ADVERTENTIE Flitsen uit het buitenland BONN. In officiële kringen in Bonn toonde men zich buitengewoon voldaan over de rede, die de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, zondagmorgen ter gelegenheid van de onthulling van een gedenkteken voor wijlen gene raal Marshall heeft gehouden. RABAT. Marokkaanse infanterie achtervolgde Algerijnse troepen bij de grenspost Hassi Beida, aldus meldde het Marokkaanse persagent schap. Er werd echter nauwelijks meer gevochten. Ongeveer vijfhon derd Algerijnen zouden nagenoeg zijn omsingeld. Na de gevechten van de afgelopen dagen zouden de ver liezen van beide kanten ongeveer tweehonderdvijftig doden en gewon den bedragen. LONDEN. De kwestie van de eventuele toetreding van Engeland tot de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.) hangt af van zo wel de vorderingen op dit gebied op de bijeenkomsten van de West-Euro- pese Unie (W.E.U.) - waarin de zes landen van de E.E.G. en Engeland zijn verenigd - als van de houding van de regering welke Engeland na de komende algemene verkiezingen krijgt. Dit heeft minister Luns ver klaard in een vraaggesprek met de „Daily Telegraph". SAIGON. Zuidvietnamese troepen hebben in een gevecht op 160 km. ten zuidwesten van Saigon minstens 03 communistische tegenstanders ge dood. Volgens het nationale persbu reau zouden aan de zijde der rege ringstroepen 17 militairen zijn ge wond. MADRID. Volgens betrouwbare kringen in Madrid zou de Spaanse regering overwegen stakingen toe te staan zolang zij niet duidelijk tegen de veiligheid van de staat zijn ge richt. Op het ogenblik zijn stakin gen in Spanje verboden. Genoemde kringen meenden te weten dat het kabinet vrijdag over dit onderwerp zou beraadslagen. BONN. Dr. von Brentano, voorzit ter van de Christendemocratische fractie in de Westduitse Bondsdag, heeft in eer. lange rede bij de ope ning van een parlementair debat over de vorige week afgelegde re geringsverklaring van kanselier Ludwig Ei-hard, het overleg tussen de westelijke geallieerden vooraf gaande aan het Moskouse kernstop- akkoord „onvoldoende" genoemd. BRUSSEL. Met een aantal aanbe velingen ter verbetering van de op leidingsmogelijkheden en de levens omstandigheden van geestelijk ge stoorden is in Brussel het driedaags congres van de internationale liga van verenigingen voor verstandelijk gehandicapten besloten. NEW YORK. In de Verenigde Sta ten zijn de eerste negen maanden van 1963 31.170 mensen bij verkeers ongelukken om het leven gekomen. Dit betekent een stijging van het aantal doden met 6 procent in ver gelijking met dezelfde periode over 1962. ATHENE. Zondag a.s. zullen onge veer 5,5 miljoen Griekse mannen en vrouwen ter stembus trekken voor het kiezen van driehonderd leden van het parlement. GWELO (Zuid Rhodesië). De Afri kaanse nationalistenleider Josjoea Nkomo is tot negen maanden ge vangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk veroordeeld, wegens een ondermijnende verklaring die hij op 31 augustus op een bijeen komst in Gwelo had afgelegd. Scheepvaartberichten Kenia (t.), 27-10 van Punta Cardon naar Point Fortin. Philippia (t.), 26-10 van Port Said naar Lavera. Voor 60 jaar.... NOORDGOUWE. De ziekenhuisdi rectie ontving een gift van f 300 voor het kopen van St. Nicolaas- cadeaux. OOSTERLAND. Het muziekgezel schap Oosterland's Fanfare" gaf het eerste concert in het schoollo kaal. ZIERIKZEE. De minister ver hoogde de subsidie voor de Am bachtsschool en stelde een verdere bijdrage ad f 1250 beschikbaar voor de inrichting van een nieuwe school. ZIERIKZEE. De Gezondheidscom missie voor Schouw en-Duiv eland heeft een rapport uitgebracht over de kwaliteit van de zoete melk in deze streek. In vele gevallen bleek slootwater aan de melk toegevoegd. NOORDGOUWE. De heer J. Be velander Schoo te Zierikzee trad voor het Nutsdepartement op met de declamatie over de schoonheid van de voordracht. ZIERIKZEE. Ten stadhuize werd openbaar aanbesteed het uitgeven van het Gemeenteblad van Zierik zee over het jaar 1904. ZIERIKZEE. Door de stad rijdt thans een wagen van de stoomzui- velfabriek „Luctor et Emergo" te Zonnemaire, waaraan zuivere na- tuur-roomboter te koop is. ZIERIKZEE. De afdeling Zierik zee van de Volksbond Vereniging tegen Drankmisbruik, hield een ver gadering ten huize van mej. de wed. Kanaar. NIEUWERKERK. Alhier is een collecte gehouden om de armen met de december-feestdagen te bedenken. De collecte bracht f 190 op. BRUINISSE. De meisjesvereniging „Tabitha" verblijdde 37 gezinnen met 81 stuks verschillende kleding stukken. DREISCHOR. De zangvereniging „Tahlia" gaf de zeventiende uitvoe ring. HET NEDERLANDS BIJBELINSTITUUT UTRECHT, 28-10. In Doorn is het afgelopen weekeinde het derde lus trum gevierd van het Nederlands Bij belinstituut. Dit interkerkelijke insti tuut verzorgt de opleiding van evan gelisten en van zendingsarbeiders. Dr. J. Verkuyl, bestuurslid en se cretaris-generaal van de Nederland se Zendingsraad, zed bij deze gele genheid dat de school moet oplei den voor het leven, voor de praktijk. Er is in Nederland al genoeg missio naire droogzwemmerij, die al te ge makkelijk onitaardt in droogzwam- merij, zo voegde hij hieraan toe. Hij merkte op, dat de zo noodza kelijke geestelijke roeping juist in de sdhooljaren getest kan worden. Een van de praktische adviezen die hij de studenten .gaf was, dat zij moeten leren omgaan met mensen van een ander ras. Ook dat is tijdens de stu dietijd mogelijk, aangezien het N.B.I. ook jonge Ambonmezen opleidt tot predikant en evangelist van de Mo lukse Kerk. Ds. J. van de Werf Notst, docent van de school en rector van de theo logische school van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, gaf een overzicht van de ontwikkeling. Het instituut 'is begonnen met drie dtudënten en 'drie docenten, momen teel zijn er 21 docenten en 19 stu denten. In de laatste vijftien jaar zijn er 45 studenten afgestudeerd, die nu werkzaam zijn in twintig lan den op vijf continenten. De heer J. B. A. Kessler vertelde iets over de oprichting van het N. B.I., dat ook jongeren die geen gym nasiale vooropleiding hebben, in Staat wil stellen zendings- of evan gelisatiewerk te doen. De Amerikaanse oud-senator Tom Connally, die tijdens de tweede we reldoorlog en daarna voorzitter was van de senaatscommissie voor bui tenlandse aangelegenheden, is maan dag in de ouderdom van 86 jaar te Washington aan longontsteking over leden. Hij was reeds enige tijd ziek. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 28-10. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 248 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1025 tot f 1350; werkpaarden f 950 tot f 1250; oude paarden f 800 tdt f 1150; 3-jarige paarden f 725 tot f 1100; 2-jarige paarden f 625 tot f 875; veulens f 325 tot f 575; hitten f 625 tot f 850. SlaChtpaarden per kg. slaehtge- widht f 2,20 tot f 2,50; jonge slacht- paarden per kg. slachtgewic'ht f 2,40 tot f 2,70. De handel was redelijk. SPORT VOETBAL District Zuid I 4e klasse G Het programma voor zondag 3 november lu'C't: Zierikzee-De Schutters (half 3; S.C. Gastal-Buvgh; Vosmeer-DIVO; Kruisland'-NVS; Halsteren-VES '35; Cluzona-RKFC. Afdeling Zeelandi le klasse B: Renesse I-Hans- weertse Boys I (half 3, scheidsr. S. Verdbasdonk); Patrijzen I-Zierikzee II. (half 3, scheidsr. J. v. d. Rafe laar): Retour I-Dreisohor I (half 3, scheidsr. D. Dónze); Luctor I-Kwa- dendamme I. 2e klasse C: SVOWK I-Zierikzee III (half 3. scheidsr. N. Speelman): Renesse II-Brouwershaven I (half 1, scheidsr. P. Polfliet); Burgh II- Zonnemaire I (half 3, scheidsr. G. M. v. d. Wielen). Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor zaterdag a.s. luidt: le klasse: MEVO I-Hoek I (kwart over 3, scheidsr. A. de Looze); Nieuwland I-Bruse Boys I (kwart over 2, scheidsr. P. Schetters); Wol- faartsdij'k I-Yerseke III; Nieuwdorp I-Kat9 I; AZW Il-Wcmeldinge I. 2e klasse B: WIK I-Beren I (kwart over 3, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Zeemeeuwen I-Duiveland I (kwart over 3, scheidsr. Th. Sies); SKNWK I-Brouwershaven II (kwart over 3, scheidsr. A. Dorst); Heinkenszand I- Kloeting I; SVD I-Colijnsplaatse Boys I. 3e klasse D: Zwaluwen '61 II-ME VO II ('kwart over 5. scheidsr. Th. Kramer); Bruse Boys II-Kortgene II ('kwart over 3, scheidsr. J. C. de Bilde); Bevelanders I-Zwaluwen '61 I (3 uur, scheidsr. A. In den Bosch). Juniorencompetitie GroeD A 4: Zierikzee A I-Burgh A I (2 uur, scheidsr. L. Verloo); MEVO A I-Robur A I (3 uur, scheidsr. M. Krijger); Goes A II- Wolifaartsdijk A I; Kloetinge A I- Beren A I. Groep B 7: WIK B I-Brouwers- haven B I (2 uur, scheidsr. J. Thie- ry); Renesse B I-Burgh B I (half 3, scheidsr. N. Speelman). Groep B 8: Zierikzee B I-Bruse Boys B I (2 uur); Zierikzee B II- Dreischor B I (2 uur); SKNWK B I- Duiveland B I (2 uur). Bruse Boys—MEVO 3—1 Bruse Boys, dat veel direkter speelde dan d'e toezoekers, is cr ook in deze wedstrijd in geslaagd een verdiende overwinning te behalen. Het begin kenmerkte zich door ze nuwachtig spel aan weerszijden. Mevo begon met een licht veldover- wicht, waarbij Janse eenmaal reke- lings voorlangs het doel schoot. Ge leidelijk aam slaagden de Boys er echter in het spel' te verplaatsen, waarbij al spoedig bleek dat Duin houwer de gevaarlijkste man in de voorhoede was. Beide voorhoedes probeerden het met verre schoten, maar zowel den Ouden als Bij de Vaate lieten zich hierdoor niet ver rassen. Frans de Oude 'kreeg een fraaie kans om Mevo de leiding te geven, maar met een snelle reaktie wist deni Ouden zijn- schot onschade lijk te maken. Even later ving den Ouden een boegschot van K. de Oude niet klenwast, maar rechts buiten v. d. Welle zijn benen wa ren net ietg te kort om (het leder over de lijn te werken. Aan de an dere 'kant wist v. d. Werf door de verdediging te breken, waarna Bij de Vaate zijn schot nog corner kon werken. In de 36e minuut slaagd'e de thuisclub er in de openingstref fer te plaatsen, toen de Mevo-rechts- half Oosse het leder verkeerd op zijn 'hoofd nam, waardoor dit bui ten bereik van Hoek bij 'Duinhouwer kwam, die alleen voor Bij de Vaa te geen moeite ihad te scoren (1-0). Mevo probeerde hierna de balans weer in evenwicht te brengen, waar bij het wel in de aanval kwam, maar veel te doorzichtig 'en 'te lang zaam speelde om de Bruse verde diging ernstig te verontrusten. Toch kwam in de 41ste minuut de gelijk maker. toen O. Kostense in 'het strafschopgebied de bal ongelukki gerwijze tegen de hand kreeg. De strafschop werd feilloos door Hoek in een doelpunt omgezet (1-1). Duin- houwer kreeg nog voor de thee een gcede kans zijn club de leiding te geven, maar zijn schot miste de goe de richting. Direct na de hervatting zette Bal het leder 'keurig voor doel, maar de gehele Bruse Boys-voor hoede trapte naast in plaats van te gen het leder. In de achterhoede van de Boys speelde vooral' stopper O. Kostense een verdienstelijke partij en midvoor de Oude moest elke keer weer zijn meerdere in hem erken nen. De Mevo-aanval werd hierdoor nrakties geheel aan banden gelegd In de 12e minuut maakte doelman Bij de Vaate een taktische fout toen hij een ver schot steil naar boven stompte, waarbij' hij nog ten val kwam. De toegestormde Duinhou wer 'had dan ook weinig moeite het leder over hem heen in 'het net te koppen (2-1). In de 18e minuut viel praktisch de beslissing toen v. d. Werf enige verdedigers bij een aan val van zich af wist te schudden en onhoudbaar in de hoek schoot (3-1). Bij Mevo ging midVoor de Oude spil spelen en nam Hoek zijn plaats in de voorhoede in. De Zierikzeeë- naars kregen wel een behoorlijke veldmeerdeïheid zonder het doel man den Ouden hierbij werkelijk lastig te maken. Bijna werd het nog 4-1 toen Duinhouwer door de ver dediging glipte, maar zijn schot wist Bij do Vaate te keren. DIVO I—Zierikzee I 0—2 Zierikzee heeft door deze 2e over winning in successie de weg naar herstel verder bewandeld. Uit de ranglijst blijkt dat 'het krachtsver schil tussen de elftallen in de 4e klasse afd. zeker niet groot is. Voor de rust wisten beide doel- verdedigers .hun doel schoon te hou den, DIVO trof tweemaal het Zie- rikzeese houtwerk. Na de thee wer den de gasten in het veld iets ster ker, uit goede aanvallen wist C. Heijtooer tweemaal te scoren, een doelpunt van Th. Klink, ü'ie midden voor speelde, werd nadat dit eerst door de scheidsrechter toegewezen werd, op advies van de grensrechter afgekeurd. Zierikzee kwam uit in de volgen de opstelling: J. Hogerheijde d.; O. Krips, J. de Looff a.; B. de Zeeuw, C. van Ham, W. van Ham m.; Koe- voets, C. Heij'boer, Th. Klink, Jac. Willemse, B. Snoeij v. Burgh AI-Zierikzee A I 3-3 Het treffen tussen de beide kop lopers in de junioren-competitie, Burgh en Zierikzee, die beiden nog ongeslagen zijn, is geëindigd in een gelijk spel, dank zij een grote serie blunders van beide doelverdedigers. Vooral na de rust heeft Burgh de meeste kansen gehad om te winnen, wat de ploeg ook ten volle verdien de. Hetgeen de rood-zwarten er van teredht brachten viel bar tegen en met dit gelijk spel mogen ze meer dan tevreden zijn. De wedstrijd op zichzelf was ihet aankijken nauwe lijks waard en de vorige wedstrijden tussen beide rivalen waren stukken bëter. Het was Kees Oostdijk die de sco re open'de in de 8e minuut. Een fout in de doelmond van de Burgh-kee- per geeft aan v. d. Westen de kans om gelijk te maken (1-1). De Burgh- keeper die kennelijk zijn dag niet had blunderde even later weer en nu was het v. d. Hoek die de bal in de 'verlaten goal joeg (1-2). Ook in de Zierikzee-goal boterde het niet en bij een sohot van Kees Oostdijk slipt de bal door de handen van Ver- kaart en tergend langzaam rolt de bal in het net (2-2). Met deze stand komt de rust, wat de verhouding goed weergeeft. Na de rust is Burgh sterker, doch bijna neemt Zierikzee weer de leiding als de Burgh-keeper een bal mist, doch deze gaat net langs de paal uit. Een vrije trap wordt door Han Tuinman via de paal naast geschoten. De sporadische Zie- rikzee-aanvallen zijn echter zeer ge vaarlijk omdat in de achterhoede het vertrouwen kwijt is. Ongeveer 5 minuien voor tijd loopt Schoonaard te ver uit en een der backs kan de bal nog met de hand uit het doel slaan. De strafschop wordt door v. d. Hook hard ingeschoten (2-3). Vlak voor het eindsignaal weet Dick v. d. Linde met een sliding na een mis verstand tussen back en keeper de bal in het net te sturen (3-3). Zierikzee II-Luctor I 4-1 De Zierikzeereserves tellen dit sei zoen flink mee en vertoeven in de hoogste regionen van de ranglijst. Luctor ondervond de kracht der Schouwenaren. Nadat van Tiggelhoven voor de leiding gezorgd had, wisten de gas ten weliswaar gelijk te maken, doch in de 2e helft sloegen de rood-zwar ten hun sla'g. Goedegebuure 2 maal en Meijer brachten een 4-1 eindstand op 'het tapijt. SCHAKEN Zierikzee-Yerseke 3-1 In het kader van de stedencom- petitie van Zeeland speelde een viertal van de Schaakvereniging „Zierikzee" zaterdag j.l. tegen een viertal van Yerseke. Deze wedstrijd wist Zierikzee met 3-1 te winnen. De persoonlijke resultaten van deze ontmoeting waren als volgt: L. Manneke-Ir. J. J. Elzerman 0-1 A. C. Willemsen-M. J. Enzlin 0-1 M C. Polderman-P. C. Tak 0-1 C. van Stee-J. M. Bevelender 1-0 DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HAAG. In het ziekenhuis Zu'idwal in Den Haag is overleden de 75-jarige heer J. Post. Deze reed op 1'5 oktober 's avonds met zijn fiets op de Conradkade tegen een tram, waarbij hij hoofdletsel oplip. BAARLO. De 78-jarige H. Janssen uit Baarlo is op de rijksweg aldaar door een bestelauto aangereden. De man was vrijwel op slag dood. Hij was op weg naar de keik. VRIES. Een verkeersongeluk in Vries (Dr.) heeft het leven gekost van de heer S. de Vries uit Assen. Het slachtoffer zat in een bestelwa gen, die werd bestuurd door de heer A. M. uit Assen. De auto botste te gen een boom "en kwam in een ri viertje langs de weg tei-echt. De heer de Vries is kort na hot onge luk overleden. De bestuurder liep lichte verwondingen op. Russisch goud te Kopenhagen KOPENHAGEN, 29-10. Een Rus sisch straalvliegtuig met goudstaven ter waarde van naar schatting 40 •miljoen gulden aan boord is maan dagavond op het vliegveld van Ko penhagen geland. Gewapende Deen se politiemannen betrokken onmid dellijk de wacht bij het toestel, dat in de loop van vandaag door zal vliegen naar Parijs. Volgens sommi ge berichten is het goud bestemd voor de betaling van Amerikaans en Canadees graan voor de Sowjet- Uivle.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 3