Griep Plioenicisch graf Zware straffen voor O.A.S.-leden LAATSTE NIEUWS Staatsgreep in Zuid-Vietnam SPAREN VOOR TELEVISIE STAD EN EILAND Vrouw zoekt geld op vuilnisbelt Agent van politie neergeschoten STAD EN EILAND ZIERIKZEE Boeiende tekeningententoonstelling in het lyceum ZIERIKZEE, 31-10. Zoals giste ren reeds gemeld! wordt heden (vrijdag) en morgen (zaterdag 2 november), beide dagen van elf tot vijf uur, in het prof. Zeemanlyceum weer een tentoonstelling gehouden van door de leerlingen gemaakte tekeningen. Voor de vijfde achter eenvolgende maal bestaat dus nu opnieuw de gelegenheid een bijzon der aantrekkelijke en kleurrijke collectie werk te zien. Een rondgang langs de vele tien tallen werkstukken - linosneden, vrije tekeningen en lijntekeningen - leert wel dat de jeugd' tot tal van verrassende staaltjes creatief werk in staat is. Men wordt geconfron teerd met een heel aparte boeiende wereld, fris en vol fantasie. Een we reld vol kleur en creatief bezig zijn met de moderne materialen, welke Ingezonden mededeling —3 Zl«lKZ€€ KERKNIEUWS De oecumenische gedachte in Rusland MOSKOU, 31-10. De Russische Orthodoxe Kerk 'heeft donderdag een uit 12 personen bestaande „commis sie voor de eenheid onder de chris tenen" benoemd ter versterking van het streven naar dit doel. Zij komt in de plaats van een „commissie voor banden tussen de christenen". Van 'kerkelijke zijde werd gezegd dat de oprichting van de nieuwe commissie ten dele het resultaat is van het bezoek dat het hoofd van de afdeling buitenlandse betrekkingen van de Russische kerk, metropoliet Nikodim, vorige maand aan paus Paulus heeft gebracht. zich zo bijzonder goed lenen tit scheppend werk, hetgeen dikwijls tot verrassende resultaten, voert. Er zijn op deze tentoonstelling zeker verrassingen te beleven. Om een en kel voorbeeld te noemen: de lino sneden, gedurfd van compositie, soms in een boeiende vormentaal. In deze techniek kan bovendien een duidelijke vooruitgang ten opzichte van de voorgaande tentoonstellin gen worden bespeurd. Niet minder verrassend zijn enkele zelfportret ten door de leerlingen van de eerste klas gewrocht, geen geringe presta tie! Aantrekkelijke resultaten zijn er ook te zien van de lessen in de open lucht, leuke gekleurde te keningen de in hun uiteenlopende visie weten te boeien en overtuigen. De boomgroepen op gekleurd papier doen het bijzonder goed en tenen aan dat bij 'al dit „creëren van bin nen uit" de natuur bepaald niet wordt vergeten. Natuurlijk heeft de expositie een aantal persoonlijke hoogtepunten, waarvan enkele toch zeker bij name genoemd mogen wor den. Zo hebben Erik Franke en Piet v. d. Huïle samen een heel lokaal kunnen vullen met werk dat de dui delijke aanleg verraadt van de toe komstige tekenleraar. Bijzonder se rieuze tekeningen zijn er ook van Jan Elzerman en Koos v. d. Heuvel. De meisjes Laura de Graag, Caty Kuiper en Gerda Westerhof zorgen met leuke tekeningen in verschil lende technieken eveneens voor een duidelijke „top" in dit rijk gescha keerde geheel. Marijke Poldermans blijft hierbij met een fraaie potlood tekening bepaald niet achter. Dit zijn zo enige hoogtepunten van deze rijk gevarieerde expositie, van de kwaliteiten waarvan ieder zich door een persoonlijk bezoek kan overtui- Ingezonden mededeling DRIE AANBEVELINGEN Scholhoofd moet het gemakkelijker krijgen AMSTERDAM, 1-11. De algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (A.N.O.F.), waarin de Nederlandse-, de katholieke- en de protestants- christelijke onderwijzersverenigin gen samenwerken, heeft in een ge publiceerd rapport over de taak van het hoofd van de school drie .maat,-; regelen aanbevolen, die een oplos sing bieden voor de thans bestaande moeilijkheden. Gepleit wórdt voor een verminde ring van dé lestaak van bet school hoofd, 'het aanstellen van een con cierge en/of administratieve kracht en het delegeren van werkzaamhe den aan het plaatsvervangend hoofd. De A.N.O.F. ach't deze maatregelen noodzakelijk, omdat daardoor de funktie van hoofd ider school op een bevredigende wijze kan worden uit geoefend en waardoor deze funktie mede aantrekkelijk wordt voor hen, die de capaciteiten bezitten, maar haar thans niet ambiëren. Volgens het A.N.O.F.-bestuur zijn klachten van schoolhoofden, dat een bevredigende wijze van uitoefening van hun taak onmogelijk wordt enerzijds en klachten van gemeente-, en schoolbesturen en schooltoezicht over de grote moeilijkheid bestaande vacatures van hoofd van een school goed te vervullen anderzijds, de aan leiding geweest de taak van het .hcoïd ,van de school aan een onder- zoette onderwerpen.^ Dreigende staking Frans luchtpersoneel PARIJS, 31-10. De Franse regering heeft donderdag het personeel van de luchtnavigatie gerekwireerd, dat gisteren omstreeks het middaguur het werk voor vier dagen zou neer leggen om kracht bij te zetten aan eisen inzake salarisverhoging. Door deze maatregel kunnen stakers die niet op hun post terugkeren worden veroordeeld tot boetes of gevange nisstraf, 'benevens ontslag. Het per soneel van 'de verkeerstoren was enige tijd nadat de staking had moeten beginnen nog steeds op zijn post. Ingezonden mededeling De Zierikzeese Concertzaal brengt in .het 'komende weekeinde een ko mische film van schijn en werkelijk heid met cfe bekende 'komiek Heinz Riihman, „De kampioen-leugenaar". Hoofdpersoon van het verhaal is Se- bastiaan Schumann, boekhouder bij een kleine firma, waar hij vroeger de 'best betaalde vertegenwoordiger was. Hij heeft dat werk echter moe ten opgeven, omdat hij zijn 8-jarige dochtertje Nicky niet alleen wilde laten- Schumann is nl. weduwnaar, zonder dat zijn vrouw is overleden. Dat heeft hij aan zijn dochtertje ge zegd, omdat 'hij niet wil dat zij weet dat zij geen goede moeder had. Met dit leugentje uit goedheid is het be gonnen. SCbastiaan bedenkt steeds nieuwe avontuurlijke verhalen om voor Nicky de soms zo armoedige realiteit te vergulden. Het ds duide lijk dat het spaak loopt met de goed bedoelde leugens, maar dan is er tij dig een jonge vrouw die met veel gevoel en verstand er voor zorgt 'dat alles weer op z'n pootjes terecht komt. Het Duivelseiland Voorts 'draait deze week in de Concertzaal, evenals in bioscoop ho tel Bom te Haamstede de film „Sa- mar, het duivelseiland" met George Montgomery en Gilbert Roland in de hoofdrollen. Samar is een strafkolo nie, waar het echter niet al te streng toegaat en de circa duizend bewo ners als medeménsen worden behan deld. De film levert echter toch de nodige spanning (natuurlijk!) want vanuit de nederzetting wordt een expeditie georganiseerd de binnen landen in, naar het „dal van goud", een rijke en vruchtbare vallei waai de mensen in vrede en veiligheid zouden 'kunnen leven. Na veel ontbe ring - de expeditie wordt tot twee maal toe door koppennellers aange vallen - bereikt men inderdaad de prachtige vallei, waar de verdruk ten een nieuw leven zullen opbou wen in gelul; en vrijheid. Ingezonden mededeling Bescherm U tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: BEIROET. 31-10. Bij opgravingen in de Zuidlibanese plaats Sidon zijn de stoffelijke resten gevonden van waarschijnlijk een Fhoenicische ko ningin. In het graf werden 'n kroon en juwelen aangetroffen. Het zou het eerste volledig bewaard gebleven graf uit de tijd van de Fhoeniciërs zijn. Westberlijnse vrouw verried eigen broer BERLIJN, 31-10. Een WestberlUn- se vrouw, die haar broer in Oost- duitse handen zou hebben gebracht, zal in november in West-Berlijn te rechtstaan op beschuldiging van ver raderlijke betrekkingen met het Oos ten en schending van de wet ter be scherming van de menselijke vrij heid, zo hebben rechterlijke ambte naren donderdag meegedeeld. Zij vertelden, dat de vrouw, Mar- garethe Klosa, ook de namen van ongeveer 400 westelijke agenten in Oost-Duitsland verraden zou hebben. Van hen werden er 200 door de Oost duitsers berecht en tot gevangenis straffen veroordeeld. De 42-jarige vrouw is 'in 1961 in West-Berlijn gearresteerd naar aan leiding van een „tip" uit Oost-Duits land. Zij zou in 1955 haar diensten hebben aangeboden aan de Oostduit- se staatsveiligheidsdienst. Haar broer Wolfgang werkte destijds voor een westelijke geheime dienst. Hij werd in 1956 samen met zijn vrouw, met wie hij pas getrouwd was, in Oost- Berlijn gearresteerd. Hij werd het jaar daarop tot levenslange dwang arbeid veroordeeld; zijn vrouw tot twee jaar gevangenisstraf. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: dokter W. Bontkes, tel. (01110)-2280. MIDDENS CHO U WEN dokter J. L. Braber, Dreischor, telefoon (01112)-280. OOSTERLAND-BRVimSSE; dokter K., van Leeuwen, Bruinisse, telefoon (01113)-280. DJflÈRENARTS dokter C. ,J.-H. Soheuerman, Zieri'k- zee, telefoon (01110)-2180. Ingezonden mededeling* Een hospitaal in Hong Kong Senoritas-Rood (ri het bekende rode blik De vertrouwde naam voor een lekker licht sigaartj-s TONEEL EN FILM Komische film „De kampioen-leugenaar Door de 'gouverneur van Hong Kong, sir Robert Black, werd de officiële opening verricht van het „Queen Elisabeth Hospital". Vier jaar geleden werd voor dit mo derne, 1338 bedden tellende, hospi taal de eerste, steen gelegd door öe •hertog van Edinburgh, die de bouw van dit ziekenhuis een bewijs noem de van het streven, van regering en bevolking naar een hogere levens standaard. Tijdens de opening ging sir Robert Black uitvoerig -in op 'het probleem van de overbevolking in de kroon kolonie: „In 1952 werd als schatting een aantal van 2,5 miljoen inwoners opgegeven, thans is de 3,5 miljoen reeds overschreden. Deze toename is zowel te danken aan de natuurlijke groei van de bevolking als aan die toestroming van 'buiten af. Een apart probleem vormt de illegale immi gratie, welke het afgelopen jaar het inwonertal met 140.000 vermeerder de". PARIJS, 31-10. In Parijs z(jn donderdag enige leden van de O.A. S. veroordeeld. Raymond Gorel, er van beschuldigd als penningmeester van de O.A.S. te zijn opgetreden, kreeg twaalf jaar gevangenisstraf, zijn opvolger Hcrvc Boucard zes jaar. Over drie mede-beklaagden werd eveneens een vonnis Uilgesproken. Rene Boulanger werd bij verstek tot twaalf jaar 'gevangenisstraf ver oordeeld, René Faye tot twee jaar voorwaardelijk en Jaques Messud tot vijf jaar voorwaardelijk. Twee anderen werden vrijgesproken. Drie mannen, die met een teles coopgeweer president de Gaulle van een balkon met uitzicht op 'het pa leis Elysee hadden willen neer schieten, Louis Bertolini, Gabriel Anglade en Jean-Loup Blancy, wer den veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf. Twee mannen en' een vrouw werden 'bij verstek tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. De vrouw, Nicole Bessjneau, dochter van generaal Paul Gardy - een der O.A.S.-generaals - kreeg 15 jaar. SAIGON, 1-11. Hetlen/vrjjdagmor gen hebben mariniers ter sterkte van een bataljon het hoofdbureau van politie en hel radiostation in Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam, be zet. Zij zouden hopen op steun van de andere strijdkrachten bij een aan val op het paleis van president Ngo Dinh Diem. In het centrum van de stad werd hevig geschoten, waarbij men ge dreun van artillerie hoorde. De Neil. Heide Mij. en Suriname PARAMARIBO. 31-10. Ir. A. Bierma van de Ned. Heide Maat schappij brengt begin november een orictatiebezoek aan Suriname. Hij is direkteur van de 'hogere en middelbare bosbouw en cultuurtech nische school van de maatschappij en wil beter dan nu kunnen beoor delen, aan welk soort opleiding in het buitenland behoefte bestaat. Hij zal ook de mogelijkheid bekijken cm jonge Surinamers naar Nederland te laten komen voor een opleiding aan zijn sohool. De 'heer Bierma wil zich ook op de hoogte stellen van het ontwikkelingswerk in Suriname waaronder dat hetwelk wordt verricht door de „Lareco", een doch teronderneming van de Heide-Mij., die in Suriname werkzaam is. Hij 'heeft hierbij 'belangstelling voor de plaats, die oud-leerlingen van zijn school bij dit werk innemen cn nog zullen 'kunnen innemen. „BEKOCHT" Een dief in de Australische stad Perth dacht de grootste juwelenroof van deze eeuw gepleegd te hebben toen hij de tas, die hij uit een geparkeer de auto had gestolen, open maakte. Er zaten 15 enor.me diamanten in, waaronder de Koh-I-Noor en de Blauwe Hoop. Hij voelde zich echter „bekocht" toen hem bleek dal het slechts namaaksels waren van een graveur uit Perth, die ze als demonstratie-materiaal gebruikte, aldus de politie. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE „Oorkonde Goudkeur voor slagerij Op een in „Krasnafiplsky" te Am- 'bterdam gehóuden .bijéénkomst is.de, oorköride Goudkeur uitgereikt aan de firma J. G. L. Simmers, slagerij alhier. Het voeren van het Goudkeur is ide hoogst mogelijke onderschei ding in de vaderlandse slagerswe reld. Het goudkeur werd verleend op grond van „uitstekende presta ties behaald in de keurslager-com- pötitie 1963". De oorkonde 'heeft een plaatsje gevonden in de zaa'k aan de Visstraat. Spreekbeurt Chr. Hist. Unie De plaatselijke afdeling van de Ohr. Historische Unie belegt op vrij dag 29 november e.k. een openbare vergadering, waarin als spéker hoopt op te treden de heer J. P. Mellema uit Nieuw Scheemda, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, met als onderwerp „Kanttekening bij de behandeling van de begroting". Naast de Jeden der eilandelijke af delingen zijn ook alle andere belang stellenden van harte welkom. Ingezonden mededeling SPELD IN HOOIBERG ASSEN, 31-10. Mevrouw A. Zwarts uit Den Haag, die maandag aan de vuilnisophaaldienst in haar woonge- meente enkele tienduizenden gul dens heeft meegegeven die door haar man in een vuilnisemmer wa ren verstopt, heeft weer de gehele dag op de vuilnisstortplaats van de V.A.M. te Wij'ster vertoefd. Zij zocht met haar zwager, de Haagse incas seerder A. Kouioenhoven, tussen de vele tonnen Haags vuil naar de geldschat, die het hele kapitaal van markthandelaar Zwarts vertegen woordigt. Het geld was door hem, uit vrees voor inbrekers en door zijn wantrouwen tegenover banken, zon der dat zijn vrouw het wist in de vuilnisemmer verstopt. Het verlies is dinsdag ontdekt, toen het Haagse huisvuil reeds op het uitgestrekte terrein van de vuilafvoermaatschap pij (V.A.M.) was terechtgekomen. Mevrouw Zwarts'heeft verklaard te blij ben-zoeken totdat het'geld is te ruggevonden. Zij ondervindt.viniff- V.A,M.-zijde alle mogelijke mede-— werking. ROTTERDAM, 1-11, In de Rot terdamse binnenstad is vannacht om even over vieren een agent van po litie neergeschoten, toen hij twee mannen, die zich verdacht ophiel den, op straat wilde ondervragen. Het slachtoffer werd met zeer ern stige verwondingen in het Dijkzigt- ziekenhuis' opgenomen. Het incident had plaat9 bij het Blekershof, achter het ooglijders- instituut. Personeel van een sur veillance-wagen trof daar de twee jonge mannen aan en wilde iets meer vernemen over hun aanwezig heid. Een van de politiemannen stapte uit de wagen. Met het portier nog half open werd hij getroffen door kogels uit een revolver. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE N.V.V.-kader-forumbijeenkomst Morgen zaterdag 2 november wordt in het „Huis van Nassau" een N.V.V.-kader-forumbijeenkomst ge houden, onder leiding van het hoofd van de N.V.V,-propaganda-afdeling de heer W. van Halm. Thema van het forum zal zijn: „Plaats en taa!k van de vakbeweging in verhand met de ontwikkeling in Zeeland". Dit on derwerp zal worden ingeleid door de districtsbestuurder de heer C. Hoek. In het forum hebben zitting de dis trictsbestuurders van de verschil lende bedrijfsbonden. HAAMSTEDE/BURGH Geslaagde aktie Veilig Verkeer Donderdagmiddag stonden Burgh en Haamstede in het teken van de actie van het Verbond voor Veilig Verkeer. Aan de oproep van de ge luidswagen, gebruik te maken van de gelegenheid voor weggebruikers om zich in. 'het mobiele teststation ..te, laten testen, werd goed gevolg gegeven. In enkele uren werden te Haamstéde i'SS. pérsbnèh*. getest. In .ikenessé; .wërep 'pet 'er 19. De be- schikjbaretijd, .wa^.jn beide kernen echter te kort om 'alle belangstel lenden .aan de 'beurt te laten komen. - Met deze aktie heeft de Westhoek duidelijk 'kunnen constateren, dat het Verbond voor Veilig Verkeer zo veel mogelijk doet in het belang van alle weggebruikers. In de namiddag genoten de kin deren uit Haamstede en Burgh - leerlingen van alle klassen der drie lagere scholen - van de door het Verbond aangeboden films, welke vertoond werden in hotel „Het Wa pen van Burgh". Scheepvaartbericliten Esso Amsterdam (t.), 31-10 van Rot terdam naar Wadi Feiran. KIP RECHTSZAKEN Mail (loodde vrouw en dochter LEEUWARDEN, 31-10. - Het ge rechtshof te Leeuwarden heeft de 41-jarige betonwerker B. de B. uil Zwagerveen in 'hoger beroep veroor deeld tot een gevangenisstraf van aCht jaar met aftrek van voorarrest. De procureur-generaal had veer tien dagen geleden bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank te Leeuwarden, die de man een gevan genisstraf van vijf jaar had opge legd. De B. ston'd terecht omdat hij vorig jaar oktober zowel zijn vrouw als zijn dochter had vermoord. De aanleiding tot deze dubbele moord was een futiliteit: De B. was te lang in 'bed blijven liggen naar de zin van zijn vrouw cn dochter. Toen de dochter hem hierover verwijten maakte cn zich daarbij nogal laat dunkend uitliet over haar vader, ontstak deze 'in woede. Hij greep een aardappelmesje en bracht zijn doch ter daarmee enkele dodelijke steken in dc hals toe. Het lijk van het tneisjc verborg hij. Toen korte tijd later zijn vrouw vcrsohccn, bracht •hij haar op dezelfde wijze om het leven. Na deze gruwelijke daden probeerde verdachte zelfmoord te plegen, maar hij zotte do poging daartoe niet door. Scheepsramp op Javazee DJAKARTA. 31-10. Gevreesd moet worden, dat bij het vergaan van het Indonesische schip „Tja'haja Timoer" 79 passagiers en bemanningsleden verdronken zijn, zo heeft het pers bureau Antara donderdag gemeld. Het schip is twee weken geleden in de Javazee gezonken, toen het op weg was naar Sumatra. Vijf bemanningsleden die tien da gen lang in een bootje hadden rond gedreven zijn enkele dagen geleden opgepikt door 'de „Lematang". Een van 'hen overleed echter twee uur na zijn redding. „EUROPOORT 1963" ROTTERDAM, 31-10. Van 12 tot en met 16 november zal in het Ahoy- complex te Rotterdam op een op pervlakte van 6.500 vierkante meter, voor dc tweede maal dc Europoort- tentoonstelling worden gehouden, waarvoor de 'organisatoren Inter national Exhibition on Shipping tot op heden meer dan 130 binnen- en buitenlandse bedrijven heeft kun nen inschrijven. „Europoort 1963", zoals dc tentoonstelling officieel heel, wordt een gespecialiseerde interna tionale expositie op het gebied van scheepvaart, scheepsbouw, werktuig bouw en havenuitrustingen. De honden winnen het. Die zijn zo intelligent. Daar kijkt men van op. De hondse literatuur is er vol van. Ware heldendaden kunnen de dieren verrichtenEn dan de poesjes. Die kunnen soms ook meer dan alleen maar soezen bij dekachel en zich spinnend onder de mensen bewegen. Maar kippen, nee! Die zijn meer vreemd, zij het nuttig. Wie hen gade slaat, als deze brave eierdieren op het roest zitten, weet dat wel. Met driftige elektrische schokjes gaan de kopjes op en neer, terwijl de hoenderachtigen zeurderig praten en onbestemd zy het niet onvrien delijk naar de beschouwer kraal- ogen. Toch heeft deze regel uitzondering vrienden. Ze valt aan te tonen met die wonderbaarlijke kip van de fa milie. Dit eclatante dier heeft iets bijzonders, waarop de gezinsleden zich reeds hebben ingesteld. Op het moment dat de kip eier zuchtig ivordt, spoedt zij zich half vliegend en trippelend naar de achterdeur, onder het uitstoten van de bekende kreet „tok, tok". Aan de achterdeur is een loshangend haakje bevestigd, waartegen de kip opvliegt en het vleugels- of pootsgewijs laat slinge ren. Het krassend geluid op de deur is sein uoor de familie, dat mevrouw naarbinnen wil. Nu, dat kan. De achterdeur wordt welwillend ge opend en al tokkend begeeft dc kip zich linea recta naar een in de ka chelsector opgesteld mandje, waarin zy plaats neemt. Terwijl de vokale ontladingen in hevigheid toenemen, produceert de kip een juweel van een ei. Hier en nergens mnders, want iedere keer als het over haar komt, trippelt het dier op deze wijze naar binnen, om haar aandeel te leveren aan de va derlandse voedselproduktie. Na het proces verwijlt de kip nog een ogenblik bij haar schepping, bc- wecgt het kopje schoksgewijs naar de mensen met een blik vol glorie- gevoelens en gaat dan weer naar buiten langs dezelfde weg. „De honden winnen het. Die zijn zo intelligent. Daar kijkt men van op. De hondse litergtuur is er vol ran. Ware heldendaden kunnen dc dieren verrichten. En dan dc poes jes. Die kunnen soms ook meer dan alleen maar soezen bij de kachel en zich spinnend onder de mensen be wegen. Maar kippen, nee". Of toch? EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2