MAAN OF GRAAN? HOOFDPIJNPOEDERS STAD EN EILAND Rumoerige betoging te Philadelpliia NU KOPEN LATER BETALEN Brandweer rukte uit naar autobrand op Appelmarkt ZIERIKZEE, 28-10. Doordringend en langdurig sirenegeloei was het brandsein. dat maandagavond rond 7 uur alhier werd gegeven. Ditmaal bleek de rode haan zich niet geves tigd te hebben in een schoorsteen of huis, maar in een auto, staande in de werkplaats van de firma Wel tevreden aan de Appelmarkt. Even voor het begin van de brand in de auto, was de wagen van het Havenplein de garage aan de Appel markt binnengereden. Er scheen niets aan de hand, maar goed en wel gestald vloog de auto op eenmaal in brand. Overbuurlieden, t.w. de heren A. W. Biesen en M. Capelle, schoten toe, om de brandende auto de werkplaats uit te duwen. Het brandend vehikel - een vreemde verschijning midden op straat - werd met handblussers bespoten. Vrijwel direct daarop arriveerde de brandweer, die met poeder en wa ter de brand te lijf ging. Spijtig voor de duwers, maar in de hitte van 'het vuurgevecht kregen ook zij nog een poederbad. Overigens had het vuur niet terug van de blus middelen en doofde. Na de brand werd de auto naar het Havenplein geduwd. In korte tijd was er heel wat aan veranderd. Ingezonden mededeling ZAKEN FLOREREN GOED Afdeling Schouwen Westhoek Ned. Rode Kruis HAAMSTEDE, 28-10. Het alge meen bestuur van de afd. Schouwen (W.) van het Nederlandse Rode Kruis vergaderde in hotel Bom te Haam stede, onder voorzitterschap van de heer G. A. M. Stenger. De voorzitter wijdde enkele ogen blikken aan de nagedachtenis van w|jlen het bestuurslid jhr. R. J. II. Q. Rüell, die de afdeling hielp op richten. Uit 'het verslag van de kolonne R.K.K. blij<kt, dat deze het afgelopen jaar .actief geoefend heeft onder lei ding van de commandant H. J. Simons en de ploegcomman'dant A. de Rijke. Tien nieuwe cursisten hebben zich aangemeld als E.H.B.O.-er, tevens* leerlin'ghelper of -helpster van de kolonne, nl. vier dames en zes heren. Van het hoofdbestuur is een geluk wens ontvangen wegens het succes campagne 1963, die ruim f 1740 op- braoht. Het rusthuis 'heeft een 'boeken- schenking ontvangen van het lec- tuui'depot. De postzegelactie 1963 is een suc ces 'geweest. Er werden door de af deling 10044 zegels verkocht ter waarde van f 1.261,25. Mej .Houtman stelde voor de te zijner tijd aan de afdeling komende netto toeslag hier van te 'bestemmen, voor aankoop ma terialen voor de kolonne, waarmede alle leden akkoord gingen. De Welfare liep ook dit jaar goed. Er werden veel bestellingen gedaan. Op 5 november a.s. brengen de Wel fare-vrijwilligsters een bezoek aan Den Haag, o.a. Intendance en Lec- tuurdepot. Propaganda-avonden Besloten- wordt in de week van 25-30 november a.s. propaganda- avonden met5 film te 'houden. De algemene ledenvergadering zal deze keer te Ellemeet gehouden worden op 26 november, voorafgaan de aan de filmavond. Op 29 adressen in de afdeling is E. H.B.O.-materiaal aanwezig, te weten een verbandtrcmmeltje, een bran card en twee dekens. Getracht zal worden om te komen tot een oproepsysteem voor dokto ren, zo mogelijk gezamenlijk met andere instanties. Ailn de tuinbouwschool zal een heisinstallatie worden aangebracht teneinde het materiaal van de de pendance beter te kunen af- en aan voeren. Een wens blijft om een gebouw of gedeelte ter 'beschikking te krijgen, waa-r dependance. Welfare en ko lonne, zowel de materialen als de werkzaamheden en cursussen, alle ondergebracht kunnen worden.. Zilverpapier en capsules brengen niets op. Damestijdsohriften 'krijgt men momenteel te vedl. Alleen de postzegels zijn zeer weikom. Het pu bliek durft nog wel eens postzegels en zilver door elkaar te verzamelen. Dit mengsel heeft geen enkele waar de. Ook niet zilver met papier er aan. Alleen een goede verzameling is 'geld waard. Lectuur kan tot 3 kg. gratis worden verzonden aan het Lectuurdepot, Laan van Meerder- voort 438, Den Haa'g. Postzegels tot 2 kg. aan het Jeugd Rode Kruis, Den Haag. Senator Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, heeft aange drongen op volledige herwaardering van de Amerikaanse steun aan het buitenland. Hij deed dit aan het be gin van het debat in de Amerikaanse Senaat over de buitenlandse hulp voor het lopende fiscale jaar. De Israëlische premier, Levi Esj- koï, heeft maandag in een toespraak tot Amerikaanse Joodse leiders een beroep gedaan op president Nasser van Egypte, de .huidige bewapenings wedloop te staken en evenals Israël te streven naar vrede. BLIK DOOR HET WERELD Chroesjtsjef gaf dit weekeinde min of meer te kennen dat hij de Ame rikanen vrij baan zou laten bij de race naar de maan. Hij deed dat na dat juist enige van zijn ruimtevaar ders en geleerden op buitenlandse tournees het tegendeel hadden ver klaard. Het vermoeden ligt dus voor de hand dat het besluit van het Kremlin nog maar pas genomen is. En voor de reden ertoe kan men moeilijk wat anders dan graanmisère aanzien. De Russische leider zal tot de con clusie zijn gekomen dat het voorlo pig nuttiger is wat roebels in de ag rarische sector te steken dan in dit grootscheepse ruimtevaartwerk. Een mening die overigens in de V.S. ook bestaat, waar geleerden van naam de aan het maanproject be stede dollars verkwist geld noemen: als het sturen van een man naar de maan al enig nut heeft, menen ze, dan is het om technisch prestige te veroveren en dat vinden ze dan al te ruim betaald. Voor Chroesjtsjef telt dan wel licht nog mee dat zijn prestige er geenszins mee gebaat is als hij graan moet gaan kopen bij degenen wier economisch systeem volgens hem niet deugt. Waar ligt dat aan? Nu kan men Chroesjtsjef niet ver wijten dat hij zich weinig bemoeide met de landbouwHij heeft herhaal delijk in bloemrijke taal publieke lijk gesproken over wantoestanden die hij aantrof, hij heeft drastische reorganisaties laten uitvoeren en heel wat functionarissen aan kant gezet. En dat alles niet zonder enig resultaat. In de afgelopen tien jaar zijn de investeringen in de land bouw - voor ontginning, mechanisa tie, scholing en nog veel meer - ze ker verviervoudigd. En de produktie van graan en vlees is sterk gestegen. Dat alles overigens vooral in de eerste vijf jaar: sinds 1058 is de vooruitgang aanzienlijk minder. Dat betekent o.m. dat het haast onmoge lijk schijnt de opdracht van het par tijprogram uit le voeren en voor 1970 de V.S. in te halen by de pro duktie van agrarische produkten per hoofd van de bevolking. De voornaamste oorzaak voor de slechte graanoogst - ondanks het feit dat een record areaal van 139 miljoen hectare was ingezaaid - is het weer, dat toevallig in alle drie de voornaamste graangebieden hel gewas bedierf. Maar Chroesjtsjef zelf steekt niet onder stoelen of ban ken dat daarbij ook komt dat er een tekort aan meststoffen was, dat wat er op dat gebied ivas door stommi teit nog verloren is gegaan op som mige bedrijven, dat ontwaterings systemen vaak gebrekkig en ver waarloosd bleken en vooral dat ver scheidene functionarissen eenvoudig hebben gefaald. Koeien gevoerd met brood Wat dat eerste betreft, daar kan wat aan gedaan worden. Er zijn ook al verscheidene kunstmestfabrieken gekocht in west-Europa. Een irriga tiesysteem verbeteren is ook te doen. Het kost alleen geld dat ergens van daan moet komen. Het schijnt dat daarvoor op het budget van de maanreizigers wat gekort zal wor den. Maar er zal waarschijnlijk meer volgen. Dit kan als konsekwentie van wat de laatste tijd bij een reeks rechtszaken bleek, waarop leden van collectieve boerderijen werden ver oordeeld omdat ze op hun stukje privégrond vee waren gaan houden - in totaal schijnen er een twintig miljoen privé-koeien en evenveel -varkens te zijn - dat ze voerden met brood uit de winkel. Deze graanverspillers hadden ge bruik gemaakt van een absurditeit van het prijssysteem. Het al te dure vlees werd dit voorjaar nog eens dertig procent in prijs verhoogd. De kolchozen met hun vaste opdrachten tot produktie profiteerden hiervan niet zo erg, maar de deelnemers za gen er voor zichzelf wel een kans in om winst te behalen. Toch kapitalistisch Zelfs toen het voedergraan schaars werd, was het bij deze vleesprijzen nog economisch aantrekkelijk de koeien brood te voeren. Als hun eigen voordeel ermee gemoeid is schijnen de Russische boeren nog altijd bereid zich meer in te span nen, al leven ze dan in een maat schappij die het winstbejag niet er kent. Vandaar dat de privé-stukjes, al dus ook Chroesjtsjef meer dan eens, er op de collectieve boerderijen door gaans aanzienlijk beter bij staan dan het gemeenschappelijke terrein; de opbrengst van het eerste heeft re gelrecht met de inkomsten van de bewerker te maken, de opbrengst van het geheel interesseert hem minder. Er gaan stemmen op om de deel nemers van de kolchozen een groter belang te geven bij het totaal om zo een stimulans te geven tot verbete ring van de methoden. Als dat door gaat zou het gewoon een stap terug zijn op de weg die Moskou zegt te gaan in de richting van het totale Verkeerde patiënte geopereerd BRUSSEL, 28-10, In Brussel is maandag een proces begonnen tegen drie artsen, die in maart van dil jaar in een ziekenhuis in Brussel een verkeerde patiënte opereerden. Zij was opgenomen voor het laten trekken van een aantal tanden onder narcose. De vrouw onderging een in grijpende buikoperatie, doordat haar naam was verwisseld met die van een andere patiënte. De officier van justitie noemde de vergissing een gevolg van een on gelukkige samenloop van omstan digheden en eiste een principiële straf tegen de chirurg en de narco- tiseur. Vrijspraak werd gevraagd voer de derde arts, een assistent. ZIERIKZEE Het Ned. Bijbelgenootschap In het verslag van de vergade ring van 'het Ned. Bijbel Genoot schap is een onjuistheid geslopen. Medegedeeld werd dat gepoogd zal worden het ledental van het N.B.G. te Zierikzee op honderd te brengen. Bedoeld echter was het ledental met 100 uit le breiden, zodat het komt op 400. Momenteel bezit het N.B.G. ter plaatse n.l. ruim driehonderd leden. WESTERSCHOUWEN Afd. Verbond v. Veilig Verkeer Westhoek wil projector Gaarne wijzen we onze lezers op de grote bazar die a.s. zaterdagmid dag in Burgh in de R.T.M.-garage wordt geopend. Op deze bazar van de afd. Schouwen van het Verbond voor Veilig Verkeer waaronder be halve de kernen Haamstede, Burgh en Renesse ook de kernen Noordwel- le, Serooskerke, Scharendijke, Elle meet en Kerkwerve behoren, zullen behoudens de gewone attracties ook nog enige nieuwtjes ten doop wor den gehouden. Zo kent de Westhoek nog niet de sensatie van het vogel- piekspel en van de pereboom. Er zijn mooie prijzen mee te winnen. Zoals reeds gemeld is de bazar opgezet om te komen tot de aanschaf van een filmprojectie-apparaat, dat door el ke vereniging in de afdeling Schou wen gebruikt kan worden voor het vertonen van de een of andere film mitsmen op deze avond enige minuten inrulimt voor het vertonen van een der vele veilig-verkeer- filmpjes. Het gebruik is volkomen gratis. Nog steeds kunnen gelden en artikelen voor de bazar aangebracht worden bij de 'bekende adressen. De Kinderpostzegelactie De afd. Schouwen (W.) verkocht kinderzegels in de gemeente Wester - schouwen en 'te Ellemeet en Scha rendijke, volgens onderstaande spe cif ikatie: Burgh voor f 200,84; Haamstede f282,42; Renesse f292,29; Noordwelle f 37,82; Serooskerke f 127,49; Ellemeet f 96,99; Scharen dijke f 123,40. Totaal f 1261,25. BÜRGHSLUIS Kustvaartuig in haven Maandagmiddag omstreeks drie uur voer het Engelse kustvaartuig „Hcocreek" uit Londen de haven, van Burghsluis binnen. Dit 250 ton metende schip komt een lading gerst innemen van de fa. Gebrs. Lande- gent uit Haamstede. Eveneens arri veerde in de haven een zestal boot jes van Rijkswaterstaat voor het ver richten van peilingen. BURGH-HAAMSTEDE Jeugdfilms Verbond voor Veilig Verkeer De aangekondigde jeugdfilms van het Verbond voor Veilig Verkeer op a.s. donderdag worden niet in de voormiddag gehouden 'doch in de namiddag, in hotel „Het wapen van Burgh" te Burgh. HAAMSTEDE Vergadering Vogelwacht De Vogelwacht Schouwen-Duive- land vergadert vrijdag 1 november a.s. in hotel Bom. Op deze bijeen komst zal het woord worden gevoerd door de bcken'de bioloog drs. J. Men- nema, die 'het onderwerp „Padde stoelen" zal inleiden. Uiteraard zal drs. Mennema ook nog wel aan en kele andere zaken in de natuur, het zij direct of terloops, aandacht wij den. Een veelbelovende avond. NOORDWELLE Afd. Plattelandsvrouwenbond De afdeling Noordwelle en omstre ken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen vergaderde in hotel „Het wapen van Zeeland" te Renesse. De presidente mevrouw Krijger- Vrij opende deze goed bezochte bij eenkomst met allen hartelijk welkom te heten, vooral de medewerkers van de Iglo-diepvriesproducten N.V." te Utrecht, mejuffrouw Franke en de heer van der Werf. Na eer. inlei dend woord van mej. Franke ver toonde 'de heer van der Werf een zeer mooie film over de vangst van de vis rondom IJsland, de snelle ver werking en Ihet invriezen van de vis tot de bekende diepvriespakjes. Men zag verschillende bereidingswijzen, in de pauze maakte men in natura kennis met het gebakken zeepro- dukt. Het smaakte heerlijk. De Iglo- film „Van groei tot bloei" liet de be handeling van groenten zien. Er worden alleen kersverse groenten ingevroren, zodat het diepvriespro- dukt kan wedijveren met de verse waai- van de groenteboer. Deze groen ten hebben meestal een lange weg van tuinder, via veiling, grossier en winkelier achter de mg eer ze bij de 'huisvrouw komen. Mej. Franke besprak de bereiding van de diverse produkten, waarvan de meeste voor af niet mogen worden ontdooid, wel echter met bami en nassi-goreng. Een zevental artikelen werden ver loot. Met. een 'hartelijk "dankwoord aan bei'de medowerkei-s werd deze gezellige en nuttige avond door de presidente gesloten. Naar een nieuwe Cauhrug? Na een lange pauze is in de bestuurlijke sfeer weer het woord grachtbrug gevallen. Op de jongste raadsvergadering werd de kwestie opnieuw ter sprake gebracht en wie :al bij die opmerkingeil niet onmiddellijk de vroegere Caubrug in gedachten hebben ge kregen? De gedachten van hen die een voet gangersbrug over de Zoete Gracht willen, met name voor bewoners van de Malta-wijk, bleken parallel te lopen met die van de stede- bouwkundige. Deze opmerking uil de mond van de voorzitter voedt de hoop, dat er t.z.t. - in 1904- zo'n brug komt, zij het zeker niet zo in het groen verpakt als de onvergetelijke Caubrug van toen. De volgende vergadering, op 13 november, zal verzorgd worden door mevrouw Aimée van Tricht, met als onderwerp „In het land der witte bergen". SIRJANSLAND Bedrijf breidt belangrijk uit Het in uien gespecialiseerde be- dryf van de heer D. Heyboer werd in verband met een steeds groeiende omzet, geplaatst voor de noodzaak van uitbreiding. Met deze uitbreiding is in de af gelopen zomer een begin gemaakt en de bcuw is thans van start ge gaan. Uitvoerder van dit grote pro ject is de heer L. Tieleman te Nieu- werkerk. Een groot gedeelte van het uit ijzer opgetrokken geraamte van de loods is reeds geplaatst. Wanneer constant kan worden doorgebouwd, kan het werk over enkele maanden klaar zijn. Het nieuwe gebouw zal van alle gemakken worden voorzien en is in staat een zeer mime uien- aanvoer te verwerken .Spijtig alleen is, dat 'hier ter plaatse niet meer woongelegenheid is, want voor het nieuwe bedrijf zullen stellig ook weer meer arbeidskrachten nodig zijn. Vele arbeiders hier werkzaam, worden van elders aangetrokken. Met het zich vestigen van werk krachten hier, zou Sirjansland on getwijfeld gebaat zijn. Afscheid ds. J. van Vliet In de middagdienst van zondag 3 nov. hoopt ds. J. van Vliet afscheid te nemen van de Ned. Herv. ge meente alhier. Ds. van Vliet, döe hier werkzaam 'is als hulpprediker, heeft een benoeming als zodanig aangenomen als voorganger van de Ned. Hervormde gemeente te Zuid laren. De rassendiscriminatie PHILADELPHIA, 29-10. Onge veer 500 negers, voornamelijk jonge lui, hebben maandagavond in Phila delphia een zeer rumoerige betoging gehouden naar aanleiding van de doc'd van een 24-jarige neger, die zaterdag door een politie-agent werd neergeschoten, naar diens zeggen, omdat de jongeman, betrapt op dief stal, een mes trok. Tijdens de 'betoging weiden stenen •geworpen naar auto's van blanken BRUINISSF De Woonruimtecommissie In de gemeenteraadsvergadering te Bruinisse. van vrijdag 25 oktober, waren döor de vijf politieke partijen die de gemeente rijk is, kandidaten ingediend voor de commissie woon- ruimtewel, daar de oude commissie in dedaatst gehouden vergadering in haar geheel ontslag had ingediend. De volgende tweetallen werden aan bevolen SGP: L. van den Ouden en. C. J. W. Woïfènsperger; VVD: M. Verspoor Cz. en H. J. Hage; CH: P. J. Wil'lemse en C. van der Werf; P.v.d.A.: M. Bal-van den Ouden en M. J. Bal-van Herk; AR: D. van den Berk Wz. en L. bij de Vaate. De raad' koos uit deze tweetallen de heren: L. van den Ouden, M. Verspoor, P. J. Willemse, M. Bal-v. d. Ouden en L. bij de Vaate. De heer M. Verspoor (WD) heeft intussen te kennen gegeven een benoeming niet te zullen aanvaarden. ZIERIKZEE ZIERIKZEE, 28-10'. In de Con certzaal heeft Shell Nederland Ver koopmaatschappij N.V. maandag avond een vrij talrijk publiek ver rast met een serie films van buiten gewone kwaliteit. Het zal wel een coïncidentie zijn geweest, maar toen de zaal rond half elf uitging zong de luidspreker: „Het leven kan mooi zijn". Wie de films aandachtig heeft bekeken, zal het wel niet tegenspre ken. De film „Wrijving" toonde aan dat in de laboratoria dure en ingewik kelde proeven worden genomen, om de nadelige gevolgen van de wrij ving tot een 'minimum te reduceren. Zo bij normale luchtdruk heeft men deze problematiek al een ein'dweegs onder de knie, maar bij belangrijke luchtdrukdalingen, wordt de wrij- vingsproblematiek eerst 'goed inge wikkeld. Toch komt men in de praktijk die problematiek tegen en wie 'in dit verband aan de ruimte vaart denkt, begrijpt dat men met de 'research voorlopig nog vooruit kan. Frans lichtvoetig was het instruc tief ilmpje: „Chaufferen met charme" met de vrouw aan het stuur als the ma. „De gouden landen" toonde enkele beelden van het Verre Oosten, w.o. begrepen: Maleisië, Sera wak, Broe- nei, Noord-Borneo, Indonesië, de Phi lippijnen, Hon'g Kong, Zuid-Viet nam, Cambodja, Thailand en Laos. Deze „gouden landen" zijn geslagen in de ban van een streven naar. een hard noodzakelijke prodUkteverho- ging, waarbij uiteraard de olie een belangrijke rol speelt. Overal ziet men ook hier dat 'de wetenschap toesnelt wanneer de traditionele kennis tekort blijkt te schieten. De industrialisatie wordt met kracht ter hand genomen en het moeizaam pogen de levensstandaard te verheffen, heeft ook invloed op allerlei andere terreinen van het openbare leven, als bv. het onder- iv ijs. Beelden uit' Nigeria „Een boortoren verhuist" gunde de zaal een 'kijkje in Nigeria, dn welk Afrikaans land op grote schaal oliboringen worden verricht. Na een mislukte poging verhuist de boor toren naar een an'dcr onderzoekings terrein. Zo'n verhuizing over slechte door dicht oeinvoud leidende wegen, is een enorm kanvei, dat het uiter en sneuvelden tal van winkelruiten. Enkele etalages werden geplundeixl. De politie, in groten getale uitge rukt, arresteerde verscheidene beto gers. Niemand werd gewond. In St. Louis, Missouri, gaven maandag .ongeveer 350 Rooms-ka- tholieken, onder wie vele priesters, met een défilé en een bijeenkomst uiting aan hun afkeer van rassendis criminatie. Vijfenzeventig procent van de betogers bestond uit blanken. Ingezonden mededeling PERSOONLIJKE LENING Oliemaatschappij verrastte met magnifiek filmprogramma in de Concertzaal ste vergt van mensen en materieel. „De lage landen" is een bekroonde film, gemaakt onder regie van Geor ge Slu'izer. De fil mis vooral op de export gericht en werd recentelijk o.m. vertoond in Perzië en Thailand, tijdens het bezoek van het 'konink lijk paar aan die landen. Door water bedreigd Van alle kanten wordt Nederland door 'het water bedreigd. Het lage kan dan ook slechts voortbestaan door de nooit aflatende werkzaam heid van zijn 'bewoners. Zou Neder lands première industrie, de water bouw, worden stopgezet, dan zou het 'land grotendeels onderlopen, zo als dat miljoenen jaren 'geleden her haaldelijk is gebeurd. Omstreeks (het begin van onze jaartelling verschijnt de mens hier voor het eerst; hij kan echter nog maar weinig aan de strucuur van het land veranderen; de natuur daarentegen gaat onophoudelijk ver der met haar wijzigingen, die op de ene plaats het land door duinvor ming beveiligen, maar elders grote bressen veroorzaken. Tegen het begin van de Middel eeuwen is dë mens zozeer gevorderd dat hij met behulp van dijken de strijd tegen het water 'kan aanbin den, een strijd die echter nog lang heen en weer 'golft. Grote rampen zijn talrijk. De wind', tot dusver vijand van de mens, wordt nu óók zijn vriend: met de windmolens kunnen voor het eerst 'grote meren worden droogge legd. Maar pas na de komst van de stoommachine, kan de strijd wer kelijk op grote schaal worden ge voerd. Door "de verbetering van de waterwegen geeft Nederland-Delta gebied' van 'belangrijke stromen - Europa een snelle uitmonding naar de overige wereld. Grote plannen worden in studie genomen. De Afsluitdijk vormt de basig van een project lot" droogleg ging van de Zrihd'eree. De ene pol der na de andere ontstaat. Dan komt de stormramp van 1953. Deze maakt duidelijk dat er 'hard moet worden gewerkt aan een betere beveiliging van Nederland, Een reeds bestaand plan, het Deltaplan, wordt met spoed uitgewerkt. Het is een gigantisch project, waarmee de Nederlander van 'de 20e eeuw z'n klassieke strijd voortzet tegen zijn vriend en vijand: het water. RIJSTPLANTEN „Planting rice is never fun, Bent from morn till the set of sun, Never stand and never sit, Cannot rest for a little bit". (Rijstplanten is hele maal niet leuk. Gebogen als je staat van de morgen tot het dalen van de zon. Nooit eens staan of zitten. Geen mogelijkheid om een beetje te rus ten). Dit grappige liedje zingen de meisjes van de Phlippijnen als ze bezig zijn de bibit (rijstplantjes) in de natte sawahs te poten. „Never fun" zingen die meisjes, maar wie ze gisteravond op het witte doek in de Concertzaal bezig zag, zal er wel anders over denken. Het was een scene van een ontwapenende onge kunsteldheid en van een ontroeren de oosterse charme en dat werkelijk niet alleen omdat de meisjes nog knap waren ook. Maar het is iets anders in een luie zaalstoel naar het rijstplanten te kijken, dan het te doen, want even later klaagden de rijstplantsters: „O mijn rug lijkt wel gebroken", hun benen doen pijn en hun voeten zijn stijf van het sjou wen door de natte grond. Wat was er zo mooi aan de rijstplantsters? Ze deden hun Werk op het ritme van de zang en dat is een kunst, die in het westen al vrijwel verloren is ge gaan. „Arbeit und Rhytmus" is een ondenoerp voor een historische be schouwing, ook al roepen sjouwman- nen misschien nog wel iets gescan- deerds als er iets zwaars omhoog moet worden gesjouwd. Het oosten gaat steeds een weste lijker gezicht krijgen en met genoeg achterdocht bekijkt men zo'n scène van hardiverkende meisjes, die in een omkransing van palmengroen hun werk doen, onder de brandend hete zon van Luzon. Het zal wel een grapje voor de film zijn, maar het blijkt niet waar. Het is helemaal echt. De meisjes zingen een tradi tioneel liedje. De scène is zo authen tiek als wat en ook het zingen van dat heerlijke liedje in het Engels is gebruikelijk. „Het oosten ligt achter bij het westen", maar wie dit ziet en met dit lichtvoetige liedje nog in het hoofd, de mistkoude weer in stapt, begrijpt dat het oosten nog heel ver voor ligt. Rijstplantsterljes gaan er op wit, naar de sawahs. Misschien vandaag wel of anders morgen. Ze ploeteren op blote voeten door de modder, maar hup, één, twee, drie gaan de tere lichtgroene plantjes de grond in. Onder de welige zon en bij de broeikasttempcraluur van de tropen, zullen ze snel wortel schieten en „opwaarts vruchten dragen". Dan komt de oogst. De rijstmesjes blik keren in dezelfde zon, die de rijst rjjp stoofde en in bussels gebonden gaat de oogst naar de schuren. Veel rijst komt van de velden, maar he laas het is nog altijd te weinig. De technici uit het westen zeggen dat er meer oogsten moeten worden ge wonnen. Misschien lukt dat, maar toe hopen wel vurig dat het niet zo zenuwtergend druk gaat worden daar bij de palmen, dat de meisjes niet meer zouden kunnen zingen. Dan immers gaat er echt heel wat verloren en verliest het oosten op ons zijn voorsprong! EILANDMAN. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2