65 ct CADEAU PRODENT Cosa nostra gang „Beter Wonen" ziet bouw 60 galerijwoningen als enige oplossing Robert Kennedy's strijd met de Ingezonden mededeling Ter kennismaking met PROCO shampoo! sbrtWp00 Nu gratis uw haar wassen volgens de nieuwe Amerikaanse methode met Proco crème shampoo in tube (voldoende voor 6 a 8 wassingen). Profiteer snel, neem mee! voor parelwitte tanden VAN HET ZIERIKZEESE WONINGBOUWFRONT ontstellende lijst misdaden (Van een Newyorkse correspondent). NEW YORK. In september begon de huidige minister van justitie in de V.S., Robert Kennedy, na inzage te hebben genomen van de dossiers afkomstig van de F.B.I. (de Ameri kaanse centrale recherche), de strijd tegen het internationale gangster- dom in Amerika opnieuw. In de jaren 1950 tot 1960 hadden de Amerikaanse autoriteiten reeds een aantal kopstukken de deur ge wezen, ze werden over de grens ge zet. Het betrof hier lieden die niet de status van Amerikaans staatsbur ger bezaten en o.a. Lucky Luciano, thans overleden, één der leidingge vende figuren in de Amerikaanse „Mafia", moest de States verlaten. Hij vestigde zich in Napels. Ook in Italië ving men aan met een meer georganiseerde bestrijding van de misdaad, doch zowel in Amerika, alsook in Italië, voorna melijk Sicilië, kwamen de politie en justitie al vrij spoedig tot de ont dekking, dat een doeltreffende be strijding van het kwaad anders zou moeten worden aangepakt. De geor ganiseerde misdaad was immers in de loop der jaren als het ware met handschoenen aangepakt, te zacht, te voorkomend behandeld en dit al les had ten gevolge, dat de ziekte die men criminaliteit noemt, te diep is ingevreten onder alle lagen der bevolking. De goedwillenden hielden zich afzijdig of aanvaardden de mis daad als een noodzakelijk kwaad en de overigen werkten vrijwillig of gedwongen mede. Hoe erg het is in de nieuwe we reld, blijkt uit het volgende rapporl dat Robert Kennedy werd voorge legd. IIoc de bal begon te rollen De Amerikaanse beroepsmisdadi ger Joe Valachi, 66 jaar, reeds ge ruime tijd gedetineerd in de gevan genis van Atlanta, zat daar in voor arrest verdacht van moord, meerma len gepleegd. Zijn zaak was al enige tijd in behandeling bij de rechter commissaris. In de morgenuren van de 22ste mei 1962 omstreeks 10 xixir, tijdens het zogenaamde "luchten" der gevangenen, zag Joe kans om zgn medegevangene Vito Genovese, op de binnenplaats van de gevan genis met een ijzeren staaf op het hoofd te slaan en toen op het gegil van het slachtoffer de bewakers kwamen aansnellen, was het reeds te laat. Vito Genovese bleek reeds ter ziele. Niemand kan tot op heden ver klaren hoe die staaf in handen van gedetineerde Valachi kwam. De ge vangenisdirectie, bevreesd dat zich in de naaste toekomst soortgelijke voorvallen zouden voordoen, liet de dader overbrengen naar het fort „Mammouth", waar de man thans onder militaire bewaking staat en geheel in afzondering vertoeft. Minister Rob Kennedy, van het een en ander op de hoogte gebracht, gaf onmiddellijk opdracht, dat de moordenaar door de senaatscommis sie onderzoek bende-wezen en los van het gerechtelijk onderzoek zou worden gehoord. Wat aan het licht kwam Joe Valachi, op wiens hoofd door de onderwereld een som van 100.000 dollars is gezet, bestemd voor hem of haar, die Joe van het leven weet te beroven, in verband met het door hem gepleegde verraad, is momen teel de best bewaakte man in de V.S. en de rechercheurs die daar mede zijn belast, aanvaarden geen enkel risico. Gebleken is, dat Joe Valachi tot mei 1962 deel uitmaakte van de Gang Cosa Nostra"; hij was de man die tien jaar lang kans had gezien om „doden te leveren franco huis". En Vito Genovese, het slachtoffer, was z\jn grote baas. Joe was in zijn gangster-glorietijd de sinistere vol trekker van de door de „gang" uit gesproken doodvonnissen; thans vreest deze man zelf voor zijn leven Hij heeft reeds, zoals hij ook voor de senaatscommissie uitdrukte, „de kus des doods ontvangen" voor het door hem gepleegde verraad. Hij is zeker van een gewelddadige dood, ten uitvoer gelegd door zijn oude vrienden van de bende, die thans zijn doodsvijanden zijn. Valachi weet alleen nog niet wanneer aan hem dit vonnis zal worden voltrok ken. Vandaar die zware F.B.I.-be waking rondom zijn persoon, trou wens ook de leden van de regering en van de senaatscommissie van on derzoek worden, in verband met het geruchtmakende optreden tegen de bende extra bewaakt. De „Cosa Nostra Gang" is, voor zover dit de V.S. betreft, de opvol ger van de oude „Mafia", er is dus slechts sprake van een naams ver wisseling, voor het overige bleef alles bij het oude. Wat doet de Cosa Nostra? Dit gangsterdom, dat thans voor namelijk zijn zetel vindt in New York, met name in het havenkwar tier van die stad, bloeide als nimmer te voren. De „Cosa Nostra Gang" staat onder leiding van een uit drie leden bestaande commissie, die zich op haar beurt weer onderworpen heeft aan haar „voorzitter", de kei harde gangster-boss Vito Genovese, 56 jaar oud. De gang is onderver deeld in een groot aantal secties, waarvan de ledev ieder voor zich, een bepaalde deskundige kennis van zaken in de misdaad hebben opge daan. Zo ontstonden de verschillen de afdelingen, zoals die voor diefstal met braak en geweldpleging, bank en warenhuisovervallen, opzettelijke brandstichting, handel in verdoven de middelen, de handel in meisjes het leggen van contacten tussen per sonen met afwijkingen al of niet met bepaalde doelstellingen, het vestigen en in stand houden van huizen van ontucht, de handel in wapens, ver boden contacten tussen oost en west, de exploitatie van nachtclubs, de aanmaak van vals geld, vervalsin gen van schilderijen en andere kunstvoorwerpen, afpersing door middel van geweld en het openbaren van geheimen, oplichting, verduiste ring, moord De greep van de „Gang Cosa Nos tra" op de samenleving werd steeds vaster en handel, industrie, de sport en de verschillende vormen van ontspanning ondervinden van deze wurgende greep der georganiseerde misdaad reeds lang de nadelige 'ge volgen. Om het gestelde doel te be reiken, werd uiteindelijk door de „gang" gebruik gemaakt van het misdrijf afpersing middels geweld, vernieling, moord en doodslag. «stsr Iedere Amerikaan weet thans, dat vele doden in de haven en in de duistere, nauwe sloppen en gangen van het havenkwartier in de loop der jaren gevonden, het werk waren van slechts één man, van Joe Va- lachi, hij was immers de onbarm hartige voltrekker van de doodvon nissen door zijn baas uitgesproken, de onbarmhartige vertegenwoordi ger in lijken, zoals deze man voor de senaatscommissie volmondig en on der ede toegaf. De „Cosa Nostra" is tot op dit mo ment de machtigste gangster-orga nisatie in het land en Robert Ken nedy en de met het onderzoek be laste autoriteiten zijn nog steeds niet in volle omvang op de hoogte met al datgene wat zich achter dit moordenaarssyndicaat verschuilt. Joe Valachi is tot op heden de voor naamste getuige. Hij noemde ook de namen van nog twee andere boe ven-koningen die tot op heden voor namelijk achter de schermen werk ten. We weten thans dat dit de gang sters Sidney Slater en Joe Beck zijn. Aan het licht kwam reeds, dat de bende zich middels „vertrouwenslie den" bezig hield met zekere manipu laties en spzculaties in de Newyork se geldwereld van Wallstreet. Niemand in de V.S. gelooft meer in de bescherming van de politie. Al met al een wel zeer onverkwik kelijke zaak welke er, evejials de bestaande rassenstrijd, niet toe zal bijdragen het aanzien van Amerika in de wereld te verhogen. WENEN. Oostenrijkse politieman nen hebben het stoffelijk overschot gevonden van de Westduitse geleer de, Eduard von Winterfeld, die al sirfds 14 september vermist werd. Naar de politie meedeelde schijnt Winterfeld het slachtoffer van een ongeluk te zijn geworden. AMSTERDAM. De acht maanden oude baby Carina Willebrands uit de Vrolijkstraat te Amsterdam (O.) heeft de dood gevonden in de box, waarin zij speelde. Het kind bleef met een strik van haar schortje ach ter de sluithaak van de box hangen, waardoor zij stikte. Het ongeluk ge beurde toen. de moeder even was afgeleid door huishoudelijke bezig heden. Ingezonden mededeling dat de gehele opbrengst van deze huurwoningen, behoudens de stij ging van enJkele exploitatielasten, aan de verlaging of opheffing van de subsidies ten goede zal komen. Aan kwaliteitsverbetering van de huizen kan dus niet worden gedacht. Spr. noemde dit een „angstwekkend perspectief". Met de bouw blijkt ook „Beter Wonen" in 'een nauw sluitend keurslijf gedrongen en de situatie wordt nog erger gemaakt door het annuïteitensysteem, het geen tot gevolg heeft dat men gedu rende 50 jaar op tenminste dezelfde huur moet rekenen. Het maken van bouwplannen op de toekomst ge richt, is dus vrijwel uitgesloten en- is juist door het annuïteitensysteem zo dringend nodig. Wordt derhalve een mogelijkheid opengelaten tot verbeteringen, dan dient deze met beide handen te worden aangegre pen. Be exploitatie Wat de exploitatie der huizen be treft, moet van de huuropbrengst de annuïteit worden betaald aan de ge meente voor rente en aflossing van het verkregen geld om de grond te kopen en de aannemer te betalen. Verder moet 2 procent worden ge reserveerd voor hum-derving; voor administratiekosten mag f 22,35 wor den gereserveerd en voor onderhoud in doorsnede f 110 per woning (voor oorlogse woningen f 125). Zonder overheidssteun zou het dan ook on mogelijk zijn een sluitende exploi tatie te krijgen. Per'woning wordt pl.m. f 250 per jaar subsidie ver strekt. Voor onvoorziene omstandig heden is in de Woningwet het z.g.n. 24-C-fonds in het leven geroepen, waarin door de gemeente jaarlijks 7 procent van de jaarhuur wordt ge stort. Afzonderlijke complexen Administratief moet ieder complex (groep) woningen afzonderlijk wor den bijgehouden. Is het ondsrhouds- fonds van een complex leeg, 'dan is „'de koek op" en mag niet geput uit de reserve van een ander complex. Hieruit vloeit voort dat „Beter Wo nen" soms niet aan onderhoud den ken kan, hoewel men over geldmid delen beschikt. Een bedrag van f 110 is beschikbaar voor onderhoud, maar dit vergt het schilderen reeds. De overheid staat niet toe dat aan het woninginterieur kosten worden ge maakt. Het jaarlijks huurbedrag der •huizen is f 313.000 of pl. f 6000 per week. De jaarlijkse storting van 7 pet. in het risico-reservefonds be loopt plm. f 17.000 per jaar. Het reeds genoemde 24-c-fonds is onge veer f 130.000 groot, waarvan plm. f 50.000 is belegd in 29 premiewo- ningen. De helft van het risico-reserve fonds mag in premiebouw worden belegd. Maar thans is hiervoor slechts f 40.000 beschikbaar, hetgeen nodig zal zijn om de extra uitgaven herstel watersnoodschade te finan cieren. Deze kosten werden destijds be groot op f 50.000. De huurderving (de mensen moeten tijdelijk uit de woning) moet gefinancierd uit de re serve 2 pet. voor huurderving, de extra onderhoudskosten uit het risi co-reservefonds, de normale uit het onderhoudsfonds en de bijdragen voor herinrichting weer uit het risi co-reservefonds. Het is dus voor „Beter Wonen" een voortdurend fi nancieel passen en meten. De hoogbouw Diepgaand besprak de voorzitter hierna de hoogbouw in Malta, als enig alternatief voor de bouw en laakte 'de lelijke binnenterreinen, die ten dele als tuingrond zijn Verhuurd, maar ten dele met meters hoog gras zijn begroeid. Hij pleitte voor de aanleg van eenvoudige tuinen dooi de gemeente en de aanplant van bo men op deze terreinen,,Beter Wo- ncn".hceft niet hot gel'd 'iets aaiVdeze onproduktieve gronden te doen. Wat de hoogbouw betreft onderlijnde spr. dat tenslotte de raad de etage- bouw 'heeft voorgeschreven. De voor zitter rondde dit facet van de bou werij af met enkele opmerkingen over de traditionele eengezinswo- ningbouw, waarvoor helaas de grond steeds schaarser wordt in het over bevolkte Nederland. Bovendien wor den de hocgbouwwowingen in Malta bewoond „door een nieuwe, jonge bevolking, die meestal andere eisen stelt aan de mogelijke oplossingen voor de volkshuisvesting". De wo ningen hebben trouwens een goede mogelijkheid van bewoning en een grote ruimtelijkheid. Het wooncom fort gaat 'hiermede bepaaldelijk en kele stappen vooruit. Het nog steeds bestaande alternatief is aanvaarding van het type, waarvan „Beter Wo nen" er nu ongeveer 300 heeft. Spr. meende dat de publieke opinie te gemakkelijk is in haar uitingen van voorkeur voor het ééngezinshuis, zonder daar de ruimtelijke en finan ciële konsekwenties van te kunnen overzien. Spr. waarschuwde dan ook tegen ide neiging de eengezinswonin gen te idealiseren. Belangrijk in dit verband trou wens is ook het beleid van de toe wijzing van woningen, hetgeen vol gens spr. toe is aan een verandering. Hij pleitte verder voor het be schikbaar stellen van grond voor bungalows en ééngezinswonin gen, hetgeen aanleiding zou kun nen zijn voor meer parti'kuliere bouw. Hierdoor wordt de wo ningnood verlicht en kan wor- d'en voorkomen dat personen mét inkomens boven f 10.000 •toch nog noodgedwongen terug vallen op eer* woningwetwoning. De plattegrond der 60 woningen Na gewezen te hebben op de nood zaak van de uitbreiding van het in wonertal, wiaarddor talrijke voor zieningen hier ter etede tot een gro ter rendement zouden 'komen, stond spr. stil' bij de plattegrond van de 60 etageweningen. De oppervlakte der woningen is 84.5 m- (de hoogst toelaatbare oppervlakte). De woon kamer meet 20 m-, met slaapkamer hierachter, die visueel de woonka mer nog groter maakt. Er zijn drie slaapkamers en dus niet twee. zo als ten onrechte wel is beweerd. Er zijn twee balcons, één voor en één achter, een ruime douchecel, een dito keuken. Niet aanvaarding van het plan van 60 woningen, zou be tekenen dat slechts 20 éénsgezinswo ningen kunnen worden gebouwd, waardoor de kans wordt gemist om bouwvolume 1963 uit te breiden met woningen, die in Zeeland nog niet zijn ondergebracht. Uit de aanvraag is gebleken dat er 6 x pl.m. f 3000 ten gunste van zes bungalow-typen is kunnen worden ingebracht. Dit bedrag is afkomstig van de regeling der zes Zuidhoekwoningen. De heer Coumou besloot zijn uit voerig betoog met het geven van de verzekering dal het' bestuur van „Beter Wonen'' altijd 'bereid is de raad op de hoogte 4e houden van de plannen en vorderingen op het ge bied van de woningbouw. WASHINGTON. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Noord- Vietnamcse communisten ervan be schuldigd de overeenkomst van Ge neve te schenden door het zenden van nieuwe voorraden naar Laos. LONDEN. In de Londonse haven is. men het dinsdag eens geworden over een verkorting van de werk tijd tot 40 uur met ingang van 27 juli van het volgende jaar. Tegen over deze verkorting met. twee uur verplichten de havenarbeiders zich tol doeltreffender'wérkefa.' Waardevolle toelichting tegenover gemeentebestuur ZIERIKZEE, 29-10. Op een in „Mondragon" gehouden vergadering, be legd op uitnodiging vaji het college van b. en w„ heeft het bestuur van de woningbouwvereniging „Beter Wonen", by monde van de voorzitter de heer J. Coumou, een uitvoerige toelichting gegeven op de huidige stand van zaken en de in de toekomst te verwachten ontwikkeling op het gebied van de stedelijke woningbouw. De bijeenkomst, die speciaal was belegd cm de raadsleden gelegenheid te bieden zich volledig te oriënteren op dit lang niet gemakkelijke terrein, stond onder leiding van burgemeester mr. F. Th. Dijckmecster, die na de pauze moest vertrekken, waarna de loco-burgemeester, de heer M. C. Ver heden, de voorzittershamer overnam. In een korte toespraak wees mr. Djjckmeester op het nut en de noodzaak van bijeenkomsten als de onderhavige. De 'heer Coumou liet zijn toelich ting - vervat in de vorm van, een causerie - voorafgaan door een vrij uitvoerige beschouwing over het bouwen, waarbij hij zelfs ver terug greep in 'het verleden en met voor beelden aantoonde dat „sociale bouw" een, zaak is, die ook in andere tijden voorkwam, zij het dan dat de motivering tot die bouw een complex karakter droeg: De ont wikkeling echter was er één in de richting van een collectieve samen werking. Komend tot de geschiedenis van de contemporaine bouw te Zierik- zee, wees spr. op het reeds in 1942 door de Zeelandia-direotie gegeven opdracht aan ir. Rothuizen, een plan te maken tot de bouiw van 33 wo ningen, te realiseren aan het Slab- berswerf. De plannen kregen grote steun van de toenmalige wethouder, wijlen de heer Gerritsen. In 1946 werd gepoogd de plan nen te realiseren. Vele bezwaren en moeilijkheden dwongen in 1948 tot oprichting van „Beter Wonen" door het Zeelandia-personeel. De oude plannen - sterk vereenvoudigd - werden intussen gerealiseerd door de gemeente, daar „Beter Wonen" nog geen erkenning had gekregen. De helft der huizen werd bestemd voer Zeelandia-personeel en de an dere helft voor woningzoekenden in de gemeente. „Beter Wonen' zou de helft der woningen exploiteren. In 1954 kreeg Zierikzee een bouw volume toegewezen van 131 wonin gen. De gemeente droeg de bouw plannen over aan „Beter Wonen", die grond te pakken wist te 'krij gen. Plan-Komter Het betrof hier het z.g.n. plan- Kom ter voor 131 woningen. Met dit plan werden gebouwd; 11 woningen aan respektievelijk Karnemelksvaart en Slabberswerf; 52 woningen (Mu- lookstraat-De Huij'bertstraat)27 woningen (Kaersemakerstraat en de Huijbertstraat), gevolgd door 20 wo ningen aan de Caustraat en de Ca- landweg plus 29 premiewoningen. In aanbouw zijn thans 40 galerij- woningen en 26 woningen aan de Plevierstraat. Tot de watersnood van 1953 werden door de gemeente nog totaal 76 woningen gebouwd in ver schillende straten. Tenslotte had de gemeente nog in beheer £2 wonin gen aan het 'sHeer Lauwendorp. Laatstgenoemde woningen (toaal 76 plus 22 98) werden in 1957 door „Beter Wonen" in beheer genomen. Totaal zijn thans 22 garages en 434 woningen in. exploitatie en 66 wo ningen in aanbouw. Eén der 26 in aanbouw zijnde woningen zal dus de 500ste zijn. Gemeente en woningbouwvereniging Hoe ook met de bouwvereni gingen), tenslotte is - volgens spr. - het gemeentelijk beleid doorslag gevend voor aard en kwaliteit van de woningvoorziening. Daarom is eeri góede samenwerking tussen ge meente en woningbouwvereniging dringend! noodzakelijk. De nieuwe Woningwet intussen noemt de wo ningbouwvereniging duidelijk als eerst aangewezene voor de bouw en exploitatie van de Woningwet woningen. Een juiste taakverdeling en een wisselwerking in de activi teit is dus nodig. Overigens heeft de ervaring geleerd diat de overheid de woningbouwvereniging in finan- ciëel opzicht heeft klein gehouden. Op de benodigde steun van de over heid wordt voortdurend afgedon gen en hierdoor wordt ook „Beter Wonen" ged'wongen veel extra kos ten te maken. Bovendien worden de plannen te lang vastgehouden of ge heel afgekeurd en is men gedwon gen bedragen van de industrie te accepteren. Een gezonde ontwikke ling vordert eohter een programma op lange termijn. Moeilijkheden Spr. noemde hierna enkele voor beelden van typische moeilijkheden bij de bouw. Eerst in maart weet men 'hoeveel woningen mogen wor den gebouwd. Gezocht dient dan meestal waar de woningen kunnen worden ondergebracht. De voorbe reiding van een bouwplan echter vordert minstens een jaar. (enviil aan de andere kant de eis wordt gesteld, dat alle aanvragen vóór 31 december rond zitten. Er moet dus snel gewerkt worden en dit impli ceert vele concessies in vormgeving en technische uitvoering. Bovendien eist het karakter van het oude Zierikzee dan nog extra vcorzorg, maar door de moeilijkhe den komt men daar vaak niet aan toe. In dit licht dient dan ook de voorgeschreven hoogbouw in Malta te werden gezien. Uitvoerig ging de voorzitter ook in cp de financiële perikelen. Het ge middelde van do rijkssubsidies voor Woningwetwoningen bedraagt f 250 per jaar. De subsidie zal bij iedere huuraanpassing met plan. f 85 wor den verlaagd. Aangenomen wordt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 8