zaak verloren, maar we zijn tenminste vrij", zegt Agua, als ze even later op een omgevallen boom wat uitrusten. „Hebben we do zaak werkelijk verlo ren?" vraagt. Aram, de anderen onderzoe kend aankijkend. „Natuurlijk, Agua heeft gelijk", meent Olivier somber, „het schip wordt bewaakt, en wij kunnen ons in Bristol niet meer vertonen. „En wat denk jij ervan. Presto?" vraagt Aram. „Als jij nog een kans ziet om die Bentley een poets te bakken, doe ik graag mee", lacht Presto vrolijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 3