GRONDBOOR BEREIKT DE OPGESLOTEN MIJNWERKERS Amerikaanse troepen blijven in Europa Winkelier schoot negerjongen dood Huurverhoging in 1964 is niet zeker SHOW Fa. de GRAAF Co. - Goes Grens aan geldleningen door lagere publiekrechtelijke lichamen Nederland levert „hersenen" voor radio-telescoop in de Ver. Staten De apartheid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 novembe 120e jaargang 1963 Burgein. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I I,per stuk. In dit nummer: Tekeningententoonstelling prof. Zeeman-lyceum Grote kans op redding Bestand Algerije-Marokko LENGEDE, 1-11. De boor die de reddingssehacht ■naakt voor de drie in de ijzermijn van Lengede op rond 80 meter opgesloten mijnwerkers, is vrijdag morgen vroeg door de aardkorst gebroken en heeft de drie mannen bereikt. Op het ogenblik van de doorbraak werd de rubbermanchet, nodig om de omhoog samengeperste lucht te gen te houden, om de top van de boorschacht gesloten. „Het kritiekste ogenblik is nu voorbij", zo zei een woordvoerder van de mijn. Als alles verder goedgaat zullen de drie mijn werkers - de 34-jarige Emil Pohlai, de 36-jarige Fritz Leder en de 43- jarige Gerard Hanusch - vandaag het daglicht weer zien. De drie man meldden, dat alles be neden in orde is. Later bleek echter dat dit niet betekende dat de boor- punt nu werkelijk vrijgekomen is, maar dat het koelwater rond de boor in de gang gespoten is. De boorpunt is neg steeds twee meter boven de „zolder" van de mijngang. Maar men maakt zich hier niet teveel zorgen over. Het gat is er en het ergste is voorbij. Nu moet men met de boor het gat nog groter zien te maken opdat de reddingsbom erdoor kan. Mijndirec- teur Rudolf Stein zei dat er niet één liter lucht bij de doorbraak ontsnapt is en dat het peil van het water in de mijn kennelijk ongewijzigd is ge bleven. Men had maar tien seconden tijd om de boorschacht af te sluiten. Ru- dolf Stein meende dat de drie, als alles tenminste naar wens blijft gaan, rond 12.00 uur naar boven konden worden gebracht. - i ,1 i vu Tegen de. gntkgnjrmg, Y.ap.mÜjdi.- recteur Stein in' zeiden waarnemers dat de mijnwerkers geïrriteerd raak- !ngezonden mededeling ten toen de boor donderdagmiddag stil stond. Zij toonden zich ongedul dig en teleurgesteld omdat hen al io dikwijls gezegd was dat het werk spoedig zou worden hervat en leken wanhopig toen een der redders hen zei een hogere stellage te bouwen in het droge deel van hun gang, omdat er meer dan 27.000 liter water en modder naar beneden zal komen wanneer de boor doorbreekt. De mijnwerkers waren lange tijd stil; zij moeten overleg gepleegd hebben. Daarna kwam een van hen aan de radio-telefoon en zei: „maar wij heb ben er al een gebouwd". De functio naris zei onmiddellijk dat dit maar een voorzorgsmaatregel was. „Het zou tamelijk stom zijn als een van jullie in dit stadium gewond raakt". Bij het hervatten van het boren riep een der ingesloten mann: „nu zijn wij in een goed humeur". Zij kregen de raad de microfoon met zich mee te nemen op de verhoging, om in contact met de oppervlakte te blijven op het meest kritieke ogen blik. Kennedy beaamt het FORD CONSUL CORTINA" de 5 persoons wagen voor een 4 persoons prijs Vraagt een demonstratierit WASHINGTON, 31-10. President Kennedy heeft donderdagavond op een persconferentie gezegd, dat de V.S. niet van plan zijn de Ameri kaanse troepen in West-Duitsland te verminderen. De zes divisies die er nu zijn zullen worden gehandhaafd zolang dat nodig is. Minister Rusk heeft dat vorige week als in Frank furt gezegd, zei hij. Wel wordt met de bondgenoten overleg geoleegd over mogelijke vermindering van het administra tieve personeel. De zes divisies wa ren a'ls tijdelijke versterking tdjr- dens de Berlijnse crisis in 1961 naar West-Duitsland gezonden. Zij wa ren nodig.omdat de andere Navo- r landephup. .verplichtingen nietten volle, warep nagekomen in „een zeer 'kriti.eke.ïtijcl",' zei Kennedy. Hoéwei door het vormen 'van een Westduits leger aan dit tekort is voldaan, zijn de V.S. bereid de divisies daar te laten. Als er verandering komt zal dit alleen onder de logistieke afde lingen zijn, die minder dan een pro cent vormen van de 250.000 man die in West-Duitsland zijn, aldus de Amerikaanse president. De terzake bevoegde rechter heeft bepaald 'dat 'het proces tegen de tien beklaagden zes negers, drie blan ken en een Indiër die worden beschuldigd van samenzwering tot omverwerping van de Zuidafrikaan- se regering. 12 november aanstaande te Pretoria Zal worden hervat. Kennedy zei te menen dat Chroesj- tsjef niet bedoeld heeft dat de Sow- jet-Unie zich zal terugtrekken uil de wedloop om de maan. „Ik wil cm de Russische bedoelingen hele maal niet wedden", zei hij. PHILADELPHIA, 31-10. De 45-ja- rige William Rigler, eigenaar van een snoepwinkel in Philadelphia, zal te recht moeten staan op beschuldiging van moord,' omdat hij een 13-jarige negerjongen' heeft doodgeschoten, die weigerde zijn winkel te verlaten. De negerjongen, Deward Bolden, stierf zes uur nadat hij in het zieken huis was opgenomen. Rigler had tegen de politie gezegd dat hij wist dat het geweer geladen was, hoewel hij dacht dat het „op veilig" stond. Hij had.de jongen twee weken geleden de toegang tot zijn winkel ontzegd „omdat hij daar rond hing". Hoewel Rigler een blanke is, meent de politie niet dat de moord iets met het rassengeschil te maken heeft. TWEEDE KAMER Garage M. P. GLERUM telefoon 2281 Zierikzei De politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft donderdag met 97 stemmen tegen écn (Albanië), bjj drie onthoudingen (Pa kistan, Frankrijk en Cuba), een ont- werp-resolutie aanvaard, waarin op alle lid-staten een beroep wordt ge daan, het gedeeltelijke kernstopak- kcord te onderschrijven en het „naar letter en geest" te eerbiedigen. Hulp aan geestelijk gestoorden in V.S. WASHINGTON, 31-10. President Kennedy heeft donderdag een wets ontwerp ondertekend dat 329 mil joen dollar bestemt voor de behan deling vangeestelijk gestoorden. De wet voorziet in de bouw van ge meentelijke inrichtingen en instel lingen voor onderzoek en behande ling. De Amerikaanse president is nauw betrokken bii deze wet om dat een van zijn zusters, Rosemary, geestelijk onvolwaardig is. Tijdens de ondertökeningsplech- tigheid op het Witte Huis zei Ken nedy dat de komende jaren het on derzoek zo ver zal zijn gevorderd dat het waarschijnlijk in de meeste gevallen mogelijk zal zijn achter lijkheid te voorkomen. De familie Kennedy heeft zelf een stichting in het leven geroep om dit probleem te bestrijden. Dat ge beurde in 1946. Sindsdien heeft de familie meer dan 16 miljoen dollar geschonken aan instellingen op het gebied van geestelijke gezondheids zorg. Mevrouw Rose Kennedy, de moe der van de president, zei donderdag in een vraaggesprek voor de televi sie dat Rosemary haar derde kind was. De zes die daarop volgden zijn allen normaal, zodat de vrees van velen, dat na een achterlijk kind er neg meer zullen volgen, volgens haar dikwijls ongegrond is. DEN HAAG, 31-10. Minister Bo- gaers verklaarde in de vaste com missie voor volkshuisvesting uit de Tweede Kamer, dat de regering het doorvoeren van een huurverhoging in 1964 nog niet heeft besproken. Niet alleen het tijdstip staat nog open, maar ook de hoogte ener ver hoging, alsmede de uitzonderingen, die zullen moeten worden gemaakt. In het streven naar evenwicht in het huurniveau moet het' uiterste worden gedaan om prijsstijgingen zoveel mogelijk tegen te gaan. Het nieuwe beleid is gericht op goed en goedkoop -bouwen. Dat zal ook spe culaties tegengaan. De minister zeide aandacht te zullen besteden aan de kwestie van onteigeningsvergoedingen. De ene rechtbank legt de maatstaf van Ingezonden mededeling Uitnodiging de in hötel „CONCORDIA'1 te Zierikzee op maandag 4 november en dinsdag 5 november van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds van Alumex aluminium dubbele ramen Perma aluminium jalouzieën en zonneschermen Aluminium tochtstrips Alumex dealer voor Zeeland: Valckeslotlaan 19 Tel. (01100) 5992 (fabrikant van Perma aluminium jalouzieën) Overheid stelt limiet EEN HAAG, 31-lOi De minister^, van'•financiën, van binnenlandse za-,, 'kentien van verkeer, en waterstaat, hebben besloten met ingang van 1 november een maximum vast te stellen voor het totaal van de geld leningen met een looptijd van lan ger dan een jaar, die door de lagere publiekrechtelijke lichamen worden aangegaan of gegarandeerd. Nu in het verloop van de con junctuur een toestand van over spanningen -Hs Ingetreden, hebben de bewindslieden een tweetal be sluiten uitgevaardigd1, waarb" hier voor een regeling wordt getroffen. Ook 'de lagere publiekrechtelijke lichamen zullen aldus naar even redigheid deelnemen aan de beper kingen van de overheidsinvesterin gen. De bevoegdheid tot vaststelling van dit leningplafond is neergelegd in artikel 4 van de Wet Kapitaal uitgaven publiekrechtelijke licha men. Het maximum dat gedurende de periode van 1 november 1963 tot en met 31 oktober 1964 voor boven- .bedoelde, leningen gelden, stellen de ..bewindslieden op 911 procent van .,het 'totale bedrag aan geldlènihgert' dat dóór de lagere' publiekrechte lijke lichamen in de basisperiode, t.w. van 1 juli 1962 tot en met 30 juni 1963, is aangegaan en gegaran deerd. Mededeling aan G.S. De minister van binnenlandse za ken zal aan Gedeputeerde Staten van elke provincie afzonderlijk me dedelen tot welk maximum bedrag de lagere publiekrechtelijke licha men in hun provincie gezamenlijk geldleningen mogen aangaan of ga randeren. Met ingang van 1 november 1963 mag door Gedeputeerde Staten in hun provincie in elke periode van drie maanden niet meer dan een kwart van dit maximumbedrag wor den goedgekeurd. Dit laatste maakt het mogelijk de toepassing van ar tikel 4 op 30 april 1964 te beëindi gen indien de ontwikkeling in de komende zes maanden zich daar niet tegen verzet. marktwaarde aan, de ander deze marktwaarde plus een zekere mate van verwachtingen over toekomsti ge waarde. Een oud' voorontwerp van wet inzake de onteigeningspro cedure zal opnieuw in studie wor den genomen. Een suggestie van de iheer Bom- •mer (arb.) om op te richten bureaus van verenigingen van onderhuur ders en kamerhuurders te steunen, vond minister Bogaers aantrekkelijk Voorlidhibinig en morele steun zal het departement zeker igeven. Of ook financiële steun zal kunnen wor den gegeven om, naar mening van de heer Bommer aan vaak erger lijke gevallen van overvraging bij onder- en 'kamerverhuur een eind te maken, kan de minister niet di rect toezeggen. ROTTERDAM, 31-10. Een Ne derlandse fabriek, het Rotterdamse Metaalbedrijf Rademakers N.V., gaat de „hersenen" leveren voor een grote radio-telescoop - met haar dia meter van 48 meter binnenkort de grootste van de Verenigde Staten - die in opdracht van lie Amerikaanse luchtmacht wordt gebouwd voor het wetenschappelijk onderzoek van de Melkweg, het planetenstelsel waar voor de astronomen nog steeds een bijzondere belangstelling hebben. Die „hersenen" zijn twee betrek kelijk kleine kasten vol ingenieuze instrumenten, die tezamen de z.g.n. coördinaten transformator vormen, de merendeels electronisohe appara tuur welke de telescoop leidt bij het aftasten van de ruimte. Volgende week worden zij per vliegtuig schok vrij, temperatüur-bestendig en af gedekt door een stofvrij omhulsel, overgebracht naar de staat Massa chusetts, waar de telescoop wordt opgesteld. Dat gebeurt onder het toeziende oog van twee Amerikaan se deskundigen, die de montage- werkzaamheden in Rotterdam 'heb ben 'gevolgd. „Het probleem" Het probleem, dat de Amerikanen maar liever aan het Nederlandse vernuft overlieten, was het ontwer pen van apparatuur, die het voor zo'n uitzonderlijk grote telescoop mogelijk moest maken de hemel lichamen door middel van een re gelmatige volgbeweging op één punt in de lens vast te houden. Dat is geen eenvoudige zaak, want de ster ren bewegen en zouden dus lang zaam uit het gezichtsveld' „lopen" als de telescoop hun niet voortdu rend zou volgen, niet slechts in een horizontale baan, maar draaiend rondom een parallel van de aardas. President Ben Bella van Algerije is donderdag per vliegtuig uit Ba mako in Algiers teruggekeerd. Hij werd op het vliegveld door een grote menigte geestdriftig verwelkomd. Drama op Indische oceaan MEDAN, 31-10. Negen beman ningsleden van een kustwachter die door een storm uit de koers was ge slagen en zestien dagen op de Indi sche oceaan ronddreef zijn van uit putting gestorven. Een Duitse vracht boot heeft de elf overlevenden aan boord genomen en hen naar Medan op Sumatra gebracht. Het ongeluks schip was afkomstig van de Mala- diven, een eilandengroep in de In dische Oceaan. Op de conferentie van Bamako is overeengekomen, dat met ingang van 2 november het vuren aan de Alge rijns-Marokkaanse grens zal worden gestaakt. - Foto tijdens de onder tekening van het akkoord: v.l.n.r. keizer Haile Selassie (Ethiopië), pre sident Ben Bella (Algerië), koning Hassan (Marokko) en president Mo- dibo Keita (Mali). Dit nummer bestaat uit'ió' pagina's Men geeft op velen af, die hun huishoudster tot hun vrouw maken, maar van dege nen, die hun vrouw tot hun huishoudster maken, zegt men niets. Rustig weer Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking met hier en daar wat lichte regen en ook plaatselijk mist; overwegend zwakke wind tussen oost en zuid; weinig verandering in tem peratuur. 2 nov. Zon op 7.35, onder 17.12. Maan op 18.10, onder 8.22. 3 nov. Zon op 7.36, onder 17.10. Maan op 18.46, onder 9.49. 4 nov. Zon op 7.38, onder. 17.08. Maan op 19.30, onder 11.11. Volle maan: 1 nov. te 14.56. Laatste kwartier: 8 nov. te 7.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 nov. 3.30 v.m. 15.40 n.m. 3 nov. 4.07 v.m. 16.22 n.m. 4 nov. 4.45 v.m. 17.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 nov. 3 nov. 4 nov. 3.06 v.m. 3.46 v.m. 4.27 v.m. 15.18 n.m. 15.59 n.m. 16.41 n.m. NEW YORK, 31-10. Diplomatieke kringen in New York achtten het donderdag waarschjjnlyk dat de Vei ligheidsraad vóór half november bjj- een zal komen ter bespreking van de Zuidafrikaansc apartheidspolitiek. Twee en dertig Afrikaanse staten hebben om een dergelijke bijeen komst gevraagd. De Verenigde Staten zouden er de voorkeur aan geven te wachten op een bijeenkomst van de Veiligheids raad, boven het aannemen van een voorstel om de belangrijkste landen waarmee Zuid-Afrika handel drijft te verzoeken „concrete maatregelen" tegen de apartheidspolitiek te nemen. Dit voorstel is woensdag door Guinea ingediend bij de speciale politieke commissie van de V.N. Springtij: 3 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1 -11Het K.N.M.r. deelt mede: Een gebied van 'lage lucht druk, dat zich gisteren ten zuidwes ten van Ierland bevond, verplaatst zich meer en meer naar de Golf van Biscaye. Het bij dit lagedrukgebied behorende frontensysteem trekt langzaam in noordelijke richting. Dit gaf in vrijwel het gehele land aanleiding tot overwegend liohte regen, die plaatselijk al gisteravond begon. Op geen der waarnemings stations werd vanmorgen echter nog meer dan 2 millimeter afgetapt. De eerstkomende 24 uur zijn er in de drukverdeling boven West-Euro pa geen belangrijke wijzigingen te verwachten. Het blijft dan ook 'be wolkt met waarschijnlijk af en toe wat lichte regen. AMSTERDAM. Het Werelddiako- naat van de Gereformeerde Kerken in Nederland 'heeft besloten een aan tal nieuwe hulpprojecten in een paar landen in Azië aan te pakken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1