De lijfwacht van de Gaulle HET ONMOGELIJKE HUWELIJK mmm Geef uw soep de volle kracht van sappig, mager rundvlees: met Liebig! echte WITTE KRUIS jnongeluk in Afrika DE JODEN IN DE SOWJET-UNIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 oktober No. 19)71 Iugezonden mededeling Controle vanuit tie lucht (Van een Franse correspondent). PARIJS. Aan het Elysèe te Parijs «tuut hei voorname paleis van de president der vijfde republiek. Van hieruit bestuur 1 het Franse staats hoofd zijn land. Slechts tijdens hel weekeinde is de president niet aan wezig in de Par ij se metropool, dan vertoeft hij op zijn kasteel dat gele gen is op 250 km. afstand van Pa rijs, in Colombey les deux Egltses in Lotharingen. In de rechtervleugel van dit pa leis is voor de persoonlijke veilig heidsdienst van de president een aantal vertrekken ingeruimd en daar oefent commissaris Ducret de meest ondankbare en tegelijkertijd het meest eervolle ambt dat de Fran se politie te vergeven had. Monsieur Ducret is dag en nacht, zonder enige onderbreking, verantwoordelijk voor de persoonlijke veiligheid van ge neraal Charles de Gaulle, de meest gehate en meest bewonderde man in Europa. En er is na de tweede we reldoorlog nog niet één staatshoofd in Europa geweest, die zo metter daad met moord en doodslag werd bedreigd als deze Franse president. De generaal kent geen angst Ondanks de aanslagen die reeds op zijn leven werden gepleegd (en we denken dan zeer in het bijzonder aan de pogingen te Pont sur Seine en Petit-Clamart en aan de verijdel de aanslag in de gebouwen waarin de militaire academie van Parijs is gevestigd) is Charles de Gaulle niet voorzichtiger geworden, integendeel. De generaal weet zich door de Al machtige beschermd, zoals hij ook bij herhaling, rotsvast verzekerde. Mijn tegenstanders, aldus de presi dent, bezitten nog niet de macht, één dag aan mijn leven toe te voegen, dan wel daarvan af te doen. Hij ontsteekt steeds weer in woede als hij de rechercheurs of agenten in zijn onmiddellijke nabijheid ziet en hij maakt dan altijd weer de sarcas tische opmerking: „Ik kan die lieden niet zien; die „blauwen" hinderen mij". Voor commissaris Ducret is de bijna onmogelijke taak weggelegd om de president te beschermen en te beveiligen, zonder dat deze zulks ziet of bemerkt. De beide dienstauto's van de pre sident, twee zwartgelakte Citroën's DS. 19, zijn niet van een pantsering voorzien. De Franse minister van binnenlandse zaken heeft eens ge poogd om de president, wanneer de ze zich des vrijdags naar z'n kasteel begeeft om aldaar het weekend door te brengen, uit veiligheidsoverwegin gen gebruik te doen maken van een helikopter. De president negeerde zijn minister volkomen. Minister Fey heeft het nimmer meer ge waagd soortgelijke verzoeken aan de president te doen. De veiligheidsmaatregelen Drie verschillende wegen -leiden naar het buitengoed van de presi dent in Colombey les deux Eglises en iedere keer wanneer de Gaulle van of naar huis gaat, wordt een an dere roete gekozen. Aan de chauf feur wordt de af te leggen weg pas op het allerlaatste moment medege deeld door commissaris Ducret en of door een van diens rechercheurs. Alle langs de gekozen weg aan wezige politiebureaus en posthuizen zijn dan gewaarschuwd en indien het onverhoopt mocht gebeuren dat door bepaalde, onvoorziene omstandighe den een inbreuk op het vastgestelde tijdschema wordt gemaakt, ontstaat er bij de politie in het desbetreffend gebied een soort alarmtoestand no. 1 en is men daar op alles voorbereid. Een politieradiowagen, die de auto van de president altijd vooraf gaat, staat in direct contact met de op de route aanwezige politiebureaus. De auto van de president rijdt altoos met een vastgestelde snelheid van 120 km. per uur en van te voren worden de wegen voor alle andere verkeer verboden. Veertien inspecteurs en recher cheurs, dienstdoende commissaris Ducret, verliezen de president geen moment van de dag en de nacht uit het oog. Zij allen hebben de opdracht onder alle omstandigheden met hun leven borg te staan voor de persoon, het leven en de veiligheid van het Franse staatshoofd. „Gorilla's" Los van deze veiligheidsdienst wordt president de Gaulle nog be- ivaakt door een viertal speciale lijf- wachters, bijgenaamd de gorilla's. Deze geboren vechters, worstelaars en schutters maken geen deel uit van het Franse politie-apparaat en zij bezitten op dat terrein geen en kele bevoegdheid. Deze mannen zijn lij f wachters zonder meer, in de juiste zin van het woord, getraind in het gevecht van man tegen man, met en zonder wapens en of vuurwapens. Drie hun ner bekleden zelfs naast hun ver antwoordelijke betrekking van be schermer van de president, nog ne venfuncties. Zo is de lijfwachter Cometti, eigenaar van een autorij school in Parijs; Auvrey is werk zaam in een drukkerij en Tessier beoefent naast zijn verantwoordelij ke functie het beroep van manager van bokswedstrijden. Blijft dan nog over de van Arabische afkomst zijn de Djoudher, die geen nevenfuncties heeft. Alle .vier mannen zijn in Parijs woonachtig. Dit viertal vergezelt de president op al zijn reizen en toch ten in het binnen- en buitenland en vormt als het ware een levende vei ligheidsgordel, een menselijke muur. De buitenste ring van deze muur wordt gevormd door de leden van de veiligheidsdienst van monsieur Du cret en ieder hunner heeft bij de uiloefening van zijn taak een spe ciale opdracht. Wat doen zij? Twee rechercheurs letten speciaal op de ogen van de toeschouwers en omstanders. Tivee anderen op de handen van die en nog weer anderen op ramen, deuren en vensters van de omliggende woningen, gelegen aan de weg waarlangs zich de president begeeft. De spanning, de zorg dat er met de generaal iets mis gaat en of kan gaan, bereikt voor de mannen van de veiligheidsdienst het hoogtepunt, wanneer de president zijn chauffeur opdracht geeft om de auto te doen stilhouden, uitstapt en zich vriende lijk wuivend en handen schuddend onder het aamvezige publiek be geeft. Alle zintuigen, zenuwen en spieren van zijn begeleidende be schermers zijn dan tot't uiterste ge spannen, klaar om in te grijpen, op alles voorbereid, op alles bedacht. En die spanning duurt tot aan het einde van iedere reis en van ieder bezoek van de generaal. Om tot lid van de veiligheidsdienst van het Franse staatshoofd te xoor- den benoemd, moet men voldoen aan uitzonderlijk hoge eisen en be schikken over wel zeer bijzondere kwaliteiten, ja mag men wel even onverschrokken zijn als Charles de Gaulle zelf, die na de aanslag bij Petit-Clamart rustig opmerkte: „De ze mensen waren slechte schutters". Zijn chauffeur telde de kogelgaten, het waren er honderdenvijftig maar tijdens de aanslag bleef de president kalm op zijn plaats zitten en knipperde nog niet met zijn oog leden. Man poogde zijn vrouw te vermoorden DEN HAAG, 28-10. Maandagmor gen heeft de politie in Den. Haag meegedeeld, dat vrijdag de 43-jarige vertegenwoordiger A. uit Den Haag is aangehouden wegens poging tot moord. De man had in de vroege ochtend zijn 43-jarige echtgenote met een hamer op het ihoofd! 'geslagen ter wijl1 zij nog sliep. Volgens de politie heeft de man zich na jarenlange moelijkheden zich van zijn vrouw willen ontdien. Hij had het voornemen haar lijk in de tuin te hegraven na het over goten te hebben met 2 Vz liter gecon centreerde zwavelzuur. Het zwavel zuur en een schop had 'hij al gekocht De vrouw werd! door de hamer slag niet ernstig getroffen. Zij liep een hersenschudding op en enkele verwondingen aan ih'et hoofd. Op haar gillen werden de twee nog thuis zijnde kinderen gewekt en een van hen belde de politie, die de man verdwaasd aantrof in een stoel. De film „Alleman" AMSTERDAM, 28-10. De cineast Bert Haanstra heeft vorige week de laatste opnamen gemaakt voor zijn film „Alleman", de eerste avondvul lende Nederlandse film, die vrijwel geheel gemaakt is met de verborgen camera. Met Kerst zal de film in 18 grote 9teden van ons land in pre mière gaan. „Alleman" geeft een menselijke visie op de Nederlanders van onze dagen, levend in een over bevolkt land, met hun gewoonten en hun hebbelijkheden. Ingezonden mededeling Alléén Liebig tabletten zijn bereid uit sappig, mager rundvlees van AA kwaliteit - volgens het originele Liebig recept. Voor een heerlijke, goudgele vleesbouillon. Vol en krachtig, met peterselie en 9 andere geurige zomerkruiden. Tracteer uw gezin op extra krachtige soep: neem er een paar in huis! 35 ct per dubbel tablet. LIEBIG PRODUCTEN héérlijk voor de fijne keuken 4 WITTE KRUIS DE PIJNSTILLER Reumatische pijnenstop! halt! Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. JOHANNESBURG, 28-10. Twee liftkooien met 75 mijnwerkers zijn maandag is een goudmijn op 80 km, ten westen van Jaoannesburg neer gestort. Een reddingsploeg is in de liftschacht afgedaald en heeft stem men gehoord. De arbeiders zijn op honderden meters diepte ingesloten. Sterkere Britse marine in het Verre Oosten SYDNEY, 28-10. Engeland z.al zijn marine in zuidoost Azië verder ver- •sterken, zo heeft vice-admiraal sir Desmond Dreyer in Sydney meege deeld. Volgend jaar worden nieuwe torpedobootjagers met raketten aan de vloot toegevoegd. Het marine personeel, dat de afgelopen drie jaar van 8.500 op 13.000 man is gebracht, zal verder toenemen. De Britse vloot in zuidoost-Azië omvat nu twee vliegdekschepen, een kruiser en een dozijn torpedoboot- jagers, duikboten en mijnenvegers. SPORT VOETBAL OM DE EUROPESE BEKER P.S.V. naar Bulgarije EINDHOVEN, 27-10. P.S.V. zal de eerste wedstrijd tegen Spartak Plovdiv voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen in Bulgarije spelen op woensdag 13 november. De voorlopige datum voor de thuis wedstrijd is 27 november. Een even tuele beslissingswedstrijd zal plaats hebben op woensdag 11 december te München. De datum van de thuiswedstrijd is mede afhankelijk van de even tuele wedstrijden, die het Neder lands elftal voor de kwartfinales van- het toernooi om de Europese beker voor landenteams moet spelen. In dien Nederland woensdag wint van Luxemburg, zullen onze landgeno ten in de volgende ronde naar alle waarschijnlijkheid als tegenstander krijgen Denemarken, dat de eerste wedstrijd tegen Albanië reeds met 4-0 won. Tijdens zijn verblijf in Lon den voor de jubileumviering van de Engelse Voetbalbond, heeft de sec retaris-penningmeester van de K.N. V.B., de heer L. Brunt, contact ge had met bestuursleden van de Deen se Voetbalbond, die de wens hebben geuit de eventuele ontmoetingen tussen Nederland en Denemarken vóór de winterpauize te spelen. Als voorlopige data zijn toen vastgesteld woensdag 20 november in Rotter dam en woensdag 4 december (voor de Denen de laatst mogelijke datum) in Kopenhagen. Brouwershaven II-Zeemeeuwen De thuisclub die het bezoekende Zeemeeuwen' als het bekende „zach te eitje" tegemoet trad, is zaterdag middag ontnuchterd tot de ontdek king gekomen, dat 'het ditmaal zeer hard gekookt was. Hoewel 'de thuis club driekwart gedeelte van de match in de aanval was, zagen de voorhoedespelers geen kans het Meeuwendoel te doorboren. Op vaak onbegrijpelijke wijze werd slordig geschoten, terwijl men de verdedi gers volop de tijd gaf om iedere aanval, zij het soms met kunst- en vliegwerk, af te breken. Daarbij kwam 'nog, dat doelman D. Braam, die deze middag debuteerde,, een uitnemende wedstrijd keepte, hier bij danig geholpen door Vrouwe Fortuna. Reeds in de derde minuut loste van Steijn een hard sohot te gen de staander, terwijl we aan weerszijden in de zijnetten knallen. Taai verdedigen der gasten, waarbij vooral Tangeman, H. Braam en Dijkman hun mannetje stonden, sloot voor de Brouwenaren ieder sukseg uit. In de 23e minuut gaf W. Hart een voorzet, welke Quaak be reikte. Deze wist het duel met Sla ger te winnen om na goed aangeven A. v. d. Maa9 een scoringskans te bieden, die deze gretig benutte (0-1) Bijna is de gelijkmaker een feit als een kopbal van A. Wurth door Braam tegen de lat wordt getikt en hij deze nog net voor de 'lijn, weet te pakken. Na de thee zien we een sterk aanvallend Brouw, maar zo wel een serie corners worden slor dig achter geplaatst als wel diverse scoringskansen jammerlijk om zeep gebracht. Doelman v. d. Schelde ver richtte enige fraaie reddingen op schuivers van Quaak en v. d. Maas. Hoe de thuisclub ook ploeterde, de Meeuwen hielden krampachtig stand en toen de goed leidende scheidsrechter Kramer voor einde blies, konden de gasten met een welverdiende overwinning huis waarts keren.. Het i9 onbegrijpelijk hoe dit Brouwse team, dat vorige week Heinkenszand royaal versloeg, op alle linies faalde. Op een internationale kattenten toonstelling in Parijs is 'de zwarte angorakater Kyrill van mevrouw G. Roerhorst uit Ede internationaal kampioen geworden. f p> NEW YORK, 27-10. Ondanks te genspraak van de Russische rege ring gaat de strijd tegen religieuze groepen en in het bijzonder tegen de joden, in de Sowjet-Unie voort. Dit verklaarde de Amerikaanse onder-minister voor politieke aan gelegenheden, Harriman, zondag in een toespraak voor het Amerikaan se Joodse congres, dat hem dit jaar de Stephen Wise-prijs verleende als blijk van waardering voor zijn ver dediging van de menselijke vrijhe den. De adempauze na de dood van Stalin is van 'korte duur geweest, al dus de Amerikaanse minister, die verklaarde, dat sindsdien langzaam maar zeker opnieuw druk op de jo den werd uitgeoefend, waarbij de Het comité van ministers van de Raad van Europa heeft een Oosten rijkse 'klacht verworpen, volgens welke in Italië de Europese conven tie inzake de rechten van de mens geschonden zou zijn bij een proces tegen zes jongemannen, die in Zuid- --Tyrol veroordeeld zijn. wegens moord Zoetwatermeer in woestijn Sowjetgeologen hebben onder het woestijnzand van de Ka- rakoemwoestijn (midden-Azië) een reusachtig zoetwatermeer ontdekt. Voor de bevloeiing van de velden en voor de wa tervoorziening in de steden is dit van de allergrootste bete kenis. Aan de grens van de plaats Jaschan (Toerkmeense republiek), gelegen in het cen trale gedeelte van de Kara- koem, zijn diepe boorputten gemaakt. Vanaf Jaschan wordt naar de stad Nebit-Dag voor de Toerkmeense werkers in de olie-industrie een 118 km. lan ge pijpleiding aangelegd, waar het water door wordt aange voerd. Intussen gaat men met het boren van boorputten voort. ene synagoge na de andere moest sluiten. Joden krijgen in de Sowjet- Unie op hun identiteitskaart de aan duiding „jood"", ook als zij afstand hebben gedaan van 'hun religie. On der de 175 leden van het centrale comité van de communistische par tij is slechts een enkeling van joodse bloede en het militaire kader toont volgens Harriman hetzelfde beeld. Harriman zei dat hij bij een van zijn bezoeken aan de Sowjet Unie deze kwestie tijden® een gesprek met premier Chroesjtsjov had aange roerd. Deze s'loot echter de deur voor elke gedachte dat zijn regering haar anti- godsdienstige politiek zou matigen. Het steeds drukker wordende ver keer, stelt de politie voor steeds groter wordende problemen. In de Bondsrepubliek is een speciale on- gevallen-politie ingesteld, die zich van het modernste materieel be dient, w.o. helikopters. Eén van deze polilie-wentelwieken ziet men hier aan het werk. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Voorhout (toer..): M. J. Elfferich, kand. te Leiden. Aangenomen naar Eindhoven (vac. J. H. Smit Sibenga): C. A. F. van Stipriaan Luïcius te Gent (België). Bedankt voor Mant gum: P. Inberg te Roordahuizum. Ingezonden mededeling FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Riet van Beusekom kijkt de jon geman, die achter zijn, 'bureau is gaan zitten, met vragende 'blik aan. Uit alles 'blijkt, dat ze op hem re kent en a'l al 'haar hoop op 'hem heeft gevestigd. „Goed geslapen?" vraagt hij, om het gesprek te openen. „Geen na delige 'gevolgen ondervonden van je.eh.avondlijke wande ling?" Ze kni'kt en schudt haar 'hoofd. Janee.En weer kijkt ze hem aan. Arie Sdhras vindt, dat ze een lief gezicht heeft. Eigenlijk valt hem dit pas goed op. Ze (heeft eits onbesten digs over icli, dat hij niet kan de finiëren. In heel aahr doen, en laten is ze een dame. Een jongevrouw van standing. Die een uitstekende op voeding heeft gehad en waar het miljeu, waarin ze verkeeft, zijn stempel op heeft gezet. Zelfs in de ellende van de vorige avond had ze nog iets gedistingeerds over zich, alsof het 'haar aangeboren was. Nog heetf ze een goed figuur, zoal® ze daar voor hem zit, 'kaarsrecht op de stoel, met haar handen1 gevouwen in de schoot. Het haar keurig ge kapt. Ja, Riet van Beusekom is een da me. Maar ze is ook een oude school vriendin, die in nare moeilijkheden verzeild is geraakt. En ie verwacht van hem een oplossing. Eindelijk verbreekt het meisje de stilte en vraagt: „Weet je al wat, Arie?" Haar ©tem 'klinkt prettig. Dat was al zo op school. Als Riet wat moest opzeggen, luisterde hij met intense belangstelling. Er zat iets in haar stem, döt hem imponeerde. Mis schien vereerde hij daarom alleen a'l dit meisje. En. opeens weet hij het. De oplos sing. Het flitst door hem heen en hij is er gelijk zo beduusd van, dat hij aanvankelijk geen woord kan uitbrengen. Stom verbaasd over zichzelf, dat 'hij zo'n radicale vin ding weet te produceren in zijn brein. Het is inderdaad de oplos sing. Nog steed's 'kijkt 'hij 'haar aan en het meisje begint zich onder die doordringende blik minder prettig te voelen. Ze vraagt: „I® er wat, Arie?" En als 'hij 'blijft zwijgen, be gint ze te kleuren en zacht vervolgt ze: „Kun je het al aan me zien?" Dan hervindt hij zichzelf. Arie Schras knippert even met zijn ogen en schudt zijn hoofd. „Welnee, 'hoe kom je daarbij? Je ziet er uit als. als...." Als Hollands welvaren,wil hij er 'aan toevoegen, maar net op tijd 'begrijpt hij, dat dit nu precies datgene is, wat hij onder deze om standigheden niet kan zeggen, Dal zou haar positie van het ogenblik immers niet duidelijker kunnen ac centueren? Daarmee zou hij van de wal in de sloot geraken. En hape rend voegt hij er aan toe: „Als een bakvis". Riet van Beusekom glimlacht even Ze is natuurlijk niet ongevoelig voor een compliment. Het doet hij al de ellende tenminste goed. Maar opnieuw vraagt ze: „Heb je een idee?" Hij knikt. Langzaam en zelfbe wust. Op dit ogenblik beseft 'hij op geen stukken na de konsekwenties, die uit zijn plan kunnen voort vloeien. Hij heeft er nog geen weet van, dat dit tengevolge zal hébben, dat 'hij samen met Riet door de moeilijheden heen moet tornen. Dat niet zij alleen meer de zondebok zal zijn, maar meer in (het 'bijzonder hij, Arie Schras. Dit alles dringt nog lang nieit tot hem door. Hij ziet op het ogenblik alleen maar voor zich het meisje, dat hij altijd n stilte heeft vereerd en waaromheen hij ta? van fantasiën heeft: geweven in de jaren, dat hij met haar op de school, banken zat. Die praktisch onbereik baar was, alleen al vanwege 'het standsverschil. Hij, Arie Schras, die dankbaar was voor de kleinste beje gening van kameraadschap van haar kant, bijvoorbeeld door het samen naar huis fietsen of het op het schoolplein vlug nog even sa men doornemen van de mondelinge repetitie. Durft 'hij het? En wat zal haar antwoord zijn? Ze 'heeft immers niet veel keuze? Voor Tonnie, de be roemde toekomstige ambtenaar is Riet onbereikbaar. Enkele tientallen kilometers zee scheiden hen als een onoverbrugbare kloof. Tenminste voor het ogenblik. Het meisje wordt ongeduldig. „Je maakt me nieuwsgierig. Weet je echt een redelijke oplossing?" Opnieuw knikt hij en leunt voor over met zijn armen op het bureau blad. „Volgens mij de enige en on der deze omstandigheden de beste oplossing. Je moet trouwen en wel zo spoedig mogelijk". (Wordt vervolgd) A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7