zifrik zeesche nieuwsbode Doodeidai 31 oktober 1963 No. 19472 Algemene beschouwingen begroting 1964 raad Brouwershaven Vragen over aftappen telefoon STAD EN EILAND de kleuter en de raad 1)111 STIJLVOLLE COLLECTIE HISTORISCHE PORTRETTEN 10.000 Nederlandse militairen in Hohne DrvERSE berichten kerknieuws Moskou en Peking De schat in het meer van Toplitz P.v.d.A.-kritiek op het „in ijltempo afdoen van raadsagenda" BROUWERSHAVEN, 30-10. De raad der gemeente Brouwershaven kwam woensdagmiddag in openbare vergadering bijeen in het Plaatsen- huis te Dreischor, onder voorzitter schap van burgemeester A. H. Ver meulen. N.a.v. de ingekomen stukken merkt mevr. Motixnans-v. d. Peen op, dat h.L de tekening en begroting in zake de bouw van een openbare kleuterschool te Brouwershaven als nog niet doorgestuurd moeten wor den aan de inspectrice van het kleu teronderwijs, omdat er diverse re kenfouten in zitten. De voorzitter zegt toe, dat de begroting opnieuw aan de architect ter wijziging zal worden aangeboden. Zh.s. gaat de raad akkoord met de 10e wijziging der begroting 1963 betreffende een post van f 820 voor verlichting van het sportveld (cq. ijsbaan) te Dreischor. Aan de heer A. H. Barenldregt te Dreischor wordt vervolgens een stuk grond, gelegen in de Mr. Pieter Moggestraat te Dreischor ter grootte van 450 m-. verkocht voor de prijs van f 10,32 per m". Hierna vindt plaats de voorlopige vaststelling gemeenterekening 1961 en goedkeuring van de rekening 1961 van de gemeentelijke instelling voor Sociale Zorg. Begroting 1964 Hierna is de hoofdschotel der agenda, nl. hoofdstuksgewijze be handeling der begroting 1964 aan 'de beurt. De algemene beschouwingen worden geopend door de Iheer A. Viergever (Prot. Ghr.), die dank brengt aan de secretaris en het per soneel voor de tijdige indiening der begroting, en de keurige verzorging. Spr. wijst het college van b. en w. op de nieuwbouw en woningverbe tering, waaraan in deze gemeente een grote behoefte bestaat. De P.C. G. is tegen de post, welke op de be groting is uitgetrokken voor een ge deelte verbetering Dr. Wortman- straat te Noordgouwe. Tevens wijst de heer Viergever op de onhoudba re toestand in Noordgouwe m.b.-t. het parkeren der auto's tussen de 'bomen en huizen. Hiervoor zou een geschikte plaats gevonden kunnen worden in de Brouwerijstraat en de zuidzijde der dorpskom. Tenslotte dringt hij aan op egalisatie van de speelweide te Noordgouwe, daar deze voor de 'kinderen bij regenweer niet te gebruiken is. De heer M. Lukaart (WD) dankt eveneens de samenstellers der be groting en noemt het een betrouw bare indruk, dat deze sluitend ge maakt kon worden. Ook deze spre ker wijst op de zeer slechte won in- met de vergunning in zijn zak liep maire en Brouwershaven. B. en w. dienen alles in het werk te stellen om tot nieuwbouw en verbetering te komen; wellicht kan meer 'bereikt worden bij de betreffende instanties met persoonlijke gesprekken. De heer Lukaart toont zich verheugd met de a.s. nieuwbouw der kleuter school te Brouwershaven. Spr. vraagt zich af of verschillende posten niet goedkoper uitgevoerd kunnen wor den en denkt o.a. aan de plantsoe nendienst om hier meer kosten te besparen d.m.v. onkruidbesproeiing en dergelijke. Zienswijze P.v.d.A. De woordvoerder van de P.v.d.A., de heer J. Dekker, sluit zfich bij de dankwoorden der vorige sprekers aan. De financiële positie der ge meente, aldus spr., is niet denderend te noemen en grootste zuinigheid zal betracht moeten worden. Dit 'kan z.i. al zeker gebeuren op de post „autokosten". Dan richt de heer Dekker een aantal punten tot de burgemeester, die hem niet bevre digen, zoals het in „ijltempo" afdoen der raadsvergaderingen, geen be hoorlijke gelegenheid tot het stellen van vragen, mededelingen worden noöit meer vernomen, evenmin de verslagen van vertegenwoordigers naar vergaderingen der gemeen schappelijke regelingen. Wat het punt mededelingen 'betreft zegt spr. dat deze zomer een uur dn besloten zitting werd vergaderd over het ves tigen van industrie in de oude school te Zomnemaire terwijl, naar later bleek de betrokken fabrikant reeds me tde vergunning in zijn zak liep van de gemeente Duiveland. Tot op heden is in de raad niets meer hier over vernomen. Over het toerisme zegt spr. dat dit Gedurende de gehele maand novem ber zijn in zes bekende wegrestau rants ogentest-stations gevestigd. Weggebruikers kunnen hier zonder kosten hun ogen laten testen op ge schiktheid voor deelname aan het snelverkeer. Met behulp van een drietal apparaten worden de ogen getest op het zien in de verte, kleur- onder scheidingsvermogen, diepte- zicht, gezichtsveld, enz. Apparatuur voor een reactietest is eveneens aanwezig. De Stichting Oog en Bril wil met deze teststations opnieuw ander ieders aandacht brengen hoe noodzakelijk het is, dat de verkeers deelnemer zich op zijn gezichtsver mogen laat testen alvorens hij of zij achter het stuur plaats neemt. vooral afgelopen zomer in de kern Brouwershaven met sprongen voor uit is gegaan. De grote activiteit van V.V.V. aldaar werd tijdens de afsluiting van het seizoen door de burgemeester in een speech van har te toegejuicht. Het bevreemdt spr. dan ook, dat destijds door het be treffende bestuur 14 dagen moest worden gewacht op vergunning tot het plaatsen van bloembakken op het Marktplein. „Dit noem ik geen medewerking", aldus de heer Dek ker. Tevens bepleit hij verbetering der toegangswegen naar de Noord en Zuid wal. Spr. betreurt verder dat door het college dit jaar prac- tisch geen toezicht werd uitgevoerd op diverse werken, zoals bv. de rio lering te Brouwershaven. „Hier werd onvakkundig en nonchalant gewerkt waarbij de herbest raiting, verlich ting tijdens het werk veel te wen sen over liet", aldus de heer Dekker. Vooral m de Nieuwpoortstraat on dervinden de omliggende bedrijven veel last, omdat deze practisch niet berijdbaar ts. Spr. somde diverse gebreken op aan het werk der havenbeschoeiing te Brouwershaven, o.a. het plaatsen van te weinig bouten, het ontstaan van enige naden tussen de damwand zodat een uitholling aan de binnen zijde ontstaat en het laten liggen van basaJitstenen, welke door de aan nemer in de haven gerold zijn, waar door de havenmeester ter plaatse geen schepen durfde meren. De heer Dekker betwijfelt, of door het college van b. en w. de nodige druk is uitgeoefend op het realiseren der twee woningen. Een naburige gemeente, welke ook twee woningen •kreeg toegewezen kon deze reeds toewijzen, toen aan de onze nog be gonnen moest worden. Het is reeds twee jaar geleden, dat de architect opdracht kreeg om de uitbreidingsplannen te wijzigen maar tot op heden is er nog niets gebeurt. Dit 'betekent, aldus spr. dat vier mensen in onze kern, die grond zoeken om zelf te bouwen in andere gemeenten gaan informeren, omdat 'het uitbreidingsplan hierin bij deze gemeente niet voorziet. Met deze laatste opmerking besluit de heer Dekker de algemene'beschouwingen. Antwoord van de voorzitter De voorzitter .beantwoordt de spre kers en deelt mede, dat aan de Rijksdienst en G.S. gegevens zijn verstrekt, waarin wordt aangedron gen op een .groter contingent wonin gen. Alleen voor de kern Zomnemaire zouden we al 50 woningen kunnen gebruiken. De verbetering der Dr. Wortmanstraat te Noordgouwe is bedoeld als aanpassing aan die be staande 'bestrating in de Ring. Wat 'het parkeren te Noordgouwe betreft wachten 'b. en w. nog steeds op een rapport der rijkspolitie. Wat de post autokosten betreft kan meegedeeld worden, dat 14 et per kim. niet te hoog ligt. De voor zitter wijst de beschuldigingen van de hand, welke de heer Dekker aan het adres van b. en w. richtte mJb.h •het stellen van vragen in de raad. De rondvraag werd destijds door de raad afgeschaft. Over de industrie te Zonnemaire deelt de burgemees ter mede, dat de betreffende firma 'hier een houten loods wilde zetten, wat niet 'kon worden geaccepteerd, maar wel een stenen loods. De gemeente Duivelan'd zag geen be zwaar in een houten loods, zodat 'het bedrijf daarheen is verhuisd1. „Ons 'kan geen verwijt gemaakt worden, daar deze materie binten onze in vloedssfeer ligt", aldus de voorzitter. Wat de bloembakken der Brouwse V.V.V. betreft dient het college een dergelijke aanvraag eerst te onder zoeken. Gaarne werd daarna toe stemming verleend. Wat de verwijten betreft inzake de riolering te Brouwershaven zegt de voorzitter dat hem of de wethou der van openbare werken hiervan ntiets bekend was. Wat 'de heer Dek ker betwijfelt, „Het was geen ge heim". Er zal een onderzoek worden ingesteld naar het gebeurde en be ter toezicht gevraagd worden aan het hoofd gemeentewerken en de po litie. Inzake het uitbreidingsplan deelt de voorzitter mede, dat aan de architect een laatste termijn is ge steld. Wordt deze niet nagekomen dan kan hij zich van zijn opdracht ontslagen achten. Nadat beide heren wethouders ertkele punten nog nader toelichten uit de heer Dekker nog een klacht over de riolering achter de Poort- dijkstra at. Dit voorjaar mochten de eigenaren der tuinen hier niet ver bouwen, omdat er gegraven moest worden. Laatstelijk werd meege deeld dat wintergroenten alsnog ge zaaid konden worden. Nu stonden al deze groenten er mooi voor en daar komt de aannemer zonder iets te zeggen opnieuw in de tuinen graven wat tot gevolg had, dat alle winter groenten voor de vuist weg werden afgemaaid. Als dit was meegedeeld aan de eigenaren, had men alsnog kunnen verpoten. „Maar hiervan ds U wellicht ook niets bekend?" vraagt de heer Dekker (ironisch. „Dit getuigt opnieuw van ondeskundig beleid", waarop de raadsvoorzitter antwoordt dat dit deze middag nog in b. en w. behandeld zal worden. Hierna wordt de begroting hoofd- stuksgewijs behandeld. Bij de post aanschaf stofzuiger voor de kern Dreischor (secretarie, (kleuterschool ed.) vraagt mevr. Mot mans zich af waarom deze f 500 moet kosten. „Hier kan men er wei drie voorkopen". De voorzitter zegt dat met een industriezuiger het werk vlotter en beter verloopt en deze langer meegaat. De heer J. Dekker komt nog eens terug op de post „autokosten" en stelt de ambtenaren voor het voor beeld van .minister Toxopeus te vol gen, nl. „op de fiets". Burgemeester Vermeulen noemt het een tijdelijke maatregel, welke zal vervallen wan neer een definitief raadhuis ds ge- vertigd in deze gemeente. (Interr. de heer Mattbijsse „Dan hebben deze ambtenaren reeds lang pensioen"). De rattenbestrijding Een discussie volgt over de ratten bestrijding, waarvoor een post is uitgetrokken van f 2000. Wordt hier aan zoveel gedaan?, vraagt de heer J. J. Klaasse. Het blijkt dat vooral de vuilnisbelt te Brouwershaven der mate bevolkt is met ratten, dat zo als de Iheer Dekker het uitdrukte: „Men van zijn fiets moet om ze eerst weg te jagen". Het ligt in de bedoe ling deze belt te verbranden en het ongedierte grondig te vernietigen. „Het blijft echter een taak, welke valt onder de competentie der reini gingsdienst". Diverse posten, o.a. bestrijding al coholgebruik, subsidie zwem- en badinrichting, in orde brengen van het Brouwse carillon, restauratie kerktoren te Dreisohor en verbete ring Dr. Wortmanstraat worden door de voorzitter nader toegelicht, zulks op verzoek van enkele raadsleden. Tenslotte vraagt de heer P. de Moor waarom 'in de kern Brouwers haven kolen worden geleverd door een firma buiten de gemeente en niet door eigen handelaren in de gemeen te. De voorzitter geeft 'hierover een uiteenzetting, waarin hij meedeelt, dat destijds door de Brouwse hande laren kon worden ingeschreven, wat f 150 per 1000 kg. Dit grote prijs- bedroeg toen f 192,50 per 1000 kg. anrthraciet, terwijl voor dezelfde hoe veelheid en dezelfde soort 'bij de Coöperatie moest worden betaald f 150 per 1000 kg. iDt grote prijs verschil was de oorzaak, hetgeen het college niet verantwoord achtte. Wat betreft de verbetering der woningen Molenstraat en Poortdijk- straat liggen de plannen reeds een jaar in Middelburg. Hierop wordt nog steeds gewacht Z.h.s. wordt de le wijziging der begroting 1964 goedgekeurd behel zend verbeteren wegdek van een ge deelte van de Westhavendijk te Brouwershaven vanaf het tonnen- magazijn tot de keersluis en verbe tering kruispunt Slotstraat-Bogerd- weg-Stoofweg te Dreischor. De begroting wordt z.h.s. goedge keurd met de volgende cijfers: Ge wone dienst: inkomsten en uitgaven f 975.304,83 met een post onvoorzien van f 10.173,68. Kapitaaldienst: uit gaven f 3.919.568,43 en ontvangsten f 3.133.739,62 met een nadelig slot van f 785.828,81. Vastgesteld wordt het bedrag per leerling als bedoeld' dn art. 55-bis der L.O.-wét 1920 voor het jaar 1964 op f 65,40. Toch maar ingevuld CWMBRAN (Wales), 30-10. Een 30-jarige rij-instructeur in Cwmbran (Wales) gooide vori ge week zijn formulier van de voetbalpool in de prullebak omdat hij dacht toch nooit iets te zullen winnen. Later veran derde hij van gedachten en haalde het formulier er weer uit om „nog eenmaal" zijn ge luk te beproeven. Dinsdag werd hij er van in kennis ge steld dat hij 70.000 pond ster ling (omstreeks 700.000 gul den) had gewonnen. „Het is allemaal zo geweldig dat ik nauwelijks kan geloven dat het waar is", zo zei hij. DEN HAAG, 29-10. In antwoord op vragen van de heer Vondeling (P. v.d.J^.) heeft minister-president Ma- rijnen in de Tweede Kamer catego risch ontkend, dat de mogelijkheid zou bestaan telefoongesprekken af te luisteren zonder toestemming of me dewerking van de P.T.T., slaande op dat deel van het telefoonverkeer, dat onder direct toezicht van de P.T.T. plaats heeft. Het is niet mogelijk in telefoonge sprekken mee te luisteren zonder toe stemming of medeweten van de P.T. T. Hij liet buiten beschouwing het uitzonderlijke geval van een techni sche storing of een strafbaar hande len in strijd met de regels voor het vrije telefoonverkeer. „Het zal de Kamer duidelijk zijn" - aldus premier Marijnen - „dat ik om redenen van staatsveiligheid in 'n openbare 'kamervergadering geen mededelingen kan doen naar aanlei ding van de vraag of wordt meege luisterd, in hoeveel gevallen toestem ming tot afluisteren is gegeven en bij hoeveel abonné's dan zou warden meegeluisterd. Dit kan ik wel zeg gen: „afluisteren voor strafrechte lijke doeleinden vindt niet plaats, en om redenen van staatsveiligheid slechts in zeer uitzonderlijke geval len". Daarvan had de minister-pre sident zich, naar zijn zeggen, per- soonlijk overtuigd. Kind viel van 12 nieter DEN HAAG, 30-10. Het tfwee-en- een-halfjarig zoontje van de familie K. uit Kaapstad is ernstig gewonld overgebracht naar 'het Juliana kin derziekenhuis in Den Haa'g, nadat de kleuter een val van 12 meter had gemaakt Uit het raam van het hotel in Scheveningen, waar het gezin lo geert. Het kind is in e'en onbewaakt ogenblik in het raam geklommen, dat op de tweede verdieping ligt en is naar buiten gevallen. WESTERSCHOUWEN Nofarisbenoeming Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 1 november a.s. benoemd als notaris met standplaats Wester- schouwen de heer D. van der Hoeve, kandidaat-notaris te Breda. AMSTERDAM, 30-10. De vijf-ia- rige Annette Schroeder uit Amster dam heeft de Amsterdamse gemeen teraad voor ernstige problemen ge plaatst door namens een aantal kinderen uit de Michel Arigelostraat een adres aan de raad te richten met het verzoek geen parkeerhavens in deze straat aan te brengen, omdat daardoor het trottoir als speelterrein voor de jeugd verloren gaat. Omdat een van de raadsleden in de vorige vergadering om aanhouding van het adres had gevraagd, kwam het nu ter sprake, hoewel burgemeester mr. G. van Hall zich afvroeg of men een adres van minderjarigen wel als een officieel adres kan beschouwen en of men dan niet in strijd komt met het staatsrecht. „Men kan zich af- vragen wat het recht van een on mondige is, maar omdat de Sinter klaastijd nadert, moeten we het toch maar in die sfeer behandelen", vond de burgemeester. proces Zuidafrikaanse gaat niet door PRETORIA. 30-10. Quartus de Wet, voorzitter van de rechtbank van Transvaal, waarvoor het zoge naamde sabotageproces wordt ge voerd, heeft woensdag de niet-ont- vankelijkverklariag gelast van de tenlastleggingen, die tegen de elf beiklaagden wraen uitgebracht. De ze waren beschuldigd van samen zwering. met het doel de regering onder eerste minister dr. Hendrik Verweord, omver te werpen. Zij zou den voorts hebben aangestuurd op een opstand met de wapens in Zuid- Afrika, guerilla-oorlogevoering in dit land en het binnenvallen der Zuidafrikaanse Unie door van over de grenzen komende gewapende benden. Ingezonden mededeling spaar plezierig met prijzen 1.75/1.95/2.95 met DUET waardezegels look In de modekleur Zlbellne Waardevolle aanwinst voor Zierikzees' stadhuis ZIERIKZEE, 31-10. Sinds enige tüd is het Zierikzeese stadhuis in het bezit van een keurcollectie his torische schilderijen, met afbeeldin gen van leden der verschillende 18e eeuwse regentenfamilies. De schil derijen hebben thans aantrekkelijke plaatsjes gevonden en vormen een bijdrage tot de estetische verfraai ing van het eeuwenoude stadhuis, dat niet alleen van buiten, maar ook van binnen mooi is. De schilderijen zijn oorspronkelijk afkomstig uit, de nalatenschap van een particulier, die de doeken ver maakte aan het Rij'k. Van het Rijk nu 'kreeg Zierikzee de schilderijen afgestaan in - waarschijnlijk eeu wigdurend - bruikleen, zodat de werken 'blijvertjes zijn binnen de wanden van het bestuurlijk hart dei- stad. Ze werden op artistieke wijze opgehangen aan de muren van trouwzaal en raadszaal. Vooral ook in de pas gerestaureerde trouwzaal, doen de schilderijen het bijzonder goed en sluiten zij prachtig aan bij de historische sfeer in deze ruimte. De portretten. Geschilderde portretten zijn aan wezig van mr. Anthonie Hoffer (1638-1697) - eertijds burgemeester van: Zierikzee en Heer van Bomme- nede - en diens echtgenote Martha van Groenhoven (1649-1716). Ook van de kinderen uit dlit huwelijk ontsproten zijn portretten aanwezig. Zo van de dochter Cornelia. Hoffer (1673-1699), gehuwd met mr. Pieter Kemp (1664-1712), burgemeester van Zierikzee. Dan treffen we een an dere dochter Catharina Hoffer (1678-1707 gehuwd: met mr. Adriaan Hoffer (1656-1712), eveneens burge meester van Zieri'kzee. Tenslotte de dochter Jacoba Hoffer (1681 1711) igehuiwd met mr. Cornelia Ockerse (1667-1725), burgemeester van Zierikzee. Het echtpaar Kemp-Hof fer gewon (kinderen, walarvan eveneens por tretten aanwezig zijn, t.w. van Pie ter Kemp (1692-1720), burgemeester van Zierikzee en Heer van Moer- mond en Bommenede, gehuwd met Johanna Catharina Mogge. Een dochter van het echtpaar Kemp- Hoffer was Martha Coroelia Kemp (16941729), gehuwd met mr. Cor- nelis van Schuylenburg (1683 1763). Een andere dochter was Cornelia Jacoba Kemp (1696-1755), gehuwd met mr. Johannes van Sohuyleriburch. Van de laatste allen, hier genoemden, sieren thans de" portretten het stadhuis. Vooral de trouwzaal heeft - gelijk reeds opge merkt - door deze waardevolle wandversiering een *uiterst voor naam cachet gekregen. Cornelia Jacoba Kemp (1696-1755). (Foto: „Zierikzeesohe Nieuwsbode"). HOHNE, 30-10. Ruim 10.000 Ne derlandse militairen, behorende tot de twee brigades van de vierde di visie, maken op dit ogenblik een nut tig gebruik van de oefenmogelijkhe den, die het op de Lünenburgerheide gelegen NAVO-oefenterrein biedt. Ze gebruiken daarbij o.m. rond 2.500 wielvoertuigen en 200 rups voertuigen. Eén daarvan consumeer de enkele dagen geleden de miljoen ste door de intendance uitgegeven liter benzine. Dat feit vierde de in tendance door de bewuste liter „te verpakken" in een speciaal voor deze gelegenheid wit geverfde jerrycan. De intendance wilde daarmee te ken nen geven, naar beste weten haar aandeel te leveren aan oefeningen, die onze - pas met nieuw materieel uitgeruste - vierde divisie een hoge graad van paraatheid moeten geven. „Erg nuttig en nodig" is de mening die de commandant van de vierde divisie, generaal-majoor G. H. Chris- Prins Bernhard opent tentoonstelling DEN HAAG, 31-10. Prins Bern- hard zal heden (donderdag)avond aanwezig zijn bij de opening in het gemeentemuseum te Den Haag van de tentoonstelling „Kunst uit Thai land", door de ambassadeur van dat land, zijne excellentie Luang Ditha- kar Bhakdi. De prins zal worden verwelkomd door de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die ver gezeld zal zijn van mr. L. J. F. Wij senbeek, directeur van de gemeente lijke dienst voor schone kunsten. Bij de entree, waar politiemannen in ceremonieel t'enue staan opge steld, en de komst van de prins met trompetgeschal aankondigen, zullen mr. T. H. Bot» minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, de ambassadeur van Thailand en mr. M. Vrolijk, wethouder van onderwijs, kunsten en sportzaken, met hun da mes, alsmede mevrouw Kolfschoten, en mevrouw prof. dr. Van Lohuizen- de Leeuw, hoogleraar te Amsterdam, hun opwachting maken. Dankdag te Oosterland Do jaarlijkse danikdag voor het ge was, welke hier ter plaatse door alle vier 'kerkelijke gezindten wordt ge houden, zal plaats hebben op woens dag 6 november a.s. Als naar gewoonte zullen de mid dagkerkdiensten van de Ger. Kerk aan de Lange Achterweg tijdens dc wintermaanden, inplaats van om 3 uur, om half drie aanvangen. Zulks met ingang van zondag 3 november eJk. ton, over deze oefeningen geeft. Deze opmerking valt nog gemakkelijker te begrijpen als men weet dat de met a.m.x.-gepantserde personeelsvoer- tuigen en de met a.m.x. lichte tanks uitgeruste troepen voor het eerst met deze voertuigen in groter ver band in het veld komen. Juist om de dienstplichtige met het nieuwe materiaal, ook onder gevechtsom standigheden, vertrouwd te maken, dienen deze oefeningenr MOSKOU, 29-10. Communistisch China en de Sowj et-Unie zouden besloten hebben nogmaals te pogen hun meningsverschillen door recht streeks overleg kleiner te maken. Dit is dinsdag van welingelichte zij de in Moskou vernomen. In novem ber zou er een Russische afvaardi ging naar Peking gaan. Dit nieuwe akkoord' wordt in Moskou gezien als de sleutel voor de mildere toon, die de laatste tijd1 doorklinkt in de dia loog tussen Moskou 'en Peking. In juli van dit jaar hebben theo retici van 'beide partijen vergeefs in Moskou getracht de meningsver schillen bij te leggen. Na dit overleg werd de kritiek die beide landen op elkaar uitoefenden, steeds scher per. Pas de laatste tijd is deze 'kri tiek wat minder (heftig geworden. E. Andriessen, wil van een verdere oktober 1963 is de 'heer M. J. Keyzer benoemd 'tot staatssecretaris van verkeer en waterstaat. De beëdiging van de heer Keyzer heeft inmiddels op 25 oktober plaats gehad. BAARLE NASSAU. Op de Tum- houtseweg even buiten de bebouwde kom te Baarle Nassau, is de 45-ja- rige weduwe C. Smulders-Broeders uit .Baarle Hertog aangereden door een bestelauto. Zij was op slag dood. De vrouw, moeder van vijf kinderen, liep aan de rechterkant van de weg toen 's avonds het ongeluk gebeurde. De Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties heeft woensdag aan de Russische V.N.-delegatie ver zocht drie van haar leden binnen 48 uur uit de Verenigde Staten terug te trekken, zo heeft een woordvoer der van de Amerikaanse V.N.-dele gatie woensdag verklaard. Drie Franse vakbonden: het al- gemeene, het christelijke en het so cialistische vakverbond, (hébben be sloten het personeel van de gas- en elektriciteitsbedrijven op te roepen op 6 november 'het werk neer te leggen. Vermoedelijk zal het om een staking van een uur of acht gaan. President Kennedy heeft woens dagavond in Philadelphia verklaard, dat het aantal kernwapens van de V.S. onder zijn bewind verdubbeld is. Voorts was het aantal gevechts- klare legerdivisies met 45 procent toegenomen en de luchtvloot voor het troepentransport met 175 pror cent uitgebreid. Een Argentijnse reohtbank heeft besloten dat aan de Spaanse rege ring om uitlevering zal worden ver zocht van de voormalige Argentijn se president Juan Peron. Er zullen hiertoe onverwijld' stappen worden gedaan. UTRECHT. Naar van de Neder landse Spoorwegen vernomen wordt zijn op het 'goederenemplacement te Nijmegen drie Joegoslaven aange troffen in een Joegoslavische goede renwagon uit Vinkovce. De Spoor wegen hebben de drie Joegoslaven overgegeven aan de. Koninklijke Marechaussee in Nijmegen. HEILOO. De 86-jarige mevrouw Zuurhout, Zuurbier uit Heiloo is daar ■bij het oversteken van de rijks straatweg door een vrachtwagen aangereden en op slag gedood. toezicht van het Oostenrijkse minis terie van binnenlandse zaken. Het Hik werd ontdekt toen met onderwater-televisiecamera's de bo dem van het meer werd afgezocht. Duikers staan op het punt een uit gebreid onderzoek naar de legenda rische schat in te stellen, die volgens genachten tijdens de laatste dagen van de oorlog door drie verschillen de nazi-eenheden in 'het meer is ver. borgen. Tot de schat zouden zeer ge heime documenten behoren, waar onder een 'lijst van Zwitserse bank rekeningen, goudstaven en valse Engelse bankbiljetten. BAD AUSSEE, 30-10. Onderzoe kers hebben dinsdag in het ineer van Toplitz het lyk ontdekt, waar van men veronderstelt dat het de 19-jarige Westduitser Alfred Egncr is, die om het leven is gekomen bij het zoeken naar een enorme scliat die door de nazi's in het meer zou zyn geworpen. Dit heeft een woord voerder van het Oostenrijkse minis terie van binnenlandse zaken mee gedeeld. Volgens do plaatselijke politie zou Egncr vermoord kunnen zijn. Het ocdcrzock naar de verdwenen West- Duitser en de nazi-sdhat staat onder

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5