ALGERIJNS-MAROKKAANSE BESPREKINGEN MISLUKT Tito sprak met Kennedy in Washington Ontploffing vernielt negerkerk in de V.S. „Vrije T.V.-zender Nederland" óók kandidaat voor tweede televisie-net Commissie Sociale Zaken-Bezitsvorming Geen kernwapens in de ruimte Verdwijnende subsidie van de schoolmelk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 oktober 1963 120e jaargang- No. 19465 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'onnewekken 11, Zierikzee, Postbus no, 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01)10-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. m dit nummen Nieuwe weegbrug „Even Buitente Oosterland Totale breuk tussen beide landen lijkt onvermijdelijk ALGIERS. 17-10. De speciale afge zanten van president Ben Bella die donderdagavond uit Marokko in Al giers terugkeerden, hebben meege deeld dat de besprekingen die z(j hebben gevoerd met de Marokkaanse vertegenwoordigers niet hebben ge leid tot een oplossing van de grens- crisis. De leider van de Alger(jnse delegatie, Mohammed Jazid, zei na aankomst op het vliegveld van Al giers tegen verslaggevers: „Tot mijn spüt moet ik U meedelen dat w(j nog geen voorwaarden hebben kun nen scheppen voor een regeling van de grenskwestie door onderhande lingen". lljj zei voorts: „Wij achtten terugkeer naar Algiers noodzakelijk om de president rechtstreeks verslag uit te brengen". Het Marokkaanse persbureau heeft gemeld, dat de Marokkaans-Alge rijnse „vredesonderhandelingen" op niets zijn uitgelopen. De Algerijnse delegatie heeft, zo werd gezegd, een Marokkaans voorstel voor een on middellijk staakt-het-vuren aan de grer.s van de hand gewezen. Het voorstel behelsde voorts een „bevrie zing" van de huidige militaire situ atie. De troepen zouden in de stel lingen moeten blijven die ze inna men bij de afkondiging van het be stand. Een gemengde commissie van onderzoek zou dan ter plaatse een onderzoek instellen .aldus het pers bureau. (De Algerijnen hebben steeds uitdrukkelijk gesteld, dat de Marok kaanse troepen zich eerst op eigen grondgebied moeten terugtrekken, alvorens over een bestand te praten valt). Totale breuk lijkt onvermijdelijk Een totale breuk tussen Algerië en Marokko lijkt thans onvermijdelijk. In Algiers is alles echter rustig. Wel rijden tal van legervoertuigen met zingende vrijwilligers door de stra ten. Over de Algerijnse radio wor den om het uur de laatste berichten van het front omgeroepen. Het uiten van beschuldigingen aan het adres van koning Hassan van Marokko duurt voort Woensdag was Hassan al beschuldigd van medeplichtig heid aan de arrestatie van Ben Bella door de Fransen tijdens de Algerijn se onafhankelijkheidsstrijd, donder dag werd voor radio-Algiers gezegd, dat 'hij de Algerijnse militairen die zich destijds in Marokko bevonden had tegengewerkt. President Ben Bella heeft inmid dels voor de tweede maal zijn ver trek naar New York ter bijwoning van de algemene vergadering der Verenigde Naties uitgesteld. Hij zou vrijdag, vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken, Bouteflika, vertrekken. Er is nog geen nieuwe datum voor zijn vertrek vastgesteld. Strijd duurt voort COLOMB BECHAR, 17-10. Don derdag duurde de strijd-in het Alge rijns-Marokkaanse grensgebied on- WASHINGTON, 17-10. President Tito van Zuid-Slavië is donderdag ochtend per hefschroefvliegtuig uit Williamsburg in Virginia te Was hington aahgekomen voor overleg met president Kennedy. Zes uur la ter zou de Zuidslavische leider naar Williamsburg terugkeren. De twee presidenten hadden een gesprek van een uur, dat werd bij gewoond door de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, en zijn Zuidslavische ambt genoot Koca Popovic. Aan het einde van het bezoek werd een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin de twee staats hoofden zeggen dat het gevaar voor oorlog ver kan worden verminderd, als alle landen daarnaar streven. Met instemming wordt het verdrag vcor een gedeeltelijke kernstop ge memoreerd als een „'belangrijke eer ste stap in de richting van een ver mindering van de spanning". In het communiqué wordt voorts gesproken over een uitbreiding van de normale handel, de economische Engeland en Tsjecho-Slowakije hebben in een gemeenschappelijk communiqué hun bereidheid uitge sproken om deel te nemen aan. „ver dere regelingen ter aanmoediging van het internationale vertrouwen en hun verlangen om te werken voor de in ternationale veiligheid en algemene en volledige ontwapening". De „Aska" liep omhoog verminderd voort. De prefect van het Algerijnse district waar zich de gevechten voornamelijk afspelen. Djellouli Lahbib. deelde op een pers conferentie mee dat Algerijnse troe pen in 'de buurt van de Marokkaan se grens een aanval hebben ingezet en dat versterkingen onderweg zijn. De, 400 man Algerijnse troepen in het betrokken gebied staan tegen over 4.000 Marokkanen die boven dien nog gesteund worden door vliegtuigen en tanks die worden ge bruikt als artillerie, zo zei hij. De Marokkaanse verliezen zijn volgens hem echter „beslist zwaar". De Al gerijnen hebber, alle belangrijke strategische punten en drinkplaatsen nog in hun bezit, zo beweerde de prefect. Van de Algerijnse troepen zouden de afgelopen vier dagen slechts vier man gewond zijn, ter wijl 28 Marokkaanse militairen ge vangen worden genomen. „Gevaar voor oorlog kan ver worden verminderd" contacten en uitwisselingen op cul tureel, wetenschappelijk en ander gebied als middelen om de verhou ding tussen de twee landen hechter te maken, nu rechtstreekse Ameri kaans steun aan Zuid-Slavië niet meer nodig is. Skopje President Tito 'bracht de V.S. dank voor hun hulp, en in het bijzonder voor hun bijstand aan ae slachtof fers van de aard'bevingsramp in Skopje in juli j.l. Volgens kringen van het Witte Huis aanvaardde hij een aanbod van Kennedy voor over tollige militaire onderkomens die huisvesting kunnen verschaffen aan 10.000 bewoners van de geteisterde stad. Deze behuizingen zijn nu in oost-Frankrijk opgeslagen en zullen spoedig naar Zuid'-Slavië worden overgebracht. CHANTTANOOGA (Tennessee), 17 oktober. - Een negerkerk in het hart van' de stad Chattanooga is donder dag door een ontpolffing verwoest. De explosie deed zich voor nadat er brand was uitgebroken. Volgens de eerste berichten zouden vier mensen in de kerk opgesloten zitten en tenminste zes brandweer lieden bij het blussen van de brand verwondingen opgelopen hebben. Gebouwen in de omgeving werden ontruimd toen het vuur naar een aangrenzend huis oversloeg. De Hengelaarsvis Een van de zonderlingste vis sen in het Artis-aquarium is momenteel de zogenaamde hengelaarsins. Daar deze die ren, bodembewoners, log en langzaam zijn, heeft de na tuur ze met een „hengeltje", inclusief „lokaas" uitgerust. Op de kop van dit ruim tien centimeter lange, wat kleur en vorm betreft zeer goed aan ■de omgeving van begroeide koralen aangepaste dier, be vindt zich namelijk een klein, beweegbaar uitwasje. Zodra de vis een prooidier zijn kant ziet uitkomen, wordt dit uit wasje, als staat het op een dun steeltje, omhooggetild en langzaam heen en weer bewo gen. De prooivïs, die ér door de beweging op attent wordt gemaakt, ziet er kennelijk een of andere lekkernij in. Het dier zwemt er op af, maar voor het goed en wel ontdekt wat er aan de hand is, heeft de prachtig gecamoufleerde rover zijn enorme muil ge opend en met een razendsnelle beweging het slachtoffer naar binnen gewerkt. Is de vis vol daan, dan wordt de hengel, vrijwel onzichtbaar, op de kop gelegd: Alleen als hij honger heeft, wordt het lokaas uitge gooid. Het exemplaar in Artis doet het uitstekend en daar is men echt een beetje trots op, want hengelaarsvissen beho ren tot de categorie van zeer moeilijk houdbare dieren. Men treft de vissen, die in de In dische en Stille oceaan voor komen, dan ook hoogst zelden in gevangenschap aan. Europese landverhuizers GENEVE, 17-10. De „Irïtergouver- nemertta'le commissie voor Europese migratie" (ICEM) verwacht in het komende jaar de 'hervestiging van 70.500 Europese landverhuizers, on der wie ongeveer 3.300 vluchtelingen, te verzorgen. In 1965 zou dit aantal moeten stijgen tot 73.000, on'der wie 33.300 vluchtelingen. Dit jaar ver wacht de ICEM een totaal van 66.000 landverhuizers te bereiken. De afgevaardigden van de 29 deel nemende landen in de raad van ICEM die deze week te Genève ver gaderen, keurden het program voor 1964 goed. De uitvoering er van zal bijna 19,5 miljoen dollar kosten, waarbij nog bijna 2,3 miljoen dollar komt voor administratieve uitgaven. AMSTERDAM, 17-10. Namens de „Vrije Televisiezender Nederland" (V.T.Z.), opgericht in november 1959, heeft de initiatiefnemer en medeop richter, de heer M. Lewin uit Die- men, aan het ministerie van O., K. en W. medegedeeld dat de V.T.Z. in aanmerking wenst te komen als con cessionaris voor het toekomstige tweede televisienet. De V.T.Z. stelt, zich. ten doel het verzorgen van t.v.-programma's ©n 4 de exploitatie van televisiereklame ter financiering van die program ma's. Hij is bereid te handelen in overeenstemming met de in de nota reklametelevisie gestelde eisen. Het V.T.Z. ter beschikking staande be drijfskapitaal is van voldoende om vang aldus de aanmeldingsbrief aan het ministerie om deze doel stellingen te kunnen verwezenlijken. De V.T.Z. ie in principe bereid om met andere organisaties, die een concessie-aanvrage hebben gedaan, samen te werken. (De heer Lewin was een der ini tiatiefnemers tot en medeoprichter van de vrije-radio omroep Neder land „Vron", waaruit later radio- Veronica is ontstaan). TWEEDE KAMER DEN HAAG, 17-10. Minister Veld kamp en de staatssecretaris Bartels verdedigen in de commissie voor so ciale zaken van de Tweede Kamer het in 1964 wegvallen van f 1,1 mil joen subsidie op het verstrekken van schoolmelk. Dit betekent, dat vol gend jaar de schoolmelk zes cent per week, gerekend naar de prijs van heden, duurder zal worden. Dit betekent voor de ouders een extra 'uitgave van f 2,40 per jaar, gerekend over 40 schoolweken. Van regeringszijde werd aange voerd', da t de voeding, ook de school- m De keizer van Ethiopië, Haile Se. lassi, is donderdag vertrokken naar Marrakesj, waar hij koning Hassan II van Marokko zaïl ontmoeten. De Ethiopische vorst wordt vergezeld door de persoonlijke vertegenwoor diger van koning Hassan, Achmed Bailafrej. TWEEDE KAMER Grote tegenslag ondervond deze week het Noorse kustvaartuig „Aska", dat omhoog voer op de punt van de Roggeschaar, in de monding van de Oos- terschelde. Het schip liep muurvast op het zand, maar na enkele mislukte pogingen, slaagde een drietal sleepboten er bij hoog water in de „Aska" weer terug te brengen in zijn element. De foto toont de „Aska" op het droge. Op de achtergrond de zeesleper Scaldisdie uit Vlissingen ter assistentie kwam aanvaren. (Foto: Zieriikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 17-10. - „Eigendom, bezit is als mest. Op een hoop stinkt het, maar wjjd gespreid brengt het rijke zegen". Dit citaat van Francis Bacon werd door de heer Baart van de Partij van de Arbeid gebezigd in een pleidooi voor een spoedige rege ling ten behoeve van bezitsvorming uit investeringsloon. Hij hield, met andere, dit pleidooi in de vergade ring van de commissie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de Tweede Kamer over de begroting 1964. Vragen over mogelijkheden van investeringen, onttrokken dus aan de ingehouden bedrijfswinsten' die thans voor interne investeringen ge bruikt worden, werden door minister Veldkamp gepareerd met de mede deling, dat mij over deze aangelegen heid 'binnen twee of drie maanden een definitief rapport van het Cen traal Planbureau verwacht. Minister Veldkamp deelde mee, dat hij geen staatssecretaris voor P.B.O. en 'bezitsvorming zal aantrek ken. Een tweede staatssecretaris zal alleen de P.B.O. naast enkele andere taken opgedragen krijgen. De bezits vorming, in nauwe samenhang met bijvoorbeeld, 'lonen, sociale verzeke ringen en winstdeling, zal hij onder eigen hoede houden. P.B.O. en be zitsvorming zijn "ten departemente dan ook naar samenhang met an dere veiwante aangelegenheden bij verschillende hoofdafdelingen inge lijfd. Dq minister stand zeer gere serveerd tegenover een uit 'de com missie gevraagde nota over bezits vorming. NEW YORK, 17-10. De Algemene Vergadering heeft donderdag met al gemene stemmen en btf acclamatie de woensdag reeds door de politieke commissie aangenomen resolutie overgenomen, waarin op alle landen een beroep wordt gedaan zich te onthouden van het in een baan om de aarde brengen van kernwapens, dan wel deze op hemellichamen te doen plaatsen. Stemmen van klokken AMSTERDAM. 17-10. Het ca- rillon van de Oude Kerkstoren in Amsterdam zal in de ko mende maanden worden ge restaureerd door de firma Eijsbouts in Asten. Daarbij zal men nagaan of het mogelijk zal zijn ook de beroemde He- mony-klokken weer bij te stemmen. In de laatste jaren is de kunst van het verstem men van torenklokken zo ver gevorderd, dat men het thans aandurft een dergelijke in greep ook op de Hemony-klok- ken toe te passen. Aan de hand van een van te voren te maken toonopname zal moeten worden uitgemaakt of deze restauratie van de historisch belangrijke klokken mogelijk is. Mocht de ingreep te groot worden dan zal men, evenals dat bij de Westerkerk is ge schied, de zware lage klokken, waarbij onzuiverheid veel minder voorkomt dan in de hoge registers, handhaven en de hogere vervangen door nieuwe klokken. Een beeld tijdens de ontvangst in het Grand Palace te Bangkok op de eerste dag van het Nederlandse staatsbezoek aan Thailand. V.l.n.r. H.K.H. Prinses Beatrix, H.M. Ko- nigin-moeder Rambhari Barnie, H. M. de Koningin, Z.M, Koning Bhu- mipol, Z.K.H. Prins Bernhard en H.M. Koningin Sirikit. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 1 Kwade makkers Maken rakkers. melk, een primaire taak van de ou ders is. Indien de voedingstoestand van ons volk te wensen overlaat, dan is dit te wijten aan verkeerde voedingsgewoonten. Het toesluit tot intrekking van het subsidie werd niet genomen op grond van de me ning van sommige medici, dat melk slechts betrekkelijke waarde voor de gezondheid zou hebben. Het subsidie wordt in deze tijd niet meer nodig geacht. Voor kinderen van onvermo- genden zouden de gemeenten kun nen inspringen. De socialistische afgevaardigde dr. Lamberts verzette zich langdu rig en hevig tegen het intrekken van dit subsidie. Hij vond, dat nu juist de meest bedreigde kinderen de klappen krijgen. Een onderzoek in de tien grootste' gemeenten bracht aan het licht, dat juist in de gezin nen van ongeschoolde 'arbeiders de gezondheidstoestand ongunstig was. Bij 35 percent van de onderzochte kinderen werd bloedarmoede aange troffen. Droog weer Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met in de nacht en och tend plaatselijk mist of laaghangende bewolking en vooral in de middag enkele zonnige perioden; zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid en tamelijk zacht weer. 19 okt. Zon op 7.10, onder 17.40. Maan op 8.51, onder 18.51. 20 okt. Zon op 7.11, onder 17.38. Maan op 9.57, onder 19.14. 21 okt. Zon op 7.13, onder 17.36. Maan op 11.02, onder 19.42. Eerste kwartier: 25 okt. te 18.21. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 okt. 4.35 v.m. 16.37 n.m. 20 okt. 5.04 v.m. 17.07 n.m. 21 okt. 5.34 v.m. 17.36 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 okt. 3.56 v.m. 16.09 n.m. 20 okt. 4.25 v.m. 16.37 n.m. 21 okt 4.56 v.m. 17.08 n.m. Springtij: 19 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-10. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen 24 uur is boven het vasteland van Europa een hoge- drukgebied tot ontwikkeling geko men, waarvan het centrum vanoch tend nabij de Alpen lag met een luchtdrukwaar de van iets meer dan 1025 millïbaar. Op de oceaan houdt de depressie-activiteit aan, maar de invloed van deze storingen kan mor gen niet tot onz eomgeving doordrin gen. Het zal daarom morgen droog en zacht weer zijn met zonnige pe rioden. In de nacht en ochtend kan hier en daar mist voorkomen. De Nederlandse delegatie bij de V.N. 'heeft de Verenigde Naties mee» gedeeld, dat de Nederlandse rege ring de uitvoer en doorvoer naar Zui'd-Afrika heeft verbaden van wa pens en munitie, „dde gebruikt zou den kunnen worden voor de onder drukking van de niet-blanke bevol king".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1