DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEVECHTEN LANGS ALGERIJNS-MAROKKAANSE GRENS Amsterdamse dagbladen geven geen gevolg aan eisen van typografen Pyromaan aan het werk in Tubbergen Aanklacht inzake ramp bij Vaiontdam Pogingen tot veiliger verkeer falen Twee Ned. straaljagers stortten neer Eresaluut van Kennedy aan Adenauer V.N.-oproep tot hulp voor Skopje Verletbestrijdingsregeling voor 1963 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 oktober 1963 120e jaargang No. 194G3 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Poslbus no. 1, fel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, lei. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman, ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Herfstschoon in domein-duinen Verkeer in de herfst Koning Hassan bereid tot gesprek met Algerijnen ALGIERS, 14-10. Sinds maandag ochtend strijden Algerijnse en Ma rokkaanse troepen in het grensge bied tussen beide landen om het be zit van de posten Hassi-Beida en Tinjoeb, maar de situatie is nog vol strekt onduidelijk. Het Algerijnse ministerie van defensie heeft bekend gemaakt dat de Algerijnse bezetting van beide posten heeft stand gehou den ondanks aanvallen van Marok kaanse tanks en vliegtuigen. De Ma rokkaanse autoriteiten daarentegen hadden enkele uren eerder al mee gedeeld, dat de twee grensposten, die verleden week door Algerijnse mili tairen werden bezet, door Marok kaanse troepen waren heroverd. Een verslaggever van 'het Franse persbureau A.F.P. heeft uit het be trokken gebied: gemeld', dat het Al gerijnse garnizoen van Hassi-Beida zich na ruim acht uur strijd heeft moeten terugtrekken, iets wat het garnizoen van Tinjoeb een uur te voren al had gedaan. Van de Alge rijnse eenheid in Hassi-Beida zou den minstens tien man zijn gesneu veld en acht gevangen genomen. De verliezen aan Marokkaanse zijde zouden volgens het A.F.P.-verslag licht zijn. Felle gevechten De Algerijnse minister van buiten landse zaken, Boeteflika, heeft maan dagavond na een spoedvergadering van het kabinet meegedeeld, dat de Algerijnse regering de toestand in het grensgebied^ onder de aandacht zal 'brengen van de organisatie van het Handvest van Addis Abeba. De minister sprak zich uit voor bespre kingen met Marokko ondanks wat hij noemde „felle en veelvuldige" aanvallen. In antwoord op vragen zei 'hij verder, dat de gehele dag fel gevochten was. Vele duizenden Ma rokkanen zijn op Algerijns grondge bied doorgedrongen, zo verklaarde hij. Op de vraag of deze kwestie aan de Verenigde Naties zal worden voorgelegd antwoordde hij: „Wij hebben besloten ons voorlopig tot de organisatie van het Handvest van Addis Abeba te wenden maar het is niet uitgesloten dajt wij andere we gen zullen zoeken". Koning Hassan De minister bevestigde, dat de Al gerijnse regering twee afgezanten naar Marokko heeft gezonden om te trachten, in besprekingen met koning AMSTERDAM, 14-10. Het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" heeft maandagavond het volgende meegedeeld: „De directies van de Amsterdamse dagbladbedrijven zullen geen gevolg geven aan de eisen die zaterdag jl. te Amsterdam zijn gesteld door ac- tiecommissies uit de typografen. De thans geldende C.A.O. voor het gra fisch bedrijf wordt bij de Amster damse dagbladen voor de volle hon derd procent toegepast. Loonsverho gingen daarboven zijn binnen 't ka der van het thans in ons land gel dende loonsysteem niet mogelijk. De directies van de Amsterdamse dagbladbedrijven hebben reeds voor dat de huidige onrust in Amsterdam was ontstaan aan de personelen mee gedeeld, dat zij bereid zijn de nieu we richtlijn waarover thans tussen werkgevers en werknemerscentrales wordt onderhandeld tot het maxi maal toegestane uit te voeren zodra dat wettelijk mogelijk is. Andere toezeggingen kunnen de 'directies niet geven en zijn van hen dan ook met te verwachten. Zorgwekkende situatie Dat zovele typografen zich bij de ze zeer duidelijke situatie niet willen „Zwarte Corps" en c.a.o. AMSTERDAM, 14-10. De machi nisten in de water-, spoor-, wegen- en utiliteitsbouw, die verenigd zijn in de vakvereniging „Het zwarte corps" maar niet bij een vakcentrale zijn aangesloten, hebben de werkge versorganisaties in het bouwbedrijf gevraagd „Het zwarte corps" als een volledige partner te erkennen en volledig in de onderhandelingen over de collectieve arbeidsovereenkomst te betrekken. Het zwarte corps telt 2629 leden, di enagenoeg allen werkzaam zijn als dragline-, bulldozer- of walsma- chinist in het bouwbedrijf, en die ten minste 70 procent van het ma- chinepersoneel in het bouwbedrijf uitmaken. neerleggen betreuren de directies ten zeerste. Het is zorgwekkend, dat de typografen in Amsterdam zich lot acties hebben laten verleiden die henzelf en de bedrijven waarin zij werkzaam zijn zeer grcte schade toe- brengen,- De directies van het Algemeen Handelsblad, Het Nieuws van de Dag, Het Parool, De Telegraaf, De Tijd, Trouw, De Volkskrant en Het Vrije Volk vertrouwen dat die per soneelsleden die tót verantwoorde lijk denken in. staat zijn, - de over grote meerderheid der typografen - tot bezinning zullen komen er. niet zullen voortgaan met het - tegen de dringende adviezen van regering, vakcentrales en eigen organisaties in - schenden van de verplichtingen waaraan zij volgens de namens hen afgeslóten C.A.O. zijn gebonden". Hassan tot een oplossing van het ge. schil te komen. Koning Hassan ver klaarde zich inmiddels bereid tot een gesprek met Algerië over likwidatie van het grensgeschil, dat hij een overblijfsel van het kolonialisme noemde. In een toespraak voor de Marokkaanse radio en televisie zei hij echter tevens, dat de wens om uitstekende betrekkingen te onder houden met de buurlanden „ons er in genen dële van weerhoudt, vast besloten onze waardigheid te verde digen en eerbied voor ons nationale grondgebied en zijn authentieke grenzen af te dwingen". TUBBERGEN, 14-10. Binnen veer tien dagen zijn in Tubbergen zes '•oggemijten in vlammen opgegaan. Maandagavond gingen twee mijten bij de boerderij van H. Dróteler aan de Almeloseweg in vlammen op. Landbouwers vrezen dat ze het werk zijn van een pyromaan. De bran'd. bij de boerderij van Dreteler werd bij de brandweer ge meld door een caféhouder in de buurt. Bij de boerin kwam evenwel een man zeggen, dat de mijten in vuur en vlam stónden. De politie heeft belangstelling voor deze man. die na de brand onvindbaar bleek. De roggemijten die zijn opgebrand, staan alle in een bepaalde buurt, waar ook een ULO-school staat. De b.-vc'lking veronderstelt, dat de zon derlinge brandstichter ook de man is geweest, die een dag of tien gele den 72 keer het orikkeldraad van de omheining van het sportterrein bij de ULO-sdhool doorknipte. WASHINGTON, 14-10. President Kennedy heeft maandag een ere-sa- luut gebracht aan de Westduitse bondskanselier, Konrad Adenauer, die heden (dinsdag) aftreedt na West- Duitsland veertien jaar als bonds kanselier te hebben geleid. In een brief aan Adenauer prijst Kennedy hem als de man die west- Duitsland geleid heeft naar demo cratie en stabiliteit na de nederlaag van het land in de wereldoorlog en na jaren van nazi-dictatorschap. Kennedy zegt dat Adenauer een vooraanstaande bevorderaar is ge weest van de Westeuropese eenheid en het Atlantisch bondgenootschap en dat de betrekkingen tussen west- Duitsland en 'de Verenigde Staten nog nooit zo nauw zijn geweest en dat „de banden welke gij in zo grote BELLUNO, 14-10. Vier advokaten uit Belluno, de districtshoofdplaats van het gebied dat enkele dagen ge leden door een vloedgolf uit het stuwmeer van Vaiont werd getrof fen, hebben maandag een klacht in gediend wegens „doodslag". 'De vier advokaten drie links georiënteerden en een rooms-katfho- Vorig jaar meer dan 200.000 verkeersongevallen Met dit affiche, dat onder meer in ruim zevenhonderd postkantoren komt te hangen, vestigt het Verbond voor Veilig Verkeer de aandacht op de verlichting. ENSCHEDE, 15-10. De droeve re- kords van 1962 voor het eerst meer dan 200.000 verkeersongevallen, meer dan 2.000 verkeersdoden en meer dan 30.000 ernstig gewonden zijn schokkend en beangstigend tegelijk. Schokkend, omdat ze een hoeveel heid verdriet, pün en zorg registre ren waarvan diepte en omvang met geen mogelijkheid ook maar bij be nadering zijn te bevroeden. Beang stigend, omdat deze nuchtere cijfers ons voor de harde waarheid plaat sen dat onze gezamenlijke inspan ning om het verkeer veilig te maken faalt, althans geen aanwijsbare po sitieve resultaten afwerpt. Dit verklaarde 'de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, dr. G. van der "Waï, heden (dinsdag). morgen in zijn jaarrede op de alge mene vergadering van het verbond, die in Enschede wordt gehouden. Dr. Van der Wal zei, dat theorie en praktijk duidelijk maken, dat achter ogenschijnlijke ongeïnteres seerdheid en onwil 'bij de individu ele weggebruiker ten aanzien van de verkeersveiligheid, een grote mate van onkunde schuil gaat. Werkelijke vermindering nodig Bij het streven naar een veiliger verkeer kan mens volgens hem, pas van succes spreken wanneer de ab solute cijfers dalen. Hoe plezierig het ook moge zijn, zidh althans nog te kunnen vastklampen aan de gras halm van een relatief veiliger wor dend verkeer, zo voegde 'hij hieraan toe, we zullen ons toch moeten blij- Vragen over Polygoon DEN HAAG. 14-10. Mede namens mevr. G. V. van Someren-Downer (VVD) zal de heer J. M, Willems (P.v.d.A.) in de vandaag te houden openbare vergadering van de Twee de Kamer de minister-president en de minister van O. K. en W. monde linge vragen stellen over het feit. dat Polygoon-Profilti zioh genood zaakt heeft gezien de contracten voor het Nederlands journaal en het we reldnieuws op te zeggen. In deze vragen zal geïnformeerd worden naar de bereidheid van de bewinds lieden tot het treffen van die maat regelen waardoor het Nederlands filmjournaal voor land en wereld behouden blijft. ven richten op een werkelijke ver mindering van althans de aantallen slachtoffers. Dat dit mogelijk is be wijzen de statistische gegevens uit Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland waar de absolute ongeva'llencijfers het afgelopen jaar daalden. Ten aanzien van de toekomstige koers van de ongevallenbestrijding merkte dr. Van der Wal op, dat veel van wat tot nu toe op 'het gebied van de bevordering van de verkeersvei ligheid wordt gedaan, ondanks de goede 'bedoelingen niet meer lijkt te zijn dan 'kwakzalverij Volgens de in Tasjkent verschij nende „Prawda Wostoka" zijn daar elf personen tot de 'dood door de ko gel veroordeeld wegens het illegaal vervaardigen van textiel en onwet tige handel daarin. lick zeggen uit eigen naamen als vertegenwoordigers van het bestuur van Longarone de zwaarst getrof fen plaats te handelen. Een van hen heeft zijn moeder en twee neven bij de ramp verloren. ROME, 14-10. De Italiaanse rege ring heeft maandagavond na een kabinetsvergadering verklaard dat het onderzoek naar 'eventuele schul digen aan de ramp van de Vaiont dam met 'kracht zal worden voort gezet. Als eerste maatregel iheeft de regering een wet goedgekeurd waar bij aan de overlevenden van de ramp een miljard lire (f 5.750.000,wor den uitgekeerd en tien miljard lire worden uitgetrokken voor herstel werkzaamheden en wederopbouw van partikulier wonin'gbezit. Nieuwe aardverschuiving Op de Toe, een berg bij de Vaiont dam in Italië waar zich vorige week een aardverschuiving voordeed, is wederom een massa 'gesteente aan het glijden gegaan. De rotsmassa be weegt zic'h mét een snelheid van dertig centimeter per minuut in de richting van het stadje Cimolais en het ziet er naar uit id'at zij zich in het stuwmeer zal storten. Intussen zijn militairen en bur gers nog bezig de lijken te bergen van in de modder 'liggende slachtof fers, die het leven lieten bij de vloedgolf van vorige week. Eén piloot kwam om liet leven Dit nummer bestaat uit 10 pagina's - t De haat wreekt zich, de toom t J doet pijn, de wrevel verbit- i tert, de liefde alleen luchtipl. f Juist in dit jaargetij is het zaak de ruitenwissers van de auto regelmatig te controleren. Gemakkelijk kunnen de bladen worden beschadigd door zandkorreltjes of ander vuil. Er treedt gevaar op wanneer de wissers plot seling dienst weigeren onder slechte weersomstandigheden. SINT OEDENRODE, 14-10. Maan dagmorgen omstreeks elf uur zjjn twee Thunderstreak-straaljagcrs van de vliegbasis Eindhoven, die met een derde straaljager in formatie vlogen boven Sint Oedenrode met elkaar gebotst, waardoor zfó omlaag stort ten. Het ene toestel explodeerde tij dens de val; de piloot hiervan kwam om het leven. Het andere toestel kwam brandend neer; de piloot heeft het tijdig met behulp van de schiet stoel kunnen verlaten en bleef on gedeerd, afgezien van een snijwond aan het gezicht. Het weiland van de landbouwer "W. van Heeswijk in Ol'land, een kerkdorp van Sint Oedenrode, waai de 'toestellen neer 'kwamen, is be zaaid met wrakstukken, van het ge- explód'eerd'e vliegtuig. Er ligt ook mumitie en men vond zelfs een ma chinegeweer. De bo'erin, die op het veld aan het werk was, zag een staartstuk van een der toestellen ra kelings langs zich schieten. Haar man had het ongeluk zien gebeuren. Hij zag, hoe de toestellen elkaar met de vleugéls raakten en vervolgens neerstortten. De vlieger die het ongeluk heeft overleefd en aan een valscherm naar beneden kwam, had nagenoeg geen enkele 'gelegenheid om van de schrille te bekomen: hij kwam terecht in een weiland waar een stier er 'blijk van gaf geen enkele prijs te stellen op deze bezoeker die uit de lucht was komen vallen. De bestuurder heeft, hoe beroerd! en geschokt 'hij zich ook voelde, onmiddellijk 'benen moeten maken voor het beest. Nog juist op tijd kon de vlieger het hek bereiken en zich voor de tweede maa'l deze dag in veiligheid stellen. De omgekomen vlieger is kapitein T. B. de Kat Angelino. Hij was 32 jaar oud', gehuwd en vader van drie kinderen. Hij woonde in Eindhoven, DEN HAAG. - Het Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft 'het standaardkwaliteitsmon- ster voor tarwe vastgesteld. Tarwe, die ingeleverd wordt bij het voedsel. vooraienings in- en verkoopbureau (V.l.B.) moet voor de prijsvaststel ling met 'dit monster worden verge leken. mate hebt helpen smeden" zullen blijven voortbestaan. West-Dui Island word't gerespec teerd als kampioen van vrede en vrijheid „want gij hebt in uw eigen land een stabiele, vrije en democra tische maatschappij geschapen die een scherpe tegenstelling vormt met d'e verdrukking waaraan zovele van uw landslieden nog steeds onderwor pen zijn". Hun hebt gij zowel hulp als hoop gegeven door terecht te weigeren om de onnatuurlijke ver deling van uw land, hoofdstad en volk als blijvend te aanvaarden", al dus president Kennedy in zijn brief aan dr. Konrad Adenauer. VER. NATIES, New York, 14-10. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft .maartdag met algemene stemmen een beroep ge daan op alle leden-landen en de vol- kérenorganisatie Zuidslavië te hel pen bij de herbouw van de door een aardbeving verwoeste stad Skopje. Deze beslissing, genomen zonder hoofdelijke stemming, za'l waar schijnlijk spoedig gevolgd' worden door oproepen tot hulp aan Italië na d'e ramp bij de Voiantdam en aan Cuba. Haiti, Trinidad en Tobago, die getroffen zijn door de orkaan Flora. a De „Washington Star" meldde van. bevoegde zijde te hebben ver nomen, dat de Amerikaanse sergeant Jack Dunlap, die op 23 juli jl. zelf moord pleegde, buitengewoon be langrijke geheimen aan de Sowjet- Unie heeft'verkocht. Nijverheidsonderwijs heeft bijna half miljoen leerlingen DEN HAAG, 14-10. Het nijver- heidsonderwijs telt bijna een half m'iljoen 'leerlingen. In het schooljaar 1962-'63 waren er 1471 scholen en cursussen bij het nijverheidsonder wijs met in totaal 498.500 leerlingen, d.i. 2,6 pet. meer dan 'in 1961-'62. Het aantal mannelijke leerlingen bedroeg 263.900 en het aantal vrouwelijke leerlingen 234.600. Bijna 280.000 leer lingen volgden volledig dagonder- wijs, 'd.w.z. dat zij 19 of meer tessen per weck ontvingen. Het aantal leerlingen dat in 1962 tot het nijverheidsonderwijs werd toegelöten bedroeg 124.400; dat was 2.900 minder dan in 1961. Bijna 96.900 leerlingen kwamen van het g.l.o. of v.g.l.o. Minder koude naehl Verwachting tot woensdagavond: Meer bewolking met hier en daar wat motregen; matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind; minder koude nacht, morgen ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als vandaag. 16 okt. Zon op 7.04, onder 17.46. Maan op 5.30, onder 17.55. 17 okt. Zon op 7.06, onder 17.44. Maan op 6.38, onder 18.12. Nieuwe maan: 17 okt. te 13.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 okt. 2.51 v.m. 17 okt. 3.31 v.m. BROUWERSHAVEN: 14.58 n.m. 15.33 n.m. 16 okt. 17 okt. 2.16 v.m. 2.51 v.m. 14.38 n.m. 15.11 n.m. Springtij: 19 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de afgelopen nacht trok een rug van hoge luchtdruk over Nederland. Dit ging gepaard met een flinke daling van de tem peratuur. Op verschillende plaatsen in het binnenland werd de mini- mumtempera'tuur één graad, terwijl dicht bij 'het aardoppervlak de tem peratuur iets beneden het vriespunt kwam. Vanochtend bevond zich op ongeveer 1000 kilometer ten westen van Ierland een aktieve depressie. Deze bewoog zich snel uitdiepend in de richting van IJsland. Voor deze storing uit Ctroomt met zuidweste lijke winden een hoeveelheid voch tige en tamelijk zachte lucht via En geland naar het noordoosten. Deze vochtige lucht zal morgen tot Ne derland doordringen. Dit zal met veel bewolking en op enkele plaat sen met motregen gepaard gaan. Het bij de depressie behorende koufront, dat de voorste begrenzing vormt van drogere polaire lucht zal morgen la ter op de dag ons land naderen. Koninklijk gezelschap naar Bangkok vertrokken CALCUTTA, 45-10. Koningin Ju liana, prins Bernhard en prinses Beatrix zjjn heden (dinsdag) per vliegtuig uit Calcutta naar Bangkok vertrokken. Het gezelschap waarvan onder meer ook minister Luns deel uitmaakt had de nacht in Calcutta doorgebracht nadat het maandag uit Teheran was vertrokken na het aan Perzië gebrachte staatsbezoek. Het bezoek aan Thailand zal tien dagen duren. DoojfjWerktoeslag voor bouwen bij minder goed weer ROTTERDAM, 14-10. Tijdens een bijeenkomst in het „Bouwcentrum" in Rotterdam beeft maandagmiddag de .Stichting Verletbcstryding Bouw nijverheid' (S.V.B.), een complex van maatregelen geïntroduceerd, dat tot doel heeft de totale bouwproduktie in Nederland te vergroten door ook onder minder gunstige weersomstan digheden de arbeid in de bouwnjj- verheidsector te laten doorgaan. Het is de zign. „verletbestrijdings regeling 1963", die voor 'hen, die ook bij slechte weersomstandigheden de bouwproduktie gaande houd'en, de mogelijkheid opent een financiële bijdrage („doorwerktoeslag") te ont vangen ter dekking van de aan 'het doorwerken verbonden extra-kosten. Het ligt in de 'bedoeling deze geheel nieuwe regeling reeds de 'komende winter toe te passen. Experiment De voorzitter van de stichting, ir. M. Gout, die >een toelichting op de regeling gaf, achtte het mogelijk dat de 'komende jaren door toepassing van een dergelijke, eventueel nog uitgebreide, regeling, een vergroting van de produktie met 4.000 wonin gen tot stand kan worden gebracht. Hij stelde echter nadrukkelijk dat de „verletbestrijdingsregeling 1963" niet als een uitgewerkt, geheel moet worden gezien, maar meer als een „experimenteel begin". Het ligt in de bedoeling, aldus ir. Gout, de in het komende seizoen te verkrijgen ervaringen, zonodig gewijzigd, te koppelen aan de bepalingen in de huidige regeling. Het resultaat zal dan zijn een aangevulde regeling waardoor ook in de toekomst andere verletomstandigheden, als regen en ziekte, bestreden kunnen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1