STRIJD TUSSEN ALGERIJE EN MAROKKO GESTAAKT Het mijndrama in West-Duitsland V.N.-missie in Jemen mislukt Verletbestrijding in de bouwnijverheid Nieuwe stakingsperiode in Frankrijk Onrust in Franse wijnstreek Voorscliotuitkering Zuivelfonds en L.E.F. Lonen kunnen worden verhoogd met tweemaal vijf procent ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Donderdag 31 oktober 1963 120e jaargang No. 19472 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cenl. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Historische portrettencollectie in Zierikzeesstadhuis Besluit kwam als volslagen verrassing BAMAKO, 30-11. Als een volslagen verrassing kwam woensdagavond uit de hoofdstad van de Afrikaanse republiek Mali, Bamako, het bericht dat tussen Al gerije en Marokko overeenstemming was bereikt over een staken van het vuren. Nog twee uur tevoren had een lid van de Algerijnse delegatie gezegd dat de conferentie geen vorderingen maakte en waarnemers toonden zich pessi mistisch ten aanzien van het bereiken van een regeling. President Ben Bella moest immers donderdag in Algerije teruggekeerd zijn ter viering van de negende verjaardag van het begin van de strijd van zijn land om onafhankelijkheid van Frankrijk. Het slotcommuniqué sprak echter andere taal. De vier staatshoofden ter conferentie, voorzitter keizer Haile Selassie van Ethiopië, presi dent Modibo Keita van Mali, presi dent Ben Bella van Algerije en ko ning Hassan de Tweede van Ma rokko, hadden hun handtekening ge zet onder het document dat ten doel had „het conflict tussen twee broe derlanden, de republiek Algerië en het koninkrijk Marokko", bij te leg gen. Nieuwe conferentie Het communiqué zegt dat besloten is tot een onmiddellijk staken van het vuren, te rekenen vanaf 2 no vember 00.000 uur, dus in de nacht van vrijdag op zaterdag. Er zal een commissie worden ingesteld van of ficieren uit de vier landen ter confe rentie, die een gedemilitariseerde zóne zal afpalen. Ethiopische en Ma- linese waarnemers zullen de veilig heid en neutraliteit in deze zóne waarborgen. Bovendien wordt on middellijk een conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken van de organisatie voor Afrikaanse soli dariteit bijeengeroepen, die een arbi trage-commissie moet oprichten. Be doelde commissie zal in de hoofd stad van Ethiopië, Addis Abeba, ge vestigd worden. Zij zal moeten vast stellen wie verantwoordelijk is voor het utibreken van de vijandelijkhe den. en de grenskwestie moeten be studeren. Daarna zal deze commissie concrete voorstellen ter definitieve regeling van het geschil aan beide betrokken partijen moeten voorleg gen. De vier staatshoofden besloten bo vendien het principe van niet-in- menging in eikaars binnenlandse aangelegenheden strikt te handhaven en geschillen dqpr onderhandelingen op te lossen. Zij zeggen in hun com muniqué dat de onderhandelingen in een vriendschappelijke en broeder lijke sfeer zijn verlopen. Radio Al giers onderbrak het normale pro gramma om in een extra uitzending het heuglijke nieuws om te roepen. Ongeveer 150 functionarissen en journalisten stonden opeengepakt in de kamer met marmeren vloer in het paleis van president Keita, om ge tuige te zjjn van de ondertekening van de overeenkomst. President Ben Bella en koning Hassan gaven elkaar de hand nadat zjj hun handtekening hadden gezet; Ben Bella in het militaire uniform dat hij na het uitbreken van de strijd had aangetrokken, koning Has san vriendelijk glimlachend. Oostduitse vluchtelinge trapte op een landmijn HANNOVER, 30-10. - Eon jonge Oostduitse die woensdag bij Han nover naar West-Duitsladn trachtte te vluchtten, trapte bij de grens op een landmijn. Ooggetuigen aan wes telijke zijde konden haar geen hulp verlenen aangezien een Oostduitse patrouille onmiddellijk ter plaatse was en de vrouw in een auto weg bracht, nadat de Oostduitse grens wachters traangasbommen naar do toeschouwers hadden geworpen. Drie mannen wachten nog op hun bevrijding Pr. emier viel DUNNING, 29-10. Functiona rissen van de Britse conserva tieve partij hebben premier Douglas Home tijdens de uit oefening van zijn verkiezings campagne in Schotland voor een voortijdige val behoed. Om gemakkelijker een menig te te kunnen toespreken, wilde sir Alex via een klein trapje op een boerenkar klimmen. Het trapje wankelde echter en de premier viel languit ach terover, om echter opgevan gen te worden door een paar functionarissen van zijn eigen partijNaar het scheen heeft dpremier geen nadelige ge volgen van zijn val onder vonden. LENGEDE, 30-10. De drie inge sloten Westduitse mijnwerkers kun nen niet voor donderdagavond of vrijdagochtend worden bevrijd. Dit is meegedeeld door de directeur van de mijn te Lengede, Rudolf Stein. Men verwacht niet voor donderdag middag met het boren klaar te zijn. Er moet met de grootste zorgvul digheid worden gewerkt om te voor komen dat de luchtzak vol water loopt. Het stuk schacht dat nu klaar is, wordt met cement bekleed. Met het doorboren van de laatste achttien meter kan men donderdag tegen het middaguur beginnen. Bij de laatste paar meter moet snel wor den gehandeld. Er kan dan van alles gebeuren, aldus Stein. Alles zal af hangen van de afsluiters die boven ROERMOND. Het vierjarig jon getje J. Cuypers uit Roermond is bij het oversteken gegrepen door een auto. Het kind werd zo ernstig ge wond, dat het enkele uren later in het ziekenhuis in Roermond is over leden. NEW YORK, 30-10. De missie van de volkerenorganisatie in Jemen is mislukt, zo heeft secretaris-generaal Oe Thant woensdag in. een rapport aan de veiligheidsraad bekend ge maakt. Hij kondigde maatregelen aan om de V.N.-waarnemers op 4 november uit Jemen terug te trekken. Na die datum zullen de Verenigde Arabi-. sche Republiek (VAR) en Saoedi- Ara'bië niet meer bijdragen in de kosten van de missie. Oe Tliant voegde hier echter aan toe, dat hij, mits de belanghebbende larïden hiermee akkoord gaan, in Jemen burgerlijke functionarissen zal handhaven. Hun aanwezigheid "•"^de hii onmisbaar, omdat „het probleem-Jemen hoofdzakelijk poli tick is en daarom een politieke op lossing vraagt". Minister vraagt f 3,5 miljoen voor overgangsfase DEN HAAG, 29-10. De minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid heeft bij aanvullende begro ting f 3.5 miljoen gevraagd voor een experimentele overgangsregeling '63 ten behoeve van verletbestrijding in de bouwnijverheid. Dat bedrag zal dienen om de S.V.B. (Stichting Verletbestrijding) in staat te stellen voor ongeveer 10 procent van de jaarlijkse produktie aan gebouwen en woningen (voor een bedrag van totaal van f 300 miljoen) zodanige maatregelen en proeven te nemen, dat produktie- winst wordt behaald. De bedoeling is tevens ervaring op te doen op or ganisatorisch, sociaal, technisch en administratief gebied. Extra lasten? De minister verwacht voor de ko mende winter niet. dat opdracht gevers en aannemers tot besparin gen zullen kunnen komen. Integen deel wordt verwacht, dat hun kosten- aan de schacht worden aangebracht. Stein vertelde dat de 30-jarige vrij williger Hans Habbig niet in de schacht zal afdalen, zoals het plan was. Hij is door zoveel verslaggevers achtervolgd, dat hij nu een „zenuw wrak" is-. Voor het gevaarlijke kar wei zal iemand anders van de acht vrijwilligers worden uitgekozen. De politierechter in Arnhem heeft woensdagochtend Carel Briels ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zeven dagen en een boete van honderd gulden, om dat hij tijdens het Waterloo-festijn in Nijmegen de Nijmeegse arts, W. H. J. Nuver een kaakslag heeft toe gediend. De raadsman van de heer Brielsmr. Benno Stokvis uit Am- sterdam, heeft woensdagmiddag ho ger beroep aangetekend. - Foto links: v.l.n.r. in de wachtkamer van het gerechtsgebouw, de raadsman van dr. Nuver, mr. F. K. R. C. Sas sen, dr. Nuver en diens echtgenote. - Een krant heeft een speciale editie Foto rechts: fvan links) de raadsman voor de drie ingeslotenen gedrukt." van Briels,.mr.'Benno Stokvis, Cure'l Daarin staat niet dat veertig andere mijnwerkers bij de ramp om het le ven zijn gekomen. PARIJS, 30-10. In de vorige nacht zijn sterke eenheden van de Franse mobiele politie naar de departemen ten Aude en Herault in het zuiden overgebracht op verzoek van de prefecten aldaar, in verband met de onrust die de wijnbouwers veroor zaken. Vooral in de gebieden van Carcassonne, St. Pons en Beziers is de toestand 'gespannen. In de afge lopen 24 uur zijn drie aanslagen ge pleegd op hoogspanningsmasten en een versterkstation. In de nacht van maandag cp dinsdag waren al vier aanslagen gepleegd. De wijnbouwers protesteren tegen een recent besluit van de regering om toestemming te geven voor de invoer van Algerijnse wijnen. Briels. achter hemzijn zoon Rutger, de actrice Peronne Hosang, getuige van Briels en achter haar haar man, de heer P. Poelstra. PARIJS, 30-10. Meer dan twee miljoen Franse werknemers zullen volgende wéék woensdag in opdracht van hun vakbonden 24 uur staken ter ondersteuning van looneisen. De vakbondsleiders van de 115.000 arbeiders in de elektriciteits- en gas bedrijven hebben voor woensdag een 24-uursstaking uitgeroepen omdat naar zij zeggen de regering weigert haar belofte in te - .willigen' voor loonsherziening en stabilisatie van .de prijzen. Anderhalf miljoen ambtenaren zullen die dag eveneens staken, Drie gulden voor 100 kg melk met 3,7 procent vet DEN HAAG, 30-10. Het bestuur van het Produktschap .voor Zuivel heeft woensdagmiddag in zijn beslo ten vergadering het besluit genomen, uit het voor de periode 3 november 1963 t/m 4 april 1964 Ingestelde Zui- •velfonds een voorschotuitkering te doen verlenen van f 3,per 100 kg melk met 3,7 procent vet. De voorschotuitkering uit het Zui- velfonds voor helt jaar 1962-1963, dat per 2 november wordt afgesloten, be droeg" circa f 2,50 per 100 kg melk met 3,7 procent vet. Bovendien heeft het bestuur aan de minister van landbouw en visserij geadviseerd, over de periode 3 no vember 1963 t/m 4 april 1964 een voorschotuitkering op de melkprijs toeslag uit het Landbouwegalisatie- fonds te verlenen van circa f 4,50 per 100 kg melk met 3,7 procent vel. De voorschotuitkering uit het Land- bouwegalisatiefonds voor het aflo pende melkprijsjaar bedroeg f 4, per 100 kg melk met 3,7 procent vet. Voorts is besloten zo spoedig mo gelijk de sluituitkering uit Zuivel fonds XIV te laten uitbetalen. Akkoord over loonstijging Over 1963 geen uitkering ineens DEN HAAG, 29-10. Na moeizaam overleg door de werknemers en werk gevers, verenigd in de Stichting van den Arbeid, is dinsdag overeenstem ming bereikt over een loonsverhoging van tweemaal 5 procent. De door de vakcentrales gevraagde uitkering ineens van 2 procent over 1963, is door de werkgevers tot het laatst toe van de hand gewezen. Ook konden de werkgevers niet akkoord gaan met het voorstel van de vak centrales om in de plaats van de uitkering ineens, reeds per 1 november a.s. de verhoging van de eerste 5 procent te doen ingaan. Met de loonsverhoging van 10 procent plus de verdere loonsverbeteringen is een bedrag van ruim twee miljard gulden gemoeid. collectieve contracten voor de be drijfstakken saldo groter zal zijn, dan de bespa ringen, die door minder verlet be reikt kunnen worden. Deze extra lasteh (f 5.3 miljoen) zouden nu ten dele door het rijk en ten dele dooi de risicofondsen (f 1.8 miljoen) moe ten worden 'gedragen. Extra-kosten (door werktoeslagen e.d.) zullen mi nus hesparingen bij de S.V.B. kun nen worden gedeclareerd. Indien de actie slaagt, zo meent de minister, dan zullen voor vol gende jaren hogere bedragen nodig zijn. Het aandeel van de risicofondsen is geraamd op basis van de geringe re uitkeringen, die bij geringer ver let zullen moeten worden gedaan. De minister verwacht over drie jaar zo ver te zijn, dat via in de aanneem.som op te nemen verlet- bestrijdingsprcmics fondsen voor 't financieren van doorwerken kunnen worden gevormd. Dan zal het door werken echter in belangrijke mate in de bouwnijverheid gebruikelijk moeten zijn. 1. Loonsverhoging De mogelijkheid wordt geopend voor een verhoging van het reehts- geldende loonniveau met 10 procent. Deze verhoging bestaat uit twee elementen: a een algemene aanpassing9verho- gimg (te realiseren door een alge mene vergunning) van 5 procent per 1 januari 1964 en b. een verdere gemiddelde loonkos tenstijging van 5 procent voor de in 1964 te vernieuwen c.a.o.'s. De partijen die betrokken zijn bij de c.a.o.'s, welke op een later tijd stip dan 1 april 1964 expireren, kun nen indien beide partijen d>it wensen eerder, doch niet vóór 1 april 1964 tot een herziening overgaan. In de tweede 5 procent is begrepen de loonkostenstijging welke voortvloeit uit een uitbreiding van d'e minimum vakantierechten met ten hoogste twee dagen. Deze stijging kan bij deze onderhandelingen worden ge waardeerd op 0,4 procent voor iedere vakantiedag, tenzij in het betrokken geval de partijen, een hoger percen tage overeenkomen. 2. Ondernemingsgewijze afwijkin gen van de loonhcpalingcn in de Partijen in de 'bedrijfstakken zul len dienen te beslissen over de vraag of, op welke wijze en in welke mate van een mogelijkheid tot een be perkte ondernemingsgewijze diffe rentiatie boven de in de c.a.o. over eengekomen arbeidsvoorwaarden, gebruik zal worden gemaakt. Een en ander dient in de 'bedrijf s- ta'ks-c.a.o. te worden geregeld, Van deze mogelijkheid dient mede ge bruik te worden gemaakt om niet rechtensgeldende beloningen te le galiseren. yoorkomen dient te wor den dat als'gevolg van het openstel len van deze mogelijkheid een we zenlijke stijging van het. algemeen loonniveau zou optreden. 3. Minimum inkomen In de Stichting van de Arbeid en de Sociaal Economische Raad za'l hel overleg worden voortgezet over de vraag op welke wijze tegemoet kan worden gekomen aan de behoef te om een bepaald minimum inko men te waarborgen. In beginsel is overeenstemming bereikt over de hantering van een nader uit te wer ken toetsingsmaatstaf bij de beoor deling van c.a.o.'s en andere arbeids- evenals een half miljoen gemeente- employé's. Verwacht wordt dat de energie voorziening in Parijs acht uur zal worden onderbroken en dat stagna ties zullen ontstaan in het treinver keer op de Parijse voorsteden en bij de ondergrondse. Gisteren (woensdag) staakte hel personeel van de Bank van Frank rijk en het personeel van de pre fecturen. Heden (donderdag) staken de em- ployé's van de genationaliseerde en particuliere banken en het personeel van de verkeerstorens zou om 12 uur voor vier dagen in staking gaan. Men verwacht dat het luchtverkeer hierdoor niet zal worden verstoord. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Een psychopaat is iemand, die luchtkastelen bouwt, een neuroticus is iemand, die er in woont en een psychiater is iemand die de huur komt op halen. voorwaardenregelingen. Voor vol waardige werknemers is daarbij een bedrag van f 100 per week als uit gangspunt voor een dergelijke inko mensnorm aanvaard. Deze norm zal gelden op de leeftijd waarop het vol wassen loon wordt bereikt doch uiterlijk op 25 jaar. Met betrekking tot het minimuminkomen van vrou welijke, werknemers zullen de nor men, welke hier te lande ingevolge 'het E.E.G.-verdrag worden aange houden, als richtsnoer gelden. Voorkomen dient te worden dat deze voorziening ten behoeve van de inkomenspositie der laagst be taalde werknemers een stijging van het loonniveau ten gevolge heeft. 4. Aanpassing uitkeringen sociale verzekeringwetgeving Vooruitlopende op het in effect treden van het aanpassingsmecha nisme voorzien in de verschillende sociale verzekeringswetten, dienen per 1 januari 1964 de uitkeringen uit 'hoofde van de volgende sociale verzekeringswetten met 10 procent te worden verhoogd: Algemene ouderdomswet; algeme ne weduwe- en wezenwet; interim- regeling invaliditeitswet; vaste ren ten en toeslagen ingevolge de onge vallenwetten kinderbijslagregelin gen. 5. Huurverhoging Over de wenselijkheid van een huurverhoging in 1964 zijn de part ners in de Stiohting van de Arbeid het niet eens geworden. Mocht op voorstel van de regering door de Sta ten-Gen era al worden besloten tot een huurverhoging in de loop van 1964 dan gaat de Stichting van de Arbeid ervan uit, dat deze huurver hoging, alsmede het effect van even tuele verdere regeringsmaatregelen zodanig zullen zijn, dat bij- een vol ledige compensatie de loonstijging niet meer dan 1 pet. zal bedragen. Meeste plaatsen droog Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog; in het noor den van het land ook zonnige perio den; matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost; dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. 1 nov. Zon op 7.33, onder 17.14. Maan op 17.42, onder 6.54. Volle maan: 1 nov. te 14.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 1 nov. 2.53 v.m. 15.02 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 nov. 2.28 v.m. 14.39 n.m. Springtij: 3 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Over het westen van Rusland beweegt zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk naar het zuiden. Bo ven het zeegebied ten zuidwesten en zuiden van Ierland bevindt zich daar entegen een gebied van lage lucht druk, dat zich uitbreidt in de rich ting van Spanje en het westelijk deel van de Middellandse Zee. Tengevolge van deze drukverdeling blijft in onze omgeving de wind overwegend zuid oostelijk met een neiging nog iets naar het oosten te krimpen. Hierdoor zal geleidelijk iets koudere lucht naar Nederland gaan stromen. Bij het lagedrukgebied behoren en kele fronten. Deze hebben de afge lopen nacht op verscheidene plaat sen in het westen van Frankrijk 10 tot 15 mm regen gebracht. De fron ten bewegen vertraagd in noordelijke richting, maar verliezen daarbij in activiteit. De regenkansen in Neder land blijven dan ook klein en zullen zich beperken tot het zuidwesten van het land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1