DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oplossing kardinale problemen voorwaarde voor ontspanning De W.E.U.-conferentie te 's-Gravenhage Auto te water Ontvoeringen uit West-Berlijn Meisje ontvoerd Amerikaanse troepen blijven in Europa Het geschil tussen Marokko en Algerië Uitspraak van Chroesjtsjov Margarine één cent duurder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maaudag 28 oktober 1968 120e jaargang No. 10470 WAARIN OPGENOMEN 4ÉDAKJIE EN ADMINISTRATIE. 'arinewekken 11, Zierikzee, PoitDus no. I, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur; M. J. Bi; de Vaale, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk. In dit nummer: W eshoekse ballonnetjes in Zweden en Italië Minister Rusk in Frankfort DE RASSENDISCRIMINATIE FRANKFORT, 26-10. „Er kan geen werkelijke ontspanning zyn zonder dat belangrijke politieke vraagstuk ken als Berlijn, de Duitse eenheid, Vietnam, Laos en Cuba nader tot een oplossing komen". Dit is zondag in Frankfort ver klaard door de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dean Rusk. De westelijke wereld, diende waak zaam te blijven. Volgens Rusk is er achter het „ijzeren gordijn" bezig iets te veranderen. Het gaat langzaam, maar de vrijheidsgedachte is sterk, aldus de Amerikaanse minister. Hij zei dat Amerika geen verdra gen die ook de bondgenoten aangaan zal sluiten, zonder overleg met die bondgenoten te plegen. Sprekend over de NAVO zei Rusk, dat de las ten billijk verdeeld moeten worden. Amerika heeft zes divisies in Duits land en is van plan die daar te hou den zolang dat nodig is. Onder de huidige omstandigheden kunnen zij zeker niet gemist worden. De minis ter ontkende dat de oefening Big Lift" een vertrek van de Amerikaan se troepen uit Duitsland zou inluiden. Over een multilaterale kernmacht zei Rusk, dat de projectielen en de kernladingen het gemeenschappelijk eigendom moeten zijn en onder ge meenschappelijk beheer moeten staan. Wat is Europa? Bepaalde problemen in de betrek kingen tussen Europa en Amerika zijn ontstaan door het ontbreken van Een nier vervangen RICHMOND, Virginia, (V.S.), 26-10. Na twee operaties is het chirurgen van een ziekenhuis te Richmond in de Amerikaan se staat Virginia, gelukt de zieke nier van de 37-jarige Ja mes Connor door een gezonde te vervangen. De eerste ope ratie vond zeven maanden ge leden plaats. De nieuwe nier werd echter niet in het li chaamsproces van Connor op genomen, zodat zij na onge veer tivee maanden moest ver wijderd worden. Nadat Connor veertig dagen met behulp van een kunstmatige nier in het leven was gehouden, werd de tweede operatie uitgevoerd. En de thans ingebrachte nier doet het uitstekend. Kinderboekenweek geopend DELFT, 26-10. In het Prinsenhof te Delft is de Kinderboekenweek feestelijk geopend. Mr. L. B. van Ommen, chef van de fadeling volks ontwikkeling van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. reikte de prjjs voor het kinder boek 1963 uit aan mej. Tonke Dragt, lerares tekenen in Den Haag, voor haar boek „De brief voor de koning" In zijn toespraak zei hij onder meer, dat meer goede helden" voor het kind beschreven moeten worden. „Bij een groeiende Europese inte gratie is het noodzakelijk dat ook de Europese held en zelfs de „mondiale held" aan hot kind vertrouwd wordt gemaakt". Hij dacht daarbij niet zozeer aan de krijgsman, maar ook aan de kun stenaar. de geleerde, de politicus, de koopman, de medicus. Naar zijn me ring ligt hier nog een groot terrein voor de auteur van het jeugdboek braak. Muzikale medewerking ver leende 'het orkest van de stedelijke muziekschool in Delft. Drs. W. de Hey, directeur van het Katholiek Pedagogisch Bureau, sprak 's middags op het kinderboekencon gres over de school en de leesge woonten. Een luchtlandings manoeuvre ULM. 28-10. Rond 2.000 Westduit- sc, Franse en Amerikaanse parachu tisten zullen vandaag (maandag) bij Ulm worden neergelaten. Het be treft hier een onderdeel van een multinationale luchtlandingsma- noeuvre die 'drie dagen zal duren. De valschermjagers zouden aan vankelijk zondag in actie zijn ge komen. maar door een dichte mist kon dc oefening niet doorgaan. De luchtlandingsmanoeuvre valt samen met de eerste fase van de manoeu vres van de 15.000 man sterke twee de Amerikaanse pantserdivisie die dc vorige week tijdens de operatie „Big Ligt" in nog geen drie dagen over de Atlantische oceaan Is ge vlogen. een antwoord op de vraag „Wat is Eurpa en wie spreekt namens dit ge bied?" Het antwoord moet van Euro pa zelf komen. Amerika heeft niets tegen een sterk en verenigd Europa. Sprekend over de defensie zei de Amerikaanse minister dat voor de bescherming van het Atlantische ge bied nucleaire en niet-nucleaire ele menten nodig zijn. De kosten van die bescherming moeten billijk worden verdeeld. Rusk betreurde het dat sommige landen hun aandeel niet le veren. De Bondsrepubliek en Ame rika dragen in de NAVO het zwaar ste deel van de last. DEN HAAG, 26-10. De eerste W. E.U.-conferentie nieuwe styl heeft vrjjdag en zaterdag in Den Haag het maximum opgeleverd van wat mo gelijk was. Dit heeft minister Luns, als voorzitter van de conferentie, za terdagmiddag tegenover de pers kun nen verklaren. Er is neit over bana liteiten gesproken, aldus minister Luns, maar over de kern van de problemen. De zeven ministers van buiten landse zaken zijn het erover eens. dat het nauwst mogelijke contact tussen Engeland en de E.E.G., op alle niveaus, moet worden onder houden. Allen, ook de Franse minis ter Couve de Murville, hebben zich met name uitgesproken voor voort durend contact tussen de E.E.G.- ccmmissie en Engeland over de ont wikkeling van de landbouwpolitiek. Ook was men het er algemeen over eens, dat bij de komende tarief on derhandelingen in Genève, de zgn. Kennedy-ronde, tussen de E.E.G., Engeland en de andere landen der Europese Vrijhandelsassociatie (E.V. A.) zeer nauw contact moet worden onderhouden. Een „positieve" verklaring van de Franse minister ten aanzien van deze punten en uiteenzettingen van de nieuwe Britse minister van buiten landse zaken, Butler, zijn hoogte punten van het overleg geweest Mi nister Luns deelde op zijn perscon ferentie mede. dat minister Butler op indrukwekkende wijze herhaal delijk heeft laten uitkomen, dat de Metaalindustrie tegen bevoorrechting bouwvakkers DEN HAAG, 26-10. Van de zijde d°r Metaal en Elektrotechnische In dustrie (F.M.E.) bestaat bezwaar te gen de plannen van minister Bogaers de bouwvakkers te bevoorrechten boven andere werknemers en zij noemt het voor de andere bedrijfs takken onaanvaardbaar, dat het 'bouwbedrijf („dat n.b. in het tweede kwartaal van 1963 15 pet. meer werknemers had dan in hetzelfde kwartaal van 1962, doch een lagere produktie leverde") nog langer 'door veel hogere lonen - die eenvoudig aan de afnemer of aan de belasting betaler in rekening worden gebracht - het loonpeil in Nederland zou kun nen 'bepalen. De federatie zegt dit in haar maandschrift „Metalectro-VUsie", waarin zij o.-a. schrijft dat de pogin gen van de nieuwe regering om de bouwactiviteit te stimuleren in veel opzichten bewondering en waarde ring verdienen. De regering gaat edhter met ihaar woningbouwpro gramma verder dan redelijkerwijs kan worden gesteld. Vier panden verwoest Fikse brand te Hengelo HENGELO. 27-10. Aan dc Olden- zaalse straat te Hengelo zijn zater dagavond vier panden, een automa tiek, een cafétaria, een yssalon en een woning in de as gelegd. Doordat vergeten was een frituur- pip-1 af te sluiten raakte.de olie over verhit en ontstond1 een uitslaande brand. Aangewakkerd door een flinke wind, vrat het vuur door van het ene pand' naar het andere, alles toebehorend aan de heer J. Kip- hardt. Zijn echtgenote en zijn doch ter - de heer Kiphardt was zelf niet thuis - probeerden de vuurzee te buiten, maar boekten geen succes. De Hengelose brandweer wist na derhand de vlammen te doven. Toen was er van het rijtje oude woningen waarin de zaken waren onderge bracht, weinig meer over. Ze zullen niet meen worden herbouwd, om dat ze te dicht bij 'het rooms-katho- lieke ziekenhuis van Hengelo ston den. De heer K. was verzekerd. Twee doden nieuwe Britse regering vastbesloten is in elk opzicht, dus ook politiek, op Europa gericht te blijven en dat zij toetreding tot de E.E.G. of ver smelting van de gemeenschap van de zes met de E.V.A. in de toekomst, als doel voor ogen heeft. KÖNIGSTEIN, 27-10. - De West- duitse minister van justitie, Bucher, heeft zondag voor een bijeenkomst van uit Oost-Duitsland ontvluchte juristen en economen verklaard, dat communistische agenten sinds het einde van de jongste wereldoorlog 862 mensen uit West-Berlijn hebben ontvoerd. Voorts hebben Oostduitse recht banken in de afgelopen achttien jaar 154 en Russische militaire rechtban ken in Oost-Duitsland 424 mensen ter dood veroordeeld wegens poli tieke misdrijven, aldus minister Bu cher. ASSEN, 27-10. Uit een enorrpe hoeveelheid reacties op de berichten van de 'kranten en de radio over de mysterieuze ontvoering van de 19- jarige verkoopster Aaltje Bruins door een zich Peter SchuLz noemen de Duitser heeft de rijkspolitie te Rolde een sohema kunnen samen stellen van de plaatsen waar het meisie en de man de afgelopen da gen hebben doorgebracht. Het is zo goed als zeker, dat Aaltje Bruins en Peter Sohulz op dit moment in het Ruhrgebied verblijven. Poging tot ontvoering van Japanse prinses TOKIO, 27-10. De politie van Tokio heeft drie mannen gearres teerd die van plan waren prinses Soega, de jongste dochter van keizer Hirohito van Japan te ontvoeren. De drie mannen wilden voor de 24-ja- r'ge prinses die getrouwd is met een bankemployé en thans mevrouw Ta- kako Sjimazoe heet, een losprijs van een half 'miljoen gulden eisen. Zij werden in de buurt van haar wo ning aangehouden. Nederlandse marineman doodgestoken WILLEMSTAD, 28-10. Zondag middag heeft zich aan boord van het in de Nederlandse Antillen ge stationeerde fregat Mr. Ms. Van Ewyck een steekpartij voorgedaan als gevolg waarvan een korporaal machinist om het leven is gekomen. Nadat de 18-jarige ongehuwde machinist der derde klasse Van der W. wegens cndisciplinair gedrag te gen de korporaal-machinist J. La gendijk door de officier van de wacht voorlopig arrest was opge legd', 'heeft Van der W. onverwacht een mes gegrepen en daarmee de korporaal-machinist gestoken. Het slachtoffer, dat tijdens het transport naar het Ziekenhuis is overleden, zal vandaag met militaire eer worden begraven op de militaire begraaf plaats te Willemstad. Het slachtoffer, dat ongeveer an derhalf jaar in de Ned. Antillen diende en voor Kerstmis aanstaande naar Nederland zou terugkeren, was 35 jaar oud. Hij laat een vrouw en twee 'kinderen (twee zoontjes van tien en vijf jaar) achter. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Lui zweet Is gauw gereed. Een foto van de grote Amerikaanse negerleider dr. Martin L,uth<.r King. Ondanks de talrijke moeilijkheden die hij reeds moest overwinnen in de strijd om rechten voor zijn rasgenoten, is hij vol vertrouwens dat eens alles goed komt. Hij is echter anderzijds van mening dat werkelijke binnenlandse rust in de V.S. niet bestaan kan, zolang de negers niet als volwaardige gelijkberechtigde ingezetenen en burgers worden erkend. DEIL. 27-10. Zaterdagavond is tij- riem c'e zeer dichte mist. een perso- renauto. afkomstig uit Vugbt. bij de rc'torde te Dei! (Betuwe) in het wa ter gereden. Pas zondagmiddag om twee uur vonfd men de verongelukte auto met de stoffelijke overschotten van de twee inzittenden, de 69-jarige heer H. W, Inklaar en zijn 34-iarige dochter, beide uit. Vught. Zij kwa men van een voorstelling in Amster dam en waren op weg naar huis. Aafje Heyiiis had aanrijding TEUGE. 26-10. De altzangeres Aafje Heynis heeft met haar auto bij de Oude Herberg in Teuge, on der Apeldoorn, een aanrijding gehad nadat een tegenligger piotseling op de linkerhelft van de weg was ge raakt. De gevolgen van de aanrij ding waren niet ernstig en de zange res, die geen letsel had opgelopen, kon vrij spoedig in haar eigen auto de reis naar Almelo, waar zij een repetitie zou bijwonen, voortzetten. De bestuurder van de tegenligger, .T. N. V. uit Apeldoorn, was korte tij'd later in Apeldoorn opnieuw bij oen aanrijding betrokken. De politie vermoedt dat hij onder invloed van sterke drank verkeerde. FRANKFORT, 26-10. - „Wij zullen zullen onze zes divisies in Europa handhaven, zolang die daar nodig zijn", zo heeft de Amerikaanse mi nister voor het leger, Cyrus Vance, op een persconferentie in Frankfort verklaard. „De Verenigde Staten heb- 'jji ben geen enkel plan om één van deze divisies terug te trekken, en zij zijn vastbesloten om hun verplichtingen jegens de N.A.V.O. na te komen", al dus de minister. Hij sprak naar aanleiding van het einde van de operatie „Big Lift". Hij kondigde aan, dat in de loop van het volgende jaar proeven met een der gelijke grootscheepse troepenver plaatsing door de lucht naar het Ver- re- en het Midden-Oosten zullen ge nomen worden. Intussen arriveerde op het vlieg veld van Bonn de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean MARRAKESJ, 28-10. Het gebied ten zuiden van Hassi Beida is nu van de vyand gezuiverd, zo is maandag van officiële Marokkaanse zijde in Marrakesj meegedeeld. Zoals bekend is er in de afgelopen dagen in dit gebied gevochten tussen Marokkaanse en Algerijnse troepen. Aan Algerijnse zijde zouden rond 60 man gesneuveld zijn; 66 Algerijnen zouden gevangen zijn genomen. De Marokkanen zouden geen verliezen geleden hebben. In Marrakesj werd voorts meege deeld, dat de Marokkaanse troepen bij deze gevechten onder meer twee kanonnen, een mortier en acht ma chinegeweren hebben buitgemaakt. Premier Achmadoe Bello van Noord-Nigerië, die op het ogenblik in Marokko is, heeft aangedrongen op een wapenstilstand en onderhan delingen tussen beide partijen. Nederlandse kustvaarder had aanvaring DOVER, 27-10. De 499 ton metende kustvaarder „Betty Ann-S." van de N.V. Rotterdamse Kolencentrale, is zondagochtend vroeg, 12 mijl ten westen van Dungeness, in het En gelse graafschap Kent, in dichte mist in aanvaring gekomen met het 945 ton metende Britse kustvaartuig „Actuality", dat kapseisde maar bleef drijven. De twaalf opvarenden van dit schip sloegen door de schok over boord maar konden door de „Betty Ann-S." worden opgepikt. Zij zijn ongedeerd. Het Nederlandse vaartuig, dat on der de waterlijn zware schade aan de boeg opliep, kon later Dover be reiken, waar de twaalf Britten aan land werden gezet. Tn Zwitserland zijn zaterdag en zondag verkiezingen gehouden voor het parlement dat uit 'twee kamers britaa't. namelijk de „Standerat" of raad van staten en de „Nationalrat" (rationale raad). 'nIEUWEHAMSTEL. Op de Bur- gemeestcr Colijnweg in Nicuwer- amstel zijn twee personenauto's frontaal mot elkaar in botsing geko men. De bestuurster van de ene auto, de 25-jarige apothekersassis tente M. A. J. van den Assem uit Breda, overleed ter plaatse aan haar verwondingen. Rusk, die een bezoek van drie dagen aan de Bondsrepubliek brengt. Men verwacht dat ook hij zal trachten de vrees weg te nemen, dat de V.S. voornemens zijn hun troepensterkte in Europa te verminderen. Rustig weer MOSKOU, 26-10. Premier Chroesj tsjov heeft op een persconferentie in Moskou gezegd dat men de betekenis van het gedeeltelijke kernstopverbod niet moet overschatten. Het verbod heeft zelfs geen invloed op de bewa peningswedloop. De Sowjet-Unie is niet van plan met Amerika te wedijveren voor een verovering van de maan. De U.S.S.R. heeft momenteel geen plannen voor een ruimtevlucht naar de maan, al heeft het probleem wel de aandacht. De Russische premier sprak voor degenen die hebben deelgenomen aan een internationaal congres van jour nalisten. Van de persconferentie is melding gemaakt in de Russische pers. Twee sportvissers verdronken HIPPOLYTUSHOEF, 27-10. Men neemt aan, dat de gebroeders N. W. en D. van Duin uit Obdam, die don derdagmorgen met een roeiboot uit Wieringen waren uitgevaren om te gaan vissen en sedertdien worden vermist, zijn verdronken. Zondag middag is het zoeken gestaakt, na dat de roeiboot des morgens was ge vonden op het Noordersielt, dat on geveer vijf kilometer ten noorden van Wieringen ligt. De boot was leeg en ook het visgerei van de mannen was er niet meer. Men neemt aan, dat de mannen getracht hebben lo pend 'de wal te bereiken, toen bij eb het wad droog viel. Zij moeten zijn verdwaald en 'bij het opkomen van de vloed zijn verdronken. Weer verbrandde monnik zich SAIGON, 27-10. - Een 42-jarige Boeddhistische monnik heeft zon dagmorgen zichzelf voor de rooms- katholieke kathedraal in Saigon ver brand, teiwijl honderden mensen toe keken. Dit is het zevende geval van een dergelijke zelfmoord in de Boeddhis tische campagne tegen de Zuidviet- namese regering. Het valt samen met het bezoek van een V.N.-groep van zeven leden aan Zuid-Vietnam. Dit bezoek houdt verband met Boeddhis tische protesten tegen vervolging van de Boeddhisten door het bewind van de r.k. president Ngo Dinh Diem. Warm in New York NEW YORK, 27-10. In New York was het zondag prachtig weer. De thermometer wees 28 graden Celsius aan, de hoogste temperatuur die ooit op 27 oktober in de stad is gemeten. Op het Vaticaanse concilie is vrijdag een verklaring aanvaard dio zich uitspreekt voor een vaste paas ei a tuin en ccn permanente kalender. Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend droog en rustig weer met op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking en slechts ver spreid voorkomende opklaringen; in het algemeen weinig verandering in temperatuur. 29 okt. Zon op 7.27, onder 17.19. Maan op 16.34, onder 2.39. Volle maan: 1 nov. te 14.56. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 okt. 12.27 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 29 okt. 12.14 n.m. n.m. Springtij: 3 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-10. Het K.N.M.I deelt medeGedurende het weekeinde 'handhaafde eenuitgebreid hogedruk- gebied zich boven west en centraal Europa en zUid-Scandinavië, waar bij op uitgebreide schaal mist of laaghangende bewolking voorkwam. Opklaringen van betekenis döen zich slechts verspreid voor. De tempera turen kwamen daarbij op een lager niveau en zijn nu enkele 'graden on der normaal. Hoewel het hogedruk- 'getoied nu wat in betekenis afneemt en zidh naar het zuidoosten ver plaatst zal het tooh het weer in ons land ook de komende 24 uur blijven beheersen zodat de toestand met rustlig weer met veel mist of laag hangende bewolking en sledhts ver spreide opklaringen voortduurt. Injectie met schuurpoeder In Florida heeft een 56-jarige vrouw haar stem die zij 17 jaar geleden door een operatie had verloren, teruggekregen door een injectie met een mid del, dat normaal gebruikt wordt voor het onderhoud van pannen, zo meldt de „Miami Herald". De arts die de injec tie had toegediend, had ver klaard dat het middel al 17 maal in dergelijke gevallen met succes was toegepast. DEN HAAG, 26-10. Met ingang van vandaag (28 oktober) wordt de consumentenprijs van margarine met één cent per pakje van 250 grain verhoogd. Aanleiding tot deze prijs verhoging zijn de gestegen grond- stoffenprijzen voor margarine, aldus deelt de Bond van Ned. margarine- fabrikanten mede. Om dezelfde reden werd de prijs met hetzelfde bedrag verhoogd op 18 februari en op 17 juni van dit jaar. Goudschat afkomstig uit Wiesbaden AMSTERDAM, 28-10. De enorme hoeveelheid gouden sieraden, die vorige week dinsdag in een op de Geldersekade door de politie klem gereden auto werd gevonden, blijkt begin oktober te zijn gestolen bij een juwelier in Wiesbaden. De juwelier en zijn dochter hebben hun schat bij een bezoek aan het Amsterdamse 'hoofdbureau van politie (herkend. Duitse politiefunctionarissen waren erbij aanwezig. De goudschat heeft een waarde van naar schatting 200 duizend mark.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1