Afscheid van 2 oude heren Duitsers weten weinig over bezettingstijd van Nederland Kinderboekencongres te Delft geopend Het Kerst- en Nieuwjaarsverlof voor de militairen IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mumiag as oktober i%3 so. 19110 BLIK DOOR HET WERELD Er is een merkwaardige overeen komst in het politieke afscheid van twee der Europese oude heren, Adenauer en MacMillan. Beiden zijn staatslieden van formaat geweest en beiden laten ze een wat verwarde erfenis na. Noch in Engeland, noch in Duitsland kan men op enige lo gische grond voorspellen hoe het nu verder zal gaan. De moed van MacMillan is waar schijnlijk zijn grootste verdienste. Hij toonde die toen hij Eden opvolg de op een moment dat Engeland door het Suezavontuur internationaal aan prestige had ingeboet, vervreemd was van de V.S. en ook economisch op een dieptepunt was geraakt. In verrassend korte tijd slaagde hij er in dit alles vrijwel te laten vergeten. Hij had de moed de Britten voor te houden dat ze geen wereldmo- gendheid van de eerste rang meer waren en ook dat ze aangewezen waren op samengaan met de E.E.G., iets wat voor de Britten beslist moei lijk te verteren is geweest. Dat bij het laatste de derde oude heer, de Gaulle, hem de voet dwars zette, was een pech die het aanvaardbaar had gemaakt de strijd op te geven, maar hij zette weer doornu door de Engelse natie aan te vuren het dan alleen klaar te spelen. En er kwam weer een economische opleving, die zo hoog nodig was. Ziekte als spelbreker In de grote zaken toonde MacMil lan zich een meester en het zijn de betrekkelijke kleinigheden die voor al de laatste tijd zijn aanzien schaad den, als politicus maar beslist niet als gentleman, waarvan hij een haast overdreven toonbeeld werd. Spion- age-affaires, het geval-Profumo, het waren onaangename zaken die niet lieten twijfelen aan zijn persoonlijke integriteit, maar wel of hij zich wel moeite genoeg gaf om te zorgen dat zijn bewind ook in de kleinere za ken straf georganiseerd was. Waarschijnlijk zou hij ook nu moe dig weer aan de slag zijn gegaan om dit mengsel van misfortuin en zwak ke plekken in zijn team teboven te komen, als hij niet ziek was gewor den en moest erkennen dat hij de kracht zou missen om zowel een land te leiden als een partij die toil pro beren de volgende verkiezingen te winnen. Dat ivordt de moeilijke taak van zijn opvolger in beide functies. Hij zal als premier moeten tonen opge wassen te zijn tegen de regerings- taak en hij zal bovendien de Britten de overtuiging moeten geven dat de conservatieve doelstellingen voor de toekomst wat beters beloven dan Labour bieden kan. Op het partij congres van de Conservatieve partij is daarvan niet veel gebleken. Men heeft zelfs niet een figuur in eigen midden kunnen ontwaren waarvan men direct kon zeggen dat hij de lo gische opvolger zou zijn. Het con gres van Labour daarentegen heeft duidelijk gemaakt dat Wilson een geboren leider is die zelfs kans heeft gezien de bijna spreekivoordélijke verdeeldheid van dergelijke socialis tische congressen te laten verdwij nen. En hij heeft bovendien een mo tief voor de toekomst gevonden dat op onverwachte wijze is aangesla gen: de toekomst van het land zo groots mogelijk te maken door ver standig gebruik van de mogelijkhe den die de wetenschap en de tech niek bieden. Tenzij MacMillans op volger in het kleine jaar dat nog verstrijken moet voor de stembus spreekt, zowel zijn eigen persoon al lure kan geven als het programma van zijn partij, hoeven de conserva tieven niet veel hoop te hebben het te winnen van Labour. Adenauer en oppositie..... En in Duitsland? Daar zal Aden- Scheepvaartberichten Alchiba, 24-10 te Port Said. Straat Colombo, 24-10 van Luanda naar Port Harcourt. LANDBOUW EN VEETEELT Mengmeststoffen in Sas van Gent De N.V. Zuid-Chemie te Sas van Gent, dochteronderneming van het concern Pechiney/St. Gobain te Pa rijs, heeft nu naast de produktie van enkel- en dubbelsuperfosfaat, zwavelzuur en kiezel fluornatrium ook de fabricage van mengmeststof fen ter hand genomen. Voorlopig worden drie geconcentreerde meng meststoffen gemaakt, van de volgen desamenstelling: NPK 20 4- 10 4- 10; 14 4- 14 4- 14 en 12 10 18. De eerste is een voor Nederland nieuwe samenstelling, die in het bijzonder geschikt is voor bemesting van gra nen en grasland. In deze drie meng meststoffen zijn alle componenten volledig wateroplosbaar. De produktiecapaciteit is voorlopig ingesteld op ongeveer 5.000 ton per maand en zal tot 100.000 ton per jaar worden opgevoerd. Deze mengmest stoffen worden in Nederland in de handel gebracht door het Centraal Stikstof Verkoopkantoor te 's-Gra- venhage. (Plattelandspost) Straks meer vliegvakanties SCHIPHOL, 26-10. De K.L.M. en Martin's Air Charter 'hébben mee gedeeld, dat zij hun activiteiten op het gebied van bet va kantievervoer door de lucht in het komende sei zoen meer zullen gaan coördineren. Hoewel de programma's voor de va- kantievluchten in het komende sei zoen nog niiet zijn uitgewerkt, ver wacht men een grote toename van dit vervoer t.o.v. 1963. auer beslist niet gaan rusten op zijn lauweren als de man die de be- smeurde Duitse naam zuiverde en zijn land weer aanzien verschafte, die vriendschap wist te sluiten met „erfvijand" Frankrijk en zeer veel deed om de Europese eenheid te be vorderen en ook een atlantisch bond genootschap met zijn eigen land als volwaardige partner, een reeks re sultaten die niemand zo vlot voor mogelijk had gehouden als hij ze verwezenlijkte. Zijn jongste politie ke uitlatingen kan men als richt snoer nemen voor zijn toekomstige actie en dan mag men vrezen dat Erhard daaraan een harde dobber kan hebben. Hij heeft zich nog niet uitgelaten over zijn inzichten, maar men kan veilig aannemen dat die meer vol gens de ideeën van Schroder zijn dan in de wat gaullistische geest van Adenauer. Deze had over het alge meen geen moeite met zijn eigen partij in het parlement, die hij door gaans haast met gemak in toom hield. Adenauer als bondsdaglid zal zich zeker niet zo in toom laten houden en hij staat geenszins alleen. Erhard zal er rekening mee moe ten houden bij tijd en wijle de twee partijen waarop zijn coalitie steunt, nogal verdeeld te vinden in het par lement, zoals in Adenauers nadagen al eens vaaglijk bleek maar wat nu in versterkte mate het geval zal zijn. Het zal hem het regeren niet ge makkelijker maken en ook niet het bepalen van een koers. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Overleden: 18 oktober: Levi- nus Klink, 76 jaar, gehuwd met En- gelina Krina Saman. 19 oktober: Ja cob van Beveren, 68 jaar, gehuwd Elizabeth Berrevoets. „Flitsen" uit het buitenland MARRAKESJ. Volgens bet Ma rokkaanse persbureau zijn de Alge rijnse militairen die de grensposten Hass/i Beida en Tinjoufo aanvielen volkomen ontredderd op de vlucht geslagen, achtervolgd door de Ma rokkaanse strijdkrachten. Een groep Algerijnse artilleristen is gevangen genomen, aldus het persbureau. NEW YORK. President Tito van Zuid-Slavië, die vrijdag na zijn be zoek aan Amerikaanse landen en laatstelijk aan de V.S. naar huis te rugkeerde, heeft in een telefoonge sprek met president Kennedy zij in „hartelijke dank" betuigd voor de genoten gastvrijheid. NEW YORK. President Kennëdy heeft een wetsontwerp getekend waardoor de regering de bevoegd^- heid krijgt ruim 300 miljoen dollar te besteden voor hulp aan geestelijk ontvolwaardigen. Er zijn ongeveer twintig miljoen Amerikanen die in gezinnen 'leven waarin 'een geestelijk onvolwaardige voorkomt. STOCKHOLM. De Nobelprijs voor letterkunde is toegekend aan de Griekse dichter Giorgos Seferi's. De winnaar heeft zijn land o.a. als am bassadeur in Londen vertegenwoor digd'. SAIGON. Door het verongelukken van een Amerikaans transportvlieg tuig ten zuiden van Saigon zijn vier Amerikanen en vier ZuidVietname- zen om het-leven gekomen. SALDA. Bij opgravingen te Saida in Libanon - het oude Sidon van de Phoeniciërs - zijn de overblijfselen van een antiek theater gevonden. ALGIERS. President Ben Bella heeft in een radiotoespraak bekend gemaakt, dat kolonel Mohand Ou El Hadj, de leider van de opstandige beweging in Kabylië, weer in de ge lederen van het Algerijnse leger is teruggekeerd en met zijn manschap pen aan de strijd bij Hassi Beida en Tinjouto zal deelnemen. NEW YORK. Volgens een commis sie van onderzoek van de staat New York is de politie in de deftige bui tenwijken van plaatsen in de pro vincie Westohester .opzettelijk blind' geweest voor wetteloosheid, en heeft zij statistieken over de misdbad ver anderd om een goede indruk te ma ken. WASHINGTON. Naar bet Ameri kaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld, heeft Australië in de Verenigde Staten 24 bommenwer pers van het nieuwe type „TFX" be steld. Met de aflevering zal in 1967 worden begonnen. HOUSTON. De Amerikaanse mi nister van handel, Luther Hodges, heeft aangedrongen op een heron derzoek van Amerikaanse beperkin gen van de handel tussen oost en west, waarbij hij aanvoerde dat de Verenigde Staten geen aandeel heb ben in de snel groeiende Oosteuro- pese markt. KARATSJI. Pakistan heeft India laten weten, idat het zijn openbare leeszalen in Oost-Pakistan moet sluiten, omdat deze instellingen „cen tra van ondermijnende en vijandige activiteit tegen Pakistan" zijn ge worden. Ook zou de Indische hoge commissie in Karatsji „kwaadaardi ge propaganda" moeten Btken. TORONTO. De Sowjet-Unie is van plan in de naaste toekomst opnieuw een hoeveelheid tarwe in Canada te kopen, zo iheeft de Russische ambas sadeur in Canada verklaard' tegen over led'en van de verenigde U.S.S. R.-Canada in Toronto. De hoeveel heid zal echter niet zo groot zijn als bij de vorige transactie van 6,8 mil joen ton. EEN MERKWAARDIG BOEK FRANKFORT, 26-10. „Wy weten hier te lande weinig over de natio- naal-socialistische heerschappij in de landen, die tijdens de tweede we reldoorlog door de Duitse troepen be zet waren", zo begint een recensent van de „Frankfurter Allgemeine Zci- tung", Hans-Dietrich Loock, een be spreking van 'n door Werner Warm- brunn geschreven beek over de Ne derlanders onder de Duitse bezetting. Dit boek, getiteld „The Dutch under German Occupation 1940-1945", is verschenen bij de Staford Univer sity Press to Stadford, California. De recensent merkt op, dat welis waar Alexander Dallin en onlangs nog Martin Broszat belangrijke werken hebben géschreven over de Rusland1- en de Polen-politiek van de 'nationaal-socialisten, maar dat de gebeurtenissen, die gelijktijdig heb ben plaatsgevonden in die landen, die thans binnen de Navo politiek en militair met Duitsland zijn ver bonden, slechts enkele specialisten bekend is. Hij hoopt dan ook, dat 'dit boek, dat de lezer in de eerste plaats vertrouwd maakt met de re actie van het Nederlandse volk, spoe dig in het Duits zal worden uitge geven. Het verzet De auteur van het boek toont vooral belangstelling voor het ver zet en voor d'e burgerlijke groepen en personen, (die met en tegen Mus- sert streefden naar een „arrange ment" irnet de bezetter. Hij consta teert, dat in ide, weliswaar spoedig mislukte „reasonable collaboration", anti-parlementaire stromingen aan de dag traden, die kennelijk ree'ds lang op giftige wijze in de Neder landse burgerij werkzaam waren. Bij zijn onderzoek van het verzet constateert de auteur, dat aanvan kelijk uitsluitend radicale groepen van links en rechts - derhalve no toire tegenstanders van de parle mentaire democratie - zich tot actie tegen 'de bezetter aangordden. Voorts wijst hij op het onpolitieke rigoris me van christelijke stempel, dat de confessionele groepen bracht tot het vormen van verzetseentra. Volgens de recensent verstoort deze consta tering 'het in de naoorlogse litera tuur met zoveel liefde 'geschilderde beeld' van duidelijke fronten tussen „totalitairisme" en „democratie". Staking 1943 In de plaats hiervan brengt het boek, aldus de recensent, het inzicht dat de bezetting in de eerste plaats de ook in andere west- en oost- Europese landen smeulende crisis van het parlementarisme liet uit breken, en verder het inzicht, dat onder de extreme omstandigheden van het historische ogenblik alleen nog de radicalen en rigoreusen tot handelen in staat waren. Vervol gens beschrijft de auteur wat men volgens de recensent zou kunnen noemen een regeneratie van het par lementair-democratisch denken. Hij geeft weer, hoe de diverse verzets groepen sedert 1943 meer en meer gingen samenwerken en hoe de aan vankelijk letterlijk verlamde parle mentaire politici uit de vooroorlogse tijd hun wantrouwen tegenover de activiteiten van het verzet overwon nen. De bevolking, die aanvankelijk de neiging had zich met de bezetter te verstaan, kreeg met 'het inzicht in de vruchteloosheid van dit pogen be grip voor de radicaliteit der verzets groepen. De grote staking van het voorjaar van 1943 kenmerkte een ommekeer, die beslissend was voor de gehele toekomst. DELFT, 26-10. In het museum Het Prinsenhof te Delft is het kinderboe kencongres begonnen, waaraan wordt deelgenomen door velen uit Neder land en Vlaanderen, die op een of andere wijze bij het kinderboek zjjn betrokken. Na een begroetingswoord van de heer P. Brand jr., voorzitter van de commissie voor collectieve propa ganda van het Nederlandse boek, KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam (Bacih- zaal'gemeente)F. Oberman te Rot terdam; te Wissekerke: J .van Gin- kei, Uitwijk. Aangenomen naar Saaxum (toez.): J. F. N. v. Harrvelt, em.pred'. te Niekerk (Gron.). Ger. Kerken Beroepen te Purmerend (2e pred. pl.): C. H. v. d. Berg, Lollum; te Oud-Vossemeer: kand. H. Eikelen- boom, Sleeuwijk; te Zierikzee: A. C. van Beek, Ottoland. Chr. Ger. Kerken Aangenomen naar Papendrecht: M. v. d. Klis, Zierikzee. Evang. Luth. Kerk Driebal te Amsterdam-N.: K. v. <d. Braak, Apeldoorn-Kampen, L. Eve- Jijn, Zwolle en C. Sohröder, Amstel veen. Wat moet die Fasto geiser met 'n brander voor alle soorten gas? DEN HAAG, 26-10. Binnenkort zal er een beslissing genomen worden over een speciale verlofregeling voor de Kerstdagen en voor oud en nieuw voor de militairen die in Hohne en Seesdorf in Duitsland dienst doen. Diie regeling is op dit moment - zo verneemt het A.N.P. in antwoord' op vragen van de legewoorlichtings- dienot - nog in studie. De regeling van vorig jaar die bepaalde dat het gehuwde beroepspersoneel echtge note en een aantal van de kanderen op rijkskosten kon laten overkomen, zal dit jaar niet gelden. Voor de in Nederland gelegerde parate troepen zal weer de bekende fifty-fifty-regeling gelden. Deze houd in dat de helft van die troepen met Kerstmis en de andere helft met oud en nieuw thuis zal zijn. Zij diie met Kerstmis thuis zijn hebben ver lof van 13 december ma 13 uur tot 27 december voor 12 uur. De ande ren 'krijgen verlof van 27 december na 13 uur tot 10 januari voor 12 uur. Voor depots en bepaalde oplei- dingseeniheden (in het algemeen dus voor de miet-parate troepen) is een verlof vastgesteld dat loopt vam 20 december na 18 uur tot 2 januari voor 12 uur. Speciale regelignen gel den verder voor bepaalde catego rieën militairen zoals bijvoorbeeld gehuwd beroepspersoneel dat woont in zijn standplaats of d'aar dagelijks naar toe reist. Een aparte regeling geldt ook voor bepaalde instituten zoals Koninklijke Militaire Akade- mie, Hogere Krijgsschool, Koninklij ke Militaire School enz. de enige geiser veilig voor Uw kinderen vanaf f 169.50 AMSTERDAM. De consul generaal van de Dominicaanse republiek in Amsterdam, dr. Salvador Barinas, erkent 'het bewind in zijn land niet langer, dat kortgeleden aan de macht is gekomen na het afzetten van pre sident Juan BosCh. Juan Bosch, die thans als banneling in Porlorico ver blijft, was de eerste president van de Dominicaanse republiek in 38 jaar, die door democratische verkie zingen werd gekozen. werd het congres geopend door de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor. Deze wees op de nauwe sa menwerking die er in Zweden be staat tussen school en openbare bi bliotheken, hetgeen hij een ideale toestand noemde. Nu is het lezen door kinderen ook in ons land zeer goed te noemen, alleen met de ge woonten van Frankrijk voor ogen vond de burgemeester toch nog iets dat hij mogelijk wat anders zou wil len zien. In dit land is het namelijk gewoonte dat ook op de scholen klassiekaal gedeelten van de grote literatuur worden gelezen. Als men de tegenwoordige leesboekjes voor de Nederlandse scholen inziet dan ontbreekt daar wel eens wat aan. De kinderboeken zijn hier voortreffelijk, maar de letterkunde, desnoods bij wijze van kennismaking ontbreekt nog wel eens, zo meende hij. Ingezonden mededeling Jongen, die universele brander zal narigheid voorkomen als we hier ooit ander gaan krijgen. UW VASTE KEUS:'N FASTO GEISER MAN IN ZAK Twee mannen vonden op een'' aardappelveld in de omgeving van de zuid-Zweedse stad Ilaelsingborg een kennelijk le venloze man die slechts in een zak was gehuld. Zij brachten het stoffelijk overschot naar een ziekenhuis. Daar kwam echter weer leven in de man, die woedend verklaarde, dat het niemand aanging waar en in welke kledij hij de nacht wilde doorbrengen. Nieuw filmpje: „Medemensen" „Medemensen" is de titel van een filmpje, dat door de N.T.S. op maan dagavond 4 november voorafgaande aan de hoofdfilm wordt uitgezonden. „Medemensen" is een documentaire die aan de hand van authentieke levensverhalen is samengesteld door de cineast Jan Wiegel (camera: Rob van 'der Drift, scenario: Hans Ruyg- rok, geluid: Cor Koenders, Gerard Beckers en H. van Aggele). De film is tot stand gebracht in opdracht van het Koningin Juliana Fonids, het nationaal fonds ter be vordering van maatschappelijk werk. De uitzending vindt plaats naar aan leiding van het 15-jarig bestaan van dit Fonds. Het zijn niet de activiteiten van het Fonds zelf, die in de documen taire op de voorgrond treden, doch mensen, die als gevolg van levens moeilijkheden met enigerlei vorm •van maatschappelijk \verk in aan raking zijn gekomen: een „nozem"; een ongehuwde moeder; een alco holist; een gedetineerde; kinderen in een kindertehuis en een bejaarde. Een oude schuld HEILBRONN, 26-10. Frankrijk is de Duitse stad Heilbronn nog een aanzienlijkegeldsom „schuldig". Deze ontdekking werd gedaan toen men in deze stad oude stukken door keek in verband met een voorgeno men nauwere samenwerking tussen Heilbronn en de Zuidfranse stad Beziers. Uit de vergeelde oorkonden bleek dat de protestantse vrije rijksstad Heilbronn in 1591 de oorlog van de Franse koning Hendrik IV tegen de katholieken met een lening van 2000 „gulden" steunde en daarvoor een vriendelijke dankbrief van de ko ning ontving. Honderd jaar later herinnerde men Lodewgk XIV aan de schuld van zijn voorganger maar ditmaal kregen de vroede vaderen geen reactie. Er is thans uitgerekenddat het geleende bedrag bij vijf procent ren te is aangegroeid tot 37.200 „gulden" een som die men op 100.000 mark heeft gestelde Niemand koestert echter de verwachting dat presi dent de Gaulle de stad op een goede dag met de aflossing van deze le ning zal verrassen. DE ONEERLIJKE RECHTER 32. Zo snel hun benen hen kunnen dragen stuiven de vluchtelingen de zijgang in. Een smalle wenteltrap voert daar omhoog. Als ze bovenaan de trap zijn, horen ze be nauwend dicht achter zich het rinkelen vap een lans, die tegen de muur ketst. „Alarm, hierheen Vluchtelingen brult de lansknecht, de trap opstormend. Aram duikt snel weg achter een zuil naast de trap, terwijl de anderen voortvluchten. Dan ziet hij de lanspunt langsschieten en blik semsnel steekt hij zijii been voor de bo venste traptrede. De soldaat tuimelt er overheen en zijn borstkas galmt als een gong als hij tegen de grond stort Aram staat reeds klaar om zich op hem te wer pen, maar de man blijft verdoofd liggen en verroert zich niet meer Let de komende weken eens extra goed op de verrassende inhoud van Margriet! Ingezonden mededeling Vraag het links, vraag het rechts... MARGRIET is véél gezelliger I Ontdek het zelf: als U zich nü abonneert, ontvangt U het boek van ex-Keizerin Soraya „Nu zeg ik alles" voor de speciale prijs van 49 ctl Schrijf mij in als MARGRIET-abonnee is. 40 ct. per week. Ik heb dan tevens recht 1 op het boek van Soraya 49 ct. I NAAM STRAAT PLAATS In open envelop met 4 ets postzegel z den aan MARGRIET, postbus 245. A'dam. 50 V 47

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5