nmaggij HET ONMOGELIJKE HUWELIJK Zijn uw kinderen kleurenblind? iT—tS Relletjes in Polen Herdenking oprichting VN 18 jaar geleden PLASTIC-OP-VILTTAPIJT De kwestie van de Goese verschrijvingen Antilopen gered „Welke kleur heeft die auto, die japon, het haar van dat meisje?" Telkens weer gestelde vragen aan iemand, waarvan men weet, dat hij kleurenblind is. Vragen, die bedoeld zijn als een grapje, maar die voor de ondervraagde wel eens heel erg vervelend worden. Aangeboren kleurenblindheid komt bij ongeveer 4 pet. van de mannen voor en bij minder dan 1 pet. van de vrouwen. Maar daar staat tegen over, dat juist vrouwen over het al gemeen deze kwaal weer doorgeven aan de volgende generatie. Mannen die kleurenblind zijn, krij gen meestal geen kinderen die aan deze kwaal lijden. De kidneren, en dus vooral de zonen van hun zusters, zijn vaak weer kleurenblind. Kleurenblindheid is dus bijna al tijd erfelijk, men wordt er mee ge boren en het is niet te genezen. Geen onderscheidingsvermogen In het netvlies van het oog zijn staafvormige en kegelvormige licht gevoelige cellen. Door de aanwezig heid van de kegelvormige cellen zien we kleuren. Een onregelmatigheid in deze cellen veroorzaakt dus de af wijking kleurenblindheid. Een totale kleurenblindheid, mo- nochromasie, komt gelukkig haast zelden voor. De mensen, die hier aan lijden, missen het onderscheidings vermogen voor alle kleuren en zien dus altijd alles in zwart-wit. Dit zwart-wit natuurlijk wel in afwis selende helderheid. De handicap Gedeeltelijke kleurenblindheid, di- chromasie, betekent dat men één der grondkleuren, rood, groen of blauw niet ziet. Men kan dus aan rood- blindheid, protanopie, groenblind- heid, deuteranopic, of blauwblind- heid, tritanopie, lijden. Alle kleuren, die door normaal kleurenzienden als rood, oranje, geel en geelgroen worden waargenomen, worden bij protanopie en deuterano pic als geel gezien, slechts met ver schillende helderheid. Blauwgroen is voor hen een kleurloos grauw. Officiële hulp voor Britse sport LONDEN, 26-10, Lord Hailsham, de Britse 'minister, onder wiens ver antwoordelijkheid de sport valt, heeft op een vergadering te Londen in zijn toespraak laten doorscheme ren, dat de regering voor de eerste keer directe financiële steun zal ver lenen aan de Britse sport. „I'k kondig u een stap voorwaarts aan. Wij zullen binnenkort onze plannen bekend maken en hopen, dat. - zonder afschrikkende vrijwil lige bijdragen - 'het mogelijk zal zijn hulp te verlenen in die gevallen, die daarvoor in' aanmerking komen", al dus lord "Hailsham. Nooit tevoren beeft de Britse regering directe fi nanciële hulp aan Britse sportmen sen gegeven. DIVERSE BERICHTEN ROTTERDAM. Het s.s. „Staten dam" van de Holland Amerika Lijn zal evenals de „Nieuw Amsterdam" ook deze zomer van Rotterdam uit vakantiereizen maken. Voor diit schip is als doel de haven van Le ningrad gekozen. TUXEDO (New York). De Ameri kaanse onderminister voor politieke zaken, Averéll Harriman, heeft ge zegd dat er „een groeiend begrip is, dat communisme tegengesteld is aan de Arabische nationalistische aspi raties". TEHERAN. Overstromingen die in Kermansjah in Perzisch Koerdistan hebben plaats gehad, hebben aan om streeks dertig mensen het leven ge kost. Vijftig mensen worden nog ver mist. MOSKOU. In een gesprek met een correspondent van het Russische blad Izvestia kenmerkt de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, de resolutie van de alge mene vergadering van de Verenigde Naties om het brengen van kunst manen met kernwapens aan boord in een baan om de aarde te verbie den, als „een nieuwe stap naar ver mindering van de internationale spanning". SCHIPHOL. Met een chartervlieg tuig van de Turkse luchtvaartmaat schappij zijn 57 Turkse arbeiders voor de Fordfabrieken te Amsterdam op Schiphol aangekomen. LONDEN. De nieuwe Britse pre mier, sir Alexander Douglas Home, heeft in een boodschap aan de Rus sische premier Chroesjtsjef de hoop uitgesproken, dat het sluiten van het Moskouse kernstopverdrag een aan moediging zal zijn voor nieuwe po gingen om tot ontwapening te 'ko men. MARRAKESJ. Koning Hassan •heeft voorgesteld een zes-mogend- heden-topconferentie te houden om het grensgeschil tussen Algerië en Marokko te bestuderen, zo heeft de Marokkaanse minister van voorlich ting vrijdag bekend gemaakt. NEW DELHI. Indiase politie heeft in een nu vier maanden durende veldtocht tegen bandieten in de Tsjambalravijnen van midden-India dertig dacoiten gedood en 108 gear resteerd. De dacoiten zijn benden vogelvrijen die rijke kooplieden ont voeren om losprijzen te kunnen be dingen, roofovervallen plegen langs de wegen en van dorpsbewoners on der dwang geld afpersen. PARAMARIBO. In de staten van Suriname wordt thans een debat ge voerd over het uitgeven van con cessies voor de baux ietvoorkomens in Suriname. Twee ondernemingen, de Amerikaanse Alcoa en de Neder landse Billlton Mij. exploiteren reeds jarenlang de bauxiet-voorraden in de streek van Paranam. Kleurenblind zijn is voor vele be roepen een handicap. We denken hierbij in de eerste plaats aan de velen die een vervoermiddel moeten besturen. Onderscheidt men geen kleuren, dan moet men immers op letten of het bovenste of onderste verkeerslicht brandt klein-tjes uit0> A.et binnenlfiAd ROTTERDAM. Een deel van de onlangs in Rotterdam aangekomen Spaanse arbeiders zal binnenkort, zo verneemt het A.N.P. van de Scheep vaart Vereniging Zuid in Rotterdam, weer naar Spanje terugkeren. Hoe veel het er zijn is nog niet bekend. DEN HAAG. Onder auspiciën van acht organisaties op -bibliotheek-, archief- en documentatiegebied is in het gebouw „Op gouden wieken" te Scheveningen het eerste Nederland se documentatiecongres gehouden, waarvan de organisatie berustte bij het Nederlands Instituut voor Docu mentatie en Registratuur. DEN HAAG. In de in Den Haag gehouden vergadering van het Pro- duktsChap van Vis en Visprodukten is de begroting 1964 na langdurige discussie aangenomen. De begroting sluit met een tekort van f 140.000, dat zal moeten worden gedekt uit het voordelig saldo van de laatste jaren. Het totaalbedrag - f 1.640.000 - werd verontrustend genoemd. AMSTERDAM. „Voor de toekomst mag een zeker niet geringe toene ming van het aantal psychologen worden verwaoht". Dit zei de voor zitter van het 25 jaar bestaande Ne derlands Instituut voor praktiseren de psychologen, prof. dr. H. R. Wijn gaarden, in zijn lustrumrede tijdens een plechtige bijeenkomst in de aula van het Tropeninstituut te Amster dam. GRONINGEN. Een korte, maar felle brand heeft gewoed in de le- derwarenfabriek „Duo" aan het Damsterdiep no. 10 in Groningen, gelegen achter de bebouwing. ROTTERDAM. Op 22 november wordt „De Hof van Holland", een expositie over recreatiegebieden in en om de randstad, in 'het Bouwcen trum te Rotterdam geopend. De Hof van Holland is tot en met 14 maart te beziohtigen. UTRECHT. Twee bekende Russi sche specialisten op het gebied van de hart- en vaatchirurgie, de hoog- lerai'en Krylov en Solovjev uit Mos kou, hebben een bezoek gebracht aan 'het Antondusziekenhuis in Utreaht. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft de 20-jarige mevrouw B. H.-v. d. B. uit Diemen gearres teerd, die er van wordt verdacht de eigenaar van een sigarenwinkel in de Linnaeusstraat in Amsterdam, waar zij vier jaar verkoopster is ge weest, te hebben benadeeld voor circa 12.000 'gulden. AMSTERDAM. In het „Troelstra- oord'" te Beekbergen wordt van 28 tot en met 30 oktober een landelijke studieconferentie gehouden van wer kers voor de blinden onder presidi um van de heer W. C. A. Riem Vis, voorzitter van de organiserende ver eniging „Het Nederlandse Blinden wezen". Ambtskostuum voor Kamerleden AMSTERDAM, 26-10. De sugges tie van de liberale fractieleider in de Tweede Kamer wat meer kleur en fleur in het parlement te brengen door ministers, staatssecretarissen en. Kamerleden een ambtskostuum te laten aanmeten, heeft een commer cieel succes gehad. Prof. dr. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A. zei dit op een in Amster dam 'gehouden kadervergadering van zijn partij n.a.v. een kort tevoren ontvangen brief van een uniform- kleermaker. Prof. Vondeling citeer de daaruit enkele zinsneden, omdat - zoals hij zei - „in Nederland todh geen geheimen meer schijnen te be staan". De uniformkleermaker biedt de Kamerleden een mooi, bij hun status behorend uniform aan, com pleet met rugstuk'ken van echt goud, jdie jarenlang goed blijven en even tueel kunnen worden schoonge maakt". De fa'bpkant stelt omgaan de bestelling van manchetten, boord, epauletten, gestikte rugstukken, steek met struisvogelveren, degen en wat er zoal meer bij het gala-uni form hoort op prijs, omdat naar zijn mening de prijzen van. de grondstof fen wel zullen gaan stijgen. „We kunnen ons dan ook tijdig voor het goud dekken", zo citeerde prof. Von deling laconiek uit de brief. „En dlat is dan een uniform dat f 1000, mis schien wol f 4000 moet kosten", al dus de heer Vondeling. voor Portugal DEN HAAG. 25-10. Een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken deelt mede: De Nederlandse permanente ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties er van in ken nis gesteld, dat Nederland, overeen komstig het in de veiligheidsraads- resclutie van 31 juli tot alle leden- staten gerichte verzoek, geen oor logsmateriaal aan Portugal te leve ren, dat ten goede zou kunnen ko men aan het Portugese beleid in de overzeese gebiedsdelen van dat land. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deelde nog mede, dat het besluit van de rege ring zich bij de aanbeveling van de veiligheidsraad aan te sluiten, niet betekent dat Portugal niet op steun zal kunnen rekenen bij de uitvoe ring van de van haar als Navo- bondgenooit verwachte defensietaak. WARSCHAU, 26-10. In drie Pool se steden is het enkele weken gele den tot botsingen tussen politie en Rooms-katholieker. gekomen. In de 48.000 inwoners tellende stad Prze- mys'l aan de Pools-Russische grens hebben de onlusten zelfs drie dagen geduurd. De plaatselijke overheid wilde daar het internaat van een kerkelij ke muziekschool sluiten, aanvoerend dat de woonruimte voor de studen ten te groot was volgens de alge- meengeldende normen. Verscheidene duizenden inwoners demonstreer den daarop ten gunste van de kerk. Naar in Warschau verluidt, heeft de politie tegen de mensenmenigte ook traangas gebruikt. Tenslotte moesten de betogers toegeven. Het huis is door de plaatselijke overheid in beheer genomen. Soortgelijke incidenten, zij het van kleinere omvang, hebben zich voor gedaan in de stad Nowe Miasto, 80 km. ten zuiden van Warschau, en in een plaats in de omgeving van Zie- lona Gora. Ook hier maakte de over heid aanspraak op kerkelijke eigen dommen. Ingezonden mededeling TWEEDE KAMER Verkeersonderwijs wordt apart leervak op scholen DEN HAAG, 26-10. De staatssecre taris van O. K. en W., mr. J. H. Grosheide, heeft de Tweede Kamer voorgesteld het verkeersonderwijs, dat tot dusver op de lagere scholen als een onderdeel van het vak aard rijkskunde wordt onderwezen, voor deze sdholen tot een afzonderlijk leervak te ma'ken. Het ligt in de bedoeling het onder wijs in 'dit vak op de scholen voor voortgezet gewoon en uitgebreid la ger onderwijs in elk leerjaar gedu rende tenminste twintig uren per jaar verplicht voor te schrijven, het geen neerkomt op gemiddeld onge veer eer, half uur per week.. Ook aan de kweekscholen zal in de toe komst het verkeer als een zelfstan dig vak moeten worden onderwezen In de memorie van toelichting op DEN HAAG. Tot lan'dbouwatfaché bij de Nederlandse ambassade te Londen is benoemd ir. G. A. J. M. Meijer. Het Amerikaanse ministerie van han'del heeft vergunningen verstrekt voor de uitvoer van nog 800.000 bus hel mais naar Hongarije, waarmee in twee dagen 2 miljoen bushel voor verkoop naar dit land is vrijgege ven. DEN HAAG, 26-10. De voormalige minister van O. K. en W„ mr. J. M. L. Tli. Cals heeft in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amster dam een toespraak gehouden ter herdenking van de oprichting van de VN. 18 jaar geleden. Wanneer wij ons afvragen wat de V.N. in de afgelopen jaren hebben bereikt moeten wij niet denken in 18 jaar tijds het aanschijn van de wereld te kunnen vernieuwen, aldus de 'heer Cals. Het gaat uiteindelijk om een andere 'geestelijke instelling, die een groei van jaren nodig heeft. „I'k raak er met de dag meer van overtuigd", aldhs de vroegere be windsman, „dat de toenadering tus sen de volkeren niet in de eerste pirn'? drv-ir verdragen of economi sche bindingen tot stand komt. Doze toenadering is pas van betekenis wanneer die groeit in het culturele vlak en gedragen wordt door de overtuiging in heel een volk. Wereldsamcnwerking Wil de wereldsamenwerking zoals deze in de V.N. is georganiseerd werkelijk een duurzame vrede bren gen, dan i9 er een 'geweldige taak voor het onderwijs, de opvoeding en de culturele samenwerking. De heer Cal's sprak dan ook in het bijzonder over de Unesco, de V.N.- organisatie die zich speciaal' met het zojuist genoemde bezighoudt. Wij in Nederland kunnen op zeer actieve wijze aan het werk van de Unesco deelnemen, in het bijzonder wan neer het 'hulp aan onderontwikkelde landen betreft op het gebied -van wetenschap en cultuur. het onderhavige wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijs wet 1920 en van de Kweekschool wet zegt de staatssecretaris o.m. dat hij de huidige situatie nog niet geheel vc/ldoende acht omdat een regelma tige verkeersopvoeding thans nog niets -is gewaarborgd. Hij acht het van groot belang, dat het kind tot een goed verkeersdeelnemer wordt opgevoed. Betere verkeersmentaliteit „Een juiste en gedurende de ge hele schooltijd volgehouden ver keersopvoeding zal uiteindelijk tot een betere verkeersmentaliteit van de verkeersdeelnemers leiden", al dus de memorie van toelichting. Hierin wordt gememoreerd, dat in de jaren 1959, 1960 en 1961 achter eenvolgens 237, 219, 218 en 215 kin deren in de leeftijd van vijf tot veer tien jaren, door een verkeersongeval om .het leven kwamen. Door de voorgestelde wijziging wordt bereikt, dat 'het vak verkeer men,op het geven van onderwijs in men, waardoor een effectieve con trole op het geven van onderwijs in d'it vak mogelijk wordt. bapiflex is bestand tegen krassen, morsen en schuiven kan niet krimpen of uitzetten is heel eenvoudig schoon te houden; géén wrijfwas! is leverbaar in veie kleurschake ringen is ongelofelijk voordelig Uit voorraad leverbaar bij: MIDDELBURG, 26-10. Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben Provinciale Staten voorgesteld ver weer te voeren in de door twee oud wethouders van Goes, mr. II. B. Bouwman en de heer J. H. Roose, bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg aangespannen proce dure. Beide heren hebben de gerechte lijke procedure tegen de provincie Zeeland aangespannen, onder meer c-p grend' van aantasting van 'hun re putatie en terzake van de immate riële schade, die als gevolg van een en ander aan hen en hun gezinnen zou zijn toegebracht, zij i richten zich speciaal tegen een op 17 augustus 1960 verschenen memorandum, waarin Gedeputeerde Staten van Zeeland constateren, dat b. en w. van Goes zich mede schuldig hebben gemaakt aan ernstige verschrijvin gen. Beide ou d-w et hou d ers eisen on- Succesvolle vluchtelingenaetie te Westerschouwen Landbouw in Galilea AMSTERDAM, 26-10. „Wat u in Holland doet met de zee doen wij in Israël met de rotsen". Dit zei de president van het directorium van het Joods Nationaal Fonds, de heer Jacob Tsur, op een persconferentie in Amsterdam, waar hij vertelde over 'het grote ontwikkelingsplan voor Galtilea, een 100.000 ha. groot zeer rotsachtig 'gebied in het noor den van Israël. Dit gebied wil men geschikt maken voor de vestiging van landbouw. Surinaamse postzegels DEN HAAG, 26-10. Met ingéng van 30 oktober 1963 zullen de post zegels van Suriname, zoals vóór 1 augustus 1959, wederom aan de fi- latelistenloketten op de postkanto ren verkrijgbaar zijn. Dit geldt dus ook voor de kinderpostzegels met toeslag, die de Surinaamse postad1- ministratie op die dag voor de eer ste maal zal uitgeven. De serie, 'die bestaat uit vijf ze gels, werd vervaardigd naar foto's van de regerings voorlichtingsdienst te Paramaribo. Op de zegels zijn de kopjes van inheemse meisjes afge beeld. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zeerijp-Wesferemden (toez.): J. Roebers, Dofkwerd. Bedankt voor IJsselmuiden: K. Schipper, Ederveen. Ger. Gemeenten Bedankt voor Aagtekerke: A. Hof man, Zeist. MARKTBERICHTEN Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 21 oktober tot en met 26 oktober werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) uitbetaald f 1,89 per kilogram. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 Cent per stuk minder uitbetaald. WESTERSCHOUWEN, 25-10. De collecte ten bate van de Griekse vluchtelingen, onder het motto „Hun laatste kans" is ook te Westerschou- 4wen een groot succes geworden. Er Geen kernaandrijving voor vliegdekschip WASHINGTON, 26-10. Het nieuw- ste Amerikaanse vliegdekschip krijgt geen kernaandrijving. Dit besluit is door de Amerikaanse minister van landsverdediging, Robert MsNamara genomen. De Amerikaanse marineleiding had gewild dat deze oorlogsbodem wel kernaandrijving izou krijgen. De mi nister is dus met zijn besluit tegen de wens van de marineleiding inge gaan. Zijn voornaamste drijfveer hierbij was dat hij het op stapel zet ten van het nieuwe vliegdekschip niet wilde vertragen. Het Congres had' de benodigde gelden reeds in de begroting van d'it jaar ^toegestaan, doch men was, in afwachting van de •beslissing van minister McNamara, nog niet met de bouw van het nieu we vliegdekschip begonnen. De bouwkosten bedragen nu naar schatting 319 miljoen dollar. is heel wat voor in het geweer ge- rcepen, cm de zaak in de verschil lende kernen goed te laten verlopen. De leiding berustte bij mej. J. Hout man, secretaresse van de Rode Kruis-afdeling. Te Burgh-Haamstede braoht de actie op f 1154,14; te Burghsluis f 30,50 en in rusthuis „Duinoord" f 66,76. Te Renesse was het bedrag f 510,20; te Noordwelle f 140,40 en te Serooskerke f 100. Het totale be drag beliep f 2002. Ingeschakeld waren de vrouwen vereniging te Burghsluis, de afd. Haamstede van de N.C.V.B., enkele parti'kuliere dames en de sportver eniging Burgh. Te Renesse hielpen mee de sportvereniging Renesse; te Noordwelle „DOSKO" en te Seroos- kerke „Velocitas". Eendracht maakt machten geld. Dat 'bleek in de Westhoek. H.M. de Koningin ontving W.E.U.-ministers DEN HAAG, 25-10. H.M. de Ko- ningin heeft op Huis ten Bosch de ministers en staatssecretarissen ont vangen die deelnemen aan de con ferentie van de Westeuropese Unie in Den Haag. De koningin onderhield zich in de Oranje zaal langdurig met de 'buitenlandse bewindslieden. der meer volledige rehabilitatie en schadevergoed i ng. G.S. achten het om de procesvoe ring niet te beïnvloeden gewenst pu- blikatie van stukken voorshands te voorkomen. Daarom wordt de leden van Provinciale Staten voorlopig ge heimhouding omtrent de inhoud van de dagvaarding en van de conclusie van antwoord opgelegd. Op 7 juni 1963 deponeerde mr. F. W. Adriaansc de dagvaarding voor de enkelvoudige kamer voor burger lijke zaken van de rechtbank te Middelburg. G.S. stelden de dag vaarding in handen van mr. C. R. C. WijCkerheld Bisdom, advocaat en procureur in Den Haag. Hefschroefvliegtui'gen van het Britse vliegdekschip „Ark Royal" dat een bezoek aan Kenia brengt, hebben 35 antilopen van een zeld zame soort op het nippertje gered uit de „klauwen" van stropers die in het noorden van het lan'd actief zijn. De dieren zijn naar een natuur reservaat overgebracht. DODELIJKE ONGELUKKEN TERSCHUUR. De 'achtjarige Lien- tje Lozemans uït Terschuur is bij het oversteken van een verkeersweg door een personenauto gegrepen en op slag gedood. ERMELO, Het echtpaar Diepen horst-Bokhorst is levenloos in hun woning te Ermelo aangetroffen. De man, oud-burgemeester van Giessen Nieuwkerk was 82 jaar oud, zijn echtgenote 72 jaar. ROTTERDAM. In het Bergwegzie kenhuis te Rotterdam is aan de ge volgen van een ongeluk overleden de 83-jarige mevrouw J. H. van der Brugge-Steenmeijer uit de Maasstad. Enkele 'dagen geleden werd zij bij haar woning aan de Bergselaan aan gereden door een tramwagen van lijn 11. MOORDRECHT. Op de met een automatische knipperlichtinstallatie beveiligde overweg in de Nordring- dijk in Moordrecht is de 16-jarige bakkersknecht F. G. M. Verkerk uit Gouda met zijn bromfiets door een trein op de lijn Gouda-Alphen a.d. Rijn gegrepen en gedood. De trein kreeg 25 minuten vertraging. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK „In. ieder geval' zal ik er wel wat op weten te vinden. „Hij herinnert zich nog, dat hij dit tegen Riet ge zegd' heeft. Woorden zijn goedkoop. Het is helemaal geen kunst om te zeggen: reken maar op mij, Riet, we vinden er wel wat op. Welja, kleine jongen, je hebt daarmee een jasje aangetrokken, dat je veel te groot is. Als het nu nog een probleem was over de juiste samenstelling van de betonspecie: zoveel cement, zoveel zand, zoveel1 grint, dan kon hij dat gaan berekenen', als hij tenminste vooruit wi9t, wat er gestort moest worden: een gewapend: betonvloer of een rioleringsputje. Dat maakte tenminste een behoorlijk verschil. En als 'het om stenen ging, wist hij ook wel zijn weetje; vuilwerkklin- kers of kalkzandsteen of boeren grauw of eerste soort gevelklinkers. Waalvorm. Dit 'alles had geen ge heimen meer voor hem. Daarvoor had hij' 'geleerd, was hij na zijn schooljaren een jaar in de praktijk geweest, had' zelfs op een steiger gestaan, stenen gemetseld en 'beton gestort, grintnesten uitgehakt en specie gemaakt. 'Endank zij deze vrij harde leerschool was hij op nog geen 21-jarige leeftijd in staat ge weest de leiding van de zaak over te nemen, toen zijn vader zo onver wacht stierf. Toen wa9 hij dank baar geweest voor de ijzeren wil, waarmee zijn vader hem aan het werk gezet 'had. En waarover 'hij in stilte wel eens gemopperd had. Nee, van het vak wist hij het nodige om dit 'bedrijf te 'beheren. Daar niet van. Maar zoiets, als Riet hem ver teld hadwat moest je daarmee nu aan? Arie Schras, 22 jaar, eigenaar van een bouwmaterialenhandel in Gro ningen, staart, uit het raam en ziet de bandenwagen de straat oprijden, halfvol opgetast met zakken cement. Hoe lang zal 'hij nog 'kunnen leveren en hoe lang zal hij nog mogen leve ren? Vorige week zijn er ambtena ren geweest, die zijn voorraden heb ben opgenomen. Waarom? Hij weet het niet, maar het voorspelt niet veel goeds. Nog een wonder, dat ze alles niet in beslag genomen heb ben. Vandaag de dag kun je immers van al'les verwachten? Zijn wagens hadden ze toch ook al weggehaald? Overigens, wat zou hij ermee moe ten doen? Benzine is er toch immers niet meer te krijgen? Nog een half jaar oorlog en er is niets meer te krijgen. Zuchtend steekt hij een sigaret op. Vooruit, Arie, er moet raad geschaft worden. Straks komt je vroegere schoolvriendinnetje 'hier en zij re kent op je. Ze vertrouwt, dat jij een gerede oplossing zult vinden voor haar moeilijkheden. Maar hoe? Geen wonder, dat ze ten einde raad was gisteravond. Pa van Beu sekom is niet gemakkelijk. Dat weet hij nog wel van vroeger. Tja, wat zou die nu doen? Nederland heeft geen leger meer, dus beroepsoffi cieren zijn overbodig geworden. Hoe oud' zou majoor van Beusekom zijn? Vijf en veertig? Vind maar eens een ander baan op die leeftijd. Deze be zetting zal zijn humeur ook niet ten goede komen. Begrijpelijk, dal Riet angstig is, dat ze het thuis zul len merken. Welke mogelijkheden zijn er nu voor Riet van Beusekom? Niet veel. Haar aanstaande man zit in Enge land. Voor de oorlog ten einde is, kan die natuurlijk niet terugkomen, want Duitsland is de vijand van En geland1 en Nederland is door de Duitsers bezet gebied. Er zijn geen kontakten meer met Groot-Brittan- nië. Hoogstens via de radio en dat begint ook al gevaarlijk te worden. In Duitsland is het verboden naar de Engelse zender te luisteren en dat zal in Nederland ook wel spoe dig tot het verleden gaan behoren. Dus Tcnnie van Hilst 'kan gevoeg lijk uitgeschakeld worden. Doch daarmee is Riet natuurlijk niet klaar. Het beste zou natuurlijk zijn, als ze zo spoedig mogelijk ging trouwen Maar Riet was toch al min of meer verloofd? Arie Schras staat op en loopt langs zijn bureau naar het raam, waarvoor hij gaat staan kijken. Als of daar buiten de oplossing te vin den is. Daar loopt een jong paar. stevig .gearmd. Die hebben Tenmin ste elkaar, maar Riet. Als het meisje om half elf binnen komt en op uitnodiging van Arie gaat zitten, heeft hij .nog geen op lossing gevonden. En 'hij voelt, dat hij in een vervelend parket; gewik keld zit. Had hij maar niets posi tiefs beloofd. Het meisje rekende helemaal op hem. (Wordt vervolgd) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2