KINDERBOEKENWEEK bij 26 Oktober tot en met 2 November Natuurminnaars ontdekten de herfst in Domein Wandelen in de duinen (Van onze redaJtteur) WESTHOEK, 12-10. - Tweemaal hebben tijdens het weekeinde twee groepen van ongeveer vijftig perso nen deelgenomen aan de najaarsna tuurwandeling door het domaniale duingebied van de Westhoek. De tochten werden georganiseerd door het Instituut voor Natuurbescher- mingsedueatie te Amsterdam, maar uiteraard heeft ons aller Vogelwacht een stevige duit in het organisato rische zakje gedaan hetgeen bete kende dat de gezelschappen uitste kend gegidst werden. Zo trok een mensenslangetje de gouden weelde van de herfst in, die de natuur voor al ook in het duingebied met zoveel schoons heeft gestempeld. Met name zaterdag zorgde diezelf de natuur voor een uitzonderlijk fraai soort weer, zo zonnig, zo mild dat wij ons de dag nog zullen her inneren, lang nadat het laatste blad is weggestoven door de wind en wij in de grimmigheid van de winter van puur heimwee Marlène's lied gaan zingen: „Sag mir wo die Blu- men sind". Ditmaal waren 'bloemen, planten en paddestoelen in ieder geval nog volop voorhanden in de geheimzin nigheid van de domaniale natuur- schoot en laten we ook niet vergeten de bomen en struiken te noemen, gelig aangevlamd reeds door de herfst en prachtig contrasterend met het donkere groen van de dennen. Het gezelschap 'bestond uit een mengsel van romantische herfstdro- mers en strakke natuurgeschoolden. die voor elke bloem, voor elk blad en voor iedere „stoel" de passende naam wisten op te lepelen, vrijwel altijd met het latijn uit de Flora er bij. Vondsten Niet alles zo bleek groeit „zo maar" in de Westhoek. Langs de aanlooproete van hotel Van derZan- de naar de ingang van het Domein, viel langs de wegkant een iepen meidoorn-combinatie te zien, waar van men kon getuigen: „dat is het". Nooit eerder geziene natuurverras- sing voor de meesten vormde (even het domein in) de doornappel, een grappige en vrij zeldzame plant, met reuzepeulen waaruit na opening een regen van zwarte zaadjes neervalt. De plant schijnt te worden gebruikt bij het vervaardi gen van asthma-'sigaretten. Even verderop stootte de natuurbrigade op een houtstapel, die van het strand bleek gesleept om er nestkastjes van te maken. Een nestikastje werd 'ge toond door de blikken betimmering waarvan een specht een fraai rond gat bleek te hebben getimmerd. In deze buurt dan verder: de tamme kastanje en de pittig geurende hop, nadat we al eerder de olijfwilg- had den gezien. Vogelkers, eiken opslag en duindoorn bleek een duwtje ge kregen te hebben van de in deze contreien vrij constante westelijke winden. Kunstmatige meertjes Water in het duin is voor de „pietjesman" en de bloemenspeurder ongeveer het 'non plus ultra van na tuurgenot en ihet Domein komt daar alweer in tegemoet, door het graven van kunstmatige meertjes. Eén ervan is al een heel eind opgeschoten. Het ligt dicht bij de Vinkenbaan en na tuurlijk komt er straks langs de boox-den van dit meertje allerlei ge zelligs groeien, vogels zullen er par mantig in ronddrijven en heel wat organisch leven wordt ook hét water ingedragen. Een soort „vita spon- tarta" zoals men zcu kunnen denken, want in een mum krioelt het in zo'n watertje van larven, torren, sala manders, kevers en allerlei ander grut. En dan de vinkenbaan. Een bioloog is daar - beschut door het domeinstruweel - voortdurend bezig met vogeltjes vangen, 'terwijl andere mensen iets anders d!oen. De bioloog vangt voorname lijk vin'ken, maar ook gorzen en spreeuwen met behulp van lok vogels en een klapnet. Nadat de vogels zijn geringd, ge wogen en onderzocht worden ze weer vrijgelaten. Vorig jaar werdén op deze vinkenbaan meer dan 1000 vogels 'gevangen. Bij de baan woont de bioloog met zijn gezin, ver van „dé werrelt. die so dwerrelt". Het moeten gelukkige mensen zijn, ook al hebben zij slechts een in zand weggedoken bunker tot woning. Natuurvrcugdc en leed Natuurvreugde intussen blijkt ook in het domein tegenover natuurleed tc moeten staan, want even voorbij de vinkenbaan wordt ons het terrein gewezen, waarop een parkeerterrein zal worden aangelegd, feitelijk een ongehoord monstrum in een zo over- schone omgeving, maar op het strand moet spreiding van mensen komen en dat betékent het aanleggen van meer duinovergangen en dus wegen parkeerterreinen c.o. Het schijnt te moeten, zij het niet voor ons. Om do schrik tc vergeten snel dc brede zandbanen afzien, die als Hessenwe gen door het domein liggen gekron keld. de flartken gemarkeerd door het dennengroen, dat - wil het goed zijn - de boorden precies moet mar keren, hetgeen van het dirigerend, plantend en snoeiend personeel nog al wat zorg eist. De dennen blijven in het duin nu eenmaal exoten, maar men moet hun mogelijkheden in de natuur zo goed mogelijk uitbuiten. Wat we nog meer hebben gezien? Dat is niet snel verteld: vezelkop pen, varensoorten, vlier, kamper foelie. een „spechtensmidse" (de specht zet de dennenappel in een 'boommik vast en begint de zaden er uit te pikken), een bizarre woeke ring aan dé roos met in het interi eur een insect, de eikvaren op een zonloze helling en een helemaal prachtig eikenbosje, geplant uit za den van moederbomen, destijds staande op het slot „Moermond" en nu al lang verdwenen. Last not least de paddestoelen, in concreto allerlei zwammen en boletensoorten, als pa radepaard de rodekoolzwam en als griezel de dennenmoorder, een wit zwammetje, dat de dennen van bin nenuit aantast. Dankwoorden Een met al dus een schepel vol schoons, interessants en wetenswaar digs, opgetekend uit de parate kep- nis van de 'heren Lysen, J. Vier gever en mr, W. P. Martens, die als graag 'beluisterde leraren mee het domein intrekken. Na afloop was - bij een koel glas bij „K. K." (ci taat uit Vogelwacht-convokatie) de heer D. Kosten, cud-hooid van tie o.l.-school te Oos Ierland, spreekbuis van het gezelschap toen hij de orga nisatoren een hartelijk dankwoord toevoegde voor 'de fraaie tocht, wij zend op de veredelende waarde van het speuren in de natuur. Radiobaken bij de vuurtoren krijgt andere plaats Op oude telefoonbunker te Rcnesse HAAMSTEDE, 14-10. Het radioba ken dat nu al enige jaren lang een plaats heeft gevonden bij de vuur toren te Westenschouwen, gaat bin nenkort verhuizen. Het baken, dat een vast vertrouwd punt was voor de luchtlijnen van Engeland op Rot terdam had een kleine dode hoek. Dit was voor een bepaalde richting hinderlijk en daarom zocht de Rijks luchtvaartdienst naar een ander, be ter punt. Ze heeft dit gevonden in de oude telefoonbunker vlak bij Re- nesse aan de Vroonweg. 'Daar zijn reeds de eerste werk zaamheden verricht en de zend-an- tenne van ongeveer vijftien meter lengte staat opgesteld. Deze verhui zing betekent dat de vliegtuigen van de British United Airlines, British Unitëd Air Feries, Channel Airways en nog enige andere pas in bedrijf zijnde maatschappijen die op Enge land vliegen, nu iets meer noordelij ker het eiland binnenvliegen. Reeds van zeer ver is deze tamelii'k krach tige zender die een bepaalde letter- code uitzendt, te horen, zodat de vliegers daze uitgezonden" route maar 'behoeven te volgen om juist bij de vuurtoren Nederland binnen te vliegen. Vlak 'bij Rotterdam staat een minder sterk 'baken waarop de piloten ver dér hun 'koers leggen. Dan is het maar een kleinigheid meer om op Zestienhoven neer te KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk (Rectificatie) Aangenorrttm naar Domburg: J. B. Duk, Hoge Zwaluwe. (Ds. Duk is dus niet zoals vorige week gemeld Ger. predikant, maar Ned. Hervormd). Scheepvaartbericliten Amelan'd (t.), 14-10 te Pei^thamboy. VISSERIJBERICHTEN De mosselzaailval Behalve de zaadval bij Scharen- dijke en op particuliere gronden in het Volkerak. Is er toch ook noig mosselzaad gevallen op do Wcs ter- schelde cn wel bij de zeehaven te Terneuzen, waar door vele mossel- kwekers uit Yerseke van werd ge profiteerd. Het 'betreft hier een groot soort mosselzaad, dat dus wel van pas komt, maar op de plaats waar het is gevallen, is het moeilijk te vissen. Er liggen daar namelijk grote stenen, maar dit weerhoudt de mos- selkwokers niet tooh hun geluk tc 'beproeven. Intussen houdt de zeer goede ex port van eonsumpliemosselen naar Belgic cn Frankrijk onverminderd aan. strijken. Van deze diensten die ook auto's vervoeren wordt nog steeds een zeer druk gebruik gemaakt. Uitvliegend van Zestienhoven vol gen de toestellen een meer noorde lijker route over het eiland Goeree om vandaar de Noordzee over te ste ken naar Southend of naar Londen (Gatwick). STAD EN PROVINCIE Kringvergadering Rode Kruis De kring Zeeland van „Het Neder- landsche Roede Kruis" houdt op za terdag 16 november a.s. een verga dering in hotel „Centraal" te Goes. WESTERSCHOUWEN Finse coaster gestrand Het Finse kustvaartuig „Astrea", afkomstig uit Travesund' in ballast varend naar Antwerpen, is tegen middernacht omhoog gevaren aan de punt van de Roggeschaar, recht te genover de Westbout. Aangenomen wordt dat de kapitein van het 1.519 brt. metende schip het licht van de vuurtoren van Haamstede heeft aan gezien voor dat van. Westkapelle, waardoor hii niet de Westerschelde, maar de Oosterschelde invoer met bovengenoemd gevolg. Een onder handelaar van de firma Van Zalm is uitgevaren om contact op te nemen met het gestrande schip. De sleepboot „Scaldis" is uitgeva ren. Om één uur, bij hoog water, zal een poging worden ondernomen de Fin vlot te krijgen. De stuurman van de „Astrea" is vannacht met een mo torbootje van de firma Berrevoets uit Zierikzee naar de wal gebracht. HAAMSTEDE Brutale inbraak Onbekenden hebben zich in het afgelopen weekend door het indruk ken van een ruitje toegang verschaft tot de villa van de heer W. A. de Jonge uit Geldrop. Déze villa „De Vluchthaven" genaamd, is gelegen aan de Badweg. De onbekenden heb ben het zich zeer gemakkelijk ge maakt in deze villa en hebben er gegeten, gedronken en geslapen. Te vens maakten ze zich meester van enige voorwerpen. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek genomen. Deze inbraak is van ongeveer het zelfde systeem als die twee jaren geleden, toen ook in verschillende villa's en zomerwoningen inbraken werden gepleegd. De rijkspolitie wist toen al spoedig de daders in de kraag te grijpen. BROUWERSHAVEN De kinderzegelactie De leerlingen van de 5e en 6e klas der o.l.-school wisten voor een be drag van f 426 aan bestellingen van kinderpostzegels te plaatsen. De be zorging van de bestellingen zal me dio november plaats vinden. BRUINISSE De binnenschepen Enkele weken geleden werd de vloot van binnenschepen uitgebreid met de „Ansa" van schipper de Graaf, die zijn domicilie koos te Bruinisse. Deze week kwam weer een schip van deze vloot de haven binnen, nl. de 375 ton 'grote „Leja". van schipper Jac. Faasse. Het splin ternieuwe schip werd op een werf in Moerbeeke (België) gebouwd en is een zg. spits, waarin door de firma P. Maaskant en Zonen een nieuwe 230 p.k. Cummins Dieselmotor zal worden geplaatst. De „Leja" is een zusterschip van de „Corma", even eens eigendom van de heer Faasse. De 'heer Faasse voer tot voor kort eveneens op een motorschip „Leja", maar dit schip was kleiner en had een minder motorvermogen dan de nieuwe „Leja". De oude „Leja" werd aan een andere binnenvaart schipper verkocht. De suikerbietencampagne De aanvoer en afvoer van suiker bieten via de gemeentehaven te Bruinisse ging in de eerste week van de campagne bijzonder vlot. Er werden drie schepen geladen, totaal 1361 ton. De mechanische rooime- thode, welke op het eiland nu wel algemeen wordt toegepast, is aan deze vlotte aanvoer zeker niet vreemd. De 'bieten zijn niet groot, d.w.z. 'de punt is niet ver genoeg de grond ;in 'gegaan, in verband met 'het natte weer dat de zomer 1963 ons bracht. Het gehalte is ongeveer 16 procent. Kleuters liepen letsel op De 3-jarige Johan van Stee'speel de op bouwterreinen in plan West, dicht bij zijn ouderlijke woning met ongebluste kalk. Hij kreeg eert beetje van dit gevaarlijke goedje in zijn ogen, toen 'het pijn deed en hij in zijn ogen wreef. Ijlings naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom over gebracht. wist men de oogjes zoda nig 'te behandélen, dat waarschijnlijk geen blijvend letsel zal ontstaan, iets waarvoor aanvankelijk ernstige vrees bestond. De 3-jarige Carolientje Nieuwer- steeg moest uit plan West naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis wor den overgebracht, toen zij een ijze ren deksel van een rioolput op haar vingertjes liet vallen, waardoor en kele vingertopjes werden verbrij zeld. BREDA. De vier maanden oude baby Leendert van de Ber.g uit Bre da is maandag gestikt toen hij met zijn zuigflesje alleen was gelalen. Vermoedelijk heeft het kind zich verslikt en is daardoor om het leven gekomen. De hoogste prijs van de interna tionale tuinbouwtentoonstelling 1963 in Hamburg, „de ereprijs van 'de Duitse bondspresident", is zaterdag toegekend aan Nederland. Nederland kreeg'de prijs, een waardevolle vaas, voor de beste landelijke inzending. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 14-10. Op de Utrechtse paardenmarkt werden aangevoerd 317 dieren. De prijzen waren voor: luxe paarden f 1.000,tot f 1.300.' werkpaarden f 900,tot f 1.200, oude paarden f 800,tot f 1.100, drie-jarige paarden f 700,tot f 1.050,twee-jarige paarden f 600, tot f 850,veulens f 300,tot f 550,—; hitten f 600,— tot f 820,—; slachtpaarden per kg. slachtgewieht f 2,20 tot f 2,60; jonge slachtpaarden per kg. slachtgewieht f 2,40 tot f 2,70. De handel was redelijk. Graanbcurs Rotterdam. ROTTERDAM. 14-10. Tarwe volgens monster basis 17 procent vocht en schotconditie tot f 34,50, franco Rotterdam per schip, levering deze week. Zomergerst volgens monster f 22,tot f 26,50; 'haver volgens monster f 20,.— tot f 24, Groene erwten volgens monster f 40,tot f 52,schokkers vol gens monster f 40,'tot f 65,fran co Rotterdam. Aardappelbeurs ROTTERDAM. 14-10. Klei-aardap- peOen 35 mm opwaarts; Eigenhei mers f 10,tot f 13,75; Bintje 10, tot f 11,Klei-aardappelen 38 mm opwaarts: Eigenheimers f 10,tot f 13,75; Bintje f 10,50 tot f 11,50. Voor export: Bintje 35 mm op waarts in twee maten gesorteeid: f 11,—. Zand-'aardappelen 35 mm op waarts: IJsselster f 7,Bintje f 8, en Libertas f 7, Zand-aardappelen voor export: IJsselster 40 mm opwaarts f 9, Bintje 35 mm opwaarts f 9,di verse zandrassen 35 mm opwaarts f 7,50. Stemming: binnenland kalm, bui tenland rustig. Voer-aardlappelen f 2,^— lot f 3,75. Prijzen berekend per 100 kilogram en op de handelsvoorwaarden, vast gesteld voor de veikoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. b De slagers in het gebied van Pa rijs hebben besloten, dinsdag (1'5 ok- tcber) hun win'kels te sluiten en geen rundvlees in 'te kopen, uit pro test tegen de door de regering vast gestelde maximum-prijzen. DODELIJKE ONGELUKKEN BERGEN (L.). Op de rijksweg in WéU'erldi (noord-Limburg) is een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 82-jarige mevrouw Pelser uit Venilo om 'het leven is gekomen. Haar 46- jari'ge zoon, bij wie ze in de auto zat, werd ernstig gewond. Haar ze ventienjarige kleindochter, die even eens in de auto zat liep lichte ver wondingen op. OUDENBOSCH. De 25-jarige H. v. d. Plas uit Oudenbosch die op de Zeggeweg onder de gemeente Ouden bosch met zijn bromfiets slipte en met zeer ernstige hoofdwonden in het ziekenhuis te Oudenbosch moest worden opgenomen, is daar maan dagmiddag aan de gevolgen overle den. Het slachtoffer Was ongehuwd. DEN HAAG. De 34-jarige kapitein D. Plikweert is op het oefenterrein te Hohne (Duitsland) tussen twee voertuigen van het type A.M.X. be kneld geraakt en tengevolge daar van overleden. Kapitein Flikweert was 'gehuwd. Hij woonde in Arnhem en 'behoorde tot 42e panitserinfarite- riebataljon. APELDOORN. De zeventienjarige H. xan Oort uit Apeldoorn is op de Hofstraat in zijn woonplaats door een bus van de Veluwse autodienst aangereden en zo ernstig gewond, dat hij in hét ziekenhuis is overle den. ROTTERDAM. In het Dijikzigtzie- kenhuis in Rotterdam is overleden de 31-jarige Portugese zeeman P. A. Si'la uit Pigueiras do Paul (Kaap VerdisChe eilanden), die zaterdag zwaar gewond raakte toen hij op het Stationsplein in Rotterdam uit een rijdende motorwagen van lijn 4 spronig. MAARSSEN. De driejarige Leo Broers uit Maarssen is daar in dc Vecht geraakt en verdronken. SUCCESJES Diversen: „Vervetal" biedt u alles wat u voor het schilderen nodig hebt. Hoogglans voorbinnen- en buitenwerk, grondlakverf voor binnen en buiten, enz. enz. „Verf en Kleur", telef. 2ip0, Zierik2ee. Mozaiek is modern! Maak zelf met Italiaans glasmozaiek het mooiste inlegwerk. In vele kleuren bij Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee. U hoeft geen lid van „het Nut" te zijn om uit de Nuts- bibliotheek te lezen! Dozen sigaren van 10 stuks a f 2,40, met verschillende banden en speldje. Sigm. D. C. Viergever, hoek Kraan plein, Zierikzee en Weststr., Haamstede. Weg met ratten en muizen! Haalt direct een bus „Tomo- rin" bij W. van Sluijs, Haam stede of Abr. de Rijke, Re- nesse. Oók uw kinderen kunnen uit de Nutsbibliotheek te Zierik zee lezen. 1500 jeugdboeken. Met „Decro" plastic maakt u blank glas ondoorzichtig met behoud van licht - 46 cm br. f 2,25 per m. - Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee. De grootste sortering gas- aanstekers met de beste ser vice vindt u bij Sigai*enma- gazijn D. C. Viergever, hoek Kraanplein, Zierikzee en te Haamstede: Weststraat. „Vapo", onze naluurperma- nent, geeft voldoening; zit steeds patent! - Kapsalon Murk, telefoon 2767. Juist voor aparte kunslnij- verheidsartikelen: Mol, Nwe Boogerdstraat, Zierikzee. - Kijkt even etalage of loopt u binnen! n Zes mensen zijn maandag om het leven gekomen, toen een helikopter op het Newyorkse vliegveld Idle- wild bij het opstijgen vei-ongelukte. Voor 30 jaar.... ZIERIKZEE. De R.K. Toneelver eniging bracht het stuk „De eenza me hove" in de Concertzaal. OOSTERLAND. Het diaconie-be stuur der Ned. Hervormde gemeente heeft aan de pachters van de lande rijen der diaconie van 15 tot. 40 pet. korting verleend, in verband met de i ongunst der lijden. BROUWERSHAVEN. De afdeling van de Ned. Ver. van Spoor- en Trannoegpersoneel hield in hotel „Jacob Cats" een openbare vergade ring. ZIERIKZEE. In de Concertzaal trad een troep lilliputters voor het voetlicht. NIEUWERKERK. De tweede mo tor van het motorgemaal te Steven- sluis heeft op bevredigende wijze proef gedraaid. ZIERIKZEE. De vissersvereniging „Helpt Elkander" besloot aan te vra gen de Waddenzee gesloten te hou den voor zaadvangst, daar overvloed van zaad in Zeeland aanwezig is. NIEUWERKERK (adv.). Engelse schoppen 69 ct., rieken f 1,70, spaden 55 ct., voorwielen f 1,65, binnenban den 39 ct., kettingen 60 ct. ZIERIKZEE. In de Concertzaal gaf het Neutraal Gemengd Koor een geslaagde uitvoering. ZIERIKZEE. De bazar ten bate van het Ned. Hervormd Verenigings gebouw bracht f 1584,41 op. NIEUWERKERK. De korfbalver eniging D.S.S. gaf de eerste uitvoe ring in café „De Meebaal". HAAMSTEDE. In december a.s zal het 50 jaar geleden zijn dat de harmonie „Witte van Haemstede werd opgericht. DE ONEERLIJKE RECHTER 25. „Daar komt iemand, vlug, hier in!" Aram trekt Agua haastig een donkere bin nenplaats op. Doodstil staat het tweetal in de schaduw van een pilaar, als twee lans knechten snel langs komen lopen. „He, moeten we hier niet kijken", roept de achterste van de twee. „Neen, eerst sluiten we deze wijk af, dan kammen we de zaak uit, huis voor huis!" „Dat ziet er niet best uitik geloof dat we als ratten in de val zitten", bromt Agua, als de soldaten verdwenen zijn. „Dat geloof ik ook, hehehe!" klinkt ach ter hen een slem op de schemerige binnen plaats. Geschrokken keert het tweetal zich om. Op een sloep zit een oude, misvormde man, met één boen, gekleed in vuile lom pentwee krukken liggen naast hem op dc grond. „Ze zoeken jullie hè, die schurken", krast hij. „Achouwe Ben zou jullie graag helpen om aan dat ge spuis ie ontsnappenmaar ik ben maar een arme, ouwe sukkel op drie benenwaarvan twee van hout, hehehe. Maar ik heb een vriend, die jullie wel wil helpen, jaja

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 3