DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSSEN HIELDEN OOK BRITS LEGERCONVOOI VAST Ben Bella kondigt de mobilisatie aan De V.S. en de „kippenoorlog" Belangrijke vondsten aan het Bodenmeer Prins Willem van Oranje zal weer landen in Scheveningen Marokko beschouwt zich niet in oorlog met Algerije Opzienbarende arrestatie in Italië Eén Rotterdamse moord opgelost A.O.W. wordt tot minimum opgetrokken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 oktober 1963 120e jaargang No. 19464 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Fluorescerend oog in ziekenkamer Speldeprikken in Berlijn Erhard werd Bondskanselier Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BERLIJN, 16-10. Een Brits militair transport is woensdagochtend op de snelverkeersweg naar Berlijn, bij de controlepost Babelsberg, door Rus sische militairen tegengehouden. Het convooi, bestaande uit negen voer tuigen en acht en twintig militairen, kwam uit VVest-Berlijn en was op weg naar West-Duitsland. Het kreeg 's morgens om kwart voor zeven geen toestemming zijn tocht voort te zet ten. Naar verluidt is het incident, even als vorige week bij Amerikaanse transporten het geval was, een ge-r volg van verschil van mening over de gang van zaken bij de controle aan de Russische grenspost. De Britse militaire commandant in Berlijn, generaal Darling, heeft bij de Russen geprotesteerd. De Russen bleken voor het eerst het aantal voertuigen en niet het aantal mili tairen als maatstaf voor een telling van de mensen aan te nemen. Telling gevorderd Volgens een Britse woordvoerder eisten de Russen voor het eerst dat de militairen hun voertuigen zouden verlaten teneinde een telling moge lijk te maken. Dit werd geweigerd, omdat de Britten zulks in strijd achten met de traditionele gang van zaken. De Britten kregen na een opont houd van negen uur toestemming hun tocht voort te zetten. Een tweede Brits convooi, dat woensdagochtend uit West-Berlijn zou vertrekken, is niet op weg ge gaan. De Britse minister van buitenland se zaken, Lord Home, heeft woens dagmiddag de Russische ambassa deur ben zióh ontboden en deze ge wezen op het „belang van het nemen van maatregelen om dergelijke inci denten in de toekomst te vermijden". De minister ontbood de ambassa- De toestand in Algerije ALGIERS, 16-10. President Ben Bella heeft op een massabijeenkomst in Algiers alle Algerijnen die wa pens kunnen dragen opgeroepen ziah te melden voor mobilisatie. Hij beschuldigde 'de Marokkaanse regering er van, dat zij van de bin nenlandse moeilijkheden in Algerië gebruik heeft gemaakt om een aan val op dat land te kunnen doen. „De Marokkanen hebben op hun tanks en vliegtuigen gerekend, terwijl wij dergelijke wapens niet bezitten. Zij hebben gezien dat de wonden die wij in da strijd (tegen de Fransen) 'heb ben opgelopen, nog niet genezen zijn. Nu wij zwak zijn hebben zij de aan val ingezet", aldus de Algerijnse president. Opstandelingen Hij 'kondigde aan, dat een be proefde guerillastrijder, kolonel Sja- brni, met versterkingen op weg is SNELLE VLUCHT Een Amerikaanse B-58 Hust ler-bommenwerper is woens dag in de recordtijd van acht uur en 35 minuten van Tokio naar Londen gevlogen. De ge middelde snelheid was 1.508 km. per uur. Tijdens de vlucht werd het toestel vijf maal in de lucht van brandstof voor zien. Het vorig record werd in 1955 door een Brits Canberra- straalvliegtuig gevestigd met 17 uur en 42 minuten. Radioreportage van N.V.V.-congres HILVERSUM, 16-10. De VARA zal op zaterdagochtend 19 oktober, tus sen 10.30 en 12.30 uur, een recht streekse reportage verzorgen van het buitengewoon congres dat het N.V.V. naar aanleiding van de loonpolitieke situatie in Utrecht belegt naar het grensgebied. Daar hielden, naar zijn zeggen 400 Algerijnse mi litairen in Hassi-Beida en Tinjoub stand tegen ongeveer duizend Ma rokkaanse militairen. Ben Bella herhaalde dat er sa- menwerking 'bestaat tussen de op standige 'beweging van de Berbers in Kabylië en de Marokkaanse lei- deFS. Laatstgenoemden beschuldigde hij er van, dat zij de strijd waren begonnen, ihoewel hun vertegen woordiger bij recente besprekingen in Oudja 'beloofd had dat Marokko niet naar de wapens zou grijpen. De dood van een huzaar DEN HAAG, 16-10. Het Tweede Kamerlid drs. H. M. Franssen heeft de minister van defensie schriftelij ke vragen gesteld naar aanleiding van het overlijden van de huzaar L. G. de Bruin, die pp 9 Oktober dood in bed werd aangetroffen. Hij vraagt of het gerucht waar heid bevat, dat de 'dood van deze huzaar te wijten is aan gedwongen gebruik van grote hoeveelheden al cohol tijdens het zg. „ontgroenen van fillers". Indien dit juist is dan wil drs. Franssen van de minister ver nemen welke voorschriften over het ontgroenen, bestaan. Hij vraagt tot slot welke maatregelen 'de minister heeft getroffen of nog dénkt te tref fen. deur kort na de ontvangst van de eerste berichten over het tegenhou den van het convooi. Het onderhoud had plaats nadat het weer door de Russen was vrijgegeven. Vrijwilligers in Algiers ALGIERS, 16-10. In Algiers heb ben zich al duizenden aangemeld als vrijwilliger in de strijd tegen Ma rokko. In één kazerne schreef men er in drie uur tijd 5.000 in. Er zijn oók vrouwen bij. Elders in het land gaat het evenzo. Mannen tussen de 18 en 35 wor den ingeschreven. Voormalige guer rillastrijders wordën dadelijk in dienst genomen, terwijl de overigen naar huis worden gestuurd, waar zij op orders moeten wachten. WASHINGTON, 16-10. - De Ver. Staten hebben woensdagavond be kendgemaakt, dat zij hun voornemen handhaven om vergeldende tarief maatregelen tegen de Europese Eco nomische Gemeenschap te nemen in verband met de „kippenoorlog". Zoals uit Brussel is gemeld zijn de V.S. en de E.E.G. overeengekomen, een commissie van drie leden onder auspiciën van'het G.A.T.T. het be drag te laten bepalen, dat de V.S. derven door de beperking van de in voer van slachtpluimvee in West- Duitsland. De voornaamste handelsonderhan delaar van de V.S., Christian Herter, deelde mee dat president Kennedy, zodra het genoemde bedrag bekend zal zijn, concessies aan de E.E.G. ter waarde van èenzelfde bedrag zal in trekken. Herter dacht dat het niet meer dan drie weken zal duren om het bedrag van de schadeloosstelling te bepalen, nu beide partijen ajle medewerking hebben toegezegd. De burgemeester en het hoefijzer ARNHEM, 16-10. Bij de in gebruik stelling van de nieuwe kiinderbe- waarplaats Te Linde heeft Arnhems burgemeester Chr. G. Matser bijna een hoefijzer op het hoofd gekregen. Een snelle reactie bespaarde hem ldtsel. Het hoefijzer was bedoeld om een papieren afscheidingswanJd open te scheuren, het kaatste echter terug toen burgemeester Matser er aan had getrokken. Professor Ludwig Erhard is woensdagmiddag tot Bondskanselier van West- Duitsland verkozen. Tijdens een plechtigheid in de Bondsdag ontving hij uit handen van president Heinrich Lübke de aanstellingsoorkonde (foto). Nederlanders groeven in Zwitserland GRONINGEN, 16-10. - Het biolo gisch-archaeologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen heeft in de zomermaanden van het vorige jaar en van dit jaar belangrijke op gravingen verricht in Egelsee, een veengebied nabtf Niederwil, in het kanton Thurgau, aan de Zwitserse kant van het Bodenmeer. Dit wetenschappelijk onderzoek, dat onlangs is afgesloten, heeft re sultaten van grote betekenis opge leverd, want er zijn verrassende ge gevens aan het daglicht gekomen over de structuur van een uit het stenen tijdperk daterende nederzet ting in het veen- en moerasgebied. Door het wetenschappelijke team uit Groningen onder leiding van prof. dr. H. T. Waterbolk, hoogleraar-di recteur van het biologisch-archaeo- logisch instituut in Groningen, is in dit veengebied bij Niederwil een neo- lithisch dorp blootgelegd, daterend uit 3000-2500 vóór Christus. De bij deze opgraving tevoorschijn gekomen resten wijzen uit, dat hier in de laatste periode van de steen tijd zes lange gebouwen van 60 me ter lengte naast elkaar hebben ge staan, met een tussenruimte van Vz meter. Elk gebouw is onderverdeeld Het Onafhankelijkheidsfeest DEN HAAG, 16-10. In Sohevenin- gen wordt thans hard gewerkt aan de voorbereidingen om de landing van Prins Willem van Oranje te Scheveningen op 30 november aan staande te doen herleven. Dat zal dan de zesde maal zijn dat deze lan ding is geënsceneerd, ditmaal ter viering van het feit dat ons land 150 jaar geleden zijn onafhankelijkheid verwierf. De Stiohting Sdheveningen tot vie ring van nationale en Oranjegedenik- dagen heeft een oproep tot de inwo ners van Sdheveningen 'gericht om zich op 30 inovemiber in historisch costuum te 'kleden, en mét deze kle ding bedoelt men 'dan SCheveningse klederdracht van 1830 tot heden en burgerkleding in Biedermeyerstij 1, uit de tijd rond 1813. De laatste maal dat de landing van Prins Willem van Oranje was geënsceneerd was in 1938, toén had, zo bleek uit een film die woensdag middag in Den Haaig werd vertoond, een zeer groot aanltal Sdheveningers zich in 'historisch costuum gestoken, maar nu 'zou dit mogelijk moeilijker kunnen zijn, zo werd dis verwach ting uitgesproken, daar vele Sche ven ingers hun klederdracht in de oorlog zagen verdwijnende Scheve- nin'gse moeders moesten vaak hun fraaie kleding verknippen om kleer tjes voor 'de kinderen te maken. In Soheveninigen hoopt men van ganser harte dat de koningin de lan ding van Prins Willem zal Willen bij wonen. De koningin is 'die dag in Den Haag, waar zij 's morgens een 'krans zal leggen bij het monument op Plein 1813. Volgens de voormalige Japanse premier Anzan Isjibaski, zou de eer- ste-minister van communistisch-Chi- na, Tsjoe En-Lai, een conferentie van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, communistisch-China en Japan over de wereldvrede wensen. Conflict ill Midden-Oosten Onder leiding van de Vogelwacht werden natuur-herfstwandeltochten ge organiseerd door het domaniale duingebied. Zodra iets interessants was te zien, groepten allen samen om maar niets te missen. (Foto: Zierikzeesohc Nieuwsbode). MARRAKESJ, 16-10. De Marok kaanse minister van voorlichting heeft meegedeeld, dat een Algerijns legervliegtuig woensdagmorgen de Marokkaanse grensdistricten Oued Zclmou en Oued Guir heeft gebom bardeerd, dicht by de garnizoens plaats Boudenib. Berichten over eventuele slachtoffers en schade zyn nog niet ontvangen. Volgens Marokkaanse officiële krin gen zouden de posten Hassi Beida en Tinjoub nog steeds in Marokkaanse handen zijn. De directeur van het koninklijk kabinet in Marrakesj verklaarde woensdagmiddag dat de Algerijnse strijdkrachten 's nachts om twee uur plaatselijke tijd een aanval op Hassi Beida en Tinjoub haddon ingezet en dat de gevechten 's middags nog voortduurden. Verder verklaarde hij dat Marokko zich niet in oorlog met Algerië beschouwt. Radio Algiers meldde woensdag dat 's morgens verscheidene ploegen medisch en verplegend personeel naar Colomb Bechar zijn vertrokken. Algcrpnsc maatregelen Radio Algiers richtte lot tal van departementen een verzoek om zo snel mogelijk alle beschikbare am bulance-auto's naar Colomb Bechar te dirigeren. In een ander commu niqué werd bekend gemaakt, dat alle medici en studenten in de medicij nen zich als gemobiliseerd moeten beschouwen. In Colomb Bechar werd 'medege deeld dat de Algerijnse autoriteiten een vliegtuig van de Algerijnse lucht vaartmaatschappij hebben gerequi- reerd voor troepenvervoer. Dc Algerijnse regeringsfunctiona ris zei, dat de gevechten voortduren en dat van de Marokkanen velen zijn Maat houdt staat Teveel is kwaad. WAT 2EQT DE 81 IT geweest in ruimten vein 10 meter, die elk een vuurhaard hebben gehad. Het is aan te nemen dat in elke ruimte een gezin heeft gewoond. De neder zetting is omgeven geweest door een „verdedigingsmuur" van hout. Bij deze opgraving is,eens te meer komen vast te staan dat deze bewo ners niet, zoals in Zwitserland nog vrij algemeen op de lagere scholen wordt geleerd, in paalwoningen heb ben geleefd. PADUA, 16-10. Een jonge Itali aanse tekenaar is gearresteerd om dat hij journalisten fotokopöeën in handen heeft gespeeld van een rap port over een in 1961 door technici van 'het waterbouwkundig instituut van de universiteit van Pa dua geno men proef om dé uitwerking na te gaan van een eventuele berginstor- tiing die in het meer van Vaiont te recht zou komen. Volgens het blaid „Paese Sera" zou op grond van de resultaten van de proef de ramp die plaatsen in het dal van de Piave heeft getroffen te voorzien zijn geweest. De gearresteerde tekenaar is de 20-jari'ge Lorenzo Rizzato. Passagiers lieten trein driemaal stoppen UTRECHT, 16-10. De trein van Venilo naar Rotterdam heeft woens dagavond tussen Gilze-Rijen en Bre da een uur vertraging opgelopen 'doordat er vrij kort na elkaar drie keer aan de noodrem werd. getrok ken. Een technisch defect aan een van de trakfiemotoren veroorzaakte nog al wat 'lawaai en rook, kennelijk tot verontrusting van de passagiers. N'a een onderzoek dat de eerste maal werd ingesteld bleek de motor geen enkel gevaar op te leveren en de machinist von'd het dan ook volko men verantwoord om door te rijden. De reizigers dachten er 'kennelijk anders over en lieten de trein nog twee keer stoppen. gedood of gevangen genomen. De Al gerijnse verliezen bedragen tot dus ver één dode, aldus deze zegsman. Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Aanvankelijk overwe gend matige westelijke wind, later naar zuidwest tot zuid krimpende Wind en aan de kust mogelijk toe nemend lot krachtig. Weinig veran dering in temperatuur. 18 okt. Zon op 7.08, onder 17.42. Maan op 7.44, onder 18.31. Nieuwe maan: 17 okt. te 13.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 okt. 4.05 v.m. 16.05 n.m. BROUWERSHAVEN 18 okt. 3.25 v.m. 15.41 n.m. Springtij: 19 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kléine storing, die van dé Noordzee naar het noordoosten trok bracht in ons land tijdelijk regen. Achter deze storing bevindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, die aanleiding zal geven tot enkele op klaringen. Vervolgens is midden op de oceaan een nieuwe depressie aan wezig, die naar het zeegebied' tussen IJsland en Schotland koerst. Her er bij behorende front zal later ons land naderen, het weer 'behoudt een wisselend karakter, waarbij de tem peratuur zich op ongeveer hetzelfde niveau handhaaft. ROTTERDAM, 17-10. In de afgelopen nacht is een van de twee „onopge loste" moorden in Rotterdam opge lost. De man 'die in de vroege och tenduren van de 7e mei in een rij wielstalling in de Hoonaardstraat in Rotterdam een 53-jarige vrouw aan gerand en 'gewurgd heeft is gepakt en heeft een volledige bekentenis af gelegd. Hij 'is vanmorgen om kwart voor negen voor de officier van jus titie in Rotterdam, mr. de Jong, voorgeleid en ingesloten in het huis van bewaring. Het .is de 38-jarige 'kappersbediende A. J. K. ongehuwd, wonende in Sdheveningen en werk zaam in een herenkapperszaak an Delft. Os nam wraak ARNHEM, 16-10. Een losgebroken os heeft op het terrein van het Arn hemse abattoir de 47-jarige slaCht- huisbedüende J. de Bree ernstig aan de rug gewond. De heer de Bree moest worden opgenomen in het ge meenteziekenhuis in Arnhem, van waaruit hij later is overgebracht naar het St. Candsiusziekenhuis in Nijmegen. DEN HAAG. Van 17 tot 30 juli wordt in en rond de nieuwe visaf- slag te Scheveningen een grote inter nationale visserij'tenfoonstelling ge houden: Sche 64 „Rijk is de zee". TWEEDE KAMER DEN HAAG, 16-10. Wellicht nog met ingang van 1 januari 1965 zal het. ouderdomspensioen, de huidige A.O.W.-uitkering, worden verhoogd lot het niveau van het sociaal mini- volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heèft dit woensdagmiddag De minister van sociale zaken en meegedeeld bij de behandeling van de begroting 1964 van diens departe ment in de openbare commissie-ver gadering. Bij dejbespreking van deze begroting was vanuit de commissie algemeen aangedrongen op een snelle verhoging van de A.O.W.- en A.W. W.-uitkeringen. De bewindsman, die stelde het terzake door de S.E.R. nog uit te brengen advies te willen af wachten, deelde mee, dat het ver hogen van deze uitkeringen zich zo wel legislatief als technisch snel laat realiseren. Het was met name de heer J. G. Suurhoff (P.v.d.A.) die een snelle op trekking van de thans geldende A. O.W.-utikering had bepleit. „Vang de vis die vlak voor de wal ligt", zo had bij betoogd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1