1 li f! li) |i- Jï H DE ZIERIKZEESCHE COURANT GRONINGER „GASBEL" VEEL GROTER DAN GEDACHT Ben Bella zendt afgevaardigde naar president Bourguiba van Tunesië Financiële positie van gemeenten Is schoolgeld betalen nog wel juist? Vragen over prijzen in de Tweede Kamer Arbeidswet en nota leerplichtverlenging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 oktober 1963 120e jaargang No. 19468 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 rtEOAKne EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lol. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cenf. Losse nummers 10 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Zierikzee in teken van veilig verkeer Een nieuwe ontdekking Schatting op 1100 miljard in3 Brits prototype neergestort Dit nummer bestaat uit 14 pagina's ROTTERDAM, 23-10. - De Neder landse Aardoliemaatschappij heeft woensdagmiddag bekendgemaakt, dat de bewezen aardgasreserve als gevolg van de proefboringen by Bie- rum in de provincie Groningen, nu geschat wordt op 1100 miljard ku bieke meter. De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij, optredende namens de deelnemers aan de gaswinning te Groningen, te weten de Bataafse Pe troleum Maatschappij N.V., de Stan dard Oil Company (New Jersey) en de Staatsmijnen, deelt mede, dat de proeven in de verkenningsboring bij Bierum, die dienden om de omvang van het aardgasvoorkomen in de concessie Groningen verder vast te stellen, zijn beëindigd. SCHOONEBEEK, 23-10. De heer Bongaerts, directeur van de N.V. Ne derlandse Aardolie Maatschappij, deelde mede, dat terecht de vraag is gesteld waardoor het mogelijk is dat steeds nieuwe getallen over de Gro ninger reserves naar voren komen. Het is, zo zei hij, gebruikelijk in de olieindustrie bij berekeningen van olie-gasreserves onderscheid te ma ken in verscheidene categorieën, zo als bewezen reserves en nog niet be wezen reserves, welke laatste soms weer onder verdeeld worden in waarschijnlijke en mogelijke reser ves. Produktief te maken De bewezen reserves zijn de reser ves in het gebied waarvan bekend is dat het geproduceerd kan worden op commerciële basis. In de regel wordt dus „bewezeh reserves" toegekend aan de min of meer directe omgeving van de bestaande put. De benaming waarschijnlijke re serves wordt toegekend aan minder DEN HAAG. Binnenkort is de benoeming te verwachten van drs. L. J. M. van de Laar (k.v.p.) tot staatssecretaris van onderwsjj, kun sten en wetenschappen. Paddestoelen- snuffelaars Truffels, eetbare paddestoelen, groeien in verschillende delen van Europa, maar worden vooral gevonden in het depar tement Dordogne in Frankrijk. De paddestoel groeit echter onder de grond en kan slechts gevonden worden door af te gaan op de muggen die op de geur af komen, maar gemak kelijker gaat het met speciaal afgerichte varkens. De inwo ners van Dordogne hebben ook geprobeerd om hiervoor hon den op te leidend maar daar bonden geen natuurlijke voor keur voor de paddestoelen hebben was dat geen succes, aldus „Landbouwdokumenta- tie". Zeugen schijnen het best te voldoen. Tijdens de oplei ding wordt het dier met kleine stukjes truffel gevoerd om er interesse voor aan te kweken. Als het varken de paddestoe len lekker vindt, gaat het mee naar het veld, vooral onder eikelbomen. De varkens krij gen zo nu en dan gebroken paddestoelen om ze „graag" te houden, maar ze mogen de paddestoelen zelf niet uitgra ven. bekende veldgedeelten, waarvan het niet zeker is dat er produceerbaar gas aanwezig zal zijn. Zij bezit wel een flinke kans, ongeveer vijftig pro cent, om inderdaad aanwezig te zijn. De titel „mogelijke reserves" wordt toegekend aan gebieden waarvan het zeer onzeker is of gas voorkomt en/ of dat het commercieel kan worden geproduceerd. Reserveschatting kort na de ont dekking van een veld en gedurende de eerste periode van de kennisbo ringen noemde de heer Bongaerts een moeizame taak. De schattingen zo wel de opvatting omtrent classifica tie als de getallen, veranderen meei> malen ingrijpend met iedere nieuwe put of andere brok informatie dat beschikbaar komt. ALGERIJE EN MAROKKO ALGIERS, 24-10. Donderdag is te Algiers van welingelichte zijde ver nomen dat president Ben Bella heeft besloten een. speciale afgevaardigde naar Tunis te zenden, waar deze zich in verbinding moet stellen met president Bourguiba. Ben Bella is hiertoe o-vergegaan omdat het Marokkaans-Algerijnse grensgeschil donderdag, ondanks de bemiddelingspogingen van tenmin ste zev^i staatshoofden, nog steeds in een v'npasse verkeerde. Van Algerijnse zijde wordt verno men d/'.'t de Algerijnse regering het voor'sfel van keizer Haile Selassie van Ethiopië voor een bijeenkomst Amerikanen voor knj igsraaid in Laos VIENTIANE, 23-10. De overleven den Ivan een Amerikaans transport vliegtuig, dat vorige maand bij een vlucht om rijst uit te werpen voor vluchtelingen in midden-Laos door pro-cómmunistische strijdkrachten werd neergeschoten, zullen binnen kort in het door de communisten be heerste gebied van Laos voor een krijgsraad terecht moeten staan, om dat zij wapens en voedsel zouden hebben willen verstrekken aan „ge wapende bandieten", aldus meldt het communistische persbureau „Nieuw China". Aan boord van het vliegtuig be vonden zich drie Amerikanen en vier Aziaten. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 23-10. B\j de voort gezette beraadslagingen over de be groting 1964 van het ministerie van binnenlandse zaken, heeft minister mr. E.,H. Toxopeus met nadruk ge steld, dat - naar zyn oordeel - de positie van de gemeenten financieel gunstig is. Zelfs sprak hij, in tegenstelling tot de Kamer-commissie, van een in het algemeen behoorlijke positie. De oor delen van de commissieleden met be trekking tot de financiële positie dei- gemeenten varieerden van uiterst somber tot minder somber. Minister Toxopeus noemde de „start" van de financiële verhou dingswet rijk/gemeenten niet onjuist. De bewindsman deelde mee, dat het „instituut der verfijningen" verder zal worden ontwikkeld, o.m. voor het hebben van inrichtingen van we tenschappelijk onderwijs, voor de agglomeraties en voor een ongewoon bevolkingsverloop. Een uitbreiding van de verfijningsuitkeringen voor het hebben van monumenten en voor de uitvoering van publieke werken is in,beraad. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 23-10. „Acht de mi- nisier het juist, dat voor leerlingen van de derde en hogere klassen nog stedes schoolgeld betaald moet wor den". Dit wordt gevraagd in het voorlopig verslag van de vaste com missie voor o. k. en w. uit de Twee de Kamer over de begroting voor 1964. Bij deze vraag wordt gewezen op het betrekkelijk lage bedrag (nog geen 1.3 miljoen gulden) aan inkom sten uit schoolgelden en op de vele administratieve arbeid, die daar te genover staat. In dit voorlopig verslag wordt ook gevraagd of 'het in overeenstem ming is met de verantwoordelijk heid der ouders a'Is ook voor niel- verpiidht onderwijs in het geheel geen schoolgeld 'betaald zou behoe ven te worden. Voorts wordt er naar geïnformeerd, of de verplichting tot tegemoetkoming in de vervoerskos ten voor de gemeenten kan worden uitgebreid. Het voorlopig verslag telt 352 vragen, Deze hebben 'betrekking op o.m. de wettelijke regeling der vi visectie, op de 'leerplichtregeling voor schipperskinderen, op een mis schien wenselijke reorganisatie van het departement bij 'het tot uitvoer brengen van de Mammoetwet en op het plan om een miniatuur- Europa („Mineurop") lo stichten in het 'kader van de dag- en weekeind- recreatie. zulks ter bevordering en propagering van do Europa-gedach te. tussen president Ben Bella en ko ning Hassan II van Marokko, waar bij de keizer als voorzitter zou op treden, aanvaardbaar geacht. De Marokkaanse minister van voorlichj'-ingszaken 'heeft woensdag te Marrakesj verklaard dat ook zijn Ierd instemt met het voorstel van keizer Haile Selassie. „Koning Has san is nog steeds bereid tot een sa menkomst met president Ben Bella, onverschillig waar of wanneer", al dus do minister. DEN HAAG, 22-10. Op dinsdag 29 oktober zal mevrouw Brautigam (P.v.d.A.) in de Tweede-Kamer aan - de ministers Andriessen en Biesheu vel (economische zaken en land bouw) vragen stellen over het prijs- verloop in ons land. In dezelfde vergadering zal de heer Wierda (P.v.d.A.) met verlof van de Kamer de minister van de fensie, mr. P. de Jong, interpelleren over het voornemen tot reorganisa tie van diens departement. Amerikaans-Russisch handelsgesprek WASHINGTON, 23-10. Sergej Bo- krisov, de Russische onderminister van buitenlandse handel, heeft woensdag twee uur gesproken' met de Amerikaanse ministers van eco nomische zafken, handel en land bouw. Hij verklaarde na afloop, dat er goede voortgang is bereikt. Hij hoopt dat dezer dagen overeenstem ming wordt bereikt over de levering van een grote hoeveelheid' Ameri kaans graan aan zijn land. Over het knelpunt bij deze trans actie: het - dure - vervoer van het graan door Amerikaanse schepen, is echter nog niet onderhandeld. De nieuwe Britse premier LONDEN, 23-10. Lord Home, de 'nieuwe Britse premier, heeft woens dag de documenten getekend die no dig zijn om afstand te kunnen doen van zijn adellijke titels die het hem onmogelijk maken lid van het La gerhuis te worden. Als hij zijn titels definitief kwijt is, zal lord Home voor de conserva tieve partij kandidaat staan 'bij een tussentijdse verkiezing in het kies district Kinross - West Perthshire voor een zetel in het Lagerhuis. De ondertekening van de docu menten maakt van Home n'iet auto matisch een „gewoon man". Tech nisch blijft hij edelman totdat de documenten gedeponeerd zijn bij de voorzitter van hot Hogerhuis, die te vens de hoogste rechter dn Enge land is. Politieke partijen en zendtijd DEN HAAG, 23-10. In het voorlo- pig verslag van de vaste commissie voor O. K. en W. uit de Tweede Ka mer over de rijksbegroting van dit departement voor 1964 wordt onder meer gevraagd of de regering bereid is alle in het parlement vertegen woordigde politieke partijen te doen delen in de door haar 'gevorderde zendtijd. Ook wordt gevraagd of de regering aan de omroepverenigingen een aanwijzing heeft gegeven, ten aanzien van 'het optreden van com munisten voor radio en televisie ook wanneer het forums, prijsuitreikin gen en dergelijke betreft. Wil naar Uw laken Uw kleren maken. Het enige luchtwaardige prototype van het nieuwe 111-straalverkeersvlieg- tuig van de „British Aircraft Corporation", waarvoor zeer goede verkoop mogelijkheden aanwezig worden geacht, is dinsdag in de omgeving van Tisbury in zuidwest-Engeland neergestort. De zeven testvliegers en des kundigen aan boord verloren het leven. Op deze luchtfoto de wrakstukken, waaruit nog duidelijk de vorm van een vliegtuig is te herkennen. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 22-10. De Tweede Kamer aanvaardde dinsdagmiddag zender hoofdelijke stemming een wijziging van de Arbeidswet, waar bij arbeid van 14-jarige jongens voorwaardelijk wordt verboden. Deze arbeid zal alleen dan zijn toegestaan, wanneer de 14-jarige niet langer dan 32 uur per week werkt en bovendien een jaar lang een voorgeschreven vak- of vor mingscursus volgt gedurende acht uur per week. In het voorstel tot wijziging van de Arbeidswet was 36 uur werktijd voorgesteld, do oh deze tijd werd bij een aanvaard amendement-Engels- man.- (P.v.d.A.) tot 32 uur terugge bracht. Minister Veldkamp stond 'genuan ceerd tegenover de 32 uur, omdat in tal van (dienstverlenende) bedrij ven op zaterdagen wordt gewerkt. De V.V.D.-fraktie 'kon, omdat men 32 uur niet in overeenstemming achtte met de realiteit, niet met dit amendement meegaan. Een tweede amendement-Engelsman om de ver plichte cursusduur op drie halve da gen van vier uur te stellen, sneuvel de op de bezwaren van de ministers Veldkamp (Soc. Zaken) en Bot (On Auto contra stier SNEEK, 23-10. Woensdagavond omstreeks zes uur kwam op rijks weg 43 bij Nijland, gemeente Wijtm- britseradeel, een personenauto met zeven inzittenden in botsing met een stamboekstier, die zich op de rijweg bevond. Alle zeven inzittenden wer den naar het S. Antihoniusziekenhuis in Sn eek gebracht. Vier van hen konden na behandeling naar huis worden vervoerd, maar de overig^ drie inzittenden liepen zware ver wondingen op. derwijs), omdat daartoe ruimte noch leerkrachten voorhanden zouden zijn. Alleen zijn eigen fractie stem de voor dit amendement. Ook naar Hongarije graan uit Ver. Staten WASHINGTON, 23-10. Het Ame- rikaanse ministerie van handel heeft woensdag vergunningen verstrekt voor de export van 1,2 miljoen bus hel graan naar Hongarije. Deze hoe veelheid komt overeen met 30.000 long ton en heeft een waarde van 1.929.384 dollar. Het is voor het eerst dat een ver gunning voor de uitvoer van 'graan naar oost-Europa wordt verstrekt na presidents Kennedy's goedkeuring van de tarweverkoop aan de Sowjet- Unie. Hongarije koopt mais als voe- dergraan. In tegenstelling tot de tarwe, die eventueel naar de Sowjet-Unie zal worden verkocht, mag de mais ook met niet-Amerikaanse schepen wor den vervoerd. Legaat voor museum NEW YORK, 24-10. Harry Gug genheim, voorzitter van de Stidh- ting-'Guggenbeiin, die 'het' bewind voert over het Museumsolomon Guggenheim te New York, heeft medegedeeld dat de kunsthandelaar Justin Thanhhauser tegenover hem heeft verklaard dat hij, na zijn overlijden, 34 schilderijen van Pi casso uit de na-imperisstionistische periode aan het museum zal ver maken. Duur veilingcomplex De aardgasprijs TrirVTvTT nt OQ_1ft T\/T«iV do Kdihu Trom J. *7 De delegatie uit 'het Europese parlement die op de Nederlandse Antillen verblijft en woensdag Aruba bezoekt, zal vandaag (don derdag) naar Suriname reizen waar zij eveneens 4 dagen zal blijven voor besprekingen o.a. met rege ringsfunctionarissen. VENLO, 23-10. Met de bouw van het nieuwe veilingcomplex voor de Coöperatieve Venlose Veiling te Grubtaenvorst, waarmede reeds een aanvang is gemaakt, zal niet een bedrag van tien miljoen zijn ge moeid, zoals vorig jaar werd ge raamd, maar van dertien miljoen gulden. Thans zijn diverse onderde len van het project aanbesteed en gegund tot een bedrag van acht mil joen gulden. Voor de hogere inves tering behoeft geen nieuw vreemd kapitaal te worden aangetrokken, als de opbrengst van de verkoop van de bestaande gebouwen in het centrum van Venlo voor de nieuwbouw kan worden aangewend. WAT mr 01 rilt K) DEN HAAG, 23-10. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft woensdagavond een eerder op de avond gedane me dedeling aan de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor binnenland1- se zaken, dat er tussen de S.R.O.G. (Samenwerking Regionale Organen Gasvoorzienin'g) en de N.V. Neder landse Gasunie overeenstemming was 'bereikt over de aardgasprijs, ingetrokken. Hij deelde de commis sie, die in openbare vergadering bijeen was, mede, dat er geen over eenstemming i® bereikt en bood de kamerleden zijn verontschuldigingen voor zijn vergissing aan. Nevelig weer Verwachting tot vrijdagavond: Droog en nevelig weer met veel be wolking, maar ook enkele plaatse lijke opklaringen; in de nacht en ochtend hier en daar mist; weinig wind; weinig verandering in tempe ratuur. 25 okt. Zon op 7.20, onder 17.27. Maan op 14.37, onder 23.54. Eerste kwartier: 25 okt. te 18.21. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 25 okt. 7.40 v.m. 20.15 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 okt. 7.22 v.m. 19.53 n.m. Doodtij: 27 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitgestrekt gebied van hogedruk bedekt nu het vaste land van Europa. De kern ervan ligt bo ven oost-Duitslarud. Een in beteke nis afnememde storing drong nog tot de Noordzee door, maar verliest nu geheel zdjn betekenis. Een bijbeho rend front dat vergezeld ging van een hoeveelheid zeer vochtige lucht, kwam ons land binnen en bracht op vele plaatsen mist. Achter dliit front is boven Engeland een nieuwe uit loper van het hogedrukgebied ont staan. De luahtbeweging in ons lanld is door dit alles zwak geworden. De lucht blijft tamelijk zacht en voch tig. Naast wolkenvelden komen er ook enkele opklaringen voor. Des nachts kan plaatselijk mist ontstaan. De regenkansen zijn 'gering en in de temperatuur komt weinig verande ring. Een zeer diepe depressie trok gisteravond over IJsland naar het noorden. Aan de zuidkust bereikte de wind orkaankracht. De lichamelijke vorming en de sport DEN HAAG, 23-10. In het voorlo pig verSlag van de vaste commissie voor O. K. en W. uit de Tweede Kamer over de begroting 1964 wordt o.m. gevraagd, of er geen aanleiding beistaat om, zo mogelijk in de vorm van een nieuwe sportnota, de tekor ten en behoeften op 'het terrein van de lichamelijke vorming en sport op nieuw te inventarisenen. In dit verslag wordt de minister gevraagd naar diens bereidheid tot het opzetten van een tienjaren-plan om de bestaande tekorten op te hef fen en om in de toekomst behoeften te voorzien. Gevraagd wordt ook naar de toe neming in de jaren 1962 en 1963 van het aantal gymnastieklokalen en van andere sportaccomodatïes. Aange drongen wordt op een coördinerend overleg tussen de subsidiërende overheden, nu naast gemeentelijke activiteit op het terrein van de sport ook provincies zich actief be tonen. Turkse arbeiders naar de Fordfabrieken AMSTERDAM, 23-10. Vrijda'gmM- dag zullen per charter vliegtuig 57 Turkse aibeiders op Schiphol arri veren, die in Turkije zijn aangewor ven door de Hord fabriek in Amster dam. Dit bedrijf heeft plaats voor 200 Turken. Met toestemming van het ministerie van sociale zaken is het bedrijf zelf in Turkije de arbeiders gaan aamverven. Er zal over enige tijd nog eenzelfde aantal Turken per vliegtuig naar Amsterdam komen, zódat er dan een 120 bij de Ford fa briek zullen zijn. Zij krijgen in het Turks, Duits en Nederlands gestelde contracten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1