HET ONMOGELIJKE HUWELIJK LOONSVERHOGING ZAL ACHT PROCENT KUNNEN ZIJN SPORT Het Grand Gala du Disque in Kurhaus B. en w. ontstemd over afbrekende kritiek van de raadsleden Van overeenstemming nog geen sprake DEN HAAG, 12-10. Op de pers conferentie van de Centrale Werkge versorganisatie, die na afloop van het beraad in de Stichting van de Arbeid is gehouden, is het volgende mede gedeeld: „Het in 1964 te voeren beleid dient naar het oordeel van de werkgevers primair gericht te blijven op een gtf- zcnde ontwikkeling van de economie, die ook een verdere groei van het besteedbare inkomen zal mogelijk maken. Onder de huidige omstandig heden vormt de situatie op de ar beidsmarkt daarvoor een gevaar. Een 'verruiming van het aanbod en een beperking van de vraag naar arbeidskrachten dienen te worden bevorderd, zowel door het mede daarop gericht loon- en prijsbeleid als door andere speciaal voor dit doel gerichte maatregelen. Het belang van onze hele. bevol king brengt mede, dat door boven genoemde maatregelen onze export positie ruiet in gevaar wordt ge bracht In aanfluiting in de reeds op 30 september jl. gedane mededeling kan thans, na bestudering van de door 'de werknemers-vakcentrales gedane voorstellen en na uitgebreid overleg in eigen kring, de opvatting van de werkgeversorganisaties ten aanzien van het loon- en prijsbeleid als volgt worden aangegeven. Hierbij wordt ervan uitgegaan, dat alle groeperingen in de Stichting van de Arbeid naar een oplossing van de huidige moeilijkheden zoe ken, welke past in het kader van het geldende systeem van loonvor ming. Lonen 8 Ingestemd wordt mot een zodanige herziening van de C.A.O.'s en an dere arbeidsvoorwaardenregelingen, dat als gevolg hiervan de lonen zul len kunnen stij'gen met 8 pet. Deze herziening zal een tweeledig ka rakter hebben: a. er 1 januari 1964 wordt de mo gelijkheid geopend voor een verho ging van het rechtens geldend loon niveau met 4 pot. Deze verhoging geldt zowel voor die c.a.o.'s die per 1 januari 1964 moeten worden ver nieuwd als voor contracten die op een latere datum expireren. Deze verhoging moet gezien wor den in het ka'der van een aanpas sing van het Nederlandse loon- en prijsniveau. b. Voor de 'hernieuwing van de c.a.o.'s op de normale afloopdata zal naar het oordeel van de werk gevers de aanvaardbare gemiddelde loonkostenstijging op 4 pet. kunnen worden gesteld.Dit percentage cor respondeert met de ramingen van de voor 1964 voorziene macro-econo mische mogelijkheden. De huren Een 'huurverhoging wordt door de werkgevers beschouwd als een nood zakelijke prijsaanpassing, welke naar hun oordeel per 1 januari 1964 dient te. worden geëffectueerd. De werk gevers achten een huurverhoging van 15 pot. noodzakelijk, met welke maatregel zij bij de bepaling van hun standpunt rekening hebben ge houden. De huren voor een zeer igroot deel van ons woningbestand vertonen nog een aanmerkelijke achterstand bij wat onder gegeven verhoudingen als een evenwichtsni- veau moöt worden beschouwd. Bij een aanpassing van ons loon- en prijsniveau kunnen de huren der halve zeker niet worden uitgezon derd. Commentaar van werknemerszijde Drs. D. Roemers, de voorzitter van het N.V.V., constateerde na afloop van de bespreking, sprekende na mens de drie vakcentrales, dat er op dit moment nog geen breuk is in de Stichting van de Arbeid. Maar met nadruk wilde hij er op wijzen, dat" de overeenstemming er nog lang niet is. De vraag of de vakcentrales de DEN HAAG. Een tien man sterke handesmissie uit Hong Kong is per trein uit Brussel in Den Haag aan gekomen. De missie brengt een be zoek aan landen van 'de Euromarkt. VATICAANSTAD. Paus Paulus heeft de voorzitter van de Evange lische Kerk in de Westduitse staat Hessen, dr. Martin NiemöLler, in par ticuliere audiëntie ontvangen. BENEDEN-LEEUWEN. - Zondag middag zijn in Beneden Leeuwen de gesneuvelde stootfroepers herdacht. Velen waren daar voor naar het Maas-en-Waalse dorpje gekomen. STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Verkiezing ambtsdragers Herv. Gemeente Dit jaar zullen, weer 'ambtsdragers in de 'hervormde gemeente verkozen worden. Er zijn vier kerkeraadsle- den aftredend, waarvan twee her kiesbaar. Aftredend! en niet herkies baar zijn 'de 'heren G. Slager, diaken en L. Hanse, ouderling-kerkvoogd. Voor de heer Hanse is echter dis pensatie aangevraagd 'bij de provin ciale kerkvergadering. De oorzaak van deze aanvraag zijn de plannen om over te gaan tot vernieuwing van het kerkinterieur. De contacten hiervoor zijn reeds gelegd met d'e bouw- en restaurafciecommisrie en via deze commissie met Monumen tenzorg. Deze plannen eisen voor de kerkvoogdij veel werk en inzicht, waardoor het de ketkeraad nu niet wenselijk voorkwam een nieuwe kerkvoogd te verkiezen. Verder zijn aftredend en herkiesbaar de heren W. Beije ouderling en J. van Dijke diaken. Van 15 tot en, met 23 oktober krijgt de gemeente gelegenheid na men van 'kandidaten naar voren te brengen. Voor elke 'kandidaatstelling zijn tien handtekeningen noodzake lijk. centrale verantwoordelijkheid voor de loonpolitiek zullen kunnen dra gen, zal nog aan de orde komen. Dit zal afhangen van het resultaat van de verdere besprekingen. Daarom wilde de heer Roemers dan ook geen illusies wekken en geen hoera roe pen. Het stuk van de werkgevers vond hij wel serieus, maar het vormt geen basis voor overeenstemming. De werkgevers hebben een bijdrage ge leverd tot opheffing van de moeilijk heden, maar de werknemers hebben slechts een geringe marge voor de onderhandel ingen Cjjfers te laag De vakcentrales zijn bereid in overweging te nemen de loonsverho ging in tweeën te splitsen. Naar de mening van drs. Roemers zouden partijen bij een c.a.o. echter kunnen besluiten de tweede verhoging op een eerder tijdstip dan de afloopda tum van de oude c.ao. te doen in gaan". De cijfers vinden we overi gens aan de krappe kant en we heb ben dan cok gezegd dat voor ons die cijfers te laag zijn. Ook staan die cijfers los van de vraag of er een huurverhoging komt. Compensatie voor een huurverho ging was voor de heer Roemers een der essentiële punten om tot over eenstemming te komen. Een tweede essentieel punt voor het bereiken van overeenstemming is de mogelijkheid van differentiatie in de beloning per onderneming. Brouwershaven I-Dreischor II 7-0 De returnmatch van zondag j.l- Ugen Dreischor II, welke de vorige week een 2-2 .gelijk spel opleverde, gaf door het ontbreken van Klaasse en De Rijke 'bij de gasten een totaal ander beeld aan de wedstrijd. De ploeg der gasten was geen schaduw van die van vorige week waarbij nog kwam, dat doelman Dooge schijnbaar een off-day had. Bij Brouwershaven zagen we een snelle voorhoede met goed samenspel en snelle rushes recht op het doel af. Vooral v. d. Weele en De Moor wa ren bijzonder op dreef en rechtsbui ten Jonker voelde zich op deze vleu gel kennelijk goed op zijn plaats. Ook de verdediging met Koster aan het hoofd leverde constructief werk. Brouw startte tegen de wind en reeds in de derde minuut was het eerste doelpunt een feit. De Moor schoot hard in, doelman Dooge sloeg het leer weg en opnieuw schoot De Moor in; 1-0, Een sterk Brouws of fensief werd opgezet, waarbij voor al de rechtervleugel goed op dreef was. In de vijftiende minuut schoot De Moor opnieuw hard in, de doel man liet de bal los en de toestor mende v. d. Weele schoof de bal in tiet doel: 2-0. Een solorush rondde deze speler af met een schot tegen de staander. Aan de andere zijde zagen we enige gevaarlijke aanval len, maar De Jonge wist ze mees terlijk onschadelijk te maken. In de achtendertigste minuut stopte DoOge een schot met de voet waarbij de razendsnelle v. d. Weele er snel bij was om nummer drie te scoren: 3-0. De tweede helft was nog maar vier minuten oud toen Kees de Moor uit een corner intikte: 4-0. Het werd 'n eenzijdige wedstrijd waarin Drei schor praktisch niet voor de Brouw- veste kwam. In de vijfentwintigste minuut profiteerde v. d. Weele var» een misser in de verdediging en Dooge moest opnieuw missen: 5-0. Drie minuten later volgde een vrije trap welke Koster listig langs de paal knalde: 6-0. Het regende maar corners in het laatste kwartier voor Brouw waarvan er een in de veer tigste minuut het laatste doelpunt opleverde. P. Jonker schoot de bal uit een corner naar v. d. Weele, die de bal hard over trok en via de staander scoorde: 7-0. Jammer voor de gasten, dat Dooge in de laatste tien minuten als 'herboren in zijn hcil' gdom, verschillende mooie scho ten wist te stoppen, daar dit herstel wel wat te laat kwam. Scheidsrech ter Speelman leidde op rustige wijze. Gemeenteraad Bruinisse Op de gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse, on der voorzitterschap van burgemees ter C. H. van de Linde, is o.m. de begroting voor het dienstjaar 1964 aan de orde gekomen. De voorzitter legde voor de behandeling een korte verklaring af. Hij brengt dank aan de secretaris met zijn staf, voor de wijze waarop deze begroting aan de raad wordt aangeboden. Hij zeg't verder dat het college van b. en w. open staat voor opbouwende kritiek, maar hij is van mening, dat de laatste tijd .meer en meer open baar wordt, dat de raadsleden geen opbouwende maar afbrekende kri tiek wensen te leveren op het beleid van b. en w. Vooral als de leden een brief van de Ver. voor Vreemdelin gen Verkeer als juist onderschrijven, terwij'l zij beter dan het bestuur van bedoelde vereniging kunnen weten, dat de in de brief genoemde punten wel degelijk de aandacht van b. en w. hebben, is dat voor het college een 'bittere pil. Om de voornaamste punten te noemen en te beginnen met de uit valsweg. Hiervan is in de brief van het V.V.V.-bestuur beweerd, dal ver wezenlijking langs eenvoudige weg is te bereiken. Spreker zou dan wel eens willen weten, welke die een voudige weg is. Zelf heeft hij tot in den treure besprekingen gehouden en autoriteiten bezocht, steeds pleiten de voor de belangen van Bruinisse en wijzende op de eenvoudige ma nier die mogelijk is om van de Gre- velingendam 'bij de Grevelirigen,sluis, af te bui'gen naar Bruinisse in plaats van op de nu daarvoor geprojecteer de plaats, maar steeds stuitte hij daarvoor op een muur van onwil. Hij bezocht achtereenvolgens vier keer de Rijkswaterstaat, de Provin- ciale Waterstaat, de H.I.D. ven de Prov. Waterstaat, Ged. Staten en legde bezoeken af bij autoriteiten in Den Haag. Verder werden brieven gezonden aan A.N.W.B. en andere ■instanties. De mosselcultuur Voor 'de mosselcultuur en het be houd daarvan zijn telegrammen ver zonden, besprekingen 'gevoerd, brie ven geschreven en wat niiet al. Dit alles is de raad toch bekend; toch wordt het college in de schoenen ge schoven, dat het te weinig doet. Over een nieuw punt, het kamp Stoofpolder, heeft spreker eveneens reeds inlichtingen ingewonnen, maar het is uitgesloten dat dit ooit zal worden vrij gegeven aan particulie ren om als 'kampcentrum te worden ingericht. Wethouder van Gdlst zegt het eens te zijn met alles wat de voorzitter heeft gezegd. Ook hij betreurt da't zo weinig opbouwende en zo veel afbrekende kritiek wordt geleverd. Ongetwijfeld zijn er fouten gemaakt, maar hij wijst er op, hoeveel vrije tij'd moet worden opgeofferd, wil men als wethouder de 'belangen van de gemeente naar behoren dienen. Hij heeft steeds naar 'beste weten gehandeld en moet verwijten aanho ren die 'kant noch wal raken. De voorzitter zegt dat hij a'l veel gemeenten heeft bezocht, maar dat Bruinisse de toets der kritiek zeker kan doorstaan, als men een vergelij king maakt met andere gemeenten. De heren Hogerheide en Jumelet menen dat er naast kritiek toch ze ker ook dikwijls met waardering over het weik van 'b, en w. wordt gespróken er» gedacht. De heer De Koning zegt misschien wat scherp te zijn 'geweest, maar hij sprak over de industrialisatie en wees een be paald fait aan, waarvan hij een ad vies had gegeven eni dat door b. en w. in de wind wa's geslagen. Hij heeft Harderwijk gekend voor de afsluiting van de Zuiderzee en ook daarna. Daar heeft men zich weten aan te passen1 en heeft men uit ver lies winst gemaakt.' Iets dergelijks zou ihij ook voor Bruinisse gaarne verwezenlijkt zien. Tekort van f 11.000, De heer Van, de Velde 'begint, na dat ieder zijn gemoed heeft 'gelucht, aan zijn algemene 'beschouwingen over de begroting. Hij brengt op zijn beurt hulde aan de secretaris en het overige personeel voor de keurige samenstelling van 'd'e 'begroting. Het tekort op de begroting is f 11.000, Het begeleidend schrijven geeft op onnavolgbare wijze aan, welke oor zaken tot dit tekort hebben geleid. Toch had spreker gaarne een nog veel groter tekort gezien. Er zun verschillende zaken waar voor in deze begroting geen cent is uitgetrokken. Een punt dat hij node heeft gemist is een uitgave om met man en macht te werken aan een open Grevelingen, door een perfora tie in de dam door het Brouwcrsha- vense Gat. •Het Deltaplan is een prachtig wa terstaatkundig werk, dat echter geen rekening houdt met de mogelijkhe den de mosselcultuur in de Greve lingen te behouden. Een sluis in het Brouwershavense Gat is de oplos sing. Ais waterstaat deze oplossing van de hand wijst is 'het zaak inge nieurs aan te trekken die 'bereid zijn aan ie tonen dat waterstaatsbelan gen of belangen van de beveiliging van de bevolking niet in 'het nauw komen. Zo moet opnieuw de zaak van de uitvalsweg worden bekeken. Menin gen van gelijkwaardige partners moeten hier tegenover elkander kun nen staan, dat wil zeggen dat inge nieurs de zaak moeten uitvechten. Een ingenieur voor Bruinisse contra een man van d'e wegenbouw van het rijk. Vreemdelingen moeten worden aangetrokken, toerisme in de hand gewerkt, recreatie bevorderen. Dal kost geld, maar zie er niet tegen op het uit te geven. Het komt verveel voudigd terug. Voor industrie ziet de heer Van de Velde niet zulke aantrekkelijke mogelijkheden. Wel moet worden gewerkt aan het ver dwijnen van de loon klassen. Blijft men in Rotterdam meer verdienen dan op ons eigen eiland, dan blijft de trek naar Rotterdam aanhouden of zal na 'het tot stand 'komen van de verbindingen via de Deltadam- men en bruggen nog toenemen. Hij adviseert verder de noodwoningen niet af te 'breken, maar te bestem men voor recreatiedoeleinden. Hij beveelt al deze zaken in de aandacht van b. en w. aan. Uiterste zuinigheid De heer Jumelet zegt 'dat veel dat hij zelf had willen zeggen', dóór de heer Van de Velde -is gezegd. Het bij de begroting 'gevoegde schrijven over het tekort van f 11.000,noemt hij een somber stuk, dat echter wel1 dui delijk aantoont hoe het voor staat met de gemeentelijke financiën van Bruinisse. Uiterste zuinigheid is ge boden. Daarnaast echter moet <men vooruitzien, Er zijn, in Nederland i meer gemeenten met 'een begrotings tekort. V.V.V. heeft zich opnieuw tot de gemeenteraad! gewend. Samen met het bestuur van de middenstand wordt aangeboden een stichting in het leven te roepen, ter bevordering van recreatie en industrialisatie. Men moet de uitgestoken hand grij pen. Als b. en w. klagen, over een veelheid van taken, dan moeten zij een deel van die taken aan anderen overdragen. Naast contacten in eigen gemeente moet ook contact worden gezocht buiten onze eigen kring. Naast plaatselijke comité's moet er een samenwerking zijn, met mensen uit hogere klingen en wat de heer Van de Velde heeft 'betoogd «is voor honderd procent juist. Laten we kos ten noch moeite sparen om de mos- sëlcuituur te behouden. Een brochu re kan worden samengesteld en waar door dó voorzitter is gesproken, over samenwerking met het E.T.I., moet ook deze samenwerking mat beide handen worden 'aangegrepen. Stelt het E.T.I. een rapport samen over dó toekomst van Bruinisse, dan kan en moet men enerzijds idaar naar handelen, maar anderszijds beden ken, d'at dergelijke rapporten niet de laatste wijsheid bevatten. Prof. dr. Sj. Groenman, stelde in dertijd ais socioloog een rapport sa men over Urk na de drooglegging van de Zuiderzee, waarin ihij tot ge heel andere conclusies kwam, dan nu in werkelijkheid verwezenlijkt zijn geworden. Nooit te voren' bloeide op Ürk de visserij in een dergelijke mate 'dan thans, maar de Urkers werden in plaats van Zuiderzeevis sers, Noordzeevissers en wiisten dus zelf ook van aanpakken. Hij ziet gaarne de plannen van b. en w. te-, gemoet, nu gebleken is wat de raad wil. De 'heer d'e Koning heeft met dankbaarheid de uiteenzettingen van de heren van de Velde en ook die van Jumelet gehoord.'Hij is blij zul ke geluiden te horen, want hij- is een man van het vak. Uitstekende mosselkwaliteit Naast hetgeen door (beide heren as gezegd, wil hij er nog op wijzen, dat 'de natuur thans alle voorspellingen van nliet-vakmensen, maar ook van vakmensen heeft gelogenstraft. De kwaliteit van,de mosselen op de Gre velingen «is zo uitzonderlijk 'goed. d'at er sprake mag zijn van een wonder. Niemand had 'dit voor mogelijk ge houden. Voorspellingen over vernie lingen' door parasieten werdén waar heid, maar nu zijn de parasieten plotseling verdwenen. Nimmer viste men op de Grevelingen een derge lijk produkt en dat kan een zeer grote factor zijn om te bereiken dat men in Zeeland tooh nog wat van de mosselculiluur wil overlaten. De heer Hoogeiheijde sluit zich bij 'de vorige sprekers aan en de vergadering gaat dan eensgezind over tot het zoeken van mogelijkhe den om alles wat naar voren is ge komen te verwezenlijken. De voorzitter wijst er op, dat be houd van de mosselcultuur geen zaak is van Bruinisse alleen, ook niet van Zeeland alleen, maar van 'geheel Ne derland. Met ide gedeputeerde voor de Zeeuwse visserij de heer van Poelje zal hij een bespreking aan vragen, maar men moet niet aanne men, dat alles in een handomdraai voor elkaar zal zijn. De tegenwer king is groot. Een eenheidsfront on der de vissers ontbreekt. Ook de heer de Koning heeft al veel teleurstellingen moeten inkas- seren, maar toch zal worden gehan deld in de geest van de besprekin gen. OOk met ide middenstand en V.V.V. zal de voorzitter contact zoeken. Wethouder van Gilst geeft een op somming van wat door 'hem al meer malen in 'het belang -van de visserij is gedaan. Hij zou echter wel eens graag een vergadering van midden standsbond en Visserijvereniging wil len meemaken, teneinde zich beter te kunnen oriënteren op de gebieden die beide verenigingen bestrijken. Een uitnodiging wordt hem toege zegd. Edisons werden uitgereikt DEN HAAG, 12-10. H.K.II. prinses Margriet heeft zaterdagavond in ge zelschap van mevrouw A. V. de Beaufort geboren jonkvrouwe van Swinia, hofdame van H.M. de ko ningin, in het Kurhaus in Scheve- ningen het jaarlijkse feest van de lichte muze, het Grand Gala du Dis que populaire, bijgewoond. Op dit feest, dat met een geestige toespraak van ÏVim Kan werd geopend, traden dertien sterren op onder wie Mar iene Dietrich en zeven ensembles. De aanwezige coryfeeën ontvingen tegen het einde van de avond (om streeks twaalf uur) uit handen van d'e heer Godfried Bomans een ed'i- son, een bronzen schepping van de Utrechtse beeldhouwer Heter d'Hont de 'hoogste Nedeilandse onderschei ding voor prestaties in velschillende categorieën van de commissie col lectieve grammofocnplatencampag- ne. Een edison verwierven dit jaar: in de categorie internationaal vocaal: Mariene Dietrich; Nederlands vo caal: Corry Brokken; jazz interna tionaal: Duke Ellington; Franse chansons: Charles Aznavour; jazz Nederlands: de klarinettist Jan Merks; Nederlands instrumentaal: de Dutch Swing College Band; teen ager repertoire; Francoise Hardy; Nederlands «cabaret: Wim Sonne- veld'; 'kinder-repertoire: Paula van Alphem, leidster van het, Blokhui koor. Ellington en Aznavour waren niet aanwezig. ZIERIKZEESE FILM LIGA Eerste film in nieuwe seizoen ,'citoond De Zierikzeese Film Liga heeft vrijdagavond in de Concertzaal het seizoen geopend met vertoning van de Russische film „Het lot van een ZIERIKZEE Rode Kruis-oefening kreeg didactisch staartje Fouten werden doorgepraat In het Hervormd Verenigingsge bouw vond donderdagavond een na bespreking plaats over de laatste ge houden grote oefening. Door afwe zigheid van de commandant, dokter C. M. van Hoorn, stond deze avond onder leiding van dokter K. van Leeuwen te Bruinisse. Mede aanwe zig was ook dokter H. J. Simons te Renesse. Dokter van Leeuwen begon zijn betoog met zijn dank te betuigen, ock namens zijn kolonne, aan mevr. v. d. Sluis en de heer v. d. Doel, die het leeuwendeel hebben geleverd door de organisatie van de oefening en hij merkte tevens op, dat de schrik hem nog in de benen zit, zo hard heeft hij moeten werken tijdens die oefening en dan nog wel op zijn vrije avond. Allereerst besprak dokter Van Leeuwen de gang van zaken op het rampterrein. Gebleken is dat er nog te weinig aandacht wordt geschon ken aan de urgentie der gewonden. Degenen die het meeste lawaai maakten werden het eerste afge voerd. Daartegenover stond dat een hogere urgentie met ernstig letsel het laatst was binnengebracht. Ook waren er enige schoonheidsfoutjes, zoals dokter. Van Leeuwen het uit drukte: een smalle das bij een arm breuk en niet een mitella zoals het voorschrift luidt, enz. Volgens spreker is het verlenen van eerste hulp op een rampterrein cok erg moeilijk, omdat men de ge wonden niet kan afmeten naar een of ander hoofdstuk uit het boekje, waar altijd over een enkelvoudig let sel wórdt gesproken. De praktijk leert dat er bij een gewonde vaak verschillende letsels worden aange troffen en wat voor het ene letsel juist is, kan voor een ander letsel fa taal zijn wat de behandeling betreft. Hij vond dat er goed was gewerkt. Daarna kreeg de verzamelplaats gewonden een beurt. Gebleken is dat de sorteerafdeling in de toekomst ruimer moet zijn en in deze afdeling het transport naar de verschillende afdelingen verdubbeld moet worden. Eveneens is dit het geval met de ad ministratie. Ook de mogelijkheid tot afvoer naar de verschillende zieken huizen zou in de toekomst ideaal zijn, ofschoon het niet gemakkelijk zal zijn hiervoor ruimte te scheppen. Verder vond dokter Van Leeuwen het prima in orde. Verschillende leisels* Na de pauze vond nog een geani meerde bespreking plaats over de behandeling van verschillende let sels, o.a. het al of niet aanleggen van een knevel. De dokter was er van overtuigd dat er op een rampterrein absoluut niet gekneveld mag wor den. Laten we alleen een voorzorgs knevel aanleggen, die kan dan in tijd van nood en b.v. op de verza melplaats als de nood dat eist wor den aangedraaid. Een knevel is. al leen toegestaan bij ernstige verbrij zeling om shock te voorkomen, maar een E.H.B.O.er kan en mag nooit een diagnose stellen. Dokter Van Leeuwen was van oor deel dat ook de gewonden in deze oefening hun rol voortreffelijk had den gespeeld en hij dacht alleen al aan die gewonde die een uur bewus teloos had gelegen of moeten lig gen, omdat men hem niet eerder had ontdekt. Er bestaan plannen deze oefening in het Volgend voorjaar te Bruinisse te houden, want dergelijke oefenin gen zijn onmisbaar en er is dan ook weer veel van geleérd en er worden tevens onderlinge contacten gelegd die van waarde kunnen zijn in de toekomst. mens". Met deze voorstelling werd hef seizoen geopend. De filmverto ning werd door een redelijk aantal leden bijgewoond. Onvoorstelbaar is de lijdensweg van een Sowjet-militair. die als chauffeur tijdens een munitietrans- port door de Duitsers gevangen ge nomen wordt. Samen met velen deelt hij het bittere lijden en de armoede. Hij wcrüt aan het werk gezet bij het aanleggen van loopgraven maar weet te ontvluchten. Na vier inspannende dagen vindt een Duitse patrouille de ontsnapte met behulp van speurhon den. Hij wordt op transport gesteld en belandt in een concentratiekamp. In de steengroeven wordt zijn lich aamskracht sterk aangetast, maar niet gebroken. Ook psychisch houdt hij stand tegenover de kampcom mandant, een wreedaard, die het in zonderheid op hem blijkt te hebben voorzien. De militair komt bij de O.T., maar weet met een auto te ont snappen. Hij meldt zich bij de parti- sanen en bezoekt na een korte herstelperiode zijn woonplaats Woronesj. Zijn gehele gezin blijkt te zijn omgekomen. Hij leeft nu slechts nog voor zijn enige zoon, die hij ka pitein weet bij het leger dat op Ber lijn aanstormt. Daar aangekomen moet hij het droeve nieuws van de dood van zijn zoon vernemen. Ver zwakt en vereenzaamd keert hij huis waarts. Hier trekt hij zich het lot aan van een weesjongetje, dat hij suggereert in hem zijn vermiste va der te hebben gevonden. De film bevatte talrijke boeiende fragmenten, die hem terecht een plaats in de rij van Liga-films heb ben bezorgd. In het voorprogramma werd een documentaire vertoond over de fok van Lippizaner hengsten en de be kende Engelse documentaire „Night- mail", waarin Engeland zich toont in een waas van typische poëzie bij alle nuchterheid de Britten eigen. Een met. al een aantrekkelijke start van het Liga-seizoen. DEN HAAG. Prinses Christina heeft met een groepje vrien'dinnen het ontreden van Toon Hermans in het Westend'-theater in Den Haag bijgewoond. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Hoofdstuk 1. De gure noordwester, dlie de mil jarden regendruppels in vlagen over he itlan'd stuwde, scheen dó eenzame fietser langs het water weinig te de ren. Diep gebogen over zijn stuur trapte hij 'in een monotone régel- maat, af en toe het stuur een korte ruk gevende, als hij dn het fletse Dicht van zijn verduisterde lantaarn iets als een plas on d'e weg zag schit teren. In normale omstandigheden zou hij nu ongetwijfeld al de lichten van de stad hebben kunnen zien, doch nu was alles dikke duisternis om hem heen. Bovendien was er in deze streek blijkbaar geen mens meer 'buiten. Wat overigens niet te verwonderen viel, want het weer liet zich wel van zijn meest ongun stige kant zien en toch was liet pas begin september. Als het najaar zich nu al inzette, .beloofde da't wat voor de nog komende lange, donkere win ter, de eerste in oorlogstijd. Je móest er niet aan denken, want dan zakte de moed helemaal weg. Bij alle na righeid was*or tenminste nog één gdluk, dat hij een praktisch nieuure fiets bezat. Met uitstekende bandénr. op zijn- gewet enhad; voelde hij er Want nu hij zijn wagen kwi't'N* iets voor om in deze verlatenheid standen te moeten afleggen. En toch was hij ruim voor donker al Uit Appingedam vertrokken. De man ging even rechtop zitten, liet 'het stuur los en trok zijn wolen das, düe hij om' zijn hals geknoopt had, wat strakker aan. Daarna haal de thij een zakdoek uit zijn zak en wilde net zijn neus snuitten, «taai- verder dan halvei-wege zijn gezicht kwam d'e zakdoek nét, want opeens bleven de trappers rusten en keek de Wielrijder door de duisternis naar een bepaalde plek. De fiets, die nu niet meer voortbe wogen werd, verloor snel zijn gang en enkele sekonden later rustte een voet van de man op de natte weg. Want voor hetgeen ihij daar zag, kon hij geen verklaring vinden. Misschien was het maar heel even geweekt, dat de maan tussen-twee wolken door wat schijnsel naar üe aarde zond, maar dat korte moment was voor hem voldoende geweest om te constateren, da't daarginds op de brug bij de weg naai- Middelbert iemand stond. Dat kon net zo goed een Duitse soldaat zijn als een bur ger, en hoewel hij niet bepaald iets moesJt 'hij toch een vervtty hebben. Het was ander dradht. om met dit weri ..rik ingehouden te worden door een lid n de bezettende macht. Liepen er laatste dagen al niet geruchten over vordering van fietsen ten be hoeve van de weermacht Weliswaar gonsde de stad von onkontroleerba- re vertelseltjes en meestal haalde hij zijn schouders op, als men hem weer eens het een en ander vertelde, maar je kon beter 'geen erikel risico nemen. Hij stond stil en borg zijn zakdoek ongebruikt weg. Naar schatting ben ik zo'n dertig meter van de brug af. dacht hij. Als ik dat voorzichtig rijd en 'ik doe mijn licht uit, dan bestaat er een kans, dat ik voorbij de brug ben, voor her. erg in me 'heeft. En dan zet ik het wel op een spurten. Natuurlijk mot hel risico, dat do vent gaat schieten. In dat geval kan ik altijd nog aan de waterkant weg duiken. Langzaam reed hij verder en tuur de onafgebroken naar de brug, waar op nog steeds de gedaante in de lange jas stond. Schijnbaar bewe gingloos. Werden de bruggen soms 's naohts bewaakt? Hoewel hij daar nog nooit iets van gehoord had. was die mogelijkheid natuurlijk niet uit gesloten. Van de Duitsers kon je immers van alles verwachten? Die namen plotseling de gekste beslis singen. waarover een normaal den kend mens minachtend de schouders optrok. Natuurlijk zonder dat één of meer van de bezetters hét merk te. Je nam in deze tijd nu eenmaal geen enkel risico. Voorzichtig fietsend naderde hij de brug en toen de maan voor de twee de keer, nu wat langer, zijn schijn sel liet zien, ontdekte hij de gedaan te op hel midden van de brug tegen de leuning wat duidelijker. Een ge weer had 'hij niet bij zich: dat zou hij tóöh'. terstond gezien hebben. Bo vendien bleek hij blootshoofds te zijn. Of had hij een soort d-oek om zijn hoofd? Waoht eenswat drommel, dat was geen man, dat was een vrouw! (Wondt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2