Methyl voorkomt cilinder-ondervoeding! De Gaulles strijd met de biefstuk benzine met Methyl Waarom u zo krachtig rijdt op Caltcx benzine: ftjLosm Ook dam bedreigd in Peru Naar een veiliger verkeer te Zierikzee J BLIK DOOR HET WERELD Bordjes op Franse winkelpuien ge tuigen ervan dat de handelaar die daar woont vertrouwen heeft in de regeringsplannen om de prijzen te stabiliseren. Die bordjes vermelden niet wat hij erbij denkt: mits ik niet het kind van de rekening wordt. Zoals hij denken de meeste mid denstanders en boeren er over. En de prijzen die zo nodig gestabiliseerd moeten worden? Die gaan rustig omhoog. En mooi voorbeeld kan men bij de slagers zien. Hun is toege staan de attendriseur - de malsma- ker - te gebruiken, waardoor de koe voor een groter percentage bevor derd kon worden tot biefstuk. En. redeneerde de regering: daardoor moet de prijs dalen. Hu, die prijs oleef gelijk en de slager lacht, want de koe bevat nu voor hem meer duur te verkopen vlees. De klant huilt niet. Hp lacht ook, maar dan om de regeringsplannen. Hij is al zo lang gewend aan infla toire bewegingen van de franken in zijn loonzakje, dat het hem niet ver baast dat Pompidous groots opgezet saneringsplan zo deerlijk faalt. Hij vindt het op zijn hoogst humoris tisch dat het gaullistische bewind zich verbeeldt zomaar met een paar papieren maatregelen de traditie te kunnen omver werpen. En hy vindt het lachwekkend dat de regering poogt door overreding de economie zo om te buigen dat minister Giscard d'Estaing niet genoodzaakt zal zijn over te gaan tot een devaluatie van de frank op wier sterkte de Gaulle zo trots is. Overreding heeft nog nooit gebaat om de middenstand zijn hoge winstmarges te laten opgeven, om de ellenlange keten van tussen handelaren die allemaal iets aan een produkt tussen boerderij en tafel willen verdienen, te verkorten. Sprekend voorbeeld Het gevolg van een en ander Is dat de populariteit van de generaal merkwaardigerwijze zeer hoog ge noteerd staal bij de middenstand die vroeger het minst van hem wou we ten. en zeer laag - dat wil zeggen beneden de vijftig procent - bij de andere groepen, die de prijzen moe ten betalen. Dit wil allemaal niet zeggen dat de Franse natie aan de rancl van de afgrond staat, integen deel. Maar moeilijkheden, geaccen tueerd door sociale onrust, zijn xvel te duchten. Deze interne Franse historie zou geen belang hebben als men hier niet een voorbeeld bij de hand had van wat er gebeurt als de generaal iets gelast en iedereen hem laat pra ten. Dan gebeurt er niets. En dat is internationaal wel belangwekkend, vooral voor de medeleden van de Europese gemeenschappen. Dit te meer nu de Franse afgevaardigde in de raad van ministers uan de K.S.G. eiste dat die gemeenschap maatre gelen zou nemen tegen de prijsda ling van staal door de invoerrechten te verhogen, ook al zou dat Ame rikaanse represailles uitlokken. En deed de gemeenschap het niet, dan zou Frankrijk het in zijn eentje doen: met andere ivoorden een deel van de K.S.G. weer teniet doen. De moeilijkheid schuilt in het feit dat de behoefte aan staal langzamer en minder groeit dan de produktie- capaciteit. Natuurlijk heeft de K.S.G. wel een taak om te voorkomen dat de Europese staalindustrie van de kaart gewerkt wordt door goedkope buitenlandse concurrentie, maar zo ernstig is de zaak nu zeker niet. Onmogelijke eisen Het is bepaald niet goed de Euro pese staal fabricage achter al te hoge tolmuren te beschermen, omdat dit bepaald geen methode is om tot de laagst mogelijke prijzen te komen. Als de voor concurrentie veilige Europese staalindustrie hoge prijzen kan berekenen, schuift de moeilijk heid door naar de verbruikers die hun met duur staal geproduceerde artikelen toch nog concurrerend op de wereldmarkt moeten zien te slij ten. Het is zo'n Franse eis van het ka liber als de Gaulles verlangen dat de E.E.G. agrarisch zichzelf gaat be druipen, wat volgens hem voor het eind van het jaar moet zijn beslo ten, anders heeft het instituut geen waarde meer voor hem. Moeten de anderen daar dan maar gewoon aan Oplichter won het van rechercheur ROTTERDAM, 12-10. Door op het Rotterdamse centraal station zijn jas voor de voeten van een rechercheur te gooien, waardoor deze viel, heeft een veel gezochte oplichter de kans gezien om uit handen van de justitie te blijven. De man, de 22-jarige Amsterdam mer R. J. K., wordt er van verdacht enige tijd geleden in Eindhoven een aantal fototoestellen door oplichting in zijn bezit te hebben gekregen. Hij verkocht in de Rotterdamse binnen stad een van deze toestellen aan een handelaar, die achteraf de zaak niet vertrouwde en de politie waar schuwde. De schooltelevisie HILVERSUM, 12-10. - Het eerste programma verzorgd door de Neder landse Onderwijs Televisie (N.O.T.) en de Nederlandse Televisie Stichting (N.T.S.) wordt op dinsdag 22 oktober van 14.00 tot 14.25 uur uitgezonden. Hieraan zal op vrijdag 18 oktober van 19,00 tot 19.30 uur een programma van de N.T.S. voorafgaan, waarin de heer Jaap Buys de Nederlandse leer krachten en overige belangstellenden zal inlichten over het wie, hoe en wat van de schooltelevisie. De eerste uitzending gaat over do Zwitserse ankerplaats Bazel en is bestemd voor het U.L.O. en het V.H. M.O. (klassen 1, 2 en 3) en is tevens geschikt voor het V.G.L.O. en het lager beroepsonderwijs (A.V.O.). toegeven Waarom? Men kart eenvou dig op de vingers narekenen dat Frankrijk aan de E.E.G. zoals die nu is, toch meer voordeel ontleent dan nadeel en dat Parijs daarom zeker niet zo onstuimig te werk zal gaan als nu gedreigd wordt. Krijgt de president zijn zin niet, dan zal hij ongetwijfeld met een ander idee op de proppen komen, waarover weer gepraat kan worden en dat wellicht voor de anderen ook iets aantrekke lijks bevat. Voorlopig kunnen de an deren gewoon volstaan met niet te reageren en af te wachten. Het is het voorbeeld dat in Frank rijk zelf gegeven wordt met de prijs- stabillsaliepolitiek. Die lukt in zijn huidige vorm ook niet en daar zal dus iets anders en iets beters op ge vonden moeten worden. Als in zijn eigen land de Gaulles wil geen wet is, hoeft ze dat in de E.E.G. zeker niet te zijn! Benzine en sigaretten D duurder DEN HAAG, 12-10. De minister van financiën prof. H. J. Witteveen en staatssecretaris dr. W. H. van den Berge hebben een brief gezonden aan de voorzitter van de Tweede Ka mer waarin een verhoging van de belasting op benzine en sigaretten wordt aangekondigd. De percentages van deze belastingverhoging zyn nog niet definitief vastgesteld. Zoals bekend, had minister-presi dent mr. V. G. M. Marijnen in zijn op 2 oktober bij de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegro ting 1964 gehouden redevoering al meegedeeld, dat de regering zich be raadt op enige verhogingen van spe cifieke indirekte belastingen. Prof. Witteveen heeft nu, in af wachting van een ter zake in te die nen wetsontwerp, aan de Tweede Kamer ter kennis gebracht, dat dit beraad inmiddels is voortgeschreden en dat de voorgenomen maatregel een belastingverhoging op sigaretten en benzine inhoudt. Hij oordeelde het nuttig in deze aangelegenheid zo spoedig mogelijk klaarheid ie schep pen. Aanwas spaargelden bij Boerenleenbanken UTRECHT, 10-10. De aanwas vam spaargelden bij de Boerenleenban ken en Raiffeisen'banken is in de maand september met een bedrag van 54.1 miljoen belangrijk hoger dan die in de overeenkomstige maand van 1962, waarin een spaar overschot werd geboekt van f 32,3 miljoen. Ook in de voorgaande maanden van 1963 waren de spaaroverschotten iedere maand hoger dan in dezelfde maand van 1962. Als gevolg van deze ontwikkeling 'heeft de aanwas in de eerste negen maanden van 1963 de record-aanwas van het gehele jaar 1962 reeds met f 30 miljoen overschreden. Het verkeer, de jeugd en de haast UTRECHT, 12-10. Het gemeente- bestuur van Utrecht maakt zich ern stig zorgen over de toeneming van het aantal verkeersongevallen waar bij scholieren betrokken zijn. Een van de belangrijkste oorzaken van deze ongelukken is volgens het gemeentebestuur' de faktor haast. In de eerste helft van dit jaar werden er in Utrecht 124 verkeersongevallen genoteerd, waarbij jongens en meis jes van zes tot veertien jaar waren betrokken. Het grootste aantal onge lukken gebeurde des middags tussen twaalf en twee uur en tussen vier cn zes uur. Het gemeentebestuur heeft nu een dringend beroep op de ouders gedaan om er op toe te zien dat de kinderen vooral bijtijds van huis gaan en dat de kinderen zich niet haasten bij de terugkeer naar huis. BLACKPOOL. Premier Macmillan heeft donderdag het jaarlijkse con gres van zijn conservatieve partij in Blackpool laten weten, dat het hem niet mogelijk zal zijn, de partij bij de volgende algemene verkiezingen te leiden. KERKNIEUWS Oud Ger. Gemeente OOSTERLAND. Dinsdagavond 15 oktober om 7.30 uur ('half acht): ds. H. WilUink, Doetinchem. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker te Woerden: ds. M. Ottevanger, em.- pred. te Bilthoven; idem te 's-Gra- venhage (wijkgem. 22): H. M. Boo- gerd, theol. kand. Beroepen te Kamerik (toez.): J. Th. Cazander, Oosterwolde (Gelid.);, te Sdherpenzeel: D. v. d. Berg, Veenen- daal; te Leerdam: S. W. Verploeg, Waspik. Aangenomen naar Nijverdal (vac. G. Jukema): D. H. Bosma, Korten- hoef, die bedankte voor Nieuw-Ven- nep-Abbenes (toez.) (vac. H. Brons). Ger. Kerken Beroepen te Dordrecht (vac. S. R. Smilde): A. Naigelkerke, Overschie; te 's-Graverïhage-Escamp (vac. A. W. MeOder): A. C. Kersten,'Utrecht- West. Aangenomen naar Hazerswoude: A. Brink, Joure. Gei*. Gemeenten Twedtal te Middelharnis: P. Blok, Dirksla-nd en W. C. J. Bosschaert, Slikkerveer. We genuen dan gA&n wc ook .-■•Ml m j P •H (•••l f lIÉIfl###!! (•••I Ongelijke verdeling van oktaanwaarden, ofwel cilinder ondervoeding, veroorzaakt pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. Elk benzine-lucht mengsel bevat lichte en zware ben- zinefrakties. Daarvan bezitten de zware de hoogste ok- taanwaarde. Vooral echter bü snel optrekken bereiken niet genoeg zware frakties de buitenste cilinders, zodat deze een mengsel van te lage oktaanwaarde krijgen. Men noemt dit ,,cilinder-ondèrvoeding". Het is de oorzaak van pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. Gelijke verdeling van oktaanwaarden bij Caltex ben zine met Methyl voorkomt cilinder-ondervoeding, geeft maximum kracht. De Methyl in Caltex benzine zorgt voor een gelijke ver deling van oktaanwaarden over èlle cilinders. Dus ook de buitenste cilinders ontvangen nu een mengsel van uitge balanceerde samenstelling. De cilinder-ondervoeding is voorkomen en élke cilinder levert zijn maximum rende ment, zijn maximum aan kracht. U rijdt krachtig, zuinig en betrouwbaar op Caltex benzine met Methyl. Flitsen uit het buitenland BRAMPTON. De Zweed Yngve Mansson, 39 jaar oud, is te Caledon in Canada, wereldkampioen ploegen geworden. Tweede werd een Fin. CAÉACAS. Op verschillende pun ten in Caracas zijn kneedbommen ontploft. Er werd slechts weinig scha de aangericht. Een student werd ernstig gewond toen een kneedbom ontplofte, die hij bij een gebouw in het centrüm wilde neerleggen. PARIJS. De leiders der permanen te vertegenwoordigingen van zeven der vijftien N.A.V.O.-leden bij het N.A.V.O.-hoofdkwartier te Parijs hebben de eerste besprekingen ge voerd over het Amerikaanse voor stel om een N.A.V.O.-vloot, bestaan de uit 25 snelvarende oppervlakte- schepen, die elk zouden worden uit gerust met acht van de nieuwste „Polaris"-raketten, te stichten. BRUSSEL. Tunesië heeft officieel gevraagd om verkennende bespre kingen over de toekomst van haar besprekingen met de E.E.G. DACCA. Het aantal doden als ge volg van de wervelstorm welke vier dagen geleden oost-Pakistan trof, is tot 87 gestegen, zo heeft het Paki staanse persbureau gemeld. TLEMCEN. Een Algerijnse delega tie, die in Tlemcen verbleef om daar Marokkaanse afgevaardigden te ont moeten, is naar Algiers teruggeroe pen, zo is door gezaghebbende Alge rijnse kringen bekend gemaakt. BAGDAD. Sjeik Ahmed Al Barza- ni, de oudste broer en rechterhand van de leider der opstandige Koer den in Irak Moella Moestafa Al Bar- zani, heeft zich aan de Iraakse auto riteiten overgegeven en de regering trouw gezworen, Dit is bekend ge maakt in een communiqué van het Iraakse leger. PORT-AU-PRINCE. De wereldge zondheidsorganisatie heeft bekend gemaakt dat er als gevolg van de storm, „Flora" op llqïti 5.000 doden en - e^nisten zijn WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, D. Rusk, heeft bij de Russische ambas sadeur Dobryinin 'geprotesteerd' te gen het ophouden van een Ameri kaans militair konvooi op de auto weg tussen Berlijn en West-Duits- land. UMEA. De politie in de Zweedse havenplaats Nordmaling heeft de eerste officier van een Nederlands schip gearresteerd op verdenking van het smokkelen van spiritualiën, siga retten, tabak en sigarettenpapier in noord-Zweedse havens. SAIGON. In bergachtig gebied op 560 kilometer ten noorden van Sai gon zijn de lijken gevonden van de twaalf Amerikanen die om het leven kwamen toen de twee hefschroef- vliegtuigen waarin zij zaten veron gelukten, zo heeft een Amerikaanse militaire zegsman meegedeeld. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van handel, Luther Hodges, heeft op een persconferentie ver klaard dat een Russische handels missie naar de Verenigde Staten on derweg is om een contract op te stellen voor de aankoop van naar verwacht wordt vier miljoen long ton of ongeveer 150 miljoen bushel Amerikaanse tarwe. LIMA, 12-10. In het Del Pato-ca- non, ongeveer driehonderd kilometer ten noorden van de Peruviaanse hoofdstad Lima, is door het omlaag storten van grote rotsblokken een natuurlijke dam van veertig meter hoogte gevormd in de Santa-rivier. De grondverschuiving gebeurde op slechts enkele kilometers stroomop waarts van grote waterkrachtinstal laties. Volgens deskundigen is er geen onmiddellijk gevaar voor doorbraak van de dam. Zij ramen de hoeveel heid rotsen, die het rivierwater te genhouden, op ongeveer honderddui zend kubieke meter. ZIERIKZEE, 12-10. Zierikzee gaat op woensdag 23 oktober een veilig verkeersdag beleven, waarop extra het accent zal worden gelegd op de dringende noodzaak, dat men ook hier zich houdt aan de goede regels. Feitelijk gaat aan deze dag een com plete verkeersweek vooraf. In het kader daarvan willen wij een be scheiden steentje bijdragen aan de voorlichting op het voor ons allen zo belangrijke terrein. In overleg met de afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer, zullen wij enkele van de belangrijkste verkeersregels de revue laten passei'en. Voor deze maal: de voornaamste regels voorvoetgangers. De voetganger moet gebruik ma ken van het Voetpad. Is er geen voetpad, dan moet hy cp het rijwielpad lopen, aan die zydc welke het verst verwijderd is van de rijweg. Is er ook geen rijwielpad, dan moet liij op de rijweg lopen: in de bebouwde kom loopt bij rechts of links op die rijweg, buiten de bebouwde kom moet hy links lo* pen. In het belang van de alge mene verkeersveiligheid advise ren wij om steeds links te lopen. De weg oversteken moet steeds haaks geschieden. By aanwezigheid van een „ze bra-pad" moet deze gebruikt worden. Voetgangers mogen niet op een autoweg lopen. HEERLEN. De Rotterdamse stede- bouwkundige en architect, de heer K. Landers, en zijn Heerlense collega A. W. Groenendijk, hebben voor Heerlen een winkelcentrum ontwor pen, dat veel gelijkenis vertoont met de Rotterdamse Lijnbaan. Het ont werp voorziet in de bouw van een warenhuis,- winkels, kantoren, wo ningen en magazijnen. De bouwkos ten worden geraamd op f 30 miljoen. KERKNIEUWS Intrerle kandidaat J. Westerink der Clir. Geref. Kerk Haamstede-Kerkwerve Kandidaat J. Westerink uit Zwolle zal woensdagavond 13 november a.s. in de Christelijk Gereformeerde Kerk te Zierikzee, na- vooraf in diezelfde dienst te zyn bevestigd door prof. W. Kremer, hoogleraar aan de theologi sche hogeschool van de Christelijk Gereformeerde Kerken in Nederland te Apeldoorn, intree doen als eerste predikant van de rcspekticvclijk op 17 oktober 1956 cn op 14 februari 1958 zelfstandig geïnstitueerde Chris telijke Gereformeerde Kerken van Haamstede en Kerkwcrvc. Kandidaat Westerink werd op 25 augustus 1939 uit een vissers- en vis handelaarsgezin te Elburg geboren. Hij bezocht eerst het christelijk ly ceum te Zwolle en studeerde vervol gens eerst een jaar aan de theologi sche hogeschool van de Gereformeer de Kerken in Nederland, Oudestvaat 6 te Kampen, en daarna nog vier jaar aan de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Ker ken in Nederland te Apeldoorn, waar hij op 2 juli van dit jaar zijn kandi daatsexamen aflegde en toen ook door het college van curatoren van de theologische hogeschool te Apel doorn beroepbaar werd verklaard in de Christelijke Gereformeerde Ker ken in Nederland. Op 1 oktober 1.1. werd kandidaat Westerink door de classis Middelburg peremptoir ge ëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bedie ning der Sakramenten in genoemde kerken. Naar wij tenslotte nog vernemen zal de heer Westerink als predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerken van Haamstede en Kerkwer- ve woonachtig zijn te Kerkwerve.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 3