r GEVECHTEN AAN ALGERIJNS-MAROKKAANSE FRONT Perzisch dorp werd met Nederlandse steun herbouwd Demonstratie bouwvakkers in Amsterdam Frans-Britse toenadering in Den Haag MINISTER BOT SPREEKT OP DAG DER VER. NATIES Buschauffeurs stellen hun eisen Dodenherdenking te Amsterdam DE APARTHEID ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 oktober 1963 120e jaargang No. 19469 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikzae, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij' v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, •dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) t 1,per stuk. In dit nummer: Belangrijke kapitaalsiverken Brouwershaven TOCH EEN KABELSLUITING Ontmoeting: Ben Bella-koning Hassan in Libië MARRAKESJ, 24-10. Naar de Ma rokkaanse minister van voorlichting, Bouteleb, donderdag heeft meege deeld, is de aanval die Algerijnse in fanterie ter sterkte van ongeveer 600 man in de nacht van woensdag op donderdag op Hassi Beida heeft in gezet, volledig afgeslagen. De ver liezen aan Marokkaanse zijde be droegen één dode en twee gewonden. Vijf en dertig Algerijnen werden ge vangen genomen. Bovendien werd ongeveer 40 ki lometer ten noorden van Hassi Bei- da een groepje Algerijnse comman do's, die vermoedelijk opdracht had den een munitie- en brandstofop slagplaats in Tagounit te vernieti gen, gevangen genomen. Hassi Beidia is steviger dan ooit in Marokkaanse 'handen, aldus de minister. Het Algerijnse persbureau A.P.S. meldde daarentegen, dat de Marok kaanse strijdkrachten zioh met zwa re verliezen en in wanorde over een afstand van 17 kilometer hebben te ruggetrokken. De verliezen onder de Algerijnse strijdkrachten bedroegen slechts zeven lichtgewonden, aldus A.P.S. verder. Volgens Radio Algiers vielen bij de gevechten aan Marokkaanse zij de 17 doden en 12 gewonden. Radio Algiers maakte ook melding van schermutselingen tussen Alge rijnse en Marokkaanse eenheden in Bewoners terug naar Tristan da Cunlia SOUTHAMPTON. 24-10. Be te- woners van het in de Zuid-Atlanti sche Oceaan gelegen eiland Tristan da Cunha zijn donderdagavond uit Southampton vertrokken op terug reis naar hun haardsteden, die zij precies twee jaar geleden door een vulkaanuitbarsting moesten verla ten. De 198 eilandbewoners, die de reis maken met het Deense schip Born- holm, ziin blij dat zij naar Tristan da Cunha teruggaan. Zij hopen daar te bekomen van het jachtige tempo van de moderne beschaving, dat zij twee jaar van nabij hebben kunnen gadeslaan. Hun leider, Willie Re- petto, vond dat het leven in Enge land uit niets anders bestaat dan geld en zorgen. Niettemin besloten 14 eilandbewoners voorgoed in En geland te blijven. Generaal Rikhye naar 's-Gravenhage NEW YORK, 24-10. Generaal-ma- joor I. J. Rikhye, de militaire advi seur van secretaris-generaal Oe Thant, heeft, naar de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties in New York donderdag heeft meege deeld, een uitnodiging aanvaard om in februari aanstaande naar Den Haag te komen, voor informele be sprekingen over het Nederlandse aanbod een contingent mariniers ter beschikking van de volkerenor ganisatie te stellen. het gebied van Hebei Lahmar, 40 kilometer ten noorden van Colomb Bechar. De Algerijnen maakten daarbij een grote hoeveelheid wa pens buit op de Marokkanen, die bovendien een dode en twee gewon den verloren. Dit was de eerste maal dat Jebel Lahmar als toneel van de strijd ge noemd werd. Ben Bella en koning Hassan TUNIS, 25-10. Het hoofd van de voorlichtingsdienst van keizer Haile Selassi van Ethiopië heeft meege deeld, dat koning Hagsan de Twee de van Marokko en president Ben Bella van Algerië in Libië een ont moeting zullen hebben. Tevoren had koning Hassan in Marrakesj een beroep op president Ben Bella gedaan tot „samenwer king met het Marokkaanse konink rijk, dat u in uw toespraken aan valt". Hjj had ook verklaard bereid te zijn het Algerijnse staatshoofd „zender vooraf gestelde voorwaar den" te ontmoeten. SCHIPHOL, 24-10. - Voornamelijk dank zjj de financiële hulp van bjjna alle reformatorische kerken in ons land, heeft de Wereldraad van Ker ken in ruim een jaar tjjds één van de 352 dorpen, die bjj de aardbeving in Perzië geheel werden verwoest, kunnen herbouwen. Het is het dorp Esmatabad, niet ver van Dousadj gelegen, dat eind vorige week werd geopend. Deze opening werd namens de Wereldraad van Kerken bijgewoond door de Ne derlander dr. J. van Klinken, direc teur van 'het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Ker ken in ons land. Uniek dorp. Dr. van Klinken keerde donder dag terug op Schiphol, waar hij o.a. vertelde, dat het nieuwe Esmatabad thans een uniek dorp in 'de stoffige woestijn is. Men heeft voor de 1500 inwoners van het dorp ruim 300 shockproof-woningen (in staalske- letsysteem) gebouwd ter vervanging van de vroegere koepelwoningen van leem en klei die waren ingestort. Voorts zij er twee scholen gebouwd, een dorpshuis, een proefboerderij, een kippenfokkerijen een medische Russen enthousiast over Nederland AMSTERDAM, 24-10. De heer W. S. Wolodin, de reisleider van een gezelschap van zestien Russische professoren, doktoren, ingenieurs, economen en kunsthistorici, heeft donderdagavond op een ontvangst van de vereniging „Nederland-U.S. S.R." in Amsterdam verklaard, dat het gezelschap zeer enthousiast is over het bezoek aan ons land. Hij zei dat men tijdens de studiereis van een week door ons land veel inte resse voor Rusland heeft ontmoet. Het gezelschap heeft o.m. zieken huizen, fabrieken en musea bezocht, waar vele gemeenschappelijke pro blemen werden besproken. Op de drukbezochte ontvangst in Krasnapolsky beantwoordden de Russen een groot aantal vragen, die vooral 'betrekking hadden op de me dische wetenschap. AMSTERDAM, 24-10. Op een aan tal bouwwerken in de westelijke tuinsteden en in Buitenveldcrt bij Dit is ren recent portret van de Griekse dichter Georges Seferiades, in de literatuur bekend als Giorgos Seferis, aan wie donderdag de No belprijs voor literatuur is toegekend. Seferiades. een van de grootste le rende dichters van Griekenland, was tot voor kort Grieks ambassa deur in Londen. Amsterdam is donderdagmiddag het werk stilgelegd omdat de bouwvak arbeiders gingen deelnemen aan een door het „bouwvakcomitê" georgani seerde demonstratie. Ongeveer 1.500 bouwvakarbeiders verzamelden zich rond twee uur op de Amstelveenseweg achter het Von delpark en vertrokken vandaar in een lange optocht, waarvoor de poli tie toestemming had verleend, naar gebouw Bellevue. In de optocht wer den spandoeken meegevoerd met de leuzen „Openbreking c.a.o. nu", „Om hoog het basisloon", „Uitkering in eens nu", „Hogere vorstuitkering", „Handen af van vrije zaterdag" en „Geen huurverhoging". Ter onder steuning van deze eisen werd de de monstratie gehouden. Resolutie In alle zalen van Bellevue hebben rond 1.700 bouwvakarbeiders in pro testvergadering bijeen besloten de volgende resolutie ter kennis te brengen van de regering: „Wij eisen uit hoofde van onze positie en ter oplossing van de heersende woning nood een drastische verbetering van onze positie, opheffing van de rem mende loonbepalingen van regerings zijde en onmiddellijk, ingrijpen van de regering tegen het opdrijven van de prijzen, zowel in de consumptie sector als op het gebied van de bouwsommen". Voorts wordt in de resolutie „met kracht geprotesteerd tegen bestedingsbeperkende maatre gelen en een nieuwe huurverhoging". kliniek. Ook is men bezig met de stichting van een landbouwcoöpe ratie waarbij n.a.v. een advies van prinses Beatrix gedacht wordt aan een nauwe samenwerking met de bevolking van Dousadj. De bewoners van Esmatabad hebben, naar dr. van Klinken meedeelde, tijdens de we deropbouw van hun dorp gewoond in tenten die beschikbaar gesteld waren door de Raad van Kerken van Engeland. Vragen in Tweede Kamer over binnenlandse veiligheidsdienst DEN HAAG, 24-10. De fractielei der in de Tweede Kamer van de P. v.tLA., prof. dr., A. Vondeling, zal volgende week dinsdag de navol gende vragen over de B.V.D. stellen aan de minister-president, en de mi nisters van binnenlandse zaken, van justitie en van verkeer en water staat: 1. Wat zijn de geldende regelen voor het waarborgen van het brief en telefoongeheim? 2. Is het mogelijk telefoonge sprekken af te luisteren zonder toe stemming of medewerking van de P.T.T.? 3. In welke gevallen kan of moet de P.T.T. medewerking geven om te lefoongesprekken af te kunnen luis teren? 4. Wie moet of moeten de toe stemming daartoe geven? 5. Kan de regering mededelen in hoeveel gevallen toestemming is ge geven tot het meeluisteren in de laatste jaren, bijvoorbeeld sinds 1959? 6. Bij hoeveel abonné's kan op dit moment worden meegeluisterd en tot welke groepen van gevallen (crimi naliteit, staatsveiligheid) behoren deze? Nieuwe jaarbeurshal wordt „Irenehal" UTRECHT, 23-10. Prinses Irene heeft toestemming veiTeend aan een niieuwe hal van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs in Utrecht de naam Irenehal te geven. De 'hal staat op het terrein aan de Croese- laan. De oorspronkelijke Irenehal op het Vredeniburg is door interne ver bouwingen bij de jaarbeurs als hal in betekenis afgenomen en vormt nu de verbinding tussen de oude en de nieuwe Vredenburggebouwen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Nog steeds arriveren aan de Grevelingendam gondels voor de kabelbaan, die gebruikt zal worden bij de definitieve sluiting. Hoeveel pech men ook heeft gehad met de kabelbaan, men handhaaft toch de idee van sluiting met ge bruikmaking hiervan. Voor een uitvoeriger artikel over deze zaak verwij zen wij naar elders in dit nummer. DEN HAAG, 25-10. De Franse minister van buitenlandse zaken, M. Couve de Murville, is donderdag avond in Den Haag met zijn Britse collega, R. A. Butler, overeengeko men, dat z ij voortaan over alle be langrijke problemen van de buiten landse politiek nauw contact zullen onderhouden. Dit is in diplomatieke kringen be kend geworden na het diner, dat Couve de Murville a'an Butler aan bood in de residentie van de Franse ambassadeur aan de vooravond van de ministeriële W.E.U.-confe- rentie. Enige' uren hebben de 'beide -be windslieden in een zeer vriend schappelijke, hartelijke sfeer van gedachten gewisseld over een groot aantal problemen, daarbij'is gespro ken over de Oost-West-verhouding (een punt dat heden op de eerste conferentiedag van de zeven minis ters aan de orde komt) en verder over de N.A.V.O., de multilaterale kernmacht en de tariefonderhande- lingen met de Verenigde Staten, de z.g. Kennedyronde, een 'onderwerp dat zaterdag een der hoogtepunten bij de economische debatten aan de ministers zal zijn. Armeniër dankt m open brief AMERSFOORT, 24-10. Een in Amersfoort wonende genaturaliseer de Armeniër, de heer Jubar J essay an heeft in een open brief aan het Ne derlandse volk namens de Armeniërs in de gehele wereld dank gebracht voor de actie „Hun laatste kans". Hij schrijft in zijn brief onder meer, dat het nuchtere Nederlandse volk een warm hart heeft en bedankt ook de N.T.S. en dr. van Swol, die de uitzending over de vluchtelingen van commentaar voorzag. „Uur van internationalisme en integratie heeft geslagen" DEN HAAG, 24-10. Mr. Th. H. Bot, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft donderdag in Den Haag verklaard, dat in de ge schiedenis der mensheid thans het uur van internationalisme en inte gratie der volkeren heeft geslagen en dat de wetenschap in deze periode een rol van grote betekenis speelt. In allerlei verband en 'bovenal on der stuwing van de Verenigde Na ties, wordt er naar gestreefd de ge hele mensheid deelgenoot te maken van de zegeningen der wetenschap pen, zo verklaarde 'hij op een bij eenkomst van de V.I.R.O., de ver eniging voor internationale rechts orde, ter gelegenheid van de dag der Verenigde Naties in de Ridder zaal. De minister legde er speciale na druk op, dat het 'beleid van de Ne derlandse regering ten aanzien van de onderontwikkelde landen ten doel heeft ons in staat te stellen als Nederlandse natie op eigen wijze bij te dragen aan de V.N.-activiteit op het gebied van wetenschap en van hulpverlening aan minderontwikkel- de landen, in de verwachting dat men meewerkt aan een versneld proces om de verschillen tussen de volkeren, van de aarde weg te ne men. De „rjjke landen" Minister Bot schetste de vele vor men van internationale samenwer king die op wetenschappelijk gebied na de oorlog zijn ontstaan. Hij leg de in verband tussen 'deze ontwik keling en het belangrijke feit, dat de „rijke" landen in het geheel van de Verenigde Naties zioh bewust zijn geworden van hun verantwoor delijkheid voor de „armen". Uit dit verantwoordelijkheidsgevoel is de bereidheid geboren om mee te wer ken aan maatregelen om de ver schillen te laten verdwijnen, als praktische tenuitvoerlegging van het V.N.-devies „een wereld of geen" De bewindsman waarschuwde ove rigens, dat de techniek niet alleen een groot goed is, maar ook een do delijk kwaad kan zijn als ze niet meer gehoorzaamt aan de 'hogere normen van de geest, en de ware menselijkheid. Zuiverende zelfkri tiek, die voor handhaving en bevei liging van de menselijke waarden in onze eigen samenleving geboden is, •moeten ons oök bij de hulpverlening aan andere volken tot leidraad strekken, aldus minister Bot, Schrale vrede. Prof. B. V. A. Röling, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, gaf na minister Bot een uiteen zetting over de ontwikkeling van de Verenigde Naties in de afgelopen 18 jaar, een ontwikkeling die is geken merkt 'door de koude oorlog. Zijn conclusie luidde, dat het samenzijn van de volken op één wereld - vreedzaam maar in verscheidenheid - spelregels vereist die in internati onale rechtsregels zouden moeten worden neergelegd. Het realistische doel van het V.N. handvest is een „schrale vrede", ai- dus prof. Roling, d.w.z. een toestand waarin oorlog afwezig is. Die toe stand is moeilijk te bereiken en zfj kan niet bereikt worden door een handhaven van de status quo zon der meer: vrede is immers vreed zame verandering. Matig in de mond Maakt het lijf gezond. Wat dit laatste betreft waren Couve de Murville en Butler het eens, dat er echt onderhandeld' moet worden, op basis van wederkerig heid met de Amerikanen. 4 DEN HAAG, 24-10. Buschauffeurs uit geheel Nederland ijveren thans voor een landelijke collectieve ar beidsovereenkomst, die alle busver- vcormaatschappijen zal omvatten. Zij achten de door de erkende vak bonden gestelde looneisen veel te laag en dringen aan op een uitke- ring-in-eens van f 100,- nebto, uit te betalen vóór 15 november. Voorts achten zij een spoedige afschaffing van de gemeenteclassificatie nood zakelijk. De eisen, donderdag ter 'kennis gebracht aan alle direct betrokke nen, zijn reeds heden (vrijdag) aan de drie erkende vakorganisaties toe gezonden. De week van 2 tot en met 9 no vember staat in vele igealliëerde landen in het téken van het her denken der oorlogsdoden. Ook in Nederland is dit het geval. Deze periode - waarin zij, die hun leven gaven voor de 'bevrijding van ons 'land, worden herdacht - wordt op zaterdag 2 novemlber geopend met een intergeallieerde herden kingsdienst. Deze bijeenkomst staat onder auspiciën van het Nederlands Oorlogsgraven Comité - het zoge naamde „Klaprooscomité" - en wordt gehouden in de Westerkerk te Amsterdam, aanvangend om 15.00 uur. Droog weer Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met vooral in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of bewolking, en overdag enkele lokale opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Iets koudere nacht en ochtend, in de namiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 26 okt. Zon op 7.22, onder 17.25. Maan op 15.15, onder 0.00. 27 okt. Zon op 7.24, onder 17.23. Maan op 15.45, onder 0.04. 28 okt. Zon op 7.26, onder 17.21. Maan op 16.10, onder 1.19. Eerste kwartier: 25 okt. te 18.21. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 okt. 8.29 v.m. 21.19 n.m. 27 okt. 9,40 v.m. 22.38 n.m. 28 okt. 11.03 v.m. 23.58 n.m. BROUWERSHAVEN 26 okt. 8.20 v.m. 20.58 n.m. 27 okt. 9.35 v.m. 22.16 n.m. 28 okt. 10.58 v.m. 23.32 n.m. Doodtij: 27 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-10. Het K.N.M.L deelt mede: Een groot deel van Europa wordt bedekt door een krachtig hoge- drukgebied, waarin rustig weer heerst. Alleen over noord-Europa staat een krachtige westelijke stro ming, onder invloed van de diepe depressie, die van IJsland naar Spitsbergen is getrokken. Op de oce aan ligt een ander gecompliceerd lagedrukgebied, waarvan de invloed echter niet tot west-Europa reikt. Het weer in ons land blijft derhalve geheel onder invloed van het conti nental e hogedrukge'bied. De hoogste luchtdrukwaarden worden in west- Rusland aangetroffen. Omdat de luchtdruk in Frankrijk wat daalt, wordt de wind in ons land oostelijk. De uit Duitsland aanstromende lucht is iets kouder. Ook in deze lucht komt plaatselijk mist voor, en de op klaringen zijn schaars. De regenkan sen blijven klein. NEW YORK, 24-10. Zevenentwin tig Afrikaans-Aziatische landen heb ben donderdag in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad om een nieuwe bijeenkomst van de raad over de apartheid in Zuid-Afrika ge vraagd. Zij merken op dat Zuid-Afrika niet heeft gereageerd op de resolutie van de raad van 7 augustus, waarin wordt geëist dat de apartheidspolitiek on middellijk wordt gestaakt en gevan gen genomen opposanten in vrij heid worden gesteld. De briefschrijvers menen, dat de toestand in Zuid-Afrika de laatste tijd veel slechter is geworden. De Veiligheidsraad zou „nieuwe maatre gelen" moeten overwegen. Turken vertrokken uit de hoofdstad AMSTERDAM, 24-10. Na uren wachten is donderdag dan eindelijk om 10 voor 5 de lange tocht van de Turken naar hun vaderland begon nen. Om half vijf kwam achter het in ternationaal jeugd- en studenten'te- huis Cok, te Amsterdam, waar de Turken inmiddels in de bussen wa ren gestapt, een wagen voor van de vreemdelingendienst van de Amster damse politie, die de 'benodigde pa pieren en het collectieve paspoort bij zich had. De papieren waren in grote haast door een ambtenaar van ~de Turkse ambassade naar de Am sterdamse vreemdelingenpolitie ge bracht. De bussen werden begeleid door een wagen met vier leden van de vreemdelingendienst, die bij de Ne derlands-Duitse grens de verant woordelijkheid aan de Duitse auto riteiten hebben overgedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1