DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEEN SLUITENDE BEGROTING VOOR ZEELAND IN 1964 In drie dagen pantserdivisie per vliegtuig uit Verenigde Staten naar Duitsland Tijd ens Cuba-crisis was de wereld slechts één stap van oorlog verwijderd Nieuw reuzeschip Engels Bonn ongerust over mogelijke vermindering Amerikaanse troepen De ramp in het Piavedal ACTIE VOOR VLUCHTELINGEN VAN START GEGAAN Staking in Amsterdamse haven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 oktober 1963 120e jaargang No. 19167 WAARIN OPGENOMEN <EDAK f IE EN ADMINISI RAI IE 'annewokken 11Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2256 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redekteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Zierikzeese industrie in de negentiende eeuxv Herfstpret in Vondelpark Hogere uitkering uit Provinciefonds nodig MIDDELBURG. 21-10. Gedepu- teerde Staten van Zeeland kunnen Prcvinciale Staten voor 1964 geen geëel sluitende begroting aanbieden. Het in deze begroting geraamde, uit de reserve- gedekte tekort, be loopt f 210.000,-. Het is voor het eerst sinds in 1948 de nieuwe finan ciële verhouding tussen rijk en pro vincie is geregeld, dat deze situatie zich in Zeeland voordoet. Het col lege van G.S. acht verhoging van het uitkerilngspercentage voor het provinciefonds voor Zeeland nu wel zeer dringend, daar in deze provin cie objecten van nationale betekenis zoals het Sloeplan, de Oosterschel- debrug. de ontwikkeling van de kanaalzone en dergelijke worden uitgevoerd, waarmee de culturele en sociale voorzieningen in overeen stemming moeten worden gebracht. Onder deze omstandigheden moet het niet denkbeeldig worden geacht dat bij gebrek aan voldoende steun hetgeen in de loop der jaren in de provincie tot stand is gekomen op sociaal, cultureel en ander gebied niet verder tot ontplooiing kan ko men of zelfs moet worden beknot. De verbindingen Het college van G,S. 'heeft een overzicht opgesteld van streefdata vcor het gereedkomen van de ver schillende verbindingen tussen mid den-Zeeland en het westen des lands. De hoofdverbinding zal via de Oosterscheldebrug, die Grevelin- gendam, de Volkerakdam, met Ha- ringvlietbrug over rijksweg 19 naar Den Haag voeren. De Oosterschelde. brug met toeleid'ende wegen moet omstreeks eind1 1965 voor bet ver keer kunnen worden opengesteld. De Gr evel ingendam en de Volke rakdam met de Haringvlietbrug zullen volgens het tijdschema van Rijkswaterstaat medio 1964 gereed meeten komen. Het gedeelte Volke rakdam-Klaaswaal is pen onderdeel van de zoomweg (Antwerpen-Ber- gen op Zoom-Dirateloord-Volkerak- dam. met Haringvlietbrug-Klaas- waal-Zuidelijke randweg Rotterdam -Pene'uxtunnel-noordelijke rand weg Rotterdam-Den! Haag). Dn ge- v3n de 7-nnrweg van Klaas waal tot de zuidelijke randweg Rot- richting Benelux tunnel en van de roe*"ieliike randweg Rotter- r*T0«n Haag zullen volgens 'jid-'-hema uiterlijk in 1975 zijn v-*'4~*~1id. 7ela^g h°t wegv=k Klaaswaal- 7"'d"diik° randweg Rotterdam, het- v*'k aansluiting geeft aan de Be- n-v,,v.f.innel. met ^ereed is. zal de verbinding taan via rijksweg 19a (K1 »3®waa1 -Rnf tord'am). w°lke m 1967 zal z.ijn voltooid met inbegrin van een nieuwe brug over de Oude Ma?c Jen zuiden van Barendrecht. P« zoomweg Het college van G.S. acht de spoe- d'ge voltooiing van 'het gedeelte Klaaswaal-zuidelijke randweg Rot terdam met aansluiting aan de Be- neluxtunnel van zeer groot belang voor Zeeland, De provincies welke hü de zoomweg rechtstreeks belang hebben plegen 'hieromtrent inmid- overleg. Voorts hebben G.S. 'bij de minister van economische zaken gepleit voor aanpassing van rijksweg 58 (Mid delburg-Vlissingen-Bergen oo Zoom) aan de eisen van het moderne ver keer. Met de aanleg van de weg Nieuw St. Jooslan'd-Vlissingen zal in de loop van 1964 worden begon nen. G.S. van Zeeland delen mee. dat zij gedurende drie achtereenvolgen de jaren de belangrijkste gebeurte nissen in de provincie zullen laten verfilmen. Deze opnamen zijn voor al bedoeld voor de filmjournaals in de bioscopen, evenzeer zullen zij -u^n-^en kunnen bewijzen in actua- UNIEK JUBILEUM NIJMEGEN, 21-10. Op 11 no- vember zal de heer Daniël Pa.won in Nijmegen een uniek jubileum vieren. Hij is dan precies vijftig jaar gepensio- naerd. De heer Passon, een kwieke zeventiger, vertrok op negentienjarige leeftiid als ko loniaal naar de West. Nog maar nauwelijks in Suriname aangekomen, brak hij bij het hoogspringen een been. Hij werd prompt terug gestuurd naar Nederland, waar hij spoe dig voor de dienst werd. afge keurd „met toekenning van een voortdurend, pensioen". Hij heeft nadien bepaald niet stil gezeten. Als boer en later als slager vond hij een volle dige dagtaak, waarbij hij trouw eenmaal per maand, naar het postkantoor wandelde om zijn pensioen te innen, nu al .10 jaar lang. liteiten-uitzendingen voor de televi sie. Naast deze actualiteitenflms acht het college de vervaardiging var* een documentaire film over Zeeland van zeer grote betekenis. De woningbouw Over de woningbouw wordt mee gedeeld dat het aantal slechte wo- inngen in Zeeland zeer groot is, na melijk 20 procent van de woning voorraad of ongeveer 17.000 wonin gen. Dit aantal betreft woningen die in een tijdsverloop van ongeveer 10 jaar vervangen zouden moeten worden. Voor 'het vervangen van de noodwoningen in Zeeland wordt jaarlijks een afzonderlijk contigent verkregen. In 1965 zal voor alle noodwoningen vervangend' volume verstrekt zijn. G.S. onderzoeken momenteel de mogelijkheid van aankoop door de provincie van gronden voor recre atiedoeleinden. De bestedingen van de verblijfstoeristen worden bere kend op circa 20 miljoen gulden. Verontrust zijn G.S. over het standpunt van het rijk met betrek king tot de oestercultuur en mossel- verwatering. De belangstelling voor de Zeeuw se Visserijschool te Vlissingen 'blijft gering. Het nieuwe cursusjaar is met 15 leerlingen ingegaan. Naast de individuele schadever goeding vraagt de collectieve com pensatie van de getroffen visserij - gemeenschappen de aandacht. Met steun van de regering zal in Yerseke en later ook in Bruirnisse, Tholen en Zierikzee de ontwikkeling van nieuwe bestaansbronnen moeten worden gestimuleerd. Oefening „Big Lift' FORT HOOD (Texas), 22-10. He den (dinsdag)morgen 07.00 uur Ned. (ijd is op de luchtmachtbasis Fort Hood in Texas het startsein gege ven voor de operatie „Big Lift", waarbij de komende drie dagen een volledige Amerikaanse pantserdivi sie uit het hart van de Verenigde Staten naar Duitsland zal worden overgevlogen. Het viermotorige „C-135"-s<traal- transportvliegtuig dat deze langste luchtbrug ooit in vredestijd inge steld opende, wordt dinsdag om on- gevere 17,30 uur op het vliegveld van Frankfort aan de Main verwacht na een afstarid van 9.120 'kilometer te hebben afgelegd. Aan deze enorme oefênimg nemen meer dan 16.000 man deel. De Ame rikaanse militaire leiding wil hier mee bewijzen, dat het mogelijk is om :cn grote eenheid in drie dagen 'r't Amerika over te brengen naar oen ver-verwijderd punt op 'aarde' w">-!*• --en kritiek8 toestand1 heerst en om 1 'troepen dan in nog drie dager. rriV-~-ihtri*1aar te maken. Of zoals 'die -.mer.kaTse onder-minister van de fensie Roswel'l Gilpatrac nog onlangs verklaarde. ..Big lift" moet aantonen da t de Verenigde Staten hun troe pensterkte overzee aanmerkelijk kunnen verminderen zonder dat schs'te wordt, berokkend aan het Amerikaanse defenSiepotentieel in de wereld. Vanaf rijf luchtbases De 14.500 militairen van de twec- 'V Amerikaanse pantserdivisie zul len vanaf vijf luchtmachtbases, ge legen in Texas, Virginia er, Noord- Carolina, naar Europa vertrekken. Vanaf dinsdag zal om het uur een Boeing „C-135". stratolifter met 75 officieren en manschappen opstijgen. Ook de wat minder snelle „C-130"- toestell'en en de „C-124" globemas- fcers d'ie de toc'hft in 30 uur volbren gen worden ingeschakeld. Voorts nemen moer dan 1.500 man van de takt'ische luchtmacht aan boord van supersonische straaljagers aan de oefening deel. Straal tankvliegtuigen van het type KC-135 zullen tijdens de Vlucht voor brands'tofvoorziening zorgen. De pantserdivisie zal na aankomst •n Duitsland in drie dagen al haar wagens en ander materieel krijgen. Vervolgens zal zij ..de strijd aanbin den" met de derde Amerikaanse rar't'serdi visie. NEW YORK, 21-10. Negentig met kernbommen van 25 en 50 megaton geladen Amerikaanse B52 bommen werpers koersten tijdens het gloei- punt van de crisis om Cuba - in de derde week van oktober 1962 - on afgebroken boven de Atlantische Oceaan heen en weer in afwachting van het telegram van president Ken nedy: „go to war" (trek ten strijde). Dit bevel zou losgelaten zijn zodra een Russische raket de richting van de Verenigde Staten uitkwam. LONDEN, 21-10. - De „Cunard Steamship Company" heeft het aan bod van het Britse ministerie van vervoer aanvaard inzake de ver strekking van een lening van ten hoogste 17,6 miljoen sterling krach tens het kredietprogramma voor de scheepsbouw, ten behoeve van een nieuw lijnschip voor de transatlan tische dienst. In zijn bekendmaking deelde het ministerie mede dat de maatschappij alle geschikte scheepswerven zal uit nodigen op de bouw in te schrijven. Sir John Brocklebank, president commissaris van „Cunard", schat de bouwkosten van het schip op 22 mil joen sterling. Het zal ongeveer 58.000 bruto ton meten en een lengte krijgen van ongeveer 320 meter. Er zullen ongeveer 2.000 passagiers mee kun nen worden vervoerd met een snel heid van 28.5 knoop. Het schip zal een vijfdaagse oversteek over de At lantische Oceaan kunnen maken. BONN, 21-10. Het Westduitse ministerie van defensie heeft aan het pentagon in Washington om op heldering gevraagd over een aan duiding van de Amerikaanse onder minister van defensie, Gilpatrick, over een mogelijke vermindering vna de Amerikaanse troepensterkte in Europa, aldus heeft een woord voerder van dit ministerie in Bonn maandag tijdens een persconferen tie verklaard. raad zullen plaatsen, daaraan toe voegend dat de Verenigde Staten hun leger reorganiseren om de ge vechtskracht te verhogen, doch dat de totale troepensterkte in Europa waarschijnlijk ongeveer hetzelfde zou blijven. ROME, 21-10. De technisch teke naar Lorenzo Rizzato, die, beschul digd van het verdonkeremanen van een dokument over de Vaiontdam voor de rechtbank van Padua was gedaagd, is maandag wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Het dokument, dat in 1961 was op gesteld, bevatte een studie over de mogelijke gevolgen van een aardver schuiving bij deze Noorditaliaanse dam, waar onlangs meer dan twee duizend mensen verdronken, toen zich inderdaad een dergelijke cata strofe voordeed. Volgens de&beschuldigingen zou Rizzato het IPchrift enkele dagen aan de communistische pers ter in zage hebben gegeven. De rechtbank achtte echter het bewijs hiervan niet geleverd en sprak de tekenaar vrij. Onderminister Gilpatrick ver klaarde zaterdag in Chicago, dat voor de Verenigde Staten de tijd is aangebroken om de troepensterkte en de militaire uitgaven in het 'bui tenland te verminderen. Volgens de woordvoerder had de Westdhitse regering van de Ameri kaanse minister van defensie, Mc Namara en van andere Amerikaan se autoriteiten de uitdrukkelijke verzekering gekregen, d'at er geen v-"ban-) bestaat tussen d'e operatie „Big Lift" en de mogelijke vermin de ring van de troepensterkte in het buitenland. Voorts had Mc Namara verklaard, dgt de Verenigde Staten de kwestie van terugbrenging d'er troepensterk te niet op de agenda van de eerst volgende zitting van de N.A.V.O.- „HUN LAATSTE KANS" AMSTERDAM, 21-10. Na een in dringende t.v.-film en een radio- klankbeeld onder de titel „Hun laat ste kans" over de drieduizend vluch telingen die sinds de eerste wereld oorlog onder erbarmelijke omstan digheden in Griekenland en Tur kije leven is de nationale bliksem actie van de stichting „Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1963" maandagavond om tien minuten voor negen van start gegaan. Het comité, dat onder voorzitter schap van dr. W. Drees en de hoge bescherming geniet van koningin Juliana, hoopt met behulp van 8000 vrijwilligers tenminste cnage 'mil joenen guldens bij een te kunnen brengen. Hiermee zcuden naar schatting 1000 van de 3000 vluchte lingen geholpen kunnen worden. Op een bijeenkomst die in de Spaarbank voor de stad Amsterdam met enige organisatoren en de pers was belegd1, deelde dr. Drees mee, dat voor de actie was gestart reeds een bedrag van f 150.000,- door di verse instanties en particulieren was toegezegd. Later op de avond kwam ock dr. A. C. van Swol, 'die na de t.v.-film een persoonlijk woord tot de kijkers had gericht, naar deze bijeenkomst. Eerste meldingen. Om tien vcor tven reeds kwam 'de eerste volledige melding binnen. Molenaarsgraaf in Zuid-Holland had f 111,25 ingezameld. Daarna volgde SI:'ten in Friesland met f 417,22. In Sliedreeht h$eft de burgemees ter bij het uitgaan van fabrieken en kantoren op het kruispunt alle stoplichten op rood gezet, waarna hij in een geluidwagen de wachten den opriep hun bijdrage voor de ac tie 'te geven. Een collecte in Koudekerk aan de Rijn (2200 inwoners) leverde f 1350,- op. dat is ruim 60 cent per inwoner. Het comité is deze actie begonnen nadat op verzoek van het hoge com missariaat van de vluchtelingen 'heeft toegezegd de financiële zorg voor duizend vluchtelingen op zich te nemen. Woensdagavond zal de volledige uitslag over geheel Nederland be kend zijn. 'in Berkel en Rodenrijs, waar dc actie f 2222,- opbracht, was het re sultaat reeds om 21.20 uur bekend. Het Amerikaanse tijdschrift „News- week'\ dat deze feiten bekendmaakte, verklaarde dat tezelfdertijd acht Po- laris-duikboten in de Atlantische Oceaan hun van atoomkoppen voor ziene raketten op de Sowj et-Unie richtten. Op de grond - aldus „Newsweek'-' - werden 550 B-52 bommenwerpers, 800 stuks van het lichtere B-47 type en 70 snellere B-58-toestellen gereed gehouden. In de Middellandse Zee en in de Chinese Zee stonden vlieg tuigen met atoomladingen op de dek_ ken van vliegkampschepen gereed om op te stijgen, terwijl in de Ver. Staten zelf bijna tweehonderd inter continentale raketten in hun lanceer- buizen lagen. Terwijl deze verschrikkelijke ar mada van atoomwapens gereed lag - zo schrijft „Newsweek" - waren ook de andere strijdkrachten in een stadium dat slechts een stap van oor log was verwijderd. Zo had het leger zijn grootste invasiemacht sinds de tweede wereldoorlog bijeengebracht: 100.000 man zouden tegen Cuba wor den ingezet Het blad verklaart vervolgens dat in de operatiezaal van het Pentagon een officier en een sergeant de op dracht hadden elk lid van het team dat in paniek zou geraken en door eigenmachtig optreden de strijd kon doen losbranden, zonder pardon neer te schieten. AMSTERDAM, 21-10. Een aantal avond- en nachtploegen van Amster damse havenarbeiders hebben maan dagavond het werk neergelegd. Bij de Maatschappij „Nederland", waar de stakingen begonnen, legden omstreeks 100 havenarbeiders het werk neer. Ook bij drie andere maat schappijen fn het oostelijk havenge bied: het Amsterdams Havenbedrijf 50 man, K.N.S.M. 100 man, Kon. Holl. Lloyd 50 man, legden daarna enkele ploegen, het werk neer. Omtrent de eisen van de stakers ontbreken nog exacte gegevens. De ontevredenheid zou zijn voortgeko men uit een extra bedrag dat werd uitbetaald aan een aantal havenar beiders. Bü verscheidene van de circa 25 bedrijven in de Amsterdamse haven zijn grote aantallen arbeiders heden (dinsdag)morgen niet aan het werk gegaan. Slechts in enkele bedrijven vindt het werk normaal voortgang. Niet voor iedereen brengt het vallen van de bladeren een hoop werk en narigheid mee; een vrolijk herfst plaatje van vier Amsterdamse lie verdjes in het Vondelpark, of had u dat hoofd in het midden van de foto ook nog niet gezien??? Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Met een gouden hamer kan men ijzeren hekken openslaan Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Droog weer met zonnige perioden, maar vannacht en morgenochtend plaatselijk mist; zwakke tot matige veranderlijke wind; koudere nacht, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 23 okt. Zon op 7.17, onder 17.31. Maan op 13.03, onder 21.00. 24 okt. Zon op 7.18, onder 17.29. Maan op 13.54, onder 21.52. Eerste kwartier: 25 okt. te 18.21. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 okt 6.30 v.m. 24 okt. 6.59 v.m. BROUWERSHAVEN 18.43 n.m. 19.25 n.m. 23 okt. 24 okt. 5.59 v.m. 6.34 v.m. 18.17 n.m. 18.59 n.m. Stof van de maan Amerika is van plan volgend f jaar een satelliet te lanceren die is ingericht voor het op- vangen van stof van de maan f op SO km. afstand van dc aar- t de.' Men hoopt daardoor meer i te toeten te komen van de sa- menstelling van het maan- oppervlak. Doodtij: 27 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-10. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een front dat gister middag nog 'boven Ierland lag, ver plaatste zich met vrij grote snelheid naar 'het oosten en trok vanmorgen reeds met regen over ons 'land. Na het passeren van (hef front ruimde de wind naar noordwest en voerde iets minder zachte lucht ons land binnen. Over de Britse eilanden komt nu een hogedrukgebied tot ontwikkeling, dat zicfh het 'komende etmaal over ons land naar het oos ten zal verplaatsen. We verwachten daarom droog weer met, opklaringen. Vannacht kan daarbij hier en daar mist ont staan, terwijl de temperatuur lager zal worden dan de afgelopen nacht, morgen overdag zullen de tempera turen ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. De veiligheidsraad en de algeme ne vergadering van de V.N. hebben vandaag vier nieuwe rechters voor het internationaal gerechtshof in Den Haag gekozen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1