HET ONMOGELIJKE HUWELIJK BOUWEN West-Europese eenheid? licht en luchtig, zacht en zuiver jagraag: Christine Keeler moet terechtstaan 'N VAST PUNT ELKE WEEK MEEDOEN Veilig gebruik A.N.A.B. zegt 84 c.a.o's op lekker en gezond ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 oktober 1963 No. 19472 Op uitnodiging van het college van l>. en w. van Zierikzee heeft het bestuur van de woningbouw vereniging „Beter Wonen" deze week opening van zaken gegeven over de woningbouw hier ter stede. Deze mededeling impliceert niet dat „Beter Wonen' in het verleden in 't geheim zou hebben gewerkt. Jaarlijks immers vindt een alge mene vergadering plaats, waarop de stand van zaken aan de orde komt en de plannen voor de toe komst worden ontvouwd. De wij ze waarop echter deze week in de bestuurlijke sfeer de zaken wer den doorgepraat, mag men wel uitzonderlijk noemen. Het college had met name tot deze bijeen komst besloten om de raadsleden een kans te bieden zich breder te oriënteren op het moeilijke terrein van de woningbouw. Die opzet is gelukt en het ziet er wel naar uit dat dergelijke oriënterende be sprekingen in de toekomst nog wel eens zullen worden herhaald. Zonder twijfel moeten de raadsle den wel geschrokken zijn van de talrijke haken en ogen, die aan de bouwmaterie vast zitten. Er is op deze vergadering wel eens een verstolen zucht geslaakt, want wie denken zou dat het allemaal zo maar vanzelf gaat, vergist zich buitensporig. Hoewel door stringente bepalin gen van de rijksoverheid, de speel ruimte waarin een woningbouw vereniging zich bewegen kan, niet weinig is gelimiteerd, daar is niet temin toch duidelijk het grote nut van een dergelijke vereniging an dermaal zonneklaar gebleken. De woningbouw, ook in de stedelijke sfeer, vordert een team van gespe cialiseerde mensen, die het even wicht weten te vinden tussen het optimaal gewenste en het maxi maal bereikbare. Er is in verband met de gehou den vergadering aanleiding tot de opmerking, dat de „Beter Wonen'- mensen de dank verdienen van de gemeenschap voor hun merkwaar dige - maar zeer te prijzen - lief hebberij. Eigenbelang of winst oogmerken immers spelen daarbij geen enkele rol. De enige „hobby" is woningen te bouwen en te ex ploiteren en dat is een affaire, die met veel smart en teleurstellingen gepaard gaat. Naar ons gevoel heeft met name de voorzitter van „Beter Wonen" het genoegen kun nen smaken zijn gehoor te over tuigen van het bar en boze net van verwikkelingen, waarin de woningbouw helaas blijkt te zijn ingekapseld. Men kan wel met wensen komen, maar veel loopt al onmiddellijk stuk op een muur van prijzen, bouwvolumes, huurpeilen, beschikbare grondoppervlakte e.d. Veel van de landelijke bouwpro- blematiek vindt men terug op het plaatselijk niveau en dat maakt de zaak niet gemakkelijk, want de hele bouwerij is een zaak, waar aan mogelijk - in het algemeen ge zien - teveel is gedokterd. Te veel doktoren hebben aan het bed van deze patiënt gestaan. Het zou een wonder zijn als men op lager ni veau daarvan de gevolgen niet zou ondervinden. Hoe ook intussen, te Zierikzee zullen in de toekomst opnieuw zestig woningen worden gebouwd, woningen die qua opzet, ruimte lijke indeling en grootte een rede lijke toets der kritiek zullen kun nen doorstaan. De woningbouw gaat verder, ondanks alle strubbe lingen, beperkingen en moeilijk heden. „Beter Wonen" heeft aan deze verder gaande ontwikkeling opnieuw een flinke stoot gegeven. Vice-president Lyndon B. John son van de V.S. en zijn echtgenote zullen van 4 tot en met 9 november een officieel bezoek aan de drie Be- neluxlanden brengen. Ingezonden mededeling In een wip gewassen, zó droog, geen krimpen, geen verkleuren. BI ij ft alt ij d prachtig mooi. Ingezonden mededeling Heel dun poreus elfin vloei, alleen bij Roxy jij.™— LONDEN, 30-10. Het 21-jarige fo tomodel Christine Keeler, wier ver houding met de voormalige Britse minister van oorlog Profumo heeft geleid tot een der grootste politieke schandalen, die Engeland in jaren heeft gekend, zal terecht moeten staan wegens „meineed en samen zwering, met de bedoeling een on juiste rechterlijke beslissing uit te lokken". Met haar zullen voor de rechtbank in de Old Baily, de centrale Lon- dense rechtbank voor burgerlijke misdrijven, haar 23-jarige vriendin Paula Hamilton Marshall, die met haar samenwoonde en de 56-jarige huishoudster van beiden, mevrouw Olivia Nadia Brooker, op dezelfde beschuldigingen terecht staan. Ook de Westindisohe vrachtauto- chauffeur Rudolph Truello Fenton zal, doch alleen wegens „samenzwe ring om de justitie te misleiden", in de Old Bailey terecht moeten staan. Het besluit hiertoe werd door rechter Aubrey-Pletdher, na vijf da gen van een openbaar verhoor van de genoemde, genomen. Het bovenstaande houdt verband met een indertijd tegen de West- indische cabaretzanger Aloysius „Luoky" Gordon geveld vonnis van drie jaar wegens mishandeling van Christine Keeler. Deze was inderdaad aangevallen, doch niet door Gordon. De drie vrou wen en Fenton besloten echter het er op toe te leggen Gordon de schuld van de mishandeling te geven. Sclieepvaartberichten AlChrba, 28-10 te Genua. Esso Amsterdam (t.), pass. 28-10 Kaap Vilano naar Rotterdam. Japara, 29-10 te Telicherry. Kenia (t.), 29-10 te Point Fortin. Koratia (t.), 28-10 van Singapore naar Pei'zische Golf. Sdheldelioyd, 28-10 van Sihanouk- ville naar Saigon. Zafra (t.), 29-10 te Mena Al Ahmady Gordon werd in hoger beroep vrij gesproken. Hij was een der voor naamste getuigen 'bij het verhoor door rechter Aubrey-Fletcher. De vier beklaagden die hebben verklaard: niet schuldig te zijn aan het 'hun ten laste gelegde, mogen tegen borgstelling op vrije voeten blijven. Russisch goud op reis LONDEN, 30-10. Zowel in Parijs als in Londen zijn dinsdag grote hoeveelheden Russisch goud aange komen. In de Franse hoofdstad ar riveerde een Sowj et-straalvliegtuig met tien ton baar goud ter waarde van ruim 40 miljoen gulden, terwijl op Londen Airport een toestel van Aeroflot landde me vijf en een hal ve ton goud in staven, met een waar de van omstreeks 22 miljoen gulden. Het is niet 'bekend' of het goud in resp. Frankrijk en Engeland zal blij ven. Ook weet men niet waarvoor het bestemd is. Naar in Londen ver luidt zou het gaan om goud dat de Russen eerder 'hadden verkocht. Ingezonden mededeling BLIK DOOR HET WERELD Een glimlach van de strateeg De Gaulle Het heeft de aandacht getrokken dat de Franse minister Couve de Murville op de eerste vergadering van de Westeuropese Unie sinds lan ge tijd zijn terughoudendheid tegen Engeland liet varen en helemaal achter het plan bleek te staan om deze organisatie door drie maande lijkse bijeenkomsten nieuw leven in te blazen. Tenslotte is de herleving van de W.E.U. veroorzaakt door het veto van president de Gaulle om Engeland tot de E.E.G. toe te laten: zo werd door de, iwn dat veto ge schrokken partners, gepoogd om een toevallig voor een ander doel ge sticht orgaan dienstbaar te maken aan de taak toch de zes van de E.E. G. zo nauw mogelijk contact te la ten houden met het tegen de zin der meerderheid uitgebannen Engeland. Een streven dat gelijkertijd een mo tie van afkeuring tegen de Gaulle vormde, die daarom het herleven van de W.E.U. weinig hartelijk be groette. Het doel van de bijeenkomst is bereikt, wat al door de aanwezig heid van de Exiropese Commissie werd aangetoond: er blijft een ge sprek over economische zaken om te voorkomen dal Engeland en de E. E.G. zover uit elkaar drijven dat Britse toetreding tot de gemeenschap pelijke markt onmogelijk wordt, een ideaal dat minister Schroder voor Duitsland nog eens duidelijk beleed. Waarbij het natuurlijk de vraag is of toekomstige Britse regeringen er ook nog voor zullen voelen. Kwestie van strategie Op de Haagse conferentie is al ge suggereerd dat de Gaulle min of meer bezig zou zijn van koers te veranderen. En dan wel omdat hij geschrokken zou zijn van de ernst waarmee de anderen zich tegen zijn afwijzen van de Britten hebben ge keerd. Dat kan juist zijn, maar het zou dan voor hel eerst zijn dat de president zich zo schrikachtig toont. Hel lijkt geloofwaardiger zijn soe pelheid ten aanzien van Engeland nu te zien als een onderdeel in zijn po- lit'eke strategie. Men moet tenslotte niet vergeten dat de president altijd nog de generaal van destijds is ge bleven die zich met zijn strategische inzichtën faam verwierf. Wat heeft hij er voor belang bij over de Britten en de E.E.G. een ge spannen sfeer te bewarenVoorlo pig is er toch geen sprake van dat Engeland bij de E.E.G. komt; een toekomstige Labour-regering zou ze ker geen haast maken met een aan vraag. En komt die, dan is die even eenvoudig te keren als de vorige keer. Onder die omstandigheden kan het tonen van een vriendelijk gezicht en soepelheid geen kwaad. Het doet juist goed, het geeft een indruk van redelijkheid en het kost niets. De politieke achtergrond Het heeft zelfs een waardevolle kant als er wat vriendelijker oorde len over de Franse politiek komen in de eigen naaste kring van relaties, nu het Franse staatshoofd een vrij uitgebreide campagne is begonnen om weer politieke invloed te ver werven in gebieden waar vroeger het Franse woord gezag had. Daar voor heeft de Gaulle een reis naar Perzië ondernomen, daarom zijn er suggesties gedaan om te bemiddelen in Vietnam, daarvoor zien wij proef ballonnetjes over het opnemen van diplomatiek contact met Peking. En ook in het nabije oosten is de Fran se diplomatie - na jarenlange afwe zigheid - zich op allerlei niveau weer aan het weren. In Afrika zien wij hetzelfde. Het is een grootscheeps streven de Fran se naam weer het internationaal ge zag te geven die die vroeger had. Een dergelijke campagne moet in houd geven aan het Franse streven zich onafhankelijk zowel ten aanzien van Moskou als van Washington te tonen. Voor een dergelijk streven zou het nadelig zijn als Parijs' rela ties met zijn directe partners en bu ren er nogal ruzie-achtig uitziet. Het is moeilijk voor een man die in zijn- eigen gezin geen respect geniet dat buiten de deur van anderen te ver langen. Dat is de grote lijn achter de Franse vriendelijkheid. Dat wil niet zeggen dat men niet verheugd mag zijn dat Parijs nu eens wat minder tegen dfe draad is, maar dat houdt ook in dat men er niet teveel van moet verwachten voor andere be langen dan de Franse De landbouwvergiften en de vogels AMSTERDAM, 29-10 Op verzoek van „Vogelbescherming" is, onder voorzitterschap van prof. H. van Genderer.. directeur van het Instituut voor Veterinaire Farmacologie der Rijksuniversiteit te Utrecht, overleg gepleegd tussen vertegenwoordigers van een aantal instituten en orga nisaties die zich incidenteel bezig houden met onderzoek naar de scnadeliike invloeden van chemische bestrijdingsmiddelen in de landbouw op de vogelstand. De noodzaak van nader onderzoëk werd algemeen er kend. Prof. van Genderen 'heeft de lpidinu on zich genomen van een (vooreerst voorlopig) speciale werk groep. die de uitvoering van dit on derzoek - door bestaande instituten - en de coördinatie zal organiseren. n Met een verdere stijging van het indexcijfer voor de 'kosten van het levensonderhoud staat België voor een nieuwe loonronde. Met ingang van 1 december a s. zullen de sala rissen van 't gehele Belgische over heidspersoneel, met inbegrip van provinciën en gemeenten en van semi-rijiksinstellingen, met 2.5 pro cent worden verhoogd. T AND- EN TUINBOUW Remstoffen voor verticale plantengroei AALSMEER, 30,10. Op het proef- stadion voor de bloemisterij te Aals meer heetf men proeven genomen met een tweetal Amerikaanse zgn. remstoffen, waarmee men de verti cale groei van de planten kan ver tragen, zodat bij een aanzienlijk kor tere steellengte de bloemen van de behandelde planten tot volle bloei komen. Bij een proef met Poinsettia bleek dat een eenmaal met het preparaat C.C.C. gegoten exemplaar reeds bij twinig centimeter -tot de zelfde bloei was gekomen als een niet behan delde gelijktijdig geplante Poinset tia pas bij een steellengte van 75 cm opleverde. Bij chrysanten nam men proeven met het nieuwe Amerikaanse pre paraat dat „B Nine" wordt genoemd. Met dit middel bestoven chrysan ten 'kwamen ook 'bij kortere steel lengte dan gewoonlijk tot volle bloei. Door toepassing van C.C.C.- bespuitin'g op azalea's kwam men tot snellere knopvormiVg. De weten- schappeüike medewerkers van het Aalsmeerse proefstation verwachten dat men in de 'toekomst deze plan ten door gebruik te maken van dit preparaat op elk gewenst ogenblik tot bloei zal kunnen brengen. Het gevaar van chemische bestrijdingsmiddelen ARNHEM, 30-10. Dr. C. J. Briejer, hoofd van de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen, heeft op de in Arnhem gehouden vergade ring van de Gelderse Industriële Club gewezen op het gevaar van hel te veel en te vaak gebruiken van chemische bestrijdingsmiddelen. De techniek heeft ons, zei hij, een giftige cocktail bereid, die van jaar tot jaar pittiger wordt en waartegen krachtig moet worden opgetreden. Hij wees er vooral op dat kinderen extra gevoelig zijn voor allerlei schadelijke gevolgen, die zij via gif- tige voeding en lucht krijgen en waaraan zij van hun eerste levens uren af aan zijn 'blootgesteld. Met alle chemische bestrijdingsmiddelen kan, aldus dr. Briejer, de strijd niet worden gewonnen tegen de insecten die sinds miljoenen jaren een groot vermogen tot aanpassing aan ver- MONSTERTOCHT DOOR OERWOUD MANAGUA, 30-10. De Ameri- kaanse piloot Joe Anderson, die als verloren werd be schouwd toen zijn vliegtuig twee weken geleden in het oerwoud van Nicaragua ver dween, heeft na een mars van veertien dagen door de dichte jungle veiliger oorden weten 'te bereiken! Tijdens deze ver schrikkelijke tocht had hij van wilde vruchten geleefd. Na aankomst in een kustdorp bleken zijn kleren gescheurd en zijn huid op vele plaatsen opengereten te zijn. Het is de eerste keer in de geschiedenis van de luchtvaart dat het oer woud van Nicaragua, het graf van vele piloten, een van zijn slachtoffers heeft losgelaten. anderde situaties hebben en die zul len blijven bestaan zolang er leven op aarde mogelijk is. Hij legde er nog de nadruk op, dat insecten snel ler bestand raken tegen de chemi sche bestrijdingsmiddelen, naarma te er intensiever wordt gespoten. Het gebruik van deze middelen dient zoveel mogelijk beperkt te worden, aldus dr. Briejer Ingezonden mededeling Jaren beproefd en hoog geroemd Mijnhardt's Zenuwtabletten UTRECHT, 29-10 Het hoofdbe stuur van de Algemene Agrarische Bedrijfsbond (A.N.A.B.) heeft per aangetekend schrijven 84 collectieve arbeidsovereenkomsten opgezegd in de sectoren waarmee deze bond be moeienissen heeft, waaronder de land- en tuinbou èn de zuivelindus trie. Deze opzegging is 'het gevolg van het in de Stichting van de Arbeid bereikte akkoord ten aanzien van een wijziging in de lonen en verdere verbeteringen van de inhoud' der onderscheidene c.a.o.'s voor de oor spronkelijke expiratiedata. Men ver trouwt er 'bij de A.N.A.B. op, dat de werkgeversorganisaties op zeer kor te termijn de onderhandelingen over de wijzigingen in de contracten zul len openen. Ingezonden mededeling FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Een trek van teleurstelling komt op 'haar gezicht. Wellicht zijn haar verwachtingen te hoog gespannen geweest. In haar naïviteit had ze in deze uren wellicht een blind ver trouwen gevoed. En nu dit? „Als je niets beters weet...." zegt ze met een zucht. Meteen ligt er een moede trek op haar gezicht en Arie krijgt met haar te doen. „Luister eens Riet, ik heb er goed over nagedacht". Wat een leugenaar ben i'k, denkt hij. „We kennen el kaar al jaren, we zijneh geen vreemden. Je mag het wel we ten: in stilte mocht" ik je altijd' erg graag. Nou.ik vraag je ten hu welijk en ik 'ben 'bereid' om alle schuld op me te nemen. Wat denk je ervan?" De reactie op 'het gezicht van Riet van Beusekom is wel de moeite waard om te zien. Haar mond valt even open, zo verbaasd is ze, maar meteen sluit ze die weer met een klap. Ze schudt haar (hoofd en kijkt hem 'doordringend aan. Houdt 'hij haar voor de gek ofTwee stel oogharen trommelen een miniatuur roffel op elkaar en dan 'bevochtigt ze haar lippen. En misschien is er een 'hele .minuut, over heen gegaan, als Riet eindelijk de macht over haar spraakvermogen terugkrijgt en ongelovig vraagt: „Jij? En ik?" „Ja", antwoordt hij, blij dat de kogel eindelijk .door de 'kerk is, „jij en ik. Wij samen. Je spreekt niet meer over Tonnie thuis. Ik zal de schuld' op me nemen en bij je thuis toestemming vragen om te trouwen Zodra we getrouwdl zijn, 'kom je hier wonen, ons huis is 'groot genoeg. Nou, en dan.en dan. Ja, wat moet hij nu nog meer zeggen? Mij dunkt, hij is toch dui delijk genoeg geweest. Ze zullen bij haar .thuis misschien wel een beetje opspelen, maat daar is ook door te komen. Per slot van rekening is hij nu Arie Schras. bouwmaterialen- handel', weliswaar zijn de vooruit zichten momenteel niet bepaald rooskleurig, maar dat is de schuld van de oorlog. Hij 'kan haar een be hoorlijk 'bestaan versohaffen en met zijn moeder zal ze spoedig goed overweg kunnen. Moeke is immers een schat? Natuurlijk zal ze het niet prettig vinden, dat het op deze wijze gaan moet, maar ze heeft een groot hart en voor Riet van Beusekom zal er ruim plaats in zijn. «Daarvan is hij overtuigd. Aan de andere 'kant van het bu reau zit een jonge vrouw, die dit nieuwe perspectief probeert te ver werken, Alles had ze in gedachten al geopperd, maar dit.De verle gen Arie Schras blijkt nu niet meer zo bleu te zijn als vroeger. Welis waar zit die hunkerende 'blik nog steeds in z'n ogen, maar voor de rest blijkt 'hij nu een man te zijn, die weet wat h" wil. Doch de gedachte: met hem trouwen, dat kan ze nog niet voldoende tot zich laten door dringen. En hoe 'kan dat nu? Ze houdt toch van Tonnie en hem heeft ze 'haar woord gegeven. Hoe moet dat dan? Arie Schras spreekt rustig verder. Voorzichtig overweegt hij zijn woor den en ikij'kt voor zich uit op het smetteloze bureaublad. „Je hoeft natuurlijk niet meteen te beslissen. Op een dag meer of minder komt het immers niet aan? Het lijkt me overigens een geschikte opiossing. Natuurlijk kun je in ieder opzicht op me rekenen. Het zal net lijken ofof het van 'ons beiden is. Met mijn naam en zo. Buitenstaanders hoeven dus niets te weten. Ook je ouders niet. Van Tonnie en zo. Na tuurlijk zuilen we wel een beetje over de tonig gaan. Maar daar trek ken we ons niet® van aan. En vra gen natuurlijk toestemming om zo spoedig mogelijk te trouwen. Dan is het een kwestie van drie of vier weken, langer niet. Ben jij meteen van alle narigheid af en als je een maal hier bent, zal geen mens het durven jou er om aan te vallen. Daar zai ik wel voor zorgen". Ze sahudt verward haar hoofd. „O Arie, wat haal je op je hals? Besef je wel wat voor jou de gevolgen zullen zijn? En dan.... Ach nee, Arie, het is te gek.Hoe moet ik dat thuis verklaren? Ze welen im mers, döt ik zo half en half verloofd ben met Tonnie?" „Wanneer 'heb je Tonnie voor hel laatst ontmoet?" vraagt hij, in het geheel niet van zijn stuk gebracht, „Dat was op Prinsessedag. Op 30 april. We waren samen uit en Er komt een kleur op haar gezicht en ze buigt het hoofd. Arie gaat rekenen: mei, juni, juli, augustus. Dan werd het immers hoog tijd?'Het is nu af begin sep tember. „Daar zitten vier maanden tussen. Riet. We kennen elkaar dus al ongeveer vier maanden, als je dit maar steeds voor ogen «houdt. Wij gaan «dus al vier maanden met el kaar om: Riet van Beusekom en Arie Schras". (Wordt Vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7