STEEDS MEER MANNEN ROKEN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER! DRUM Begroting gewone dienst 1964 is sluitend De margarineprijs Barre moord in Frankrijk Jongemannen vielen agent aan Knutselaars lijmen met VELPON, omdat 't van Ceta-Bever isJ DE ONEERLIJKE RECHTER Op 9 november: jaarlijkse Klaproosdag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 oktober 1963 No. 19471 DE DIERENBESCHERMING IN DE WERELD Stierengevechten in Spanje vooral voor toeristen ingezonden mededeling DRUM Gemeenteraad Duiveland AMSTERDAM, 28-10. „De stieren gevechten in Spanje worden voor 81) procent door buitenlandse toeristen bezocht. Hierdoor is het een goede zaak geworden. Terwijl de belang stelling van de Spanjaarden steeds minder wordt voor de stierengevech ten, is het toch bijzonder moeilijk er een einde aan te maken. Daarom doen wij een beroep op de toeristen de arena te mjjden. Buitenlandse reisbureaus moeten meer aandringen op een verbod tot het houden van s tierenge vech ten. De Spaanse regering en de toeris tenindustrie zijn gevoelig voor bui tenlandse druk op dit punt: Dit is op een persconferentie medegedeeld door mevrouw D. Marsans, het Spaanse lid van het algemeen be stuur van de Wereldfederatie voor de Bescherming van Dieren, dat ge durende drie dagen zijn halfjaar lijkse vergadering in Amsterdam heeft gehouden. Volgens mevrouw Marsans moet er ook geprotesteerd worden tegen het langzaam verbranden van een met klei ingesmeerde stier in het plaaitsje Medinaceli in centraal Spanje. Deze eeuwenoude traditie zal dit jaar op 14 november plaats hebben. De Wereldfederatie heeft in een Zwitserse krant een advertentie geplaatst uït protest tegen deze ver branding. Volgens het bestuur van de fede ratie is er nog enorm veel te doen in het belang van de dierenbescher ming. In vele landen bestaat nog geen vereniging voor dierenbescher- min, maar ook in de landen waar (Ingezonden). In de week van 3 tot en met 9 no vember organiseert het Nederlands Oorlogsgraven comité weer de jaar lijkse inzameling, die in de loop der jaren bekend is geworden als de „Klaprooscollecte". Hoogtepunt van de collecteweek is zaterdag 9 novem ber: „Klaproosdag". Het Nederlands Oorlogsgraven Comité werd kort na de bevrijding opgeridht met het doel om „iets" te doen voor de nabestaanden der vele in ons land begraven geallieerde militairen. In de eerste tijd bestond het werk in hoofdzaak uit het ver vaardigen van graffoto's, die aan de nabestaanden werden gezonden, en het laten adopteren van de graven door Nederlandse burgers. Bij het leggen van de contacten met de nabestaanden overal ter we reld, bleek dat deze allen één groot verlangen hadden: naar Nederland komen en hier het graf van man, vader, zoon of broer bezoeken. Sindsdien is het voorbereider, en organiseren van deze bezoeken de voornaamste taak van het Neder lands Oorlogsgraven Comité gewor den. Dank zij deze organisatie kon den tot en met 1963 reeds 39.750 na bestaanden in Nederland gastvrij heid ontvangen. In de eerste jaren waren dit voornamelijk mensen uit Engeland, Frankrijk en België. Se dert verleden jaar komen er ook re gelmatig grote groepen uit Canada. Immers, bij de gevechten om de be vrijding van Nederland In 1944 en 1945 zijn vele duizenden Canadese soldaten omgekomen. Meer dan 40.000 graven In totaal zijn er in Nederlandse bodem meer dan 30.000 geallieerde militairen begraven. Bovendien strekt de zorg van het Nederlands Oorlogsgraven Comité zioh óók uit tot de nabestaanden van de bijna 11.000 (voornamelijk Britse) soldaten die vlak over de Nederlandse grens ATOOMLAMPEN TOKIO, 28-10. In het casino van hel Japanse atoomener gie-bedrijf in het dorp Tokai ten noorden van Tokio bran den sedert zaterdag atoom lampen. Japan is hiermee het elfde land in de wereld waar atoomenergie wordt gebruikt voor de opwekking van elek triciteit. De eerste atoomreac tor voor vreedzame doeleinden werd in Japan in 1957 in ge bruik genomen. wel verenigingen zijn, is nog veel te doen. De in 1950 opgerichte federa tie dringt bij regeringen en publiek op het verbeteren van de slachtme thoden aan. Vangen van trekvogels Men pleit voor een pijnloze ver doving voordat de dieren worden ge slacht. Ook het transport en de me thoden bij vivisectie moeten, volgens de federatie worden verbeterd. De president van de federatie, de Belg J. Jacobs, deelde mede dat men er bij zijn regering op heeft aange drongen het vangen van trékvogels in Bedgië te verbieden. „Ieder jaar worden duizenden vogels op hun tocht naar het zuiden in België ge vangen en verkocht. Ze worden dan over de grens gesmokkeld, want het is verboden vogels uit te voeren. Wij hebben de douane verzocht spe ciaal op het smokkelen van vogels te letten. Op de vogelmarkten in Antwerpen en Hasselt kopen veel Nederlanders gevangen trekvogels. In afwachting van een wettelijk ver bod de trekvogels te vangen, note ren de dierenbeschermers de auto nummers van Nederlandse kopers. Die nummers worden dan doorgege ven aan de douane", aldus de heer Jacdbs. Op de vergadering van het alge meen bestuur is een resolutie aan genomen die er via de Unesco bij alle onderwijzenden op aandringt in de lessen de jeugd gevoelens van eer bied en goede behandeling voor die ren bij te brengen. Het eerstvolgen de vierjaarlijkse wereldcongres zal in 1966 in Spanje worden gehouden. hij Nijmegen zijn begraven op de begraafplaatsen „Reichswaid" en „Rheürnberg" op Duits grondgebied. Deze militairen leverden een be langrijk aandeel aan (de bevrijding van zuidelijk Nederland en waren tot kort vóór hun dood' in Nijmegen en omgeving ingekwartierd. Hun na bestaanden stellen het zeer op prijs om bij het bezoek aan (hun graven in ons land te mogen vertoeven. DEN HAAG, 28-10. In verband mét de per maandag ingegane verhoging van de consumentenprijs van mar garine met een cent per pakje - dit tengevolge van de gestegen wereld- igrondstoffenprijzen - vollgt hieron der een kort overzicht van de consu mentenprijs sinds 1957. De vermelde prijzen zijn die voor de (grootste ver kochte hoeveelheid margarine. 7 februari 1957: 40 cent; 1 april 1957: 39 cent; 1 juli 1957: 38 cent; 4 mei 1959: 40 cent; 7 september 1959: 39 cent; 16 mei 1960: 38 cent; 13 juli 1961: 37 cent; 13 november 1961: 36 cent; 2 juli 1962: 35 cent; 1 februari 1963: 36 cent, 17 juni 1963: 37 cent; 28 oktober 1963: 38 cent. De algemene vergadering heeft vrijdag voor de zesde maal vergeefs gestemd in een poging om te voor zien in een vacature in de veilig heidsraad. Geen van beide oandida- ten, Maleisië en Tsjeehoslowakije, behaalde de vereiste twee-derden- meerderheid van 74 stemmen. In het Franse dorp Romans, in de omgeving van Grenoble, heeft de 61- jarige Marcel Romany een vrouw die hij voor zijn echtgenote aanzag, doodgeschoten en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. Romany die al enige jaren van zijn vrouw gescheiden leefde, had uit wraak in zijn auto zijn vrouw opgewacht op een stille weg, die zij dagelijks per bromfiets passeerde. Toen hij op de gebruikelijke tijd een wat oudere vrouw op een bromfiets zag aanko men, schoot hij haar met een jacht geweer neer en verdween, voordat er ander verkeer langs kwam. Het slachtoffer was echter 'de 62-jarige mevrouw Yenard, die enige tiental len meters voor mevrouw Romany reed. Enige uren later kwam bij de politie een melding binnen, dat Marcel Romany een einde aan zijn leven had gemaakt. OOSTERLAND, 26-10. Bij de be handeling van de gemeentebegro ting 1964 werden - gelijk gemeld - algemene beschouwingen gehouden door de heer Bakker, op de jongste raadsvergadering, onder voorzitter schap van burgemeester van Eeten. In het vervolg van zijn beschou wingen, zeide de heer Bakker graag te zien, dat er van gemeentewege een tegemoetkoming zal worden toe gekend voor het vervoer van kinde ren van Sirjansland, die te Oosfer- land de ohr. kleuterschool bezoeken. Dat de woningbouw stagneert vond' spr., met het oog op de ruim Uit Amerika bereikte ons nog een luchtfoto, van de enige tijd geleden gemaakte mars naar het Lincoln- gedenkteken in Washington, waar aan 200.000 mensen deelnamen, aldus demonstrerend voor de gelijkberech tiging van de negers in de V.S. GRONINGEN, 28-10. Dit weekein de heeft de Groninger politie, twee jongemannen, een 22-jarige scholier en een 20-jarilge timmerman uit Groningen, ingesloten wegens mis handeling van de hoofdagent van politie H. Moorlag. De politieman fietste in de nacht van zaterdag op zondag om half vier in burger naar huis, toen hij op de Korreweg plotseling besprongen werd door de jongeman, die hem een schop tegen het scheenbeen 'gaf. De politieman viel van de fiets en werd daarop aangevallen door zijn eerste belager, geholpen door een mede- Stander. Beiden verkeerden onder invloed van alcohol. Er ontstond een vechtpartijwaar bij de politie eer» fikse kaakslag op liep. Hij maakte zioh tegenover zijn aanvallers bekend en gelastte hen mee te gaan. Toen de jongelui daar aan geen gevolg 'gaven, loste hij een waarschuwingsschot. Het tweetal (ging daarop mee naar een naburig café, waar de agent om assistentie 'belde. Een van de twee wist te ontko men, doch kon in de loop van zon dag worden achterhaald. Ze uitten hun agressiviteit zo maar op de eer ste de beste voorbijganger. 50 woningzoekenden in de gemeente zeer jammer. „Wij kunnen de woon. ruimtecommissie nog niet missen", was zijn conclusie. Verder zou hij de kolentoelage, die de Soc. Dienst in de gemeente verstrekt, wat vroeger willen zien uitgekeerd, b.v. in sep tember, dan kunnen betrokkenen profiteren van eventuele zomerprij- zen. Ook de heer Overbeeke (a.r.) dankte voor de 'keurige wijze waar op de begroting is vastgesteld. Zijn wensen gingen uit naar brandputten in de gemeente waarover reeds eer der werd gesproken en waaraan nog niet is voldaan. Verder zag hij gaar ne meer armslag voor de Woning- wetbouw. Het feit dat er thans een nieuwe minister gek omen is stemt spr. hoopvol. Dat er buitenwoningen voor recreatiedoeleinden worden ge bezigd vond spr. niet juist. Hierdoor komen vreemden aan bod, terwijl de eigen woningzoekenden niet aan hun trekken kunnen komen. Een wei gering van een vestigingsvergunning zou hier goed werk kunnen doen. Dat afschrijving van de kosten voor brandweermiddelen eerder kon plaats vinden dan verwacht, stemde spr. tot vreugde, evenals de uittre ding uit de Centr. Dienst, die is tot stand gekomen. Recreatiemogelijk heden binnen eigen grenzen dienen te worden gestimuleerd en spr. juiahte het toe dat b. en w. zeker aktief zijn, ook voor wat betreft vestiging op het industrieterrein der gemeente. Spr. wees op het nog steeds voorkomende euvel van de pendelarij en zag graag de werk gelegenheid uitgebreid, opdat er werk in eigen omgeving los komt en men tniet meer ver weg behoeft te gaan. Wat betreft de woning van de heer Schuiling die straks vrij komt, deed spr. de suggestie aan de hand», alvast hierin een begin te ma ken met het aanleggen van de cen trale verwarming voor het nieuwe raadhuis te Nieuwerkerk. Wanneer dan straks de bouwvergunning af komt, is dit reeds gebeurd. Verder is spr. persoonlijk gaan luisteren of) de muziekschoolcursus, die te Nieu werkerk wordt (gegeven en door 26 leerlingen wordt bezocht. Dit is oor zaak dat hij terugkomt op zijn con clusie vorig jaar dat de gegeven subsidie aan de hoge kant is. Het is alleszins verantwoord, vond spr. Verder hoopte spr. weer op een vruchtbare samenwerking 'dë toe komst. De heer van Klinken (s.g.p.) vond ook de begrotingen' duidelijk en goed geordend. Alleen kon zijn frafc- tie zich niet verenigen met de ver hoogde subsidie voor de muziek school. Antwoord voorztter Het woord' was hierna aan de voorzittei-. Hij dankte voor de waar derende woorden aan secretaris en personeel voor de samenstelling der begroting. Wat de uittreding betreft uit de Centr. Dienst, deze is wel niet zoveel voordeliger maar werkt effec tiever. Wat het zoutschadeherstel betreft, de aannemers hebben het dru/k en vooral de schilders krijgen het op hun brood wanneer het wat lang gaat duren, omdat z" de laat- sten zijn. Wat de krotten in Ouwer- kerk betreft, vond spr. het nog de enige weg om deze te verkopen. Als zij afgebroken worden, heeft nie mand er wat aan. Het oude dorps huis te Oosfcerland (heeft de aandacht van het gemeentebestuur. Men zal trachten een onderhoud te verkrijgen met dë eigenaar van het gebouw. Wat de haven te Viane aangaat, na den openbare raadszitting zal er met gesloten deuren verder over dit on derwerp worden gehandeld. De bad huizen zijn werkelijk een zorgen kind van de gemeente en t.z.t. zal het tot sluiten moeten komen.'De voorzitter is het er mee eens, dat de ongeveer f 3000,- 'gulden, die jaar lijks moet woi-den bijgepast, beter kan worden aangewend voor pre mies, te geven aan particulieren, die een douchecel willen laten maken. Wat de reiskostenvergoeding betreft voor de Sirjanslandse kleuters die te Oosterland de chr. kleuterschool be zoeken, deelde de voorzitter mede, dat enig verzoek hieromtrent nog nimmer door de raad is ontvangen. Ook is de lengte van het traject dat wordt afgelegd niet zodanig dat een reiskostenvergoeding moet worden toegekend. Een en ander zal echter de aandacht van b. en w. krügen. De woningtoewijzing De toewijzing van woningen noem de de voorzitter zeer slecht. Het eni ge wat hij kan aanraden is, „vraag eens een audiëntie aan bij G.S. over deze materie". Mogelijk kan dit enigszins verhelderend werken. De kolentoelage reeds in september te verstrekken zal aan de Soc. Dienst worden doorgegeven. Een subsidie aan de sportverenigingen voor te gemoetkomingen in de reiskosten wanneer men overwater moet gaan spelen (hierom had de heer Bakker verzocht) kwam vervolgens aan de orde. De voorzitter deelde met be trekking hierover mede, dat ook neg nimmer een desbetreffend verzoek is binnengakomen. T.a.v. de brand putten wees spr. op de brede wa tergang te Nieuwerkerk bij het in dustrieterrein, die ongetwijfeld als watervoorziening bij brand zou kun nen worden ingeschakeld. Wat betreft de recreatie in de ge meente, on korte termijn zal de raad een plan worden voorgelegd. Wat aangaat de waarschuwing tegen het pendelen, meende spr., dat de Mok maar moeilijk terug gezet ka" worden. Sommigen willen wel graag huiten het eiland hun werk verrichten. Men zal daarom evenwel alles op alles zetten om industrie aan te trekken- Momenteel zijn er al ruim 50 persnen werkzaam in de indus trie ter plaatse, ongeacht nog de meisjes die als naaisters werkzaam zijn. Technisch vond de voorzitter het niet verantwoord reeds -nu een aan vang te maken met de aanleg van een centrale verwarming in het te verbouwen raadhuis te Nieuwer kerk. Wanneer straks de verbouw begint kan beter worden gezien waar de verschillende radiatoren etc. moeten worden geplaatst. De heer Overbeeke antwoordde hierop dat het bij hem slechts gaat om de plaatsing van tanks en dergelijke Het zal nader worden bezien. Ver heugend is het oök dat de eerste les sen van de Muziekschool door een 26-tal leerlingen worden bezocht. De verhoogde subsidie hiervoor is wel verantwoord. De heer van Klin ken zag dit anders en hij vond deze verhoging niet appetijtelijk. Namens de commissie van onderzoek dankte de heer van 'Dienst (arb.) voor de keurige samenvatting der begroting 1964. Behoudens enige opmerkingen keurde de betreffende commissie de begroting goed en volgt vaststel ling met de volgende cijfers: ge wone dienst aan uitgaven en inkom sten f 1.582.540,59. De kapitaaldienst aan1 inkomsten f 4.704.160,99, aan uitgaven f 4.990.319,42. Aldus een nadelig saldo van f 286.158,43. De voorzitter dankte de commis sie voor het veelomvattende werk dat zij heeft verricht en hoopte op een verdere zegenrijke samenwer king tot heil der gemeente. Moge God zijn zegen geven op ons werk. Nog een tweetal mededelingen had de voorzitter te doen. In de eerste plaats is hem meegedeeld, dat de Slichting Zeeuwsche Volksuniversi teit een saldoVerlies heeft van f 10.000,-. Tot subsidie-aanvragen zal moeten worden overgegaan bij de gemeenten. Op een volgende raadsvergadering zal een dergelijke aanvrage worden 'gedaan. Presentiegeld Ten tweede merkte de voorzitter op, dat het presentiegeld voor raadsleden op verschillende plaat sen hoger is dan ten onzent, wat be treft voor de raadsleden. De voor zitter stelde voor het te brengen op f 15,- per vergadering. Dit voorstel vond geen tegenkanting. Ged. Staten zal toestemming worden gevraagd. In de „rondvraag" wees de heer van Dienst (v.d.) nog op enkele ge vaarlijke puten voor het verkeer te Nieuwerkerk. De heer van Nieuwen- huijze stemde hiermede in. De heer van Klinken wees in dit verband op de hoek Ribesstraat-Erlinghsteen- straat; vooral met 'het oog op de kleuterschool dreigt hier gevaar. De heer Boogert (s.g.p.) zag graag nog een lichtpunt aangebracht op de La ge Rampertseweg (de Hoge Weide), omdat z.i. de 'lengte tussen twee straatlampen te lang is. Eén en an der zal worden bezien. Ingezonden mededeling Automobielbedrijf Fa. W. GILIJAMSE Renesse, Telet. (01116) 370 Hollands middenroute DEN HAAG, 28-10. De staatssecre taris van onderwijs, kunsten en we tenschappen, drs. L. J. M. van der Laar, die vorige week in deze func tie is 'benoemd, is maandagmorgen voor het eerst naar buiten opgetre den en wel in het hoofdkantoor van de A.N.W.B. in Den Haag, waar hij de nieuwe - en elfde in een serie van twintig - route voor touristen officieel opende. De minister van O., K. en W., mr. Th. H. Bot, zou aanvankelijk deze plechtigheid verrichten, maar hij was plotseling verhinderd. De Hol lands mid'denroute heeft een lengte van ongeveer 155 kilometer. Deze Hollands middenroute is de eerste die door drie provincies, Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, voert. Er is nog een andere route in begin oktober 'gereed gekomen, die door twee provincies gaat. Dat is de Beek en Brink route. De overigen ledden door één provincie. Alle routes zijn voorzien van speciale wegwijzers. Ingezonden mededeling 33. Terwijl Aram de schildwacht onscha delijk maakt, heeft Agua een ongetralied venster ontdekt. Snel werpt hij het open. Ver onder hen ligt de binnenplaats van de stadsgevangenis. Maar dan fluit Agua ver rast tussen zijn tanden. „Dat noem ik bof fen!" roept hij over zijn schouder, „er staat een wagen met stro hier pal onderen er is geen mens bij!" Dan, zonder zich lan ger te bedenken, klautert hij in de ven sterbank en springt.Het stro breekt zijn val en haastig volgen de andere drie zijn voorbeeld. Snel kruipen de vluchte lingen weg in het stro. „Pfffhet ruikt hier niet erg fris", fluistert Agua. „Wat een geschiedenis, eerst die stinkende vodden van die bedelaars en nu in het dieven- stro!" Hij zwijgt plotseling, want op de binnenplaats klinkt het geschreeuw van commando's. „Spoorloos!" klinkt een stem. „Waar voor de duivel zijn die schooiers gebleven? Uit gerukt jullie, doorzoek de hele stad voor mijn part, maar breng ze terug!" Urenlang zit het viertal in hun vreemde schuilplaats. Eindelijk klinkt er een zweep slag en boldert de wagen de binnenplaats af. Meer dan 40.000 militaire graven in Nederland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5