DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUW BRITS KABINET ONDER LEIDING VAN HOME Dodelijk ongeluk bij Himala j a-expeditie Hoofdagent gedood na verkeersongeval GESPANNEN SITUATIE AAN DE ALGERIJNS-MAROKKAANSE GRENS Felle gevechten in Zuid-Vietnam Sjoukje Dijkstra onderscheiden Vier doden gevallen bij autobotsing Wereld-studiereis van de „Seven Seas" Sterfte, invaliditeit en het roken EINDE KONINKLIJK BEZOEK AAN THAILAND IN ZICHT LAATSTE NIEUWS Staakt-het-vuren aan Algerijnse grens zierikzeesche.iv nieuwsbode! Maandag 21 oktober 1963 120e jaargang No. 19466 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'dnnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Ne 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk. In dit nummer: Westhoekseizoen drukker dan in 1962 De vluchtelingenhulp LONDEN, 20-10. Lord Home. de nieuvvP Britse premier, heeft zondag- raiddag z(jn kabinet bekendgemaakt. Daarin is de 60-jarige voormalige vice-premier R. A. Butler, minister van buitenlandse zaken;-de post van vice-premier is in het nieuwe kabi net afgeschaft. De 56-jarige Lord Hailsham blijft „lord president of the council" (voor zitter van de kroonraad) en minister van wetenschappen; Reginald Maud- ling minister van financiën. Edward Heath, in het kabinet-MacMillan grootzegelbewaarder en onderminis ter van buitenlandse zaken, die de onderhandelingen over de Britse toetreding tot de E.E.G. heeft geleid, wordt minister van handel, industrie en regionale ontwikkeling. Peter Thorneycroft blijft minister' vart defensie en Henry Brooke mi-* nister van binnenlandse zaken. Sel- wyn Lloyd, die al eens minister van financiën is geweest, keert in de re gering terug als grootzegelbewaar der en leider van het Lagerhuis. Lord Dilhorne blijft Lord Chancellor en als zodanig voorzitter van het Ho gerhuis. Duncan Sandys blijft minis ter voor de betrekkingen met het Gemenebest en voor koloniën; Chris topher Soames minister van land bouw. KATMANDOE, 20-10. De 26-jarige Italiaanse alpinist Giorgio Rossi uit Turün, is volgens in Katmandoe ont vangen berichten om gekomen b(j een poging van een Italiaanse expe ditie om de top van de 7.238 meter hoge berg LangtangHimal in het Hi mala ja-gebergte te beklimmen. De arts van de expeditie, de 27- jarige Cesare Volante, eveneens uit Turijn, die gewond werd, is later aan zijn verwondingen overleden. Twee jaar geleden kwamen bij een pcging om deze tot dusver onover wonnen top te beklimmen, twee Ja panse alpinisten en een sherpa om. Volgens de laatste van de Italiaan se expeditie ontvangen berichten, zoekt zij thans haar weg door een gebied „met vreselijke en uiterst ge vaarlijke" gletsjers en „sei-acs" (ijs- torens). Men vertrouwt echter als dit moeilijkste deel van de beklimming achter de rug is. de top te kunnen bereiken. Bij Estslla in de Spaanse provin cie Navarra zijn zaterdag bij een atMdbusongelirk zeven mensen om het leven gekomen. Een vijftiental inzittenden werd ernstig gewonJd. EINDHOVEN, 21-10. Bij een tra- g'sch verkeersongeval is de 42-jari ge hoofdagent van de Eindhovense r ~!itie, J. Kooien, vader van zes kin deren, in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen. Er had op de Hoogstraat te Eind hoven een ernstig verkeersongeluk plaats gevonden, waarbij een zwaar- g wonde door de ambulance van de G.G.D. naar het ziekenhuis zou wor den vervoerd. Even voordat de am bulance wegreed kwam er een per sonenauto aanrijden, die de hoofd azen f schepte, waardoor deze met kracht door de zijruit van de G.G.D. wagen werd geslingerd. Het slacht offer is ter plaatse aan zijn verwon dingen overleden. Do chauffeur van de personenauto de 23-jarige gehuwde 'arbeider M. K. u"'t Emdhoven, die onder invloed van sterke drank verkeerde en volgens ooggetuigen met een snelheid van 80 tot 100 km. heeft gereden, stopte niet. Hij is later op aanwijzing van een militair gearresteerd. De man bleek zich van 'het ongeluk niets meer te herinneren. MacLeod en Poweü weigeren Bijzonder opvallend, zo merkte men in welingelichte politieke krin gen in Londen op, is de afwezigheid van Iain MacLeod in het nieuwe ka binet. MacLeod, die voorzitter is van de conservatieve partij, is een erva ren politicus, die de steun heeft van de linkervleugel van de partij. Ook Enogh Powell, die onder MacMillan minister van gezondheid was, ont breekt in het nieuwe kabinet. Ook hij behoort tot de linkervleugel van de conservatieve partij. Zij hebben geweigerd zitting te nemen in de nieuwe regering. Zij hebben hierdoor duidelijk te kennen gegeven dat zij het niet eens waren met de keuze van Lord Home als kabinetsforma teur. Het is mogelijk dat er nu toch een scheuring in de conservatieve partij komt. Aan de andere kant acht men het een persoonlijke overwinning voor Lord Home dat hij erin geslaagd is Butler over te halen om zitting te nemen in zijn regering. Butler is tweemaal op het laatste ogenblik ge passeerd als kabinetsformateur. Maar ook de andere rivalen van Home - Maudling en Lord Hailsham - heb ben een ministerspost aanvaard. Ook dit wordt gezien als een overwinning voor de nieuwe premier. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Laster is de kracht der laf- f aards. NEW YORK, 20-10. Mohammed Jazid, de bijzondere vertegenwoor diger van president Ben Bella van Algerië, heeft zondag een uur lang gespreken met de secretaris-gene raal van de V.N., Thant. Aan de pers verklaarde hü later, dat Algerië als voorwaarde voor een bestand stelt, dat de Marokkaanse troepen het Algerijnse grondgebied verlaten. Ahmed Benhima, de vaste ver tegenwoordiger van Marokko 'bij de V.N., heeft zondag ook een ge sprek met Oe Thant gehad. Hij ver klaarde tegenover de pers, dat Ma rokko „geen duimbreed" van het Algerijnse grondgebied heeft bezet. Jazid gaat vermoedelijk naar Washington voor besprekingen met Amerikaanse regeringspersonen. De Algerijnse minister van bui tenlandse zaken, A'bdel Aziz Boete- flika, is zondag naar Marokko ge reisd, hij was in gezelschap van de minister van buitenlandse zaken van Ethiopië. Ketama. Zij hadden onmiddellijk na aankomst in Rabat een onderhoud met keizer Haile Selassie van Ethiopië, die een be zoek aan Marokko brengt. Boete- fli-ka overhandigde de keizer een boodschap van president Ben Bella. De Arabische liga De raad van de Arabische liga deed zondag een beroep op Algerië en Marokko, hun troepen de posi ties te laten innemen van voor het uitbreken der vijandelijkheden. De raad stelde voorts een uit zes leden bestaande commissie in ter bemid deling in het geschil. Woensdag zal deze commissie naar Algerië ver trekken. SAIGON, 20-10. Te Loc Ninh, 240 km ten noordwesten van Saigon, woedt sinds zaterdagmorgen de fel ste strjjd van dit jaar tot dusver tus sen Zuidvietnamese regeringstroepen en communistische guerillastrijdcrs. Zaterdagavond telden de regerings troepen al 26 doden en 108 gewon den, onder wie 13 Amerikanen. De gehele nacht van zaterdag op zon dag zijn de communistische stellin gen zwaar gebombardeerd. BADEN BADEN, 20-10. Op de li etste dog van de 60e zitting, die 'het internationaal Olympisch comité de afgelopen week in Baden Baden heeft gehouden, hebben de leden een Olympische onderscheiding verleend aan de wereld- en Europese kam pioene kun strijden, onze landgenote Sjoukje Dijkstra. Aan Sjoukje werd de Mohammed Ta'her-medaiile voor bijzondere ver danste van een sportman of sport vrouw in de amateursport toegekend. ZUIDBROEK, 20-10. Op de Rijks weg 42 heeft zich zondagavond laat binnen de gemeentegrenzen van Zuidbroek een ernstig verkeerson geval voorgedaan, waarbij vier do den te betreuren zijn. De omgeko menen waren inzittenden van een personenauto die in botsing is ge komen met een autobus. D nire-. van de slachtoffers zijn: J. Quinten. 45 jaar oud, eigenaar van een levensmiddelenbedrijf te Win schoten, zijn echtgenote E. Quinten- Hulsing, eveneens 45 jaar oud, hun achtjarige dochter Maria en de veer tienjarige zoon Hisko. De oudste zoon van de familie, de De raad die in speciale zitting bij een is, had zaterdag al een resolu tie aangenomen waarin een drin gend beroep op de beide landen ge daan werd, onverwijld een staakt- het-vuren af te kondigen en het ge schil langs vreedzame weg op te lossen. ROTTERDAM, 19-10. Dinsdag a.s. vertrekt uit New York het passa giersschip „Seven Seas" van de Europa-Canadalijn voor een door de Holland-Anyerika Lijn georganiseer de wereldstudiereis. Ruim 300 passa giers - hoogleraren en studenten - zullen zich die dag aan boord van deze drijvende universiteit insche pen. De „Sexten Seaszal dan begin nen aan een reis om de wereld in 110 dagen, waarbij 22 havens zullen worden aangelopen. Behalve een uit gebreid studieprogramma dan boord, zullen de studenten in de landen die zij bezoeken, ontmoetingen en ge sprekken hebben met regeringsfunc tionarissen om zich op de hoogte te stellen met de politieke toestand ter plaatse. Verder vermeldt het pro gramma een groot aantal excursies, die als aanvulling dienen van de aan boord gedoceerde economische, tech nologische en culturele vakken. Het studieprogramma wordt verzorgd door de Californische „University of the Seven Seas". Met klem mogen wij onze lezers adviseren heden (maandagavond) aan radio- en t.v.-toestel gekluisterd te zijn om de actie voor de Griekse vluchtelingen te volgen en giften gereed te houden voor het mooie doel. De actie wordt gelijk bekend - gevoerd door de Stichting Nederlands Comité Vluchtelingen hulp 1963, ojider voorzitterschap van de oud-minister president dr. W. Drees. AMSTERDAM, 19-10. In een ar tikel van de hand van dr. P. J. A. van Voorst Vader, longarts te Eind hoven, in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde, wordt o.m. ge zegd dat in een vijftal van elkaar onafhankelijke studies van deskun digen, een belangrijke oversterfte is gevonden bij rokers ten opzichte van niet-rekers en dat deze oversterfte in belangrijke mate wordt veroorzaakt door coronariaziekten, longkanker en longziekten (andere dan tuberculose). De totale sterfte van mannen in Nederland is in het tijdvak 1950- 196Q gestegen van 77,2 tot 82,3 per 10.000: de totale sterfte van vrouwen is in hetzelfde tijdvak gedaald van 72.3 tot 69,7 per 10.000. Deze toeneming 'in Sterfte bij de Nederlandse mannen wordt veroor zaakt door een toeneming in de leef tijd van 60-69 jaar. In deze leeftijds groep is de sterfte gestegen van 143,4 tot 154,4 per 10.000. De sterfte bij de vrouw van 50 tot 60 jaar is in de zelfde tijd gedaald van 117,1 tot 93,2 per 10.000. De geslaahtsverhoudirvg is derhalve gestegen van 122,5 tot 165,7. Zowel de stijging van de sterfte van de mannen van 50-69 jaar tussen 1950 en 1960, als (hét verschil in sterfte tussen mannen en vrouwen van 50-69 jaar in 1960 vingen gro tendeels hun verklaring in de bo vengenoemde trias van ziekten die met roken geassocieerd zijn. In het tijdvak 1952-1961 staat te genover een belangrijke daling in het aantal van toekenningen van in- validiteitsrente wegens tuberculose een grotere toeneming in rentetoe- wij zingen bij de man wegens de trias van met roken geassocieerde aandoeningen waarbij vooral „long ziekten" (emfyssem) op de voor grond treden. Zweedse oudheidkundigen hebben in een oude grafheuvel bij Karlstad in Varmland de overblijfselen ge vonden van een Vikingschip dat van belang kan zijn voor de 'kennis van de geschiedenis van west-Zweden. Landbouwer onder tractor TERNEUZEN, 20-10. De 51-jarige landbouwer J. de Feijter uit Stop peldijk (Z.-Vl.), is zaterdagmiddag omstreeks één uur met zijn tractor verongelukt. Een 12-jarig neefje, dat de landbouwer op het land opzocht, vond hem half liggend onder de trac tor in een diepe sloot. Toen men de tractor naar de kant 'had 'getrokken bleek 'de 'heer de Feijter verdronken te zijn. Kleurrijk stadionspel op Oosterse leest geschoeid zevenjarige Marinus, verbleef te W'r^ohnten en was dus niet bij het ongeluk betrokken. Hij is de enige van hot gezin die overblijft. De familie was op re-is geweest naar Amsterdam. De vermoedelijke oorzaa'k is dat de personenauto, een blauwe DAF, op de linker weghelft is geraakt. Rij de frontale botsing mei een GADO-bus werd de perso nenauto totaal* vernield, terwijl de bus ernstig werd besdhadigd. Een tweetal buspassagiers werd gewond, één liep een beenbreuk op en de an dere een hersenschudding. De ravage was zeer groot. De rijksweg is geruime tijd gestremd geweest. SJENGMAI, 20-10. Het einde van het koninklijk bezoek aan Thailand komt in zicht. Zaterdag vloog men van Bangkok naar het 600 km noor delijker gelegen stadje Tsjengmai (60.000 inwoners), waar Thaise scho nen uit gouden en zilveren schalen bloemblaadjes voor de voeten van de vorsten gooiden. Het ontroerendste moment van de aankomst was toen een donker- cgig meisje van hooguit 'drie jaar voor koning Bhumibol 'knielde tot haar gezichtje de 'grond raakte en 'hem vervolgens uit een miniatuur- schaaltje een zilveren kettinkje met een bedeltje, een olifantje, aan bood. Met sirene kalmte en een do delijk ernstig gezichtje schoof de kleuter daarna op de 'knieën lang zaam maar zéker langs koningin Sirikit, koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix en reikte allen 'hetzelfde uit. Later in de middag bewonderden de vorsten op het sportveld van de universi teit een soor* stadionspel op Ooster se 'leest geschoeid, zo kleurrijk, zo bedachtzaam afgewerkt als nimmer in Nederland is vertoond. Twee tot drieduizend deelnemers en deel neemsters dansten of schreden aan het paviljoen met de vorsten voor bij, telkens met nieuwe inheemse drumbands op Oosters ritmische muziek. Onder 'hen waren zwaard dansers en een enorme, prachtig op gesierde olifant. Het Wilhelmus In de laatste 9tralen van de on dergaande zon zaten alle deelne mers tenslotte in lenige houding op het gras, één enorme, fleurige men senzee. Dan volgde de aanbieding van cadeaus en het volk van Thai land fees pas overeind bij' de volks liederen. Prins Bernhard kon een glimlach niet onderdrukken bij het horen van die valse tonen bij het spelen van het Wilhelmus door een padvindersband, maar dit kon de ongeëvenaarde pracht en de diepe indruk van het stadionspel niet meer uitwissen. Zondag werd als laatste punt van het officiële programma een tocht van 24 km de wildernis1 in gemaakt waar olifanten gekapte bomen ver slepen en een1 bezoek gebracht aan de Mae Sa waterval. Dinsdag vliegt men van Tsjeng mai regelrecht terug naar Soester- berg. De reis zal wel ruim twee dagen duren. Bezoek aan rivier Kwai BANGKOK, 19-10. (Van een spec. ANP-verslaggever). In de brandende zon hebben koningin Juliana; prins Bern'hard en prinses Beatrix, op tie vierd'e dag van het staatsbezoek aan Thailand, 140 km. ten westen van Bangkok de fameuze brug over de Kwai-rivier in ogenschouw geno men. Hoofddoel van deze lange tocht was echter een bezoek aan de twee ere-begraa f plaatsen Kantsjawaboeri en Tsjoengka'i, waar in totaal bijna 9.000 slachtoffers liggen die bij de gedwongen aanleg van de beruchte Birma spoorlijn omkwamen. De Britten betaalden de grootste tol met circa 4.800 gevangenen, die 'hier i-n de oorlogsjaren bezweken, daarop vol'gt echter Nederland met 1.896 slachtoffers, die begraven zijn op Kantsjanaboeri en 313 op Tsjoengkai. Samen met prins Bernhard plaat ste onze vorstin bij de gedenktekens in beide kampen een grote krans en logde 'bij willekeurige graven een boeket met een rood-wit-blauw lint- De twee kampen liggen ongeveer een mijl van elkaar verwijderd en zijn van elkaar gescheiden door een zij-arm van 'de Kwai rivier. In de meest vreemdsoortige bootjes trok het veelkoppige Nederlandse gezel schap van Kantsjanaboeri stroomop waarts naar Tsjoengkai en later op dezelfde wijze terug naar de auto's. De brug Daar tussen in reed men in vijf minuten naar de beruchte brug over de Kwai. Naar bekend dwongen de in de oorlogsjaren almachtige Ja panners hun 'krijgsgevangenen ertoe de spoorlijn naar Birma aan te leg gen. Die lijn leidde over de brede Kwai. De aanleg van de spoorbrug in de verzengende hitte van Thailand zonder behoorlijke verzorging, voe ding of onderdak vormt een epos uit de tweede wereldoorlog dat dn boek en film is vereeuwigd. Maar in te genstelling tot wat de film poogt te suggereren is de veelomstreden brug nooit opgeblazen. Zij ligt er ook van daag nog en zij wordt gebruikt. Samen met de Nederlandse am bassadeur in Bangkok, mr. A. F. Calkoen, die haar over de erevelden rondleidde, daalde onze koningin langs de oever tot beneden aan de pijlers van de brug af. Bezichtiging pagode Na afloop van het bezoek aan de oorlogsgraven reed het koninklijke gezelschap na een korte rustpauze naar Nakorn Pathom voor het be zichtigen van een beroemde, oude pagode. De gasten werden verwel komd door de gouverneur van de provincie Nakorn Pathom en andere hoge Thaise autoriteiten, terwijl schoolkinderen lustig met Neder landse vlaggetjes zwaaiden. Koningin Juliana beklom de zestig treden hoge trap die om de pagode wentelt en bezichtigde vervolgens het inwendige van het prachtige bouwwerk. Het gehele gezelschap was zichtbaar onder de indruk van het geheel, alsook van de prachtige omgeving met de oude indrukwek kende bomen. Na terugkeer in Bangkok te om streeks 13.00 uur kon koningin Ju liana enkele rustige uren genieten tot omstreeks half zes, toen een bij eenkomst met de Nederlandes ge meenschap in Bangkok op het pro gramma stond. Deze bijeenkomst had plaats in het gebouw van de Neder landse ambassade. 's Avonds zat het koninklijk paar aan aan een intiem diner met koning Phoemibol en koningin Sirikit. Rustig weer Verwachting tot dinsdagavond: Vannacht weinig wind en plaatselijk mist; morgen overdag over het alge meen veel bewolking met later kans op enige regen; zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid; wei nig verandering in temperatuur. 22 okt. Zon op 7.15, onder 17.33, Maan op 12.05, onder 20.17. Eerste kwartier: 25 okt. te 18.21. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 okt. 6.04 v.m. 18.08 n.m. BROUWERSHAVEN 22 okt. 5.28 v.m. 17.41 n.m. Doodtij: 27 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens bet weekeinde kwam van de oceaan een front naderbij, dat in de nacht van zondag op maandag ons 'land passeerde. Het front werd voorafgegaan door re gen, die zich zondagmiddag over ons land uitbreidde. Voor (het front werd zeer zachte lucht aangevoerd. Achter het front is de lucht iets minder zacht. Intussen ontwikkelt zich bij de Azoren een nieuwe sto ring. Deze verplaatst zich in Noord oostelijke richting naar het zeege bied tussen Engeland en Spanje. In verband 'hiermede wordt er de ko mende 30 uur opnieuw regen ver wacht. Overigens houdt de aanvoer van tamelijk zachte lucht nog aan. De wind zal op de nadering van de storing naar zuidelijke richting draaien en iets in 'kracht toenemen. Onrust in Rotterdamse haven ROTTERDAM, 21-10. Het blijft onrustig in de Rotterdamse haven. Een manifest, uitgegeven door de O.V.B., een „wilde" vakorganisatie, waarin aangedrongen werd op een staking van twee uur in de mor gen^ heeft bij negen merendeels klei ne bedrijven, tot interrupties in het werk geleid. In dat manifest werd tevens aan gedrongen gedurende die -twee uur bijeen te 'komen op een punt op de noordelijke en een punt op de zui delijke oever. Hieraan hebben de ar beiders geen gehoor gegeven. Het is dus niet tot demonstraties gekomen. Een aantal werkgevers heeft arbei ders, die het werk neerlegden, als straf" voor de rest van de dag uit gesloten. Of deze maatregel tot re percussies zal leiden is nog niet ge bleken. Wel blijft het onrustig in het Rotterdamse havengebied. ACCRA, 21-10. Koning Hassan van Marokko heeft 'het voorstel van pre sident Nkroema'h van Ghana aan vaard om het vuren aan de Alge rijnse grens te Staken, zo meldt het Ghanese persbureau. Volgens het persbureau heeft ko ning Hassan zich tot samenwerking bij het beëindigen van de gevechten bered'd verklaard in het belang van de Afrikaanse oenheid en solidari teit. De Ghanese minister van buiten landse zaken Botsio had 'het verzoek van president Nkroema'h overge bracht aan koning Hassan en aan de Algerijnse president Ben Bella. De revolutinaire regering in Bir ma beeft zondag alle sigarettenfa- brieken genationaliseerd. EINDHOVEN. Midden 1964 hoopt Philips de nieuwe waterstof en menggasfabriek op het complex Be atrix Zuid in Eindhoven in gebruik te kunnen nemen, aldus de „Philips Koerier".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1