Huishuren vormen te vaak een sluitpost op de gezinsbegroting Ringdag Hervormde Vrouwengroepen op Schouwen-Duiveland Waardering voor inhoud van bouwnota ^STO P ry ra STAD EN EILAND gezand geschenk? 'n fiats! AKKOORD BEREIKT OVER PRIJS VAN HET AARDGAS De woningbouw in „Malta" Ingezonden mededeling TWEEDE KAMER Z1ERIKZEE, 29-10. Op de eau- serie voor raadsleden in „Mondra- gon" gehouden, door de voorzitter van „Beter Wonen", is een vry uit voerige diseussue gevolgd, die ver helderend werkte op het totaalbeeld van de woningsituatie en -bouw hier ter stede. Voor de causerie van de voorzitter verwijzen wU naar elders in dit nummer. Mevr. v. d. Werve-Schouls had - ten onrechte zoals bleek - gemeend dat in de nieuw te bouwen 60 hui zen maar twee slaapkamers zouden komen. Met behulp van tekeningen werd toegelicht dat er in deze wo ningen drie slaapkamers komen. Aansluitend daarop zeide de voor zitter van „Beter Wonen", dat wel iswaar een ander en heter type hui zen valt te bedenken, maar laat men de idee van etagebouw los, dan gaat dat 36 huizen ko9ten. In de nieuwe huizen komen roestvrij stalen keu kenaanrechten en 'bovendien zijn er talrijke kleinere verbeteringen, die het wooncomfort ten goede zullen komen. Voor een verdere toekomst denkt „Beter Wonen'' anJb.t. een aaneengesloten 'blok van vier en twintig woninggn centrale verwar ming toe te passen. Bii de beoor deling van de woningen door de rijksoverheid wordt altijd uitgegaan van het aantal bedden. De Zuidhoekwoningen Gevraagd naar de Zuidhoekwo ningen deelde de voorzitter mede, dat deze in een tempo van zes per jaar zullen worden afgebroken. 'Een becijfering leert dat voor het goed opknappen dezer huizen een bedrag nodig zou zijn van pl.m. f 10.500,-, gebonden als men is aan 'bepaalde voorschriften. „Beter Wonen" heeft gedaan weten te krijgen dat een vergoeding van f 6000,- per woning gehandhaafd' blijft 'bij totale af braak en vervanging door nieuwe huizen. Mede gelet op de exentri- sche ligging van deze 'huizen zou het dwaas zijn de 'kans op f 6000,- voor vervangende nieuwbouw te laten schieten. Een rjj van zes af te breken oude huizen komt eerst aan de beurt als zes nieuwe huizen zijn gebouwd. Dit worden hulzen van het bungalow type. T.a.v. de grond is de gemeente gevraagd grondruil 'toe te passen met Malta. De huurverschillen Wethouder Koevoet-s zat met het probleem van de huren. Er zijn nog talrijke huurverschillen in de ver schillende bouwplannen. Met name voor de Zuidhoékbewoners vreesde hij' een aanmerkelijke huurverho ging, als zij een ander huis moeten betrekken. Hij 'bracht ook de hier tegen aanleunende 'kwestie van de noodzakelijke doorstroming ter sprake. Teveel is het nog zo, dat mensen met relatief hoge inkomens in goed kope Woningwetwoningen zitten. De voorzitter zeide dat de rijksover heid hierin berust. Men houdt deze verschillen bewust zo. Zou men pogen de mensen onder zekere dwang te zetten, dan stuit men op gebrek aan bereidwilligheid De huurder kan zich trouwens al tijd beroepen op een destijds aange gaan huurcontract. Overigens was de voorzitter van „Beter Wonen" voor die huurverhoging niet zo bang, met name als het mensen geldt die nog in het arbeidsproces zijn opgenomen. In dit verband kwam ook weer de partikuliere bouw ter sprake. De voorzitter zag nog wel een mo gelijkheid voor de toekomstige bouw van tien premiewoningen. Overi gens is de taak van een woningver eniging de sociale woningbouw te bevorderen, want daarvoor uitslui tend krijgt men voorschotten uit 's rijks kas. Beter bij hogere huren Mr. Keuning had in de causerie van de heer Coumou een zekere ge ïrriteerdheid bespeurd. Hij preci seerde de 'bedachtzaamheid en de kritiek van de raad, waarbij 'het niet gaat om 'het oefenen van recht streekse kritiek, maar „op een pu bliekelijk laten horen wat niet „deugt". Spr. is niet geporteerd voor hoogbouw en het publiek ook niet, maar hij was wel onder de indruk van het klemmende alternatief 60 hoogbouwwoningen of veel minder ééngezinswoningen. De voorzitter zeide dat hij het prettig gevonden zou hebben als 'b. en w. de „Beter Wonen"-(plannen zouden hebben verdedigd tegenover de raad en hij herhaalde zijn kritiek op de „bin nenruimten". Van een „tuindorp- Malta" is hierdoor het nieuwbouw- gedeelte geworden tot een „Wild West-Malta". De heer den Boer zag grote gevaren bij de massifikatie van de bewoning. „Het gaat alle maal door gebrek aan privacy een zware last op jezelf leggen", zo meende hij. De voorzitter wees er op, dat wij staan aan de vooravond van grote veranderingen en we zullen wel moeten meegroeien met de zich wij zigende situatie. Hy was er van overtuigd dat het alles beter kan, maar dan moeten de huren dras tisch omhoog. „Teveel zijn juist de. huren nog sluitpost van de gezins begroting". De heer M. Doeleman H.Jzn. pleitte warm voor 'het beschikbaar komen van vrije grond voor eigen woningbouw, vooral voor die per sonen, die niet in aanmerking ko men voor een huurwoning. De loco-burgemeester sprak tot slot een welgemeend' dankwoord en deelde mede, dat de zaak van de 60 woningen aan de raad zal wor den voorgelegd op een vergadering te houden op 21 november a.s. Vrij laat was het intussen al geworden. Causerie over Israël, liet uitverkoren volk Z1ERIKZEE, 28-10. Dinsdag hiel den de hervormde vrouwengroepen van Schouwen-Duiveland een ring dag in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" te Zierikzee, waarvoor grote belangstelling bestond. De leiding berustte bij mevr. M. van der Sar-van Vliet uit Bruinisse, rïngpresidente, die de samenkomst opende met een liturgie, waarna zij voorging in gebed en las Lucas 10 38-42, naar aanleiding waarvan zy een korte meditatie hield, speciaal over het Woord „Eén ding is nodig", waarby zy er op wees dat Maria, luisterende naar de Meester kon ontvangen, maar Martha niet. daar deze de handen vol had met dienen, niet beseffend dat het er om gaat wat de mens God wil aanbieden. Vervolgens sprak de presidente een welkomstwoord, waarin zij zich speciaal richtte tot mevr. Dijck- meester-de Brauw, de afgevaardig den van de N.C.V.B., de H.V.D. en de Vrijzinnige Vrouwenvereniging uit Zierikzee en de spreekster voor de morgenbij een komst, mevrouw Eberlé-Gotlieb uit Rotterdam. Hierna vol'gden nog enkele mede delingen omtrent de foestuursmuta- ties, waarbij de presidente een bij zonder woord van dank richtte tot de ringsecretaresse, mevr. E. Pape- veld-Schot uit Nieuwerkerk, voor 'het vele voorbereidende werk ti'b.v. deze ringdag door haar verricht. Mevrouw Eberlé sprak vervolgens over het onderwerp „I9 Israël nog God's uitverkoren volk?" Spreekster zeide dat zij altijd geleerd is de waarheid te spreken, maar dat de waarheid niet altijd in goede aarde valt, daar zij vaak erg hard is. Ook zij zou in haar rede vaak erg hard moeten zijn, waarvoor zij bij voor baat haar verontschuldiging aan bood. Verder merkte zij op dat de christenen de bijbel van het Joodse volk gekregen hebben, doch de meeste chr. kerken hebben de zege ningen, die in de 'bijbel voor Israël staan op zichzelf betrokken, maai de vervloekingen weer afgestaan aan het Joodse volk. Deze „ketterij" zoals zy het noem de, dateert al uit de tyd dat de eer ste nict-Joden hun meester gingen volgen en waartegen Paulus al waarschuwt in Romeinen 11 17 c.v. In dit verband wees zij er ook op. dat de eerste chr, kerken alleen maar uit Joden bestonden en be sprak zy de strijdvraag van toen of ook niet-Jodcn deel konden uit maken van de gemeente van Jezus Christus, waarop Petrus in Hande lingen 11 18 het antwoord geeft en waarbij Paulus wyst op de hei lige volgorde Gods, die nog steeds van kracht is: „Eerst de Jood en dan de Griek". God heeft Zich het eerst ana het Joodse volk (in de persoon van Abraham) „geopen baard. Ook de Here Jezus Christus groei de op als een Joodse jongen en vier de alle Joodse feestdagen. Uitvoerig ging spreekster ook in op de besluiten, genomen op de ver schillende kerkelijke concilies, waar door verschillende dingen (o.a. de Paasdatum) gewijzigd' werden en de Joden tot paria's werden verklaard, met al de gevolgen van dien, die zij uitvoerig beschreef. Daardoor wer den de Joden o.a. gedwongen de geldhandel te gaan uitoefenen om in hun bestaan te voorzien en ston den zij vaak en 'lange tijd' aan ver volging en verbanning bloot. Ook nu hebben de Joden het in vele lan den nog moeilijk, van welke Neder land nog wel het ibeste is, al vraagt de Ned. Christelijke Reisvereniging een Ariër-verklaring voor het reizen naar Israël. Niettemin blijven de Joden (Israël) God's uitverkoren volk, wat spreek ster met diverse teksten (Jes. 41 :-8 Amos 9:11 e.a.) aantoonde en waarbij zij zich ook beriep op Ro meinen 9, 10 en 11. Door God's ge nade 'kunnen allen toekomen tot de gemeente van Jezus Christus, maar zo goed als 'het merendeel van het Joodse volk, is nog ieder volk blind en 'doof. Maar Gods roeping en be loften zijn oriberouwelijk, ondanks 'hét feit dat Christenen en Joden Hem elke dag teleurstellen. Nadat mevr. van der Sar de spreekster dank had! gebracht voor haar boeiende lezing, richtte zij nog woorden van welkom tot mevrouw Dijkmeijer uit Colijnsplaat, de pro vinciale presidente. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen maakten verschil lende der aanwezigen gebruik. Na dat mevr. Eberlé deze beantwoord had zongen de 'aanwezigen „Ons eigen' lied". Na de lunchpauze voerde een to neelgroep uit Zonnemaire het to neelstuk „De Grote 'Leugen" van Joop Spit op, dat op uitstekende wijze vertolkt werd en ook met gro te aandacht werd gevolgd. Na een algemeen dankwoord1 ©loot de presidente, nadat nog gezongen was Gez. 281, de welgeslaagde ring dag met dankzegging. DEN HAAG, 29-10. Het Centraal Bureau vcor de Statistiek heeft de voorlopig*; uitkomsten bekend ge maakt van het b\j de meitclling 1963 gehouden onderzoek van het areaal pit- en steenvruchten naar rassen en leeftijdsgroepen. Het onderzoek heeft alleen betrekking op bedrijven met 'areaal pit- en steenvruchten van 25 are en meer. Het areaal appelen (34.000 ha) be staat voor 21 procent uit Schone van Boskoop, 14 Golden Delicious, 13 Cox Orange Pippin, 12 Jonathan en 7 Jamé9 Grieve. Ten aanzien van de leeftijden van de aanplantingen blijkt dat een vier de gedeelte van het areaal appelen jonger dan 7 jaar is en een vierde gedeelte 28 jaar en ouder. Een bij zondere plaats neemt de Schone van Boskoop in, n.l. de helft van het areaal is 28 jaar en ouder. Van de rassen Cox's Orange Pippin, Golden Delicious, Jamcg Grieve en Lom- batscalville is ongeveer 90 procent van 'het areaal jonger dan 22 jaar. De leeftijdsgroep 7-21 jaar, is het sterkst bezet bij Jonathans (ruim 70) en Yellow Transparant (bijna 60). De onderteelt van gras komt in 'hoofdzaak voor bij de oude aan- plan tingen. Het pcrcnarcaal 'Het areaal peren (10.500 'ha) ver toont drie belangrijke rassen, n.l. Conference (16 procent), Legipont (15) oh Chips Favourite (9). Luu vierde gedeelte van hot totale Melktekort in Saigon SAIGON, 30-10. De Zuldvietna- mese regering heeft woensdag de verkoop van melk in café's, restau rants en bars in Saigon verboden, zulks vanwege het bestaande tekort, dat ertoe geleid heeft dat 'de prijs van de melk in blik bijna is ver dubbeld. Men zegt 'dat het melktekort is veroorzaakt door een opschorting van de Amerikaanse 'hulp aan Zuid- Vietmam. Van Amerikaanse ambte lijke zijde is cohier te Saigon ver klaard dat het tekort waarschijnlijk door hamstoren van melk is veroor- i 't helpt en RED BANC 't is lekker )- ROOSENDAAL Uitkomsten pit- en steenvruchtenonderzoek mei 1963 ZIERIKZEE Oliebollenactie C.J.V.-clubs Zaterdag 2 november 1963 hopen de C.J.V.-clubs te Zierikzee een olicbollenactie te voeren, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor het vernieuwer, van het meubilair in en 'het verbeteren van hun club gebouw „Het Ds. v. d. Berghuis" aan het Visslop te Zierikzee. Door het intensieve gebruik is deze verbete ring dringend noodzakelijk. De voor malige bakkerij Ten Velde aan het Lange Groendal werd voor dezo actie door de héér W. v. d. Hulle gratis beschikbaar gesteld. Ock de Zierik- zcese middenstand verleende spon taan haar medewerking. Cursussen Z.V.U. De Stichting Zeeuwse Volksuni versiteit deelt ons mede dat de op stapel staande cursussen voor de le den op Schouwen-Duiveland in de eer.-tkemende weken een aanvang zullen nemen. De cursus boetseren o.l.v. de heer A. S. M. Braai begint op woensdag 6 november a.s. in de Beatrixschool aan de Grachtweg. Drie cursusavonden over Nederland se literatuur en liederen zullen wor den gehouden o.l.v. de heer E- Leef- lang. en wel op vrijdag 8 nov. a.s., dinsdag 21 jan. '64 en vrijdag 6 maart '64. Deze cursus vindt plaats in het Prof. Zeemanlyceum. De cursus „PeCh Onderweg" is dn overleg met de A.N.W.B. vastgesteld op de maan dagen 4, 11, 18 en 25 november. De cursus wordt gehouden', in 'het ver warmde magazijn van de N.V. „Zee- ïjnd-ia" in de Zuidhoek. Wegens on voldoende deelname ■kan''de vóórge nomen cursus Duitse conversatie geen doorgang vinden. In het voor jaar van 1964 volgen nadere mede delingen voor de zwemcursus, waar voor een flink aantal aanmeldingen is binnengekomen. OOSTERLAND Valkenheidecollecte Onder leiding van mevr. A. Bak ker-Bal wend door een drietal col- lectantjes in het tweede kwartaal van dit jaar voor de Valkenheide collecte opgehaald de som van f 54,56. Voor het derde kwartaal be droeg dit f 46,48, zodat een bedrag van' f 101,04 kon worden overge maakt. Het 'is niet alleen de stich ting „Valkenihéide" te' Maérsbergen, die van deze collecte profiteert, het zijn ook de „Martha-stidhting" te Alphen aan de Rijn, en de „Hel dring-gestichten" te Zetten. Een woord van dan'k aan degenen die zich voor dit nuttige werk geven, is zéker op zijn plaats. .Voorwerp was nevelbom Het vreemde voorwerp dat aan dé zeedijk onder Oosterland' was ko men aanspoelen, en dat niet kon worden geïdentificeerd is door de Rijksopruimingsdienst weggehaald. Het bleek een zg. nevelbom te zijn, een projectiel dat door vliegtuigen werd „ge-dropped" en diende om een nevelgordijn aan te leggen. Di rect gevaar bestaat er niet bij soort gelijke projectielen, hoewel zij uiter aard bij ontdekken worden wegge haald. DEN HAAG. 29-10. In de openba re vergadering van de vaste com missie voor volkshuisvesting en bouwnijverheid uit de Tweede Ka mer is een begin gemaakt met de beraadslagingen over minister Bo- gaers* begroting, inclusief de „Nota betreffende een pluriform en expan sief bouwbeleid". Vrij algemeen hadden de leden van de commissie waardering voor de inhoud van deze nota. „Een po ging tot doorbraak van een stukje fatalisme", zo kenschetste de heer Andriessen (KVP) de nota. De heer Bommer (Arb.) noemde de nota „een prima stuk". Hij constateerde ook eer. zwakke kant: het ontbreken in d; nota van een beschouwing over de financiële aspecten. Hierbij sloot mevr. Kuiper-Struyk (VVD) zich aan. Zij vond het jammer dat ook aan het subsidiebeleid en aan het huurbeleid in de nota geen aandacht wji :'.t geschonken. Waardering voor de bouwnota kwam ook van de he ren Jager (CPN), van Eibergen (AR) cn van der Peyl (CHU), welke laat- i'ie in dit verband sprak over een „voortreffelijk werkstuk". Ook 'hij vond het ontbreken van een finan cier beschouwing in de nota jam mer. Ook de heren Lankhorst (PSP) en Aantjes (AR) onderschreven de geuite waardering voor de nota. „Een aanmoedigende nota vol beste bouw- b-lioelingen", zo noemde de heer Wiimans (Arb.) het rapport. Ook de heren. Harmsen (Boerenpartij) („De „Flitsen" uit het buitenland PRETORIA. Ondanks een op 11 oktober door de algemene vergade ring der Verenigde Naties met alge mene stemmen (behoudens die van Zuid-Afrika zelf) aangenomen reso lutie waarin staking van dit proces werd geëist, is dinsdagmorgen in Pretoria de behandeling hervat van de strafzaak tegen negen Afrikaan se en twee blanke beklaagden, aan wie tal van gevallen van overtre ding der anti-sabotagewet ten laste worden gelegd. ESSEN. Bij een ongeluk in een kolenmijn in het Ruhrgebied bij Essen zijn twee mijnwerkers om het leven gekomen en drie ernstig ge wond. GENEVE. Bij de verkiezingen wel ke in het weekeinde in Zwitserland zijn gehouden, hébben de socialisten een, gezien de verhoudingen, opmer kelijke overwinning behaald. Zij kregen er drie zetels bij. De samen stelling van de regering blijft echter ongewijzigd gebaseerd op een coali tie van socialisten, liberaal-radica len, christen-democraten en agra riërs. LONDEN. In Londen zijn in het afgelopen weekeinde inbrekers via een 25 cm. dikke muur in het sou terrain van een juwelierswinkel doorgedrongen en vandaar in Üe winkel, waaruit zij voor 130.000 gul den aan edelstenen ontvreemdden. PARIJS. Parijs zal in 1965 vijf universiteiten hebben om het voort durend groeiend aantal studenten op te vangen, zo heeft de Franse minis ter van onderwijs Fouchet dinsdag gezegd. OTTAWA. De Canadese minister van handel, Mitchell Sharp, heeft volgens hét Canadese persbureau eer. vijfjarig contract ondertekend voor de verkoop van ongeveer 44,4 miljoen bushels tarwe aan Tsjecho- Slowakije. DHARAMSADA (India), de Dalai Lama van Tibet heeft tegenover het katholieke persbureau van India verklaard bereid te zijn tot een ge sprek met de katholieke kerk. MOSKOU. De premier van Laos, prins Soevanna Phoema, is woens dag in Moskou aangekomen voor een kort bezoék. Hij werd op het vlieg veld verwelkomd door Ohroesjtsjef en andere Russische leiders. De prins zei in een korte toespraak, dat hij de Russische regering op de hoogte wil stellen van de ernstige moeilijk heden waarmee zijn land te kampen heeft. Hij hoopte, dat de Sowjet- Unie de helpende hand zal bièden. woningnood is niet zorgwekkend, maar een nationaal schandaal ge worden") en van Dis (SGP) schaar den zich achter de inhoud van de nota. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zutphen (vac. F. Roos- jen): dr. C. van Leeuwen te Eist. Aangenomen naarMidwolde (Old.): P. C. Pettinga, Hamburg (Did.). Bedankt voor ScherpenzeelD. v. d. Berg, Veenendaal. Geref. Kerken Be reopen (e Haamstede: kand, H. Eikelboom, Sleeuwijk; te Wijckel: S. E. Wesbonk, dir. maatschappelijk werk in Friesland, Leeuwarden; te Oldemarkt, Oosthem en te Westka- pelle-Domburg: kand. H. Eikelboom, Sleeuwijk. Benoemd tot evangelisatiepredi kant in de classis Middelburg: D. Ringnalda, a.s. em. pred. te Over- veen, die deze benoeming aannam. Rcoms Katholieke Kerk Zierikzee: Vrijdag 1 november a.s. (Allerheiligen): Eucharistievieringen te 7.30, lo en 19 uur (Avondmis). Haamstede: Eucharitievieringen te 9.30 en 19.30 uur (Avondmis). Zaterdag 2 november (Allerzie len): Zierikzee: Eucharistievieringen cm 7, 8 en 9 uur. Te 19 uur gezon gen Avondmis. Haamstede: Eucha- a ristieviering te 9-30 uur. Gezongen Avondmis cm 19.30 uur. Hel midwinterblazen ALMELO, 30-10. Op 20 november dog van d? advent) zullen de bewoners van n.o. Twente weer be ginnen te blazen op de midwinter hoorn. Dit traditionele 'gebruik ein digt cp 6 jtnuari (Driekoningen) en woxtft tussen deze be de data be oefend bij windstil en vriezend weer. De plaatsen waar op deze mid winterhoorns wordt geblazen zijn Denekamp, Oldenzaal, Oolmarsum, Tubbei'gen. Weerselo en in de om geving van Almelo, Borne cn Hen gelo. Een midwinterhoorn bestaat uit twee gekuipte tegen elkaar passende stukken hout, die met een stevige houten 'band aan elkaar zijn beves tigd. De 'hoorn is ongeveer 1 meter lang en op 3/4 van de lengte bevindt zich een lichte ronding. Verder heeft •de 'hoorn een schuin, afgesneden mondstuk, waarvoor men graag één jarige vlierloten gebruikt. Ingezonden mededeling areaal is jonger dan 9 jaar en een gelijk gedeelte is 33 jaar en ouder. De rassen Beur re Hardy en Doyen ne du Cornice hebben ruim 60 pet. van 'het areaal in de leeftijdsgroep jonger dan 9 jaar. De rassen Legi pont, Clapps Favourite en Zwijn- drechtse wijnpeer 'komen naar ver houding weinig in de leeftijdsklasse „jonger dan 9 jaar" voor. 'Het is opmerkelijk dat bij peren de onderteelt van gras niet alleen in oude aanplantingen voorkomt, maar ook in de leeftijdsklasse „25- 32 jaar". Bijna de helft van 'het areaal ker sen bestaat uit meikersen. Ingezonden mededeling De melkprijsverhoging DEN HAAG, 30-10. De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Aan'driessen, wil van een verdere verhoging van de melkprijs niet eer der weten dan m.i.v. 1 januari 1964. Hij heeft dit medegedeeld aan het bestuur van 'het ProduktsChap voor Zuivel, dat een audiëntie had aan gevraagd. Noéh van de kant van het Produktsohap noch van de zijde van het ministerie -van economische za ken kon men nu reeds voorspellen, hoe groot de verhoging van de melk prijs per 1 januari zal zijn. Eindprijs voor consument gedacht van 25 cent per kubieke meter DEN HAAG, 30-10. Prof. dr. J. E. Andriessen, de minister van econo- op toezien dat de DEN HAAG, 30-10. Prof. dr. J. E. Andriessen, de minister van econo mische zaken, heeft woensdag op een persconferentie in Den Haag bekend gemaakt, dat een akkoord is bereikt over de prys van het aardgas. De Gasunie zal het gas aan de gemeenten gaan leveren voor 6 cent per kubieke meter, een bedrag dat na verloop van enige jaren mogelijk tot 6,5 cent kan stygen. Bovendien zal de Gasunie 130 miljoen gulden bijdragen aan de investeringskosten der gemeenten. Minister Andriessen verklaarde, dat bij het vaststellen van deze prijs de belangen van de gewone verbrui ker voorop hebben gestaan. De kleine verbruiker,en vooral degenen die centrale verwarming met aardgas gaan stoken, kunnen zeker op een kostenbesparing van 25 procent re kenen, zo zei hij. De eiydprijs voor do consumenten moet door de gemeenten nog worden vastgesteld, doch de gedachten gaan in de richting van een tarief van 25 cent per riv' en een vastrecht van f 1,bij een verbruik van 0 tot 25 m:: per maand; van 20 cent per m:' en f 2,25 per maand bij een verbruik van 25 tot 50 m:' (dat zijn de verbrui- kex-s die één kamer met aardgas gaan verwarmen) en 10 cent per m3 en f 7,25 bij een verbruik van meer dan 50 m:t per maand (centrale verwar ming in het gehele huis). Men dient hierbij te bedenken, aldus de be windsman, dat de kwaliteit van het Slochteren-gas dubbel zo groot is als die van het huidige stadsgas. Het grote verschil in vastrecht is een ge volg van een doorlopende schaal: men moet voorkomen dat iemand die net van de ene categorie in de an dere overgaat, er niet op achteruit zal gaan. Eenheidstarief Het bovengenoemde eenheidstarief hoopt men op den duur te bereiken. Aanvankelijk zullen er wol verschil len optreden in de prijzen die de ge meenten gaan vaststellen, aldus de minister. Doch zowel het ministerie als de gemeenteraden zullen er wel op toezien dat de gemeentelijke ta rieven geen excessieve winsten be ogen. Geen kosten by overschakeling op aardgas Minister Andriessen verklaarde voorts, dat de gewone verbruiker geen kosten zal krijgen bij overscha keling op aardgas. De investerings- vergoeding door de Gasunie is zo danig berekend (f 50,per aanslui ting) dat de gemeenten de gewone verbruiker geen kosten behoeven te berekenen voor omschakeling van bestaande apparatuur. Alleen als die zo oud is dat aanpassing niet meer mogelijk is, zal een bijdrage van de consument, worden verlangd. Bij de prijsvaststelling heeft men ook rekening moet houden met het feit dat men de andere energievor men (kolen, olie) niet als het. ware met één klap van de markt kan ve gen. Ook heeft dc overweging dat veel gas geëxporteerd zal moeten worden (waarbij de binnenlandse prijs mede bepalend is voor de ex portprijs) een rol gespeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2